جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: لایه های پنهان جنگ

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  793
  مورد تشکر
  2,216 پست
  حضور
  2 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  13

  لایه های پنهان جنگ
  دراین تاپیک قصدداریم به بررسی خیانتهایی که دولت های جهان به ملت ایران رواداشتندبپردازیم.
  ویرایش توسط مرصاد : ۱۳۸۷/۰۸/۱۸ در ساعت ۱۵:۳۲
  [SIGPIC][/SIGPIC]
  اللهم انی اسئلک بحق روح ولیک
  علی بن ابی طالب
  الذی مااشرک بالله طرفه عین ابدا
  ان تعجل فرج ولیک القائم المهدی
  --------------------------------------
  همه نام بسیج در گمنامی است و عزت او در مظلومیت او و افتخار او حضور در صحنه های حساس در روز های حادثه.... بسیجی دلگیر نباش ،تو خار چشم دشمنی....


 2. تشکرها 2


 3. #2
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  793
  مورد تشکر
  2,216 پست
  حضور
  2 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  13  درابتدای این مقاله یک حدیث از حضرت رسول (ص)نقل می کنم:
  هرکس دربین ظالم ومظلوم،ازظالم حمایت کند خودروزی به ظلم آن دچارخواهدشد.
  همان بلایی که برسرکویت آمد!!!

  كشورهاى عربى خليج فارس در شش ماه اول جنگ عليه ايران به دولت عراق حدود ۲۰ ميليارد دلار وام بدون بهره دادند. معاون وزير دارايى سابق صدام در سال ۱۹۸۰ مى نويسد:
  ما توانستيم در طى يك روز در سپتامبر ۱۹۸۰ از عربستان، امارات، كويت و قطر ۵/۵ ميليارد دلار وام بدون بهره بگيريم. امير امارات نيز يك ميليارد دلار به عنوان هديه تقديم كرد.

  «حنارزوقى الصايغ» معاون وزير دارايى در دوران صدام در ادامه مى گويد: ما در اواخر ماه اكتبر سال ۱۹۸۰ يعنى دو ماه بعد از آغاز جنگ عليه ايران در هياتى به رياست وزير دارايى «ثامر الشيخلى» ماموريت داشتيم كه طى يك روز مبلغ شش و نيم ميليارد دلار وام بدون بهره جمع آورى نماييم.
  الصايغ در ادامه مى گويد: آن روز به فرودگاه نظامى «الوليد» (در نزديكى مرز اردن) رفتيم و با يك هواپيماى نظامى به مقصد اول خودمان يعنى جده عربستان حركت نموديم. بعد از استقبال مسوولان عربستانى به هتل «الحمراء» رفته و از آنجا به دفتر «شيخ محمد ابوخليل» وزير دارايى عربستان رفته و با او ملاقات كرديم. همه چيز آماده بود، آن وزير با ما يك قرارداد وام بدون بهره سه ميليارد دلارى را فورا امضا كرد.
  وى مى افزايد: سپس از عربستان به سمت امارات پرواز كرديم، در ابوظبى شيخ «سرور» از ما استقبال نمود و گفت شيخ زايد فرمودند كه سلام مرا به صدام حسين برسانيد و بگوييد كه هر قطره خون سربازان عراقى كه ريخته مى شود براى من ميلياردها دلار ارزش دارد. براى همين من مبلغ يك ميليارد دلار را به عنوان هديه به صدام حسين تقديم مى كنم. ما هم بدون امضاى هيچ قراردادى با آن يك ميلياردى كه به حساب بانك مركزى عراق حواله شده بود از امارات پرواز كرديم.
  بعد از آن به دوحه قطر رسيديم و قرارداد اعطاى وام يك و نيم ميليارد دلارى را امضا نموده و به كويت حركت كرديم. در كويت با برخورد عجيبى روبه رو شديم، چرا كه شيخ «جابر الاحمد الصباح» امير كويت به وزير دارايى ما گفت: ممكن است قرارداد اين وام دو ميليارد دلارى به جاى اين كه بين دو كشور امضا گردد بين دو بانك مركزى دو كشور امضا شود، وزير داريى ما مى دانست كه چنين امرى بعدها ما را به دردسر خواهد انداخت براى همين اصرار كرد كه بين دو دولت باشد و بالاخره شيخ جابر دستور داد كه بين دو كشور امضا گردد.
  معاون وزير دارايى سابق مى افزايد: ما در سفر يك روزه اى كه به چهار كشور داشتيم ۵/۵ ميليارد دلار وام بدون بهره و يك ميليارد دلار هديه به دست آورديم.
  وى مى گويد: اين سفرها در شش ماه اول جنگ سه بار تكرار شد و ما توانستيم در اين سه سفر مبلغ ۵/۱۹ ميليارد دلار وام بدون بهره جمع كنيم كه به شرح زير است:
  عربستان سعودى: ۹ ميليارد دلار
  كويت: ۶ ميليارد دلار
  امارات: ۳ ميليارد دلار
  قطر: ۵/۱ ميليارد دلار
  وى در ادامه مى گويد: در بهار سال ۱۹۸۲ شيخ راشد بن عبدالله وزير امور خارجه امارات با يك هواپيماى اختصاصى وارد بغداد شد. من هم به همراه وزير دارايى به استقبال او رفتم. او به ما ابلاغ كرد كه دولت امارات مبلغ سه ميليارد دلار وام بدون بهره تقديم عراق خواهد كرد كه با هديه يك ميلياردى شيخ زايد شد چهار ميليارد دلار.
  «الصايغ» مى افزايد: عربستان سعودى با وجود اعطاى وام، حمايت مالى از ما را برنداشت به طورى كه هرگاه بانك مركزى عراق دلار نداشت وزير دارايى با شيخ «محمد ابوالخيل» وزير دارايى عربستان تماس مى گرفت و او فورا مبلغى كه معمولا بين ۴۰۰ الى ۶۰۰ ميليون دلار بود به بانك مركزى عراق حواله مى كرد. در نتيجه بعدها معلوم شد كه عربستان مبلغ ۱۱ ميليارد دلار به عراق وام بدون بهره اعطا كرده است.
  در كل كشورهاى عربى چيزى حدود ۵۵ ميليارد دلار به عراق كمك مالى كردند كه كشورهاى عربى خليج فارس اكثر اين وام ها را از آغاز جنگ صدام عليه ايران در سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۸ به عراق به عنوان پشتيبانى و حمايت به صورت وام بدون بهره يا هديه تقديم كردند.

  [SIGPIC][/SIGPIC]
  اللهم انی اسئلک بحق روح ولیک
  علی بن ابی طالب
  الذی مااشرک بالله طرفه عین ابدا
  ان تعجل فرج ولیک القائم المهدی
  --------------------------------------
  همه نام بسیج در گمنامی است و عزت او در مظلومیت او و افتخار او حضور در صحنه های حساس در روز های حادثه.... بسیجی دلگیر نباش ،تو خار چشم دشمنی....


 4. تشکرها 2


 5. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  5,435
  مورد تشکر
  4,566 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  27  بسیار عالی مرصاد عزیز!
  مثل همیشه به جا و به موقع...
  ممنونم!  دست به دست من بده
  پا به پای من بیا
  نگو امروز مال ما
  بگو فردا رو میخوام


  به لطف الهی فردا از آن ماست....
 6. تشکرها 2


 7. #4
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  793
  مورد تشکر
  2,216 پست
  حضور
  2 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  13  بررسى آمارى كمك هاى غرب به عراق در طول جنگ تحميلى عليه ايران، نشان از حمايت آشكار سياسى و تسليحاتى و همپيمانى امريكا و غرب با صدام دارد. جنگ ايران و عراق با مشخصه طولانى ترين و پر هزينه ترين درگيرى نظامى در تاريخ معاصر منطقه خاورميانه كه دو قدرت جهانى و هم پيمانانشان در دوران جنگ سرد در حمايت از يك طرف جنگ اتفاق نظر داشتند و مهمتر از همه عدم حل و فصل نهايى آن با برقرارى صلح ميان دو كشور ايران و عراق و بسيارى از مسايل ديگر، سبب شده است علت ، نحوه و نتايج جنگ تا سال هاى مديد همچنان مورد بحث و بررسى قرار گيرد. اما آن چه در اين ميان بسيار حايز اهميت است، مساله حضور نقش مستقيم و غيرمستقيم بسيارى از كشورهاى غربى و اروپايى در حمايت از عراق و سيل عظيم كمك هاى مالى و نظامى اين كشورها به عراق طى هشت سال جنگ تحميلى است .
  حقايق حاكى از آن است كه برنامه هاى تسليحاتى و نظامى عراق و ارسال كمك هاى تسليحاتى به اين كشور از سوى اروپا و غرب طى سال هاى آغازين جنگ، شتاب بى سابقه اى پيدا كرد به گونه اى كه از آن به عنوان انقلابى در تاسيسات نظامى عراق ياد مى شود. بى شك پرداختن به ابعاد آمارى ارسال تسليحات نظامى به عراق در طول جنگ از سوى غرب و اروپا، در حالى كه ايران در طول اين جنگ از حداقل تجهيزات نظامى بهره مى برد، از حقايق ناگفته اى در اين زمينه پرده بر مى دارد.
  آغاز هفته دفاع مقدس و سالروز آغاز جنگ تحميلى عليه ايران (۳۱ شهريور ۱۳۵۹ - ۱۹۸۰) فرصت مناسبى است تا از منظرى جديد به ابعاد گوناگون كمك هاى نظامى و تسليحاتى اروپا و غرب به عراق در جريان جنگ تحميلى عليه ايران پرداخته شود.
  بى شك مساله فروش تسليحات نظامى پيشرفته از سوى غرب و اروپا به عراق طى هشت سال جنگ تحميلى نقش بلاانكار اين كشورها در جنگ را به خوبى نمايان مى سازد. بر اساس گزارش هاى موجود در سال ،۱۳۶۶ شبكه تداركات نظامى عراق در جريان جنگ تحميلى عليه ايران به نحو بى سابقه و چشم گيرى فعال شده بود. نگرانى ناشى از گسترش دامنه جنگ و ضرورت مقابله با برترى ايران موجب شده بود كه بر اساس يك تصميم همگانى، عراق به طور برجسته و بى سابقه اى تجهيز شود. تنها آمارهاى منتشر شده حاكى از آن است كه در اين مرحله در كمتر از دو سال، فرانسه حدود ۶/۵ ميليارد دلار و روسيه (شوروى سابق) حدود ۳/۹ميليارد دلار اسلحه و تجهيزات نظامى به عراق فروختند. افزون بر اين، زيربناى صنعتى اين كشور از سال ۱۹۸۴ (۱۳۶۳ شمسى) ميلادى به بعد با ۲/۱۴ ميليارد دلار هزينه تقويت شد. عراقى ها توانستند در اين روند از شوروى، امريكا ، فرانسه و آلمان تجهيزات و فن آورى پيشرفته نظامى خريدارى كنند.

  كمك هاى امريكا به عراق
  اقدامات امريكا عليه ايران به موازات افزايش پيشروى نيروهاى ايرانى در مواضع عراقى ها، با هدف جلوگيرى از پيروزى ايران و شكست عراق تشديد شده و گسترش مى يافت، زيرا پيروزى ايران در جنگ براى امريكا غيرقابل قبول بود. (۱) اين كشور در نخستين گام، آشكارا در جهت حمايت از عراق نام اين كشور را از فهرست كشورهاى به اصطلاح تروريست حذف كرد و طرح هاى گسترده نظامى، سياسى و اقتصادى اش را براى كمك به عراق در جريان جنگ عليه ايران، تصويب كرد. (۲)
  صدام با فرستادن نزار حمدون، به عنوان سفير عراق به امريكا، علاوه بر اهدافى كه درسطوح مختلف پيگيرى مى كرد زمينه تحكيم روابط عراق و امريكا را فراهم ساخت و به تدريج عراق به يك متحد امريكا در منطقه تبديل شد و بازارش براى امريكا بازار پر سودى ارزيابى شد. به همين دليل جامعه تجارى و صنعتى امريكا به عنوان بزرگترين پيشتيبان عراق از روابط تجارى با اين كشور حمايت مى كرد. كمك اطلاعاتى و نظامى امريكا به عراق كه از سال ۱۳۵۹ آغاز شد، موجب شد تا سازمان سيا اطلاعات فوق العاده محرمانه اى از مراكز استراتژيك ايران در اختيار عراق قرار دهد. حتى برخى از گزارش ها نشان مى دادند كه ويليام كسى، رييس وقت سيا، بارها عراق را در حمله به تاسيسات اقتصادى و حياتى ايران تشويق كرده بود و نمونه آن حمله هواپيماهاى عراقى به جزيره سيرى بود كه در چهارچوب هماهنگى دقيق اطلاعاتى ميان آن ها انجام گرفت. بسيارى بر اين باورند كه كمك هاى امريكا به عراق در جريان جنگ تحميلى عليه ايران، گذشته از آن كه نظامى بوده است از نوع كمك هاى اطلاعاتى به شمار مى رفته است. گزارش ها نشان مى دهند كه امريكا طى سال هاى ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۶ معادل ۵/۱ ميليارد دلار تجهيزات الكترونيكى، انواع ماشين آلات، دستگاه هاى حساس و كامپيوترهاى فوق العاده قوى در زمينه توليد سلاح هاى شيميايى، موشكى و هسته اى را به دولت عراق فروخته بود. بعدها، يك بازپرس كنگره امريكا كه مسوول بررسى عملكرد دولت امريكا در برابر عراق بود، اظهار داشت: «دامنه و وسعت انواع تجهيزات تكنولوژيكى، اطلاعاتى و نظامى حساسى كه از طرف دولت امريكا به عراق ارسال شده است، آدم را شوكه مى كند.»
  همچنين در گزارشى كه بعدها در شبكه خبرى اى.بى. سى امريكا پخش شد، بر اين مساله تاكيد شد كه شركت هاى امريكايى، به طور قانونى و غيرقانونى، نوعى فن آورى را در اختيار عراق قرار داده بودند كه اين كشور را قادر مى ساخت برنامه هاى ساخت پيشرفته ترين جنگ افزارهاى نظامى اش را ادامه دهد. به گزارش روزنامه تايمز مالى چاپ انگليس، شركت امريكايى «اينترنشنال سيگنال اندكنترل» نيز در انتقال مخفيانه فناورى ساخت بمب هاى خوشه اى به عراق دست داشتند.(۳)
  كمك اطلاعاتى امريكا به عراق به عنوان يكى از مهمترين نيازمندى هاى اين كشور، در صدر موافقت نامه هاى عراق و امريكا در سال ۱۹۸۶ - ۱۳۶۵ محسوب مى شد. امريكايى ها درباره فعاليت نيروى هوايى ايران اطلاعات ارزشمندى در اختيار عراق قرار مى دادند. اين اطلاعات در آواكس هاى امريكايى مستقر در رياض جمع آورى شدند. روزنامه واشنگتن پست طى گزارشى نوشته بود: «امريكا درباره آرايش نيروهاى ايرانى در جبهه ها و هدف هاى اقتصادى ايران، اطلاعات ماهواره اى در اختيار عراق قرار مى دهند.»
  ويليام كسى، از جمله افرادى بود كه پيوند اطلاعاتى امريكا و عراق را بر قرار مى ساخت و پيش از اعزام سفير امريكا به بغداد، يك رييس تمام وقت ايستگاه اطلاعاتى را در بغداد مستقر كرده بود كه قبل از هر حمله بزرگ عراق در جبهه جنگ يا حمله ديپلماتيك در جبهه سياسى مورد مشورت صدام قرار مى گرفت. (۴)

  كمك هاى شوروى به عراق
  شوروى سابق علاوه بر ارسال سلاح به عراق، با ارزيابى از ضعف هاى ساختارى ارتش آن كشور دروضعيت دفاع و حمله، در توسعه نيروهاى مسلح عراق و طرح ريزى استراتژى تهاجمى اين كشور نيز نقش فعال و محورى داشت. كمك هاى شوروى به عراق حتى در پاره اى از مواقع در مقايسه با ساير كشورها بسيار برجسته تر و نمايان تر بود و تا اندازه اى تاثيرات سرنوشت سازى بر روند تحولات جنگ داشت. بر اساس گزارش هفته نامه «فارين ريپورت » (foreign Report) چاپ لندن درباره كمك هاى تسليحاتى شوروى به عراق، روس ها از اول ماه ژانويه ۱۹۸۷ يك قطار هوايى به منظور تحويل اسلحه به عراق به كار انداختند و موشك هاى زمين به زمين با برد متوسط از نوع اسكاد B، تانك هاى جديد تى - ،۷۲ هواپيماهاى ميگ ۲۳ و ميگ ۲۵ كه به صورت قطعات جداگانه حمل مى شد و موشك هاى ضدهواپيما از انواع گوناگون همراه با تكنسين هاى روسى را به عراق فرستادند. علاوه بر آن، مسكو چهار فروند هواپيماى سوخت رسان از نوع توپولوف ۷۲ براى سوخت رسانى از آسمان به هواپيماهاى جنگى و بمب افكن هاى عراق به آن كشور تحويل داد.
  جيمز بيل يكى از محققان امريكايى، طى مقاله اى درباره كمك هاى شوروى به عراق نوشت: « شوروى با عراق روابط بسيار نزديك دارد و حدود ۶۰ درصد از تجهيزات نظامى آن كشور را تامين مى كند و علاوه بر هواپيماهايى مانند ميگ ،۲۳ ۲۱ و ۲۵ در حال حاضر ميگ ۲۹ و هزاران موشك زمين به زمين اسكاد در اختيار عراق گذاشته است. شكى وجود ندارد كه اتحاد جماهير شوروى بزرگترين قدرت خارجى است كه از عراق حمايت مى كند.» بنابر گزارش رسمى روزنامه اخبار مسكو، فهرست بخشى از تسليحات نظامى كه شوروى در طول جنگ تحميلى عليه ايران به عراق تحويل داد، به شرح زير است:
  ۵۰۰ دستگاه تانك تى - ،۷۲ ۱۰۰۰ دستگاه تانك تى - ،۶۲ ۳۵۰ فروند موشك زمين به زمين با برد ۳۰۰ كيلومتر، ۲۵ فروند هواپيماى شكارى ميگ ،۲۹ ۲۳ فروند هواپيماى شكارى ميگ ،۲۵ ۷۰ فروند هواپيماى شكارى ميگ ۲۳ ، ۷۰ فروند هواپيماى شكارى ميگ ۲۱ و ۳۰ فروند جنگنده شكارى سوخوى ۲۵ و ۵۰ فروند جنگنده شكارى سوخوى ۲۰.


  كمك هاى فرانسه به عراق
  بيشترين ميزان كمك نظامى به عراق در طول جنگ تحميلى از آن فرانسوى ها است كه در مقايسه با ساير كشورهاى غربى بيشترين تسليحات مورد نياز عراق را به اين كشور ارسال كردند. فرانسوى ها منابع استراتژيك و توانايى هاى مالى لازم را براى تقويت عراق در اختيار داشتند و به همين دليل از شهريور سال ۱۳۵۹ - ۱۹۸۰ فروش تسليحات نظامى فرانسه به عراق به ۶/۵ ميليارد دلار رسيد و ۷/۴ ميليارد دلار نيز در قالب قراردادهاى بازرگانى و غيرنظامى ميان دو كشور منعقد شد كه دست كم هفت ميليارد دلار از مجموع اين معاملات به صورت وام و اعتبارات بود. در سال ۱۹۸۲ ميلادى، ۴۰ درصد از صادرات تسليحاتى فرانسه به عراق ارسال مى شد؛ ميراژ اف- ،۱ موشك هاى هوا به هواى مجيك - ،۱ موشك هاى اگزوست ۳۹-AM و پس از آن هواپيماهاى سوپر استاندارد علاوه بر تقويت قدرت هوايى عراق، اين كشور را براى حمله به نفت كش ها و پايانه هاى نفتى ايران از موقعيت برترى برخوردار مى كرد. همچنين عراقى ها يك قرارداد ۵/۶ ميليارد دلارى تحت عنوان «پروژه فاو» با سه شركت خصوصى فرانسوى به امضا رساندند.
  عراقى ها پيش بينى كرده بودند كه طى سه مرحله از ساخت هواپيما و صنعت فضايى برخوردار خواهند شد و به جاى اعمال تغيير و ارايه خدمات به ميراژهاى اف - ۱ در فرانسه، در كشور خود به اين كار اقدام كنند.
  همچنين، عراقى ها اميدوار بودند كه با احداث كارخانه هواپيماسازى «سعد ۲۵» و با انتقال فناورى جديد و هواپيماى آموزشى آلفا جت ،۱۳۴ محصول مشترك آلمان و فرانسه را توليد كنند. عراق در مرحله پايانى مى توانست هواپيماى ميراژ ۲۰۰۰ را به عنوان بمب افكنى جديد كه در ارتفاع پايين پرواز مى كرد و دستگاه رادار آن مى توانست دفاع هوايى را گمراه كند، توليد كند. افزون بر اين، فرانسوى ها در ساخت راكتور اتمى و فراهم كردن زمينه دستيابى عراق به سلاح اتمى نقش برجسته اى داشتند. (۵)
  يكى از فرودگاه هاى پيشين ناتو در فرانسه محل بارگيرى هواپيماهاى نيروى هوايى عراق بود و اين هواپيماهاى غول پيكر بارى، هر روز به اين فرودگاه مى آمدند و موشك هاى ساخت فرانسه، بمب هاى خوشه اى، فيوز، تجهيزات رادارى و الكترونيكى هواپيماها را با خود به عراق مى بردند. محموله هاى تسليحاتى فرانسه به عراق آن قدر زياد بود كه تقريبا از اواسط سال ۱۹۸۶ حتى هواپيماهاى غيرنظامى خطوط هوايى بغداد - پاريس نيز به حمل جنگ افزار مى پرداختند.
  بنا به گزارش هاى منتشر شده در آن مقطع زمانى، فرانسه نخستين جنگنده بمب افكن ميراژ خود را بلافاصله پس از آزادى گروگان هاى امريكايى از ايران (در بهمن ۱۳۵۹ - ۱۹۸۰ ) به عراق فرستاد. كمى بعد، چهار فروند ميراژ فرانسوى با هدايت خلبانان نيروى هوايى فرانسه وارد قبرس شدند و از آنجا توسط خلبانان عراقى به عراق منتقل شدند. پس از آن هم به تدريج ميراژهاى فرانسوى در پى سفارش عراق به اين كشور تحويل داده شدند. همچنين ۱۳ دستگاه موشك انداز متحرك، علاوه بر سكوهاى ثابت به عراق تحويل داده شدند. بازسازى رآكتور هسته اى ازيراك، كه در سال ۱۹۸۱ به دست اسراييلى ها منهدم شده بود، از جمله كمك هايى بود كه «لكود شسول» وزير خارجه وقت فرانسه در ديدار ژانويه ۱۹۸۳ به طارق عزيز، قول آن را داد. (۶)

  كمك هاى انگليس به عراق
  رونق ناگهانى بازار عراق براى صنايع ابزارسازى انگليس نيز كارساز بود. بر اساس برآورد انجمن فناورى ابزارهاى ماشين انگليس ((MTAA فروش ابزارهاى ماشينى اين كشور به عراق از ۹/۲ ميليون دلار در ۱۹۸۷ ميلادى به ۵/۳۱ ميليون دلار در سال ۱۹۸۸ ميلادى افزايش يافت. از سوى ديگر برخى از كارخانه هاى انگليسى در پى فروش سلاح به عراق سود سرشارى به دست آوردند و حتى در سال ۱۹۸۸ ميلادى فروش اين اقلام به يك دوم ميليارد دلار رسيد. همزمان انگليسى ها دفتر خريد ايران در خيابان ويكتورياى لندن را از طريق سازمان اطلاعاتى M-15 كنترل كرده و اطلاعات آن را در اختيار عراق قرار مى دادند. (۷)
  احداث شبكه پناهگاه هاى پر هزينه زيرزمينى، بخش ديگرى از تلاش هاى عراق بود كه در ژوئن ۱۹۸۲ با تصميم صدام و مشاركت مهندسان انگليسى آغاز شد. كالين گرافت، رييس فدراسيون مشاوران در مقاطعه كاران پناهگاه هاى هسته اى انگليس مى گويد: «شركت هاى انگليسى طرح هايى ارايه كردند كه به موجب آن براى ۴۸ هزار سرباز، پناهگاه امن ساخته شد. هر پناهگاه تونل پولادين داشت و مى توانست تا ۱۲۰۰ نفر را در خود جاى دهد. در هر پناهگاه پست هاى فرماندهى، محل بيماران، اتاق هاى ضد آلودگى، آشپزخانه، انبارغذاهاى خشك، آب و قورخانه يعنى تمام ملزومات يك اقامت بلندمدت پيش بينى شده بود.»(۸)

  [SIGPIC][/SIGPIC]
  اللهم انی اسئلک بحق روح ولیک
  علی بن ابی طالب
  الذی مااشرک بالله طرفه عین ابدا
  ان تعجل فرج ولیک القائم المهدی
  --------------------------------------
  همه نام بسیج در گمنامی است و عزت او در مظلومیت او و افتخار او حضور در صحنه های حساس در روز های حادثه.... بسیجی دلگیر نباش ،تو خار چشم دشمنی....


 8. تشکر


 9. #5
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  793
  مورد تشکر
  2,216 پست
  حضور
  2 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  13

  جامع ترین گزارش از ناگفته های جنگ(حتما بخوانید)
  بسمه تعالی


  لایه های پنهان جنگ

  ترسناکه..... لایه های پنهان جنگ

  آلن فریدمن (نویسنده و محقق امریكایی): «امریكا به پیشنهاد ویلیام كیسی (رئیس سیا)، تحویل بمب های خوشه ای به عراق را در اولویت قرار داد، زیرا این سلاح را مناسب ترین و كارآمد ترین سلاح برای در هم شكستن امواج انسانی مدافعان ایرانی می دانست.
  به اعتقاد او این بمب ها می توانست به یك قدرت تصاعدی واقعی و مؤثر علیه قوای ایرانی تبدیل شود. در واقع این بمبها از لحاظ تكنیكی جزء سلاح های متعارف محسوب می شوند اما در میدان نبرد همانند سلاح های نامتعارفی چون سلاح های شیمیایی میتوانند موجب كشتار وسیعی شوند.
  چنانچه این بمب ها درست عمل كنند می توانند در وسعتی به اندازه 10 برابر زمین فوتبال هر كسی را كشته یا مجروح كنند.
  عملاً این بمب ها چرخ گوشت های هوایی هستند و هر چیزی را در سر راه خود خرد می كنند.
  لایه های پنهان جنگ
  لایه های پنهان جنگ

  جنگ ایران و عراق یكی از پیچیده ترین جنگهای جهان و منطقه بود و ما اكنون در شرایطی قرار گرفته‌ایم كه لحظه به لحظه اسرار و ناگفته هایی از این جنگ منتشر می شود. بخشی از حقیقت، درون جنگ ماست و بخشی دیگر آن در دست 26 كشوری است كه چرخ های ماشین جنگی عراق را روغن می زدند. كه به گوشه‌هایی از ا اشاره می‌كنیم:


  1)خواب و خیال دشمن در مورد ایران:
  تا نیم ساعت دیگر كمر ایران خواهد شكست
  وفیق السامرایی(مسئول بخش ایران در استخبارات عراق):
  «رأس ساعت 12 روز 22 سپتامبر 1980 (31 شهریور 1359) صدو نود و دو فروند هواپیمای جنگنده نیروی هوایی عراق، به طرف اهدافشان در خاك ایران به پرواز در آمدند. در همین لحظه فرمانده كل قوا، صدام حسین در حالی كه چفیه قرمز رنگ به سر داشت و نوار فشنگ به دور كمر خود بسته بود، بی آنكه درجات نظامی - اش را نصب كرده باشد، وارد اتاق عملیات شد.
  «عدنان خیر الله» وزیر دفاع به او چنین گفت:
  «سرور من! جوانها بیست دقیقه قبل به پرواز در آمدند» صدام به او پاسخ داد:« تا نیم ساعت دیگر كمر ایران خواهد شكست.»
  لایه های پنهان جنگ
  لایه های پنهان جنگ

  ) كمكهای تسلیحات نظامی:

  شوروی بزرگترین تأمین كننده نیازهای تسلیحاتی عراق

  روزنامه القبس چاپ كویت:

  «شوروی یك پل هوایی برای حمل اسلحه و مهمات به عراق بر قرار كرده است.گورباچف با ارسال نامه ای به برخی سران عرب، به آنان اطمینان داده است كه شوروی اجازه نخواهد داد عراق در جنگ با ایران شكست بخورد.»
  «در نوامبر 1983 بین هزار تا هزار و دویست مشاور نظامی شوروی به عراق برگشتند و 400 فروند تانك55T و 250 فروند تانك12T به عراق داده شد و مقادیر عظیمی موشك گراد، فراگ 7،سام 9 و اسكادبی در راه بود. عراق تنها كشوری بود كه از بلوك شرق به موشك اسكادبی مجهز شد.»
  «در سال 1983 شوروی بار دیگر تحویل سلاح در حجم وسیع را به عراق از سر گرفت و تمامی تجهیزاتی را كه عراق در طی دو سال نخست جنگ با ایران در صحنه نبرد از دست داده بود جایگزین كرد.»

  چالز فیلیپ دیوید(نویسنده كتاب جنگ خلیج فارس توهم پیروزی):

  «شوروی با61% بزرگترین تأمین كننده نیازهای تسلیحاتی عراق است.»

  انگلستان و ساخت شبكه پناهگاه های زیر زمینی برای صدام:

  «در ژوئن 1982 صدام تصمیم گرفت برنامه پرهزینه ساخت شبكه پناهگاه های زیرزمینی را به اجرا بگذارد تا بتواند منابع استراتژیك خود را از خطر حملات هوایی مصون بدارد. بر این اساس شركت های انگلیسی طرحی را ارائه كردند كه به موجب آن برای 48 هزار سرباز پناهگاه امن ساخته می شد.
  هر پناهگاه تونل پولادین داشت و می توانست تا 1200 نفر را در خود جای دهد. یكی از آنها در كنار كاخ ریاست جمهوری بنا شده بود و پر از تجهیزات الكترونیكی، كامپیوتر،تله پرینت و شبكه های ارتباطی بود و دفتر صدام را با تمام نقاط عراق در تماس دائم قرار می داد. حفاظت از این پناهگاه به گونه ای بود كه اگر كسی به داخل آنها رخنه می كرد دوربین های ویدیوئی او را می دیدند و مسلسل های خودكار نصب شده بر روی دیوار ها بر سر و روی او گلوله می باریدند.در راستای همین همكاری ها شركت ماركنی انگلیس فرستنده های مایكروویو نظامی در اختیار عراق قرار داد و شركت راكال نیز متعهد شد تا كارخانه تولید پیشرفته ترین رادیوی نظامی جهانرا به نام جاگوار در عراق احداث نماید.»

  مین های ضد نفر ایتالیایی

  آلن فریدمن(محقق و نویسنده امریكایی):

  «در یكی از پیچیده ترین خلاف كاری ها در رم، میلیون ها مین مرگ بار با استفاده از یك شركت قلابی در سنگاپور به عراق فرستاده شدند. عراق به كمك یكی از شعبات بانك «لاوورو» در شمال ایتالیا 9 میلیون مین ضد نفر به ارزش 25 میلیون دلار خریداری نمود. این مین ها ساخت شركت «والسلا» بود كه 50 درصد آن تحت مالكیت شركت فیات، گروه صنعتی بزرگ ایتالیا و تحت كنترل جیانی آنیلی 72 ساله بود كه امروزه نیز به عنوان پادشاه بدون تاج و تخت ایتالیا معروف است. برخی از مین هایی كه عراق دریافت نمود از نوع بسیار وحشتناكی است كه به راحتی می توان آنها را از هلی كوپتر پخش كرد یا به سادگی روی سطح بیابان انداخت. اگر كسی روی این مین ها پا می گذاشت پای قربانی تا مچ یا حتی ران پا قطع می شد.»
  لایه های پنهان جنگ

  فرانسه و فروش جنگنده های میراژ

  كنت تیرمن(محقق و نویسنده امریكایی):
  « در ژانویه 1981، تحویل 60 فروند میراژ1F مجهز به موشك كه ابتدا از سوی والری ژیسكاردستن معلق شده بود آغاز گشت. در ژوئیه همان سال فرانسه بنی صدر و مسعود رجوی را به عنوان پناهنده سیاسی پذیرفت. رجوی، پاریس را به ستاد اپوزیسیون ایران تبدیل كرد. به دنبال خروج دیپلمات های فرانسه از تهران در سال 1982 فرانسه اقدام به تحویل 5 فروند هواپیمای سوپر اتاندارد مجهز به موشك های اگزوست به عراق كرد.»
  آلن فریدمن:
  «تحویل سلاح تقریباً به صورت روزمره ادامه داشت . یكی از پایگاه های ناتو كه در مركز فرانسه احداث شده بود به صورت مركز بارگیری آنتونوف های نیروی هوایی عراق در آمد. این هواپیماها روزانه به این فرودگاه می آمدند و موشك های ساخت فرانسه، بمب های خوشه ای، فیوز و تجهیزات رادار را با خود به عراق می بردند.
  سازمان های اطلاعاتی فرانسه در سال 1986 بر آورد كردند كه اگر سه هفته از ارسال كمك به عراق خودداری كند، آن كشور شكست خواهد خورد.(تنها فرانسه) لایه های پنهان جنگ »
  لایه های پنهان جنگ

  خمپاره های دو زمانه فرانسه

  كنت تیرمن(محقق و نویسنده امریكایی):
  «معامله 6/1 میلیارد دلاری طرح ولكان یكی از شیرین ترین معاملات فرانسه با عراق بود. 83 توپی كه موضوع قرارداد ولكان بود برای طیف وسیعی از مقاطعه كاران تسلیحاتی فرانسه درآمد تولید می كرد.
  درهمین راستا عراق از شركت فرانسوی TRT یك فیوز فوقالعاده پیشرفته و پیچیده خرید كه با نصب آن بر روی دماغه خمپاره ، موجب می شد تا خمپاره درست قبل از رسیدن به زمین منفجر شود. یكی از افراد ارتش فرانسه كه خمپاره اندازهای عراقی را در بیابانهای بصره آموزش می داد می گوید:«با یك بار آتش آنها هم? ایرانی ها را تا فاصله یك كیلومتری درو می كردند. همین سلاح بود كه جلوی امواج انسانی ایران را گرفت؛ درست مانند نبرد«وردن» در جنگ جهانی اول، آنها مدام آتش می كردند و ایرانی ها واقعا قتل عام می شدند.»
  لایه های پنهان جنگ
  لایه های پنهان جنگ

  مصر كانالی برای فروش تسلیحات ناتو

  آلن فریدمن(محقق و نویسنده امریكایی):
  «در طول دهه 80 حسنی مبارك رئیس جمهور مصر حدود 5/3 میلیارد دلار موشك و تسلیحات به عراق فروخت كه صدام از پرداختن بهای آن امتناع كرد. در سال 1984 او با همكاران خود در دولت مصر به توافق رسید تا با عراق بر روی برنامه سری موشك های بالستیك دارای قابلیت هسته ای همكاری كند. این برنامه پروژه كندور 2 نام گرفت. مبارك در ملاقات خود با بوش در سال 1986،مصر را به كانالی برای صدور انواع گوناگون فناوری های موشكی ناتو كه شركت های پوشش اروپا به بغداد قاچاق می كردند تبدیل ساخت.»
  لایه های پنهان جنگ
  لایه های پنهان جنگ

  بلژیك و ساخت پایگاه های نظامی برای عراق

  «صدام در ژوئن 1982 قراردادی به ارزش 830 میلیون دلار با یك شركت بلژیكی به نام سیكسكو امضا كرد. هدف از این طرح پر هزینه كه به نام رمزی پروژه 505 خوانده می شد.آن بود كه برای جنگنده های پیشرفته عراقی 800 پناهگاه در عمق 50 متری زمین احداث گردد. سیكسكو كه از اعتبارات صادراتی دولت بلژیك استفاده می نمود طی 4 سال 17 پایگاه هوایی و چند مقر نظامی در عراق ایجاد نمود. میراژهای عراق در جریان جنگ با ایران از همین پناهگاه ها خارج می شدند و به پرواز در آمدند. از دیگر شركای صدام سایبترا كنسرسیوم بلژیكی بود كه با جدیت تمام روی پروژه های عكاشات و القائم كار می كرد و یكی از بزرگترین كارخانه های آزمایشی و تولید فسفات جهان را در این دو منطقه بنا نمود.»

  3) كمكهای هسته ای و سلاحهای غیر متعارف:
  همكاری های هسته ای برزیل
  كنت تیمرمن(محقق و نویسنده امریكایی):
  «در همان حال كه فرانسه مشغول تكمیل راكتورهای هسته ای در عراق بود، صدام با برزیل قرار داد 10 ساله همكاری هسته ای امضا كرد. این قرارداد كه در سال 1972 بسته شد به قدری محرمانه بود كه دولت بعدی برزیل مدعی شد از محتوای آن بی خبر بوده است. در یكی از تبصره های قرارداد كه به درخواست صدام گنجانده شده بود، برزیل متعهد می شد مقادیر زیادی اورانیوم طبیعی و غنی شده با درصد كم ، تكنولوژی هسته ای، تجهیزات و آموزش مربوطه را در اختیار عراق قرار دهد.»

  فرانسه و اعطای یك بمب اتمی به عراق

  وفیق السامرایی(مسئول اسبق بخش ایران در استخبارات عراق):
  «كمكهای خارجی فرانسه به عراق به جایی رسید كه فرستاده آنها به بغداد آمد وبا وزیر دفاع وقت،عدنان خیر الله ملاقات نمود و به او گفت:
  «فرانسه به طور جدی زمینه اعطای یك بمب اتمی به عراق را بررسی می نماید. می توان برای مجبور كردن ایران به توقف جنگ این بمب را به هدف مشخصی پرتاب كرد.»
  من تا سال 1984 نسخه ای از این گزارش را كه با امضای وزیر دفاع برای صدام ارسال شده بود،در یك صندوق ویژه نگهداری می كردم.»

  حسین كامل (رئیس صنایع دفاع عراق)در این خصوص می گوید:
  «واقعیت این است كه تلاش ما ساختن بمب اتم بود. منتها با قدرت كم. به این خاطر اگر موفق به پیروزی در جنگ نشدیم آن را علیه ایران به كار ببریم. صدام سال 1990 را برای استفاده از بمب اتم در منطقه جنوبی جنگ تعیین كرده بود. آن روز تنها چیزی كه برای صدام اهمیت داشت به پایان رساندن ساخت بمب اتم و استفاده از آن علیه ایران بود.»

  بمب خوشه ای كارآمد ترین سلاح برای درهم شكستن امواج انسانی

  آلن فریدمن(نویسنده و محقق امریكایی):
  «امریكا به پیشنهاد ویلیام كیسی (رئیس سیا)،تحویل بمب های خوشه ای به عراق را در اولویت قرار داد زیرا این سلاح را مناسب ترین و كارآمد ترین سلاح برای در هم شكستن امواج انسانی مدافعان ایرانی می دانست.به اعتقاد او این بمب ها میتوانست به یك قدرت تصاعدی واقعی و مؤثر علیه قوای ایرانی تبدیل شود. در واقع این بمبها از لحاظ تكنیكی جزء سلاح های متعارف محسوب می شوند اما در میدان نبرد همانند سلاح های نامتعارفی چون سلاح های شیمیایی می توانند موجب كشتار وسیعی شوند. چنانچه این بمب ها درست عمل كنند می توانند در وسعتی به اندازه 10 برابر زمین فوتبال هر كسی را كشته یا مجروح كنند. عملاً این بمب ها چرخ گوشت های هوایی هستند و هر چیزی را در سر راه خود خرد می كنند.»
  لایه های پنهان جنگ

  آلن فریدمن(محقق و نویسنده امریكایی):
  «كارلوس كاردوئن رئیس صنایع كاردوئن، به تدریج منافع سرشاری از فناوری بمب خوشه ای و تشویق مقامات ارشد شیلی برای ارسال آن به عراق به دست آورد. او تا آن زمان بمب های خوشه ای به ارزش نیم میلیارد دلار از طریق شیلی به عراق فروخته بود...و به وی اجازه داده شده بود كه مقدار زیادی ماده زیركونیوم را از ایالات متحده وارد كند . این ماده از مواد اصلی تشكیل دهنده بمبهای كوچكی بود كه در داخل بمب خوشه ای قرار داده می شد. او به دلایل متعددی از صدام و پینوشه (رئیس جمهور دیكتاتور شیلی)سپاس گذار بود، چرا كه صدام بهترین مشتری او بود كه در رؤیاهایش می توانست داشته باشد و پینوشه با توسعه تسلیحاتی شیلی او را به نوعی ثروتمند ساخته بود.»
  لایه های پنهان جنگ
  لایه های پنهان جنگ


  4) كمكهای اطلاعاتی:
  پیوند ماهواره ای امریكا و عراق

  كنت تیمرمن محقق و نویسنده امریكایی:
  «پیوند ماهواره ای در صدر موافقت های بلند مدت عراق و آمریكا بود در مورد تحركات نیروی هوایی ایران نیز اطلاعات با ارزشی در اختیار ارتش عراق قرار می گرفت، این اطلاعات را آواكسهای آمریكایی مستقر در ریاض، به كمك پرسنل آمریكایی از منطقه نبرد جمع آوری می كردند در همین راستا مجتمع پیشرفته و پر هزینه ای در بغداد ساخته شد تا اطلاعات مستقیماً از ماهواره دریافت شده و پردازش بهتری از اطلاعات بر روی عكس ها صورت پذیرد.»

  سر لشكر وفیق السامرایی(مسئول اسبق بخش ایران در استخبارات عراق):
  «این عكسها به گونه ای بود كه ما به راحتی می توانستیم تصاویر سربازانی كه در پادگان های ایران در حال آموزش هستند را مشاهده كنیم، حتی كسی كه در رژه، دست و پایش را به اشتباه حركت می داد در این عكس ها مشخص بود . هنگامی كه كارخانه های سیمان را بررسی می كردیم ، تعداد كیسه هایی كه در روی كامیون ها قرار داشت را به راحتی شمارش می كردیم، در عین حال ماهواره ها نتایج حملات هوایی و موشكی را نیز گزارش می دادند.
  لایه های پنهان جنگ
  دونالد رامسفلد در دیدار با صدام ملعون

  زمامداران عربستان و دادن گزارشهای محرمانه ایران به عراق

  مجله ژون آفریك مورخ 9 ژوئن 1982:
  «زمامداران عربستان درست یك ماه مانده به شروع جنگ، هنگام استقبال از صدام به وی هدیه شاهانه ای دادند و آن گزارشی بود كه از سوی دستگاه های سری امریكا تهیه شده بود و در آن اوضاع اقتصادی، اجتماعی و نظامی ایران تشریح شده بود. علاوه بر آن اطلاعات دقیقی درباره وضعیت ارتش ایران، تعداد نفرات آن، مواضع و تجهیزات قابل بهره برداری آن و اطلاعات مختلف دیگر كه بسیار محرمانه بود به او منعكس كردند. خلاصه آنكه یك نقشه كامل تهاجم تهیه شده بود.»

  دراختیار قرار دادن امكانات شناسایی
  بر اساس عملیات سیاه رادیو های كد گذاری شده ای دراختیار خلبانان عراقی قرار داده شد تا آنها امكان ارتباط با افسران مستقر در كشتی های امریكایی در خلیج فارس را داشته باشند. یك افسر بازنشسته در این رابطه گفت:
  «هدف این بود كه هواپیما های عراقی بر فراز خلیج فارس بتوانند با افسران ما تماس بگیرند. این روابط روزانه باعث شد تا هواپیماهای عراقی بتوانند نفت كش ها و كشتی های تجاری به مقصد ایران را شناسایی كنند و این امر كمك زیادی به عراقی ها در انتخاب اهدافشان می كرد.»

  5)كمكهای نیروی انسانی:
  «سودان در اواسط دی ماه 61 صدها تن از سربازان ارتش خود را به جبهه های جنگ علیه ایران اعزام نمود. همچنین بدستور جعفر نِمیری رئیس جمهور سودان در شهر خارطوم پایتخت این كشور و پاره ای از شهرهای دیگر دفاتری جهت ثبت نام برای اعزام نیرو به جبهه های جنگ علیه ایران دائر گردیده است. جعفر نمیری در مصاحبه با مجله الیوسف چاپ قاهره اذعان می دارد كه اعزام نیرو به عراق طبق تصمیمات كنفرانس سران عرب صورت گرفته است.»
  سر لشكر وفیق السامرایی(مسئول اسبق بخش ایران در استخبارات عراق):
  «در جهت كمك به عراق، یمن تیپ پیاده العروبه را به عراق فرستاده بود. اردن نیز نیروی الیرموك را به عراق گسیل داشت و سودان داوطلبانی را اعزام داشت كه در جبهه شرقی رودخانه میسان در خط مقدم جبهه فعالیت می كردند.»

  6)كمكهای مالی:
  پول، نفت و خاك كویت در خدمت صدام

  دكتر «فواص بدر»، اقتصاد دان مستقل كویتی:
  «كویت در جریان جنگ عراق علیه ایران قریب به 15 میلیون دلار پول نقد به عنوان وام بلاعوض در اختیار بغداد قرار داده است و این جدا از نفتی بود كه كویت برای عراق صادر می كرد.»
  «افسران نیروی هوایی كویت اذعان كردند كه نیروی هوایی عراق از پایگاه هوایی علی السام كویت در طول جنگ به كرات استفاده می كرده است. این پایگاه چون در رأس خلیج قرار داشت راه عراق را برای هدف قرار دادن سكوهای نفتی خارك 200 كیلومتر كوتاه تر می كرد و این امر به خلبانان عراقی كمك شایانی می نمود.»

  7)كمكهای شیمیایی:
  مقام نخست آلمان در توسعه تسلیحات شیمیایی عراق

  تیمر من محقق و نویسنده امریكایی:
  «شركت آلمانی كارل كولمب سر انجام 6 خط تولید سلاح شیمیایی جداگانه به نام احمد، محمد،عیسی،عانی،مدای و قاضی در مجتمع سامره ایجاد كرد.اولین آنها در سال 1983 و آخرینشان در سال 1986 تكمیل شدند. از گاز خردل و اسید پروسیك تا گازهای عصبی سارین و تابون در این كارخانه تولید می شدند و در خمپاره ها، راكتها و گلوله های توپ جاسازی می شدند. بی تردید این بزرگترین كارخانه سلاح شیمیایی در جهان بود.»
  رادیو بی بی سی به نقل از مجله اشپیگل:
  «هیچ كشوری به اندازه آلمان چنین كمك تحقیقاتی و تولیدی به عراق در تهیه یك نوع سلاح كشنده و تعیین كننده نكرده است.»

  سوئیس و ساخت كارخانه فرآوری اورانیوم

  كنت تیمرمن (محقق و نویسنده امریكایی):
  «عراقیها یك شركت سوئیسی به نام شركت مهندسی آلسا الو سوئیس را اجیر كردند تا كار بر روی پروژه اورانیوم را آغاز كند... در طول پروژه كاركنان شركت با هیچ كس تماس نداشتند و طرح آنها در كمال خفا انجام می گردید. بعدها معلوم شد كه این شركت واحد تولیدی خاصی دركارخانه القائم عراق ایجاد كرده تا به استخراج نمك های فلوئور و از جمله فلوئورآمونیم از اسید فسفریك مایع بپردازد. آن طور كه كار پیش می رفت القائم به صورت پروژه ای كلیدی در تولید سلاح هسته ای عراق در می آمد و این علاوه بر هزینه اولیه پروژه یعنی تولید مقادیر عظیم مواد شیمیایی برای استفاده در سلاح مرگبار گاز سمی بود.»

  كمك های شیمیایی و بیولوژیك امریكا به عراق

  شبكه تلویزیونیABC امریكا:
  «صدام حسین از یك شركت امریكایی به نام «آل كولاك»در باتیمور بیش از 500 تن ماده شیمیایی به نام«فیودی گلیكول» خریداری نمود كه این ماده به گونه ای بود كه در صورت مخلوط شدن با اسید كلریدریك به گاز خردل تبدیل می گردید.»
  «بنابر گزارشی، شركتهای خصوصی امریكا در دهه 80 با گرفتن مجوز از طرف وزارت بازرگانی امریكا نمونه هایی از مواد بیولوژیكی و میكروبی را به عراق صادر كرده اند كه این مواد از نوع ضعیف شده نبوده و قادر به تولید مثل بوده اند. در میان آنها میكروب سیاه زخم، طاعون و همچنین یك باكتری سمی به نام «ستریدیوم باتولینی» به چشم می خورد.»

  كشف دخالت اسپانیا در تولید سلاح های شیمیایی عراق

  «در یكی از عكسهایی كه در مجله تایم به چاپ رسید و شهرت بسیاری كسب كرد، هیأت سازمان ملل و روزنامه نگاران غربی با ماسك ضد گاز در حال بررسی یكی از بمب های شیمیایی كارنكرد?عراقی بودند . اگر فیوز الكتریكی آن عمل كرده بود این بمب هم مثل بقیه منفجر می شد. به هر حال مأموران سازمان ملل علائمی از روی بمب پیدا كردند و با رد یابی قضیه معلوم شد كه جداره بمب ساخت كشور اسپانیا بوده است. فیوزها نیز ساخت یك شركت اسپانیایی بودند. اگر فیوزها بی عیب و نقص بود و تمام بمب ها در جبهه نبرد منفجر می شد كشف دخالت دولت اسپانیا در برنامه تولید سلاح های شیمیایی عراق چندان آسان به نظر نمی رسید.
  لایه های پنهان جنگ

  8) كاهش قیمت نفت و قطع صدور نفت ایران:

  گری سیك(مشاور امنیت ملی كاخ سفید):
  «تا موقعی كه نفت ایران صادر می شود، جنگ ادامه خواهد یافت. بنابراین باید جریان صدور نفت ایران را قطع كرد.»
  ویلیام فایر،نظریه پرداز غربی:
  «ما با ایران چه كنیم؟هرچه پول در رگهای عراق تزریق شد، نتیجه نداده است. اگر عراق از دست برود، فردا كویت و پس فردا هم سعودی نیز خواهد رفت. تنها یك روزنه ی امید هست. با سقوط قیمت نفت ایران بر شكست می شود و ماشین جنگی آن از كار می افتد. شاید این درمان كارگر شد و این آخرین شانس ماست.»

  9) كمكهای مجامع بین المللی:

  نامه وزارت خارجه امریكا به هیأت نمایندگی دفتر اروپایی سازمان ملل، 14 مارس 1984
  «وزارت خارجه به نماینده امریكا در سازمان ملل دستور می دهد كه حمایت سایر هیأت های نمایندگی غربی در سازمان ملل را جلب نمایندتا در مورد پیش نویس قطعنامه ایران كه استفاده عراق از جنگ افزار شیمیایی را محكوم می كند"رأی ممتنه" دهند . در غیر این صورت، ایالات متحده جریان این قطعنامه را متوقف سازد.»

  ریچارد مورفی:
  «تا زمانیكه عراق از سلاح شیمیایی در دفاع از خاك خود و در مقیاس محدود استفاده می كند توسلش به این سلاح "قابل درك" می باشد.»
  روزنامه لس آنجلس تایمز:
  «تا آن زمانی كه تنها ایرانیان قربانی حملات شیمیایی بودند چه در سازمان ملل و چه در پایتخت های كشور های بزرگ جهان عملاً عزم و اراده سیاسی كافی برای محكوم كردن اینگونه اقدامات وجود نداشت.»

  اری گذشت....
  لایه های پنهان جنگ

  و اما اعترافات دشمنان در مورد امام و ایران:

  هراس غرب از رهبری امام خمینی(ره)
  كنت دامارانش (رئیس سابق سازمان جاسوسی فرانسه):
  «ایران یكی از قدرت های واقعی منطقه است كه دارای ذخایر عظیم نفت در قلمرو وسیع و پرجمعیت خود می باشد؛هزاران سال است كه این امپراطوری به عنوان قدرت مسلط كل منطقه شناخته شده است. اكنون در زمان آیت الله خمینی این قدرت چند برابر شده است.»

  روحیه جسارت و شهامت نیروهای ایرانی
  كنت دمارانش:
  «ایرانی ها افراد سرسخت خاورمیانه اند كه وقتی دارای احساسات مذهبی می شوند ، دوبرابر خطرناك می شوند. اكنون شناخت، مطالعه و نبرد با آنها در سطوح مختلف، بیشتر از هر زمان دیگری اهمیت یافته است. در حال حاظر ایرانیان شیعه به خوبی برای مبارزه، كه همیشه بخش جدایی ناپذیر تاریخ، فرهنگ و مذهب آنها بوده است ، آماده شده اند.»
  «در اردوگاه های اسرای ایرانی افرادی را دیدیم كه قاطعانه برای فدا كردن جان خود در راه اعتقاداتشان آمادگی داشتند. آن منظره منادی جنگ جهانی چهارم بود كه ما فقط درك نا مشخصی از آن در ذهن داریم. اعتقادات مذهبی این افراد برای سوق دادن آنها به سوی انجام كارهایی كه به طرزغیر قابل باوری سخت بودند، نقش بسزایی داشته است.»
  خبرگزاری فرانسه -3/1/1363: «تاكتیكهای نظامی ایران از نظر جسارت و شهامت ، در تاریخ مورد استفاده قرار خواهد گرفت.»


  سخت بود.....سنگین بود........ولی شیرین بود...... پیروزی
  لایه های پنهان جنگ

  اینها تنها گوشه هایی بود که به نظرم کمتر کسی با دقت در موردشان دانسته باشد. کمکهای میلیاردی و غیره اعراب و جنگهای روانی وهزاران کمک دیگر که در این نوشتار نیاورده ام..موفق و پیروز باشید.  منابع:
  1- جنگ جهانی چهارم، دیپلماسی و جاسوسی در عصر خشونت
  2- كنت دمارانش،دیوید ای، اندلمن/سهیلا كیانتاژ/اطلاعات
  3- كسوف،آخرین روزهای CIA
  4- مارك پری/غلامحسین صالحیار/اطلاعات
  5- سیاست امریكا در قبال ایران طی دوره جنگ تحمیلی
  6- مجتبی تهامی، گل محمد بهمنی، فتح الله رسولی/وزارت امور خارجه
  7- آغاز تا پایان جنگ(سالنمای تحلیلی)
  8- محمد درودیان/مركز مطالعات و تحقیقات جنگ
  9- رویارویی استراتژی ها
  10- حسن اردستانی/دوره عالی جنگ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
  11- ریشه های تهاجم(علل و زمینه های شروع جنگ)
  12- فرهاد درویشی و گروه نویسندگان/مركز مطالعات و تحقیقات جنگ
  13- امریكا و بر اندازی جمهوری اسلامی ایران
  14- كامران غضنفری/نشركیا
  15- جنگ از نگاهی دیگر(بررسی تحولات سیاسی - اجتماعی)
  16- محمد مهدی بهداروند. احمد سوداگر/مؤسسه فرهنگی خادم الرضا علیه السلام
  18- سوداگری مرگ
  19- كنت ار تیرمن/احمد تدین/مؤسسه خدمات فرهنگی رسا
  20- ما اعتراف می كنیم
  21- محسن صفی/حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی
  22- ویرانی دروازه شرقی
  23- وفیق السامرایی/عدنان قارونی/مركز فرهنگی سپاه
  24- دعاوی ایران
  25- آلن فریدمن/گروه مترجمان/مركز مطالعات و تحقیقات جنگ
  26- جنگ ایران و عراق
  27- ابوغزاله/ناددر نوروز شاد/مركز مطالعات و تحقیقات جنگ
  [SIGPIC][/SIGPIC]
  اللهم انی اسئلک بحق روح ولیک
  علی بن ابی طالب
  الذی مااشرک بالله طرفه عین ابدا
  ان تعجل فرج ولیک القائم المهدی
  --------------------------------------
  همه نام بسیج در گمنامی است و عزت او در مظلومیت او و افتخار او حضور در صحنه های حساس در روز های حادثه.... بسیجی دلگیر نباش ،تو خار چشم دشمنی.... 10. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۷
  نوشته
  13
  مورد تشکر
  10 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  اگر این اعراب به اصطلاح حزب باد ، همینقدر هم از مردم فلسطین حمایت میکردند در حال حاضر وضعیت منطقه به گونه دیگری بود 11. تشکر


 12. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  نوشته
  3,517
  مورد تشکر
  7,659 پست
  حضور
  36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  0  لایه های پنهان جنگ

  لایه های پنهان جنگ

  یاد مهدی و حمید باکری

  صلوات

  http://defamogadas.parsiblog.com
  اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک
  یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

  http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html


 13. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  نوشته
  3,517
  مورد تشکر
  7,659 پست
  حضور
  36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  0  لایه های پنهان جنگلایه های پنهان جنگلایه های پنهان جنگلایه های پنهان جنگلایه های پنهان جنگ

  http://www.askquran.ir/group123.html

  اگر خون دل بود ما خورده ایم

  سراپا اگر زرد و پژمرده ایم
  ولی دل به پاییز نسپرده ایم
  چو گلدان خالی، لب پنجره
  پر از خاطرات ترک خورده ایم
  اگر داغ دل بود، ما دیده ایم
  اگر خون دل بود، ما خورده ایم
  اگر دل دلیل است، آورده ایم
  اگر داغ شرط است، ما برده ایم
  اگر دشنه دشمنان، گردنیم!
  اگر خنجر دوستان، گرده ایم؟!
  گواهی بخواهید، اینک گواه:
  همین زخمهایی که نشمرده ایم!
  دلی سربلند و سری سر به زیر
  از این دست، عمری به سر برده ایم
  http://defamogadas.parsiblog.com


  ویرایش توسط yanoor : ۱۳۹۲/۰۶/۲۹ در ساعت ۱۹:۴۵
  اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک
  یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

  http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود