جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تخریب گسترده و بی شرمانه !!! سکوت میراث فرهنگی!

نوشته
    332
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

تخریب گسترده و بی شرمانه !!! سکوت میراث فرهنگی!

ساخت هتل در شوش بزرگترين تخريب آثار باستاني را به همراه خواهد داشت

در حالي که مديران سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کشور از بلامانع بودن ساخت دو هتل در شوش خبر مي‌دهند، مشاور عالي پايگاه ميراث فرهنگي شوش تاکيد کرد که ساخت اين دو هتل محوطه‌اي هخامنشي و اشکاني _ ساساني را از بين مي‌برد. وي معتقد است ساخت اين هتل‌ها بزرگترين تخريب آثار باستاني در تاريخ ايران را به دنبال دارد.

تخریب گسترده و بی شرمانه !!! سکوت میراث فرهنگی!

محوطه اشکاني_ساساني شوش که هنگام ساخت هتل لاله تخريب شد

دکتر "کاميار عبدي"، باستان شناس و مشاور عالي پايگاه ميراث فرهنگي و گردشگري شوش در اين باره گفت: «دو هتل لاله و هتل چند منظوره شوش دانيال که به هتل امير زرگر مشهور است، برخلاف ادعاهاي مديران ارشد ميراث فرهنگي، دقيقا روي آثار عرصه شهر باستاني شوش قرار گرفته و ساخت آن‌ها بزرگترين تخريب فرهنگي را به همراه خواهد داشت.»

دانشيار باستان شناسي دانشگاه "دات موث کالج" ايالت "نيو همت شاير" آمريکا در ادامه گفت: «هتل امير زرگر ميان دو کاخ هخامنشي واقع شده و مطمئنا در محل قرار گيري اين هتل آثار دوره هخامنشي وجود دارد.»

ساخت هتل اميرزرگر هنوز آغاز نشده است و محل قرار گيري آن ميان دو کاخ هخامنشي آپادانا و شائور بوده و باستان شناسان معتقدند ساخت هتل در اين محل مي‌تواند حلقه ارتباط باستاني ميان اين دو کاخ را از بين ببرد.

عبدي در اين باره گفت: «اگر بر فرض محال بگوييم جايي که هتل امير زرگر قرار است ساخته شود آثاري وجود ندارد، ساخت اين هتل انسجام مجموعه هخامنشي محوطه باستاني شوش را به هم مي‌زند.»

وي در توضيح اين مطلب افزود: «مثل آن است که يک نفر بيايد و بين مسجد امام و مسجد شيخ لطف الله در ميدان نقش جهان هتل بزند. قطعا در زير اين ميدان آثار تاريخي وجود ندارد اما ساخت هتل انسجام تاريخي آن اثر را مخدوش مي کند.»

عبدي تاکيد کرد: «9/99 درصد اطمينان دارم که در محل قرار گيري هتل اميرزرگر آثار مربوط به دوره هخامنشي وجود دارد و احتمالا اين آثار متعلق به بناهاي يادماني هخامنشيان است.»

به گفته وي حتي اگر آثاري در محل قرار گيري هتل اميرزرگر وجود نداشته باشد، اين هتل راهي را که شاهان هخامنشي ميان عبدي: 9/99 درصد اطمينان دارم که در محل قرار گيري هتل اميرزرگر آثار مربوط به دوره هخامنشي وجود دارد و احتمالا اين آثار متعلق به بناهاي يادماني هخامنشيان است.
    آپادانا و شائور مي پيمودند و احتمالا سنگ فرش و آجر فرش بوده از بين مي برد.

عبدي درباره ساخت هتل لاله گفت: «همواره از سوي سازمان گفته شده است که هتل لاله با محوطه شوش 3 کيلومتر فاصله دارد و همچنين مدام از عرصه 400 هکتاري شوش صحبت مي‌شود. اين درحالي است که بررسي‌ها و گمانه‌زني‌هاي دقيق "محمد تقي عطايي" که طي چند ماه اخير انجام شده مشخص شده است که عرصه محوطه باستاني شوش نه 400 هکتار بلکه 1200 هکتار است. اما مديران ميراث فرهنگي با پافشاري قصد دارند عرصه شوش را همان 400 هکتار قلمداد کنند.»

عبدي در ادامه گفت: «به رغم مخالفت‌هاي کارشناسان ميراث فرهنگي، گودال 100 در 100 متري که سال گذشته به دستور مستقيم "صادق محمدي" رئيس سازمان ميراث فرهنگي خوزستان و با حضور معاون رئيس جمهوري و رئيس سازمان ميراث فرهنگي براي ساخت هتل لاله ايجاد شد، يکي از تخريب‌هاي بزرگ آثار باستاني در تاريخ ايران است و در صورت ادامه کار اين تخريب گسترده تر خواهد شد.»

اين در حالي است که مديران ارشد سازمان ميراث فرهنگي از بلامانع بودن ساخت هتل در اين محل خبر مي دهند.

به گفته باستان شناسان، هتل لاله درست روي آثار دوره اشکاني و ساساني واقع شده است و گودبرداري سال گذشته نيز بخشي از گورستان اين دو دوره را تخريب کرده است.

عبدي گفت: «خاک گودبرداري در عرصه شوش شبانه به محل نامعلومي برده شده است تا باستان شناسان متوجه اين تخريب بزرگ فرهنگي نشوند.»

وي در ادامه افزود: «در صورتي که پژوهشکده باستان شناسي مجوز حفاري در محل را بدهد، با حفر يک گمانه 5 در 5 متر يا حتي دو در دو متر در کنار گودال به مسئولان سازمان ميراث فرهنگي اثبات مي‌کنيم که در اين محل تنها چند تکه سفال وجود ندارد و مملو از آثار باستاني است.»

مشاور عالي پايگاه ميراث فرهنگي شوش تاکيد کرد که در صورت وجود آثار فکر ساخت هتل بايد براي هميشه از بين برود و در صورتي که آثاري وجود نداشت، هتل در اين محل ساخته شود.

عرصه 400 هکتاري شوش در زمان جنگ و به علت شرايط اضطراري و توسط يکي از باستان شناسان سازمان ميراث فرهنگي به نام "مهدي رهبر" تعيين شد و در آن زمان براي انجام اين کار گمانه زني انجام نگرفت و محدوده چند خيابان که محوطه باستان شوش را محصور کرده بودند به عنوان عرصه اين شهر باستاني معرفي شد.

اين درحالي است که عرصه 1200 هکتاري شوش بر اساس گمانه زني‌هاي باستان شناسي به صورت اصولي و علمي مشخص شده است و اين بدان معناست که تا فاصله 1200 هکتاري محوطه باستاني شوش مملو از آثار مهم باستاني است و هيچ ساخت و سازي در اين محدوده نبايد صورت گيرد.

سازمان ميراث فرهنگي در حالي به تازگي با ساخت هتل در شوش موافقت کرده است که پيش از اين"محمد رضا چيت ساز"، مدير پايگاه پژوهشي ميراث فرهنگي و گردشگري شوش در اين باره گفته بود که پس از بررسي محل احداث هتل چند منظوره شوش دانيال توسط کارشناسان ميراث فرهنگي، ساخت اين مجموعه در زمين انتخاب شده ممنوع اعلام شد.

عرصه شهر باستاني شوش در حالي تعيين شده است که اين محوطه تاريخي، پس از 8 سال تغيير مديريت مدام، فراز و نشيب هاي متعددي را پشت سر گذاشته است و در حال حاضر با همكاري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، پايگاه ميراث فرهنگي آن با مديريت "محمدرضا چيت ساز" و مشاوره عالي "کاميار عبدي"، دوباره راه اندازي شده است.

اهميت تاريخي و باستان شناسي شوش فراتر از مرزهاي ايران است و ساخت هتل در اين محوطه باستاني نه تنها در محافل فرهنگي کشور که واکنش شديد بين المللي را به دنبال خواهد داشت.

شوش در هزاره پنجم پيش از ميلاد يکي از مراکز مهم اقتصادي بوده و در اواخر هزاره چهارم پيش از ميلاد براي نخستين بار خط تصويري در ايران، در شوش اختراع مي‌شود.

به اعتقاد باستان شناسان بي‌ترديد شوش يکي از محوطه‌هاي مهم باستاني کشور است که لايه هاي باستاني اين محوطه اکنون در تپه هايي به ارتفاع 30 متر قابل ديدن هستند.
    سپاس

آنچه ما با خود می کنیم ، هیچ بیگانه نکرد!

خردمندی و راستی پیشه کن

2. تشکرها 3

3.  

نوشته
    332
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

برای آشنایی بیشتر با شاهکار ایلامیان :
    به اینجا بروید

چغازنبیل

5. تشکر

نوشته
    73
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

اگر ايران به جز ويران سرا نيست
    من اين ويران سرا را دوست دارم
    اگر تاريخ ما افسانه رنگ است
    من اين افسانه ها را دوست دارم
    اگر آب و هوايش نیست دلکش
    من اين آب و هوا را دوست دارم
    تمام عالم از آن شما باد.....
    من این یک تکه جا را دوست دارم

7. تشکرها 3

نوشته
    402
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    4

ویران مکن

هان ... خورشید مرا ویران مکن نور امید مرا ویران مکن

سروها را ریشه کن کردی دریغ سایه ی بید مرا ویران مکن

بر درفشی که ز پای انداختی شیر و خورشید مرا ویران مکن

آب بر گور نیاکانم مبند کاخ جاوید مرا ویران مکن

آبروی آب را این سان مریز مهر و ناهید مرا ویران مکن

بشکن این سد هراس انگیز را تخت جمشید مرا ویران مکن

*** مولا دلم هواییه ***
    میخوام بیام بین الحرمین
    اونجا که عشاق میمونن
    بگن" عباس" یا "حسین"

9. تشکر

نوشته
    332
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

درود

صهیونیست ها و رهروانشان دوست دارند ، بگویند ایران تنها 2500 سال تاریخ دارد!

در هنگام کاوش های گذشته ، بسیاری از آثار پیش از هخامنشیان را از بین می بردند یا برایش برنامه ریزی نابودی می ریختند.
    شوربختانه ما هم با دست خود به دشمنان ایران و تاریخ ایران یاری می رسانیم.

در پناه خداوند جهان آفرین
    سپاس

ویرایش توسط shapour : ۱۳۸۷/۰۷/۲۵ در ساعت ۲۲:۱۴

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری