جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: احساس می کنم ظاهر و باطنم دو چیز متضاد اند!

نوشته
    177
    مورد تشکر
    131 پست
    حضور
    6 روز 3 ساعت نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

احساس می کنم ظاهر و باطنم دو چیز متضاد اند!

سلام وعلیکم خسته نباشید ببخشید حاج آقا من باطن خوبی ندارم ظاهرم خوبست محجب هستم وآرام اما درونم غوغا فکرهای شیطانی که ازعذاب وجدان بعد نماز نمیتونم دست به دعابالا کنم حاج آقا واقعا به توصیه تون نیاز مندم.
    پی‌ . حسینی لانتین سروش

نوشته
    1,649
    مورد تشکر
    2,162 پست
    حضور
    28 روز 13 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    4

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد بدیع

نوشته
    324
    مورد تشکر
    570 پست
    حضور
    16 روز 14 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط سیصد وسیزده نمایش پست
    سلام وعلیکم خسته نباشید ببخشید حاج آقا من باطن خوبی ندارم ظاهرم خوبست محجب هستم وآرام اما درونم غوغا فکرهای شیطانی که ازعذاب وجدان بعد نماز نمیتونم دست به دعابالا کنم حاج آقا واقعا به توصیه تون نیاز مندم.
    با سلام و تشکر از ارتباط شما

بهتر بودن ظاهر از باطن دو معنا می تواند داشته باشد. معنای اول آن ظاهر سازی و ریا است که قطعا مذموم است و در کنار باطن پلید داشتن نوعی نفاق درونی است.

امام باقر(علیه السلام) میفرمایند:
    «مَنْ كَانَ ظَاهِرُهُ أَرْجَحَ مِنْ بَاطِنِهِ خَفَّ مِيزَانُهُ؛ کسی که ظاهرش از باطنش بهتر باشد، ترازوی اعمالش سبک خواهد بود.»(1)

اما معنای دوم آن تقید به آموزه های دینی در اعمال و رفتارهای ظاهری مانند حجاب و ... است. در این حالت فرد بر روی رفتارهای بیرونی خود کنترل بیشتری دارد تا بر روی افکار و خواطر درونی خود. به همین خاطر ظاهر او وضعیت بهتری را نسبت به باطنش پیدا میکند. اگر در این حالت صلاح ظاهر به عنوان راهی برای اصلاح باطن مورد استفاده قرار گیرد اشکالی ندارد. چراکه ظاهر و باطن بر روی یکدیگر تاثیر گذار هستند.

پی نوشت ها:

1. شیخ صدوق، الامالی، ص 492.

نوشته
    324
    مورد تشکر
    570 پست
    حضور
    16 روز 14 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

صفحه ذهن انسان صحنه آمد و شد دائمي افكار و خيالات است. اگرچه به نظر می رسد خطور وهم و خیال امري غير اختياري است اما با بررسی ریشه های آن متوجه می شویم که آنچه ذهن انسان را مشغول می كند قابل پيش بينی، پيشگيری و يا زمينه سازي است. از اين رو بايد با شناخت انواع فكر و زمينه هاي حضور آنها در ذهن در صدد جلوگيري از ورود آنچه مضر به حال ماست برآييم و افكار مفيد و پسنديده را جايگزين نماييم.

افکار در بسیاری از موارد تداعی و انعکاس خاطرات و وقایعی است که آنها را تجربه کرده ایم. بنابراین آنچه میبینیم و می شنویم و می گوییم و انجام میدهیم، همگی خوراک مغز را برای فکر کردن فراهم می کنند.

علت دیگری که میتواند به افکار شیطانی دامن زند وسواس است. اگر نسبت به افکار منفی، حساسیت و وسواس به وجود بیاید حالت تکرار شونده به خود می گیرند. در این موارد بهترین راهکار بی اعتنایی و بی اهمیتی به این افکار است.

این نکته را نیز در نظر داشته باشید که فکر گناه تا زمانی که به زبان و عمل در نیاید گناه نیست. بنابراین نباید اجازه دهید چنین افکاری شما را دچار عذاب وجدان و یاس و ناامیدی از درگاه الهی کند. دعا و ذکر یکی از موثرترین راهکارها برای پالایش فکر و دفع وسوسه های شیطانی است. بنابراین نباید به خاطر عاب وجدان خودتان را از این سلاح محروم کنید. ذکر شریف «لا حول و لا قوة الا بالله» را زیاد تکرار کنید.

نوشته
    30,647
    مورد تشکر
    41,944 پست
    حضور
    129 روز 10 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط بدیع نمایش پست
    دعا و ذکر یکی از موثرترین راهکارها برای پالایش فکر و دفع وسوسه های شیطانی است.

سلام استاد گرامی و ارجمند

سوالی همیشه برای من هم پیش می آد

ازکجا بدونیم این فکروخیال از دل ماست بددل شدیم

یا ازفکرماست بدگمان شدیم؟!

یعنی اگه یکی دلمون گفت بفهمیم که این درست یا راه حق و حقیقت هست

یا با فکرخودمون فهمیدیم یه فاصله ای بین مرز تعقل و قلب هست؟!

چون شنیدم خداوند به دلها نظرمی کند نه به جسم ها وبدنها

ممنون

نوشته
    324
    مورد تشکر
    570 پست
    حضور
    16 روز 14 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط شقایق نمایش پست
    سلام استاد گرامی و ارجمند
    سوالی همیشه برای من هم پیش می آد
    ازکجا بدونیم این فکروخیال از دل ماست بددل شدیم
    یا ازفکرماست بدگمان شدیم؟!
    یعنی اگه یکی دلمون گفت بفهمیم که این درست یا راه حق و حقیقت هست
    یا با فکرخودمون فهمیدیم یه فاصله ای بین مرز تعقل و قلب هست؟!
    چون شنیدم خداوند به دلها نظرمی کند نه به جسم ها وبدنها
    با سلام و احترام

بددلی و بدگمانی در کاربردهای عرفی معمولا به جای یکدیگر نیز به کار می روند و یا حداقل در میان آن دو تاثیر و تاثر وجود دارد. افکار بد باعث پدیدآیی احساسات منفی می شود و احساسات بد افکار منفی را به دنبال می آورد.

اما در عین حال در میان شناخت های قلبی و عقلی تفاوت هایی وجود دارد. از طریق تعقل میتوان استدلال کرد و به صورت منطقی به نتیجه رسید. اما قلب میتواند محل الهامات غیبی قرار گیرد و به واقعیت هایی دست پیدا کند که با تفکر و تعقل قابل دستیابی نیست.

الهامات رحمانی منحصر به قلب نیست و ذهن و فکر انسان نیز می تواند متاثر از عنایت خداوند شود.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری