جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ۱ سوال --> دیدار با آیت آلله خامنه ای

نوشته
    75
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    27 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

۱ سوال --> دیدار با آیت آلله خامنه ای

من 1 سوال برام پيش اومده. اينكه خيليهايي كه ميرن ديدن آيت الله خامنه اي و دستشون رو ميبوسن درسته؟ (يعني كارشون). حتي من عكسهايي ديدم كه جاي پاي ايشون رو هم ميبوسن.
    خيلي تنهام .......

2.  

نوشته
    1,957
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    28
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط rosesefid نمایش پست
    من 1 سوال برام پيش اومده. اينكه خيليهايي كه ميرن ديدن آيت الله خامنه اي و دستشون رو ميبوسن درسته؟ (يعني كارشون). حتي من عكسهايي ديدم كه جاي پاي ايشون رو هم ميبوسن.
    سلام جناب روسفید ...سلام...
    صرف بوسیدن دست هیچ مانع شرعی نداره.. بذا دست پدر ومادر و.. را بوسیدن هم اشکالی نداره..
    اما افراط در هر امر ممدوح نیست. موفق باشید
    الهمّ صلّ علی محمّد وآل محمّد

4. تشکر

نوشته
    136
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط rosesefid نمایش پست
    كاربر گرامي جناب وسفید با سلام در پاسخ پرسش شما به دو نكته مي كنماولا : قداست به معناى محبوبيّت همراه با احترام شديد است. انسان به علّت كمال خاصّى كه در شخص سراغ دارد، به او محبّت ورزيده و به وى احترام خاصى مى گذارد. انسانها همه كمالات را به طور يكسان دارا نيستند، از اين رو انسانى كه داراى كمالات فوق العاده و برترى است از محبوبيّت و احترام بيشترى برخوردار است.
    اين قداست پس از خداوند به پيامبر و پس از او به جانشينان او يعنى امامان معصوم(عليهم السلام)كه از طرف خدا منصوب شده اند، گسترش مى يابد. بوسيدن ضريح امامان(عليهم السلام)و زيارت حرم آنها همگى بر خاسته از همين قداست است. در مراتب بعدى يعنى پس از امامان(عليهم السلام)اين قداست به همه كسانى كه به گونه اى به آنان مي رسد مانند سادات و مراجع و علماى دينى سرايت مى كند. و از اين رو ولى فقيه گرچه معصوم نيست ولى به دليل انتسابش به امام معصوم(عليهم السلام)و جانشينى وى مراتبي از همان قداست را داراست. زيرا آيا مى شود كسى معصومين(عليهم السلام)را دوست داشته باشد ولى جانشين او را گرامى ندارد؟!(1)
    نكته دوم آن كه بوسيدن دست رهبري، در واقع همان تعظيم علماء دين و شعائر اسلامي و اظهار محبت شخصي به دين اسلام و به مظاهر اين دين الهي است. ازروايات استفاده مي‏شود كه در زمان رسول خدا و ائمه هم اين كار انجام مي‏شده،:نقل است كه ابي عبداللّه‏ فرمود: سر و دست كسي را نبايد بوسيد به جز رسول خدا(ص) يا كسي كه بابوسيدن سر و دست او مقصود رسول خدا(ص) باشد(فرزندان رسول خدا يا علما و پيشوايان ديني) (2)
    يونس بن يعقوب گفت: به امام‏صادق عرض كردم دست خود را بده تا ببوسم؛ حضرت دست خود را به من داد؛(بوسيدم) عرض كردم فدايت شوم سر خويش را به من بده تا بوسه زنم حضرت به تقاضاي من رفتار نمود؛ عرض كردم دو پاي خود را بده تا ببوسم، حضرت فرمود قسم ياد كرده‏ام كه اجازه ندهم كسي پايم را ببوسد،(3)
    در امالي طوسي از ابن مسعود روايت كرده كه رسول خدا را ديدم كه دستش در دست علي(ع) بود و آن حضرت دست علي(ع) را مي‏بوسيد من عرض كردم يا رسول اللّه‏ علي در نزد شما چه منزلت و مقامي دارد؟ فرمود همان منزلتي را كه من پيش خدا دارم.(4)
    البته اعتبار اعمال ما بيشتر با نيت ارزش پيدا مي كند و بايد مواظب باشيم كه اگر به خاطر مطامع دنيوي كار خود را ضايع نكنيم و همان طور كه دوست گراميم گفتند افراط و تفريط در كاري مذموم است
    در نتيجه بوسيدن دست مقام معظم رهبري به دليل قداستي كه براي ايشان قائل هستيم كاريست نيكو و پسنديده و در واقع نوعي تعظيم علماء دين و شعائر اسلامي و اظهار محبت شخصي به دين اسلام و به مظاهر اين دين الهي است.

1 - نقل با اختصار از كتاب پرسش ها و پاسخ ها، آيت الله مصباح يزدى.
    2) «لا يقبلرأسُ احد ولا يداه الا رسول اللّه‏ او من اريد به رسول اللّه‏ ؛ بحار الانورا، ج 73، ص307).
    (3) بحارالانوار، ج 73،ص 39
    (4) مناقب آل ابيطالب، ج 2، ص 220
    ویرایش توسط seyyed : ۱۳۸۷/۰۸/۱۰ در ساعت ۱۸:۱۴
    الهم صل علی محمد و آل محمد

6. تشکرها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری