جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مسلمانان اروپا

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  3,708
  مورد تشکر
  5,608 پست
  حضور
  15 روز 12 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  2

  مسلمانان اروپا
  مسلمانان اروپا


 2. تشکر


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  3,708
  مورد تشکر
  5,608 پست
  حضور
  15 روز 12 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  2  اولین یادواره “شهید میلیاردر ایتالیا” برگزار میشود


  مسلمانان اروپامهدی آنیلی یا ادواردو آنیلی ( Edoardo Angelli) مسلمان و شیعه، تنها پسر و وارث سناتور و میلیاردر ایتالیایی جیووانی آنیلی بود که در سال ۱۳۷۹ به طرز مشکوکی جان خودرا ازدست داد، با این حال طبق نظر دادگاه علت مرگ خودکشی اعلام شد.
  انجمن شیعیان المهدی اینالیا برای اولبن بار مراسم سالگرد ادواردو آنیلی شهید میلیاردر ایتالیایی را برگزار می کنند. به گزار ش البرز به نقل از خبرگزاری آ دی ان کرونوس ابتالیا ۱۵ نوامبر امسال انجمن شیعیان مراسم سالگرد این شهید را در ایتالیا برگزار می کنند.این برای اولین بار است که مراسم یادبود شهید اداردو(مهدی) آنیلی درزادگاه خودش بعنوان یک شهید مسلمان برگزارمیگردد.
  میلیارد شهید:
  مهدی آنیلی یا ادواردو آنیلی ( Edoardo Angelli) مسلمان و شیعه، تنها پسر و وارث سناتور و میلیاردر ایتالیایی جیووانی آنیلی بود که در سال ۱۳۷۹ به طرز مشکوکی جان خودرا ازدست داد، با این حال طبق نظر دادگاه علت مرگ خودکشی اعلام شد.
  او تحصیلات مقدماتی را در ایتالیا و سپس در کالج آتلانتیک انگلستان گذراند. پس از آن در رشته ادیان و فلسفه شرق از دانشگاه پرینستون آمریکا با درجه دکترا فارغ التحصیل شد.
  خانواده آنیلی:
  پدرش سناتور جیووانی آنیلی ثروتمند ایتالیایی و مالک کارخانجات اتومبیل سازی فیات ، فراری، لامبورگینی، لانچیا، آلفارمو ، ایویکو، به همراه چندین کارخانه تولید قطعات صنعتی، چند بانک خصوصی، شرکتهای طراحی مد و لباس، روزنامه های پرتیراژ لاستامپا و کوریره دلاسرا، باشگاه اتومبیل رانی فراری و باشگاه فوتبال یوونتوس بود. افزون بر اینها چندین شرکت ساختمان سازی، راه سازی، تولید لوازم پزشکی و بالگرد سازی هم وجود دارد که خانواده آنیلی جزء سهامداران اصلی آنها می‌باشند.
  ادواردو شرح مسلمان شدنش را چنین می گوید:

  در نیویورک که بودم یک روز در کتابخانه قدم می زدم و کتابها را نگاه می کردم چشمم افتاد به قرآن . کنجکاو شدم که ببینم در قرآن چه چیزی آمده است. آنرا برداشتم وشروع کردم به ورق زدن و آیاتش ر ا به انگلیسی خواندم ، احساس کردم که این کلمات ،کلمات نورانی است ونمی تواند گفته بشر باشد. خیلی تحت تأثیر قرار گرفتم, آن را امانت گرفتم و بیشتر مطالعه کردم و احساس کردم که آن را می فهمم و قبول دارم.
  بعد از این قضیه به یک مرکز اسلامی در نیویورک مراجعه می‌کند و درخواستش مبنی بر این‌که می‌خواهد مسلمان شود را مطرح می‌کند. آن‌ها هم نام «هشام عزیز» را برای وی انتخاب می‌کنند.
  تشیع

  اولین آشنایی وی با تشیع و انقلاب اسلامی ایران از طریق یکی از مصاحبه های دکتر محمد حسن قدیری ابیانه (رایزن مطبوعاتی سفارت ایران در ایتالیا بین سالهای ۵۸ تا ۶۱) از طریق تلویزیون ایتالیا بوده است و پس از آن برای دیدار با وی به سفارت مراجعه می کند و پیوند دوستی بین آنها ایجاد می شود.
  دکتر قدیری در مورد اولین ملاقاتش با ادواردو می گوید:

  بعد از یک میزگرد مطبوعاتی که برگزار کردیم -به عنوان رایزن مطبوعاتی سفارت ایران-، یک روز یک‌شنبه در حالی که من در اقامت‌گاه سفارت بودم، دربان سفارت گفت که یک جوان ایتالیایی آمده و می‌خواهد شما را ببیند. من هم گفتم اگر می‌شود به او بگویید فردا برای ملاقات بیایند. ولی بعد از لحظاتی دربان سفارت دوباره زنگ زد که این جوان می‌گوید خدا هر در بسته‌ای را می‌گشاید. من هم گفتم در را باز کنند و خودم هم رفتم به استقبال‌اش. جوان قد بلند لاغری بود که با یک موتور گازی کهنه آمده بود و خودش را ادواردو آنیلی معرفی کرد. من بدون این‌که انتظار جواب مثبتی از او داشته باشم، از او پرسیدم که شما با خانوادهِ آنیلی معروف نسبتی دارید و او گفت که من پسرش هستم.
  و زمانی که فخرالدین حجازی در سال ۱۳۵۹ به ایتالیا سفر می‌کند و با ادواردو آشنا می‌شود، از او می‌خواهد که یک بار دیگر تشرف خویش را به تشیع اعلام نماید. سپس فخرالدین حجازی نام مهدی را برای او انتخاب می‌کند. او در مکاتبات خود از نام هشام عزیز که سال‌ها از آن استفاده کرده بود، استفاده می‌کرد و در مکالمات خود با دوستان ایرانیش از نام مهدی استفاده بهره می‌گرفت.
  ادواردو همواره به دنبال این بود که دوستان و بستگانش را با اسلام‌ آشنا کند. به دعوت او دوستش، لوکا گائتانی لاواتلی اسلام‌ آورد و مسلمان‌ شد.[نیازمند منبع] او مدتی در ایتالیا منزوی بود و در یک آپارتمان در شهر رم‌ زندگی می‌کرد
  سفربه ایران

  او چند بار به ایران سفر کرده و با روح‌الله خمینی و سیدعلی خامنه‌ای دیدار کرده و به زیارت علی ابن موسی رضا، امام هشتم شیعیان رفت.
  شهادت
  ۱۵ نوامبر سال ۲۰۰۰ (۲۴ آبان ۱۳۷۹) جسد ادواردو در زیر پل «ژنرال فرانکو رومانو» پیدا شد، ظاهر قضیه نشان می‌داد که وی از روی پل به پائین پرت شده‌است. 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  3,708
  مورد تشکر
  5,608 پست
  حضور
  15 روز 12 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  2  ایتالیا  وضعیت مسلمانان ایتالیا
  بر گرفته از خبر گزاری مهر


  جمهوري ايتاليا در نيمکره شرقي و نيمکره غربي در طول جغرافيايي ۶ تا ۸ درجه شرقي و عرض جغرافيايي ۳۶ تا ۴۶ درجه شمالي در شبه جزيره اي که از جنوب اروپا تا درون درياي مديترانه ادامه يافته قرار دارد.
  تعدادي از جزاير مجاور آن ۳۰۱۲۷۷ کيلومتر مربع مساحت دارند. دو جزيره اصلي ايتاليا سيسيل در جنوب غربي و جزيره ساردني واقع در کوه هاي آلپ هستند که مرزهاي طبيعي اين کشور را ايجاد کرده و کشورهاي فرانسه در شمال غربي، سوئيس و اتريش در شمال و يوگسلاوي در شمال شرقي را از ايتاليا جدا مي کنند.اين کشور در غرب به درياي تيرنه و ليگوريا در جنوب به درياي ايوني و تنگه سيسيل و در شرق به درياي آدرياتيک محدود مي شود.


  ورود اسلام به ايتاليا

  در مقايسه با ديگر کشورهاي اروپايي دين در ايتاليا از اهميت و نفوذ بيشتري برخوردار است و اين امر با قرارگيري واتيکان، مرکز کليساي کاتوليک روم در قلب پايتخت اين کشور بي ارتباط نيست. بيش از ۹۰ درصد مردم ايتاليا پيرو آيين کاتوليک روم بوده و در بين کشورهايي که داراي اکثريت کاتوليک هستند تنها اسپانيا با اين کشور قابل ملاحظه است.

  اگرچه سيسيل ساردني و برخي مناطق شبه جزيره اي ايتاليا بين سالهاي ۸۲۸ و ۱۳۰۰ بخشي ازامت اسلام بوده است، اما تقريباً از سال ۱۸۶۱ تا ۱۹۷۰ اسلام در اين سرزمين غايب بود تا هنگامي که اولين مهاجران شمال آفريقا به ايتاليا وارد شدند.

  اين آفريقايي هاي شمالي اکثراً بربر (اهل طايفه بزرگ شمال آفريقا) يا عرب تبار بودند که اغلب از مراکش مهاجرت کرده بودند.در سالهاي اخير اين موج مهاجر از کشورهاي تونس و آلباني بيشتر مشاهده شد اما تعدادي از مهاجرين ليبيايي، مصري، پاکستاني، و کردها نيز در ايتاليا ساکن شدند.

  تعداد مسلمانان ايتاليا امروزه از يک ميليون نفر تجاوز کرده است، در حالي که در حدود ۳۰ هزار نفر از مسلمانان اين کشور را خود ايتاليايي ها تشکيل داده اند و يکي از مشهورترين ايتاليايي هايي که به اسلام روي آورده سفير سابق ايتاليا درعربستان است.


  اسلام در ايتالياي ديروز
  پس از درگذشت پيامبر اعظم اسلام حضرت محمد(ص) و طي قرون هفتم تا یازدهم بخشهاي کوچکي از جنوب ايتاليا، سيسيل و ساردني توسط مسلماناناشغال شد و چندين مسجد زيبا که توسط مسلمانان ساخته شده بود به دنبال عقب نشيني مسلمانان در دهه ۱۱۰۰ به کليساهاي کاتوليک تبديل شدند.
  اسلام در ايتالياي امروز


  بر اساس آخرين آمار رسمي ايتاليا، مسلمانان در حدود ۳۴ درصد از جميعت ساکنان خارجي اين کشور را تشکيل داده اند. اما از سوي ديگر بر اساس آمار رسمي ۴۰ درصد از جميعت اين کشور را مهاجران غير قانوني تشکيل داده اند.آمار رسمي ايتاليا نشان مي دهد تا چند سال پيش که تعداد قانوني مسلمانان کمي از ۶۱۰ هزار نفر بيشتر اما تعداد مهاجران غير قانوني اين کشور به بيش از ۸۰۰ هزار نفر رسيده است نرخ تولد در ميان شهروندان ايتاليا رو به کاهش گذاشته اما در ميان مسلمانان رو به افزايش است و اين امر موجب افزايش جمعيت مسلمانان شده است، اما کاهش نرخ اخير را مي توان به کاهش ناگهاني مهاجرت غير قانوني به ايتاليا در چند سال اخير نيز نسبت داد.
  اما بر اساس آماري که در سال ۲۰۰۵ ارائه شد تعداد مسلماناني که در ايتاليا زندگي مي کنند بين ۹۶۰ تا ۱ ميليون و ۳۰ هزار نفر برآورد شده است و رسانه هاي ايتاليا هنگام اشاره به مسلمانان اين کشور تعداد آنها را يک ميليون نفر اعلام مي کنند.
  امروزه مسلمانان ۴/۱ درصد جميعت اين کشور را تشکيل داده اند و اين درصد نسبت به ديگر کشورهاي اتحاديه اروپا کمتر است و حتي کمتر از جمعيت مسلمانان در قرن نهم تا پايان قرن سيزدهم محسوب مي شود.
  وسعت جوامع محلي مسلمانان اين کشور که خاستگاه مذهب کاتوليک به شمار مي رود، به معناي تأثير قابل توجه اسلام در زندگي عمومي ايتاليا است، اما در عين حال نشانه هايي مبني بر تغيير اين روند نيز وجود دارد. تاکنون چندين مورد برخورد ميان شهروندان ايتاليا و مهاجران مسلمان مشاهده شده که در اين خصوص مي توان به طرح دعوا در زمينه وجود صليب در کلاسهاي درس مدارس دولتي و بيمارستان اشاره کرد.
  به تازگي يک گروه کوچک محلي به دليل درخواست برداشتن صليب در اماکن عمومي همچون ادارات دولتي، بيمارستانها و مدارس توجه بسياري از رسانه ها را به خود جلب کرده است. آنها به قانوني اعتراض کردند که در زمان موسليني تصويب شده بود. اين قانون اظهار داشته است که بايد در تمام اماکن دولتي صليب نصب شود.
  ===========================================
  جغرافیای مسلمانان ایتالیا
  سابقه حضور اسلام و گروه هاي اسلامي در ايتاليا نسبت به ديگر كشورهاي اروپائي همچون فرانسه، انگليس و آلمان جديدتر ميباشد. ولي اين سابقه كوتاه دليلي بر اهميت كمتر حضور اسلام در ايتاليا نيست.
  مهاجرت مسلمانان به ايتاليا از اواخر دهه هشتاد آغاز شد و در زماني كوتاه موجب تشكيل حمعيتي گرديد كه در اواخر قرن بيستم بر اساس آمارهاي ارائه شده به يك مليون نفر مسلمان ميرسد. از اين تعداد حدود پنجاه هزار نفر مسلمانان ايتاليائي الاصل يا مسلمان مهاجر با تابعيت ايتاليائي ميباشند.
  تعداد مسلمانان ایتالیا امروزه از یک میلیون نفر تجاوز کرده است، در حالی که در حدود ۳۰ هزار نفر از مسلمانان این کشور را خود ایتالیایی ها تشکیل داده اند و یکی از مشهورترین ایتالیایی هایی که به اسلام روی آورده سفیر سابق ایتالیا درعربستان است.
  بر اساس آخرین آمار رسمی ایتالیا، مسلمانان در حدود ۳۴ درصد از جمیعت ساکنان خارجی این کشور را تشکیل داده اند. اما از سوی دیگر بر اساس آمار رسمی ۴۰ درصد از جمیعت این کشور را مهاجران غیر قانونی تشکیل داده اند.
  آمار رسمی ایتالیا نشان می دهد تا چند سال پیش که تعداد قانونی مسلمانان کمی از ۶۱۰ هزار نفر بیشتر اما تعداد مهاجران غیر قانونی این کشور به بیش از ۸۰۰ هزار نفر رسیده است نرخ تولد در میان شهروندان ایتالیا رو به کاهش گذاشته اما در میان مسلمانان رو به افزایش است و این امر موجب افزایش جمعیت مسلمانان شده است، اما کاهش نرخ اخیر را می توان به کاهش ناگهانی مهاجرت غیر قانونی به ایتالیا در چند سال اخیر نیز نسبت داد.
  اما بر اساس آماری که در سال ۲۰۰۵ ارائه شد تعداد مسلمانانی که در ایتالیا زندگی می کنند بین ۹۶۰ تا ۱ میلیون و ۳۰ هزار نفر برآورد شده است و رسانه های ایتالیا هنگام اشاره به مسلمانان این کشور تعداد آنها را یک میلیون نفر اعلام می کنند.
  امروزه مسلمانان ۴/۱ درصد جمیعت این کشور را تشکیل داده اند و این درصد نسبت به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا کمتر است و حتی کمتر از جمعیت مسلمانان در قرن نهم تا پایان قرن سیزدهم محسوب می شود.
  وسعت جوامع محلی مسلمانان این کشور که خاستگاه مذهب کاتولیک به شمار می رود، به معنای تأثیر قابل توجه اسلام در زندگی عمومی ایتالیا است، اما در عین حال نشانه هایی مبنی بر تغییر این روند نیز وجود دارد.
  ============================================
  اسلام در ايتاليا
  سابقه حضور اسلام و گروه هاي اسلامي در ايتاليا نسبت به ديگر كشورهاي اروپائي همچون فرانسه، انگليس و آلمان جديدتر ميباشد. ولي اين سابقه كوتاه دليلي بر اهميت كمتر حضور اسلام در ايتاليا نيست.
  مهاجرت مسلمانان به ايتاليا از اواخر دهه هشتاد آغاز شد و در زماني كوتاه موجب تشكيل حمعيتي گرديد كه در اواخر قرن بيستم بر اساس آمارهاي ارائه شده به يك مليون نفر مسلمان ميرسد. از اين تعداد حدود پنجاه هزار نفر مسلمانان ايتاليائي الاصل يا مسلمان مهاجر با تابعيت ايتاليائي ميباشند.
  علاوه بر اهميت كمي حضور اسلام در ايتاليا ميتوان دلايلي كيفي نيز براي آن ذكر نمود. پديده مهاجرت در ايتاليا با كشورهاي پر سابقه تري مانند فرانسه و انگليس بسيار تفاوت دارد زيرا در اين كشورها توانسته اند تقابل بين فرهنگ غربي و تمدن اسلامي را طي گذشت دهه ها و قرن ها كاهش دهند.
  مهاجرين در اين كشورها و مناطق تحت سلطه آنها مستقر گرديده اند و اكثر آنها توانسته اند شناخت كمابيش عميقي از كشور ميزبان حاصل نمايند، شبيه به اين موضوع براي كشورهاي ميزبان نيز اتفاق افتاده، به عبارتي اين كشورها يا به صورت مستقيم از طريق حضور مهاجرين مسلمان در كشورشان و يا به صورت غير مستقيم از طريق تقابل و تعامل فرهنگي دراز مدت در كشورهاي تحت سلطه خود توانسته اند شناخت عميقي از اسلام و مردم مسلمان به دست آورند.
  اما خلاف اين موضوع براي ايتاليا صدق ميكند، زيرا در ايتاليا وضعيتي كاملا متفاوت به وجود آمد كه به هيچ وجه در چهارچوب تشريح شده براي فرانسه و انگليس نمي گنجد. مهاجرين ايتاليا را پائين ترين اقشار جامعه كشورهاي شمال آفريقا تشكيل ميدهند، اين افراد از سطح فرهنگي و مشاغل پائيني برخوردارند و با توجه به ويژگي متمايز “ادراكي بودن” سنن اسلامي ، حتي از نظر مذهبي نيز از سطح بالائي برخوردار نيستند. از طرفي در كشوري همچون ايتاليا كه خواستگاه قديمي كاتوليك است رقابت با اسلام به صورتي جدي مشاهده ميشود.
  اما بر خلاف آنچه در كشورهاي ديگر غربي مشاهده ميشود ميتوان گفت در ايتاليا حداقل از نظر حقوقي زمينه مساعدتري در قانون اساسي براي به رسميت شناختن جمعيت اسلامي در چهارچوب نظام ملي وجود دارد.
  رابطه بين دولت ايتاليا و كشور واتيكان (بين رجال مذهبي و سياسي وقت) شروع آن در قرون وسطي تا به امروز همواره در تاريخ ايتاليا مشاهده ميشود. انتخاب شهر رم به عنوان پايتخت ايتالياي متحد نيز جزئي از اين مقوله قديمي است، اين رابطه اغلب لحظات بحراني را طي كرده است. پيمان هاي “لاترانيزه” منعقد شده در سال ۱۹۲۹ م. بين دولت وقت ايتاليا و واتيكان نشانگر لحظه اي است كه هماهنگي نسبي بين دو كشور بوجود آمده و زمينه ساز رابطه اي شد كه حيات ايتاليا را عميقا تحت تاثير قرار داد.
  دولت در ايتاليا به صورت نسبي غير مذهبي است و بديهي است اين عامل نسبيت از ديدگاه مذهبي مثبت ارزيابي ميشود.
  تجربيات فرانسه به وضوح نشان ميدهد زمانيكه يك نظام حقوقي بر اساس اين اعتقاد شكل بگيرد كه زندگي مذهبي شهروندان از زندگي اجتماعي و مدني جدا و بيگانه است چه مسائل و مشكلاتي به دنبال خواهد داشت.
  در چند سال اخير در فرانسه پيرامون مفهوم “لائيك بازنگري شده” و “لائيك مثبت” كه فراي جدائي كامل بين كليسا ها و دولت “جدائي دين از سياست” ميباشد بحث شده است.
  در ايتاليا ، پيمان هاي منعقد شده در رم در سال ۱۹۲۹ م. مقدمات رابطه اي فعال بين حكومت و مكاتب مذهبي را فراهم آورد. اين مقدمات را كه نتيجه پيمان هاي مذكور ميباشد به خوبي در متن قانون اساسي گنجانيده اند و در زمان تنظيم آن با دورانديشي فوق العاده اي اين اصل را علاوه بر واتيكان براي ديگر مذاهب نيز محفوظ داشته اند. بدين ترتيب سيستم فعلي توافقنامه هاي مذهبي در ايتاليا ترسيم شد.
  جا دارد مضمون مواد ۷ و ۸ قانون اساسي را كه در اين رابطه ميباشند بطور كامل يادآور شد:
  ماده ۷ - حكومت (دولت ايتاليا) و كليساي كاتوليك (كشور واتيكان) هر يك در نظام حكومتي خود مستقل و حاكم هستند. رابطه آنها بر اساس پيمان هاي “لاتينزه” تنظيم شده است. تغيير مفاد اين پيمان ها در صورتيكه از سوي طرفين قرارداد متقابلا پذيرفته شود ملزم به بازنگري و اصلاح در قانون اساسي نيست.
  ماده ۸ - تمامي مكاتب مذهبي در مقابل قانون به صورت يكسان آزاد هستند و علاوه بر مذهب كاتوليك ديگر مذاهب نيز اين حق را دارا ميباشند تا بر اساس اساسنامه خود تشكيلات بوجود آورند، و اين امر در صورتي قابل پذيرش است كه اساسنامه آنها با نظام حقوقي ايتاليا در تضاد نباشد.
  رابطه اين تشكيلات مذهبي با دولت ايتاليا از طريق قانون و بر اساس تفاهم نامه اي بين نمايندگان مذاهب با دولت تنظيم مي گردد.
  با اين وجود در ابتداي عهدنامه اولين توافقنامه از دو توافقنامه اي كه پيمان “لاترانيزه” را تشكيل ميدهد ، ماده يك اساسنامه حكومت به تاريخ ۴ مارس ۱۸۴۸ دوباره تكرار شده است. مضمون اين ماده عبارت است از “مذهب كاتوليك به رهبري پاپ مستقر در رم تنها مذهب رسمي ايتاليا است”. به همين علت براي ايجاد امكان عقد تفاهم نامه با ديگر مذاهب بر اساس ماده ۸ قانون اساسي لازم است در پيمانهاي منعقد شده با واتيكان حداقل در رابطه با ماده مذكور بازنگري شود.
  انجام اين بازنگري و اعمال تغييرات لازم جهت بهره برداري از ابزارهاي پيش بيني شده در قانون اساسي ( ماده ۸ ) و همزمان تعيين چهارچوب اجرائي از آن تا ۱۸ فوريه ۱۹۸۴ به درازا كشيد، در همين تاريخ چهارچوب قانوني نيز براي آن تعيين گرديد. در نتيجه عهدنامه ها بايد در چهارچوب حقوقي عمل نمايند.
  در سال ۱۹۸۴ فرقه مسيحي Valdesi موفق شد تفاهم نامه خود را رسمي نمايد و در سال ۱۹۸۸ به ترتيب تفاهم نامه فرقه هاي مسيحي Avventisti و Assembli di Dio و جمعيت يهوديان نيز به رسميت شناخته شدند.
  اخيرا بودائي ها و فرقه مسيحي “شاهدان يهوه” نيز تفاهم نامه هائي با دولت ايتاليا امضا نموده اند كه هنوز از سوي پارلمان ايتاليا تصويب نشده اند.
  تا به امروز تنها نهاد اسلامي CICI (مركز اسلامي فرهنگي ايتاليا) در سال ۱۹۷۴ از سوي رياست جمهوري ايتاليا به عنوان نهاد مذهبي پذيرفته شده و لازم به ذكر است اين نهاد باني ساخت مسجد رم شده است كه كار ساخت مسجد پس از بيست سال يعني در سال ۱۹۹۵ خاتمه يافت.
  پذيرش از سوي رئيس جمهور شرط لازم براي عقد تفاهم نامه است ولي كافي نيست، زيرا نهاد تشكيل يافته بايد نماينده پيروان ايتاليائي آن مذهب باشد، بنابر اينCICI نميتواند با دولت ايتاليا تفاهم نامه امضا نمايد. يا حد اقل به تنهائي نميتواند اين كار را انجام دهد. در شوراي اجرائي اين نهاد تقريبا اكثر سفراي كشورهاي اسلامي حضور دارند و اين سفرا چون ايتاليائي نيستند نميتوانند قرارداد حقوقي در سطح ملي امضا نمايند.
  براي فايق آمدن بر اين مانع CO.RE.IS (جمعيت مذهبي اسلامي ايتاليائي) كه قبلا در سال ۱۹۶۶ با عهدنامه اي مشخص، عملي ترين پيشنهادي را كه تاكنون از سوي جمعيت هاي مختلف ايتاليائي مطرح شده است ارائه نموده بود درخواست به رسميت شناختن تفاهم نامه خود را به عنوان اولين نهاد اسلامي نماينده ايتاليائي هاي مسلمان تقديم رياست جمهور ايتاليا نمود كه پس از ئائيد رياست جمهوري تفاهم نامه جمعيت در ابتداي سال ۲۰۰۲ م. به امضاء دولت ايتاليا نيز رسيد.
  ============================================
  سازمانها و تشكلهاى اسلامى در ايتاليا
  منبع : سفارت ج. ا. ا واتيكان ، به نقل از روزنامه اونيره ۱۷/۳/۱۹۹۹
  طبق آمار غير رسمى، تعداد ۰۰۰/۱۵۰/۱ مهاجر مسلمان داراى اقامت قانونى در ايتاليا بوده، حدود ۰۰۰/۵۰۰ نفر مسلمان نيز به‏طور غير قانونى در ايتاليا اقامت دارند. شمار ايتالياييهايى كه به آئين مقدس اسلام مشرف شده‏اند، نزديك به ۰۰۰/۴۰ نفر مى‏باشد.
  مهمترين سازمانها و تشكلهاى اسلامى موجود در ايتاليا به‏شرح زير مى‏باشند:
  ۱- اتحاديه جوامع و سازمانهاى اسلامى
  اين اتحاديه در سال ۱۹۹۰ تاسيس گرديد و نزديك به ۱۱۷ انجمن و مركز اسلامى موجود در ايتاليا را تحت پوشش دارد. همچنين ۳۵۰ نمازخانه موجود در ايتاليا وابسته به اين اتحاديه مى‏باشند.
  شايان ذكر است كه در سال ۱۹۸۴ تعداد نمازخانه‏هاى مسلمانان از ۱۲ نمازخانه تجاوز نمى‏كرد. اين اتحاديه اقدام به تهيه يك پيش نويس قرارداد براى امضا با دولت ايتاليا و رسميت‏يافتن جامعه مسلمانان در ايتاليا نموده است.
  ۲- مركز اسلامى - فرهنگى ايتاليا
  اين مركز در سال ۱۹۹۶ توسط نمايندگان سفارتخانه‏هاى كشورهاى اسلامى تاسيس شد و مبتكر احداث مسجد بزرگ رم بوده است. اين مسجد كه بزرگترين مسجد در اروپا به‏حساب مى‏آيد، در ۱۹۹۵ افتتاح شد و هزينه بناى آن به يكصد ميليارد لير بالغ گرديد كه بخش اعظم آن را عربستان سعودى تامين كرده است. جمهورى اسلامى ايران درپرداخت هزينه آن مشاركت نداشت.
  ۳- اتحاديه اسلامى جهانى ايتاليا
  اين ارگان در واقع شبكه ايتاليايى تشكل رابطة‏الاسلامى به‏حساب مى‏آيد كه در سال ۱۹۹۷ تاسيس شد و مقرش در محل ساختمان مسجد بزرگ رم قرار دارد. عمر كاميليتى ، ايتاليايى‏الاصل مسلمان شده كه يكى از مسؤولان تشكل رابطة‏الاسلامى مى‏باشد، در مصاحبه‏اى با روزنامه اونيره اظهار داشت: هدف از تاسيس رابطة‏الاسلامى، ترويج اسلام واقعى، يعنى اسلام معتدل و صلح‏طلب و حمايت از همه مسلمانان جهان مى‏باشد.
  ۴- مؤسسه فرهنگى - اسلامى ميلان
  مشهور است كه اين مؤسسه نماينده جناح اسلام افراطى و بنيادگرايان اسلامى است. دهها مركز اسلامى وابسته به اين مؤسسه مى‏باشند.
  ۵- جامعه مذهبى - اسلامى ايتاليا، (Coreis)
  اكثريت اعضاى اين تشكل را ايتاليايى‏الاصلهايى تشكيل مى‏دهند كه به اسلام پيوسته‏اند. گفته مى‏شود اعضاى آن اغلب گرايشهاى صوفيانه دارند. رهبر معنوى آنان، شيخ عبدالوحيد پالاويچينى نام دارد.
  ۶- گروه دعوت انسانى بين‏المللى
  ۷- انجمن امداد اسلامى
  اين دو تشكل انجمنهاى انسان‏دوستانه و الهام گرفته از اسلام هستند كه عمدتا در زمينه‏هاى كمك‏رسانى به آوارگان، بخصوص مردم كوزوو و بوسنى و هرزگوين و در كنار آن، كمك به نيازمندان و مشاركت و حمايت از طرحهاى توسعه در كشورهاى ضعيف جهان تلاش مى‏كنند.
  شبكه ايتاليايى رابطة‏الاسلامية
  شبكه ايتاليايى رابطة‏الاسلامية كه از سوى عربستان تاسيس گرديده و پشتيبانى مى‏شود، در محل مسجد رم مستقر است. اين مسجد بزرگترين مسجد اروپا به حساب مى‏آيد.
  يك مسلمان ايتاليايى‏الاصل به‏نام عمر كاميليتى كه يكى از مسؤولان رابطة‏الاسلامية مى‏باشد، در مصاحبه‏اى با روزنامه اونيره، هدف از تشكيل اين شبكه را تبليغ و ترويج اسلام واقعى، يعنى معتدل و صلح طلب و حمايت از همه مسلمانان جهان ذكر كرد.
  ماريو شلايه، سفير اسبق ايتاليا در عربستان كه از ۱۹۸۷ به اسلام پيوسته و اكنون معاون شبكه ايتاليايى رابطة‏الاسلامية مى‏باشد نيز در مصاحبه‏اى اظهار داشت: اين شبكه پيشرفته‏ترين وسايل ارتباطات را در اختيار دارد . با هدف اطلاع‏رسانى و ارائه كمكهاى گوناگون به مسلمانان، بويژه آموزش نحوه ديالوگ و فن گفت و گوى دينى با نهادهاى ايتاليايى و رسانه‏هاى گروهى تاسيس شده است و چنانچه احيانا مشكلاتى ميان جامعه مسلمانان و مقامات محلى ايتاليا بوجود آيد، براى حل و فصل آن تلاش مى‏كند. نمونه آن، حل اختلافاتى بود كه اخيرا ميان جامعه مسلمانان شهر وارزه، (Varese) و شهردارى بوجود آمده بود و شهردارى حكم تعطيلى مسجد مسلمانان را صادر كرده بود كه با تلاش شبكه ايتاليايى رابطة‏الاسلامية، اين مشكل حل و فصل گرديد.
  ماريو شلايه همچنين اظهار داشت كه در تلاش هستيم تا بزودى «شوراى اسلامى ايتاليا» را به‏عنوان يك تشكل واحد و نماينده مسلمانان ايتاليا رسما به ثبت‏برسانيم. شلايه افزود: در شوراى اسلامى ايتاليا، تاكنون نمايندگان اتحاديه اسلامى جهانى ايتاليا، اتحاديه جوامع و سازمانهاى اسلامى ايتاليا، اتحاديه دانشجويان مسلمان و جامعه مذهبى ايتاليا حضور يافته‏اند و ما اميدواريم نمايندگان جوامع شيعه نيز به اين شورا بپيوندند.
  قرار است‏بزودى شوراى مزبور براى امضاى قرارداد با دولت ايتاليا وارد مذاكره شود و سپس به ثبت رسيده و رسميت‏يابد. برابر قوانين ايتاليا، نمايندگان جوامع اقليت طرف مذاكره با دولت ايتاليا، جهت امضاى قرارداد، بايد ايتاليايى الاصل و تبعه ايتاليا باشند.
  خواسته‏هاى شوراى مذكور به نمايندگى از مسلمانان از دولت ايتاليا عبارتند از:
  - تدريس تعليمات اسلامى در مدارس به فرزندان مسلمان
  - ايجاد يك سرپرستى مذهبى براى زندانيان و بيماران مسلمان در بيمارستانها براى نظارت در امر غذا و شؤونات اسلامى
  - احترام به مقررات اسلامى در باره خوراكها در اماكن غذاخورى
  - اختصاص مكانهاى خاص به‏عنوان قبرستان براى مسلمانان
  - امكان غيبت از كار و مدارس براى مسلمانان در روزهاى تعطيلى اسلامى و نيز شركت در نماز جمعه و جبران آن در ايام ديگر

  پراكندگى مراكز اسلامى در ايتاليا
  در ايتاليا بنا به آمار منتشره، تعداد ۱۷ مركز اسلامى و انجمن كوچك و ريز و درشت اسلامى فعاليت دارند كه اتحاديه جوامع و سازمانهاى اسلامى نزديك به ۸۵ درصد آن را دربرمى‏گيرد. پراكندگى جوامع اسلامى مهم در استانهاى مختلف ايتاليا به‏شرح زير مى‏باشد:
  استان پيه مونته ۱۷ انجمن
  استان ليگوريا ۷ انجمن
  استان لمبارديا ۱۸ انجمن
  استان ترنيتى ۴ انجمن
  استان ونتو ۱۴ انجمن
  استان فيو فرى يولى ۳ انجمن
  استان اميليا ۱۴ انجمن
  استان توسكانا ۷ انجمن
  استان اومبريا ۳ انجمن
  استان ماركه ۲ انجمن
  استان ابروتزو ۲ انجمن
  استان لاتزيو (رم) ۷ انجمن
  استان كامپانيا ۹ انجمن
  استان سيسيل ۸ انجمن
  طبق همين آمار، در كل ايتاليا تعداد ۳۵۰ نمازخانه داير است.
 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  3,708
  مورد تشکر
  5,608 پست
  حضور
  15 روز 12 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  2  زن تازه مسلمان روس


  مسلمانان اروپانگینه اکبرخان ، زن مسلمان روس تبار در نشست ویژه زنان مسلمان در تهران اظهار داشت، حجاب سلاح زن است و زن مسلمان می بایست در حفظ این سلاح ارزشمند کوشا باشد.
  به گزارش “شیعه نیوز” به نقل از ایونا، اکبرخان از حجاب به عنوان سلاح برای زن مسلمان یاد کرد و از زنان مسلمان خواست تا بدون توجه به تبلیغات جهان غرب با کمک این سلاح از خود دفاع کنند .
  وی افزود : خداوند با به ارمغان آوردن حجاب برای زنان ، در حقیقت به آنان آرامش ، حمایت و امنیت ارزانی داشته و همانطور که در قرآن نیز آمده حجاب مایه آرامش زن است .

  این زن مسلمان روس تبار در خصوص تمایل جامعه مسیحیت به اسلام اعلام کرد ، در حال حاضر بسیاری از کشیش های روسیه همگی به این امر اذعان دارند که مسلمانان به برکت همین حجاب که هم برای مردان و هم برای زنان آورده شده بسیار خوشبخت هستند چراکه با همین حجاب می توانند از خود دفاع کنند .

  وی گفت : بسیاری از پیروان دین مسیحیت در روسیه حسرت می خورند که چرا آنان حجاب مسلمانان را ندارند .
  بنا به گفته وی در انجیل نیز مسئله حجاب هم برای زنان و هم برای مردان مطرح شده اما در اثر تحریفات صورت گرفته هم اکنون ما حجابی را می بینیم که کاملا در تضاد با گفته های اصلی خداوند متعال در انجیل بوده و همگی نتیجه تبلیغات سوء غرب علیه اسلام است .
  اين زن تازه مسلمان روس در پايان تاكيد كرد : ولادیمیر وسیلیویج ، یکی از کشیش های دین مسیحیت در روسیه است که از زنان مسیحی دعوت می کند تا از حجاب در میان زنان مسلمان پیروی کرده و آنان را الگوی خود قرار دهند چراکه مسیحیت نیز در اصل خود چنین حجابی را دارد . 6. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  223
  مورد تشکر
  402 پست
  حضور
  32 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام

  تصويري شفاف از اسلام در اروپا


  سرويس بين الملل تابناك- بر پايه آمار رسمي از حدود ده سال پيش تاكنون، بيش از پنجاه هزار نفر در فرانسه به اسلام گرويده‌اند كه به گفته «دليل بوبكر»، مدير مسجد پاريس، تنها در مسجد او سالانه بيش از چهارصد تا پانصد نفر به دين اسلام مشرف مي‌شوند.

  ماهنامه «لومند مذاهب» در شماره جديد خود، مطلبي جالب را به اسلام گرويدن فرانسويان اختصاص داده است كه در آن همچنين به نقل خاطرات و چگونگي اسلام آوردن آنها نيز اشاره شده است. اين نشريه درباره تغيير دين اين افراد به برخي از جمله جستجوي ارزش‌هاي معنوي، سپس شناخت خويشتن، دلايل سياسي، تأثير زناشويي و غيره اشاره دارد.

  اين نشريه به نقل از يكي از پژوهشگران در اين زمينه مي‌نويسد: گرويدن به دين جديد را نبايد به بنيادگرايي در هم آميخت. هدف اصلي آنها اين است كه احساس خوبي داشته باشند و بهتر شوند، مسئولانه‌تر زندگي كنند، شكوفاتر باشند و خردمندانه ادامه دهند و چنين چيزي نزد جوانان كه احساس شديد نياز به هدايت و راهنمايي دارند، مؤثر است.

  ماهنامه لوموند مذاهب مي‌نوسيد: «جنيفر»، دختري فرانسوي است كه با اداي شهادتين در روي يك كشتي آن هم در هوايي نامساعد، به اسلام گرويد. او در خلال سفري كه براي كمك به آفريقايي‌ها انجام مي‌داد، پس از چند جلسه گفت‌وگو با برخي مسلماناني كه در راهش قرار گرفتند، به اين دين علاقه‌مند شد.
  خود او مي‌گويد: بناگاه گويي كه اتفاقي برايم افتاده باشد. بسيار وحشت‌زده شده بودم، اما يك قدرت برتر، هدايت امور من را بر عهده گرفت.

  به نوشته اين نشريه، اين خانم 28 ساله كه پيشتر اصلا به مخيله‌اش چنين چيزي راه نيافته بود، بناگاه به اسلام روي مي‌آورد و بدون هيچ مقدمه‌ و آمادگي شهادتين مي‌گويد؛ اين رخداد براي وي كه تا پيش از اين ديني نداشت،‌ به منزله يافتن گمشده‌اي بود.

  او بعد از بازگشت به فرانسه شروع به تحقيق و كسب اطلاعات در مورد اسلام مي كند و در موسسه اروپايي علوم اسلامي به فراگيري زبان عربي مي پردازد و در آنجا با همسر آينده اش كه مسلمان است آشنا مي شود و 3 هفته بعد نيز با هم ازدواج مي كنند.

  اين نشريه در همين خصوص به مسئله حجاب پرداخته و مي نويسد او در مورد حجاب از خود سئوالي نكرد. در حين سفر به تونس به كتابي بر مي خورد كه در آن اجباري بودن حجاب را كمرنگ جلوه داده بود اما او خود مي گويد من كتاب را بسيار جانبدارانه ديدم. مسئله اين است كه يا چيزي را قبول داريم يا نه! اما اگر قبول داشتيم درست عمل مي كنيم.

  به اين ترتيب امروز جنيفر لباسي مانند مسلمانان مي پوشد و در يك موسسه آموزش زبان عربي شغل دستيار مديريت را انتخاب كرده است و به اين ترتيب در معرض طرد شغلي نيز قرار ندارد.
  اين نشريه مي افزايد جنيفر يكي از موارد استثنا مي باشد كه حاضرند اعتقادات خود را به صراحت نمايش دهند. زيرا اين قبيل افراد بسيار زير ذره بين هستند و چند ماه تأخير در مورد آنها اين واقعيت را تأييد مي كند.

  اين ماهنامه به بديني كه نسبت به اين افراد نزد تندورهاي اسلامي وجود دارد اشاره مي كند و مي افزايد براي هر صحبتي بايد ابتدا جلب اعتماد كرد و اين امر نيز هرگز به سادگي به دست نمي آيد. سنتيها و بنيادگرايان يا آنهايي كه به اين گروهها نزديكند و زنانشان نقاب به چهره مي زنند و سلفي هايي كه به مانند زمان پيامبر لباس مي پوشند در ابتدا هر تماسي با آنها را رد مي كنند.

  اين نشريه به نتايج تحقيقاتي كه پژوهشگران در اين مورد انجام داده اند اشاره مي كند و مي نويسد بيش از 60 هزار فرانسوي به اسلام كه دومين دين فرانسه محسوب مي شود گرويده اند. آنها تصاويري منفي را كه غالبا در مورد اسلام و از طريق زنان محجبه براي مخدوش ساختن اسلام عرضه مي شود را به چالش مي كشند اگر چه آناني كه به اسلام گرويده اند غالبا احساس مطرود شدن مي كنند اما با اين حال اكثر آنها هنوز احساس مي كنند در فرانسه به سر مي برند.

  يكي از اين تحقيقاتي كه بر روي 191 فرانسوي مسلمان شده از جمله 119 زن كه طي سالهاي 1999 تا 2000 صورت گرفته به انگيزه آنها در تغيير دين پرداخته و مي نويسد كه دليل اصلي آنها جستجوي ارزشهاي معنوي سپس شناخت خويشتن دلايل سياسي تأثير زندگي زناشويي مخالفت خانوادگي و ... بوده است.

  بيشتر تازه‌گرويدگان به اسلام، از پيش داراي علايقي به ديگر مذاهب و فلسفه بوده‌اند. همچنين انتظارات آنها از دين جديد بسيار بالاست. در يکي از پژوهش‌هايي که «آيده کلکي» زير نظر «فرهاد خسرو خاور» انجام داده، به اين موضوع اشاره شده است.
  وي اين بررسي را روي حدود چهل نفر از تازه‌گرويدگان در سال‌هاي 2001 تا 2007 انجام داده و مي‌گويد: «گرويدن به دين جديد را نبايد با بنيادگرايي ادغام کرد. امروز اين افراد به اين دليل به اسلام مي‌گروند تا احساس خوبي داشته باشند و بهتر شوند، مسئولانه‌تر زندگي کنند، شکوفاتر باشند و خردمندانه ادامه دهند. جالب اينجاست که اين روش جواب مي‌دهد...» از سوي ديگر، جوانان نيز احساس شديد به چيزي که آنها را در يافتن مسير کمک کند، نياز دارند.

  http://tabnak.ir/pages/?cid=25065
  در گذر از جادهء زندگي آموختم :
  ــ كه، ميتوان به رفتن ادامه داد خيلي بعد از آنكه تصور كني ديگر نميتواني .


 7. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  3,708
  مورد تشکر
  5,608 پست
  حضور
  15 روز 12 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  2  جغرافیای مسلمانان فرانسه

  اسلام در فرانسه
  بر گرفته از سایت برنا نیوز
  طبق يک نظر سنجي در سال ۲۰۰۷ ميلادي، سه درصد از مردم فرانسه مسلمان هستند و اين در حالي است که آمار سال ۲۰۰۶ ميلادي وزارت امور خارجه آمريکا، مسلمانان اين کشور را حدود ۱۰ درصد اعلام کرده بود.
  آمارهاي راجع به تعداد مسلمانان فرانسه بسيار متفاوت است. وزارت امور خارجه آمريکا در سال ۲۰۰۶ ميلادي، مسلمانان فرانسه را حدود ۱۰ درصد اعلام کرد. از سوي ديگر يک نظر سنجي عمومي کشور فرانسه، مسلمانان اين کشور را سه درصد اعلام کرد. اين در حالي است که سازمان اطلاعات و جاسوسي آمريکا، اين تعداد را ۱۰ تا ۵ درصد دانسته است.
  وزارت کشور فرانسه در سال ۲۰۰۰ ميلادي، مسلمانان اين کشور را حدود چهار ميليون و يکصد هزار نفر و افراد تازه مسلمان را حدود چهل هزار نفر اعلام کرد.تحقيقات به عمل آمده توسط “ميشل تربالات” (يکي ازمحققين موسسه ined) بر سرشماري به عمل آمده سال ۱۹۹۹ ميلادي فرانسه ثابت کرد که اين آمار اغراق آميزبوده است. بر اساس اين سرشماري،پنج تا شش ميليون نفر از جمعيت کل فرانسه را مسلمانان تشکيل مي دادند.(سه ميليون و هفتصد هزار نفر)اين سه ميليون و هفتصد هزار نفر، مسلماناني هستند که آبا و اجدادشان در کشورهايي زندگي مي کرده اند که “اسلام” دين غالب بوده است.
  خشم ملي گرايان و راست گرايان تندرو از افزايش آمار مسلمانان در فرانسه
  طبق قانون وضع شده سال ۱۸۷۲ ميلادي، دولت فرانسه در سرشماري هاي خود پرسشي پيرامون دين، مذهب و قوميت به عمل نمي آورد.يک منبع منتشر شده موجود در وزارت کشور فرانسه آمار تقريبي مهاجران مسلمان اين کشور (سال ۲۰۰۰ميلادي) را به شرح زير اعلام مي کند:
  الجزاير:يک ميليون و پانصد و پنجاه هزار نفر
  مراکش: يک ميليون نفر
  تونس: سي صد و پنجاه هزار نفر
  ترکيه: سيصد و پانزده هزار نفر
  کشورهاي جزو صحراي غربي آفريقا:دويست و پنجاه هزار نفر
  کشورهاي خاورميانه: يکصد هزار نفر
  آسيايي ها(بيشتر هند و پاکستان):يکصد هزار نفر
  تازه مسلمانان:چهل هزار نفر
  مهاجران غير قانوني و افراد خواهان اقامت فرانسوي: سيصد و پنجاه هزار نفر
  ديگر مهاجران: يکصد هزار نفر
  کل مهاجران مسلمان:چهار ميليون و يکصدو پنجاه و پنج هزار نفر
  البته ممکن است که در اين بين تعدادي هم بي مذهب و ملحد باشند که تنها به واسطه اجدادشان مسلمانان ناميده شوند. اين تحقيق همچنان نشان داد که برخي از اين مسلمانان خود را افرادي توصيف کرده اند که ملزم به رعايت اصول ديني خود هستند. برخي نيز مدعي شده اند که جمعه ها به طور منظم به مساجد رفته و در نماز جماعت شرکت مي کنند. بعضي ها هم به رعايت اصول ديني در ماه مبارک رمضان بسيار اهميت مي دهند.
  همانطور که گفته شد برخي از مسلمانان اعتقادات مذهبي محکمي ندارند و در اين بين افرادي هم هستند که گرايش به مسيحيت دارند که اين اقليت مسلمان در برابر طيف وسيع مسيحياني که به مطالعه اسلام پرداخته و مسلمان مي شوند، آمار ناچيزي است.بررسي آمار ديگري در سال ۲۰۰۴ توسط “ميشل تربالات” مسئول موسسه ined انجام شد. در اين آمارگيري که بر اساس سرشماري عمومي سال ۱۹۹۹ بود غير از سوالات معمول،سئوالاتي در مورد اصليت والدين و پدر بزرگ و مادربزرگ شان آن افراد نيز وجود داشت.
  نتيجه سرشماري نشان داد سه ميليون و هفتصد هزار نفر از شهروندان فرانسه، مسلماناني هستند که پدر ،مادر،پدربزرگ و مادر بزرگ شان مسلمان بوده و دين غالب کشورشان نيز اسلام بوده است.بيش از چهارده ميليون نفر از مردم فرانسه (بيست و سه درصد از کل جمعيت اين کشور) پدر و مادر خارجي ،به ويژه کشورهاي اروپايي، دارند. با اين وجود، سه ميليون نفر اهل مغرب و هفتصد هزار نفر نيز از کشورهاي عضو ساحل غربي آفريقا هستند. به هر حال، آمار سال ۱۹۹۹ نشان داد که يک ميليون و هفتصد هزار نفر، بدون در نظر گرفتن مليت، از کشورهاي غالباً اسلامي به فرانسه مهاجرت کرده اند.
  جمعيت مسلمانان در فرانسه تاريخچه
  در سال ۷۳۲ ميلادي، مسلمانان در جنگ مشهور “توريان” از فرانسوي ها شکست خوردند، اما در قرن نهم موفق شدند بخش هايي از جنوب فرانسه را اشغال کنند.در خلال سال هاي ۱۵۴۴ و ۱۵۴۳ ميلادي، شهر “تولون” يکي ارکان اساسي ارتش عثماني تحت حکومت “ژنرال بارباروسا” به حساب مي آمد.
  مهاجرت کارگران در دهه ۷۰-۱۹۶۰
  پس از جنگ جهاني دوم، خيل عظيمي از مسلمانان که بيشتر مرد بودند، براي “کار” به اين کشور مهاجرت کردند. اين مهاجرت گسترده کارگران به دليل عدم وجود نيروي کار براي نوسازي خرابي هاي ناشي از جنگ بود. مهاجران عمدتاً از الجزاير و ديگر کشورهاي مستعمره آفريقاي شمالي بودند. البته اسلام پيشينه قديمي تري در فرانسه دارد.(بناي مسجد جامع پاريس در سال ۱۹۹۲ ميلادي)
  تاسيس “انجمن مذهبي مسلمانان فرانسه” در سال ۲۰۰۲
  واژه “مسلمان” براي بسياري از مردم فرانسه واژه مبهمي است. براي مثال آنان گاهي اوقات اين کلمه را براي اشاره به يک اصل و نسب به کار برده و گاهي از آن به عنوان آيين ها و مناسک مذهبي متفاوت ياد مي کنند. اگر چه دولت فرانسه همواره هيچ تعهدي نسبت به ديگر اديان از خود نشان نمي دهد و آنان را به رسميت نمي شناسد اما در سال هاي اخير اقدام جالبي در راستاي سازماندهي مسلمانان اين کشور به عمل آورده است.
  ”نيکولاس سارکوزي” وزير کشور وقت فرانسه در سال ۲۰۰۲ “انجمن مذهبي مسلمانان فرانسه” را پايه گذاري نمود. گفتني است اگر چه اين انجمن به طور غير رسمي از سوي دولت به رسميت شناخته مي شود اما داراي حقوق مشخص بوده و يک انجمن غير انتفاعي و غير دولتي به حساب مي آيد. اين انجمن در سال ۲۰۰۴ توسط “دليل بوباکر” رييس روحاني مسجد جامع پاريس اداره مي شد. نگرش غير مذهبي “سارکوزي” و رفتار دوگانه وي در اين زمينه باعث شد تا هر دو حزب چپ و راست مجلس فرانسه خشمگين شوند.
  نسل دوم مهاجران
  نسل اول مهاجران مسلمان فرانسه، کارگران باز نشسته اي بودند که به واسطه خانواده هاي خود، رابطه اي عميق با ميهن مادري خود داشتند. در سال ۱۹۷۴ ميلادي دولت فرانسه قانوني را تصويب کرد که به موجب آن به خانواده هاي اين مهاجران اقامت فرانسوي داده مي شد و در پي اين قانون شمار زيادي از زنان و کودکان به فرانسه نقل مکان کردند. پس از چندي بسياري از اين مهاجران دريافتند که ديگر ميلي براي بازگشت به وطن خود ندارند و همين امر باعث شد پيش از بازنشستگي کامل خواستار “مليت فرانسوي” شوند.
  شرايط براي نسل دوم مهاجران متفاوت بود. زيرا آن ها متولد فرانسه بودند و طبق قانون، ديگر مشکل مليت فرانسوي نداشتند. اما اصلاح قانون مليت فرانسوي در سال ۱۹۹۲ ميلادي باعث شد تا اعطاي مليت فرانسوي که پيشتر به طور خودکار اعطا مي شد، تا سن بلوغ به تاخير بيفتد. بسياري از اين افراد در حومه هاي شهر ساکن هستند و دولت نيز برنامه ريزي اساسي براي آنان نکرده است. “اوليور روي” در اين باره مي گويد: نسل اول مهاجران، بر “مليت” خود بيش از “مسلمان بودن” پافشاري داشتند ولي در بين نسل دوم اين امر کمتر به چشم مي خورد.نسل دوم مهاجران مسلمان فرانسه، اغلب مخالفان سياست هاي دولت سکولار فرانسه هستند. به نظر مي رسد بين افرادي که معتقدند روحانيان مذهبي بايد در فرانسه و بر اساس معيارهاي آکادميک اين کشور تعليم يابند و افراد ديگري که معتقدند روحانيان مذهبي بايد در کشورهاي مسلمان آموزش ببينند، اختلاف نظر گسترده اي وجود دارد.
  آيين ها و مناسک مذهبي مسلمانان فرانسه
  مهاجران مسلمان به راحتي از شهروندان فرانسوي قابل تشخيص هستند. آن ها آيين هاي مذهبي خاص خود را به جا مي آورند؛ هر روز “نماز” خوانده و ماه هاي رمضان “روزه” مي گيرند. گوشت خوک نمي خورند و مشروب هم نمي نوشند.در فرانسه حدود ۱۵۳۵ مسجد ساخته شده است و تنها ۱۰۰ مسجد قابل استفاده مسلمانان است. ۳۰ مسجد نيز در دست احداث است. آمار مساجد فرانسه در مقايسه با تعداد مسلمانان اين کشور بسيار پايين است. با اين وجود، حدود چهل هزار کليسا براي کاتوليک هاي اين کشور موجود است. کليساهاي پروتستان نيز براي پانصد هزار طرفدار اين مذهب حدود ۱۷۰۰ کليسا است.
  تحصيلات مسلماناناز آنجا که دولت فرانسه يک دولت سکولار است، مدارس دولتي هم بايد سکولار باشند. از سال ۱۹۰۵ميلادي که قانون جدايي دين از سياست اجرا مي شود، مسلمانان مجبورند فرزندان خود را در مدارس خصوصي ثبت نام کنند که اين امر مستلزم پرداخت شهريه هاي گزاف است. اخيراً مدارس معدودي براي مسلمانان بنا شده است.
  مساله حجاب
  از سال ۱۹۸۹ ميلادي تا کنون، بحث “حجاب” يکي از بحث برانگيزترين مسائل در فرانسه بوده است. اين بحث اصولاً بر اين مبنا است که آيا دختران مسلمان در مدارس عمومي حجاب داشته باشند يا نه.البته اين مساله با اعتراضات شديد مسلمانان در سراسر جهان روبرو شده است. آنان معقتدند که ممانعت از داشتن حجاب در مدارس نيز نوعي ديگر از تبعيض هايي است که دولت سکولار فرانسه نسبت به مسلمانان انجام مي دهد. آن ها همچنين معتقدند که اين امر کوششي در راستاي تحميل ارزش هاي سکولار بر آن هاست.
  شايان ذکر است که زنان مسلمان در قرآن کريم و احاديث مسلمانان همواره توصيه به پوشاندن موي سر خود از نامحرمان شده اند.سياست دولت فرانسه و عقيده عمومي رايج در اين کشور، مخالف هر گونه نماد ديني (لباس يا چيز ديگري) است و از آن جايي که نگرش دولت فرانسه ضد ديني و سکولار است، عليه پيروان هر دين و مذهب اعمال تبعيض مي شود.”ژاک شيراک” در دسامبر ۲۰۰۳ ميلادي گفت: اين گونه نهادهاي ديني- مذهبي، ناقض “قانون جدايي دين از سياست” بوده و باعث افزايش تنش در جايي چون فرانسه مي شود که فرهنگ هاي متعددي در آن وجود دارد.
  بحث حجاب زنان مسلمان در فرانسه، از آنجا شروع شد که در اوايل سال ۱۹۸۹ ميلادي از چند دانشجوي دختر مسلمان خواسته شد تا حجاب هاي شان را بردارند. در اکتبر ۱۹۸۹، سه دانشجوي محجبه از دانشگاه “گابريل هاوز” شهر “کريل” واقع در جنوب پاريس اخراج شدند.در ژانويه ۱۹۹۰ نيز سه دختر ديگر از دانشگاه “پاستور” شهر “نيون” واقع در شمال پاريس اخراج شدند. گفتني است در اعتراض به اين اخراج هاي تبعيض آميز، چند تن از اساتيد دانشگاه “نانتوا” واقع در شرقي ترين نقطه فرانسه اعتصاب کردند.اولين بخشنامه ممنوعيت حجاب در مدارس و دانشگاه هاي فرانسه در سال ۱۹۸۹، دومين در اکتبر ۱۹۹۰ و سومين بخشنامه نيز در سپتامبر ۱۹۹۴ صادر شد.در اکتبر همان سال، شماري از دانشجويان مسلمان و غير مسلمان به حمايت از هم کلاسي هاي محجبه و مسلمان اخراجي خود در شمال غربي فرانسه، تظاهراتي بر پا کردند. در نوامبر همان سال نيز بيست و چهار دانشجوي محجبه ديگر از دو دانشگاه واقع در “ليل” اخراج شدند.در سال ۱۹۹۴ حدود صد دختر مسلمان به خاطر محجبه بودن از دانشگاه ها و مدارس اخراج شدند که اين آمار نقض آشکار حقوق اديان در مهد تمدن و آزادي به حساب مي آيد.در دسامبر ۲۰۰۳ “ژاک شيراک” اعلام کرد بر اساس نظام لائيتيسه، قانون ممنوعيت هر نوع پوشش آشکار ديني بايد تصويب برسد.
  در مارس ۲۰۰۴ ميلادي اين قانون به تصويب پارلمان فرانسه رسيد.مواردي که توسط اين قانون ممنوع اعلام شده است شامل، حجاب زنان مسلمان، عرقچين يهوديان و صليب بزرگ مسيحيان مي باشند. اما در عمل، اين محدوديت ها فقط در قبال مسلمانان اجرا مي شود.با اين حال که شمار بسياري از مردم فرانسه به خصوص معلمان حامي اجراي طرح ممنوعيت حجاب هستند، شاهد افزايش چشمگير درصد زيادي از مردم ديگر به اديان به “دين اسلام” هستيم.البته بعضي از رهبران مذهبي ديگر مذاهب نيز به طرفداري از مسلمانان به روشنگري پرداخته و اعتراض هاي خود را نسبت به دولت سکولار فرانسه آشکارا ابراز داشته اند.
  ================================================== ==========
  مسلمانان فرانسه

  به موجب تخمين، ميزان مسلمانان در فرانسه ۴ ميليون نفر است، كه گفته مي‌شود ۶/۸درصد كل جمعيت اين كشور را شامل مي‌شوند. از اين تعداد ۵/۱ ميليون نفر الجزايري، يكميليون نفر مراكشي و ۳۵۰ هزار نفر اهل تونس‌اند.

  در عين حال ۳۱۵ هزار نفر ترك و ۲۵۰هزار نفر افريقائي و اهل جنوب صحرا هم در اين كشور لحاظ است كه گفته مي‌شود امروزهتعداد فرانسويان (مسلمان) بيشتر از مسلمانان خارجي است. در حال حاضر ۱۶۰۰ سالننمازخانه و مسجد و حدود ۳۰۰۰ مؤسسه محلي گوناگون كه اعضاي فدراسيون‌هاي محلي مختلفمسلمانان هستند و نيز سه مركز تحصيلي یا همان حوزه علميه در اين كشور وجود دارند كهامامان مساجد آتي را تربيت مي‌كنند.

  مهاجرت اهالي آفريقاي شمالي به فرانسه پيش ازجنگ جهاني اول آغاز شد. بسياري از كارگران سفيدپوست آفريقاي شمالي، نويسندگان وروشنفكران قبل از ورود به فرانسه با زبان فرانسوي آشنا بودند.

  اين مطلب در كنارپذيرش ازدواج مختلط، دخول آنها به جامعه فرانسه را تسريع كرد. فرانسه كشوري قوياًمتمركز و اداري است و بعنوان ميراث انقلاب ۱۷۸۹، كشوري ايده‌آل براي برخورداري ازحقوق اجتماعي محسوب مي‌شود كه تمام شهروندان آن از حقوق و وظايف مساوي در زندگياجتماعي برخوردارند. در اين كشور جدائي مؤكدي ميان دولت و كليسا (دين) وجود دارد وزندگي اجتماعي در فرانسه زير پرچم سكولاريسم در جريان است و دين بعنوان امري خصوصيملحوظ مي‌شود. قانون اساسي زندگي اجتماعي را در مقابل تأثير سازمان‌هاي مذهبي ازجمله كليسا و فرقه‌ها قرار مي‌دهد. در مقايسه با ساير كشورهاي غربي، از اواسط دهة ۸۰ ميلادي تاكنون مسلمانان در فرانسه قادر بوده‌اند سالن‌هاي نمازخانه و مساجد خودرا تأسيس كنند.

  در برخي موارد، نظير اجازه برگزاري نماز، كارفرمايان و ادارات موظفشده‌اند تا اجازه استفاده از سالن‌ نماز با به كاركنان خود بدهند. اما در حالي كهدر ساير كشورهاي اروپا بحث دربارة استفاده از روسري در اماكن عمومي در سطح محلي درجريان است، در فرانسه اين پديده به مباحثه‌اي ملي مبدل شده است؛ زيرا در فرانسهاستفاده از روسري در اماكن عمومي، مؤيد حضور اسلام و هويت اسلامي است و مقابلايدئولوژي لائيك تلقي مي‌شود. شمار زيادي از سازمان‌هاي مسلمان عرب، از اواخر دهة ۷۰ ميلادي تحت سرپرستي رهبران قوي تأسيس شده‌اند. در خلال سال‌هاي ۹۰، اسلاميست‌هايجوان نقش مثبتِ مهمي در حومه‌هاي فقيرنشين شهرهاي فرانسه بازي كرده‌اند، كه شايدحكومت اين كشور ديگر قادر نباشد همچون آنها حمايت‌هاي اجتماعي و تحصيلي را تأمينكند.

  از سوي ديگر در سال‌هاي ۸۰ و ۹۰ برخي فعاليت‌هاي تروريستي توسط شماري ازگروه‌هاي مسلمان در فرانسه صورت گرفت كه تحت نفوذ خارجي و با مفاد جنگ شهري الجزايربود كه اين امر ضربه‌اي منفي نه تنها بر روابط مردم فرانسه با مهاجران، بلكه برزندگي مردم گذارد و باعث افزايش كنترل سازمان‌هاي امنيتي فرانسه شد. الجزايري‌ها اززمان شروع جنگ ۱۹۵۴ فرانسه در الجزاير مورد تعدي فراوان قرار گرفتند. حملات دولالجزاير و تونس”اسلاميست‌ها” نتايجي منفي بر زندگي آنان در فرانسه داشته است. حسندوم مراكشي‌ها را تشويق به همزيست‌ نشدن با جامعه فرانسه می کرد.

  ================================================== =

  بررسي وضعيت مسلمانان فرانسه

  نویسنده :علی نورایی یگانه

  منبع : سایت پایگاه اطلاع رسانی مجمع جهانی تقریب مذاهب
  مسلمانان فرانسه بزرگترين جمعيت مسلمانان اروپا را تشكيل داده اند. سازمان هاي پوششي فرانسه در راستاي پاسخ به نياز اين جمعيت كثير مسلمانان تأسيس شده اند تا معضلات مسلمانان فرانسه را از جمله مسئله حجاب حل نمايند.پيشرفت فرهنگ اسلامي با استفاده از ابزار قانوني و كمك به مسلمانان فرانسه از جمله اهداف اين سازمان هاي اسلامي محسوب مي شود.
  حضور اسلام در اروپا

  تاريخ حضور مسلمانان در قاره اروپا، به سال هاي بسيار دور، يعني دوره‏هاي اوليه اسلام، باز مي گردد. تجار و بازرگانان مسلمان و نمايندگان سياسي، يكي از عوامل مهم گسترش اسلام در سراسر جهان و از جمله قاره اروپا بوده اند.
  حضور اوليه مسلمانان، در سيسيل ايتاليا و اسپانيا بود. با پيروزي نرمنها بر منطقه سيسيل در قرن يازدهم و بر اسپانيا در سال ۱۴۹۲ حضور مسلمانان بسيار كم رنگ شد. بعد از آن، در دوره مغول ها با تسلط مغول ها بر آسياي مركزي، دين اسلام به عنوان دين اكثريت قريب به اتفاق آن جوامع شناخته شده ، از آن طريق، بسياري از مسلمانان در قالب سربازان دولتي ، تجار و بازرگانان با نفوذ در قلمرو روسيه، مانند فنلاند، لهستان و اوكراين، دست‏ به ترويج اسلام زدند. با شروع حكومت عثماني، گسترش اسلام به سوي اروپاي مركزي و حوزه بالكان شروع شد. اين مسئله باعث گسترش جمعيت ترك زبان در كشورهايي چون: بلغارستان، يوگسلاوي، روماني و يونان شد. تعداد بي‏شماري از مردم اين مناطق هم رفته رفته مسلمان شدند، تا حدي كه كشور آلباني در قلب اروپا، به كشوري با اكثريت مسلمان تبديل شد.

  جمعيت مسلمانان فرانسه
  به دليل روابط تاريخي فرانسه با جهان اسلام، مسلمان اين كشور بزرگترين جامعه مسلمانان را در اروپاي غربي و به طول كلي در اروپا را در خود جاي داده است. اسلام، بعد از كاتوليك مسيحيت، به عنوان دومين دين اين كشور به شمار مي رود، به طوري كه تعداد مسلمانان بيش از پروتستان ها و يهوديان است. در كشور فرانسه ۱ ميليون پروتستان، ۶۰۰ هزار نفر بودايي، ۵۲۵ هزار نفري يهودي و ۱۵۰ هزار نفر ارتدوكس شرقي زندگي مي كنند.
  تعداد مسلمانان فرانسه را بين ۵ تا ۶ ميليون نفر تخمين زده اند و بيشترين تعداد مسلمانان، در شهرهاي پاريس، مارسي و ليون اقامت دارند. ۳۵ درصد مسلمان الجزايري تبار بوده ،۲۵ درصد مراكشي و ۱۰ درصد تونسي تبارهستند. تعداد افرادي كه به اسلام روي آورده اند نيز ۳۰ هزار نفر برآورد شده است.
  در دهه ۱۸۳۰ با استعمار الجزاير از سوي فرانسه، مسلمانان دراين كشور اقامت گزيدند. بخش مهم جمعيت كنوني مسلمان در اروپا، معلول مهاجرت مسلمانان، بويژه بعد از جنگ جهاني دوم است. در دهه ۶۰ قرن بيستم، به دليل نياز مبرم اروپا به نيروي كار، جمعيت مهاجران مسلمان در جستجوي كار در حال شكل‏ گيري بود.
  حتي قبل از بروز جنگ جهاني اول، مهاجرت مسلمانان به فرانسه، به عنوان كارگران ارزان شمال افريقا شروع شده بود. در سال ۱۹۱۲، بيش از پنج هزار نفر كارگر الجزايري در كارخانه روغن كشي زيتون شهر مارسي و يا صنايع و معادن و شمال و جنوب كشور اشتغال داشتند. با بالا رفتن ميزان مرگ و مير در جنگ، سيل مهاجرت ابعاد جديدتري به خود گرفت. در خلال سالهاي جنگ، بيش از دويست هزار الجزايري به اين كشور وارد شدند كه ۲۳ هزار نفر آنها، براي هميشه در آنجا باقي ماندند.
  در اروپا اغلب واژه عرب و مسلمان را به جاي يكديگر استفاده مي كنند، به طورخاص عرب مي تواند مسلمان، مسيحي يا پيرو هر ديني ديگر باشد درحالي كه مسلمان مي تواند غير عرب باشد. تعدادي از فرانسوي ها نيز به دين اسلام روي آورده اند.
  مسئله ممنوعيت حجاب در فرانسه
  پوشيدن حجاب در فرانسه از سال ۱۹۸۹ به يك مسئله جنجال برانگيز تبديل شده است. گفتگو دراين رابطه بويژه درباره اين كه آيا دختران مسلماني كه حجاب را انتخاب كرده اند از چنين حقي در مدارس دولتي برخوردار هستند يا خير از اهميت بسياري برخوردار بوده است.
  اسلام حجاب را به عنوان پوشش براي زنان مسلمان واجب كرده است و آن را نمادي براي نشان دادن تعلقات ديني همچون صليب مسيحيان و كلاه يهوديان در نظر نگرفته است.
  دولت فرانسه حجاب را جزوي از نمادهاي ديني در نظر گرفته است و آن را در مدارس دولتي ممنوع كرده است. اين موضوع زماني مورد توجه قرار گرفته كه چندين دختر مسلمان در اوايل سال ۱۹۸۹ از برداشتن حجاب خود در كلاسهاي درس خودداري كردند. در اكتبر همان سال سه دختر مسلمان محجبه از مدرسه اخراج شدند. درماه نوامبر قوانين شوراي كشور فرانسه تصديق كرد كه حجاب اسلامي به عنوان نماد ديني در مدارس دولتي با نظام آموزشي فرانسه سازگار نيست. در دسامبر ۱۹۸۹، اولين بخشنامه وزير در اين رابطه صادر شد. دراين بخشنامه آمده بود آموزگاران مي توانند با بررسي هر موردي از دانش آموزان محجبه درباره ممنوعيت و يا عدم ممنوعيت حجاب تصميم بگيرند.
  در ژانويه ۱۹۹۰، سه دانش آموز دختر مسلمان از مدرسه پاستور در شمال پاريس اخراج شدند. اين اقدام باعث شد والدين يكي از اين دانش آموزان دادخواستي را عليه اين مدرسه ارائه دهد و پس از آن آموزگاران آن مدرسه طي تظاهراتي مخالفت خود را با حجاب نشان دادند. اين امر زمينه صدور دومين بخشنامه وزير را در ماه اكتبر فراهم كرد. اين بخشنامه بر ضرورت احترام به اصول سكولار در مدارس ديني را مورد تأكيد قرار داد.
  در سپتامبر سال ۱۹۹۴، سومين بخشنامه وزير تمايز قايل شدن ميان نمادهاي خردمندانه و تساهل داشتن در مقابل نمادهاي متظاهرانه مورد تأكيد قرار داد. شايان ذكر است كه روسري اسلامي در اين بخشنامه در دسته دوم از نمادها جاي گرفته بود. در ماه اكتبر همان سال برخي از دانش آموزان در شمال غربي پاريس به نشانه حمايت از آزادي پوشش اسلامي تظاهرات كردند. در ماه نوامبر ۲۴ دانش آموز محجبه از مدرسه ليسه در شهر ليل اخراج شدند. از سال ۱۹۹۴ تا كنون ۱۰۰ دانش آموز به دليل داشتن حجاب از مدارس دولتي اخراج شده اند و در نيمي از موارد دادگاه از تصميم خود صرف نظر كرده است.
  در دسامبر ۲۰۰۳، شيراك ، رييس جمهور فرانسه تصريح كرد كه براساس نيازهاي سكولار اين كشور بايد قانوني مبني بر ممنوعيت نمادهاي ديني در مدارس تصويب شود. در ماه مارس ۲۰۰۴ اين قانون مورد تصويب پارلمان فرانسه قرارگرفت. اين قانون كه گاهي از آن به عنوان قانون روسري فرانسه ياد مي شود پوشيدن يا همراه داشتن نمادهاي ديني را ممنوع كرده است. مواردي كه به واسطه اين قانون در مدارس دولتي ممنوع شده اند عبارت است از: حجاب، كلاه يهوديان يا صليب هاي بزرگ مسيحيان.
  حق فعاليت ديني مسلمانان در فرانسه
  بر اساس قوانين فرانسه، فعاليت همه اديان در اين كشور آزاد شناخته شده است، ولي هيچ گونه حقوق و يا مستمري و يا كمكي به گروه هاي ديني در نظر گرفته نشده است. بنابراين و بر اساس قوانين، دريافت هر گونه كمك و يا مساعدتي از دولت، خصوصاً براي مسلمانان، غير قابل تصور است. با توجه به قوانين موجود و آزادي هاي قانوني در اين كشور، رفته رفته مسلمان ها دست‏ به تشكيل سازمان ها و مؤسسات ديني و غير زده‏اند، تا جايي كه در سال ۱۹۷۶ ، بيش از ۲۰ مؤسسه مختلف به ثبت رسيده اند.
  در كل فرانسه، حدود ۸ مسجد جامع وجود دارد كه از آن ميان مي‏توان از مساجد بزرگ پاريس، مسجد كوچه پولونسو، مسجدالدعوه، مسجد ليون، مسجد گاليني، بلال، ابوبكر، عمرو را نام برد. علاوه بر آن، مي‏توان از حدود صد نمازخانه تقريباً آبرومند و نمازخانه‏هاي كوچكي كه در مغازه‏ها، خانه‏ها و كارگاه هايي كه در سراسر فرانسه موجودند، نام برد.
  سازمانهاي اسلامي فرانسه
  شوراي ديني مسلمانان فرانسه
  دولت فرانسه از لحاظ قانوني هيچ قوميتي را به رسميت نمي شناسد، اما دولت در سال هاي اخير سعي كرده است سازماني را براي نمايندگي مسلمانان فرانسوي سازمان دهي كند. از اين روي، وزير كشور فرانسه “نيكولاس ساركوزي” در سال ۲۰۰۲ اقدام به تأسيس (شوراي ديني مسلمانان فرانسه) كرد. اين انجمن از آنجا كه به صورت غيررسمي از سوي دولت ملي به رسميت شناخته شده است يك انجمن مستقل خصوصي به شمار مي رود كه از هيچ جايگاه حقوقي خاصي برخوردار نيست.

  دليل بوبكر، رييس شوراي ديني مسلمانان فرانسه
  «دليل بوبكر» از سال ۲۰۰۴ تا كنون رياست اين شورا را برعهده دارد. وي همچنين مديريت مسجد بزرگ پاريس را نيز در اختيار دارد. ماه گذشته پس از برگزاري انتخابات براي بار دوم دليل بوبكر به عنوان رئيس اين شورا انتخاب شد و او متعهد شد مبارزه با اسلام هراسي و تبعيض عليه مسلمانان را در صدر دستور كار خود قرار دهد.

  دولت فرانسه در سال ۲۰۰۳ اقدام به راه اندازي شوراي ديني مسلمانان كرده تا بتواند به مشكلاتي كه در اين زمينه، اين كشور اروپاي غربي با آن رو به رو است رسيدگي كند. شوراي ديني مسلمانان فرانسه با ابعاد ديني زندگي مسلمانان فرانسه همچون ساخت مساجد، آموزش امامان، اعزام روحانيون به بيمارستان ها، زندان ها و ارتش سروكار دارد.
  نسل اول مسلمانان كه امروزه بازنشسته شده اند از سوي دولت و كارفرمايان و حتي مسلمانان به عنوان مهاجر در نظر گرفته نمي شدند. آنها روابط خود را با خانواده ها در كشورهاي متبوع حفظ مي كردند. در سال ۱۹۷۴ زنان وكودكان آنها نيز در فرانسه ساكن شده و خواستار برخورداري از مليت فرانسوي شدند.
  اماشرايط مسلمانان نسل دوم متمايز بود. مسلمانان نسل دوم كه اكثراً در فرانسه متولد شده بودند قصد نداشتند به كشورهاي خود كه پيوندهاي اندكي با آن داشتند مراجعه كنند. آنها علي رغم اينكه دانش اندكي درباره كشور نياكان خود داشتند، اكثراً خود را مهاجر توصيف كردند.
  انجمن هاي اسلامي چندين فدراسيون تشكيل داده اند تا منافع مشترك مسلمانان و دولت اين كشور را حفظ كرده و علاوه برآن به عنوان نماينده مسلمانان در اين كشور اروپاي غربي فعاليت كنند. اين انجمن ها اكنون به عنوان واسطه ميان جوامع اسلامي و دولت فعاليت مي كنند. تا كنون چندين سازمان ملي در اين كشور براي به رسميت شناخته شدن از سوي دولت تلاش كرده اند. در ميان اين سازمان هاي مي توان به فدراسيون ملي مسلمانان فرانسه (fnmf)، مسجد پاريس و اتحاديه سازمانهاي اسلامي فرانسه و تبليغ اشاره كرد.
  فدراسيون ملي مسلمانان فرانسه
  « فدراسيون ملي مسلمانان فرانسه» (fnmf) در سال ۱۹۸۲ با نظارت ليگ جهاني اسلام و با هدف پاسخگويي به نيازهاي ديني، فرهنگي، آموزشي و اجتماعي تأسيس شد و داراي بيش از يكصد اتحاديه و همين تعداد امام است. رياست اين مؤسسه را مصطفي دوگان، ۳۸ ساله و فرانسوي - ترك تبار بر عهده دارد. مركز اروپايي “سريسي” كه مركزي پژوهشي و اطلاعاتي در خصوص اسلام، به شمار مي رود اين فدراسيون را از لحاظ اقتصادي تأمين مي كند.

  مسجد پاريس
  مسجد پاريس كه مركزي فرهنگي - اسلامي به شمار مي رود و بيش از ۲۰۰ انجمن محلي را تحت پوشش خود قرار داده است در سال ۱۹۲۶ به خاطر حق شناسي از سربازان مسلماني كه در جنگ اول جان خود را فداي جمهوري فرانسه كرده بودند، ساخته شد. اين مسجد در يكي از محلات پرجمعيت و فقيرنشين پاريس واقع شده است. تا سال ۱۹۹۳ ، بودجه اين مسجد از سوي عربستان سعوي تأمين شد، اما امروزه اعضاي آن كه اكثرشان مراكشي تبار هستند مسجد پاريس را از حيث اقتصادي حمايت مي كنند. شايان ذكر است اين مسجد روابط بسيار نزديكي با دولت الجزاير دارد.

  در زمينه رهبري مسلمانان فرانسه، بين مسجد پاريس و فدراسيون ملي مسلمانان فرانسه كه ارتباطات نزديكي با اتحاديه اسلامي و عربستان سعودي دارند، همواره رقابتي علني وجود داشته است. به نظر مي‏رسد مسجد پاريس در اين راه امتيازاتي به دست آورده و از پشتيباني دولت فرانسه نيز برخوردار شده است.
  اتحاديه سازمان هاي اسلامي فرانسه
  اتحاديه سازمان هاي اسلامي فرانسه كه در سال ۱۹۸۳ تأسيس شد، به عنوان شاخه فرانسوي اتحاديه سازمان هاي اسلامي در اروپا محسوب مي شود و يك ائتلاف از انجمن هاي اسلامي محلي است. اگر چه مركز اين اتحاديه در پاريس است، در شرق و مركز فرانسه نيز فعال است. ۳۰ انجمن محلي به طور كامل حامي اتحاديه سازمان هاي اسلامي فرانسه هستند و هر كدام ده درصد سرمايه خود را به سازمان اختصاص مي‏دهند. همچنين در حدود ۵۰ انجمن وابسته به اين اتحاديه وجود دارند كه ۵ درصد سرمايه خود را بدان اختصاص مي‏دهند.

  هدف اصلي اتحاديه سازمان هاي اسلامي فرانسه، پيشرفت فرهنگ اسلامي با استفاده از ابزار قانوني و كمك به مسلمانان فرانسه براي انجام اعمال ديني آنها است. رهبران اين اتحاديه به دنبال حمايت از انجمن هاي اسلامي محلي جهت انجام فعاليت هاي ديني و آموزشي هستند. براي مثال، يك كميسيون آموزشي به جمعيت هاي محلي جهت تدريس قرآن و عربي كتاب اهدا مي‏كند. همچنين، آنها روش هاي آموزشي مربوط به نيازهاي كودكان مسلمان مقيم فرانسه است را با هدف حمايت از كودكان در برابر فريب هاي غربي توسعه داده‏اند.
  *با اندکی تغییر و تصرف
  ================================================== =

  همایش سالانه مسلمانان فرانسه
  رئیس اتحادیه سازمانهای اسلامی فرانسه به مناسبت برگزاری بیست و چهارمین همایش سالانه مسلمانان فرانسه بر هویت اسلامی مسلمانان فرانسه تأکید کرد و اظهار داشت: وضعیت مسلمانان فرانسه در حال بهبود و آنها دوره شکوفایی خود را سپری می کنند.

  حاج تهامی بریز رئیس اتحادیه سازمانهای اسلامی فرانسه در حاشیه این همایش اظهار داشت: موضوع همایش امسال تعلق، هویت فردی و غلبه برچالشها است؛ این همایش با دو هدف اصلی برگزار می شود.
  رئیس اتحادیه سازمانهای اسلامی فرانسه این دو هدف را تعمیق درک میان مسلمانان و یاری آنها برای تحقق مسئولیتها و علمی کردن باورهای خود است تا تعهد دینی اسلام را نشان داده و به غیر مسلمانان احترام بگذارند.
  وی یادآور شد: این امر به مسلمانان کمک می کند در جامعه ادغام شده و تصویر حقیقی از اسلام و ارزشهای آن که همان ندای خیر، تعهدات اخلاق، وفاداری به عهد و تعامل است را در جامعه ترویج کنند.
  بریز دومین هدف اتحادیه سازمانهای اسلامی فرانسه از برگزاری این همایش را تعمیق برادری میان مسملانان فرانسه دانست که از تنوع قومی برخوردار هستند. تنها راه وحدت جامعه برادری اسلامی است.
  براساس اظهارات این رهبر اسلامی فرانسه تعداد شرکت کنندگان در این همایش هر سال افزایش می یابد. پیام این همایش برای غیر مسلمانانی که سعی در تحریف اسلام دارند این است که نسبت به مسلمانان منصف باشید. فرانسه دو دهه است که با اسلام و مسلمانان در ارتباط است، نیاکان مسلمان ما خون و زندگی خود را برای حمایت از کشوری که در آن زندگی می کرده فدا کردند.
  حاج تهامی بریز اظهار داشت که حقیقت دردناک فعالیت ستادهایی است که تلاش می کنند حقیقت اسلام را حدشه دار کرده و تبعیض و اسلام هراسی را گسترش دهند. ما می خواهیم آگاهی میان مسلمانان را در این زمینه افزایش داده و به آنها بیاموزیم چگونه باید با رویکرد منطقی، گفتگو و یا حتی فشار بر سیاستمداران موضوع را حل کرد؛ اما بی تردید افراط گرایی و انزوا راه حل مسئله نیست.
  وی تصدیق کرد: مسلمانان فرانسه درحال حاضر دوره شکوفایی و پیش رفت را سپری می کند و وضعیت آنها هر ساله در تمام سطوح بهبود می یابد و این امر را می توان نشانه مثبتی برای جامعه و پذیرش حضور اسلام در قلب محسوب می شود. نشانه آن نیز افزایش تعداد مساجد، مدارس، اوقاف است، اما با تمام این اوصاف هنوز هم مواردی از خصومت نسبت به اسلام و مسلمانان برای تحریف چهره اسلام وجود دارد.
  درحالی که این همایش در آستانه انتخابات ریاست جمهوری فرانسه برگزار شد بسیاری از تحیلی گران اعتقاد داشتند که این همایش تحت هیچ شرایطی قصد ندارد درباره انتخابات به مسلمانان توصیه و پیشنهاد خاصی ارائه دهد.
  وی همچنین تصریح کرد: مسلمانان باید از میراث فوق العاده اسلام و سهم اسلام در توسعه انسانیت و گسترش عدالت و صلح نقش دارد. مسلمانان فرانسه نیز در زمان حال و گذشته نقش مثبتی در این جامعه ایفا کرده اند.
  ارتقاء آگاهی اسلامی تازه مسلمانان فرانسه
  تازه مسلمانان فرانسه که ۲۴ تا ۲۷ فروردین ماه، گروه گروه در همایش سالانه مسلمانان فرانسه حضور یافتند چهره تازه ای به بزرگترین گردهمایی مسلمانان اروپا بخشیده و ارتباطهای تازه ای برای ارتقاء سطح آگاهی و دانش خود ایجاد کردند.
  ترنس لورین که چهار سال است به دین اسلام مشرف شده و نام خود را به اسماعیل لورین تغییر داده است از شرکت در بیست و چهارمین همایش سالانه مسلمانان فرانسه که روز گذشته به پایان رسید ابراز مسرت کرد.
  لورین ۲۲ ساله که داوطلبانه در این همایش برگزار کنندگان را یاری کرده ، در خانواده ای کاتولیک متولد شده و در ۱۸ سالگی اسلام آورده است. وی همایش سالانه مسلمانان فرانسه را از این جهت که منعکس کننده اتحاد و برادری مسلمانان است به حج تشبیه کرد و گفت: چنین گردهمایی هایی به ما کمک می کند به عنوان یک امت مسلمان متحد باشیم.
  این تازه مسلمان فرانسوی در سن ۱۳ سالگی احساس نزدیکی به دین اسلام کرده و از سن ۱۸ سالگی پس از مشرف شدن به آخرین دین الهی همراه دوستان مسلمان خود روزه داری را در برخی روزهای رمضان آغاز کرد و در روز عید فطر شهادتین را گفت.
  بر اساس آماری که مسلمانان ارائه داده اند ۶۰ هزار نفر در فرانسه اسلام آورده اند که در میان آنها می توان نام ستاره های فوتبال فرانسه را چون فرانک ریبری و فیلیپ تروسیه مشاهده کرد. حدود ۶ تا ۷ میلیون مسلمان در فرانسه زندگی می کنند .
  اندری مارتی از شمال فرانسه همراه همسر و برادران و خواهرانش در این همایش شرکت کرده و آن را به عنوان فرصتی برای دیدار برادران مسلمان خود، گوش دادن به سخنرانی متفکران و علما و خرید کتابها و لباسهای اسلامی ارائه شده در نمایشگاه این همایش توصیف می کنند.
  اندری که برای ساخت یک مسجد جدید در شهر هرویل سنت کلیر( شمال فرانسه) ستاد جمع آوری بودجه تشکیل داده بود همایش مسلمانان در شهر بورژه را منبع شادی و غرور مسلمانان اروپا توصیف کرد. اندری مارتی ۱۰ سال پیش اسلام آورده و اظهار می دارد که پیش از آن گویی آشوبی در زندگیش در جریان بوده است، به بسیاری از ادیان رجوع کرده و پس از آن اسلام را مورد بررسی قرار داده و آرامش خود را در آن یافته است.

  یان لوکامپ که ۹ ماه پیش مسلمان شده اظهار داشت که تحت تأثیر گردهمایی مسلمانان قرار گرفته است و از اتحادیه سازمانهای اسلامی فرانسه خواست اقدامات گسترده تری برای برقراری ارتباط با غیر مسلمانان صورت دهند.ی گفت: این همایش برای زندگی شخصی من یک نقطه عطف تلقی می شود، چرا که می توانم اطلاعات خود را درباره دین اسلام افزایش دهم.


  ================================================== =================اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود