صفحه 1 از 71 1231121314151 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تفسیر سوره مبارکه نور (مدیر بحث :Moamma)

نوشته
    850
    حضور
    35 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    9

تفسیر سوره مبارکه نور (مدیر بحث :Moamma)

با سلام وعرض ادب واحترام خدمت همه علاقه مندان به قرآن
    در این تاپیک قرار است بحث تفسیر سوره نور که مطالب ارزنده ای که در زندگی خانمها خصوصاکارایی زیادی دارد ؛با مدیریت کاربربزرگوارمانMoammaراه اندازی شود .از همه دوستان خواهشمندم این بحث قرآنی را دنبال کنند .

قرار است مدیر محترم بحث از آیه 1 سوره مبارکه نور شروع کنند وهر دفعه آیه ای را بیاورند ودر ذیل آیه سوالی را مطرح کنند تا سایر کاربران بتوانند دربحث تفسیری شرکت کنند .

انشاءالله مباحث کاربردی وساده وهمه فهم ارائه شود .هدف آشنایی با محتوای سوره مبارکه می باشد.امیدوارم با این طرح توانسته باشیم قدمی در راه رفع مهجوریت قرآن برداریم.
    بنده از جناب Moamma به خاطر پذیرش مدیریت این بحث کمال تشکر را دارم واز ایشان عاجزانه می خواهم این بحث را با جدیت تمام اداره کنند.واگر قوانینی را مطلبی برای اداره بحث دارند درپست اول مطرح کنند تا دوستان عزیز با امادگی وارد این بحث شوند
    باتشکر از استقبال دوستان از این طرح قرآنی
    التماس دعا-عسکری(مدیر انجمن علوم قرآن)

ویرایش توسط Moamma : ۱۳۹۱/۱۲/۱۱ در ساعت ۲۳:۲۶
    مولایم علی فرموند:
    يابُنَىَّ اِصبِر عَلَى الحقِ وَ اِن كانَ مُرّا; اى پسر جان! در راه حق صبور و مقاوم باش گرچه تلخ و رنج آور باشد.
    هرگز گمان مبر زخیال تو غافلم ،گرمانده ام خموش ، خدا داند ودلم.....
    چون عاقبت همه امور با خداست همه چیز را به او واگذار کردم.

2.  

نوشته
    2,954
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    16 روز 10 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    611

عرض سلام خدمت بزرگواران وتشکرازجناب عسکری بزرگوار به خاطرطرح فوق العاده اشان و سپاس خدا را که این همای سعادت بر روی بام ماهم نشست

تفسیر به معنای بیان آیات قرآنی وکشف مقاصد آنست ..تفسیر روشی است برای فهم حقایق قرآن پس دراین راه همدیگررا یاری کنیم

خدمت دوستان عرض کنم در این تایپک بنده فقط سمت ناظررا دارم و بزرگواران عزیز همه سرورمن هستندو مسولیت اداره این موضوع را دارا هستند پس خواهشانه به دوراز هرگونه تشنج و انحراف مسائل را پیگیری کنیم تا با موفقیت به سرانجام برسد

*واما طرح پیشنهادی بنده*
    1:آیه به آیه جلومیرویم

2:معنی هرآیه را همراه تفسیر و معانی لغاتش و اگر شان نزولش هم داشت بازگو می کنیم

3:دوستان حدیثی از ائمه درموردآیه داشتند همراه با ذکر منبع بازگوکنند

4: بعد استنباط بزرگواران رادرخصوص آیه میشنویم و درآخر به سوالت و جوابها میپردازیم تازمانی هم که درموضوع مورد بحث به نتیجه نرسیده موضوع و آیه دیگری رامطرح نکنیم

بنده هم تفسیری خاصی مد نظرم نیست ازهرتفسیری دوستان میتوانند بهره ببرند

ودرآخرامیدوارم باهمکاری بزرگواران اطلاعات اینجانب نیزدرخصوص این سوره مبارکه تکمیل شود

*منتظر پیشنهادهای بزرگوارن در خصوص طرح پیشنهادی خود هستم*

ویرایش توسط Moamma : ۱۳۹۰/۰۲/۲۱ در ساعت ۱۷:۲۴ دلیل: تغییر سایز فونت

یارب

يا رب منم جويان تو يا خود تويى جويان من

اى ننگ من تا من منم من ديگرم تو ديگرى

نوشته
    2,954
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    16 روز 10 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    611

فضیلت ومحتوای سوره نور

به نام خداوند بخشنده بخشايشگر.

با یاد حق تعالی و زیر نظر صاحب عصر حضرت مهدی موعود(عج) و همکاری بزرگواران اولین قدم را برمیداریم

فضيلت تلاوت سوره :.

در حـديـثـى از امام صادق (ع ) مى خوانيم : ((اموال خود را از تلف و دامان خودرا از ننگ بى عفتى حفظ كنيد به وسيله تلاوت سوره نور, و زنانتان را در پرتودستوراتش از انحرافات مصون داريد كه هـر كـس قـرائت ايـن سوره را در هر شبانه روزادامه دهد احدى از خانواده او هرگز تا پايان عمر گرفتار عمل منافى عفت نخواهدشدوچون ازدنیابرود هفتاد هزار ملک او را مشایعت می کنند و همگی برای او دعا و طلب مغفرت می نمایند))

سوره نور [24].
    0مى دانيم نام اين سوره , سوره نور است

اين سوره در ((مدينه )) نازل شده و 64 آيه است .

محتواى سوره :.
    اين سوره را در حقيقت مى توان سوره پاكدامنى و عفت و مبارزه با آلودگيهاى جنسى دانست كه در چند مرحله پياده شده است .

مـرحله اول: بيان مجازات شديد زن و مرد زناكار است كه در دومين آيه اين سوره با قاطعيت تمام مطرح گرديده .

مـرحـله دوم: به اين امر مى پردازد كه اجراى اين حد شديد مساله ساده اى نيست , و از نظر موازين قضائى اسلام شرط سنگينى دارد.

در مـرحـلـه سوم: براى اين كه تصور نشود اسلام تنها به برنامه مجازات گنهكارقناعت مى كند به يـكـى از مـهـمترين راههاى پيشگيرى از آلودگيهاى جنسى پرداخته ,مساله نهى از چشم چرانى مردان نسبت به زنان و زنان نسبت به مردان و موضوع حجاب زنان مسلمان را پيش كشيده چرا كه تا دو مساله چشم چرانى و بى حجابى ريشه كن نشوند آلودگيها برطرف نخواهد شد.

مـرحله چهارم: باز به عنوان يك پيشگيرى مهم از آلوده شدن به اعمال منافى عفت دستور ازدواج سهل و آسان را صادر مى كند.

مـرحله پنجم: بخشى از آداب معاشرت اصول تربيت فرزندان نسبت به پدران و مادران را در همين رابطه بيان مى كند.

مرحله ششم: بخشى از مسائل مربوط به توحيد و مبد و معاد و تسليم بودن در برابر فرمان پيامبر را ذكر مى كند.

*ضـمـنـا بـه مـنـاسـبـت بـحثهاى مربوط به ايمان و عمل صالح سخن از حكومت جهانى مؤمنان صالح العمل به ميان آمده است .*

سوال اول:چرا این سوره را سوره نور نام نهاده شده است؟

سوال دوم:طبق حدیث امام صادق باخواندن این سوره خانومها از حوادث درمصون هستند وطبق فرمایش جناب عسکری این سوره درزندگی خانومها کارای زیادی دارد..
    بزرگواران دلیل این که این سوره به این موضوع تاکید دارد را بفرمایند حدیثی هم بود ذکرکنند عالیست

*در آخرمطلبی درخصوص محتوای سوره داشتند قرار دهند عالیست *

ویرایش توسط Moamma : ۱۳۹۰/۰۲/۲۱ در ساعت ۱۷:۲۵ دلیل: افزودن عنوان

یارب

نوشته
    850
    حضور
    35 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    9

نامگذاری سوره نور

نقل قول نوشته اصلی توسط oma1 نمایش پست

سوال اول:چرا این سوره را سوره نور نام نهاده شده است؟

سوال دوم:طبق حدیث امام صادق باخواندن این سوره خانومها از حوادث درمصون هستند وطبق فرمایش جناب عسکری این سوره درزندگی خانومها کارای زیادی دارد..
    بزرگواران دلیل این که این سوره به این موضوع تاکید دارد را بفرمایند حدیثی هم بود ذکرکنند عالیست

*در آخرمطلبی درخصوص محتوای سوره داشتند قرار دهند عالیست *

1- نامگذاری سوره به نوربه خاطروجود آيه نور(آیه 35 این سوره) كه يكى از چشمگيرترين آيات سوره است، ولى گذشته از اين، محتواى سوره نيز از نورانيت خاصى برخوردار است، به انسانها، به خانواده‏ها، به زن و مرد نور عفت و پاكدامنى مى‏بخشد، به زبانها و سخنها نورانيت تقوى و راستى مى‏دهد، به دلها و جانها نور توحيد و خدا پرستى و ايمان به معاد و تسليم در برابر دعوت پيامبر ص مى‏دهد.
    2-در روایتی از علی (ع) آمده است که ایشان توصیه می کنند به زنها سوره نور را یاد دهید که درآن مواعظی است که برای زنها سودمند است..به مردها هم سوره یوسف را آموزش دهید.
    موفق باشید

ویرایش توسط Moamma : ۱۳۹۰/۰۲/۲۱ در ساعت ۰۹:۰۷
    مولایم علی فرموند:
    يابُنَىَّ اِصبِر عَلَى الحقِ وَ اِن كانَ مُرّا; اى پسر جان! در راه حق صبور و مقاوم باش گرچه تلخ و رنج آور باشد.
    هرگز گمان مبر زخیال تو غافلم ،گرمانده ام خموش ، خدا داند ودلم.....
    چون عاقبت همه امور با خداست همه چیز را به او واگذار کردم.

نوشته
    63
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام

به نظر من اولا بهتر است چند آیه که مضمون واحدی دارند با هم بحث شوند.
    دوما حتما باید نوآوری هم باشد وگرنه تکرار حرف گذشتگان سود چندانی ندارد.

من فکر می کنم وقتی قرآن می گوید چهار نفر باید صحنه ی گناه را ببینند ، خیلی نکته ی مهمی است. الان اغلب فقط با حدس و گمان قضاوت می کنیم حتی در مورد قضیه ی زن پیامبر هم باز حدس و گمان بود. اغلب غیبت ها هم بر همین حدس و گمان دور می زند.
    نکته ای دیگر این است که اگر کسی مخفیانه فیلم برداری و منتشر کند چه حکمی دارد ؟ آیا می توان بر مبنای این آیه او را مجازات سختی کرد؟ و آیا زناکار را می توان مجازات نمود؟؟؟
    إِنَّ الَّذِينَ يُحِبُّونَ أَن تَشِيعَ الْفَاحِشَةُ فِي الَّذِينَ آمَنُوا لَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ فِي الدُّنْيَا وَالْآخِرَةِ وَاللَّهُ يَعْلَمُ وَأَنتُمْ لَا تَعْلَمُونَ(نور 19)

آیا زنای پنهانی باز هم فاحشه است؟؟ چرا که فاحشه گناه آشکار است؟

نوشته
    2,954
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    16 روز 10 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    611

نقل قول نوشته اصلی توسط منذر نمایش پست
    با سلام

به نظر من اولا بهتر است چند آیه که مضمون واحدی دارند با هم بحث شوند.

من فکر می کنم وقتی قرآن می گوید چهار نفر باید صحنه ی گناه را ببینند ، خیلی نکته ی مهمی است. الان اغلب فقط با حدس و گمان قضاوت می کنیم حتی در مورد قضیه ی زن پیامبر هم باز حدس و گمان بود. اغلب غیبت ها هم بر همین حدس و گمان دور می زند.
    نکته ای دیگر این است که اگر کسی مخفیانه فیلم برداری و منتشر کند چه حکمی دارد ؟ آیا می توان بر مبنای این آیه او را مجازات سختی کرد؟ و آیا زناکار را می توان مجازات نمود؟؟؟
    إِنَّ الَّذِينَ يُحِبُّونَ أَن تَشِيعَ الْفَاحِشَةُ فِي الَّذِينَ آمَنُوا لَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ فِي الدُّنْيَا وَالْآخِرَةِ وَاللَّهُ يَعْلَمُ وَأَنتُمْ لَا تَعْلَمُونَ(نور 19)

علیک سلام
    سپاس از توجه شما
    حرف گذشتگان؟؟
    بنده هر نوع پیشنهادی در خصوص بهتر پیش رفتن این موضوع را خواهانم
    ویرایش توسط Moamma : ۱۳۸۷/۰۸/۱۹ در ساعت ۰۳:۳۱

یارب

نوشته
    1,758
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام

.

سلام بر منذر

من اگر درست متوجه شده باشم شما میگید که اگه فقط از تفسیرها کپی پیست کنیم اینجا که خوب سودی نداره برای ما. حرف شما درسته و من فکر میکنم در اون قسمت هم خانم اوما1 به اون اشاره کردند در روششون در پست دوم.

ولی یک نکته را باید در نظر داشته باشیم که تا اون قبلی ها را ندونیم چیه که خوب نمیتونیم چیزی جدیدی کسب کنیم. و احتمالش خیلی بالا میره که همون قبلی ها را دوباره کشف کنیم.

البته از سوالاتتون متوجه شدم که شما قبلا این سوره را مطالعه کردید ولی خوب خیلی های دیگه ممکن مطالعه نکرده باشند. من فکر میکنم اگه یکم صبر کنیم تا اول حرفهای قبلی مطرح بشه و یا سوالات که در ذهنمونه را به اون حرفهای قبلی بسنجیم اگه تویه اون قبلی ها پیداش نکردیم خودمون تفسیر جدیدمون را بیان کنیم تا مورد نقد قرار بگیره.

نقل قول نوشته اصلی توسط oma1 نمایش پست
    4: بعد استنباط بزرگواران رادرخصوص آیه میشنویم و درآخر به سوالت و جوابها میپردازیم تازمانی هم که درموضوع مورد بحث به نتیجه نرسیده موضوع و آیه دیگری رامطرح نکنیم

طیب
    ویرایش توسط طیب : ۱۳۸۷/۰۸/۱۹ در ساعت ۰۴:۱۰
    هر معرفتى كـــه بوىِ هستىِ تو داد *** ديوى است به ره، از آن حذر بايد كرد

سبحه بر کف، توبه بر لب،دل پر از شوق گناه/ معصيت را خنده مي آيد ز استغفار ما

أَلَيْسَ الصُّبْحُ بِقَرِيبٍ

9. تشکرها 4

نوشته
    2,875
    حضور
    16 روز 14 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    4
    گالری
    118

منظور از فاحشه گناه آشکار است ولی منظورش این نیست گناهی که آشکارا انجام بشه بلکه منظورش اینه که قبح و زشتی اون گناه برای همگان آشکار و روشنه به همین دلیل به اون فاحشه میگویند.

زشتی و قبح عمل زنا نیز نزد همه آشکاره پس یک فاحشه محسوب میشه.

ویرایش توسط فاطمه ایمانی : ۱۳۸۷/۰۸/۱۸ در ساعت ۱۳:۳۵

" خدا را در لحظه لحظه ی زندگی خود یاد کنید. "

هر وقت نا امید از همه جا شدی بدون که کارت درست میشه.

حدیث داریم به عزت و جلال خودم قسم که قطع میکنم امید بنده ای که به غیر من امید داره. امیدمون اگه گوشه دلمون به کسی باشه که کارمون را اون درست کنه خدا حاجت ما رو نمیده.

( برگرفته از سخنان حاج آقا مجتهدی )

نوشته
    2,954
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    16 روز 10 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    611

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
    بنام خداوند بخشنده مهربان

سُورَةٌ أَنزَلْنَاهَا وَفَرَضْنَاهَا وَأَنزَلْنَا فِيهَا آيَاتٍ بَيِّنَاتٍ لَّعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ ﴿1﴾

1 - ايـن سـوره اى اسـت كـه مـا آن را فرو فرستاديم و واجب نموديم ، و در آن آيات بينات نازل كرديم ، شايد شما متذكر شويد.

الزَّانِيَةُ وَالزَّانِي فَاجْلِدُوا كُلَّ وَاحِدٍ مِّنْهُمَا مِئَةَ جَلْدَةٍ وَلَا تَأْخُذْكُم بِهِمَا رَأْفَةٌ فِي دِينِ اللَّهِ إِن كُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ وَلْيَشْهَدْ عَذَابَهُمَا طَائِفَةٌ مِّنَ الْمُؤْمِنِينَ ﴿2﴾

2 - زن و مـرد زنـاكـار را هـر يك ، صد تازيانه بزنيد، و هرگز در دين خدا رافت (و محبت كـاذب ) شـمـا را نـگـيـرد اگـر به خدا و روز جزا ايمان داريد، و بايد گروهى از مؤ منان مجازات آنها را مشاهده كنند.

الزَّانِي لَا يَنكِحُ إلَّا زَانِيَةً أَوْ مُشْرِكَةً وَالزَّانِيَةُ لَا يَنكِحُهَا إِلَّا زَانٍ أَوْ مُشْرِكٌ وَحُرِّمَ ذَلِكَ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ ﴿3﴾

3 - مرد زناكار جز با زن زناكار يا مشرك ازدواج نمى كند، و زن زناكار را جز مرد زناكار يا مشرك به ازدواج خود در نمى آورد، و اين كار بر مؤ منان تحريم شده است

ویرایش توسط Moamma : ۱۳۹۰/۰۲/۲۱ در ساعت ۱۷:۲۶ دلیل: تغییر سایز فونت

یارب

نوشته
    2,954
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    16 روز 10 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    611

مفهوم ((سوره ))در آیه اول سوره نور

تفسير:

حد (زانى ) و (زانيه )

نـخـسـتين آيه اين سوره در حقيقت اشاره اجمالى به مجموع بحثهاى سوره دارد و مى گويد: (ايـن سـوره اى اسـت كـه مـا آن را فـرو فـرستاديم و واجب نموديم ، و در آن آيات بينات نازل كرديم شايد شما متذكر شويد) (سورة انزلناها و فرضناها و انزلنا فيها آيات بينات لعلكم تذكرون ).

(سـوره ) از مـاده (سـور) بـه مـعـنى ارتفاع و بلندى بنا است ، سپس به ديوارهاى بـلنـدى كه در گذشته اطراف شهرها براى حفظ از هجوم دشمنان مى كشيدند، سور اطلاق كرده اند، و از آنجا كه اين ديوارها شهر را از منطقه بيرون جدا مى كرد،
    تدريجا اين كلمه به قطعه و بخش از چيزى از جمله قطعه و بخشى از قرآن كه از بقيه جدا شده است اطلاق گرديده .

بـعـضـى از اربـاب لغـت نـيـز گـفـتـه انـد كـه (سـوره ) بـه بـنـاهـاى زيبا و بلند و بـرافـراشـتـه گـفـتـه مـى شود، و به بخشهاى مختلف از يك بناى بزرگ نيز سوره مى گـويـنـد، بـه هـمـين تناسب به بخشهاى مختلف قرآن كه از يكديگر جدا است سوره اطلاق شده است .

بـه هـر حـال ايـن تعبير، اشاره به اين حقيقت است كه تمام احكام و مطالب اين سوره اعم از عـقـائد و آداب و دسـتـورات هـمـه داراى اهـمـيت فوق العاده اى است زيرا همه از طرف خداوند نازل شده است .

مخصوصا جمله (فرضناها) (آن را فرض كرديم ) با توجه به معنى (فرض ) كه به معنى قطع مى باشد نيز اين معنى را تاءكيد مى كند.

تـعـبـيـر به (آيات بينات ) ممكن است اشاره به حقايقى از توحيد و مبدء و معاد و نبوت بـاشـد كـه در آن مـطرح شده ، در برابر (فرضنا) كه اشاره به احكام و دستوراتى اسـت كـه در ايـن سـوره ، بـيـان گرديده ، و به عبارت ديگر يكى اشاره به عقائد است و ديگرى اشاره به (احكام ).

ايـن احـتـمـال نـيـز وجـود دارد كـه مـنظور از (آيات بينات )، دلائلى است كه براى احكام مفروض در اين سوره آمده است .

جـمـله (لعـلكـم تـذكرون ) (شايد شما متذكر شويد) بار ديگر اين واقعيت را در نظرها مـجـسـم مـى كـنـد كه ريشه همه اعتقادات راستين و برنامه هاى عملى اسلام در درون فطرت انـسـانـهـا نـهـفـتـه اسـت ، و بـر ايـن اساس ، توضيح آنها يكنوع (تذكر و ياد آورى ) محسوب مى شود.

بعد از اين بيان كلى ، به نخستين دستور قاطع و محكم پيرامون زن و مرد زناكار پرداخته مـى گـويـد: (زن و مـرد زنـاكـار را هـر يـك صـد تـازيـانه بزنيد) (الزانية و الزانى فاجلدوا كل واحد منهما ماة جلدة ).

و بـراى تـاءكـيـد بيشتر اضافه مى كند (هرگز نبايد در اجراى اين حد الهى گرفتار رافت (و محبت كاذب و دروغين ) شويد، اگر به خدا و روز جزا ايمان داريد) (و لا تاخذكم بهما رافة فى دين الله ان كنتم تؤ منون بالله و اليوم الاخر).

و سـر انـجـام در پـايـان ايـن آيـه بـه نـكـتـه ديـگـرى بـراى تـكـمـيل نتيجه گيرى از اين مجازات الهى اشاره كرده مى گويد: (و بايد گروهى از مؤ منان حضور داشته باشند و مجازات آن دو را مشاهده كنند) (و ليشهد عذابهما طائفة من المؤ منين
    ویرایش توسط Moamma : ۱۳۹۰/۰۲/۲۱ در ساعت ۱۷:۳۱

یارب

صفحه 1 از 71 1231121314151 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)