صفحه 1 از 20 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تفسیر سوره مبارکه قاف

نوشته
    850
    حضور
    35 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    9

تفسیر سوره مبارکه قاف

با سلام وعرض ادب واحترام خدمت همه علاقه مندان به قرآن
    در این تاپیک قرار است بحث تفسیر سوره قاف که مطالب ارزنده ای که در زندگی خانمها خصوصاکارایی زیادی دارد ؛با مدیریت کاربربزرگوارمان ‏rana_ راه اندازی شود .از همه دوستان خواهشمندم این بحث قرآنی را دنبال کنند .

قرار است مدیر محترم بحث از آیه 1 سوره مبارکه قاف شروع کنند وهر دفعه آیه ای را بیاورند ودر ذیل آیه سوالی را مطرح کنند تا سایر کاربران بتوانند دربحث تفسیری شرکت کنند .

انشاءالله مباحث کاربردی وساده وهمه فهم ارائه شود .هدف آشنایی با محتوای سوره مبارکه می باشد.امیدوارم با این طرح توانسته باشیم قدمی در راه رفع مهجوریت قرآن برداریم.
    بنده از جناب rana_ به خاطر پذیرش مدیریت این بحث کمال تشکر را دارم واز ایشان عاجزانه می خواهم این بحث را با جدیت تمام اداره کنند.واگر قوانینی را مطلبی برای اداره بحث دارند درپست اول مطرح کنند تا دوستان عزیز با امادگی وارد این بحث شوند
    باتشکر از استقبال دوستان از این طرح قرآنی
    التماس دعا-عسکری(مدیر انجمن علوم قرآن)

ویرایش توسط فاطمه ایمانی : ۱۳۸۸/۰۲/۳۱ در ساعت ۰۱:۲۰ دلیل: تغییر نام مدیر بحث

2.  

نوشته
    142
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام به همگی دوستان عزیز ...الحمدلله رب العالمین ...این اولین چیزیه باید از قران یاد بگیریم.......
    من واقعا امید وارم که مطالب برای همه جذاب مفید و کاربردی و زیبا باشد و یقین دارم که خدای بزرک من بسیار بسیار مرا هدایت و راهنمائی میکند .........من در اول بحث باید به این نکته اشاره کنم که این تفاسیر منبع قابل ذکری ندارد و برداشتهای شخصیست اگر جائی نقص داشت این را به من ببخشید و هر چیزی راکه به نظرتان پذیرفتنی نیست را بیان کنید که من هم استفاده کنم پس از دوستان میخواهم از مبنده حقیر منبع نخواهند منبع ذهن و فکر من و تنی چند از دوستانم است(هذا من فضل ربی).........االهم عجل لولیک الفرج
    ویرایش توسط mahshid : ۱۳۸۷/۰۸/۱۸ در ساعت ۲۲:۳۴
    عشق پایان بازیست.

حضرت علي(ع):

بين حق و باطل فقط چهار انگشت فاصله است ،فاصله ميان گوش و چشم،حق آن است كه بگوئي ديدم و باطل آن كه بگوئي شنيدم.

سبز و پايدار باشيد

4. تشکرها 3

نوشته
    142
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

اولین سوال در این سوره قرآن چیست که خدا به آن قسم میخورد و کافران با ددیدن رسولی که آن را شرح میدهد تعجب میکنند....؟جواب بسیار کوتاه است...و البته جالب
    عشق پایان بازیست.

حضرت علي(ع):

بين حق و باطل فقط چهار انگشت فاصله است ،فاصله ميان گوش و چشم،حق آن است كه بگوئي ديدم و باطل آن كه بگوئي شنيدم.

سبز و پايدار باشيد

6. تشکر

نوشته
    1,758
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط mahshid نمایش پست
    با سلام به همگی دوستان عزیز ...الحمدلله الرب العالمین ...این اولین چیزیه باید از قران یاد بگیریم.......
    من واقعا امید وارم که مطالب برای همه جذاب مفید و کاربردی و زیبا باشد و یقین دارم که خدای بزرک من بسیار بسیار مرا هدایت و راهنمائی میکند .........من در اول بحث باید به این نکته اشاره کنم که این تفاسیر منبع قابل ذکری ندارد و برداشتهای شخصیست اگر جائی نقص داشت این را به من ببخشید و هر چیزی راکه به نظرتان پذیرفتنی نیست را بیان کنید که من هم استفاده کنم پس از دوستان میخواهم از مبنده حقیر منبع نخواهند منبع ذهن و فکر من و تنی چند از دوستانم است(هذا من فضل ربی).........االهم عجل لولیک الفرج

سلام خانم مهشید

اگه با آیات قران احادیث و عقل در تضاد نباشه سرا÷ا گوشم.

طیب
    هر معرفتى كـــه بوىِ هستىِ تو داد *** ديوى است به ره، از آن حذر بايد كرد

سبحه بر کف، توبه بر لب،دل پر از شوق گناه/ معصيت را خنده مي آيد ز استغفار ما

أَلَيْسَ الصُّبْحُ بِقَرِيبٍ

8. تشکر

نوشته
    1,758
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

اولین سوال در این سوره قرآن چیست که خدا به آن قسم میخورد و کافران با ددیدن رسولی که آن را شرح میدهد تعجب میکنند....؟جواب بسیار کوتاه است...و البته جالب :rose::rose:

نام اين سوره از ابتداى آن كه حرف مقطّعه «ق» مى‏باشد، گرفته شده است.

به نام خدا كه رحمتش بى اندازه است و مهربانى اش هميشگى.

ق وَالْقُرْآنِ الْمَجِيدِ«1»بَلْ عَجِبُوا أَن جَاءهُمْ مُنذِرٌ مِّنْهُمْ فَقَالَ الْكَافِرُونَ هَذَا شَيْءٌ عَجِيبٌ«2»

ق ، سوگند به قرآن مي يد [ كه محمّد ، فرستاده ماست و وقوع قيامت حق است . ] « 1» [ كفر پيشگان نه تنها ايمان نياوردند ] بلكه از اينكه بيم دهنده اى از خودشان به سوى آنان آمد تعجب كردند و در نتيجه كافران گفتند : اين چيزى عجيب است . « 2»

10. تشکرها 3

نوشته
    1,758
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام خانم مهشید

خسته نباشید.

به قران صفت مجید داده اند پروردگار. مجید یعنی چه؟

طیب

12. تشکر

نوشته
    1,758
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

اولین سوال در این سوره قرآن چیست که خدا به آن قسم میخورد و کافران با ددیدن رسولی که آن را شرح میدهد تعجب میکنند....؟جواب بسیار کوتاه است...و البته جالب :rose::rose:

اين سوره يكى از 29 سوره‏اى است كه با حروف مقطّعه آغاز گرديده و چنانكه بارها گفتيم، اين حروف بيانگر عظمت و اعجاز قرآن است كه از همين حروف الفبا تشكيل يافته و لذا بلافاصله پس از آن به قرآن سوگند ياد شده است. «ق و القرآن المجيد»

درباره‏ى پيامبر و آنچه بر او نازل شده و دستورات او، دو نوع تعجّب در قرآن ذكر شده است: يكى مثبت و ديگرى منفى.
    تعجّب مثبت از گروهى جن بود كه مطالب عالى قرآن آنان را به تعجّب واداشت و گفتند: «سمعنا قرآنا عجبا» (334) تعجّب منفى از كفّار است كه در چند مو مى‏باشد:
    از اينكه شخصى مثل خود آنان پيامبر شده است. «بل عجبوا أن جائهم منذر منهم»
    از دعوت او به يكتاپرستى. «أجعل الالهة الهاً واحداً ان هذا لشى‏ء عجاب» (335)
    از گفتار او درباره حسابرسى و برپايى قيامت. «أفمن هذا الحديث تعجبون» (336)
    از زنده شدن مجدّد. «و ان تَعجب فعجب قولهم ءاذا كنّا تُراباً ءانّا فى خلق جديد» (337)

ت
    فسیر نور

ویرایش توسط طیب : ۱۳۸۷/۰۸/۱۸ در ساعت ۰۵:۲۲

14. تشکرها 3

نوشته
    1,758
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

ترجمه :

بلكه از آمدن پيامبرى هشدار دهنده از ميان خودشان در شگفت شدند، پس كافران گفتند: اين (سخنان كه از قيامت خبر مى‏دهد) چيز عجيبى است!

آيه : 3
    تفسیر سوره مبارکه قاف

أَءِذَا مِتْنَا وَكُنَّا تُرَاباً ذَلِكَ رَجْعٌ بَعِيدٌ

ترجمه :
    تفسیر سوره مبارکه قاف

آيا هنگامى كه مرديم و خاك شديم (دوباره زنده مى‏شويم؟) اين برگشت بعيد است.

تفسیر نور
    ویرایش توسط طیب : ۱۳۸۷/۰۸/۱۸ در ساعت ۰۵:۴۲

16. تشکرها 3

نوشته
    1,758
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

به باور پاره‏اى تقدير آيه اين گونه است كه: سوگند به اين قرآن شكوهبار كه محمد(ص) پيام‏آور بزرگ خداست. دليل اين تفسير آيه بعد است كه مى‏فرمايد: بَلْ عَجِبُوا أَنْ جَاءَهُمْ مُنْذِرٌ مِنْهُمْ سردمداران اين جامعه و مردم بدان جهت كه تو را دروغگو پنداشتند، وحى و رسالت را تكذيب نكردند، نه، بلكه آنان از اين شگفت‏زده شدند كه پيامبر و هشداردهنده‏اى از خود انسانها و از خود جامعه و امت عرب براى ارشاد و هدايت آنان آمد، چرا كه به باور آنان خدا تنها به فرشته‏اى از فرشتگان وحى خواهد فرستاد و او را براى رسالت برخواهد انگيخت نه انسان‏ها را. فَقَالَ الْكَافِرُونَ هَذَا شَيْ‏ٌ عَجِيبٌ‏ و كفرگرايان و حق‏ستيزان گفتند: اين رسالت محمد(ص) و سخن او از زنده شدن مردگان و جهان پس از مرگ و حساب و كتاب و بهشت و دوزخ، سخنى شگفت‏آور است! * * * و با اين بهانه، هم رسالت پيامبر را انكار كردند و هم جهان پس از مرگ و زنده شدن مردگان را؛ به همين جهت قرآن در سومين آيه مورد بحث مى‏افزايد: أَئِذَا مِتْنَا وَكُنَّا تُرَابًا ذَلِكَ رَجْعٌ بَعِيدٌ آنان گفتند: آيا هنگامى كه ما مرديم و پيكرمان در زير خاك متلاشى گرديد و به خاك تبديل شد، دوباره زنده مى‏شويم؟ اين بازگشت و اين زندگى پس از مرگ دور از انديشه و پندار ماست و كارى است ناشدنى...

تفسیر مجمع البیان

ویرایش توسط طیب : ۱۳۸۷/۰۸/۱۸ در ساعت ۰۶:۱۴

18. تشکرها 3

نوشته
    142
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

ممنون از جناب طیب به خاطر شرکت در بحث
    اولا که مهمترین کلماتی که با قاف شروع میشوند قرآن و قدراست. و اما مجید یعنی بزرگوار و از ریشه مجد می آید قسم به قرآن بزرگوار و اما چیزی که به نظرم من میاید این است که خوب اینجا وقتی به قران قسم خورده یک بعد آن شکل مکتوب آن است و بعد دیگر شکل ناطق آن (علی (ع) فرمودند: قرآن ناطق منم) پس در اینجا شاید منظور ولایت هم باشد و البته فاطمه زیرا وقتی گفته شده از آن در تعجبند ممکن است فاطمه هم باشد زیرا در زمان تولد ایشان همه از اینکه پیامبر با داشتن دختر از ابتر بودن در آمده شگفت زده شدند و این قسم میتواند شامل قرآن مکتوب ولایت و فاطمه باشد و اینها تماما باعث شگفتی کفار بودند.
    عشق پایان بازیست.

حضرت علي(ع):

سبز و پايدار باشيد

صفحه 1 از 20 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

فرشته سائق چه فرشته ای است؟, قهر خدا فقط متعلق به اون دنیاست؟, قهر در لغت عربی, قرآن در برخوردباناهنجاری اجتماعی چه برخوردی دارد؟, قعيد, لحظه مرگ وسکرات آن چگونه است؟, منيب, نفخه فزع, نفخه قيام, نفخه جمع, نفخه حضور, نفخه صعق, نوشتن ناله ها توسط فرشته ها چه سودی دارد؟, چگونه بفهمیم نیتی که داریم وسوسه های نفس است ؟, چگونه دوزخ مخاطب واقع مى شود و پاسخ مى گويد؟, چرا گفته شده است از رگ گردن به شمانزدیکترم؟, چرا پروردگار به قران قسم خوردند؟, چرا خدابادوزخیان با فضل خویش برخورد نمی نماید؟, وسوسه, وعده ی عذاب چه ارتباطی با اختیاردارد؟, کتا ب حفیظ, آیا انبیاءو مردان خدا سکرات مرگ را چشیده اند؟, آیا ایمان اجبار انجام واجبات دینی است؟, آسمان شکاف ندارد کنایه از چیست ?, ایا خدا دراین دنیاهم با بنده اش قهرمیکنه؟, تفسیر سوره مبارکه قاف, تکذیب حق, جهنم افزون خواه, خداوند عالم به وسوسه های نفس انسان, خشيت, دلیل قسم خوردن پروردگار چیست؟, دلايل انكار پيامبران, دو نوع تعجّب در قرآن, ريشه اضطراب و سردرگمى, زوج و فرد بودن گیاهان, سيماى مرگ در قرآن, سيماى مرگ در روایات, سائق ،فرشته نويسنده حسنات

نمایش برچسب‌ها

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری