صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: علت پرستش

نوشته
    909
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 53 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    2

پرسش علت پرستش

فرض کنید من آدمی هستم که خدارو قبول کردم حالا چرا باید اونو بپرستم.
    لطفا جواب کلیشه ایی ندین مثل تشکرو اینها. و فرض کنید که من میگم به میل خودم به این دنیا نیومدم پس تشکر لازم نیست . من یک جواب خیلی قوی می خوام

2.  

نوشته
    513
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول : علت پرستش

به نام خدا با عرض سلام
    دوست عزيز هدف انسان در نظام تشريع تكامل يافتن عبادي است به عبارتي عبادت نردبان ترقي انسان است پس انسان براي ترقي يافتن و رسيدن به مقام علم اليقين و در نتيجه به عين اليقين يا يقين شهودي راهي جز پرستش و عبادت ندارد
    يا حق

4. تشکر

نوشته
    1,251
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    10

شاد نقل قول : علت پرستش

نقل قول نوشته اصلی توسط a3emoon نمایش پست
    فرض کنید من آدمی هستم که خدارو قبول کردم حالا چرا باید اونو بپرستم.
    لطفا جواب کلیشه ایی ندین مثل تشکرو اینها. و فرض کنید که من میگم به میل خودم به این دنیا نیومدم پس تشکر لازم نیست . من یک جواب خیلی قوی می خوام
    اول بياني را از علامه طباطبايي در علت پرستش خداوند عرض كنم :

خداوند سبحان يگانه كسى است كه سزاوار پرستش است؛ چون اهليت اين كه ديگران براى كسى خاضع شوند، جز به دليل كمالى كه در آن شخص وجود دارد، نيست. بنا بر اين، تنها و تنها كمال است كه نقص در برابر او خاضع مى‏شود و آن كمال يا عبارت است از جمالى كه نفس به سوى آن مجذوب مى‏شود يا جلالى است كه عقل در برابر آن خضوع مى‏كند، هركدام را در نظر بگيريم حدّ اعلايش درخداست، بلكه جمال‏ها و جلال‏ها از اوست. زيرا هيچ جمال و جلالى در هيچ موجودى نيست، مگر آن كه آيتى از جمال و جلال اوست.

بيان مرحوم علامه را به زبان ساده‏ى زير مى‏توان تقرير كرد. علت لزوم پرستش خداوندعبارت است از:

1 - چون خداوند تنها شايسته‏ى پرستش است؛ «لا إله الاّ أنا فاعبدون».
    2 - چون خدا خالق انسان‏هاست؛ «يا أيّها النّاس اعبدوا ربّكم الّذى خلقكم».
    3 - چون خداوند رازق انسان‏هاست؛ «فليعبدوا ربّ هذا البيت الّذى أطعمهم من جوع».
    4 - چون خداوند تأمين كننده‏ى امنيت براى انسان‏هاست؛ «و ءامنهم من خوف».

بااين توضيحات حكمت نپرستيدن غير خدا هم روشن مي شود وقرآن هم مي فرمايد:«قل أتعبدون من دون اللّه ما لا يملك ضراً و لا نفعاً و اللّه هو السّميع العليم»
    بر طبق حكم عقل، انسانى كه عبادت مى‏كند، هدفى دارد، و آن دفع ضرر يا جلب منفعت است. بنا بر اين، عبادت بايد در برابر موجودى واقع شود كه مالك نفع و ضرر باشد و از آنجا كه اين دو ويژگى فقط در خداوند متعال وجود دارد، پس تنها او شايسته‏ى پرستش است و عبادت در برابر غير او سفاهت است و آيه‏ى شريفه‏ى فوق همين حقيقت را بيان مى‏كند.

اميدوارم اين جواب مفيد واقع شود

نوشته
    909
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 53 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    2

ممنون از جواب دوستان
    حالا این سوال پیش میاد که اگر منفعت و ضرر پرستش خدا متوجه انسان هست پس چه دلیلی وجود داره که خدا به خاطر نپرستیدنش انسانرو مجازات کنه؟
    و ایا انسان ها به میل خودشون به این دنیا اومدن که حالا باید مجازات بشن ؟

نوشته
    1,251
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط a3emoon نمایش پست
    ممنون از جواب دوستان
    حالا این سوال پیش میاد که اگر منفعت و ضرر پرستش خدا متوجه انسان هست پس چه دلیلی وجود داره که خدا به خاطر نپرستیدنش انسانرو مجازات کنه؟
    و ایا انسان ها به میل خودشون به این دنیا اومدن که حالا باید مجازات بشن ؟
    دوست عزيز ،اوّلا: انسان در به دنيا آمدن يا نيامدنش اختياري ندارد .اين اراده خداست كه برآمدن يا رفتن كسي ازاين دنيانقش دارد.پس اين حرف را مكررتكرار نكنيد كه فرض كنيد من با ميل خودم به اين دنيا نيومدم.
    ثانيا: هدف از خلقت انسان بندگي وعبادت است وكسي كه از اين مسير خارج شود ونافرماني كند بايد مجازات شود چراكه نافرماني خالق خودش را كرده است
    ثالثا :هر سازنده چيزي برآنچه مي سازد سيطره دارد واز آنچه ساخته وبه منظور وهدفي هم ساخته انتظاراتي دارد كه بايد براي سازنده خودش يرآورده كند.خدا هم ازمخلوقاتش انتظار دارد ومي فرمايد :وماخلقت الجن والانس الاّ ليعبدون(كه انسانها وجنيان را فقط براي عبادت خودش خلق كرده ) پس تكليف همه ما معلومه كه براي چه آمده ايم.
    براي عبادت وپرستش خدا.
    التماس دعا

نوشته
    13
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

این انگیزه پرستش که توی وجود همه هست...چقدر صحت داره؟؟//چرا بشر از ابتدا چیزی رو می پرستیده فرقی هم نمیکنه بت...سنگ...چوب یا خدا....مهم اینه که می پرستیده!!!!چرا بشر نیازمند بوده که یکی رو بپرسته؟....
    وماخلقت الجن والانس الاّ ليعبدون(((خدا نیازی به عبادت ما نداره!!این ماییم که نیاز به عبادت او داریم....مفهوم این جمله رو هم میشه توضیح بدین؟))

نوشته
    1,251
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط mahtab2 نمایش پست
    این انگیزه پرستش که توی وجود همه هست...چقدر صحت داره؟؟//چرا بشر از ابتدا چیزی رو می پرستیده فرقی هم نمیکنه بت...سنگ...چوب یا خدا....مهم اینه که می پرستیده!!!!چرا بشر نیازمند بوده که یکی رو بپرسته؟....
    وماخلقت الجن والانس الاّ ليعبدون(((خدا نیازی به عبادت ما نداره!!این ماییم که نیاز به عبادت او داریم....مفهوم این جمله رو هم میشه توضیح بدین؟))
    خداجويي وخداپرستي يك امر فطري است (كل مولود يولد علي الفطرة)وتازماني كه انسان آلوده به گناه ومعصيت نباشه اين فطرت همچنان پاك است .وبراي همين انگيزه پرستش در همه وجود دارد .انسان چون قدرتش محدود است واز پس همه مشكلات به تنهايي بر نمي آيدلذا دنبال كسي مي گردد كه قدرتش فوق همه قدرتها باشد تا از او مدد بطلبد وكسي جز خدا نيست كه چنين صفتي داشته باشد.روي همين حسابهاست كه خدا دوستي وخدا پرستي كم كم در وجود انسان پر رنگتر مي شود.اينكه برخي بت پرست يا سنگ پرست مي شوند به اين معنا نيست كه آنها خدا پرست نيستند بلكه آنها در اثر انحراف سنگ يا بت را به عنوان خدا قبول گردند.
    اينكه مي فرماييد خدا نيازي به عبادت ما ندارد بله درست است ولي چون ما نياز به عبادت خدا داريم وبدون عبادت خدا به معرفت وشناخت نسبت به او نمي رسيم واگر به ساحت او معرفت نداشته باشيم نمي توانيم كاري كنيم تا محبوب او شويم واگر محبوب او نبوديم از بسياري از نعمتهاي او محروم مي مانيم بنابراين ما نياز به عبادت او داريم تا با عبادت رضايت او را از خودمان جلب كنيم تا مشمول لطف ورحمت ومغفرت او شويم.....

10. تشکر

نوشته
    5
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط شهيدان نمایش پست
    خداجويي وخداپرستي يك امر فطري است (كل مولود يولد علي الفطرة)وتازماني كه انسان آلوده به گناه ومعصيت نباشه اين فطرت همچنان پاك است .وبراي همين انگيزه پرستش در همه وجود دارد .انسان چون قدرتش محدود است واز پس همه مشكلات به تنهايي بر نمي آيدلذا دنبال كسي مي گردد كه قدرتش فوق همه قدرتها باشد تا از او مدد بطلبد وكسي جز خدا نيست كه چنين صفتي داشته باشد.روي همين حسابهاست كه خدا دوستي وخدا پرستي كم كم در وجود انسان پر رنگتر مي شود.اينكه برخي بت پرست يا سنگ پرست مي شوند به اين معنا نيست كه آنها خدا پرست نيستند بلكه آنها در اثر انحراف سنگ يا بت را به عنوان خدا قبول گردند.

به نظرم درست تر این است که بگیم میل به کمال و کمال خواهی یا عشق به کمال و تنفر از نقص فطرت انسان است که مصداق اتم و اکمل آن خداست و انسان با اشتباه در تشخیص مصداق دچار پرستش غیر خدا می شود.
    حال اگر خداوند را شناخت به عنوان مظهر کمال قطعاً به عبادت او قیام می کند.

نوشته
    587
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 روز 13 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    22

سلام
    من میخوام بدونم چرا خدا همیشه کاری میکنه که ما عبادتش کنیم منظورم اینه که چرا به ما اصلا این همه نعمت داده اصلا برای چی زندگی داده بهمون یعنی خدا میخواسته با دادن اینها ما پرستشش کنیم؟ مگه اون به پرستش ما نیاز داره ، این خودخواه بودن خدارو نشون نمیده؟؟؟ به نظر شما خدا خودخواه نیست ؟؟؟ میدونم میخواید بگید خدا بخشندس ولی این همه بخشیده به ما که چی بشه ؟؟ من خودم واقعا خدارو دوست دارم ولی بعضی وقتا میبینم انگار خدا یه صفت به اسم خودخواهیت توش وجود داره .

واقعا برام سوال شده چرا باید اینجوری باشه؟شاید من بد فهمیدم.اگه میشه بهم کمک کنید تا اگر فکرم اشتباه هستش ازش خلاص بشم چون مثل خوره تو مغزم رفته!

عشق از دید خدا همان عمل به دستور هایش است . آنچه او می خواهد از توان تو خارج نیست .

نوشته
    1,856
    حضور
    2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط farane نمایش پست
    سلام
    من میخوام بدونم چرا خدا همیشه کاری میکنه که ما عبادتش کنیم منظورم اینه که چرا به ما اصلا این همه نعمت داده اصلا برای چی زندگی داده بهمون یعنی خدا میخواسته با دادن اینها ما پرستشش کنیم؟ مگه اون به پرستش ما نیاز داره ، این خودخواه بودن خدارو نشون نمیده؟؟؟ به نظر شما خدا خودخواه نیست ؟؟؟ میدونم میخواید بگید خدا بخشندس ولی این همه بخشیده به ما که چی بشه ؟؟ من خودم واقعا خدارو دوست دارم ولی بعضی وقتا میبینم انگار خدا یه صفت به اسم خودخواهیت توش وجود داره .

واقعا برام سوال شده چرا باید اینجوری باشه؟شاید من بد فهمیدم.اگه میشه بهم کمک کنید تا اگر فکرم اشتباه هستش ازش خلاص بشم چون مثل خوره تو مغزم رفته!
    با عرض سلام
    در آیات فراوانی تأکیده شده که خداوند متعال از طاعت و عبادت تمام خلق بی‏نیاز است. نیز در آیه‏ای، موسی‏بن عمران علیه‏السلام در همان حال که مردم را به پرستش خدا دعوت می‏کند، این حقیقت را نیز به آن‏ها گوشزد می‏نماید که اگر شما و تمام افرادی که در روی زمین هستند کافر شوند و در حال کفر بمانند، به مقالم الهیِ او ضرری نخواهد رسید؛ چرا که خداوند بی‏نیازِ واقعی است. از طرف دیگر، در توصیف هدایت و منافع آن در قرآن کریم آمده است: «هر کس هدایت یافت و به راه راست درآمد، به نفع خود اوست و هر کس که سرباز زد و ازهدایت و آمدن به راه راست خودداری کرد و در گمراهی و ضلالت باقی ماند، زیانش را خود او می‏بیند» حضرت علی علیه‏السلام در اشاره به این حقیقت، درباره عبادت خدا می‏فرماید: «خداوند از طاعت و عبادت خلق بی نیاز و از معصیت و نافرمانی آنها نیز ایمن است؛ زیرا معصیت گنهگاران به او ضرری نمی‏زند و طاعت و فرمانبرداری آن‏ها هم برای خدا نفع و سودی ندارد» خوب حالا سوال این است چرا میگویند عبادت خداوند به نفع خود انسان است دلیل ان چیست که خداوند این همه بر ان تاکید دارد .
    برای رسیدن به این موضوع اول باید به مکانیزم انسان پی ببریم و بعد دلیل را پیدا کنیم .عالم ماده از تجلی عالمهای بالاتر تشکیل شده و فطرت انسان تماما از صفات کریمه است و انسان برای درک این صفات باید متصاد ان را خلق کند پس انسان به این وسیله داری خالق صفات رزیله میشود این کار به وسیله ضمایر خداگاه و نا خداگاه انجام میشود و کار عبادت این است که انسان را از صفات رزیله چه بطور ناخداگاه و چه اگاه بطرف صفات کریمه سوق دهد و همانطور که میدانیم صفات کریمه از صفات خداوند است و صفات خداوند عین ذات اوست پس اگر انسان انها را کسب کند قدرتی خدای ومثبت به هم میزند که در هر دو جهان را نجات ان است البته میتواند از صفات رزیله خلق خود نیز داری قدرت شود و شاید دنیا را بصورت ظاهر داشته باشد ولی در همین دنیا نه ارامش دارد و در ان دنیا نه اخرت پس یکی از دلایل عبادت این است این از یک جهت موضوع
    از جهت دیگر تمام نوع بشذ دو وظیفه دارند یکی تکوینی که بر حسب ان باید کائنات را توسعه و تکامل دهند بعنی ازدیاد جمعیت و موجودات از جماد به انسان تبدیل کنند این کار همه انجام میدهند چه مومن چه کافر نقش انسان در این وظیفه کلیدی است خوب زمانی که انسان این کار را انجام میدهد در مقابل از خدای خود درخواست پاداش میکند در اینجا خداوند وظیفه تشزیعی انسان را برای او به وسیله دین مشخص میکند و میگوید پاداش میخواهی باید از این راه به ان برسی اختیار با خود انسان است و برای اینکه انسان نگوید که نمیدانستم چگونه باید برسم دین و عبادت را رهکار قرار داده .
    و از جهت دیگر قران میفرماید كسی كه عمل صالحی به جا آورد ، به سود خود به جا آورده است، و كسی كه كار بدی انجام دهد ، به زیان خود او است. سپس همه شما به سوی پروردگارتان باز می‌گردید
    یا میفرماید كسی كه پاكی گزیند، به نفع خود او است
    به هر حال شما میتوانید در این سایت نیز به جوابهای متنوع دیگر نیز دست پیدا کنید

http://padargani.blogfa.com/post-4.aspx
    البته موصوع را بصورت فشرده مطرح کردم تا برای خوانند خسته کنند نباشد در هر یک از موارد سوال یا شبه است ان را مطرح کنید تا بحث کنیم
    ویرایش توسط بیطرف منصف : ۱۳۹۰/۰۲/۲۴ در ساعت ۰۲:۵۵
    خداوندا چنانم کن که خواهی/ نجاتم ده از این بندو تباهی
    ببین بزمی که افتاده به چاهی/ ندارد غیر تو امید و راهی
    رهرو عشقم عبادت را ز طاعت میکنم
    ترک دنیا میکنم بر خلق خدمت میکنم
    بهترین پارسایی پنهان داشتن پارسایی است

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ
    اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد چرا چيزى مى‏گوييد كه انجام نمى‏دهيد

التماس دعا بزمئ

14. تشکرها 2

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری