صفحه 2 از 2 نخست 12
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سوالی از قرآن درباره حضرت یونس (ع)

نوشته
    3,302
    مورد تشکر
    8,523 پست
    حضور
    50 روز 26 دقیقه
    دریافت
    131
    آپلود
    0
    گالری
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط محب خدا نمایش پست
    سلام

آیا میشه گفت ادبیات این آیه شاید خواسته به گونه ای اغراق آمیز بکار رفته باشه.یعنی منظور این هست که اگر یونس تسبیح نمیگفت هیچوقت از شکم ماهی نجات پیدا نمی کرد؟

سلام بر شما
    آنچه تا کنون عرض شد پاسخ استبعاد شما بود. به اینکه اگر خداوند کاری بخواهد انجام دهد مقدمات و لوازم آنرا به خوبی فراهم می کند و این استبعاد صحیح نیست.
    هنوز پاسخ اصل سوال داده نشده است.

ویرایش توسط هدی : ۱۳۹۸/۰۵/۱۶ در ساعت ۰۸:۰۸
    اليس الله بكاف عبده

الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
    الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
    شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

حضرت زهرا (س) :
    كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد

2. تشکر

نوشته
    3,302
    مورد تشکر
    8,523 پست
    حضور
    50 روز 26 دقیقه
    دریافت
    131
    آپلود
    0
    گالری
    13

«فَلَوْلَا أَنَّهُ كَانَ مِنَ الْمُسَبِّحِينَ*لَلَبِثَ فِي بَطْنِهِ إِلَى يَوْمِ يُبْعَثُونَ؛ و اگر او از زمره تسبيح‏كنندگان نبود* قطعا تا روزى كه برانگيخته مى ‏شوند در شكم آن [ماهى] مى‏ ماند»(1)
    مرحوم علامه در تفسیر المیزان ذیل آیه 144 سوره مبارکه صافات می فرمایند:

«در آيه شريفه مورد بحث هيچ دلالتى بر اين نيست كه يونس تا روز قيامت در شكم ماهى زنده مى‏ ماند و يا جنازه ‏اش در شكم ماهى سالم مى‏ ماند و شكم ماهى قبر او مى‏ شد، يا به اينكه ماهى تا روز قيامت زنده مى‏ ماند و يا به نحوى ديگر. پس ديگر محلى براى اين اختلاف باقى نمى‏ ماند كه آيا آن جناب هم چنان زنده مى‏ ماند؟ و يا شكم ماهى قبر او مى‏ شد؟»(2)
    منظور علامه این است که در متن آیه سخنی از زنده بودن یا مرده بودن حضرت یونس(علیه السلام) در طول این مکث وجود ندارد و بحث در خصوص اینکه ایشان در طول مدت این مکث زنده بودند یا خیر، محلی ندارد زیرا آیه در این خصوص ناظر به مطلبی نیست.

1. صافات/143و144
    2. ترجمه المیزان، ج17، ص 249
    ویرایش توسط هدی : ۱۳۹۸/۰۵/۱۶ در ساعت ۰۸:۱۴
    اليس الله بكاف عبده

حضرت زهرا (س) :
    كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد

4. تشکر

نوشته
    3,302
    مورد تشکر
    8,523 پست
    حضور
    50 روز 26 دقیقه
    دریافت
    131
    آپلود
    0
    گالری
    13

در تفسیر نمونه نیز اینگونه آمده است:

«در اينكه آيا ماندن يونس در شكم ماهى تا روز رستاخيز (به فرض ترك تسبيح و توبه به درگاه الهى) به صورت زنده يا مرده بوده است بعضى از مفسران احتمالاتى ذكر كرده ‏اند:

" نخست" اينكه هر دو زنده مى‏ماندند و يونس به صورت يك زندانى تا روز قيامت در شكم ماهى محبوس بود.
    " دوم" اينكه يونس از دنيا مى‏رفت و ماهى به صورت قبرستان سيار او زنده مى‏ماند!
    " سوم" اينكه يونس و ماهى هر دو مى‏مردند و شكم ماهى قبر يونس مى‏شد، و زمين قبر ماهى، او در دل ماهى و ماهى در دل زمين تا روز رستاخيز دفن مى‏شدند.
    آيه مورد بحث دليل بر هيچيك از اين اقوال نمى‏تواند باشد، ولى آيات متعددى كه مى‏گويد در پايان دنيا همه مى‏ميرند نشان مى‏دهد كه زنده ماندن" يونس" يا زنده ماندن ماهى تا روز قيامت ممكن نيست، لذا از ميان اين تفسيرهاى سه‏ گانه تفسير سوم نزديكتر به نظر مى‏رسد.»(3)

3. تفسیر نمونه، ج19 ، ص 158

اليس الله بكاف عبده

حضرت زهرا (س) :

6. تشکر

نوشته
    174
    مورد تشکر
    442 پست
    حضور
    18 روز 7 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط هدی نمایش پست
    آيه مورد بحث دليل بر هيچيك از اين اقوال نمى‏تواند باشد، ولى آيات متعددى كه مى‏گويد در پايان دنيا همه مى‏ميرند نشان مى‏دهد كه زنده ماندن" يونس" يا زنده ماندن ماهى تا روز قيامت ممكن نيست، لذا از ميان اين تفسيرهاى سه‏ گانه تفسير سوم نزديكتر به نظر مى‏رسد.»
    سلام
    شاید گزینه دوم هم بشه یعنی ماهی می مرد و حضرت یونس (ع) زنده می موند!

حالا دلیل این نظریه چی هست

در داستان حضرت یونس (ع) می خونیم که ماهی او را به دریاهای دور دست می برد
    در ظلمات شکم ماهی که حضرت یونس در حال نماز و ذکر بود ناگهان صدایی می شنود که گویی کسی ناله می کند!
    کنجکاو میشه و خوب گوش میده و میشنوه کسی در حال طلب مغفرت و کمک خواستن از خدا هست و دائم داره توبه می کنه که خدایا منو بخشش!
    اول متوجه موضوع نمیشه پس با کنجکاوی صدا میزنه که ای کسی که ناله می کنی تو کی هستی؟
    در همین موقع اون ناله کننده ساکت میشه و احتمالا با تعجب زیاد گوش میده که این موقع شب اینجا در اعماق زمین این چه کسی هست که اونو صدا میزنه!!

بنابراین داد میزنه که تو کی هستی که منو صدا می زنی؟!
    حضرت یونس گفت من یونس پیامبر هستم از دستور خدا
    تمرد کردم پس من در شکم نهنگ گرفتار شدم و منو به اعماق دریاها آورد!

اون مرد گرفتار ناله کننده که بسیار هیجانی و متعجب شده بود داد زد می دونی من کی هستم!؟...من قارون هستم قارون !! از موسی (ع) تمرد کردم پس او منو نفرین کرد که ناگهان زلزله شد قصرم شکاف برداشت و من با تمام ثروتم با یک وحشت و صحنه ی دلهره اوری به درون شکاف عمیقی در دل زمین پرت شدم و از آن زمان تا الان در فشار و درد و رنج و بلا گرفتار هستم و هر ساعت کمک می خوام که خدا خطای منو ببخشه و جان منو بگیره!!

سپس قارون گفت آیا از موسی و خواهرش (که احتمالات همسرش بوده و به اسم اونو صدا می کرد) خبری داری؟
    که حضرت یونس گفت انها قرن ها پیش فوت کردن ! همه فوت کردن!

وقتی قارون اینو شنید بسیار متاثر شد و بلند گریه سر داد و بسیار بی طاقت شد و ناله و زجه سر میداد که با گریه اون حضرت یونس هم متاثر شد و دست به دعا برداشت و گفت خدایا چون این بنده برای فقدان پیامبرت موسی گریه کرده است تو هم خطای او را ببخش و جانش را بگیر تا ازین رنج و عذاب راحت بشود!
    که در همین حین که حضرت یونس دعا میکرد متوجه شد دیگر صدای ناله نمی اید و صدای گریه ی قارون
    ناگهان قطع شد و روح ش قبض شد و همونجا قبر ابدی قارون شد!

وقتی حضرت یونس (ع) این داستان عجیب را دید و شنید تنش لرزید! پس فهمید که خدا عمدا به ماهی دستور داد تا به این اعماق در دره های زیر دریاها بیاید و جایگاه قارون را که هنوز زنده هست به اون نشان دهد!
    پس دریافت که اون هم اگر توبه نکند تا ابد مثل قارون در این زندان ظلمانی ( شکم ماهی) گرفتار خواهد بود !...یعنی هیچ وقت نمی میره حتی اگر ماهی بمیره!

برگرفته از کتاب داستان های پیامبران
    ویرایش توسط اتمقلی : ۱۳۹۸/۰۵/۱۸ در ساعت ۰۲:۴۱

نوشته
    1,477
    مورد تشکر
    8,040 پست
    حضور
    43 روز 10 ساعت نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط اتمقلی نمایش پست

سلام

در ظلمات شکم ماهی که حضرت یونس در حال نماز و ذکر بود ناگهان صدایی می شنود که گویی کسی ناله می کند!
    کنجکاو میشه و خوب گوش میده و میشنوه کسی در حال طلب مغفرت و کمک خواستن از خدا هست و دائم داره توبه می کنه که خدایا منو بخشش!
    اول متوجه موضوع نمیشه پس با کنجکاوی صدا میزنه که ای کسی که ناله می کنی تو کی هستی؟
    در همین موقع اون ناله کننده ساکت میشه و احتمالا با تعجب زیاد گوش میده که این موقع شب اینجا در اعماق زمین این چه کسی هست که اونو صدا میزنه!!

بنابراین داد میزنه که تو کی هستی که منو صدا می زنی؟!
    حضرت یونس گفت من یونس پیامبر هستم از دستور خدا
    تمرد کردم پس من در شکم نهنگ گرفتار شدم و منو به اعماق دریاها آورد!

اون مرد گرفتار ناله کننده که بسیار هیجانی و متعجب شده بود داد زد می دونی من کی هستم!؟...من قارون هستم قارون !! از موسی (ع) تمرد کردم پس او منو نفرین کرد که ناگهان زلزله شد قصرم شکاف برداشت و من با تمام ثروتم با یک وحشت و صحنه ی دلهره اوری به درون شکاف عمیقی در دل زمین پرت شدم و از آن زمان تا الان در فشار و درد و رنج و بلا گرفتار هستم و هر ساعت کمک می خوام که خدا خطای منو ببخشه و جان منو بگیره!!

سپس قارون گفت آیا از موسی و خواهرش (که احتمالات همسرش بوده و به اسم اونو صدا می کرد) خبری داری؟
    که حضرت یونس گفت انها قرن ها پیش فوت کردن ! همه فوت کردن!

وقتی قارون اینو شنید بسیار متاثر شد و بلند گریه سر داد و بسیار بی طاقت شد و ناله و زجه سر میداد که با گریه اون حضرت یونس هم متاثر شد و دست به دعا برداشت و گفت خدایا چون این بنده برای فقدان پیامبرت موسی گریه کرده است تو هم خطای او را ببخش و جانش را بگیر تا ازین رنج و عذاب راحت بشود!
    که در همین حین که حضرت یونس دعا میکرد متوجه شد دیگر صدای ناله نمی اید و صدای گریه ی قارون
    ناگهان قطع شد و روح ش قبض شد و همونجا قبر ابدی قارون شد!

وقتی حضرت یونس (ع) این داستان عجیب را دید و شنید تنش لرزید! پس فهمید که خدا عمدا به ماهی دستور داد تا به این اعماق در دره های زیر دریاها بیاید و جایگاه قارون را که هنوز زنده هست به اون نشان دهد!
    پس دریافت که اون هم اگر توبه نکند تا ابد مثل قارون در این زندان ظلمانی ( شکم ماهی) گرفتار خواهد بود !...یعنی هیچ وقت نمی میره حتی اگر ماهی بمیره!

برگرفته از کتاب داستان های پیامبران

سلام
    جالب بود
    نشنیده بودم
    یا غِيَاثَ الْمُسْتَغِيثِينَ‏
    أَنَا عَبْدُكَ الضَّعِيفُ الذَّلِيلُ الْحَقِيرُ الْمِسْكِينُ الْمُسْتَكِينُ‏
    الهی العفو، الهی العفو،الهی العفو، الهی العفو،الهی العفو، الهی العفو،الهی العفو، الهی العفو،الهی العفو، الهی العفو،الهی العفو، الهی العفو
    به فاطِمَةَ وَ اَبیهَا وَ بَعلِهَا وَ بَنیهَا

9. تشکر

نوشته
    3,302
    مورد تشکر
    8,523 پست
    حضور
    50 روز 26 دقیقه
    دریافت
    131
    آپلود
    0
    گالری
    13

سلام

سلام بر شما
    ضمن تشکر از مشارکت شما
    به نظر می رسد برخی داستان ها و قضایا بویژه در خصوص زندگی انبیاء الهی(علیهم السلام) که با متن قرآن کریم و یا اصول عقلی و بدیهیات ناسازگارند برگرفته از اسرائیلیات باشند.
    مثلا در مطالبی که شما از کتاب مورد استنادتان نقل فرمودید مطالبی وجود دارد که بیشتر شبیه داستان سرایی است و حتی با عقل سازگار نیست. در ادامه این موارد را بیان و به نقد میگذاریم.

در اولین قدم :ابدا در قرآن این مساله که ماهی حضرت یونس(علیه السلام) را به دریاهای دور دست برد وجود ندارد. متن قرآن کریم صرفا حاکی از بلعیده شدن ایشان توسط ماهی است:
    «فَالْتَقَمَهُ الْحُوتُ وَهُوَ مُلِيمٌ؛[او را به دريا افكندند] و عنبرماهى او را بلعيد در حالى كه او نكوهشگر خويش بود»(صافات/142)
    هیچ صحبتی از دریاهای دور دست نیست.

اليس الله بكاف عبده

حضرت زهرا (س) :

11. تشکر

نوشته
    3,302
    مورد تشکر
    8,523 پست
    حضور
    50 روز 26 دقیقه
    دریافت
    131
    آپلود
    0
    گالری
    13

من با تمام ثروتم با یک وحشت و صحنه ی دلهره اوری به درون شکاف عمیقی در دل زمین پرت شدم و از آن زمان تا الان در فشار و درد و رنج و بلا گرفتار هستم و هر ساعت کمک می خوام که خدا خطای منو ببخشه و جان منو بگیره!!!

نوع بیان داستان به گونه ای است که گویا حضرت یونس(علیه السلام) درون یک زیر دریایی قرار گرفته اند.
    اگر قارون درون یک شکاف عمیق در دل زمین پرت شده است در دریا چه میکرده؟
    لابد میفرمایید آن شکاف عمیق در دریا بوده، اگر در دریا بوده چگونه تنفس میکرده؟
    حضرت یونسی که در شکم ماهی قرار داشته چگونه با قارونی که در دریا و لابد در یک زیر دریایی زنده بوده، ارتباط برقرار کرده. لابد مستندهای دریایی را دیده اید که دو غواص در زیر آب اگر سیستم صوتی قوی و بروز نداشته باشند مجبورند با زبان اشاره باهم صحبت کنند، پس چگونه حضرت یونس(علیه السلام) و قارون با هم صحبت کرده و صدای هم را شنیده اند؟

اليس الله بكاف عبده

حضرت زهرا (س) :

13. تشکرها 2

نوشته
    3,302
    مورد تشکر
    8,523 پست
    حضور
    50 روز 26 دقیقه
    دریافت
    131
    آپلود
    0
    گالری
    13

در همین حین که حضرت یونس دعا میکرد متوجه شد دیگر صدای ناله نمی اید و صدای گریه ی قارون ناگهان قطع شد و روح ش قبض شد و همونجا قبر ابدی قارون شد!
    کجا؟در دریا؟ یا شکاف زمین؟

اول اینکه مگر قارون رو ماهی خورده بود؟
    ثانیا: همان زمانی که حضرت یونس به شکم ماهی وارد شد نکوهشگر و ملامتگر خویش بود و حال توبه داشت:
    «فَالْتَقَمَهُ الْحُوتُ وَهُوَ مُلِيمٌ؛ [او را به دريا افكندند] و عنبرماهى او را بلعيد در حالى كه او نكوهشگر خويش بود»(صافات/142)
    و نیازی به زیارت قارون نبود تا این نبی بزرگوار الهی متنبه شود.

لذا دربرخورد با اینگونه داستانها باید آن را با اصول مسلم از مسلمات قرآن تا عقل و ...ارائه نمود و یا به تفاسیر مهمی که در زمینه اسرائیلیات کار کرده اند مثل تفسیر شریف المیزان مراجعه نمود.
    موفق باشید

اليس الله بكاف عبده

حضرت زهرا (س) :

15. تشکر

نوشته
    174
    مورد تشکر
    442 پست
    حضور
    18 روز 7 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط هدی نمایش پست

نوع بیان داستان به گونه ای است که گویا حضرت یونس(علیه السلام) درون یک زیر دریایی قرار گرفته اند.
    اگر قارون درون یک شکاف عمیق در دل زمین پرت شده است در دریا چه میکرده؟
    لابد میفرمایید آن شکاف عمیق در دریا بوده، اگر در دریا بوده چگونه تنفس میکرده؟
    حضرت یونسی که در شکم ماهی قرار داشته چگونه با قارونی که در دریا و لابد در یک زیر دریایی زنده بوده، ارتباط برقرار کرده. لابد مستندهای دریایی را دیده اید که دو غواص در زیر آب اگر سیستم صوتی قوی و بروز نداشته باشند مجبورند با زبان اشاره باهم صحبت کنند، پس چگونه حضرت یونس(علیه السلام) و قارون با هم صحبت کرده و صدای هم را شنیده اند؟
    سلام
    نه داستان همینه حضرت یونس (ع) سه روز در شکم نهنگ بود و نهنگ هم همه جای دریا یعنی هر جا اب هست اونم میره !
    توی قران فقط چند تا جمله اشاره کرده...این که همه داستان نمیشه!
    قارون در مصر رفت زیر زمین ...اعماق زمین با اعماق دریای سرخ مجاور هم هستن که حتما دریا عمیق تر هست و از زیر صخره های پوسته ی زمینی که قارون در ان دفن شد حتما دره های ابی و جریانات اب وجود داشته که نهنگه حرکت میکرد و از زیر اون صخره های بزرگ رد میشه!

حضرت یونس پیامبر بود!(می دونین
    که یعنی چی )
    یعنی وقتی از شکم ماهی بیرون اومد هر چی به مردم می گفت من یونس هستم مردم قبول نمی کردن پس رفت یه گوسفند اورد بهش گفت بلند بگو من کی هستم!...گوسفنده بلند داد زد این حضرت یونس هست! بعد مردم همه تعجب کردن باور کردن!

ویرایش توسط اتمقلی : ۱۳۹۸/۰۵/۲۴ در ساعت ۰۳:۲۵

نوشته
    3,302
    مورد تشکر
    8,523 پست
    حضور
    50 روز 26 دقیقه
    دریافت
    131
    آپلود
    0
    گالری
    13

سلام
    نه داستان همینه حضرت یونس (ع) بیست یک روز در شکم نهنگ بود و نهنگ هم همه جای دریا یعنی هر جا اب هست اونم میره !
    توی قران فقط چند تا جمله اشاره کرده...این که همه داستان نمیشه!
    سلام
    بله به این دلیل که قرآن کتاب داستان نیست، از هر ماجرایی صرفا آنچه مهم و مد نظر بوده ذکر شده و اساسا بقیه داستان، ربطی به هدف قرآن کریم ندارد.

قارون در مصر رفت زیر زمین ...اعماق زمین با اعماق دریای سرخ مجاور هم هستن که حتما دریا عمیق تر هست و از زیر صخره های پوسته ی زمینی که قارون در ان دفن شد حتما دره های ابی و جریانات اب وجود داشته که نهنگه حرکت میکرد و از زیر اون صخره های بزرگ رد میشه!
    لطفا آنچه در مورد فضای زیر آب و ارتباط افراد با یکدیگر در آن فضا را که در پستهای قبل عرض کردم با دقت بیشتری مرور و سپس بر این مطالبی که نوشته اید منطبق کنید. مطمئنا به نتیجه دیگری خواهید رسید. اینطور که شما بیان کرده اید نقشه و نمای ذهنی خودتان از این ماجرای غلط است.

حضرت یونس پیامبر بود!(می دونین یعنی چی که! )
    یعنی وقتی از شکم ماهی بیرون اومد هر چی به مردم می گفت من یونس هستم مردم قبول نمی کرد رفت یه گوسفند اورد بهش گفت بلند بگو من کی هستم!...گوسفنده بلند داد زد این حضرت یونس هست! بعد کلی بپر بپر می کرد مردم همه تعجب کرد باور کردن!
    بله میدونم یعنی چی.
    نبوت یعنی یک نبی برای اثبات نبوتش به شهادت گوسفند نیاز ندارد.
    در مورد داستانهای انبیاء (علیهم السلام) عمیق تر و با اطلاعات صحیح تری برخورد کنید.

بهر حال از نظر بنده سوال استارتر محترم پاسخ داده شده و بحث تاپیک خاتمه یافته است.
    از شما و سایر کاربران گرامی که در این بحث مشارکت داشتید تشکر میکنم.
    اليس الله بكاف عبده

حضرت زهرا (س) :

18. تشکرها 2

صفحه 2 از 2 نخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری