صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نکته ‏هاى زیباى قرآنى(پژوهشی در قرآن)

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  5,435
  مورد تشکر
  4,566 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  27

  نکته ‏هاى زیباى قرآنى(پژوهشی در قرآن)


  آنچه پیش رو دارید، سلسله نکاتى است که با آیات الهى عجین گشته، هر کدام به صورت موجز به موضوعات مورد نیاز شما مى‏پردازد.
  هر مطلب شامل چند نکته جالب، کاربردى و مهم است که در هر شماره از نشریه به برخى از این نکات زیبا پرداخته مى‏شود و در شماره بعد پى‏گیرى مى‏گردد. این نکته‏ها - در حد ممکن - کوتاه و کاربردى است ؛ زیرا با توجه به هجوم اطلاعات تفصیلى پیرامون شما، گلگشت تنها قصد آن دارد تا در جمع بندى و استفاده از آن چه مى‏دانید، به شما یارى رساند.
  در این گلگلشت، پنجاه تکه نور از این دریاى نورانى را براى شما فراهم کرده‏ایم. امید که مقبول افتد.  دست به دست من بده
  پا به پای من بیا
  نگو امروز مال ما
  بگو فردا رو میخوام


  به لطف الهی فردا از آن ماست....

 2. #2
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  5,435
  مورد تشکر
  4,566 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  27


  چندنکته درباره قرآن
  1. این نکته راشنیده‏اید که «هر کس در دوران جوانى قرآن را قرائت کند در حالى که به آن ایمان دارد، قرآن با گوشت و خونش آمیخته مى‏شود». فکر آن که قرآن در رگ‏هاى انسان بگردد و در سینه او بطپد، آدمى را به وجد مى‏آورد. جالب آن جاست که این خصوصیت، فقط در مورد جوانان آمده است و این فرمایشى از امام صادق (ع) است.
  2. این نکته را هم بشنوید که قرآن به دو صورت نازل شده است؛ یک بار در بیست و سوّم ماه مبارک رمضان، از لوح محفوظ خداوند به سوى کعبه انزال یافت و یک بار دیگر به صورت تدریجى و طى بیست و سه سال، از خداوند به جبرئیل و از جبرئیل به پیامبر اکرم (ص) تنزیل پیدا کرد. نکته جالب آن که چون کلمه انزال براى فرود آمدن دفعى و کلمه تنزیل براى نزول تدریجى استفاده مى‏شود، در سوره قدر، مصدر انزال مشاهده مى‏شود.
  3. آیا مى‏دانید امید بخش‏ترین آیه قرآن کدام است؟ این مطلب را امام على(ع) به نقل از رسول خدا(ص) بیان فرماید: «امید بخش‏ترین آیه قرآن، آیه 114 سوره هود است». اگر به امید نیاز دارید، به سراغ قرآن بروید و این آیه را با اشتیاق جست و جو کنید.

  12 نکته درباره قصه‏هاى قرآنى
  1. بنا به تحقیق، 208 قطعه داستانى در قرآنى مجید آمده است که برخى ادامه برخى دیگر مى‏باشند و بعضى از آنها نیز کامل و مستقل مى‏باشند.
  2. 63 سوره از 114 سوره قرآن کریم، حاوى قصه و حکایتى است و این یعنى آن که بیش از نیمى از سوره‏هاى قرآن، با هنر قصه‏پردازى به انتقال پیام خود پرداخته‏اند.
  3. بیشترین قصه‏هاى قرآنى ابتدا در سوره اعراف و پس از آن بقره مى‏باشند و سوره آل عمران در رتبه سوم قرار دارد.
  4. بیشترین داستان‏هاى قرآنى درباره حضرت موسى و قوم بنى اسرائیل و فرعونیان است. پس از آن، بالاترین آمار متعلق به داستان‏هاى حضرت ابراهیم(ع) و داستان‏هاى حضرت عیسى (ع) و مادرش حضرت مریم (ع) است.
  5. هیچ یک از داستان‏هاى قرآنى براساس خیال‏پردازى یا شخصیت‏هاى فرضى نیست و همه قصه‏هاى قرآن واقعیت داشته‏اند و در واقع، روایتى الهى از یک رویداد حقیقى مى‏باشند.
  6. گروهى از داستان‏هاى قرآن با استفهام تقدیرى آغاز مى‏شوند. این نوع استفهام، یکى از صنایع ادبى در فن داستان نویسى است که مخاطب را تشویق مى‏کند تا قصه را پى‏گیرى نماید؛(طه/9 و ص/20). در این روش معمولاً داستان با این مقدمه آغاز مى‏شود:«آیا این خبر را شنیده‏اید که...».
  7. گروهى از داستان‏هاى قرآنى با روش نوین(چکیده نویسى)آغاز مى‏شود؛ یعنى قبل از شروع متن اصلى داستان، در جملات کوتاهى چکیده و هدف اصلى داستان مى‏آید و سپس از ایجاد آمادگى ذهنى، به اصل مطلب پرداخته مى‏شود. به عنوان نمونه، به آیات 10 تا 20 سوره اعراف - داستان آفرینش - مراجعه نمایید.
  8. گاهى از همین روش به صورت معکوس استفاده شده است ؛ یعنى ابتدا داستان اصلى آورده شده، سپس به بیان خلاصه و چکیده آن پرداخته شده است تا در جمع بندى به خواننده کمک نماید؛(آل عمران/59).
  9. شیوه قرآن در بیان قصه‏هاى عاشقانه بسیار لطیف و عبرت‏انگیز است. در قرآن کریم سعى شده است تا با مسائل عشقى به صورت سمبلیک و اشاره‏وار برخورد شود و از ارائه جزئیات یا به زبان آوردن صریح و زننده، خوددارى شود. با خواندن داستان یوسف و زلیخا، این نکته را در خواهید یافت.
  10. یک نکته جالب در داستان‏هاى قرآنى، شکسته شدن حصار زمان است. گاهى حتى یک داستان در دل داستان دیگر آورده مى‏شود؛ در حالى که در زمان‏هاى مختلف رخ داده‏اند. این خصوصیت قرآن، باعث مى‏شود تا انسان با دقت و موشکافى، سعى در چیدن صحیح قطعات مختلف این داستان‏ها نماید و تمرکز بیشترى پیداکند.
  11. نکته زیباى دیگر آن که در قصه‏هاى قرآنى، جایگاه خاص زنان و نقش تعیین کننده و محورى آنان در اغلب داستان‏هاى قرآنى است؛(تحریم 10 و 11). زنان در داستان‏هاى قرآنى، به وضوح معرفى مى‏شوند و شخصیتى مستقل دارند.
  12. قرآن در جاهایى که مى‏خواهد الگویى عمومى ارائه کند و یا اندرزى فراگیر در داستان‏هاى خود مطرح کند، از کلمات عامى مانند مردى از خاندان فرعون(مؤمن/28) یا زن لوط و زن نوح(تحریم/10) استفاده مى‏کند.  دست به دست من بده
  پا به پای من بیا
  نگو امروز مال ما
  بگو فردا رو میخوام


  به لطف الهی فردا از آن ماست....

 3. #3
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  5,435
  مورد تشکر
  4,566 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  27

  8 نکته تربیتى در قرآن

  1. اگر قصد راهنمایى و تربیت کسى را دارید، در قدم اول از گفتار نرم و با محبت بهره گیرید؛ حتى اگر مخاطب شما فرعون سرکش یا سران لجوج کفار جاهلى باشند؛(طه/44 و شعرا/215).
  2. الف) گفتار رفتار آدمى در هر زمان و مکان، در حافظه الهى محفوظ است ؛ مراقب باشید؛(لقمان/16 و کهف/30).
  ب) نسبت به انسان‏هاى اطرافت، احساس مسئولیت کن و آنها را از کارهاى بد بازدار و به کارهاى خوب تشویق کن. این لازمه استحکام یک پیکر است و بنى آدم اعضاى یکدیگرند؛(لقمان/17).
  ج) در رفتارهاى اجتماعى دقت کن! مبادا با غرور رویت را از دیگران برگردانى یا مثل متبکران راه بروى ؛ مبادا تندرو و کندرو شوى ؛ میانه روى، بهترین روش است ؛ مراقب باش صدایت را بر سر کسى بلند نکنى و خلاصه در یک کلام، آدم باش ؛(لقمان/18و19).
  3. قرآن کریم به شدت با پیروى از جمع(خواهى نشوى رسوا، همرنگ جماعت شو) و حرکت به دنبال اکثریت، مخالف است. قرآن مى‏گوید: اگر بخواهى از اکثریت مردم فقط به این خاطر که اکثریت هستند، پیروى کنى، بدون شک از راه خدا دور مى‏شوى ؛ همیشه با چشمان باز تصمیم بگیر؛(انعام/116 و اسراء/36).
  4. همیشه بزرگ ترها، بهترین حرف را نمى‏زنند و همیشه حرف گوش کنى و اطاعت از بزرگان، انسان را به سعادت نمى‏رساند. این پیام تربیتى قرآن است که حتى در اطاعت از بزرگان هم گوش و چشمت را باز کن که فردا فقط و فقط خودت پاسخ گوى اعمالت خواهى بود؛ نه بزرگ‏ترهایت؛(احزاب/67).
  5. علم بهتر است یا ثروت؟ جواب آن را در آیه 247 بقره پیدا خواهید کرد.
  6. امانت دارى یکى از ارزشمندترین ارزش‏هاى قرآنى است. حضرت موسى (ع) را به خاطر امانتدارى و قدرتش، در خانه حضرت شعیب پناه دادند؛(قصص/26) و حضرت یوسف را به خاطر امانتدارى وعلمش، بر خزانه مصر نشاندند؛(یوسف/55) و حتى رسول خدا(ص) که از سوى خداوند برگزیده شد، مشهور به امانتدارى و به محمد امین معروف بود.
  7. اگر مى‏خواهید مخاطبان به سوى شما جذب شوند، ابتدا به خودتان بپردازید! روح خشک و سنگین و بى لطافت، هیچ گاه در امر تربیت موفق نمى‏شود. مهربانى، دلسوزى و رقت قلب را در خود بپرورید تا مردم بى آن که شما متوجه شوید، در اطراف شما جمع گردند؛(آل عمران/159).
  8. آیا دوست دارید که دشمن خود را به یک دوست تبدیل کنید؟ به هر بدى که در حق شما کرد، با خوبى پاسخ گویید. این را قرآن تجویز مى‏کند؛ آیه 34 سوره فصلت را بخوانید!  دست به دست من بده
  پا به پای من بیا
  نگو امروز مال ما
  بگو فردا رو میخوام


  به لطف الهی فردا از آن ماست....

 4. #4
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  5,435
  مورد تشکر
  4,566 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  27
  نکته در خصوص سلامتى در قرآن

  1. بخورید و بیاشامید ؛ امّا به اندازه کافى و لازم ؛ زیرا پرخورى و زیاده روى، سلامت شما را به خطر مى‏اندازد؛(اعراف/31).
  2. همه دردها و ناراحتى‏هاى خود را مى‏توانید با قرآن ریشه کن سازید؛ قرآن بخوانید و به آن عمل کنید و با روح قرآن مرتبط و همنوا گردید تا همه سیستم‏هاى روح و جسم شما در تعادل مطلوب خود قرار گیرند؛(یونس/57 و اسراء/82).
  3. در فرهنگ قرآنى، این خداوند است که بیمارى‏ها را شفا مى‏دهد و دیگران، وسیله و واسطه‏اند ؛(شعرا/80).
  4. اصل اوّل در سلامتى و صحتِ غذاها به فرموده قرآن، آن است که حلال و پاکیزه باشند.
  این گونه غذا، مى‏تواند مقدمات سلامتى را در بدن انسان فراهم نماید؛ امّا این که یک ماده خوراکى واحد با ترکیبات غذایى ثابت و مشخص، در اثر حلال یا حرام بودن، داراى آثار متفاوتى بر سلامت انسان گردد، بحث علمى بسیار عمیقى مى‏طلبد؛(نحل/114 و بقره 168). حلال یعنى چیزى که ممنوعیت شرعى ندارد و طیب یعنى چیزى که موافق طبع سالم انسانى باشد.
  5. بهترین نحوه تغذیه براى سلامت انسان که مورد سفارش قرآن کریم است، خوردن صبحانه و شام است ؛ یعنى غذاى روزانه در دو وعده اصلى در اول روز و آخر روز صرف گردد. این شیوه غذا خوردن بهشتیان است که در سوره مریم، آیه 62 آمده است.
  6. به فرمان قرآن، مؤمنان شایسته‏ترین افراد در استفاده از نعمت‏هاى الهى - مانند غذاهاى پاکیزه - مى‏باشند. خداوند مى‏فرماید: چه کسى این غذاهاى پاکیزه را بر شما حرام کرده است؟ این‏ها زیبایى‏هاى زندگى دنیاست که خداوند براى بهترین بندگانش خلق نموده است. پس از نعمت‏هاى خداوند استفاده کنید؛(اعراف/32 و مائده/87 و 88). به قول امام على (ع)، خداوند همان قدر از حرام شمردن آن چه حلال نموده است، ناراحت مى‏شود که حرام او را نادیده بگیرید و مانند یک امر حلال انجام دهید.
  7. جالب است بدانید که خداوند مستقیماً در قرآن به خوردن گوشت و ماهى و میوه اشاره مى‏کند و آنها را از نعمت‏هاى زندگى بخش الهى برمى‏شمارد و از ما مى‏خواهد که از آنها بخوریم که به ترتیب در سوره مائده آیه 1 و 96، سوره نحل، آیه 14 و سوره مؤمنون آیه 19 آمده است.
  8. مسئله خوراک در قرآن، آن قدر مهم است که در یک آیه مستقیماً فرمان داده شده است که انسان با دقت و تأمل در غذایى که مى‏خورد، بنگرد؛(عبس/24)؛ یعنى این که یک انسان قرآنى، باید در نحوه تغذیه خود، نهایت دقت را داشته باشد.
  9. خداوند در قرآن کریم خواب را یکى از عوامل سلامت و آرامش روح انسان برمى‏شمارد و آن را نعمتى قابل ستایش و آیه‏اى از آیات اعجازآمیز الهى معرفى مى‏کند؛(روم/23 و فرقان/47).
  10. آیا مى‏دانید در فرهنگ قرآنى، سخت‏ترین و ناگوارترین بیمارى‏ها چیست؟ قرآن مستقیماً به این بیمارى اشاره نموده، آن را نام مى‏برد. این بیمارى، مرض قلب یا بیمارى دل نام دارد؛ چون وقتى روح و دل فردى به این بیمارى گرفتار شد، از شنیدن و دیدن و درک حقایق عاجز مى‏شود و این بدترین وضعى است که یک انسان پیدا مى‏کند؛(اعراف/179 و توبه/125).  دست به دست من بده
  پا به پای من بیا
  نگو امروز مال ما
  بگو فردا رو میخوام


  به لطف الهی فردا از آن ماست....
 5. تشکرها 2


 6. #5
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  5,435
  مورد تشکر
  4,566 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  27  نکته روانشناسى در قرآن
  1. از دیدگاه قرآن، سه نوع شخصیت اساسى وجود دارد؛ مؤمن، کافر و منافق ؛(آیات 2 تا 20 سوره بقره).
  2. شخصیت‏هاى مؤمن، خود داراى سه درجه شخصیتى مى‏باشند ؛آنان که به خود ظلم مى‏کنند، آنان که میانه رو هستند و آنان که پیشتازانند؛(فاطر/32).
  3. مشخصه بارز شخصیت کافر آن است که دل و اندیشه‏اش را قفل کرده است و راهى براى نفوذ هیچ حرف تازه و اندیشه متفاوتى نگذاشته است و به همین دلیل، از درک حقایق عاجز است.
  4. خصوصیت بارز شخصیت منافق از دیدگاه قرآن، دوگانگى ریشه‏اى در ظاهر و باطن است؛ به همین دلیل، مبتلا به شک و تردید و عدم قدرت تصمیم‏گیرى و ناتوانى در قضاوت مى‏شود؛(بقره/8 تا 20 و منافقون).
  5. در قرآن کریم، در آیات فراوانى از اندوه، علل ایجاد کننده آن و راه‏هاى برطرف ساختن آن سخن رفته است. گاهى اندوه فراق را با دیدار و گاهى اندوه فقر را با بشارت و گاهى اندوه رسول خدا(ص) را به دلدارى حضرت حق، درمان نموده است.
  6. در دیدگاه قرآن، ترس دو نوع است ؛ ترس پسندیده و ترس ناپسند ؛ ترس پسندیده، همان ترس از خداوند و عدالت اوست که منجر به اصلاح رفتار مى‏شود؛(انفال/2) و ترس ناپسند، اضطرابى شدید با علت مشخصى است که تسلط بر نفس را از بین مى‏برد و باید با آن مبارزه شود؛(احزاب/10 و 11).
  7. از نظر قرآن دو نوع خشم وجود دارد؛ خشم مفید و متعادل و خشم مخرب و نابهنجار ؛ خشم متعادل، راهى براى رسیدن به هدف در مواقع لزوم است و خشم مخرب را باید درمان کرد. قرآن کریم با توصیه به صبر و پاسخ گویى با عمل نیک و با وعده بهشت و پاداش اخروى، به وسیله سفارش به بخشش و عفو، یادآورى قدرت و خشم خداوند و... به درمان بیمارى سلامتى سوز خشم و عصبانیت پرداخته است.
  که به ترتیب در سوره شورى، آیه 43، فصلت،آیه‏34، آل عمران ،آیات 133 و 143، شورى، آیات 36 و 37 و نور، آیه 22 بیان شده است.
  8. در قرآن به سه نوع از مکانیسم‏هاى دفاعى - روانى اشاره شده است که عبارتند از: فرافکنى(منافقون/4)، دلیل تراشى(بقره/11 و 12) و واکنش سازى(بقره/204 و 205 و منافقون/4) .
  9. در فرهنگ قرآن یکى از راه‏هاى مؤثر و اساسى روان درمانى، استفاده از مواعظ و اندرزهاى قرآنى است؛(یونس/57).
  10. در روش روان درمانى قرآنى، ایمان، تولید امنیت درونى و آرامش مى‏نماید؛(انعام/82 و رعد/28).
  11. یاد خدا، آرام بخش دلهاست ؛(رعد/28).  دست به دست من بده
  پا به پای من بیا
  نگو امروز مال ما
  بگو فردا رو میخوام


  به لطف الهی فردا از آن ماست....

 7. #6
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  5,435
  مورد تشکر
  4,566 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  27
  نکته از دانشمندان درباره قرآن
  1. گوته، شاعر و نویسنده معروف آلمانى مى‏گوید: سالیان دراز کشیشان از خدا بى خبر، ما را از پى بردن به حقایق قرآن مقدس و عظمت آورنده آن دور نگه داشتند؛ امّا هر قدر که ما قدم در جاده علم و دانش نهادیم و پرده تعصب را دریدیم، عظمت احکام مقدس قرآن، بهت و حیرت عجیبى در ما ایجاد نمود. به زودى این کتاب توصیف‏ناپذیر، محور افکار مردم جهان مى‏گردد!
  2. آلبرت انیشتاین که نیازى به معرفى ندارد، مى‏گوید: قرآن کتاب جبر یا هندسه نیست؛ مجموعه‏اى از قوانین است که بشر را به راه صحیح، راهى که بزرگ‏ترین فلاسفه و دانشمندان دنیا از تعریف و تعیین آن عاجزند، هدایت مى‏کند.
  3. ویل دورانت، دانشمند امریکایى شرق‏شناس، مى‏گوید: در قرآن، قانون و اخلاق یکى است. رفتار دینى در قرآن، شامل رفتار دنیوى هم مى‏شود و همه امور آن از جانب خداوند و به طریق وحى آمده است. قرآن در جان‏هاى ساده عقایدى آسان و دور از ابهام پدید مى‏آورد که از رسوم و تشریفات ناروا آزاد است.
  4. پروفسور آرتور آربرى که یکى از مترجمان مشهور قرآن به زبان انگلیسى است، مى‏گوید: زمانى که به پایان ترجمه قرآن نزدیک مى‏شدم، سخت در پریشانى به سر مى‏بردم؛ اما قرآن آنچنان آرامش خاطرى به من مى‏بخشید که براى همیشه به خاطر خواهم داشت. من در حالى که مسلمان نیستم، قرآن را خواندم تا آن را درک کنم و به تلاوت آن گوش دادم تا مجذوب آهنگ‏هاى نافذ و مرتعش کننده‏اش شوم و تحت تأثیر آهنگش قرار گیرم و به کیفیتى که مسلمانان واقعى و نخستین داشتند، نزدیک گردم تا آن را بفهمم .
  5. لئوتولستوى، نویسنده معروف روسى مى‏گوید: هر کس که بخواهد سادگى و بى پیرایگى اسلام را دریابد، باید قرآن مجید را مورد مطالعه قرار دهد. در قرآن قوانین و تعلیمات حقیقى و احکام آسان و ساده براى عموم بیان شده است. آیات قرآن به خوبى بر مقام عالى اسلام و پاکى روح آورنده‏اش گواهى مى‏دهد.
  6. دکتر هانرى کُربن، اسلام شناس معروف فرانسوى، سخن جالبى درباره قرآن دارد. وى مى‏گوید: اگر قرآن خرافى بود و از جانب خداوند نبود، هرگز جرأت نمى‏کرد که بشر را به علم و تعقل و تفکر دعوت کند. هیچ اندیشه‏اى به اندازه قرآن محمّد(ص) انسان را به دانش فرا نخوانده است تاآن جا که نزدیک به نه صد و پنجاه بار در قرآن، از علم و عقل و فکر سخن رفته است.
  7. ارنست رنان، فیلسوف معروف فرانسوى مى‏گوید: در کتابخانه من هزاران جلد کتاب سیاسى ،اجتماعى، ادبى و... وجود دارد که هر کدام را بیش از یک بار نخوانده‏ام؛ اما یک جلد کتاب هست که همیشه مونس من است و هر وقت خسته مى‏شوم و مى‏خواهم درهایى از معانى و کمال به رویم باز شود، آن را مطالعه مى‏کنم. این کتاب، قرآن - کتاب آسمانى مسلمانان - است.
  8. ناپلئون بناپارت، امپراطور فرانسه مى‏گوید: امیدوارم آن زمان دور نباشد که من بتوانم همه دانشمندان جهان را با یکدیگر متحد کنم تا نظامى یکنواخت، فقط براساس اصول قرآن مجید که اصالت و حقیقت دارد و مى‏تواند مردم را به سعادت برساند، ترسیم کنم. قرآن به تنهایى عهده دار سعادت بشر است.
  9. مهاتما گاندى، رهبر فقید هند هم اعتقاد داشت: از راه آموختن علم قرآنى، هر کس به اسرار وحى و حکمت‏هاى دین، بدون داشتن هیچ خصوصیت ساختگى دیگرى پى مى‏برد. در قرآن هیچ اجبارى براى تغییر دین و مذهب انسان‏ها دیده نمى‏شود. قرآن به راحتى مى‏گوید: هیچ زور و اکراهى در دین وجود ندارد.
  10. ژان ژاک روسو، متفکر و روان شناس مشهور فرانسوى، برداشت منحصر به فردى از قرآن دارد؛ او مى‏گوید: بعضى از مردم بعد از آن که مقدار کمى عربى یاد گرفتند، قرآن را خوانده، امّا درست درک نمى‏کنند. اگر مى‏شنیدند که محمّد(ص) با آن کلام فصیح و آهنگ رساى عربى آن را مى‏خواند، هر آینه به سجده مى‏افتادند و ندا مى‏کردند: اى محمّد عظیم! دست ما را بگیر و به محل شرف و افتخار برسان. ما به خاطر یارى تو حاضریم که جان خویش را فدا سازیم!!  دست به دست من بده
  پا به پای من بیا
  نگو امروز مال ما
  بگو فردا رو میخوام


  به لطف الهی فردا از آن ماست....

 8. #7
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  5,435
  مورد تشکر
  4,566 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  27

  `
  منابع :
  1. مدخل، سید عباس قائم مقامى.
  2. مبین، مجله قرآن پژوهى، شماره 5.
  3. قرآن و روانشناسى، عثمان نجاتى.
  4. سیماى خانواده در قرآن، زهرا برقعى.
  5. شیوه جذب جوانان از دیدگاه قرآن، غلامرضا متقى.
  6. قرآن از دیدگاه 114 دانشمند، محمد مهدى علیقلى.
  7. دانستنیهاى قرآن، مصطفى اسرار.
  8. قرآن و علوم پزشکى، حسن رضارضایى  دست به دست من بده
  پا به پای من بیا
  نگو امروز مال ما
  بگو فردا رو میخوام


  به لطف الهی فردا از آن ماست....
 9. تشکرها 3


 10. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۳
  نوشته
  730
  مورد تشکر
  3,822 پست
  حضور
  12 روز 13 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0

  چند نکتهء جالب قرآنی:
  [FONT='times new roman', times, serif]
  [/FONT]فرق قرآن مجید با قرآن کریم:
  • در قرآن مجید یک صفحه آیات مبارکه قید شده و در صفحهء دیگر معنی آیات مطهره است. در قرآن کریم آیات مبارکه نوشته شده و معنی آن به صورت لغت به لغت زیر آیات درج گشته است.
  • نام دیگر قرآن فرقان است و سورهء فرقان به معنای همان قرآن است.
  • اولین سورهء قرآن سورهء حمد یا فتحه الکتاب است که ۷ آیه دارد که به روایتی این ۷ آیه دلالت بر ۷ آسمان دارد.
  • سورهء توبه به دلیل مطالب سرشار از کلمات ندامت و اشتباه و گناه کاری با نام خدا و جملهء بسم الله الرحمن الرحیم آغاز نمیشود.
  • سورهء نمل حاوی ۲ بسم الله الرحمن الرحیم است که یکی آغاز گر سوره بوده و دیگری در محتوای آیات این سوره آمده که این بسم الله الرحمن الرحیم برای شروع نامهء حضرت ابراهیم به بالقیس است.
  • قرآن به ۱۱۳۹۹۹ پیامبر قبل از حضرت محمد اشاره کرده که با این حضرت در مجموع ۱۱۴۰۰۰ پیامبر میشوند. تمامی پیامبران و ادیان همراه پیامبر مورد تایید قرآن بوده ولی در مورد هیچ مذهب خاصی در قرآن نیامده است.
  • یک مسلمان طبق قرآن باید ۴ دین قبل از اسلام را تماما" قبول داشته باشد. این ۴ دین همراه کتاب و پیامبر زمانه اش به ترتیب:

  پیامبر
  دین
  کتاب
  حضرت محمد(ص) اسلام قرآن
  حضزت عیسی(ع) مسیح انجیل
  حضرت موسی(ع) یهود تورات
  حضرت ابراهیم(ع) حنف صحف ابراهیم
  حضرت نوح(ع) صحابی صحف نوح


  نکتهء قابل توجه این که پیامبران دیگری مانند حضرت زرتوشت (ع) کتاب داشنتد ولی کتابشان آسمانی نبوده و گفته ها و اندرزهای آن حضرت است و از نظر اسلام دین مستقلی ندارند. از این گونه حضرات میتوان به حضرت زرتوشت با کتاب اوستا و حضرت داوود با کتاب زبور اشاره کرد. حتی در قرآن به کتاب ایشان اشاره شده. سورهء نساء آیهء ۱۶۳ میفرماید: وآتينا داودَ زَبوُراً (و به داوود زبور دادیم)

  الهی ، همنشین از همنشین رنگ می گیرد ،خوشا آنکه با تو همنشین است . . .(صلوات بر محمد و ال محمد)
  فکر کنم باز گم شدم خدایا...
  صبرم از کاسه دگر لبریز است...
  اگر این جمعه نیاید چه کنم؟!
  آنقدر من خجل از کار خویشم
  اگر این جمعه بیاید چه کنم؟!
  یا اباصالح ادرکنی... 11. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  7,449
  مورد تشکر
  25,951 پست
  حضور
  61 روز 5 ساعت 30 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  0
  گالری
  281  نقل قول نوشته اصلی توسط fatemeh2 نمایش پست
  [FONT='times new roman', times, serif]
  نقل قول نوشته اصلی توسط fatemeh2 نمایش پست
  فرق قرآن مجید با قرآن کریم:
  • در قرآن مجید یک صفحه آیات مبارکه قید شده و در صفحهء دیگر معنی آیات مطهره است. در قرآن کریم آیات مبارکه نوشته شده و معنی آن به صورت لغت به لغت زیر آیات درج گشته است.
  • نام دیگر قرآن فرقان است و سورهء فرقان به معنای همان قرآن است.
  • اولین سورهء قرآن سورهء حمد یا فتحه الکتاب است که ۷ آیه دارد که به روایتی این ۷ آیه دلالت بر ۷ آسمان دارد.
  • سورهء توبه به دلیل مطالب سرشار از کلمات ندامت و اشتباه و گناه کاری با نام خدا و جملهء بسم الله الرحمن الرحیم آغاز نمیشود.
  • سورهء نمل حاوی ۲ بسم الله الرحمن الرحیم است که یکی آغاز گر سوره بوده و دیگری در محتوای آیات این سوره آمده که این بسم الله الرحمن الرحیم برای شروع نامهء حضرت ابراهیم به بالقیس است.
  • قرآن به ۱۱۳۹۹۹ پیامبر قبل از حضرت محمد اشاره کرده که با این حضرت در مجموع ۱۱۴۰۰۰ پیامبر میشوند. تمامی پیامبران و ادیان همراه پیامبر مورد تایید قرآن بوده ولی در مورد هیچ مذهب خاصی در قرآن نیامده است.
  • یک مسلمان طبق قرآن باید ۴ دین قبل از اسلام را تماما" قبول داشته باشد. این ۴ دین همراه کتاب و پیامبر زمانه اش به ترتیب:

  پیامبر
  دین
  کتاب
  حضرت محمد(ص) اسلام قرآن
  حضزت عیسی(ع) مسیح انجیل
  حضرت موسی(ع) یهود تورات
  حضرت ابراهیم(ع) حنف صحف ابراهیم
  حضرت نوح(ع) صحابی صحف نوح


  نکتهء قابل توجه این که پیامبران دیگری مانند حضرت زرتوشت (ع) کتاب داشنتد ولی کتابشان آسمانی نبوده و گفته ها و اندرزهای آن حضرت است و از نظر اسلام دین مستقلی ندارند. از این گونه حضرات میتوان به حضرت زرتوشت با کتاب اوستا و حضرت داوود با کتاب زبور اشاره کرد. حتی در قرآن به کتاب ایشان اشاره شده. سورهء نساء آیهء ۱۶۳ میفرماید: وآتينا داودَ زَبوُراً (و به داوود زبور دادیم)

  با تشکر از شما

  حالا دوتا سوال برام پیش اومد:
  1- فکر کنم آیه ای در قرآن داریم که بطور واضح گفته: دین حضرت ابراهیم ، اسلام بوده
  2- در توضیحات انتهایی نوشته شده که کتاب اوستا ، گفته ها و اندرزهای آن حضرت است.
  سالها پیش طی تحقیقاتی که داشتم!! ( منو چی به تحقیق!!) کتاب اناجیل اربعه رو مطالعه کردم و دیدم که همشون یه سلسله خاطرات بعضی از حواریون است. که کلام حضرت عیسی ( ع) رو نقل قول کردن
  [/FONT]
  دیــدار بـه قـیـامـت


 12. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۳
  نوشته
  730
  مورد تشکر
  3,822 پست
  حضور
  12 روز 13 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0  اینطور که میگی شاید مطلبی رو که من ارائه دادم از منبع درستی نبوده.
  من که خودم تو اینجور موارد تخصص ندارم.
  اگه کسی اطلاع دقیق داره از اصل مطلب خیلی خوب میشه که به ما هم بگه

  الهی ، همنشین از همنشین رنگ می گیرد ،خوشا آنکه با تو همنشین است . . .(صلوات بر محمد و ال محمد)
  فکر کنم باز گم شدم خدایا...
  صبرم از کاسه دگر لبریز است...
  اگر این جمعه نیاید چه کنم؟!
  آنقدر من خجل از کار خویشم
  اگر این جمعه بیاید چه کنم؟!
  یا اباصالح ادرکنی...صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود