صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ੀੀੀ پایگاه اطلاعاتی بیماری سرطان ੀੀੀ

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  2,954
  مورد تشکر
  6,037 پست
  حضور
  16 روز 10 ساعت 17 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  611

  عصبانی ੂੂੂ پایگاه اطلاعاتی بیماری سرطان ੂੂੂ
  آگاهى مردم در مورد سرطان

  آگاهى هاى مردم در مورد سرطان ها بسيار كم و نامناسب است.
  پژوهشى كه اخيراً از سوى انجمن سرطان امريكا منتشر شده است نشان مى دهد:
  70% مردم به غلط تصور مى كنند كه در ابتلا به سرطان، سابقه فاميلى مهمتر از سن است، در حالى كه سن مهم ترين عامل منفرد سرطان است.
  38% مردم معتقد بوده اند كه سرطان نخستين عامل تهديد كننده آنان است در حالى كه پژوهش هاى علمى مهم ترين عامل مرگ و مير را بيمارى هاى قلبى معرفى مى كنند.
  87% ادعا كرده اند كه در مورد سرطان به اندازه كافى اطلاعات دارند، در حالى كه بسيارى نمى دانستند كه براى بيماريابى سرطان از چه موقع و هر چند وقت يكبار بايد به پزشك مراجعه كنند.

  ***پس از 40 سالگى طبق يك برنامه منظم بايد براى معاينه و آزمايشات در مورد سرطان به پزشك مراجعه كرد.***

  از جمله ناآگاهى هاى ديگر آنكه 32 درصد افراد نمى دانستند كه مردان بيشتر از زنان در طول عمر خود در معرض ابتلا به سرطان هستند.

  همه اينها لزوم اطلاع رسانى بيشتر به مردم در زمينه هاى بهداشتى را نشان مى دهد.
  ***از جمله بايد بدانند عدم مصرف سيگار و مشروبات الكلى، محدود كردن غذاهاى چرب، مصرف بيشتر ميوه و سبزيجات، ورزش منظم، حفظ وزن مناسب و دورى از آفتاب در پيشگيرى از سرطان مؤثرند***


  سرطان چيست ؟

  عوامل موثر در ايجاد سرطان

  سرطان حنجره

  سرطان معده

  سرطان ريه

  سرطان کبد

  سرطان پوست

  سرطان تيروئيد

  سرطان روده بزرگ

  لوسمي چيست ؟

  لوسمي يا سرطان خون در کودکان ( All )
  **********************

  ((این بخش هنوز کامل نیست فعلا تاهمین حد انشاالله مفید باشد))
  --------------------------
  ادامه دارد....
  ویرایش توسط MOHAMMAD REZA : ۱۳۸۷/۰۸/۱۰ در ساعت ۱۱:۳۶

  یارب

  يا رب منم جويان تو يا خود تويى جويان من

  اى ننگ من تا من منم من ديگرم تو ديگرى

 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  2,954
  مورد تشکر
  6,037 پست
  حضور
  16 روز 10 ساعت 17 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  611  سرطان چيست ؟

  تعریف:
  1:سرطان نوعي اختلال در سرعت تكثير و تمايز سلولي است كه مي تواند در هر بافتي از بدن و در هر سني رخ دهد و با حمله به بافت هاي سالم بدن موجب بيماري شديد و در نتيجه مرگ شود .

  2:سرطان يك بيماري است . اين بيماري وقتي ايجاد مي شود كه سلولهاي يك عضو يا بافتي از بدن به طور غير طبيعي رشد و تكثير پيدا كنند .
  اين سلولهاي غيرطبيعي معمولاً توده اي ايجاد مي كنند كه غده ناميده ميشود .
  اما گاهي هم اين سلولها بدون ايجاد رشد و تومور رشد و گسترش پيدا مي كنند ، بدين ترتيب كه از طريق گردش خون يا لنف به نقاط ديگر بدن تهاجم نموده و موجب پيشرفت بيماري مي شوند .

  آيا همه تومورها بدخيم ( سرطاني ) هستند ؟
  نه . تومورهايي كه فقط در يك نقطه از بدن ايجاد شده و به ديگر نقاط تهاجم نكنند ، سرطاني نيستند . اين تومورها خوش خيم ناميده مي شوند .

  اما آنها هم مي توانند به طور جدي ايجاد بيماري كنند . مثل وقتي كه در مغز يا ديگر سطوح بسته ي بدن ايجاد مي شوند . تومورهايي كه تمايل به تهاجم و خراب كردن سلولها و بافتهاي مجاور را داشته و به سرعت در تمام بدن گسترش پيدا مي كنند ، سرطاني هستند . اين تومورها بدخيم ناميده مي شوند .

  آيا سرطان فقط يك بيماري است ؟
  نه كلا سرطان به بيش از 100 بيماري كه در آنها سلولها رشد و تكثير غيرطبيعي و خارج از كنترل دارند ، اطلاق مي شود . خيلي از سرطانها اگر زود تشخيص داده شده و تحت معالجه قرار گيرد . قابل درمان مي باشند .  آيا بچه ها هم سرطان مي گيرند ؟
  بله ، اما نه به اندازه ي بزرگسالان . لوسمي بيشترين سرطان را در بچه ها شامل مي شود . سرطان چهارمين علت مرگ در كودكان بعد از بيماريهاي نوزادي ، ناهنجاريهاي ارثي و تصادفات مي باشد .

  آيا سرطان در زنان و مردان يك جور است ؟
  بله ، به جز سرطان هايي كه در اندام هاي جنسي به وجود مي آيد . اما ميزان ابتلا به سرطان هاي مختلف در زنان و مردان ، ممكن است به يك اندازه نباشد .

  آيا خانمهايي كه زايمان كرده اند كمتر از آنهايي كه بچه دار نشده اند ، به سرطان مبتلا مي شوند ؟
  به نظر مي رسد كه در مواردي اين طور باشد . خانمهايي كه هرگز زايمان نكرده اند در ابتلا به سرطان سينه مستعدتر از خانمهاي بچه دار مي باشند . خانمهايي كه رابطه جنسي زيادي دارند . بيشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم هستند .

  سرطان با چه سرعتي پيشرفت مي كند ؟
  اين فرق مي كند . انواع مختلف سرطانها رشد و گسترش متفاوتي دارند . حتي سرعت پيشرفت يك نوع بيماري از يك شخص تا شخص ديگر ، ممكن است متفاوت باشد .

  سرطان چطو در نقاط ديگر بدن پخش ميشود ؟
  گسترش سرطان در بدن كه متاستاز ناميده مي شود به صورت هاي زير اتفاق مي افتد :
  1 – سلولهاي سرطاني از بافت يا عضو منشاء به بافتهاي مجاور حمله كرده و آنها را مبتلا مي كنند .
  2 – سلولهاي سرطاني از طريق رگهاي لنفاوي به عقده هاي لنفي رسيده و از آنجا به نقاط مختلف بدن مي رسند .
  3 – سلولهاي سرطاني وارد دستگاه گردش خون شده و در تمام بدن پخش مي شوند .

  آيا سرطان در حال افزايش است ؟
  درصد موارد جديد سرطان تشخيص داده شده در جهان ، در حال افزايش سالانه است . براي مثال بين سالهاي 1970 تا 1988 موارد ابتلا به سرطان به ميزان 2/1% در مردان و 3/0% در زنان افزايش سالانه داشته است . يک علت اين افزايش احتمالاٌ تغيير ميانگين عمر مردم است . بدين معني كه مردم بيشتري امكان زندگي طولاني تري پيدا كرده اند ، بنابراين به سنيني كه سرطان شيوع بيشتري دارد ، مي رسند.

  جالب است كه توجه شود در طول اين دوره 18 ساله ، سرطانهاي ريه ، ملانوما و سرطانهاي لنفاوي در زنان و مردان افزايش پيدا كرده است . درصد سرطان كولوركتال در مردان تغييري نداشته اما در سرطانهاي معده در ميان زنان و مردان و به مقدار كمي سرطان دهانه رحم دربين زنان كاهش مشاهده مي شود .

  آيا ميزان مرگ در اثر سرطان در زنان ومردان متفاوت است ؟
  بر طبق بررسي سال 1991 ، به نظر مي رسد مردان بيشتر از زنان به علت ابتلا به بيماري سرطان ، جان سپرده اند

  چگونه ميزان مرگ و مير ناشي از سرطان با علل ديگر مرگ مقايسه مي شود ؟
  سرطان دومين عامل مرگ و مير در کشور هاي توسعه يافته بعد از بيماريهاي قلبي – عروقي مي باشد و در کشورهايي مانند کشور ما علت سوم يا چهارم است..

  چه مقدار احتمال دارد كه من سرطان بگيرم ؟
  با فرض اينكه روند شيوع سرطان در همين حد بماند حدود 35% احتمال دارد كه شما در طول زندگي تان به يكي از انواع سرطان مبتلا شويد . اين برآورد شامل سرطانهاي پوست نمي شود .

  اگر شما زن هستيد ، حدود 10% خطر مبتلا شدن به سرطان سينه ، 6% خطر ابتلا به سرطان كولوكتال و بيش از 3% خطر ابتلا به سرطان ريه شما را تهديد مي كند .
  اگر مرد هستيد ، 8% خطر ابتلا به سرطان پروستات ، حدود 6% خطر ابتلا به سرطان كولوركتال و حدود 9% خطر ابتلا به سرطان ريه ( بخصوص اگر سيگار مي كشيد ) شما را تهديد مي كند
  ویرایش توسط Moamma : ۱۳۸۷/۰۷/۲۱ در ساعت ۰۰:۱۲

  یارب

  يا رب منم جويان تو يا خود تويى جويان من

  اى ننگ من تا من منم من ديگرم تو ديگرى
 3. تشکر


 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  2,954
  مورد تشکر
  6,037 پست
  حضور
  16 روز 10 ساعت 17 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  611

  عوامل موثر در ايجاد این بیماری
  از مهمترين عوامل موثر در ايجاد سرطان مي توان به موارد زير اشاره نمود:

  *كه در اين بين برخورداري از عادات غذايي خاص به طور روز افزوي به عنوان علت سرطان مطرح ميشود *

  1 – عوامل فيزيكي:
  بخصوص اشعه ماوراي بنفش ( نور آفتاب ) و پرتوهاي يونيزه كننده ( تصوير برداري تشخيصي و انفجارات اتمي ) .

  2 – عوامل شيميايي:
  موادي مثل آهن ، نيكل ، كروم ، آرسنيك ، هيدروكربورها ، آروماتيك ، قطران ، پنبه نسوز ، بعضي از رنگها ، حشره كش ها ، نگهدارنده هاي مواد غذايي مانند نيتريت ، بعضي از قارچها مثل آسپرژيلوس ، بعضي از داروها مثل des ، سيگار و ذرات معلق موجود در هواي شهرهاي صنعتي و مدرن .

  3 – عوامل ارثي:
  استعداد خانوادگي و آمادگي ژنتيكي بخصوص در ابتلا به سرطان هاي معده ، پستان ، روده بزرگ ، ريه و رحم موثرند . خطر سرطان بيشتر است مثل سندرم داون يا منگوليسم كه شانس ابتلا به سرطان خون در اينها بيشتر است .

  4 – عوامل ويروسي:
  بخصوص سرطان هاي دهانه رحم ، حلق و بيني و نوعي از سرطان خون .

  5 – سن فرد:
  در افراد مسن ، به علت اينكه هم سيستم ايمني ضعيف مي شود و هم به مرور زمان تغييراتي در هسته سلو لها حاصل مي شود ، شيوع سرطانها افزايش مي يابد . البته بعضي از سرطان ها فقط در سنين پايين بروز مي كند و برخي ديگر نيز فقط مختص سنين جواني هستند .

  6 – منطقه جفرافيايي:
  ديده شده است كه بعضي از انواع سرطانها در يك منطقه جغرافيايي بيشتر ديده مي شوند ، به عنوان مثال سرطان مري در شمال ايران و سرطان معده در كشور ژاپن شايع تر است .  7 – نحوه تغذيه و وضعيت فرهنگي و اقتصادي:
  • ازدواج در سنين پايين يكي از عوامل مهم در ايجاد سرطان دهانه رحم است . بر عكس سرطان پستان در افرادي ديده ميشود كه ازدواج و حاملگي در سنين بالا داشته اند . قابل ذكر است كه عمل شيردهي جنبه محافظتي در برابر سرطان پستان دارد . بيشتر سرطان ها با شيوع بالتري در مردان ، طبقات پايين اجتماع ، جوامع شهر وافراد مسن روي مي دهند .
  • تغذيه نامطلوب و نا مناسب در ايجاد سرطان هاي روده بزرگ و پستان نقش بسزايي دارد . سيگار كشيدن ، تغذيه بد و ورزش نكردن ، همه باعث ضعف سيستم ايمني مي شوند .
  • يك زندگي پر از جنجال واسترس نيز همين اثر را دارد . اكثر افراد با اگاه شدن از ابتلا به سرطان دچار ترس زيادي مي شوند ، بطوري كه در اثر فلج احساسس و رواني حاصله ضعف ايمني آنها تشديد مي يابد .
  **اميدوار بودن به زندگي و داشتن روحيه اي بالا حتي مي تواند يك بيماري بدون علاج را بهبود بخشد .**
  • در جمعيت هايي كه ميزان سبزي ها و فيبر ( سلولز غيرقابل جذب ) در رژيم غذايي آنها كم است . ميزان بروز سرطان روده بزرگ افزايش مي يابد . شواهد نشان مي دهد كه احتمال بروز اين سرطان ها در بين افرادي كه از رژيم گياهي تبعيت مي كنند ، پايين تر است .
  • چربيها احتمالاً خطر سرطان روده بزرگ ، پستان و پروستات را افزايش مي دهند ، اما در اين بين ، رابطه سرطان پستان با رژيم هاي پرچرب محتمل تر است .
  • عده اي عقيده دارند كه برخي افزودنيهاي خوراكي ( مواد شيميايي خاص براي ايجاد رنگ و طعم غذاها ) سرطان زا هستند و عده اي ديگر اثر آنها را محافظتي مي دانند .
  • مصرف غذاهاي دودزده مانند ماهي دودي كه حاوي بنزوپروپن مي باشد ، با بروز سرطان و برعكس كمبود كالري دريافتي از آن پيشگيري نمايد .
  • چاقي ممكن است خطر بروز سرطان رحم را افزايش دهد و مصرف زياد مشروبات الكلي با پيدايش سرطانهاي دهان ، حلق ، حنجره و مري در ارتباط است . البته از آنجا كه افراد معتاد به مشروبات الكلي اغلب به مصرف دخانيا نيز عادت داشته و از كمبودهاي تغذيه اي و ويتامين ها برخوردارند ، نقش الكل در ايجاد سرطان را تقويت مي كنند . اعتقاد بر اين است كه الكل و كمبودهاي تغذيه اي ناشي از مصرف آن ، احتمال بروز سرطان را با افزايش سرطان زايي تنباكو بالا مي برد .
  • كمبود برخي از مواد غذايي نيز ممكن است احتمال بروز سرطان را . به عنوان مثال ، سرطانهاي روده بزرگ و پستان با كمبود ويتامينهاي a,b ( ريبوفلاوين ) و c در ارتباط مي باشند .
  بعضي از غذاها ممكن است اثر محافظتي در برابر سرطان داشته باشد كه از جمله اينها مي توان به:
  1. افزودنيهاي غذايي مثل هيدروكسي تولوئن بوتيله و هيدروكسي آنيزول بوتيله اشاره نمود .
  2. عده اي از محققين عقيده دارند كه ويتامين هاي a ,b,c در حقيقت اثرات ضد سرطاني دارند ، هر چند گزارشهاي منتشر شده در اين مورد ضد و نقيض هستند .
  3. همچنين مشخص شده كه ميكرو ارگانيسم هاي لاكتو باسيلوس بوولگاريس و استروپتوكوكوس ترموفيلوس كه در ماست يافت مي شود ، تكثير سلولهاي توموري رامهار مي كنند .
  4. مصرف ويتامين e فولات ها و شبه كاروتن ها ( وابسته هاي شيميايي ويتامين a ) نير توصيه شده است .


  یارب

  يا رب منم جويان تو يا خود تويى جويان من

  اى ننگ من تا من منم من ديگرم تو ديگرى
 5. تشکر


 6. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  2,954
  مورد تشکر
  6,037 پست
  حضور
  16 روز 10 ساعت 17 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  611

  سرطان حنجره
  سرطان حنجره

  ੀੀੀ پایگاه اطلاعاتی بیماری سرطان ੀੀੀ

  سرطان حنجره رشد خارج از کنترل سلولهاي بدخيم در حنجره و بافتهاي اطراف مي باشد که معمولاً بزرگسالان بالاتر از 40 سال و بيشتر مردان را گرفتار مي نمايد .
  همانطور که مي دانيم حنجره يک عضو توخالي در جلوي گردن مي باشد به طول 5 سانتي متر و عرض حدود 5 سانتي متر که تارهاي صوتي را در خود جاي داده است . حنجره در تنفس ، صحبت کردن و بلع قنش مهمي ايفا مي نمايد .


  علائم شايع :
  • خشونت صدا که با استراحت دادن به صدا برطرف نمي شود .

  • احساس توده در گلو

  • گره هاي لنفاوي متورم و سفت در گردن

  • کاهش وزن

  • احساس درد هنگام لمس کردن حنجره

  • سرفه هاي مزمن و طولاني مدت
  علل :
  استعمال دخانيات يا مصرف بيش از اندازه الکل از شايعترين دلايل ايجاد سرطان حنجره مي باشند .


  عوامل افزايش دهنده خطر :
  • سيگار کشيدن زياد
  • مصرف بيش از حد الکل
  • پوليپ هاي تارهاي صوتي
  • التهاب مزمن تارهاي صوتي به هر علت
  • سن بالاي 55 سال
  • جنس مذکر که تقريباً ميزان ابتلا 4 برابر زنان است .
  • نژاد : سياهپوستان احتمال ابتلاي بالاتري نسبت به سفيدپوستان دارند .
  • شغل : مشاغلي که در ارتباط با ذرات و غبار اسيدسولفوريک و نيکل در ارتباطند . همچنين کسانيکه در ارتباط با آزبست مي باشند احتمال ابتلاي بالاتري دارند .
  عواقب مورد انتظار :
  با تشخيص و درمان زودرس اغلب قابل علاج است . ليکن در مراحل پيشرفته غيرقابل درمان محسوب مي گردد . ولي علائم آن قابل تسکين يا کنترل مي باشد . البته با توجه به پيشرفتهاي علمي فراوان در کنترل بيماريهاي سرطاني در طي ساليان اخير ، اميدواري وجود دارد که درآينده درمانهايي مؤثرتر و علاج بخش عرضه گردند .

  عوارض :
  يکي از مهمترين عوارض بيماري گسترش تومور ( متاستاز ) به ساير نواحي بدن مي باشد که اولاً تهديد کننده حيات است و ثانياً بر حسب بافت مورد تهاجم علائم متفاوتي را ايجاد مي نمايد .

  عارضه ديگر مربوط به درمان مي باشد که مانند درمان تمامي سرطانهاي ديگر مربوط به پرتو درماني و جراحي تومور مي باشد که بر صدا ،‌ بلع يا عملکرد لوله گوارش تأثير مي گذارند .

  تشخيص :
  معاينات اوليه توسط پزشک انجام خواهد شد و در صورت مشکوک بودن به بيماري ،‌ معاينه لارنگوسکوپي همراه با نمونه برداري از تارهاي صوتي ( برداشت قسمتي از بافت جهت بررسي آزمايشگاهي ) مي باشد . البته پزشک در فرايند تشخيص بيماري از روشهاي ديگر شامل سي تي اسکن ، آم آرآي ، اسکن استخواني و عکس ساده قفسه سينه نيز استفاده خواهد نمود .

  درمان :
  اگر در مراحل اوليه تشخيص داده شود : درمان بصورت پرتودرماني يا برداشت تارهاي صوتي با ليزر بصورت سرپايي قابل انجام است .

  درمان در مراحل پيشرفته بيماري:مستلزم جراحي و خارج کردن تومور و بافتهاي درگير ( لارنژکتومي )‌ و پرتو درماني پس از جراحي است .
  در صورت جراحي ، پس از برداشتن تارهاي صوتي ،‌تکلم درماني جهت آموختن نحوه صحبت کردن بدون تارهاي صوتي ممکن است لازم باشد .

  **شيمي درماني معمولاً در اين نوع بيماري کاربردي ندارد و بجاي آن از پرتودرماني استفاده مي شود . **

  توصیه:
  معمولاً پس از درمان فعاليتهاي طبيعي بدن بتدريج از سر گرفته مي شوند و رژيم غذايي خاصي نيز ضروري نمي باشد . البته پس از جراحي بهتر است مدتي از رژيم درماني مايعات استفاده شود تا التيام بافت صورت گيرد

  یارب

  يا رب منم جويان تو يا خود تويى جويان من

  اى ننگ من تا من منم من ديگرم تو ديگرى
 7. تشکر


 8. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  2,954
  مورد تشکر
  6,037 پست
  حضور
  16 روز 10 ساعت 17 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  611

  سرطان معده
  سرطان معده


  ੀੀੀ پایگاه اطلاعاتی بیماری سرطان ੀੀੀ
  معده يکي از اعضاي موجود در شکم و بخشي از دستگاه گوارش مي باشد و مانند هر کدام از اعضاي ديگر مستعد ابتلا به سرطان مي باشد .

  پس از اينکه غذا جويده و بلعيده شد از طريق لوله اي به نام مري از دهان وارد معده مي شود . معده عضوي کيسه مانند و داراي 5 قسمت مختلف مي باشد که ترشحات مختلفي براي هضم اوليه غذا ترشح مي کنند . سرطان در هر کدام از اين مناطق پنجگانه ممکن است شروع شود و گاهي علائم و ميزان بهبودي برحسب محل ابتلا تفاوت مي کند .

  ديواره معده از پنج لايه تشکيل شده است . داخلي ترين لايه که حائز اهميت خاص مي باشد لايه مخاطي ناميده مي شود و اکثر سرطانهاي معده نيز از اين قسمت شروع مي شود . هر چه سرطان به بافتهاي زيرين نفوذ نمايد احتمال بهبودي کاهش مي يابد .

  **سرطان معده در طي ساليان و با آرامي رشد مي کند ولي قبل از اينکه سرطان بمعناي واقعي ايجاد شود ، تغييراتي در لايه هاي معده ايجاد مي شود . اين تغييرات اوليه بندرت علائم ايجاد ميکنند و تشخيص داده نمي شوند .**


  سرطان معده از طرق مختلف گسترش مي يابد:
  • مي تواند از طريق ديواره خود معده به بافتها و اعضاي مجاور راه يابد .
  • همچنين مي تواند از طريق غدد عروق لنفاوي گسترش يابد .
  • در مراحل پيشرفته نيز مي تواند از طريق خون ساير اندام و اعضا را درگير کند .
  انواع سرطان معده:
  شايعترين سرطان معده: بنام آدنوکارسينوم مي باشد .

  البته انواع ديگر با شيوع کمتر عبارتند از : لنفوم و تومورهاي کارسينوئيد .

  البته طبيعتاً نوع درمان اين نوع سرطانها با هم تفاوت مي کند .

  اکثريت مبتلايان به سرطان معده در دهه 60 يا 70سن خود تشخيص داده مي شوند .


  علل کاهش این بیماری:
  • استفاده از يخچال و استفاده کمتر از نمک براي نگهداري غذاها
  • يکي ديگر از علل کاهش ابتلا درمان مناسب و مفيد براي باکتري هليکوباکترپيلوري مي باشد که بنظر مي رسد نقش زيادي در ابتلا به سرطان معده دارد .
  **متأسفانه در مراحل ابتدايي علائم چنداني ديده نمي شود و شايد بهمين دليل سرطان معده در مراحل ابتدايي بسختي تشخيص داده مي شود .**


  علائم شايع :
  1. کاهش اشتها و کاهش وزن
  2. درد معده
  3. علائم مبهم سوء هاضمه مانند پري ، آروغ زدن ، ‌تهوع
  4. احساس پري حتي پس از خوردن مقادير اندک غذا
  5. تهوع و استفراغ
  6. سوزش سردل و علائم شبيه به زخم معده
  7. تورم معده
  **البته شايان ذکر است که بسياري از اين علائم منحصر به سرطان معده نمي باشند و دربسياري از بيماريهاي ديگر معده نيز ديده مي شوند ، اما وجود اين مشکلات اگر بصورت طولاني باشد خصوصاً در افراد بالاي 50سال ، احتياج به ارزيابيهاي بيشتري توسط پزشک دارد .**

  اگر شک به سرطان معده وجود داشته باشد :
  پزشکان دست به ارزيابيهاي بيشتري مي زنند تا سرطان معده را در مراحل اوليه تشخيص بدهند .

  ازانواع اين روش مي توان:
  • به اندوسکوپي ،
  • عکسبرداري از ريه ( بيشتر بمنظور تشخيص ميزان درگيري بافتهاي مجاور معده انجام مي شود )
  • ، MRI و آزمايشات اوليه اشاره نمود
  عوامل افزايش دهنده خطر :
  **بايد توجه داشت وجود عوامل خطر همواره به معني ابتلا به بيماري نيست و تنها شرايط را براي ابتلا به بيماري بيشتر مي کند .**

  • عفونت با هليکوباکترپيلوري که منجر به گاستريت مزمن شود . البته بسياري از افرادي که اين ميکروب را با خود دارند هيچگاه مبتلا به سرطان معده نمي شود .

  • رژيمهاي غذايي شامل غذاهاي دودي ، گوشتي نمک اندود ، ترشيها و غذاهاي محتوي نشاسته بالا و فيبر پايين . ( استفاده از غذاهايي که شامل غلات زياد باشند ، ماهي و سبزيجات تازه محتوي ويتامين A و C احتمال ابتلا به سرطان معده را کاهش مي دهند . )

  • کشيدن سيگار

  • مصرف الکل

  • سابقه جراحي بر روي معده که قبلاً بمنظور کنترل زخم انجام شده باشد .

  • سرطان معده در مردان دوبرابر زنان ديده مي شود .

  • در سنين بالاتر از 50 سال بشدت افزايش مي يابد .

  • در نژادهاي بخصوصي بيشتر ديده مي شود

  • سابقه سرطان معده در افراد درجه يک فاميل
  پيشگيري :
  • استفاده از رژيمهاي غذايي مناسب که در بالا به بعضي از آنها اشاره شد .

  • الکل ننوشيد و سيگار نکشيد

  • به علائم سوء هاضمه طول کشيده دقت کنيد و با پزشک خود مشورت کنيد .

  • آزمايشهاي توصيه شده توسط پزشک را مرتب انجام دهيد .

  • شايان ذکر است ميزان موفقيت در درمان بيماري چندان زياد نيست ، لذا پيشگيري مي تواند نقش بسيار مهمي داشته باشد .
  درمان :
  در مراحل ابتدايي: جراحي و برداشتن تومور اوليه مي تواند بسيار مؤثر باشد . حتي زمانيکه سرطان گسترش يافته باشد مي توان براي جلوگيري از خونريزيهاي طولاني و انسداد معده از روش جراحي استفاده نمود .

  شيمي درماني: نيز ممکن است در افرادي که سرطان در آنها گسترش يافته باشد استفاده شود و مؤثر باشد .

  استفاده از راديو تراپي: بخصوص همراه با شيمي درماني برحسب صلاحديد پزشک استفاده مي شود .

  **در ادامه ممکن است پزشک آزمايشات پيگيري را بطور منظم انجام دهد که از آن جمله مي توان به آزمايش خون اشاره کرد . لذا بايد توجه داشت که علائم جديد حتي جزئي را پس از درمان بايد به پزشک گزارش کرد تا وي بتواند بدرستي برنامه هاي آينده خود را تنظيم نمايد .**

  بايد توجه داشت که هيج کس نمي تواند ميزان بهبودي و پاسخ هر فرد را به درمان بطور دقيق پيش بيني کند چرا که نوع سرطان و نحوه پاسخ بدن به درمان هر فرد به فرد ديگر مي تواند متفاوت باشد و در اين بين حالات روحي و رواني مناسب مي تواند در درمان بسيار مؤثر باشد و نبايد فراموش شوند .

  نکاتي که بايد مورد توجه قرار گيرند :
  **تحقيقات نشان داده اند که رژيم هاي غذايي مهمترين عامل در ابتلا به سرطان معده هستند و در کشورهايي که استفاده از گوشت قرمزبيشتر است ابتلا به سرطان معده نيز بيشتر است و بايد توجه داشته باشيد که استفاده از گوشت قرمز بيش از 13 بار در هفته احتمال سطان معده را دوبرابر مي کند بخصوص اگر گوشت بصورت کبابي و يا کامل و زياد از حد پخته شود .

  **استفاده از غذاهاي محتوي ويتامين C ، ويتامني E و بتاکاروتن بعلت خاصيت آنتي اکسيداني در جلوگيري از ابتلا به سرطان معده بسيار مؤثر هستند .
  -

  یارب

  يا رب منم جويان تو يا خود تويى جويان من

  اى ننگ من تا من منم من ديگرم تو ديگرى
 9. تشکرها 2


 10. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  2,954
  مورد تشکر
  6,037 پست
  حضور
  16 روز 10 ساعت 17 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  611

  سرطان ريه
  سرطان ريه

  ريه (شش) يا جگر سفيد اندامي است مخروطي شکل مجتمع از بافت اسفنجي که به صورت يک جفت در قفسه سينه قرار دارد. ريه راست متشکل از3 تکه و ريه چپ از 2 تکه تشکيل شده است. هر ريه متصل به شاخه اي به نام نايچه است.

  سرطان ريه:
  نوعي بيماري است که در آن رشد بافت بدخيم در يک يا هر دو ريه ايجاد مي شود.
  سرطان ريه شايعترين سرطان در هر دو جنس در سراسر جهان است و بيش از 80% بيماران مبتلا به اين سرطان در فاصله 5 سال از زمان تشخيص بيماري جان خود را از دست مي دهند.
  با توجه به سلولي که دچار تراريختي و سرطان شده است اشکال مختلفي از سرطان ريه وجود دارد که هر کدام نشانه ها و عوارض خاص خود را دارند.

  شايع ترين اشکال سرطان ريه عبارتند از:

  • - سرطان ريه با ياخته هاي کوچک: - ياخته هاي سرطاني نوع کوچک در زير ميکروسکوپ به شکل جوي دو سر ديده مي شود و به آن سرطان جو شکل نيز گفته مي شود. روند رشد اين نوع سرطان ريه سريع است و در مدت زمان کوتاهي در اندامهاي ديگر پراکنده مي شود. حدود 20% سرطانهاي ريه از اين نوع است.

  • - سرطان ريه با ياخته هاي غير کوچک: - اين نوع سرطان ريه با توجه به نوع سلول موجود در بافت ريه که دچار تراريختي و سرطان شده است تعريف مي شود
  اشکال مختلف سرطان ريه با ياخته هاي غير کوچک که عبارتند از :

  • سرطان بافت بشره اي: - اين سرطان از شا يع ترين انواع سرطان ريه است و شروع آن معمولاً از نايچه ها است و در مقايسه با ديگر اشکال سرطان ريه رشد آهسته تري دارد و مدت ها طول مي کشد تا به اندامهاي ديگر سرايت کند.

  • سرطان غدد مترشحه مخاط و مجاري لنفاوي: – اين نوع سرطان ريه معمولاً در زير بافت پوششي نايچه ها يا در مجاري لنفاوي کناره خارجي ريه رشد مي کند.

  • سرطان ريه با ياخته هاي بزرگ: - اين نوع سرطان اغلب در شاخه هاي کوچکتر نايچه ها تظاهر مي کند.
  از هر 5 مورد سرطان ريه يکي از آنها از نوع ياخته هاي کوچک و بقيه از نوع غير کوچک است.

  نوع نادري از اشکال سرطان ريه نيز به نام مزو تليوماوجود دارد: اين نوع سرطان ريه موجب تراريختي بافت پوششي ريه مي شود و در افرادي تظاهر مي کند که در تماس با آزبست ( پنبه نسوز) بوده اند.

  علائم هشدار دهنده سرطان ريه:

  • افزايش و يا شدت سرفه در فرد سيگاري
  • سرفه همراه با خلط خوني
  • تنگي نفس دراثر فعاليت
  • خس خس سينه به صورت حاد
  • درد مبهم و يا مشخص در قفسه سينه
  • خشن شدن صدا يا تغيير آن به شکلي که بهبود پيدا نکند
  • عفونت هاي مکرر ريه و مجاري تنفسي
  • کاهش وزن
  • بي اشتهائي
  • تورم در ناحيه گردن و صورت
  • ضعف و خستگي مفرط

  علاوه بر نشانه هاي فوق: ممکن است عوارضي در بيمار ظاهر شود که ارتباطي با سرطان ريه نداشته باشد و به سرايت سرطان به اندامهاي ديگر بدن مربوط باشد.


  در چنين مواردي بيمار از:
  • سردرد،
  • احساس ضعف عمومي
  • سهولت شکستگي و آسيب پذيري استخوانها،
  • انواع خونريزي و لخته شدن غير عادي خون شکايت مي کند.
  سبب شناسي: ((سرطان زايي ريه))
  عامل مستعد و پيشتاز در تظاهر سرطان ريه مانند هر سرطان ديگري به هم خوردن نظم تقسيم سلولي است.

  عوامل بدخيمي بيماري سرطان ريه:

  *اعتياد به دخانيات - خطر ابتلا به سرطان ريه با افزايش مقدار و مدت تماس با دود تنباکو رابطهً مستقيم دارد و هرچه سن شروع استعمال دخانيات پائين تر باشد عامل مستعد کننده و پيشتاز در ابتلاي به سرطان ريه افزايش پيدا مي کند.

  *آلاينده هاي موجود در هواي محيط زيست و محل کار- موادي چون آزبست (پنبه نسوز)، گاز رادون (گازي بي رنگ و بي بو که از تجزيه طبيعي اورانيم در آب ، خاک و مصالح ساختماني قديمي توليد مي شود)، اورانيوم و نيکل عامل مستعد کننده و پيشتاز در ابتلاء به سرطان ريه هستند.

  *استنشاق دود سيگار در محيط براي افراد غير سيگاري

  *عوامل ژنتيکي- وجود سابقه سرطان ريه بين اعضاي نزديک خانواده احتمال ابتلا به اين سرطان را افزايش مي ‌دهد.

  *عوامل ايمنولوژيک(ايمني) - نارسايي مکانيسم ايمني طبيعي بدن عاملي مستعد کننده در ايجاد سرطان ريه شناخته شده است.

  *سن- افراد بالاي60 سال بيشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان ريه هستند و بايد بيشتر مراقب علائم هشدار دهنده اين بيماري باشند.

  **با توجه به وضيعت عمومي سلامت فرد، بررسي هاي تشخيص سرطان ريه ممکن است شامل:

  0عکسبرداري از ريه ها با تابش اشعه X

  0آزمايش خلط

  0سي تي اسکن - در اين روش دستگاه سي تي اسکن با گرفتن تعدادي عکس توسط اشعه ايکس، تصويري سه بعدي از بدن را نشان مي دهد و از اين طريق محل و اندازه دقيق ضايعه و پراکندگي تومور ريه به بخش هاي ديگر قفسه سينه يا اندام هاي دورتر مانند کبد مشخص مي شود.

  0سي تي اسکن دوراني يا اسپايرال -– در اين روش يک دستگاه کامپيوتري سي تي اسکن با حرکات دوراني به دور بدن بيمار در هر دور بيش از صد تصوير از بدن بيمار مي گيرد. در سي تي اسکن دوراني ضايعات کوچکي که از طريق سي تي اسکن معمولي قابل روئت نيست، مشاهده مي شود.

  0پرتونگاري با استفاده از تشديد ميدان مغناطيسي – اين آزمايش مشابه سي تي اسکن است با اين تفاوت که به جاي تابش اشعه X از مغناطيس جهت عکسبرداري از اعضاي بدن استفاده مي شود. در اين آزمايش بيمار به مدت 30 دقيقه به طور ساکن درون اتاقک اين دستگاه مي ماند و تصاوير مقطعي از بدن او تهيه مي شود.


  0نمونه برداري يا بيوپسي - بررسي ميکروسکوپي از نمونه بافت تومور. اين آزمايش بسيار مهم است زيرا مطمئن ترين روش براي تشخيص سرطان ريه و نوع آن به حساب مي آيد.


  **روشهاي متفاوت بيوپسي ريه عبارتند از:

  • نمونه‌ برداري با سوزن : در اين روش با تابش پرتوي اشعه ايکس، توده در صفحه تلويزيون ديده مي شود و پزشک با دقت با سوزن مقداري از بافت ريه را با سرنگ کشيده و براي آزمايش بافت شناسي جدا مي کند.

  • نمونه‌برداري با بروتکوسکپ يا برونکوسکپي: بروتکوسکپ لوله اي فلزي و توخالي است که به يک لامپ مجهز شده و از طريق دهان يا بيني به داخل ناي فرو داده مي شود و مشاهدهً بصري بافت ريه را امکان پذير مي کند سپس پزشک با دقت مقداري از بافت و مايع درون ريه را از طريق اين لوله براي امتحان بافت شناسي جدا مي کند . قبل از انجام اين عمل به بيمار بيهوشي موضعي داده مي شود.

  • نمونه‌برداري باز (جراحي): در نمونه برداري باز، بيهوشي عمومي لازم است و مي تواند به روش معاينه توراسکپي يا مدياستينوسکپي انجام شود. جراحي به پزشک امکان معاينه درون قفسه سينه و غدد لنفاوي نزديک ريه را مي دهد وطي آن در پوست پائين گردن شکاف کوچکي داده مي شود و از اين طريق لوله اي به درون قفسه سينه فرستاده مي شود. انتهاي اين لوله متصل به نورافشان و بزرگنما است. جراح در اين مرحله سلولها و غدد لنفاوي که دچار تراريختي شده اند مي تواند نمونه برداري و مورد بررسي دقيقتري قرار دهد. از اين طريق مي توان اندامهاي واقع در منطقه بين ريه چپ و راست را ديد و براي تشخيص پراکنده شدن ياخته هاي سرطاني به غده هاي لنفاوي مجاور ريه استفاده کرد.
  0توموگرافي با نشر پوزيترون يا پت اسکن - در اين روش دستگاه اسکنر در اطراف بيمار مي چرخد و تصوير از طريق نشر پوزيترون بوسيله يک ماده راديواکتيو که به بيمار تزريق شده و يا توسط او استنشاق مي شود، شکل ميگيرد، با اين روش مشاهدهً بصري ريه درسه بعد امکان پذير مي شود.

  0سونوگرافي در اين شيوه از امواج صوتي جهت بررسي ساختار توده در ريه استفاده مي شود.

  0آزمايش تنفس - در اين شيوه بيمار قبل از جراحي تحت آزمايشات تنفسي متفاوت قرار ميگيرد.

  0آزمايش خون- تومورهاي سرطاني آنتي‌ ژن و آنزيم ‌هاي مشخصي را توليد مي ‌کنند که ممکن است از طريق آزمايش خون کشف شوند. اندازه‌ گيري آنتي‌ ژن کارسينو امبريونيک و آنزيم از آزمايش هاي غربالگر اين بيماري است. افزايش ميزان سطح اين پروتين ها مبين نشانه هاي سرطان و کاهش ميزان آنها در حين درمان نشانه مهار کردن رشد سرطاني سلول هاي بيمار است.

  0اسکن استخوان - تصويربرداري از استخوان به وسيله يک ماده راديواکتيو روشي بسيار ارزشمند است که در تشخيص انتشار سرطان به استخوان، موثر بودن درمان سرطان و روند التيامي نواحي درگير در استخوان به کار مي رود.


  الگوهاي درماني بيماري سرطان ريه بستگي به:
  1. نوع سرطان،
  2. وضعيت بيماري در شروع درمان
  3. سن
  4. سلامت عمومي
  5. چگونگي واکنش بيمار به نوع درمان دارد.
  سرطان ريه معمولا به دليل غني بودن سيستم خون رساني و لنفاوي ريه به راحتي مي تواند به ديگر اندامهاي بدن سرايت کند.

  با توجه به سن و وضعيت سلامت بيمار ممکن است الگوهاي درماني زير بکار گرفته شود:

  • جراحي – معمولا اگر ضايعه بدخيم منحصر به ريه باشد ممکن است بخش کوچک يا تکه کاملي از ريه (لوبکتومي) و يا تمام يک ريه (نومونکتومي) برداشته مي شود.
  عوارض جانبي جراحي: خونريزي و در نتيجه کم خوني، مشکلات تنفسي و خواب آلودگي است.
  • شيمي درماني - جهت از بين بردن ياخته هاي سرطاني پراکنده مورد استفاده قرار مي گيرد. شيمي درماني جهت پيشگيري از عود بيماري و مواردي که سرطان در بدن پخش شده تجويز مي شود. استفاده از داروهاي شيميايي منجر به انهدام سلولهاي سرطاني مي ‌شود.
  عوارض جانبي شيمي درماني عبارتند از: حالت تهوع و استفراغ، ريزش موي سر و ابرو، کاهش گلبولهاي سفيد خون، ضعف سيستم ايمني و دفاعي بدن، عفونت، احساس درد، خشکي دهان و پوکي استخوان، کم‌خوني‌، و کاهش تعداد گلبولهاي قرمز خون که ممکن است سبب خستگي، سرگيجه و احساس سرما در بيمار شود. اسهال و يبوست، و سفتي و خشکي مفاصل از ديگر عوارض جانبي شيمي درماني است.
  • راديوتراپي يا اشعه درماني - جهت از بين بردن مستقيم ضايعه بدخيم ريه بکار گرفته مي شود. در اين روش از اشعه با انرژي زياد استفاده مي شود و اين اشعه با آسيب رساندن به سلولهاي زنده منجر به مرگ آنها مي‌ شود.
  عوارض جانبي راديوتراپي: خستگي شديد، ‌افسردگي، تهوع، ‌استفراغ، بي‌ اشتهايي و آسيب‌هاي عروقي و تنفسي از است. همچنين راديوتراپي ممکن است باعث سرکوب سيستم خونساز بدن و کاهش گلبولهاي سفيد و ضعف سيستم ايمني بدن و نهايتا بروز عفونت شود
  • درمان فوتوديناميک ـ استفاده از رنگ و نور است. در اين شيوه رنگ به داخل يک وريد تزريق و سپس در تمام بدن منتشر مي‌ شود. بعد از چند روز، اين رنگ فقط در سلولهاي بدخيم باقي مي ‌ماند. سپس نور قرمز رنگ ليزري به سلول تابانده مي شود و رنگ درون سلول سرطاني اين نور را جذب مي‌ کند. اين امر منجر به عکس ‌العمل فوتوشيميايي که مخرب سلول‌ها است مي ‌شود

  • درمان بيولوژيکي يا ايمونولوژيک - که مشتمل بر بازسازي، تحريک،‌ هدايت و تقويت سيستم طبيعي دفاعي بدن بيمار است و با استفاده از آنتي‌ بادي و هدايت سيستم دفاعي خود بيمار جهت مبارزه با سرطان صورت مي گيرد. استفاده از عواملي مانند اينترفرون‌ـ سلولهايي که فعاليت ضدتوموري مستقيم دارند، و آنتي‌ بادي هاي مونوکلونال که اثرات تداخل بقاء سلول را دارند، رشد سرطان را کاهش مي دهد.

  • ((Stent ))وسيله يا قالبي جهت ايجاد کانال تنفسي مصنوعي در بيمار مبتلا به سرطان ريه- اين روش در بيماراني که دچار اختلالات تنفسي هستند، بکار گرفته مي شود.

  • سوزاندن ضايعه بدخيم با اشعه ليزر- در بعضي موارد ضايعه بدخيم سرطان ريه منجر به مسدود شدن حنجره مي شود. در چنين موردي پزشک با سوزاندن ضايعه بدخيم با اشعه ليزر راه عبور هوا را براي بيمار باز مي کند. اين روش به طور کامل نمي تواند منجر به ازبين بردن ضايعه بدخيم شود اما کمکي است جهت سهولت تنفس در بيمار.
  سرطان ريه درمراحل ابتدايي هيچ نشانه اي ندارد و بيماران اغلب زماني به پزشک مراجعه مي کنند که بيماري درمراحل پيشرفته قرار دارد.

  تدابير پيشگيرانه اي مانند: دوري از آلاينده ها و عدم استعمال دخانيات و بررسي محيط خانه از نظر عدم وجود گاز رادون و آزبست بهترين روش محافظتي در برابر بيماري مهلک سرطان ريه است
  ویرایش توسط Moamma : ۱۳۸۷/۰۷/۲۱ در ساعت ۲۲:۱۱

  یارب

  يا رب منم جويان تو يا خود تويى جويان من

  اى ننگ من تا من منم من ديگرم تو ديگرى
 11. تشکر


 12. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  2,954
  مورد تشکر
  6,037 پست
  حضور
  16 روز 10 ساعت 17 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  611

  سرطان کبد
  سرطان کبد

  شرح بيماري:
  سرطان‌ کبد عبارت‌ است‌ از يک‌ تومور بدخيم‌ (سرطاني‌) که‌ از بافت‌ کبد منشأ مي‌گيرد. در کبد سرطان‌هايي‌ نيز يافت‌ مي‌شوند که‌ از نقاط‌ ديگر منشأ گرفته‌ به‌ کبد گسترش‌ يافته‌اند. سرطان‌ کبد معمولاً در ارتباط‌ با يک‌ بيماري‌ زمينه‌اي‌ در کبد مثل‌ سيروز کبد رخ‌ مي‌دهد. اين‌ سرطان‌ در هر دو جنس‌ به‌ وجود مي‌آيد، اما در مردان‌ شايع‌تر است‌.

  علايم‌ شايع:‌
  • وجود يک‌ توده‌ سفت‌ در قسمت‌ بالايي‌ در سمت‌ راست‌
  • کاهش‌ وزن‌ و بي‌اشتهايي‌ بدون‌ توجيه‌
  • ندرتاً زردي‌ چشم‌ها و پوست‌
  • احساس‌ ناراحتي‌ در شکم‌ که‌ شبيه‌ حالتي‌ است‌ که‌ انگار ماهيچه‌ دچار کشيدگي‌ شده‌ باشد.
  • پايين‌ افتادن‌ قندخون‌ (ضعف‌، تعريق‌، گرسنگي‌، لرزش‌ و سردرد)
  • تب‌
  • وجود مايع‌ در شکم‌؛ بزرگ‌ شدن‌ طحال
  • مستعد شدن‌ به‌ خونريزي‌ گوارشي‌ و ساير جاها
  علل:‌
  • وجود سيروز از قبل‌ در کبد. در حدود 50% بيماراني‌ که‌ سرطان‌ کبد دارند از قبل‌ از آن‌ دچار سيروز بوده‌اند.
  • عفونت‌ هپاتيت‌ b يا c
  • عفونت‌ احتمالي‌ با ويروس‌هاي‌ آهسته‌
  عوامل‌ افزايش‌ دهنده‌ خطر:

  • سابقه‌ هپاتيت‌؛ الکلي‌ بودن‌
  • مصرف‌ قرص‌هاي‌ تنظيم‌ خانواده‌ (ضد حاملگي‌)
  • استفاده‌ از استروييدهاي‌ آنابوليک‌ توسط‌ بعضي‌ از ورزشکاران‌ براي‌ افزودن‌ بر حجم‌ عضلات‌
  • مناطق‌ خاص‌ جغرافيايي‌. سرطان‌ کبد خصوصاً در آفريقاي‌ جنوبي‌ و آسياي‌ جنوب‌شرقي‌ شايع‌ است‌
  پيشگيري‌:

  • الکل به‌ هيچ‌ عنوان‌ ننوشيد.
  • واکسيناسيون عليه‌ هپاتيت‌ b ممکن‌ است‌ کمک‌کننده‌ باشد.
  • انجام‌ منظم‌ آزمايشاتي‌ جهت‌ بررسي‌ وجود اين‌ سرطان در افراد در معرض‌ خطر (کساني‌ که‌ سيروز يا هپاتيت‌ مزمن‌ فعال‌ دارند).


  عواقب‌ مورد انتظار:
  • اين‌ بيماري‌ در حال‌ حاضر لاعلاج‌ است‌. تنها تعداد کمي‌ از بيماران‌ تا 5 سال‌ پس‌ از جراحي‌ زنده‌ مي‌مانند. اما علايم‌ را مي‌توان‌ تخفيف‌ داد يا کنترل‌ نمود و البته‌ تا به‌ حال‌ چندين‌ مورد بوده‌اند که‌ بدون‌ دليل‌ مشخص‌ بهبود يافته‌اند.
  • تحقيقات‌ علمي‌ در زمينه‌ علل‌ و درمان‌ اين‌ سرطان‌ ادامه‌ دارند، بنابراين‌ اميد مي‌رود که‌ درمان‌هاي‌ مؤثرتري‌ ابداع‌ شوند و نهايتاً بتوان‌ اين‌ سرطان‌ را معالجه‌ کرد.


  عوارض‌ احتمالي‌:
  • نارسايي‌ کبد
  • گسترش‌ سرطان‌ به‌ ساير اعضا، خصوصاً ريه‌ها، غدد فوق کليوي و استخوان‌ها
  درمان
  اصول‌ کلي‌:
  • بررسي‌ تشخيصي‌: عبارتند از آزمايش‌ خون‌ از نظر کار کبد و آنتي ژن هپاتيت ب ، سي تي اسکن کبد، سونوگرافي، عکسبرداري‌ از شکم‌، آنژيوگرافي از رگ‌هاي‌ کبد (عکسبرداري‌ از رگ‌ها با تزريق‌ ماده‌ حاجب‌ و تاباندن‌ اشعه ايکس ) و نمونه‌برداري‌ از کبد

  • در صورت‌ امکان‌، جراحي‌ براي‌ برداشتن‌ تومور. تنها 25% از سرطان‌هاي‌ کبد را مي‌توان‌ با موفقيت‌ برداشت‌. پيوند کبد در تعدادي‌ از بيماران‌ موفقيت‌آميز بوده‌ است‌، اما عود سرطان‌ شايع‌ است‌.

  • روان‌ درماني‌ يا مشاوره‌ براي‌ کنار آمدن‌ با اين‌ بيماري‌ لاعلاج‌ :

  • ممکن‌ است‌ نهايتاً لازم‌ شود بيمار در يک‌ مرکز نگهداري‌ بستري‌ و درمان‌ وي‌ در آنجا ادامه‌ يابد.


  داروها:
  • براي‌ ناراحتي‌ خفيف‌ مي‌توان‌ از داروهايي‌ مثل‌ استامنيوفن استفاده‌ نمود. در صورت‌ نياز، داروهاي‌ ضد درد قوي‌تري‌ تجويز خواهند شد.
  • داروهاي‌ ضد سرطان‌ تاکنون‌ نتايج‌ خوبي‌ نداده‌اند.
  فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري : تا حدي‌ که‌ قدرتتان‌ اجازه‌ مي‌دهد فعال‌ بمانيد.

  رژيم‌ غذايي‌ : رژيم‌ خاصي‌ توصيه‌ نمي‌شود. الکل‌ ننوشيد.


  درچه شرايطي بايد به پزشک مراجعه نمود؟
  • اگر شما يا يکي‌ از اعضاي‌ خانواده‌تان‌ علايم‌ سرطان‌ کبد را داريد.

  • اگر علايم‌ خونريزي‌ ظاهر شوند، خصوصاً خونريزي‌ از دستگاه‌ گوارش‌. اين‌ علايم‌ عبارتند از استفراغ‌ خوني‌ يا استفراغي‌ که‌ حاوي‌ ماده‌ سياه‌ رنگ‌ شبيه‌ دانه‌هاي‌ قهوه‌ باشد، وجود خون‌ در اجابت‌ مزاج‌، يا اجابت‌ مزاج‌ سياه‌رنگ‌ و قيري‌

  ویرایش توسط Moamma : ۱۳۸۷/۰۷/۲۱ در ساعت ۲۳:۴۰

  یارب

  يا رب منم جويان تو يا خود تويى جويان من

  اى ننگ من تا من منم من ديگرم تو ديگرى
 13. تشکر


 14. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  2,954
  مورد تشکر
  6,037 پست
  حضور
  16 روز 10 ساعت 17 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  611

  سرطان پوست
  سرطان پوست

  ੀੀੀ پایگاه اطلاعاتی بیماری سرطان ੀੀੀ

  پوست بزرگترين عضو بدن و وظيفه آن ذخيره چربي ـ خنک نگهداشتن بدن و ساختن ويتامين D در بدن است و بدن را از عفونت، نور، از دست رفتن آب و ساير مايعات و جراحت حفاظت مي کند.

  سرطان پوست:
  بيماري است که در آن سلولهاي بدخيم از بافت پوست نشات مي گيرند و به طور نامنظم و فزاينده ‌اي تکثير و به طريقي از سيستم ايمني و دفاعي بدن عبور مي کنند بدون اينکه موجب عکس‌العمل تدافعي و تهاجمي در سيستم ايمني بدن شوند.
  مهمترين عامل پيشتاز و مستعد سرطان پوست: جهش در DNA سلول بر اثر اشعه ماوراي بنفش است که منجر به شروع آسيب سلول و سرطاني شدن آن مي شود.
  با توجه به نوع سلول پوستي که دچار آسيب و سرطان شده است اشکال مختلفي از سرطان پوست وجود دارد که هر کدام نشانه ها و عوارض خاص خود را دارند.

  شايع ترين اشکال سرطان پوست عبارتند از:
  1- سرطان سلولهاي بنياني يا پايه
  2- سرطان سلولهاي فلسي
  3- سرطان سلولهاي ملانوسيست ( ملانوما)
  * سرطان سلول هاي بنياني:
  سرطان سلولهاي بنياني شايع ترين نوع سرطان پوست به شمار مي آيد و نسبت به ديگر اشکال سلولهاي سرطاني پوست خطر کمتري دارد. سرطان سلولهاي بنياني که در پايه اپيدرم (لايه خارجي پوست) قرار دارند سرعت رشد کم و آرام داشته و به ندرت گسترش مي يابند.


  سبب شناسي سرطان سلولهاي بنياني پوست عبارت است از:
  • در معرض تابش نور شديد آفتاب قرار گرفتن بدن از جمله صورت، گوشها، گردن، سر، شانه ها و پشت
  • تماس با مواد شيميايي مانند آرسنيک و مواد راديو اکتيو
  • جراحتهاي باز
  • سوختگي
  • خالکوبي
  • واکنشهاي حساسيتي نسبت به واکسن.
  افرادي که:
  00پوست و موي روشن و چشم آبي، سبز و خاکستري دارند
  00همچنين اشخاصي که مشاغل آنها در فضاي باز است و به طور متوالي در معرض نور آفتاب هستند نيز از خطر بالا تري براي ابتلا به سرطان سلولهاي بنياني پوست برخوردارند.

  * علائم هشدار دهنده سرطان بنياني پوست

  زخمهاي بازي که خونريزي در آن پس از سه هفته يا بيشتر ترميم نيافته باشد.
  • لکه سرخ يا حساسيتي که ممکن است حالت خشکي درد و يا خارش داشته و بهبود نيابد.
  •بر آمدگي شفافي که به رنگ صورتي- قرمز- سفيد است و يا در افراد با پوستهاي تيره به رنگ قهوه اي و سياه نمايان شود و گاهي با خال اشتباه گرفته مي شود.
  •لکه صورتي که با حاشيه بر آمده و فرو رفتگي خشک در مرکز آن همراه است در اين مورد با رشد لکه ، رشته هاي نازک رگهاي خوني ممکن است بر سطح آن ايجاد شود.

  * سرطان سلولهاي فلسي پوست:

  **سرطان سلولهاي فلسي دومين شکل شايع سرطان پوست به شمار مي رود که مي تواند تمام بدن از جمله لايه هاي مخاطي را در بر گيرد.**  اکثر اشکال سرطان سلولهاي فلسي مدتها به لايه اپيدرم محدود مي ماند و در صورت درمان نشدن به لايه هاي زيرين پوست سرايت کرده و بافتهاي ديگر را مورد تهاجم قرار مي دهد.
  1. در معرض تابش نور شديد آفتاب قرار گرفتن اعضاي بدن مانند:صورت، گردن، اطراف گوشها، پوست سر بدون پوشش مو، دست، شانه، پشت بدن و لب پايين دهان از جمله علل ابتلا به اين نوع سرطان است.
  2. زخمهاي باز، تابش اشعه ايکس و
  3. تماس با مواد شيميايي مانند آرسنيک و فراورده هاي نفتي از ديگر عوامل ابتلا به سرطان سلولهاي فلسي پوست است.
  4. درمان توسط داروهاي سرکوبگر سيستم دفاعي بدن احتمال ابتلا به اين نوع سرطان پوست را افزايش مي دهد.
  نشانه هاي ابتلا به اين نوع سرطان در موارد بسيار معدودي در پوستهاي سالم ديده شده است که محققان آن را ناشي از عوامل ژنتيکي تلقي مي کنند.

  * علائم هشدار دهنده سرطان سلولهاي فلسي پوست:

  رشد ضايعه زگيل مانند که حالت خشکي پيدا و خونريزي کند.

  • لکه فلس مانند با حاشيه نامنظم که ممکن است حالت خشکي و خونريزي داشته باشد.

  • زخم بازي که خونريزي داشته و يا خشک شده و براي مدت طولاني بهبود نيافته باشد.

  • وجود توده اي برآمده که مرکز آن فرو رفته و خونريزي کند. چنين توده اي ممکن است سريع بزرگ تر شود.

  * ملانوما:
  ملانوما رشد بدخيم سلولهاي ملانوسيت است. اين سلولها رنگدانه تيره پوست، مو، چشم و خالهاي بدن را توليد مي کنند. از اين رو تومورهاي ملانوما اکثراً قهوه اي و يا سياه است. ولي در موارد معدودي نيز سرطانهاي ملانوم رنگدانه توليد نکرده و به رنگ پوست صورتي- قرمز و يا بنفش ظاهر مي شوند.

  ملانوما از خطرناک ترين انواع اشکال سرطان پوست بشمار مي رود. اين نوع سرطان اگر زود تشخيص داده شود درمان آن صد درصد امکان پذير است. اما چنانچه حالت تهاجمي پيدا کرده و به ساير بافتهاي بدن سرايت کند درمان آن امکان پذير نخواهد بود .

  * اشکال سرطانهاي ملانوم به چهار دسته تقسيم مي شوند:

  ملانو م سطحي : اين نوع ملا نوم به صورت لکه اي مسطح و يا کمي بر آمده با حاشيه نامنظم ظاهر مي شود. اين لکه ممکن است به رنگها ي قهوه اي –سياه – قرمز –آبي ويا سفيد نيز ظاهر شود.

  لنتيگو ماليگنا:لنتيگو ما ليگنا مانند ملانومهاي سطحي نزديک به سطح پوست رشد مي کند و همراه با سايه هاي برنزه – قهوه اي و يا قهوه اي تيره همراه است. اين سرطان به آهستگي رشد مي کند و ممکن است به ملانوم لنتيگو ماليگنا که حالت تهاجمي دارد تبديل شود.

  ملانوم آکرال لنتيجينوس:ملانوم اکرال لنتيجينوس قبل از اينکه لا يه هاي عميق تر پوست را در بر بگيرد، ابتدا به طور سطحي رشد مي کند. اين نوع ملانوما با ساير اشکال ملانوم متفاوت است زيرا به شکل سايه هاي سياه و يا قهوه اي زير ناخنها ، کف پا و يا کف دست نمايان مي شود. اين نو ع سرطان از شايع ترين اشکال ملا نوما در بين سياه پوستان آمريکايي و آسيايي است و از جمله نادرترين اشکال ملانوما در بين سياهپوستان آفريقايي است.

  ملانوم گره اي:ملانوم گره اي معمولاً جنبه تهاجمي داشته و زماني تشخيص داده مي شود که سطح آن بر آمده شده است. رنگ اين گره ها اکثراً سياه و بعضي اوقات آبي، خاکستري، سفيد، قهو ه اي، برنزه، قرمز و يا همرنگ پوست است. اين نوع سرطان معمولاً در تنه، پا، دست افراد مسن و بر روي سر مردان ديده مي شود. اين نوع سرطان شديد ترين و تهاجمي ترين نوع سرطان ملانوم است.

  * الگوهاي درماني سرطان پوست:

  تظاهرات باليني سرطان پوست در هر شخص متفاوت است از اين رو تعيين درمان مناسب بستگي
  00 به سن،
  00‌وضعيت بدن،
  00سابقه طبي بيمار،
  00پيشرفت بيماري،
  00‌سازگاري بدن بيمار با دارو و الگوهاي مختلف درماني دارد.

  در مجموع الگوهاي درماني سرطان پوست عبارتند از:

  جراحي: برداشتن بافت بدخيم و کمي از بافت سالم پوست که روش معمول الگوي درماني سرطان پوست است و به اشکال مختلف انجام مي‌ شود و عبارتند از:
  -کرايوتراپي: يا استفاده درماني از سرماي شديد براي تخريب بافت. در اين روش ضايعه بدخيم با استفاده از نيتروژن مايع منجمد شده و در نتيجه آن، سلولهاي سرطاني نابود شده و از بين مي روند.
  -خشکاندن و تخريب بافتهاي سرطاني از طريق جريان الکتريکي پرفرکانس
  - کورتاژ: يا پاک کردن سطح مبتلا به بيماري با استفاده از کورت (وسيله قاشقي شکل). در اين روش جراح ضايعه بدخيم را تراشيده و به وسيله کورت پاک و تميز مي کند.
  -پيوند پوست: که بر روي بستر پوست آسيب‌ ديده ناشي از جراحي و برداشتن توده سرطاني حاصل شده انجام مي‌گيرد.
  - درمان ليزري: که به وسيله پرتو نوري ليزر، سلولهاي سرطاني برداشته شده و از بين مي ‌روند.
  -جراحي ميکروگرافي مُه: در اين روش ضايعه سرطاني با کمترين صدمه به بافت سالم برداشته مي شود و طي آن، جراح با استفاده از ميکروسکوپ مقطع بافت سرطاني را مورد بررسي قرار مي دهد تا به طور کامل از نابودي سلول سرطاني اطمينان حاصل کند.

  راديوتراپي‌ـ الگوي درماني ضايعه سرطاني با استفاده از اشعه يونيزان که منجربه انهدام سلولهاي سرطاني و کوچک شدن اندازه ضايعه سرطاني مي ‌شود.
  شيمي درماني‌ـ استفاده از داروهاي شيميايي منجر به انهدام سلولهاي سرطاني پوست مي ‌شود.

  براي درمان سرطان پوست دو نوع شيمي درماني وجود دارد:

  -شيمي درماني موضعي: که استعمال لوسيون يا کرم بر روي پوست است که منجربه انهدام سلولهاي بدخيم مي‌شود. در اين روش کرم و لوسيونهاي شيميايي که معمولا حاوي اسيد تريکلرو-استيک هستند روي پوست قرار داده مي‌شوند (نبايد روي پوست ماليده شود).

  -شيمي درماني باليني:که داروهاي شيميايي از طريق خوراکي يا تزريق وريدي و يا داخل عضلاني تجويز مي‌شود.

  شيمي‌ درماني الکتريکي‌ـ استفاده از الگوي شيمي درماني توأم با ارتعاشات الکتريکي جهت مهار کردن رشد فزاينده سرطان پوست.

  پرتو درماني:فوتوديناميک ‌تراپي استفاده از رنگ و نور است. در اين شيوه رنگ به داخل يک وريد تزريق و سپس در تمام بدن منتشر مي‌ شود. بعد از چند روز، اين رنگ فقط در سلولهاي بدخيم باقي مي ‌ماند. سپس با تابش نور قرمز رنگ ليزري ، رنگ درون سلول سرطاني نور را جذب مي‌کند و منجر به عکس ‌العمل فوتوشيميايي که مخرب سلول‌ها است، مي ‌شود.

  درمان بيولوژيکي يا ايمنولوژيک: که مشتمل بر بازسازي، تحريک،‌ هدايت و تقويت سيستم طبيعي دفاعي بدن بيمار است و با استفاده از آنتي‌ بادي و هدايت سيستم دفاعي خود بيمار جهت مبارزه با سرطان صورت مي گيرد. استفاده از عواملي مانند اينترفرون‌ـ سلولهايي که فعاليت ضدتوموري مستقيم دارند، و آنتي‌ بادي هاي مونوکلونال که اثرات تداخل بقاء سلول را دارند، رشد سرطان را کاهش مي دهد.

  سرطان پوست يکي از شايع ترين و در عين حال قابل پيشگيري ترين سرطان ها است.
  اکثر اشکال سرطان پوست در نقاط برهنه بدن مانند:
  0صورت
  0دست
  0ساعد
  گوش ايجاد ميشود از اين رو پوست بايد در برابر اشعه خورشيد محفوظ بماند و کرمهاي ضد آفتاب مناسب که فاکتور محافظت در برابر آفتاب آنها (SPF) پانزده يا بيشتر است توصيه ميشود.
  ویرایش توسط Moamma : ۱۳۸۷/۰۷/۲۲ در ساعت ۰۰:۲۸

  یارب

  يا رب منم جويان تو يا خود تويى جويان من

  اى ننگ من تا من منم من ديگرم تو ديگرى
 15. تشکر


 16. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  2,954
  مورد تشکر
  6,037 پست
  حضور
  16 روز 10 ساعت 17 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  611

  سرطان تيروئيد
  سرطان تيروئيد

  ੀੀੀ پایگاه اطلاعاتی بیماری سرطان ੀੀੀ

  تعريف : کانسر تيروئيد بعلت سلولهاي بدخيم در غده تيروئيد ايجاد مي شود .
  رشد بدخيم در غده تيروئيد را سرطان ( کانسر ) تيروئيد مي گويند که به آن تومور تيروئيد نيز گفته مي شود .

  علل و عوامل خطر ساز :
  کانسر تيروئيد در هر سن و جنس مي تواند رخ دهد .

  00درمان با اشعه: افرادي که تحت پرتودرماني در ناحيه گردن قرار گرفته اند در معرض خطر بيشتري هستند .
  درمان با اشعه در دهه 1950 به طور معمول در کودکان براي درمان غده تيموس بزرگ . آدنوئيد ( لوزه سوم ) و لوزه هاي بزرگ و بعضي اختلالات پوستي مثل آکنه و عفونت هاي قارچي سر بکار ميرفت .

  افرادي که در کودکي اشعه دريافت کرده اند در معرض خطر بيشتري براي ابتلا به سرطان تيروئيد هستند ( البته امروزه ديگر براي درمان بيماريهاي فوق هيچگاه از پرتوتابي به ناحيه سر و گردن استفاده نمي شود .

  پرتو تابي به ناحيه گردن در بزرگسالي خطر سرطان تيروئيد را مقدار بسيار کمي زياد مي کند .

  00مثبت بودن سابقه فاميلي: عامل خطر ديگر ، سرطان تيروئيد است .

  00تشعشعات حاصل از سلاح هاي اتمي :نيز از عوامل ايجاد سرطان تيروئيد به شمار مي روند .  سرطان تيروئيد انواع مختلفي دارد :
  • سرطان پايپلري تيروئيد که شايعترين نوع سرطان تيروئيد مي باشد و بيشتر در خانمها و کودکان ديده مي شود.
  • اين سرطان ديرمتاستاز مي دهد ( پخش شدن سلولهاي بدخيم در بدن ) و نسبت به ديگر انواع سرطان تيروئيد کمتر بدخيم است .
  • سرطان فوليکولار تيروئيد که 20 تا 30درصد انواع سرطان تيروئيد را تشکيل مي دهد و خطر متاساز و عود بيشتري دارد .
  • سرطان مدولري سلولهاي غيرتيروئيدي موجود در غده تيروئيد دچار تغييرات بدخيمي مي شوند و در بعضي از خانواده ها تمايل خانوادگي ( به لحاظ ژنتيکي ) براي ابتلا به اين نوع سرطان وجود دارد .
  حدود ۲۰٪ سرطان هاي مدولاري تيروئيد از به ارث بردن ژنهاي بد ايجاد مي شود .
  • سرطان آناپلاستيک تيروئيد بدخيم ترين نوع سرطان در غده تيروئيد است . خوشبختانه اين سرطان نادراست اما به سرعت متاساز مي دهد ، به درمان با يُد راديواکتيو پاسخ نمي دهد .
  پيشگيري :


  در حال حاضر هيچ راه پيشگيري وجود ندارد .
  1. پرهيز از تابيدن اشعه x به ناحيه گردن مگر در مواقع ضرور ي الزامي است .
  2. کسانيکه سابقه پرتوتابي به ناحيه گردن دارند مي بايد جهت شناسايي و تشخيص و درمان زودهنگام اقدام کنند .
  علائم و نشانه ها :
  • بزرگي تيروئيد يا ندول در غده تيروئيد
  • خشونت صدا يا تغييرات صدا
  • سرفه و يا سرفه همراه خون
  • بلع مشکل
  نکته مهم:
  معاينه باليني مي تواند وجود توده در تيروئيد يا ندول هاي تيروئيد را شناسايي کند همچنين غدد لنفاوي گردن در معاينه باليني بررسي مي شود . سرطان هاي تيروئيد با تهاجم به غدد لنفاوي مي توانند باعث بزرگي آنها بشوند .  آزمايش هايي که براي شناسايي سرطان تيروئيد انجام مي شوند :
  • نمونه برداري ( بيوپسي ) از تيروئيد که به تشخيص سلول هاي سرطاني و نوع آنها کمک مي کند .
  • سونوگرافي از تيروئيد که به شناسايي توده ها در تيروئيد کمک مي کند .
  • اسکن تيروئيد که به بررسي ندول هاي تيروئيد و فعاليت سلولي در ندول ها کمک مي کند .
  • لارنگوسکوپي که در صورت بوجود آمدن تغييرات صوتي به بررسي و مشاهده طناب هاي صوتي کمک مي کند .
  • اندازه گيري کلسي تونين سرم در موارد مشکوک به سرطان مدولاري تيروئيد و تيروگلوبولين در موارد سرطان پايپلري و فوليکولار که سطوح آنها افزايش مي يابد . سرطان هاي تيروئيد ممکن است باعث تغييراتي در هورمونهاي تيروئيدي t3 , t4 ,tsh بشوند .
  آيا سرطان تيروئيد قابل پيشگيري است:
  *بيشتر مردمي که دچار سرطان تيروئيد مي شوند هيچ عامل خطري ندارند . لذا پيشگيري در بيشتر موارد امکان پذير نيست .

  *بعضي از پزشکان اعتقاد دارند پرتوهاي اشعه x که در کودکي به ناحيه گردن تابيده شده ممکن است باعث سرطان تيروئيد شود ، به همين خاطر بهتر است که در کودکان تا حدامکان از اشعه x مگر در موارد ضروري استفاده نشود.

  *با توجه به در دسترس بودن تست هاي ژنتيکي براي شناسايي سرطان مدولري تيروئيد ( يکي از انواع سرطان تيروئيد ) ، بيشتر موارد خانوادگي سرطان مدولري قابل شناسايي و پيشگيري است . وقتي که يکي از افراد خانواده دچار سرطان مدولري شد بقيه افراد آن خانواده مي بايست مورد بررسي قرار گيرند .

  *اگر يکي از افراد خانواده شما دچار سرطان تيروئيد از نوع مدولاري است شما بايد در اولين فرصت به پزشک متخصص غدد مراجعه کرده و جهت بررسي ژنتيکي مورد آزمايش قرار گيريد . اگر آزمايش ژنتيکي شما مثبت باشد . ( مستعد به تغييرات بدخيم در تيروئيد باشيد ) حتي اگر شما هيچ علامت باليني نداشته باشيد ، مي بايد تحت عمل جراحي تيروئيد قرار گيريد .

  *چرا که عمل جراحي تيروئيد تنها راه پيشگيري از اين نوع سرطان در آينده است .

  *بعد از عمل جراحي ، شما تحت درمان با هورمون هاي تيروئيدي به صورت قرص قرار خواهيد گرفت

  یارب

  يا رب منم جويان تو يا خود تويى جويان من

  اى ننگ من تا من منم من ديگرم تو ديگرى
 17. تشکر


 18. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  2,954
  مورد تشکر
  6,037 پست
  حضور
  16 روز 10 ساعت 17 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  611

  سرطان روده بزرگ
  سرطان روده بزرگ

  ੀੀੀ پایگاه اطلاعاتی بیماری سرطان ੀੀੀ


  پس از اينکه غذا جويده و بلعيده شد وارد معده مي شود . در معده تا حدودي تجزيه شده و به روده باريک راه مي يابد . روده باريک در واقع بزرگترين قطعه در دستگاه گوارش مي باشد و طول آن حدود 6 متر مي باشد . روده باريک تجزيه مواد غذايي را ادامه داده و قسمت عمده مواد غذايي را جذب مي نمايد . سپس روده باريک به روده بزرگ ( کولون ) متصل مي شود که يک لوله عضلاني بطول حدود 5/1 متر مي باشد . در ابتداي روده بزرگ آب و املاح و مقدار جزيي مواد غذايي جذب مي شوند . در انتها روده بزرگ به راست روده و از آنجا به مقعد ختم مي شود که نقش اساسي در دفع مواد زايد را بر عهده دارند .

  روده بزرگ چند قسمت دارد و سرطان در هر کدام از اين قسمتها مي تواند شروع شود . هر کدام از اين قسمتها ديواره ايي متشکل از چندين لايه دارند که مي توانند منشاء سلولهاي سرطان اوليه باشند .

  سرطان روده بزرگ و راست روده ممکن است بتدريج و در طي ساليان دراز رشد نمايد . امروزه مي دانيم که اکثر اين سرطانها در ابتدا بصورت پوليپ ( تومورهاي خوش خيم که از ديواره به داخل روده رشد مي کنند )‌ تظاهر مي نمايند . برداشتن بموقع اين پوليپها مي تواند نقش مهمي در جلوگيري ازسرطان داشته باشد .

  بيش از ۹۵٪ از سرطانهاي روده بزرگ و راست روده از نوع آدنوکارسنيوم مي باشند.

  سرطانهاي روده بزرگ ( شامل راست روده ) سومين سرطان شايع در بين مردان و زنان در امريکا مي باشد ولي بنظر مي رسد مجموعاً ميزان مرگ و مير ناشي از سرطان روده بزرگ در طي 15 سال گذشته کاهش يافته است .  شايد دلايل آن عبارتند از :
  • تعداد کم بيماران
  • تشخيص زودرس
  • درمانهاي جديدتر
  * مهمترين عوامل خطرساز بيماري :
  علل و عوامل اصلي ايجاد بيماري سرطان روده بزرگ ناشناخته هستند ولي عوامل خطرساز آن تقريباً شناخته شده اند .
  همانطور که مي دانيم عوامل خطرساز فقط احتمال ابتلا به بيماري را افزايش مي دهند.

  اين عوامل خطرساز عبارتند از :

  1. سابقه خانوادگي
  2. بعضي از نژادها
  3. سابقه قبلي سرطان روده بزرگ ؛ يعني حتي اگر قبلاً سرطان روده بزرگ کامل برداشته شده باشد احتمال بروز موارد جديد در روده بزرگ وجود دارد .
  4. سابقه پوليپ هاي روده بزرگ بخصوص اگر بزرگ و متعدد باشند .
  5. سابقه بيماريهاي روده بزرگ مانند کوليت اولسرو . در اينصورت از همان جواني بفکر ارزيابي بيماري خود باشيد و گهگاه آزمايشات لازم را انجام دهيد .
  6. سن بالاتر از 40 سال
  7. رژيم غذايي محتوي چربي زياد ( بخصوص با منابع حيواني ) و فيبر کم
  8. فعاليت بدني ناچيز
  9. وزن بالا و چاقي : وجود چربي اضافي دور کمر در مقايسه با چربي اضافي رانها و باسن احتمال ابتلا را بيشتر تشديد مي نمايد .
  10. مصرف دخانيات : سيگاريها 30 تا 40 درصد بيشتر از غيرسيگاريها احتمال مرگ و مير با ابتلا به سرطان روده بزرگ دارند .
  11. مصرف الکل
  * علائم بيماري :
  • بيماري اغلب در مراحل اوليه کاملاً بدون علامت مي باشد .
  • دفع مدفوع خوني
  • دل پيچه
  • احساس پري شکم
  • تغيير در اجابت مزاج بصورت باريک شدن قطر مدفوع
  • کاهش وزن بدون علت
  • درد مقعد
  • کم خوني
  * پيشگيري :

  00مصرف زياد سبزيجات ، ميوه جات و اجتناب از غذاهاي پرچرب نقش بسيار مهمي در پيشگيري از سرطانهاي روده بزرگ دارد .

  00ورزش منظم بسيار کارساز مي باشد که البته بايد روزانه و حداقل 30 دقيقه باشد .

  00افرادي که داراي عوامل خطرساز فوق الذکر مي باشند بايد در همان سنين جواني بفکر ارزيابيهاي کاملتر باشند و بطور منظم تحت آزمايشات توصيه شده پزشک خود قرار گيرند .
  ** بخصوص از نظر خون مخفي در مدفوع که اينکار در حال حاضر از طريق کيتهايي که در داروخانه ارائه مي شود امکان پذير است **.

  * درمان :

  مانند بسياري از سرطانهاي ديگر هر چه سريعتر و در مراحل ابتدايي تر تشخيص داده شود شانس بهبود کامل پس از درمان بيشتر است .  بطور کلي سه نوع درمان اصلي شامل:
  • جراحي
  • راديوتراپي
  • شيمي درماني براي سرطان روده بزرگ وجود دارد که ممکن است برحسب ميزان پيشرفت بيماري 2تا 3 نوع آنها همزمان و يا يکي پس از ديگري انجام شود .
  *جراحي: درمان اصلي در سرطان روده بزرگ بحساب مي آيد . گاهي در روند برداشت قسمتي از روده بزرگ از سمت روده به سوراخي که در پوست شکم تعبيه مي شود متصل مي شود تا مدفوع از اين طريق خارج شود که به اين سوراخ کلستولي گفته مي شود . نگهداري کلستومي شرايط و آموزش خاص مي طلبد .

  *راديو تراپي: قبل از جراحي در مورد تومورهاي بزرگ مي تواند انجام شود تا حجم تومور کاهش يابد و جراحي را تسهيل نمايد از طرفي بعد از جراحي نيز در مورد سلولهاي سرطاني که ممکن است د رطي جراحي توسط جراح برداشته نشوند انجام مي شوند .

  البته استفاده اصلي از راديو تراپي در سرطان روده بزرگ زماني است که توده سرطاني به بافت يا عضو داخلي چسبيده باشد و براي از بين بردن سلولهاي سرطاني باقيمانده احتمالي استفاده مي شود

  یارب

  يا رب منم جويان تو يا خود تويى جويان من

  اى ننگ من تا من منم من ديگرم تو ديگرى
 19. تشکر


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود