جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: پولی که به عنوان امانت نزد ماست را می توان خرج کرد؟

نوشته
    174
    مورد تشکر
    121 پست
    حضور
    3 روز 17 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

پولی که به عنوان امانت نزد ماست را می توان خرج کرد؟

سلام .اگر کارت بانکی ب دلایلی مسدود شود 1ایا میشه ازپول صدقه برداشت و. بعدا جایگزین کرد .2واگه پولی برای عروس مستحق ازدیگران جمع کنیم ازاون پول میشه برداشت وبعدا جایگزین کرد. رهبر

2. تشکرها 2

نوشته
    1,360
    مورد تشکر
    2,009 پست
    حضور
    26 روز 53 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    4

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

4. تشکر

نور آنلاین نیست. کارشناس پاسخگوی انجمن فقه و احکام شرعی

نوشته
    554
    مورد تشکر
    1,416 پست
    حضور
    18 روز 8 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط سیصد وسیزده نمایش پست
    سلام .اگر کارت بانکی ب دلایلی مسدود شود 1ایا میشه ازپول صدقه برداشت و. بعدا جایگزین کرد .2واگه پولی برای عروس مستحق ازدیگران جمع کنیم ازاون پول میشه برداشت وبعدا جایگزین کرد. رهبر
    با سلام و احترام

پولی که در کارت واریز شده را می توانید جایگیزین نمایید اما پولی که بصورت نقدی برای عروس و ...داده شده بدون اجازه صاحبانش نمی توانید جایگزین نمایید.

استفتای شفاهی از دفتر مقام معظم رهبری در قم

6. تشکر

نوشته
    30,453
    مورد تشکر
    41,622 پست
    حضور
    127 روز 20 ساعت نامشخص
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط نور نمایش پست
    اما پولی که بصورت نقدی برای عروس و ...داده شده بدون اجازه صاحبانش نمی توانید جایگزین نمایید.
    سلام حضور استاد گرامی وارجمند خداقوت

یک بنده خدایی برای فردی پارچه امانت آورده بود یک بسته ی بزرگ بود با قیچی از پارچه چند متری کوتاه کرد وبرای خودش برداشت دلیلش هم این بود که برایش زیاد است و برایش تا این جا آورده ام و راضی است که بردارم!!

این مورد حرام است اما وقتی خودشان توجیه می کنند که پولدار هستند و ما نیازمند و کمک نمی کنند حق خودمان است مثل رابین هودبرمی داریم!!

و یک مثال هم به خاطرمن رسید دام هایی که شیطان برای بندگان شایسته اش پهن می کند که یکی برای خیانت درامانت است

یکی از شاگردان شیخ انصاری می گوید:

«در دورانی که در نجف اشرف نزد شیخ انصاری به تحصیل مشغول بودم، شبی شیطان را در خواب دیدم که بندها و طناب های متعددی در دست داشت.

از شیطان پرسیدم: "این بندها برای چیست؟"

پاسخ داد: "اینها را به گردن مردم می اندازم و آنها را به سوی خویش می کشم و به دام می افکنم.

دیروز، یکی از طناب ها را به گردن شیخ انصاری انداختم و او را از اتاقش تا اواسط کوچه ای که منزل شیخ در آن است، کشیدم،

ولی افسوس که بر خلاف زحمات زیادم، شیخ از قید رها شد و بازگشت".

هنگامی که شیطان این ماجرا را نقل کرد، از او پرسیدم:

"اکنون که طناب ها را در دست داری، طناب مرا نشان بده". شیطان لبخندی زد و گفت:

"امثال تو نیازی به طناب ندارد و خودشان به دنبال من می دوند !"

هنگامی که از خواب بیدار شدم، در تعبیر آن به فکر فرو رفتم. عاقبت تصمیم گرفتم مطلب را برای شیخ بیان کنم.

شیخ گفت: "شیطان راست گفته است، زیرا آن ملعون دیروز می خواست مرا فریب دهد که به لطف خدا از دام او گریختم.

جریان از این قرار بود که دیروز به مقداری پول نیاز داشتم و از سویی، چیزی در منزل موجود نبود.

با خود گفتم یک ریال از مال امام زمان(عج) نزدم وجود دارد که هنوز وقت مصرفش نرسیده است؛ آن را به عنوان قرض بر می دارم و سپس ادا خواهم کرد.

یک ریال را برداشتم و از منزل خارج شدم. همین که خواستم آن چیز مورد نیاز را بخرم.

با خود گفتم که از کجا معلوم که بتوانم این قرض را بعداً ادا کنم؟ در همین اندیشه و تردید بودم که ناگهان تصمیم قطعی گرفتم به منزل برگردم. از این رو، چیزی نخریدم و پول را به جای اولیه اش را باز گرداندم"».

به راستی که مرحوم شیخ انصاری به حقیقت این آیه شریفه توجه نموده است

"الشَّیْطَانُ یَعِدُكُمُ الْفَقْرَ وَیَأْمُرُكُم بِالْفَحْشَاء وَاللّهُ یَعِدُكُم مَّغْفِرَةً مِّنْهُ وَفَضْلاً وَاللّهُ وَاسِعٌ عَلِیمٌ"

یعنی شیطان‏، شما را وعده به فقر و تهیدستى مى ‏دهد؛ و به فحشا و زشتیها امر مى‏كند؛ ولى خداوند وعده آمرزش‏ و فزونى‏ به شما مى‏ دهد؛ و خداوند، قدرتش وسیع‏، و [به هر چیز] داناست‏. به همین دلیل‏، به وعده ‏هاى خود، وفا مى‏كند.

والله اعلم
    پی نوشت ها:
    1- زندگانی و شخصیت شیخ انصاری، ص 88.

منبع:tebyan.net

8. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری