جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دلیل عدم پیروی از صحابه

نوشته
    19
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    11 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

دلیل عدم پیروی از صحابه

سلام. دلایلی که شیعیان، دین خودشون رو از صحابه نمیگیرن چیه؟

نوشته
    1,742
    مورد تشکر
    2,252 پست
    حضور
    29 روز 20 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    4

با نام و یاد دوست

دلیل عدم پیروی از صحابه

کارشناس بحث: استاد مسلم

نوشته
    788
    مورد تشکر
    2,006 پست
    حضور
    32 روز 4 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

بسم الله الرحمن الرحیم
    با سلام و احترام

نقل قول نوشته اصلی توسط Shimajkhsh نمایش پست
    سلام. دلایلی که شیعیان، دین خودشون رو از صحابه نمیگیرن چیه؟
    در این خصوص باید به چند نکته توجه بفرمایید:

نکته اول:

نگرفتن دین از این و آن که دلیل نمیخواهد، دین گرفتن و پیروی از این و آن است که دلیل می خواهد. هم طبق عقل، و هم طبق دین اصل این است که انسان ها بر یکدیگر برتری ندارند، بنابراین لزومی به تبعیت نیست مگر آنکه خلاف آن اثبات شود. همانطور که تا پزشک بودن یک شخص اثبات نشود، هرگز شما برای درمان به او مراجعه نمیکنید، و معنا ندارد که از شما بپرسند چرا از فلانی تبعیت نمیکنی!
    بنابراین برادران اهل سنت هستند که باید اثبات کنند که چرا دینشان را از صحابه می گیرند.

نکته دوم:

گرفتن دین از این و آن دو صورت دارد، یا گرفتن حقیقت دین است، یا ظاهر دین. حقیقت دین را که جز معصوم نمی تواند برای بشر بیاورد. چون هر سخنی غیر از سخن معصوم احتمال خطا و اشتباه در آن است. بنابراین شیعه حقیقت دین را فقط از پیامبر(ص) و ائمه ای(ع) می گیرد که عصمت ایشان را با آیات و روایات اثبات کرده است.
    بنابراین حقیقت دین را که نمیشود از صحابه گرفت. می ماند ظاهر دین که آن را هم باید از مجتهدین و و علمایی گرفت که توان علمی برای برداشت احکام دین از آیات و روایات دارند. و در این خصوص صحابه برتری ای نسبت به مراجع و علمای اسلام در قرن های بعدی تا به امروز ندارند.

یعنی صحابه اگرچه از این موهبت برخوردار بوده اند که در زمان پیامبر(ص) می زیسته اند و در رکاب ایشان بوده اند، اما خودشان برتری ای نسبت به مردمان قرن های بعد ندارند. یعنی هیچ دلیلی وجود ندارد که بتوان به آن استناد کرد که ایشان از درک یا هوش بالاتری برخوردار بوده اند، یا به لحاظ علمی در مرتبه بالاتری از علمای اسلام امروزی قرار داشته اند، بنابراین چگونه و با چه توجیهی می توان آنها را امام نسل های بعدی دانست؟

نکته سوم:

طبق تصریح قرآن کریم در میان مسلمانان انسان هایی بوده اند که در دل ایمان نداشته اند و منافق بوده اند، و منافق یعنی کسی که به میان مسلمانان وارد شده است در حالی که در باطن مسلمان نیست و این افراد شناخته شده نبودند، چون اگر شناخته شده باشند تعبیر منافق برای ایشان لغو است.
    با ان اوصاف ما چگونه می توانیم تمامی صحابه پیامبر(ص) را بر مسیر هدایت دانسته و دین خویش را از ایشان بگیریم که طبق تصریح قرآن کریم در میان صحابه گرانقدر پیامبر(ص)، عده ای هم در قالب نفاق به میان ایشان وارد شده اند؟

نکته چهارم:

در میان صحابه پیامبر(ص) اختلاف نظرهای جدی وجود داشته و دارد تا جایی که این اختلافات بعد از پیامبر(ص) به جنگ و درگیری و تبعید و مانند آن کشیده شد. بنابراین چطور می توان در این هرج و مرج که صحابه به قصد ریختن خون یکدیگر وارد جنگ شده اند بی دلیل از همه ایشان پیروی کرد و همه را حجت دانست؟
    بنابراین قطعا در میان رفتارهای متضاد صحابه باید یکی صحیح باشد، و این را خود پیامبر(ص) از هر کسی بهتر می داند، بنابراین در میان صحابه هم اگر قرار است به یکی اقتدا کنیم، باید آن صحابه ای باشد که پیامبر(ص) او را برتر دانسته و به تبعیت از او دعوت کرده است، من چند روایت نبوی در شأن علی(ع) می آورم، شما ببینید ابهامی در برتی علی(ع) باقی می ماند:

«علی مع الحق، و الحق مع علی؛ علی با حق است و حق با علی»
    «انت منی بمنزلة هارون من موسی الا انه لا نیی بعدی؛ (ای علی) تو برای من مثل هارون برای موسی هستی، الا آن که پیامبری بعد از من نیست»
    «من کنت مولاه فهذا علی مولا؛ هر کسی من مولای او هستم، این علی مولای اوست»
    «مثل اهل بیتی کسفینة نوخ، من رکبها نجی و من ترکها غرق؛ مَثَل اهل بیت من مثل کشتی نوح می ماند که هر کسی سوار شود نجات یافته، و هر کسی آن را ترک کند غرق می شود»
    «انا مدینة العلم و علی بابها؛ من شهر علم هستم و علی درب آن»
    «علی قسیم الجنة و النار؛ علی تقسیم کننده بهشت و جهنم است»
    «علی خیر البشر؛ علی برترین بشر است»

و...

بنابراین شیعه هم دین خود را از صحابه می گیرد، اما در این میان با تحقیق بهترین صحابه را که علی(ع) است برگزیده دینش را از او می گیرد، نه آن کسانی که در برابر علی(ع) ایستادند.

«امام علی(سلام الله علیه): مَنْ أَصْلَحَ أَمْرَ آخِرَتِهِ أَصْلَحَ اللَّهُ لَهُ أَمْرَ دُنْيَاهُ»
    نهج البلاغه، کلمات قصار، شماره 89
    ((هر کس آخرتش را اصلاح کند، خداوند دنیایش را اصلاح خواهد کرد))

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری