صفحه 2 از 2 نخست 12
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ترس و وسواس فکری از توهین به دیگران

نوشته
    42
    مورد تشکر
    116 پست
    حضور
    12 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

به هر حال این شما هستید که به اتخاذ راهکارهای مناسب با هوای نفس و حربه های شیطان مقابله می کنید و هوشمندانه اجازه جولان به شیطان نمی دهید. کاری که شما باید بکنید، «بی اعتنایی» و «بی توجهی» نسبت به نداهای شیطانی است. اگر شما به افکار توهین آمیز و وسوسه های دل بی اعتنایی کنید، شیطان از شما ناامید می شود و رهای تان خواهد کرد.

امام صادق (علیه السلام) در این خصوص می فرماید:
    «إِنَّمَا يُرِيدُ الْخَبِيثُ أَنْ يُطَاعَ فَإِذَا عُصِيَ لَمْ يَعُدْ إِلَى أَحَدِكُم» (1)‏؛ «شيطان پليد مى خواهد مُطاع باشد، لذا اگر نافرمانى شود ديگر به سراغ كسى از شما نمى آيد».

همۀ علما و مَراجع معظّم تقلید نیز بر اساس آموزه های دینی و تعالیم اسلامی، بهترين و مؤثرترين دارو برای مقابله با حربه های شیطان و درمان وسواس فکری را
    «بی اعتنایی» و «بی توجهی» ذکر می کنند.

پی نوشت:

1. حر عاملى، محمد بن حسن‏، وسائل الشيعة، قم‏: مؤسسة آل البيت عليهم السلام، 1409ق، ج8، ص228.

2. تشکرها 2

نوشته
    42
    مورد تشکر
    116 پست
    حضور
    12 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Arman Parsi نمایش پست
    البته هیچوقت توهینها رو به زبان نمیارم ولی در عرض ثانیه ای در ذهنم نقش میبنده بدون اینکه میل باطنیم باشه شبیه وسوسه شیطان
    گاهی اوقات هم خودم رو تنبیه میکنم مثلا با فحش دادن به خودم و یا تنبیه بدنی مثل چک زدن به صورت
    اولا بفرمایید آیا این تفکراتی که از اختیار بنده خارجه گناه محسوب میشه
    ثانیا راه علاج چیه
    با تشکر

اینکه می فرمایید:
    «گاهی اوقات هم خودم رو تنبیه میکنم مثلا با فحش دادن به خودم و یا تنبیه بدنی مثل چک زدن به صورت»

دقیقاً از کارهای اشتباهی است که شما متأسفانه با اتخاذ چنین راهکارهای اجتنابی و تلاش برای کنترل و رهایی از این افکار، باعث تشدید چنین افکاری می شوید و نه تنها باعث آزار و اذیت بیشتر خودتان می شوید؛ بلکه عملاً بر شدت وسواس فکری تان می افزایید.

4. تشکرها 2

نوشته
    9
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    2 روز 13 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Arman Parsi نمایش پست
    سلام
    بنده چند سالی میشه (بیشتر از 5 سال) دچار وسواس و در نتیجه ترس از توهین به مقدسات شدم
    در دو موقعیت سریع این دست افکار آزاردهنده میان به سراغم یکی مواقعی که عصبانی میشم و دومی هنگام گفتن ذکر و عبادت و خواندن نماز
    این مسئاله بسیار ناراحت و نگرانم میکنه تا جایی که حتی گاهی اوقات دلم نمیخواد نماز بخونم اونهم
    البته هیچوقت توهینها رو به زبان نمیارم ولی در عرض ثانیه ای در ذهنم نقش میبنده بدون اینکه میل باطنیم باشه شبیه وسوسه شیطان
    گاهی اوقات هم خودم رو تنبیه میکنم مثلا با فحش دادن به خودم و یا تنبیه بدنی مثل چک زدن به صورت
    اولا بفرمایید آیا این تفکراتی که از اختیار بنده خارجه گناه محسوب میشه
    ثانیا راه علاج چیه
    با تشکر

یاهو

سلام و عرض ادب

دقیقا این حس رو بند هم تجربه کردم.

وقتی ما انسانها نسبت به کسی یا چیزی خشم پیدا میکنیم وچون اون خشم ممنوعه هست ما سعی میکنیم که اون رو
    سرکوب کنیم
    غافل از اینکه سرکوب نمیشه که هیچ به شکل های مختلفی خودش رو بروز میده:

مثلا به شکل وسواس ( ترس از توهین های کلامی یا حتی توهین های جنسیتی /ترس از اعمال خشم و ابزارهای خشن مثل چاقو و ../ ترس از اسیب رساندن به دیگران و ...) - اضطراب- رویاها - تعارضات کلامی و ...

شما باید علت خشم تون رو پیدا کنین ( چه چیز و چرا؟ )
    ( مثلا ایا در موضوعات دینی مساله ای هست که نتونستین براش جواب پیدا کنین و باعث شده خشمگین بشین؟و در نتیجه اینجور افکار به ذهنتون خطور کنه؟)

ولی ممکنه گاها وسواس میتونه علت فیزیولوژیک هم داشته باشه:

اختلال در عملکرد قشر پیشانی
    برای این مساله باید دارو مصرف کنید
    مثلا داروهای گیاهی هستن که روی مغز اثر بسیار خوبی دارند مثل کدوتنبل و هلیله سیاه(که خون رو پالایش میکنه)

وسواس ممکنه گاها علت متافیزیک هم داشته باشه :

ممکنه عاملش جن باشه و حالت شقعریره در فرد ایجاد کنه یک حالتی مثل مور مور شدن
    و در نتیجه بزرگنمایی شدید افکار بی اهمیت و کوچیک که باعث ترس و توهم در فرد میشه .....

من حس میکنم وسواس شما مربوط به همان قضیه ای باشه که در ابتدای متن گفتم
    ویرایش توسط gontures : ۱۳۹۹/۱۰/۲۰ در ساعت ۱۶:۱۱

6. تشکر

نوشته
    9
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    2 روز 13 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

عزیزان :

مغز ما مستقل از "خواسته های ما و تصمیمات ما" عمل میکنه

ممکنه کسی به ما اسیبی بزنه ولی ما دلمون بخواد که اون شخص رو ببخشیم !!!
    مغز ما به خواسته های ما اهمیتی نمیده ... دستور میده که از اون شخص دوری کن فاصله بگیر و مکانیزم جنگ و یا گریز رو به ما فرمان میده
    حالا اگه کسی به فرمان مغز عمل نکنه... هیچ عجیب نیست که شخص دچار عارضه های روحی و روانی مثل کاهش عزت نفس - وسواس- اضطراب وووو .... بشه

یک وقتهایی هم هست ما خشم هایی داریم که ممنوعه هستند و اگه اعمال بشن منجر به تنبیه و توبیخ و سرزنش شخص میشه :

مثل داشتن خشم نسبت به یک فرد بالا مقام مثل رییس ... یا مقدسات......و ...

در این حالت فرد سعی میکنه خشمش رو سرکوب کنه ولی اون خشم هنوز بصورت منفعلانه
    در شخص وجود داره در نتیجه خودش رو بصورت وسواس با محتوای هتک و توهین نشون میده

و جالب اینجاست که بدونید محتوای توهین هرکس به همان شکلی هست که قبلا خودش مورد توهین قرار گرفته

و در نهایت باید بگم که به خواسته های مغز و قلبتون توجه کنید و بصورت صحیح بهشون پاسخ بدید و قانعش کنید

سرکوب و انکار و ... راهش نیست.

ویرایش توسط gontures : ۱۳۹۹/۱۰/۲۰ در ساعت ۱۶:۵۸

8. تشکر

نوشته
    2
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    22 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

مرسی از همگی خیلی مفید بود

10. تشکرها 2

نوشته
    31,741
    مورد تشکر
    42,582 پست
    حضور
    133 روز 13 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط gontures نمایش پست
    و در نهایت باید بگم که به خواسته های مغز و قلبتون توجه کنید و بصورت صحیح بهشون پاسخ بدید و قانعش کنید
    سلام

اتفاقا سرکوب کنیم بهتره

الان من در نظرگرفتم افکار منفی و ناراحت کننده که از اطرافیان درذهن داریم باید فکرکنیم این همون فرده!!

باید بفرستیمش پیش صاحبش بی تعارف!

واقعا راحت شدم

ممنون استاد همدل

ترس و وسواس فکری از توهین به دیگران

نوشته
    9
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    2 روز 13 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط شقایق نمایش پست

سلام

اتفاقا سرکوب کنیم بهتره

الان من در نظرگرفتم افکار منفی و ناراحت کننده که از اطرافیان درذهن داریم باید فکرکنیم این همون فرده!!

باید بفرستیمش پیش صاحبش بی تعارف!

واقعا راحت شدم

ممنون استاد همدل

سلام

بله دقیقا شما وقتی میبینیش باید یادتون بیافته که این همون فرد هست. ( چرا ؟) چون ما نمیخوایم دوباره از همون شخص اسیب گزند و ضرر ببینیم

چون خداوند به ما نعمتی داده به نام
    حافظه تا اگر از کسی یا چیزی اسیبی دیدیم در حافظه ما ثبت و ضبط بشه تا دوباره از همان چیز یا شخص اسیب نبینیم

انسان عاقل هیچگاه از یک سوراخ دوبار گزیده نمیشه

دوم اینکه : صدمه صدمه هست. هیچ مهم نیست که این صدمه از اطرافیان باشه یا از یک دشمن یا هر چیز دیگری

مغز ما مسول هست تا از ما در مقابل فنا شدن و نابودی مراقبت کنه به خاطر همین وقتی صدمه میبینه به ما فرمان صادر میکنه : ستیز یا گریز؟ یا میخوای قانعش کنی؟ یا میخوای رابطه رو فریز کنی؟ یا میخوای مسالمت امیز حلش کنی؟

و این هنر شما هست که بتونی مغزت رو قانع کنی تا بدون لطمه وارد شدن بهش از شخص بگذره یا رهاش کنه ....
    البته اگه صدمات شدت کمی داشته باشه احتمالا بشه از کنارش راحت تر گذشت ولی در صدمات شدید .... نمیشه ....
    به خود انسان لطمه وارد میشه ... احساسات تغییر شکل میدن و میان رو.... یکیش میشه همین وسواس

13. تشکر

صفحه 2 از 2 نخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری