$$$$$$$$$$ نحوه پرداخت الکترونیکی قبوض تلفن همراه $$$$$$$$$$

روال پرداخت الكترونیك قبوض تلفن همراه در بانك‌های كشور طبق هماهنگی‌های به عمل آمده با بانك‌ها،‌ مشخص شد و مشتركان تلفن همراه می‌توانند از طریق تلفن بانك، دستگاه‌های خودپرداز، پایانه‌های فروشگاهی (POS) و اینترنت قبوض خود را پرداخت كنند.

شرایط عمومی پرداخت الكترونیك

بنا به اعلام شرکت ارتباطات سیار شرایط عمومی پرداخت الكترونیك قبوض به این شكل است كه مشتركان باید در یكی از بانك‌های كشور حساب بانكی داشته باشند (در برخی از بانك‌ها نوع حساب تفاوت نمی‌كند ولی در برخی از بانك‌ها فقط حساب‌های كارت مورد قبول است).
بر اساس این اطلاعیه مشتركان ‌باید دو رمز پرداخت غیر حضوری را از طریق تكمیل فرم ثبت نام در شعبه‌ای كه در آن حساب دارند دریافت كنند. در برخی از بانك‌ها كه این خدمات را بر روی حساب كارت ارایه می‌دهند این دو رمز به همراه كارت به مشتری داده می‌شود و یا مشتری می‌تواند رمز دوم خود را از دستگاه‌های خود پرداز دریافت كند.

فقط قبوضی كه در آن‌ها عبارات شناسه قبض و شناسه پرداخت به همراه ارقام آن‌ها درج شده باشند،‌ در پایانه‌های غیر حضوری بانك‌ها قابل پرداخت هستند.

بنا بر اعلام كلیه‌ی پایانه‌های الكترونیك پرداخت قبوض، در پایان عملیات شماره‌ای را به عنوان شماره پیگیری به مشتری اعلام می‌كنند. جهت اطمینان از پرداخت قبض مورد نظر مشتری شماره پیگیری را در قبض خود درج كنند و در برخی از بانك‌ها پس از 24 ساعت و در سایر بانك‌ها بلافاصله می‌تواند با ورود اطلاعات شماره پیگیری از پرداخت شدن قبض خود اطمینان حاصل كند.. جهت جلوگیری از پرداخت مجدد قبض توسط سایر اعضای خانواده بهتر است مشتری تاریخ و نحوه‌ی پرداخت قبض خود را به همراه شماره پیگیری بر روی قبض بنویسد و همواره قبض را نزد خود نگهداری كند.. بر اساس اعلام شركت ارتباطات سیار در مواردی كه مشتری به دلایل مختلف نیاز به پرداخت قبض خود در شركت‌های خدماتی داشته باشد با دریافت صورت حساب بانكی خود و ارایه‌ی آن به همراه قبض پرداخت شده به شركت خدماتی مورد نظر می‌تواند این كار را انجام دهد.

نحوه‌ی پرداخت از طریق تلفن‌بانك:

مشتری باید با شماره تلفن تلفن‌بانك مورد نظر خود تماس بگیرد (تلفن مشتركان باید مجهز به سیستم Tone باشد) و پس از شنیدن پیام‌های اولیه، مشتری،‌ شماره حساب و رمز اول خود را وارد كند و پس از شنیدن راهنمایی‌های اپراتور وارد مرحله پرداخت قبض می‌شود و رمز دوم خود را وارد می‌كند.. بنابر اعلام سپس به درخواست اپراتور، شناسه قبض و شناسه پرداخت مندرج در قبض خود را وارد می‌كند و پس از شنیدن پیام اپراتور در مورد نوع و مبلغ قبض خود را از طریق كلید اعلام شده توسط اپراتور عملیات خود را تایید می‌كند و سیستم، مبلغ مورد نظر را از حساب مشتری كسر نموده و شماره پیگیری را به مشتری اعلام می‌كند.

نحوه‌ی پرداخت از طریق دستگاه‌های خودپرداز:


مشتری با قرار دادن كارت و رمز خود در دستگاه‌ها،‌ منوی پرداخت قبوض را انتخاب می‌كند و می‌تواند در دستگاه‌های خودپرداز مجهز به باركد خوان، با انتخاب گزینه‌ی پرداخت از طریق باركد خوان،‌ باركد مندرج در قبض خود را به دستگاه نشان دهد. دستگاه شناسه قبض و نوع قبض و مبلغ قبض را جهت اخذ تایید از مشتری به او نشان می‌دهد.

$$$$$$$$$$ نحوه پرداخت الکترونیکی قبوض تلفن همراه $$$$$$$$$$

نحوه‌ی پرداخت قبوض از طریق پایانه‌های فروشگاهی:

مشتری با ورود كارت در دستگاه POS و انتخاب گزینه‌ی پرداخت برروی دستگاه، اقدام به انتخاب نوع قبض می‌كند. سپس شناسه قبض و شناسه پرداخت را وارد می‌كند؛ دستگاه مبلغ را مشتری نمایش خواهد داد. با تایید مشتری،‌ دستگاه رمز را درخواست كرده و در انتها به مشتری رسید می‌دهد.

نحوه‌ی پرداخت قبوض از طریق اینترنت:

مراجعه به سایت www.pec.ir انتخاب گزینه‌ی "پرداخت قبض‌ها"،‌ انتخاب گزینه‌ی "قبض تلفن همراه"، " شناسه قبض " و‌ " شناسه پرداخت" را كه بر روی قبض تلفن همراه درج شده است،‌ در قسمت‌های مربوطه وارد كند.. بر اساس این گزارش در صورت وارد كردن پست الكترونیك،‌ كد پیگیری پرداخت قبض، ارسال می‌گردد و با كلیك بر روی دكمه " ارسال " مبلغ قابل پرداخت نمایش داده می‌شود.

پس از اطمینان از صحت مبلغ قابل پرداخت، باید‌ بر روی دكمه "ورود جهت پرداخت" كلیك شود و پس از كلیك بر روی این دکمه صفحه مربوط به اطلاعات كارت ظاهر می‌گردد، ‌در این قسمت با وارد كردن اطلاعات كارت خود و تایید آن، مبلغ مورد نظر از حساب كارت شما كسر و قبض مربوطه پرداخت می‌شود.. بنا بر اعلام جهت تهیه "رمز اینترنتی كارت" و "رمز دوم (cvv2 )"،‌ فرد می‌تواند به واحد ارتباط با مشتریان در محل شركت، وب سایت شركت و یا با هر یك از شعب منتخب بانك پارسیان كه مجهز به سیستم مكانیزه پاسخ گویی می‌باشند، مراجعه كند و پس از تكمیل صفحه مربوط به اطلاعات كارت و كلیك بر روی گزینه "پرداخت"، "كدپیگیری" نمایش داده می‌شود؛ فرد باید كد پیگیری را جهت پیگیری آتی نزد خود نگهداری كند.

بر اساس این اطلاعیه افرادی كه دارای كارت بانك نیستند، با مراجعه به شعب بانك پارسیان و خرید كارت پرداخت اینترنت پارسیان در مبلغ مورد نظر می‌توانند نیاز خود را جهت پرداخت اینترنت قبوض برطرف كنند.. در این اطلاعیه همچنین اسامی پایانه‌های غیرحضوری فعال بانك‌ها در زمینه‌ی پرداخت غیر حضوری قبوض به این شرح اعلام شده است: بانك اقتصاد نوین، كشاورزی، تجارت، پارسیان، توسعه صادرات، سامان، صادرات، كشاورزی، مسكن، ملت و ملی.

منبع: ایسنا