جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: منابع تحقیق پیرامون اتحاد ملی انسجام اسلامی

نوشته
    10
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

منابع تحقیق پیرامون اتحاد ملی انسجام اسلامی

سلام

من یه تحقیق نیاز دارم پیرامون اتحاد ملی انسجام اسلامی میتونید كمكم كنید ؟

ویا منابع تحقیق رو در اختیارم بزارید ؟
    ویرایش توسط seyyed : ۱۳۸۷/۰۳/۰۹ در ساعت ۲۳:۰۲

2.  

نوشته
    1,799
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    18

راهنما پاسخ: منابع تحقیق پیرامون اتحاد ملی انسجام اسلامی

نقل قول نوشته اصلی توسط حميده نمایش پست
    سلام

با سلام خدمت شما خواهر گرامی
    وحدت و همدلي مسلمانان و لزوم اتّحاد و اتّفاق كلمه ميان مسلمين، بلكه ضرورت توحيد كلمه بر محور كلمه توحيد براى همه موحدان و خداپرستان روى زمين، از تعاليم و آموزشهاى اساسى آيين اسلام و از اصول فرهنگ قرآنى است.
    قرآن مجيديكى از عمده ‏ترين و سازنده ‏ترين اهداف رسالت رسول اكرم (ص) را تاليف قلوب و ايجاد انس و تفاهم به جاى عناد و دشمنى بيان مى‏دارد و اگر كسى در تاريخ، به ديده عبرت نگاه كند اين معنى را از شاه كارهاى رسالت محمدى‏ (ص) مى‏يابد.
    اما همين وحدت داراي اصولي است كه بدون در نظر گرفتن آن،تلاش براي ايجاد وحدت بدون فائده خواهد بود::
    ايمان و التفات به خدا:
    «وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعًا وَلاَ تَفَرَّقُوا وَاذْکُرُوا نِعْمَت َ اللَّهِ عَلَيْکُمْ إِذْ کُنتُمْ أَعْدَآءً فَأَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِکُمْ فَأَصْبَحْتُم بِنِعْمَتِهِ إِخْوَ نًا» (آل عمران ،103) و همگى به ريسمان خدا (قرآن،اسلام و هر گونه وسيله ارتباط ديگر) چنگ زنيد و پراکنده نشويد،و نعمت خدا را بر خود به ياد آوريد که چگونه دشمن يک ديگر بوديد و او در ميان دل هاى شما الفت ايجاد کرد ، و به برکت نعمت او برادر شديد»; « . . .هُوَ الَّذِى أَيَّدَکَ بِنَصْرِهِ وَبِالْمُؤْمِنِين * وَأَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِهِمْ لَوْ أَنفَقْت َ مَا فِى الأَْرْضِ جَمِيعًا مَّآ أَلَّفْت َ بَيْنَ قُلُوبِهِمْ وَلَـکِنَّ اللَّهَ أَلَّفَ بَيْنَهُمْ إِنَّهُ عَزِيزٌ حَکِيمٌ;(انفال ،62ـ63) . . .او همان کسى است که تو را با يارى خود و مؤمنان تقويت کرد . و در ميان دل هاى آن ها الفت ايجاد نمود ، اگر تمام آن چه روى زمين است صرف مى کردى که در ميان دل هاى آن ها الفت بيافکنى نمى توانستى ولى خداوند در ميان آن ها الفت ايجاد کرد او توانا و حکيم است .»
    روشن است اين تأليف قلوب و نزديک شدن اهل ايمان و اتحاد بين آن ها ، به خاطر ايمان ، توجه به خدا و ارتباط مکتبى امکان پذير است ; وگرنه همين انسان ها تا قبل از بعثت ، دشمن خون خوار هم بودند و بر اثر دورى از يکديگر وجود کينه و دشمنى درگيرى هاى طولانى داشتند و خون هم را مى ريختند .
    ویرایش توسط seyyed : ۱۳۸۷/۰۳/۰۹ در ساعت ۲۳:۰۴

4. تشکر

نوشته
    1,799
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    18

سلام

آيه اعتصام به حبل الله
    همه ما اين داستان را شنيديم كه::يك پيرمردي چندتا پسر داشت .يك روز همه شان را جمع كرد و به دست هر كدامشان چوبي داد تا بشكنند خيلي راحت آن چوبها رو شكستند . ولي دفعه بعد چند تا چوب را جمع كرده وگفت حالا اين چوبها رو بشكنيد .هر چه تلاش كردند نتوانستند چوبها رو بشكنند.بعد به آنها گفت :حكايت شما مثل حكايت اين چوبهاست .تا وقتي كه باهم باشيد هيچكس نمي تواند به شما ضربه بزند،امّا هنگامي كه بين شما تفرقه افتاده واز هم جدا شويد آن موقع ديگه هر كس مي تواند براحتي به شما ضربه بزند .
    وحالا حكايت ما مسلمانان نيز دقيقا مانند فرزندان اين پير مرد مي باشد .چرا كه همه مسلمين با هم در قالب يك دين وآيين بوده وبا هم برادر مي باشند .خداوند نيز چه خوب به اين موضوع اشاره فرموده است..
    «و اعتصَموا بِحَبل الله جَميعاً ولاتَفرّقوا واذكُروا نِعمت الله عَليكم إِذ كُنتم أَعداءً فَألَّفَ بَين قُلوبكم فَأَصبحتم بِنعمته إِخواناً و كُنتم عَلي شَفا حُفرة مِن النّار فَأَنقذكم مِنها كَذالك يُبيّن اللهُ لَكم اياته لَعلّكم تَهتدون»؛ ( آل عمران 103 ) [همگي به ريسمان خدا چنگ زنيد و پراكنده نشويد و نعمت خدا را بر خود يادكنيد؛ آن گاه كه دشمنان يك ديگر بوديد, پس ميان دل هاي شما اُلفت انداخت تا به لطف او برادران هم شديد و بر كنار پرتگاه آتش بوديد كه شما را از آن رهانيد. اين گونه, خداوند, نشانه هاي خود را براي شما روشن مي‏كند؛ باشد كه شما هدايت يابيد.]

6. تشکر

نوشته
    1,799
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    18

سلام
    مراد از برادري در اين آيه, برادري ايماني است. مسلمانان با يكديگر برادرند؛ چون هر يك از آنان همان چيزي را قصد و طلب مي‏كند كه ديگري در پي آن است.
    امير مؤمنان (ع) در نامه‏اي به مالك اشتر, او را به رفتار رحيمانه با زير دستان سفارش كرده و برادري ديني و ايماني و ي را با مسلمانان مطرح ساخته است «... فَإِنّهم صِنفان إِما أَخ لَك فيِ الدِّين...» (نهج البلاغه, نامه 53, بند9)؛[مردم و رعيّت دو صنفند يا برادر ديني تو هستند... .]
    اعتصام به حبل الهي, راه را براي صعودي جمعي فراهم مي‏آورد و پيامبر (ص) كه به تنهايي مي‏تواند تا «... قاب قوَسيَن أَو أدني» پرواز كند, مأمور مي‏شود كه امّتي را در اين پرواز مدد رساند تا ديگران نيز پر و بال بگشايند و مجموعه‏اي متشكّل از امّت و امام,هماهنگ و منسجم را ه قرب حق را در پيش گيرند «وَاخَفضَ جَناحك لِمن اتَّبعك من المؤمنين ›› شعراء / 215
    پس, سير الي الله صعود است و صعود وسيله مي‏طلبد «يا أَيّهُا الذَيِن آمنوا اتَّقوا الله وابتَغوا إِليه الوَسيلة وَجاهِدوا في سَبيله لَعلّكم تُفلحون» ( مائده35 ) و وسيله همان «حبل الله» يعني «دين» است.
    اعتصام جمعي و اتحاد و هماهنگي و انسجام بر محوريت حبل الاهي, موجب مي‏شود همگان در برداشتن بار سنگين مسوؤليت با نشاطي فزاينده مشاركت داشته باشند و بر اساس «فَإِنّ يدالله مَع الجماعة» (نهج البلاغه. خطبه 127)با قدرتي بيشتر, رسالت الهي خويش را به انجام برسانند

8. تشکرها 3

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری