صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نوجوانان و بلوغ

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۶
  نوشته
  160
  مورد تشکر
  138 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  نوجوانان و بلوغ
  در مورد پديده ي جنسي و بلوغ و دستگاه تناسلي و هر چه يك نوجوان بايد بداند, توضيح دهيد.

  برادر گرامي ! از اعتماد شما و اين كه ما را محرم اسرارتان مي دانيد, سپاسگزاريم .
  بي اطلاعي جوان از مسائل حساس دوران بلوغ , موجب اختلال رواني و تزلزل در شخصيّتش مي گردد و درنهايت آينده اي مبهم و تاريك در انتظارش خواهد بود. جوان بايد در اين دوران حساس و بحراني , قدرجواني اش را بداند و افكار خود را مشغول كنجكاوي ناآگاهانه و انحراف آميز درباره ي مسايل جنسي ننمايد, زيراجستجوي بيش از حد در اين باره زمينه ي وسوسه هاي شيطاني را در وجود وي فراهم مي آورد و ادامه ي تحصيل وزندگي طبيعي او را با دشواري و سرگرداني رو به رو مي سازد و در نتيجه , استعدادهاي سرشار و نيروزاي شاداب جواني از دست مي رود.
  در واقع تغيير و تحوّل شديدي است كه سرتاسر وجود نوجوان را فرا مي گيرد. بلوغ يك نوع تولدمجدد است . با فرا رسيدن بلوغ , شخص ديگري با روحيه و جسمي متفاوت از كودك , به وجود مي آيد. جوان در دوره ي بلوغ با بحران فوق العاده اي روبه رو مي شود كه از سه محور او را محاصره كرده است : بحران بيولوژيكي , بحران روحي و رواني و بحران اجتماعي . در بحران بيولوژيكي , بدن جوان تغييرات زيادي پيدامي كند كه با تحريك هاي جنسي توأم است . در وهله ي اوّل جوان بايد خود را با اين تحول و تغييرهاي جسمي وجنسي سازگاري دهد. جوان هنگامي كه به سن بلوغ مي رسد, در خواب حالتي خاص به او دست مي دهد و هم زمان با آن , مني از او خارج مي شود و معمولاً بلافاصله بيدار مي شود. او نبايد از اين واقعه نگران باشد, چرا كه خداوند متعال با ايجاد محرّك جنسي در جسم او و بروز اين حالت در دوران جواني و بلوغ , مي خواهد نويدآمادگي پدر شدن را به او بدهد. در اين زمان است كه پا به عرصه ي تكليف مي گذارد و احكام الهي بر او واجب مي گردد, از جمله اين كه پس از خروج مني , بايد خود را شست و شو دهد و غسل كند.
  از نظر اسلام اين قسمت از زندگي انسان بسيار اهميت دارد. در اين دوران است كه بناي اساسي شخصيت فردي و اجتماعي جوان پايه ريزي مي شود. روش تربيتي اسلام بر اين امر تأكيد دارد كه جوان اين دوران را رامعرفت و پاكي سپري كند.
  جوان نبايد به همه ي خواسته ها و تمايل هايي كه در ذهن و خاطره اش وارد مي شود, بلافاصله جامه ي عمل بپوشاند, بلكه بايد در كارها پس از تفكر و انديشه ي كافي و بررسي همه جانبه ي آن عاقلانه تصميم بگيرد, زيرا نَفْس انساني در معرض دعوت به كارهاي خير و عقلاني و نيز وسوسه به كارهاي شرّ و شهواني قرار دارد. با بروزتمايل هاي جنسي در اين دوران , جوان بيش تر مورد هجوم وسوسه هاي شيطاني قرار مي گيرد و به همين جهت است كه تكليف پيدا مي كند; لذا پاك ماندن جوان در اين دوران , ارزش فراوان دارد. پيامبر خدا صلي الله عليه وآله مي فرمايند: خداوند متعال ، به وجود جوان عبادت پيشه بر فرشتگان مي نازد ومي فرمايد : بنگريد اين بنده مرا ! به خاطر من از شهوت خويش دست كشيده است .
  در محيط زندگي جوان , زمينه هاي بسيار براي رشد و سعادت و يا سقوط و شقاوت پيش خواهد آمد. او باافراد آلوده و بي بندوبار و منحرف , مواجه خواهد شد و در معاشرت هاي روزانه ممكن است با زنان و دختراني روبه رو گردد كه عفت اخلاقي و ضوابط شرعي را رعايت نكنند; لذا موقعيت براي انحراف جوان فراهم مي شود. جوان در اين هنگام بايد كاملاً هوشيار باشد و قدر پاكي و سلامت روان را بداند و دامن خود را آلوده نسازد. عامل ديگري كه نقش بسيار مؤثري در تحريك ميل جنسي دارد, نيروي تخيّل و فكر است كه در دوران جواني ممكن است مورد سوء استفاده قرار گيرد و تحت تأثير و تسلط غريزه ي جنسي و وسوسه هاي شيطاني ,فرد به خود ارضايي پردازد.
  در بعضي موارد حتي نفوذ يك فكر و خيال هوس آلود هم براي يك لحظه و مشغول نمودن فكر به آن كافي است كه انسان را از حالت طبيعي خارج كرده و ميل جنسي او را تحريك كند ; پس بايد به محض خطور چنين فكري خود را با فكر ديگري مشغول سازيم .
  معاشرت و هم نشيني با دوستان سالم و با ايمان موجب رشد شخصيت اجتماعي و تقويت ارزش هاي اخلاقي و معنوي در جوان مي گردد. انتخاب دوستاني كه از لحاظ درسي و اخلاقي شايسته اند, مي تواند بهترين بازوي موفقيت در آينده ي جوان باشد. با دوستان خوب و مورد اعتماد مي توان در زمينه هاي درسي و مسائل اجتماعي و فرهنگي به تبادل نظر و همكاري پرداخت . از طرفي دوستي با افراد پست و فرومايه كه معمولاً آلوده به انحراف هاي اخلاقي هستند, يكي از زمينه هاي مضر و انحرافي جوان است .
  دوستان منحرف و بي بند و بار و لا ابالي سعي دارند احساس ها و تجربه هاي راست يا دروغ خود يا ديگران را درباره مسائل جنسي با حرص و ولع خاصي براي جوانان پاك و معصوم تعريف كنند و آنان را بدين طريق ازراه به در كنند. يك دوست ناباب سرنوشت انسان رابه طور كلي از مسير اصلي خود خارج كرده و او را در ورطه ءهولناك فساد و گمراهي و انحراف هاي اخلاقي مي اندازد و موجبات تيره روزي وي را فراهم مي سازد; به همين علت قرآن كريم از عاقبت حسرت آلود كساني كه در دنيا با دوستان منحرف معاشرت داشته و به واسطه ي آنان به گناه آلوده شده اند, ياد مي كند و زبان حال چنين افرادي را اين گونه توصيف مي كند: اى واى بر من، كاش فلان (شخص گمراه) را دوست خود انتخاب نكرده بودم.
  خروج انسان از مرز قوانين طبيعي حاكم بر نظام آفرينش , انحراف نام دارد. غريزه ي جنسي كه مبدأ آفرينش ,آن را در جهت خير و كمال و بقاي نسل بشر در وجود انسان به وديعت نهاده , ممكن است مورد سوء استفاده قرار گيرد. خود ارضايي و كام گرفتن از خود, يك نوع انحراف جنسي است كه جسم و روان را ضعيف مي كند.اين نوع شهوت راني با طبيعت آدمي مغاير است و پيدايش اين عادت شوم در جوان بيش از هر چيز ديگرقدرت اراده اش را ضعيف كرده و شخصيتش را تباه خواهد ساخت . جوان منحرف با اين كار موجبات تضعيف قواي ادراكي و عقلي و زمينه ي پيدايش پيري زودرس را براي خود فراهم خواهد ساخت .
  دوست عزيز! برخورد شما با پديده ي جنسي بايد بسيار عاقلانه و همراه با احتياط باشد. از تحريك دستگاه تناسلي اجتناب كنيد. در سن و سال شما هيچ نيازي به از بين بردن موهاي زايد اطراف عورت نيست , بلكه بايداز دست كاري و بازي اعضاي تناسلي به شدت پرهيز كنيد و خود را به تحصيل و كارهاي مختلف مشغول سازيد. آلت تناسلي براي بقاي نسل و لذت حلال است كه فقط با ازدواج امكان بهره برداري از آن ميسّر مي شودو چون ازدواج براي سن و سال شما زمينه ندارد, بايد از افكار و تخيلات تحريك آميز و گفت و گو درباره ي مسائل جنسي و بازي غير متعارف با دوستان پرهيز كنيد تا هر چه ديرتر غريزه ي شهوت بيدار شود و براي شما مزاحمت ايجاد نكند. گفت و گوي تحريك آميز با دوستان را ترك كنيد و مطمئن باشيد نيازي به اين گفت و گوها نيست وطبيعت انسان به موقع راهنماي انسان خواهد شد و بعضي مسايل را موقع ازدواج مطالعه خواهيد كرد. هر نوع بازي جنسي با دوستان , حرام و خلاف طبيعت و فطرت است و انحراف جنسي محسوب مي گردد. فطرت اقتضا مي كند تمايل به جنس مخالف باشد, نه موافق .
  فساد اخلاقي و ناتندرستي هاي بغرنج نتيجه و ثمره ي عمل جنسي با جنس موافق است . گاهي تمايل به جنس موافق , مقدمه ي شروع بيماري هاي بزرگ رواني مي گردد; پس به هيچ وجه و هيچ مقدار مجاز نيست انسان عمل جنسي را با دوست خود انجام دهد و فقط بايد به فكر ازدواج بود. سرنوشت قوم لوط تباه شدن بود وخانه و زندگي آن ها خراب شد, چون عمل همجنس بازي در آن ها رواج پيدا كرد.


 2. تشکرها 2


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۶
  نوشته
  1,251
  مورد تشکر
  2,255 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  10

  راهنما خوب است بدانند كه:
  چند نكته كه خوب است نوجوانان بدانند:
  وقتى نوجوانى به سنّ تكليف مى رسد ديگر از آزادى و بى قيدى رها مى شود، زيرا دو فرشته بنامهاى (عتيد و رقيب ) مرتب اعمال خوب و بد او را شبانه روز مى نويسند.
  سنّ تكليف براى دختران و پسران :
  اكثر مراجع عظام (مجتهدين ) سنين تكليف را براى دختران 9 سالگى و براى پسران 15 سالگى مى دانند. يعنى در اين سنّ تكليف بايد وقت خود را به سه قسمت تقسيم كنند: 1 - عبادت و پرستش خداوند 2 - كار و تلاش (درس ‍ خواندن و ...) 3 - بازى و تفريح سالم .
  انواع تكليف و بلوغ:
  1 - بلوغ جسمى 2 - بلوغ فكرى 3 - بلوغ سياسى 4 - بلوغ شرعى : به توضيح هر كدام مى پردازيم :
  1 - بلوغ جسمى :
  نوجوان در اين سنّ از لحظ جسمى دچار تغييرات نابهنگامى مى شود اين تغييرات كه نوجوان را حيرت زده مى كند، عبارتند از: كلفت شدن تارهاى صوتى حنجره در نتيجه تغييرات صوتى ، بيرون آمدن جوش در صورت ، بلند شدن اندازه دست ها، رويش موى مخصوص در بعضى از نقاط بدن ، و از لحاظ عاطفى احساس خجالت و كمروئى ، بروز غرور و خشونت . لذا بايد به نوجوان اطمينان خاطر داد كه از اين تغييرات نهراسد.
  2 - بلوغ فكرى :
  از جهت فكرى نيز نوجوان به حدى مى رسد كه قدرت تفكر و تصميم گيرى در پاره اى از موارد را دارد و بايد اين قدرت و نيرو را در جهت صحيح قرار داد.
  3 - بلوغ سياسى :
  نوجوانانى مانند حضرت قاسم و عبداللّه فرزندان امام حسن مجتبى عليه السّلام در كربلا و شهيد محمّد حسين فهميده به حدى از رشد سياسى رسيدند كه قدرت تصميم گيرى و انتخاب روش زندگى را پيدا كردند، آنگونه كه حاضر شدن مرگ را شيرين تر از عسل ببينند يا با نارنجك خود را به زير تانك دشمن بياندازند! اظهار نظر در مسائل سياسى و شركت در انتخابات و قيام 13 آبان نمونه اى از اين نوع بلوغ مى باشد.
  4 - بلوغ شرعى :
  چنانچه در رساله ها آمده است بلوغ شرعي با پديد آمدن يكي از اين سه حالت آغاز مي شود 1-سن :پسران 15 سال قمري ودختران 9 سال قمري2-رويش موي درشت زيرناف 3- خروج مني درخواب يا بيداري ازاو
  وظيفه تكليف شدگان چيست ؟
  تلكيف شدگان اعم از دختر و پسر بايد از يك مجتهد جامع الشرايط ((تقليد)) نمايند. و معنى تقليد اينست ، كه به دستورات مجتهد پيروى و عمل كنند. يعنى ميتوانند با تهيّه نمودن كتاب توضيح المسائل (رساله ) از مجتهد مورد نظر خودشان از آن پيروى و عمل نمايند. در غير اين صورت عمل بدون تقليد به دستورات مجتهد باطل است .

 4. تشکر


 5. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  1,032
  مورد تشکر
  2,937 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0

  پاسخ: نوجوانان و بلوغ
  یکی از مسائلی که نوجوانان در هنگام بلوغ بشدت با آن مواجه هستند احساس استقلال و عقل رس بودن و صلاحیت در تمام تصمیم گیریها بویژه در زمینه ازدواج و تشکیل خانواده است . هرچند نوجوانان در این سنین در مرحله آغازین گذر از احساسات محض هستند اما خود را در آخرین مراحل استقلال می پندارند ، بنابراین نیاز به مشاوره و راهنمایی آنهم از نوع همراهی و همفکری دارند ، مشاوره هایی دوستانه که مشاور باید کاملا خود رو در جایگاه یک نوجوان با تمامی احساسات و عواطف سرشار او قرار بدهد تا بتواند درک درستی از موقعیت عاطفی نوجوان داشته باشد ومهمتر اینکه او را به مشورت گرفتن از شخصی امین - که ترجیحا پدر و مادر و خواهر یا برادر بزرگتر است – تشویق نماید .
  یکی از مواردی که به خوبی این حس استقلال در تصمیم گیری را می رساند موردی بود که در نمایشگاه قران در ایام ماه مبارک با آن برخورد کردم . ترجیح میدهم چند جمله اول گفتگو با این خانم نوجوان را عینا نقل کنم ، خالی از لطف نیست :
  دختر نوجوان: سلام خانم شما در چه زمینه ای مشاوره میدین ؟ منظورم اینه که ...:سرخ شد:
  دوست او : بگو دیگه خجالت نداره . الان دیگه همه دارن ( بیش از حد به جمله آخرشون توجه کنین )
  من: سلام ، چی شده ؟ چی رو الان همه دارن ؟
  دوست او : دوست پسر خانم ، الان دیگه همه دارن ، دوستم راجع به دوست پسرش می خواد با شما صحبت کنه .
  من : خب ، بفرمایین .
  دختر نوجوان : خانم من و این آقا خیلی بهم علاقه داریم و تصمیم داریم با هم ازدواج کنیم اما خانواده من هم موافق نیستن و هم می خوان برای زندگی به خارج از کشور برن و منو هم با خودشون ببرن ، حالا من باید چیکار کنم ؟ آخه قضیه مال امروز و دیروز که نیست چهار ساله که منو میخواد ...
  من : مگه شما چند سالتونه!!!!!!!!!!!
  - سیزده سال
  - ایشون چند سالشونه ؟
  - پونزده سال
  این یک نمونه زنده از مواردی است که بوفور در میان نوجوانان ما اتفاق می افتد و متاسفانه خانواده نه تنها مورد مشورت قرار نمی گیرند بلکه ظاهرا بی تفاوتند یا اساسا بی اطلاع و تاسف بار تر اینکه نوجوانان در اینگونه موارد با دوستانی از همین قبیل که ذکر خیرش رفت ( خجالت نداره ، الان دیگه همه دارن ) مشورت و همفکری می کنند در حالی که مشاور امین و دلسوز و آگاه نوجوان را هم درک میکند و هم راهکار های صحیح برای کنترل عواطف و احساسات به او ارائه میدهد ضمن اینکه با بیان مشکلات و معضلات و خطراتی که برای نوجوانان در این سنین وجود داره او را در گذر از این مرحله بحرانی یاری میدهد .

 6. تشکرها 2


 7. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  5,435
  مورد تشکر
  4,566 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  27

  پاسخ: نوجوانان و بلوغ
  البته در این تهران خراب شده ما وضع خیلی از این بدتره!
  می دونید رقابت بین دخترای دبیرستانی الان چه طوری شده؟!
  این كه كدومشون می تونن با یه پسر با سن بیشتر دوست بشن!(ببخشید البته)
  اما خب این ها مسائلیه كه بچه ها سر كلاس مطرح می كنن
  البته خیلی از این بیشتر هم هستش كه روم نمیشه بگم
  یا علی مددی  دست به دست من بده
  پا به پای من بیا
  نگو امروز مال ما
  بگو فردا رو میخوام


  به لطف الهی فردا از آن ماست....
 8. تشکرها 2


 9. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  5,435
  مورد تشکر
  4,566 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  27  لطفا در مورد بلوغ و مسائل کلی مبتلا به آن توضیحات کامل و بررسی همه جانبه ای را سریعتر ارائه بدید.
  تجربیات شخصی در مورد راههای کنترل شهوت و....
  دانش آموزای من دارن له می شن.
  کمک
  کمک
  کمک


  دست به دست من بده
  پا به پای من بیا
  نگو امروز مال ما
  بگو فردا رو میخوام


  به لطف الهی فردا از آن ماست....
 10. تشکر


 11. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۵
  نوشته
  742
  مورد تشکر
  1,784 پست
  حضور
  9 روز 5 ساعت 34 دقیقه
  دریافت
  21
  آپلود
  0
  گالری
  119

  راهنما
  نقل قول نوشته اصلی توسط منتظر نمایش پست
  لطفا در مورد بلوغ و مسائل کلی مبتلا به آن توضیحات کامل و بررسی همه جانبه ای را سریعتر ارائه بدید.
  تجربیات شخصی در مورد راههای کنترل شهوت و....
  دانش آموزای من دارن له می شن.
  کمک
  کمک
  کمک
  بسم الله الرحمن الرحيم
  باسلام خدمت دوست گرامي ضمن تقدير از دلسوزي شما نسبت به مسئوليت خطير تربيتي كه در مدرسه داريد و تحسين شما و درخواست ياري شما از خداوند قادر و متعال به شما توصيه مي كنم هم خودتان و هم شاگردانتان را به بخش مشاوره جوان براي موضوع لينك زير دعوت مي كنم تا از توصيه هايي كه اينجانب و ديگران همكاران و كاربران گرامي داشته اند بهرمند شوند لازم به ذكر است توصيه هاي يادشده بسيار مهم بوده و عملي هستند البته بسته به اراده فرد نيز دارد
  http://www.askquran.ir/showthread.php?t=265

 12. تشکر


 13. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  5,435
  مورد تشکر
  4,566 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  27  مخلص حاج آقا هم البته هستیم ها!
  می گم بروبچ بریزن تاپیک رو منفجر کنن!
  بیرونشون نکنید یه وقت!
  120 نفرن ها!


  دست به دست من بده
  پا به پای من بیا
  نگو امروز مال ما
  بگو فردا رو میخوام


  به لطف الهی فردا از آن ماست....
 14. تشکر


 15. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۷
  نوشته
  2,087
  مورد تشکر
  2,686 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0

  دوران بلوغ و نقش والدين

  بلوغ چيست
  منظور از بلوغ، رشد در کليه جنبه ها اعم از فيزيکي، عقلي و اجتماعي است. فرايند بلوغ يکي از مهمترين و بحراني ترين دوره هاي زندگي و مرحله ي طوفان و فشار است. به طوريکه برخي آن را «تولد مجدد» تعريف کرده اند.
  تغييرات جسماني خبر از آغاز بلوغ مي دهند و ورود نوجوانان به اجتماع و پذيرش مسئوليت اجتماعي نيز نشان دهنده ي تکامل مراحل بلوغ است.
  دگرگوني هاي دوران بلوغ
  در دوران بلوغ دگرگونيهاي ژرف در شخصيت به وجود مي آيد. نوجوانان در اين دوره تمايلات متضادي دارند. حالت هيجاني غني تر شده و گاهي به صورت حساسيت و هيجان شديد درمي‎آيد توجه و دقت نسبت به بدن زياد مي شود، برقراري ارتباط با ديگران سخت و دشوار مي گردد که تظاهري از حجب و حيا است تغيير و تلون علايق و عقائد و ميل به بحث در نوجوانان افزايشمي يابد مخالفت با نزديکان خصوصاً با اعضاي خانواده به شکل هاي مختلف بروز مي کند اين عناد آنها با والدين از تشخص طلبي آنها ناشي مي شود.
  گرچه در دوران بلوغ وزن زياد مي شود و قامت طول مي کشد ولي هميشه رشد بدني نشانه ي بالغ شدن نيست، انتظار بيش از حد از نوجواناني که داراي رشد اندام زيادي هستند در آنان ايجاد اضطراب مي کند و آنان بعدها احساس خودکم بيني خواهند کرد اگر رشد جسماني با رشد عاطفي همراه باشد اشکال کمتري پيش ميايد اما اگر رشد جسماني به طور کامل صورت گيرد ولي شخص هنوز به رشد عقلاني و عاطفي نرسيده باشد سبب بزهکاري و به طور کلي مشکلاتي براي فرد مي شود واکنش خانواده در اين مرحله بسيار مهم و حساس است.
  عوامل تاثيرگذار در تشکيل شخصيت نوجوان
  عواملي چون طول قامت، کيفيت ظاهر، به جاي ماندن ظواهر کودکانه و با سرعت فوق العاده شديد تغييرات در تشکيل شخصيت و نقشي که نوجوان در دنياي فردا بازي خواهد کرد اثر مهم دارند. اما در اين باره بايد به ارزشهاي محيطي نيز توجه داشت.
  اين تغييرات سريع و ناگهاني مي تواند بر عواطف و کردار و رفتار نوجوانان تاثير بگذارد. با توجه به تغييرات همزمان در کليه ي وجوه است که دوران نوجواني را «بحران رشد» ناميده اند.
  آغاز بحران
  بحران هنگامي آغاز مي شود که ويژگيهاي فردي و محيطي، هر دو آن را ايجاب کند و به طور کلي عوامل شخصيتي، خانوادگي و محيطي محرکهايي هستند که برخورد و تضاد آنها با يکديگر در يک زمينه مستعد، يعني دوره بلوغ موجب شروع بحران مي شود.
  از آنجا که تغييثرات بلوغ براي نوجوانان مبهم و مرموز است و هرگونه برداشت و اطلاع ناقص آنان ضربات جبران ناپذيري را به شخصيت آنان وارد مي سازد والدين موظف هستند که از وقوع اين تغييرات نوجوانان خود را آگاه سازند.
  سکوت والدين، نوجوانان را به منابع ديگر اطلاعات يعني همسالان و کتاب مي کشاند.
  جواناني که از علائم بلوغ مطلع نباشند و تنها شايعات و کنايات مبهمي در اين باره شنيده باشند نه تنها آشفته و پريشان خواهند شد بلکه غالباً وحشت مي کنند. اگر والدين روش سکوت را انتخاب کنند تحولات بلوغ براي دختر و پسر به صورت عملي ترسناک جلوه مي کند و باعث ترس و گاهي کناره گيري و احساس غيرعادي بودن شده و در نهايت به اعتماد و اطمينان متقابل نوجوانان و والدين صدمه مي زند.
  وظايف والدين
  مي دانيم که امروزه جوانان از هر طرف از طريق وسايل ارتباط جمعي و مطالب هيجان انگيز بمباران مي شوند و طبعاً در جست و جوي فهم درک خويش و تغييراتي هستند که ضرورتاً در آنان ايجاد شده است.
  وظيفه ي والدين کمک به نوجوانان در روشن شدن فرآيند بلوغ و راهنمايي در جهتي است که به رشد مطلوب آنان بينجامد. هرگونه سهل انگاري، نوجوانا را به سمت ديگري براي کسب اطلاع و احياناَ راهنمايي خواهد کشاند و چه بسا اين اطلاعات و راهنماييها نتواند نتيجه ي مطلوب را بدهد و به انحراف رفتار نوجوان منجر شود.
  والدين در اين زمينه نمي توانند خود را نادبده بگيرند و همه ي گناهان را به گردن نوجوانان بيندازند.

  روان شناسان عقيده دارند که مادر بايد دختر خود را قبل از وقوع بلوغ از علائم آن مطلع کند.

  اگر والدين روش سکوت را انتخاب کنند تحولات بلوغ براي دختر و پسر به صورت عملي ترسناک جلوه مي کند و باعث ترس و گاهي کناره گيري و احساس غيرعادي بودن مي شود.

  نوجوانان به آزادي همراه با آگاهي نياز دارند نه به محدوديت.  ویرایش توسط rana_ : ۱۳۸۷/۰۸/۰۸ در ساعت ۱۵:۰۹
  بهترين كارها سه كار است:
  تواضع به هنگام دولت ، عفو هنگام قدرت و بخشش بدون منت
  پيامبر اكرم (ص)
  http://www.hamdardi.com/my_documents....com_8.com.jpg 16. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۷
  نوشته
  5
  مورد تشکر
  3 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  یکی از علایم بلوغ در پسران برجسته شدن اندک نوک پستان است
  تمامی نشنه های بلوغ در بدن من ظاهر شده جز این یکی
  حالا من بیمارم یا سالم؟
  تو اینترنت که اگه این موضوع رو سرچ کنی خیلی باید با تقوا باشی به راه خلاف نری
  ممنون میشم اگه کسی اطلاعات پزشکی داره کمک کنه

 17. تشکر


 18. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۷
  نوشته
  167
  مورد تشکر
  390 پست
  حضور
  36 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط yoozaarsif نمایش پست
  یکی از علایم بلوغ در پسران برجسته شدن اندک نوک پستان است تمامی نشنه های بلوغ در بدن من ظاهر شده جز این یکی حالا من بیمارم یا سالم؟ تو اینترنت که اگه این موضوع رو سرچ کنی خیلی باید با تقوا باشی به راه خلاف نری ممنون میشم اگه کسی اطلاعات پزشکی داره کمک کنه  دوست عزيز
  نشانه هاي بلوغ جسمي متعددند كه برخي علائم قطعي و برخي غير قطعي هستند . موضوعي كه شما اشاره كرديد از علائم غير قطعي بلوغ است ، به همين دليل صرف نبود اين علامت هيچ گونه جاي نگراني ندارد
  موفق باشي 19. تشکرها 2


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود