صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: قدرت شيطان

نوشته
    74
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

پرسش قدرت شيطان

سلام دوستان اميدوارم به اين سوالم پاسخ دهيد
    ميخواهم بدونم شيطان تا چه حد روي انسان ها تسلط اصلا كلمه تسلط درسته؟

2. تشکر

3.  

نوشته
    2,087
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

اين نظر من است دوست عزيز از قديم گفته اند از هر دري ايمان بره بيرون از در ديگر شيطان وارد مي شود نه كلمه تسلط از نظر من درست نيست انسان مي تواند با تقوا با ايمان به خدا با تذهيب نفس و در اختيار گرفتن كنترل نفس خودش و معصيت نكردن جلوي شيطان را بگيرد و بلعكس اين هم صادق است ولي شيطان فقط مي تواند گاهي كنترل نفس بعضي زا آدمها را بر عهده بگيرد

بهترين كارها سه كار است:
    تواضع به هنگام دولت ، عفو هنگام قدرت و بخشش بدون منت
    پيامبر اكرم (ص)
    http://www.hamdardi.com/my_documents....com_8.com.jpg

5. تشکر

نوشته
    850
    حضور
    35 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    9

نقل قول نوشته اصلی توسط maf نمایش پست
    سلام دوستان اميدوارم به اين سوالم پاسخ دهيد
    ميخواهم بدونم شيطان تا چه حد روي انسان ها تسلط اصلا كلمه تسلط درسته؟
    با سلام وممنون از شمابه خاطر طرح سوال
    بله از روایات وبرخی آیات در می آید که شیطان می تواند در اثر اموری بر انسان مسلط شود.اما خوب است به کیفیت تسلط و اشاره کنم که از آیات وروایات در می آید.که در 9 مورد به طور خلاصه براتون عرض می کنم.
    1) لا قعدّن لهم صراطک المستقيم ... هر آينه به کمين مي نشينم، مؤمنين را در راه بندگي تو.

2) ثم لآتيّنهم من بين ايديهم و من خلفهم و عن ايمانهم و عن شمائلهم و لا تجد اکثرهم شاکرين..... از هر طرف به ايشان هجوم مي آورم از روبرو و پشت سر و سمت راست و چپ و در نتيجه ي اين يورشها به حالت کفران مي رسند که ديگر ايشان را شاکر نخواهي يافت.

3) انه يريکم هو و قبيله من حيث لاترونهم ابليس و لشگريانش شما را مي بينند در حالي که شما آنها را نمي بينيد که اين امتياز همان طور که قبلاً بيان کرديم از خواسته هاي ابليس است که در مقابل عبادتهاي گذشته اش از خدا درخواست کرد.

4) فهو له قرين ... آنقدر نزديک مي شود که همنشين و مجاور مؤمنين مي شود و در نتيجه مي تواند در آنها نفوذ کند.

5) القاء و الهام به عده اي که ولايتش را پذيرفته اند. ان الشياطين ليوحون الي اوليائهم. و القاء و امر به همه مردم کما اينکه امام صادقu فرمودند و ما من قلب الا و له اذنان علي احديهما ملک يرشده و علي الاخري شيطان مفتن... الشيطان يأمره بالمعاصي... امام صادقu فرمود که در قلب هر انساني دو گوش هست که فرشته اي بر يکي از آنها (راست) ارشاد مي کند و الهام خير. و بر گوش ديگر (چپ) شيطان اغواء و فتنه گري و اضلال مي کند. در روايت ديگري فرمود:او را امر به معصيت و گناه مي کند وگناه و زشتيِ عمل را براي او خوب جلوه مي دهد که در مباحث آينده به موارد آن اشاره خواهيم کرد

6) الشيطان يجري في ابن آدم مجري الدم فضَّيقوا مجاريه بالجوع.....ترجمه :در حديث آمده که شيطان در بني آدم نفوذ مي کند مثل جريان خون در رگها (احاطه کلي وعميق)پس مجاري نفوذي او را با گرسنگي(روزه و امساک)تنگ کنيد و بر او سخت بگيريد. البته در حديثي آمده که وقتي خلقت بدن آدم تمام شد شيطان در جسم او داخل شد و در همه اعضايش وارد شد الا قلب که خداوند فرمود آنجا مکان من است وتو حق نداري داخل شوي.

7) تصرف در چشم و بدن:امام باقر(ع) فرمود کان ابليس يوم بدر يقَّلل المسلمين في اعين الکفار و يکثر الکفار في اعين المسلمين. ترجمه:فرمود که در روز جنگ بدر ابليس جمعيت مسلمانان را در چشم کفار کم و ناچيز جلوه مي داد و تعداد کفار را در چشم مسلمانها زياد جلوه گر مي ساخت و اين نبود مگر در رابطه با تسلط و تصرف او در چشم و دل انسانها. در حديث آمده است که وقتي که بنده اي براي نماز شب مي خواهد بلند شود شيطان با او صحبت مي کند و او را فريب مي دهد تا خواب برود سپس چشمش را سنگين مي کند تا بيدار نشود. در حديث ديگر آمده ابليس در خواب به اين آدم صحنه هايي را نشان مي دهد تا او را بترساند يا فريب دهد و يا به جنابت وادار کند. راه حل اين ابتلائات را در مباحث آينده مطرح خواهيم کرد.

8) به هر شکل و قيافه اي ظاهر مي شود. قال الصادق(ع) ان شيطاناً يقال له مُذهب يأتي في کل صورةٍ الا انّه لاياتي في صورة نبيٍّ او وصي نبيٍّ و لا احسبه الا وقد تري لصاحبکم(اي ابا خطّاب)فاحذروه. امام فرمود: بدرستيکه شيطاني است به نام مُذهِب که در صورتي و قيافه اي از مردم که بخواهد ظاهر مي شود مگر در صورت پيامبر و يا وصي پيامبر و براي صاحب شما (ابا خطاب)يکي از ائمه جور و خلاف ظاهر شده است پس از او حذر کنيد. نمونه هاي زياد در حکايات و روايات آمده است مثل ظاهر شدنش به صورت پير مردي در ماجراي برصيصاي عابد-بلعم باعورا-به آتش انداختن حضرت ابراهيم و بيعت مردم با ابوبکر... و.....
    9) تصرف در حافظه (انساء) يعني موجب فراموشي انسانها مي شود
    قرآن:انساهم ذکر الله.... و اِمّا ينسيّنک الشيطان

موفق باشید

مولایم علی فرموند:
    يابُنَىَّ اِصبِر عَلَى الحقِ وَ اِن كانَ مُرّا; اى پسر جان! در راه حق صبور و مقاوم باش گرچه تلخ و رنج آور باشد.
    هرگز گمان مبر زخیال تو غافلم ،گرمانده ام خموش ، خدا داند ودلم.....
    چون عاقبت همه امور با خداست همه چیز را به او واگذار کردم.

نوشته
    937
    حضور
    1 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

شیطان به تصریح قرآن تسلطی بر انسان ندارد مگر این که انسان او را بر خود مسلط کند .

چون در قرآن کریم تصریح شده که پاداش و مکافات هر عملی ولو به اندازه ذره ای باشد به انسان خواهد رسید ، از این رو تسلط شیطان بر انسان بدون اذن انسان موجب اسقاط تکلیف و اختیار از آدمی می گردد که نتیجه ی مستقیمش اسقاط پاداش و کیفر خواهد بود در حالی که ما می دانیم اسقاط پاداش و کیفر تنها در مورد سهو مصداق دارد .

والله اعلم

8. تشکر

نوشته
    211
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط askari110 نمایش پست
    با سلام وممنون از شمابه خاطر طرح سوال
    بله از روایات وبرخی آیات در می آید که شیطان می تواند در اثر اموری بر انسان مسلط شود.اما خوب است به کیفیت تسلط و اشاره کنم که از آیات وروایات در می آید.که در 9 مورد به طور خلاصه براتون عرض می کنم.
    1) لا قعدّن لهم صراطک المستقيم ... هر آينه به کمين مي نشينم، مؤمنين را در راه بندگي تو.

2) ثم لآتيّنهم من بين ايديهم و من خلفهم و عن ايمانهم و عن شمائلهم و لا تجد اکثرهم شاکرين..... از هر طرف به ايشان هجوم مي آورم از روبرو و پشت سر و سمت راست و چپ و در نتيجه ي اين يورشها به حالت کفران مي رسند که ديگر ايشان را شاکر نخواهي يافت.

3) انه يريکم هو و قبيله من حيث لاترونهم ابليس و لشگريانش شما را مي بينند در حالي که شما آنها را نمي بينيد که اين امتياز همان طور که قبلاً بيان کرديم از خواسته هاي ابليس است که در مقابل عبادتهاي گذشته اش از خدا درخواست کرد.

4) فهو له قرين ... آنقدر نزديک مي شود که همنشين و مجاور مؤمنين مي شود و در نتيجه مي تواند در آنها نفوذ کند.

5) القاء و الهام به عده اي که ولايتش را پذيرفته اند. ان الشياطين ليوحون الي اوليائهم. و القاء و امر به همه مردم کما اينکه امام صادقu فرمودند و ما من قلب الا و له اذنان علي احديهما ملک يرشده و علي الاخري شيطان مفتن... الشيطان يأمره بالمعاصي... امام صادقu فرمود که در قلب هر انساني دو گوش هست که فرشته اي بر يکي از آنها (راست) ارشاد مي کند و الهام خير. و بر گوش ديگر (چپ) شيطان اغواء و فتنه گري و اضلال مي کند. در روايت ديگري فرمود:او را امر به معصيت و گناه مي کند وگناه و زشتيِ عمل را براي او خوب جلوه مي دهد که در مباحث آينده به موارد آن اشاره خواهيم کرد

6) الشيطان يجري في ابن آدم مجري الدم فضَّيقوا مجاريه بالجوع.....ترجمه :در حديث آمده که شيطان در بني آدم نفوذ مي کند مثل جريان خون در رگها (احاطه کلي وعميق)پس مجاري نفوذي او را با گرسنگي(روزه و امساک)تنگ کنيد و بر او سخت بگيريد. البته در حديثي آمده که وقتي خلقت بدن آدم تمام شد شيطان در جسم او داخل شد و در همه اعضايش وارد شد الا قلب که خداوند فرمود آنجا مکان من است وتو حق نداري داخل شوي.

7) تصرف در چشم و بدن:امام باقر(ع) فرمود کان ابليس يوم بدر يقَّلل المسلمين في اعين الکفار و يکثر الکفار في اعين المسلمين. ترجمه:فرمود که در روز جنگ بدر ابليس جمعيت مسلمانان را در چشم کفار کم و ناچيز جلوه مي داد و تعداد کفار را در چشم مسلمانها زياد جلوه گر مي ساخت و اين نبود مگر در رابطه با تسلط و تصرف او در چشم و دل انسانها. در حديث آمده است که وقتي که بنده اي براي نماز شب مي خواهد بلند شود شيطان با او صحبت مي کند و او را فريب مي دهد تا خواب برود سپس چشمش را سنگين مي کند تا بيدار نشود. در حديث ديگر آمده ابليس در خواب به اين آدم صحنه هايي را نشان مي دهد تا او را بترساند يا فريب دهد و يا به جنابت وادار کند. راه حل اين ابتلائات را در مباحث آينده مطرح خواهيم کرد.

8) به هر شکل و قيافه اي ظاهر مي شود. قال الصادق(ع) ان شيطاناً يقال له مُذهب يأتي في کل صورةٍ الا انّه لاياتي في صورة نبيٍّ او وصي نبيٍّ و لا احسبه الا وقد تري لصاحبکم(اي ابا خطّاب)فاحذروه. امام فرمود: بدرستيکه شيطاني است به نام مُذهِب که در صورتي و قيافه اي از مردم که بخواهد ظاهر مي شود مگر در صورت پيامبر و يا وصي پيامبر و براي صاحب شما (ابا خطاب)يکي از ائمه جور و خلاف ظاهر شده است پس از او حذر کنيد. نمونه هاي زياد در حکايات و روايات آمده است مثل ظاهر شدنش به صورت پير مردي در ماجراي برصيصاي عابد-بلعم باعورا-به آتش انداختن حضرت ابراهيم و بيعت مردم با ابوبکر... و.....
    9) تصرف در حافظه (انساء) يعني موجب فراموشي انسانها مي شود
    قرآن:انساهم ذکر الله.... و اِمّا ينسيّنک الشيطان

موفق باشید
    آ سید واقعاً عالی بود.بسیار زیبا نوشته بودی .دمت به توان n گرم.
    دوستان این نوشته زیبا فقط باید دو تا تشکر نصیبش بشه؟بابا اون دست قشنگه ببخشید صلوات محمدی پسنده رو بفرست واسه سلامتی سیدمون و مولاش.
    الآن من یه اسپم دادم خوم میدونم.
    ویرایش توسط احسان زمانی : ۱۳۸۷/۰۸/۱۵ در ساعت ۲۰:۱۳
    اللهم عجل لولیک الفرج
    درود خداوند بر رهبر فرزانه انقلاب
    درود خداوند بر فرمانده شجاع حزب الله

لعنت خداوند بر حکام جنایتکار عرب
    لعنت خداوند بر اسرائیل و حامیانش

نوشته
    793
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    13

جناب زمانی واقعاگل گفتی.
    هروقت سوالی از یکی ازکاربرادرحوزه ی قرآن پیش اومده آقاسید همچون پدری مهربان بادلیل وشیوا پاسخی روشن داده اند.
    یه خسته نباشید گرم به همه خادمین قرآن بخصوص آقاسیدگل.

[SIGPIC][/SIGPIC]
    اللهم انی اسئلک بحق روح ولیک
    علی بن ابی طالب
    الذی مااشرک بالله طرفه عین ابدا
    ان تعجل فرج ولیک القائم المهدی
    --------------------------------------
    همه نام بسیج در گمنامی است و عزت او در مظلومیت او و افتخار او حضور در صحنه های حساس در روز های حادثه.... بسیجی دلگیر نباش ،تو خار چشم دشمنی....

11. تشکرها 2

نوشته
    20
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

13. تشکر

نوشته
    142
    صلوات
    25
    تعداد دلنوشته
    7
    حضور
    4 روز 11 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    6
    گالری
    0

بسم الله الرحمن الرحیم

آیا با این توصیفات باز هم می شود از دست شیطان رجیم قصر در رفت و جان سالم به در برد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

نوشته
    1,045
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    1 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    191
    آپلود
    52
    گالری
    45

نقل قول نوشته اصلی توسط به دنبال حقیقت نمایش پست
    بسم الله الرحمن الرحیم

آیا با این توصیفات باز هم می شود از دست شیطان رجیم قصر در رفت و جان سالم به در برد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:gig:
    دوست عزیز
    چراکه نه
    قول قرآن کریم :...لاغوینهم اجمعین....همه را فریب می دهم
    بعد...
    الا عبادک منهم المخلصین
    -اخلاص-شرطشه..
    موفق
    Online + mp3

انجمن گفتگوی دینی
    www.askdin.com

16. تشکرها 2

نوشته
    937
    حضور
    1 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

تذکر :

این عبارت « لاغوینهم اجمعین » ، ادعای شیطان است و قرآن آن را نقل کرده نه تایید !

نظر قرآن ، نظر رب العالمین است که پس از این ادعای ابلیس ، در پاسخ او فرمود :

« ان عبادي ليس لك عليهم سلطان الا من اتبعك من الغاوين»

« برای تو بر بندگان من سلطه و قدرتی نیست ، جز آن گمراهانی که خود تو را تبعیت و پیروی کنند »

شیطان بر انسان سلطه ندارد مگر به خواست خود انسان .

تفکری که قائل به اقتدار شیطان و سلطه ی او بر انسان هاست ، تفکر مسیحی است که مورد پذیرش اسلام و قرآن کریم نیست.

موفق باشید .

18. تشکر

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری