جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: زکات فطریه چرا قرار داده شد!؟

نوشته
    2,449
    مورد تشکر
    3,436 پست
    حضور
    92 روز 1 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

زکات فطریه چرا قرار داده شد!؟

سلام
    اکثر کسانی که روزه دارند مشکل مالی دارند و حقوقشان کفاف یک زندگی مومنانه نیست.
    هر چند مومنان هم درجاتی دارند.
    اما چرا زکات فطریه باید داد!؟
    آیا ندادن آن بعلت اینکه خرجی ماه کم می آورند، اشکالی دارند!؟
    هر چند برپایی سنت را دوست داریم و پرداخت میکنیم.
    راهنمایی فرمایید
    متشکریم
    بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

یا الله و یا رحمن یا رحیم یا مقلب القلوب ثبت قلبی الی دینک

الهی العفو و لک الحمد

2. تشکر

نوشته
    1,657
    مورد تشکر
    2,164 پست
    حضور
    28 روز 14 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    4

با نام و یاد دوست

زکات فطریه چرا قرار داده شد!؟

کارشناس بحث: استاد مستنبط

4. تشکر

نوشته
    129
    مورد تشکر
    219 پست
    حضور
    4 روز 3 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط کربلائی نمایش پست
    اکثر کسانی که روزه دارند مشکل مالی دارند و حقوقشان کفاف یک زندگی مومنانه نیست. هر چند مومنان هم درجاتی دارند. اما چرا زکات فطریه باید داد!؟
    آیا ندادن آن بعلت اینکه خرجی ماه کم می آورند، اشکالی دارند!؟
    سلام علیکم
    یکی از شرایط وجوب زکات فطره، آن است که مکلف، فقیر نباشد و فقیر کسی است که مخارج سال خود و خانواده‌اش را ندارد و شغلی هم ندارد كه بتواند مخارج سال خود و خانواده‌اش را از آن تأمین نماید. بر چنین کسی پرداخت زكات فطره واجب نیست.
    البته عدم وجوب به این معنی نیست که استحباب هم نخواهد داشت. به عنوان مثال صاحب جواهر می نویسد: "البته شکى در استحباب زکات فطره بر فقیر نیست و کمترین آن، این است که مقدار یک صاع (حدود سه کیلو) را با اعضاى خانواده خود دستگردان کند و سپس آن را به عنوان زکات فطره به فقیرى بیرون از خانواده بپردازد".(1)

پی نوشت:
    1. نجفی، شیخ محمد حسن، جواهر الکلام ج 15 ص 492.

6. تشکر

نوشته
    129
    مورد تشکر
    219 پست
    حضور
    4 روز 3 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

حکمت زکات فطره و حکمت تسمیه آن به صدقه

صدقه به طور کلی، واجب یا مستحب، دارای فوائدی است که بر زکات فطره هم صادق است. به موارد زیر که به عنوان بخشی از حکمت های زکات فطره وارد شده است، دقت کنید:
    1- دادن زکات فطره باعث قبولی و تمامیت روزه می‌شود. در روایتی از امام صادق (ع) اینگونه آمده است:
    عن أبی بصیر و زرارة قالا: قال أبو عبدالله(علیه السلام): « إن من تمام الصوم إعطاء الزکاة - یعنی الفطرة - کما أن الصلاة علی النبی صلی الله علیه وآله من تمام الصلاة لأنه من صام ولم یؤد الزکاة فلا صوم له إذا ترکها متعمدا، ولا صلاة له إذا ترک الصلاة علی النبی صلی الله علیه وآله، إن الله عز وجل قد بدأ بها قبل الصلاة ...».
    امام صادق علیه السلام فرمود: همانا دادن زکات فطره از جمله عوامل تمام‌کننده و کمال‌بخش روزه است همانگونه که صلوات بر پیامبر (ص) از جمله عوامل تمام کننده نماز می‌باشد. چرا که هر کس روزه بگیرد ولی زکات فطره را عمدا ترک کند و ادا نکند پس مانند آن است که روزه‌ای نگرفته است همانگونه که هر گاه کسی نماز بگذارد ولی صلوات بر پیامبر(ص) نفرستند مانند آن است که نماز نگذاشته است[1] ...».

پی نوشت:
    [1] من لا یحضره الفقیه، ج 2، ص 183، شیخ صدوق، محمد بن علی، قم، دفتر انتشارات اسلامى، 1413ق..

8. تشکر

نوشته
    129
    مورد تشکر
    219 پست
    حضور
    4 روز 3 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سایر حکمتهای زکات فطره:
    2- دادن زکات فطره موجب حفظ انسان و جلوگیری از مرگ زودرس می‌شود. در روایتی از امام صادق (علیه السلام) چنین آمده است:
    عَنْ مُعَتِّبٍ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ قَالَ: اذْهَبْ فَأَعْطِ عَنْ عِيَالِنَا الْفِطْرَةَ وَ أَعْطِ عَنِ الرَّقِيقِ وَ اجْمَعْهُمْ وَ لَا تَدَعْ مِنْهُمْ أَحَداً فَإِنَّكَ إِنْ تَرَكْتَ مِنْهُمْ إِنْسَاناً تَخَوَّفْتُ عَلَيْهِ الْفَوْتَ قُلْتُ وَ مَا الْفَوْتُ قَالَ الْمَوْتُ».
    امام صادق به من فرمود از جانب اهل و عیالت زکات فطره را ادا کن و همه را در نظر بگیر و از آنها کسی را فراموش نکن چرا که اگر فردی از آنها را ترک کنی من بر فوت او خوف دارم. راوی می‌گوید عرض کردم منظور از فوت چیست؟ حضرت فرمود: مرگ[1]».
    برطبق این روایت زکات فطره صدقه‌ای است که روزه دار برای حفظ جان خود و خانواده پرداخت می‌کند.

پی نوشت:
    [1] الكافی ج ‌4 ص 174 ح 21

10. تشکر

نوشته
    129
    مورد تشکر
    219 پست
    حضور
    4 روز 3 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سومین حکمت زکات فطره:
    3- زکات فطره از عوامل سلامتی جسم و پاکسازی روح از رذایل اخلاقی است. در روایتی در تفسیر آیه شریفه «قد افلح من زکیها» آمده است: منظور از تزکیه زکات فطره است[1] که می‌تواند یکی از مصادیق تزکیه نفس باشد. بنابراین، پرداخت زکات فطره می‌تواند موجب پاک‌سازی روح از رذایل اخلاقی باشد؛ زیرا پرداخت مقداری از مال به فقرا، انسان را از بُخل دور کرده و حس هم‌نوع دوستی و خدمت به دیگران را در وجودش پرورش دهد.

پی نوشت:
    [1] قاضی نعمان، دعائم الاسلام، ج1، ص 266، قم، مؤسسه آل البیت(ع)، 1385ق.

12. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری