صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سوالات متفرقه پیرامون وسواس

نوشته
    14
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

پرسش سوالات متفرقه پیرامون وسواس

با سلام خدمت دستاندرکاران و کاربران و مشاوران سایت مفید و پرمحتوای کانون گفتمان قرآن و با عرض خسته نباشید.من جوانی هستم 24 ساله که مشکلاتی دارم و خواستم در اینجا مطرح کنم تا شما اگر امکان دارد مرا راهنمائی بفرمائید.

باید بگویم متاسفانه من مدتی است که دچار وسوای فکری شدید شده ام و البته دچار استرس و ترس هم هستم.من مدتی است که به همه چیز بدبین شده و شک دارم.البته به خداوند متعال و روز قیامت و پیامبران الهی و حضرت محمد ص و قرآن کریم اعتقاد لازمه را دارم ولی باید بگویم که مدت زیادی است که نماز خواندن را کنار گذاشته ام و اصلا نمیتوانم که با نماز مآنوس شوم و با آن انس بگیرم.البته چند باری سعی کردم ولی چون هنگام نماز تمرکز کافی نداشتم آن نماز به من نچسبید و با کمال تاسف باید بگویم که امسال یک روزه هم نگرفتم!نمیدانم چرا همش نسبت به نماز و روزه و مسائل اسلامی دچار سستی و شک و بی اشتیاقی پیدا کرده ام و فکر میکنم که همه چیز دروغ است.نعوذ بالله فکرهایی در ذهنم می آید که مثلا نماز خواندن مال عقب مانده هاست و یا اینکه همه این مسائل اسلامی مسائلی باز نعوذ بالله بی خود است و البته به مسئله امامت هم من شک و تردید دارم و اینکه من اصلا شوق و اشتیقاق نسبت به انجام فرایض دینی اسلامی ندارم و فکر میکنم که در صورت انجام ممکن است مورد تمسخر قرار بگیرم و این مسائل دیگر قدیمی است و از این فکرها.بعضی موقع ها میخواهم که به دنبال یک مرام و مسلک و دین جدید بروم ولی در مورد آنها هم اشتیقاقی در من بوحود نمی آید. البته غیر از این مشکلات وسواس ظاهر هم دارم و از خودم هم بدم می آید هم از ظاهرم بدم می آید و هم از خودم.پدر و ماردم البته فرایض دینی را بجا می آورند و مقید به ان هستند.من البته مشکل دیگرم هم اینست که از حضور در اجتماع غریبه ها ترس دارم و دچار تپش قلب و داغی میشوم.خلاصه اینکه اینها مشکلات مهم من است و من بسیار در تنگنا قرار گرفته ام.اگر امکان دارد مشاوران مرا یک راهنمائی بفرمایند.با تشکر

2.  

نوشته
    20
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    حرف یک داداش کوچیک: ببین داداش به نظر من این در اثر عدم شناخت تو هست از این مسائل. چرا که اگر بشناسی دیگه لازم نیست زورکی کاری را انجام بدی. خودت با اشتیاق و عشق انجام میدی. من هم مثل تو بودم الان خیلی بهترم .
    من ضربه های زیادی از جهل خوردم. امان از غرور نادانی
    فتح قله های بلند با قدمی کوچک اغاز میشود.
    تلنگرهای کاتوره ای

نوشته
    259
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

بهتر این مسئله ریشه یابی بشه

می تونی کامل توضیح بدی از کی این مشکل برات پیش اومده و قبل چه اتفاق یا چه نوع فشاری روت اومده ؟

5. تشکرها 2

نوشته
    348
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    8 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    9

بهترين راه خلاصي

دوست گرامي خلاص شدن از وسواس از هر نوعي كه باشد بسيار ساده و راحت است فقط يك مقدار اراده مي خواهد در مورد وسواس فكري بايد بگويم بهترين راه مقابله توجه نكردن و بي اهميت شدن به آنست . خوب معمولا افرادي كه با وسواس فكري مواجه هستند در بيشتر اوقات بالاخص وقت نماز يك افكار خيلي پليد و زشت در مورد خد ا، اهل بيت و يا يك سري پريشاني هاي بيخود به سراغ آنها مي آيد كه اگر به اين افكار اهميت دهند و از آنها استقبال كنند در ذهن آنها جا باز مي كند شايد بگويي كه من اصلا به اين افكار اهميت نمي دهم ولي همينقدر كه سعي داري آن را از ذهن خودت دور كني اين خودش يك نوع اهميت دادن به اين مسئله است پيشنهاد خيلي از روانشناسان ديني اينست كه در چنين مواقعي نبايد با اين افكار كلنجار رفت هر چه به ذهنتان آمد بگذاريد تا بيايد و اصلا با آن كلنجار نرويد حتي اگر زشت ترين افكار در مورد خداوند ويا اهل بيت عليهم السلام باشد مطمئن باشيد بعد از مدتي كه اين عمل را انجام داديد اين افكار بطور كلي از شما دور خواهد شد ضمنا اگر وسواس جسمي هم داريد مي توانيد در پيام خصوصي با من مكاتبه كنيد تا شما را راهنمايي كنم .

ویرایش توسط unas120 : ۱۳۸۷/۰۸/۲۶ در ساعت ۲۲:۴۵
    حدیث قدسی
    عبدی اطعنی اجعلک مثلی
    بنده من تو مرا عبادت کن من تو را مثل خودم قرار می دهم.
    عبد وافعی شدی قدرت خدایی پیدا می کنی

آي دي من در ياهو مسنجر unas120@yahoo.com

نوشته
    14
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

با تشکر از مشاوران و دوستان گرامی.باید بگویم که یک 6 الا 7 سالی است که من به وسواس فکری و ظاهری گرفتار گشته ام و دیگر از این موضوع رها نشدم.من در حالی که نسبت به دین و فرائض دینی وسواس و شک و تردید پیدا کرده ام با خودم هم درگیر هستم و همانطور که گفتم دچار استرس و ترس از حضوز در اجتماع غریبه ها و همچنین وسواس نسبت به ظاهرم هم هستم.نمیدانم که به چه دلیل من اینطور شدم.

8. تشکر

نوشته
    262
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    17
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    دوست خدای عزیز اولا ازت ممنونم که مشکلتو مطرح کردی و دنبال درمانش هستی ولی یه خواهشی که ازت دارم اینه که با توجه به اینکه سالها درگیر این مشکل بودی بهتره دیگه وقت رو تلف نکنی و هر چه زودتر برای درمان اقدام کنی و به یه روانشناس و یه رواندرمانگر خوب مراجعه کنی.
    عزیز از این نترس که درباره ی خداو پیغمبر و ... این فکرا تو سرت میاد.و از این بابت خودتو سرزنش نکن! خدا خودش مشکلتو میدونه و ته دلتو میدونه.این یه بیماریه و باید درمان بشه.و متاسفانه برخلاف اون چیزی که تو این سایت و امثال این سایت میگن فقط فکر نکردن بهش و انجام فرایض دینی و ... راه حلش نیست! اگه اینطوری بود هیچ کس غمی نداشت و این همه روانکاو و ... نبودن! اگه خیلی راحت میشد به چیزی فکر نکرد دیگه اسمش وسواس نبود!
    اما درباره ی مشکلت تا اونجایی که میدونم بذار یه کم برات توضیح بدم
    اول اینکه باید بدونی وسواس از هر نوعی چه فکری، چه عملی و چه جسمی و... همه از استرس میاد.یعنی همیشه به دنبال استرس (استرس شدید که به صورت مداوم و بدون علت موجهی باشه) و در صورتی که درمان نشه وسواس ایجاد میشه. حالا واسه هر کس فرق داره یه سری دچار وسواس فکری میشن یه سری جسمی و عملی! و اگه بازم برای درمان اقدام نکنن وسواسشون شدیدتر میشه و به افسردگی تبدیل میشه. و بعد از اون افسردگی شدید و ..! پس چیزی که مهمه اینه که نباید از کنارش راحت بگذری.اگه قرار بود با نماز خوندن حل بشه تا الان حل شده بود! ( طبق گفته ی خودت که میگی دیگه نماز بهت نمیچسبه و حالتو بدتر میکنه!) پس به جای اینکه مدام خودتو به خاطر افکار غیر ارادی که به ذهنت میاد و خودت دوست نداری سرزنش کنی اول از همه سعی کن با خودت دوست باشی و خودتو دوست داشته باشی.کمک گرفتن از یه روانکار و رواندرمانگر میتونه خیلی خیلی بهت کمک کنه.روانشناس افکار منفی رو بهت میشناسونه و بهت تکنیکهایی رو یاد میده که باهاشون مقابله کنی تا درمان کاملتری رو شروع کنه. و بعد از اون برای درمانت از ریشه اقدام میکنه.اول میگرده ببین این منبع و منشاء استرست چی بوده و اونو رفعش میکنه. وقتی استرس رفع شد خود به خود وسواس فکریت هم کمتر میشه و وقتی اون کمتر شد دیگه این افکار تو ذهنت نمیاد.یه روانشناس خوب و یه رواندرمانگر کمکت میکنه اعتماد به نفستو بالا ببره و این دیدت که از خودت بدت میاد رو برطرف میکنه و ...
    اما تاکید میکنم حتما به یه روانشناس خوب مراجعه کنی نه روانپزشک! رواشناس دارو نمیده! اما اگه روانشناس خوبی باشه بعد از چند جلسه خودش تشخیص میده که احتیاج به دارو دری یا نه! و در صورتی که احتیاج بود تورو بهع یه روانپزشک معرفی میکنه.ولی در اینصورت بازم نترس! مصرف دارو برای درمانت کمک میکنه.س به فکر خود باش ه زودتر خوب بشی.اما بهتره در اینصورت باز هم کار رواندرمانی رو قطع نکنی. و اگه نیاز به درمان دارویی بود رواندرمانی و دارو درمانی رو همزمان پیش ببری تا نتیجه بگیری. چون خیلی ها هستن با استفاده از دارو چون موقتا به حالت تعادل میرسن بیخیال رواندرمانی میشن! اما اونها نمیدونن که اگه ریشه ای درمان نشن بعداز قطع دارو دوباره بیماریشون برمیگرده و حتی گاهی شدیدتر از قبل میشه! پس لطفا جدی بگیر!

فقط باید بگردی روانشاس خوب پیدا کنی.راستش این یه کم سخته چون خیلیها با وجود داشتن مدرک ولی توانایی لازم رو ندارن! اما اگه میخوای نتیجه بگیری ناامید نشو. حتی گاهی لازم میشه چندین و چند بار روانشناستو عوض کنی تا کسی رو پیدا کنی که میتونی ارتباط برقرار کنی و میتونه درمانت کنه.
    نمیدونم کجا زندگی میکنی و ایا همچین کسی رو سراغ داری یا نه.اما من تو تهران یکیو میشناسم که از این نظر ازش مطمئنم(نمیگم فقط همین خوبه نه! ولی چون خودم از این مطمئنم میگم!) بنابراین اگه کسی رو پیدا نکردی میتونم ادرسشو بهت بدم.حداقلش اینه که یه بار میری و خوشت نیاد و دیگه نمیری!
    نقل قول نوشته اصلی توسط unas120 نمایش پست
    پيشنهاد خيلي از روانشناسان ديني اينست كه در چنين مواقعي نبايد با اين افكار كلنجار رفت هر چه به ذهنتان آمد بگذاريد تا بيايد و اصلا با آن كلنجار نرويد حتي اگر زشت ترين افكار در مورد خداوند ويا اهل بيت عليهم السلام باشد مطمئن باشيد بعد از مدتي كه اين عمل را انجام داديد اين افكار بطور كلي از شما دور خواهد شد ضمنا اگر وسواس جسمي هم داريد مي توانيد در پيام خصوصي با من مكاتبه كنيد تا شما را راهنمايي كنم .
    ممنون ولی من چند تا سوال داشتم ازتون!
    اول اینکه میشه لطف کنید بفرمایید منظورتون از رواشناسان دینی کیا هستن؟! و چه رشته ای تحصیل کردن که این مدرک بهشون داده شده؟! چون من بار اوله میشنوم!
    و ممنون میشم بفرمایید مدرک تحصیلی خود شما چیه که درمان وسواس فکری رو خیلی راحت میدونید و در ضمن اینکه وسواس جسمی رو خودتون میتونید درمان کنید؟!
    مرسی

نوشته
    17
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

یا مقلب القلوب و الابصار

دوست عزیز:

در مورد وسواس اخیرا اطلاعاتی جمع کردم که در اختیار شما قرار می دهم
    . البته من بجز 3_4 پست اول موفق به خواندن نظرات دیگر دوستان نشدم و اگر تکراری هست عذر می خوام .

1_مهمترین راهکار توسل به خداوند و ائمه اطهار هستالبته این به معنی در مان نکردن نیست .

2_از عالمی همین امروز شنیدم که برای انواع وسواس زیاد استغفار کنید .

3_بی اعتنایی به افکار وسواسی .

5_معرفت و علم خود را نسبت به اعتقادات، دین خدا و احکام دین بالا ببرید .

4_وسواس در اثر انباشته شدن نیروهای غیر فعال در انسان، به وجود می آید . .آنها را فعال کنید.ورزش کنید.کار علمی کنید یا هنری .

5_به سیره معصومین و به تبع آنها به سیره علما در این مورد دقت کنید .(به کتاب چهل حدیث امام خمینی حدیث وسواس مراجعه کنید مفید است .)

6_قرآن زیاد بخوانید با تدبر و تمرکز.

7_با مشاوران امین و مذهبی صحبت کنید .(می توانید در این مورد با مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی به شماره پنج رقمی 09640 تماس بگیرید .در اونجا متخصصین علوم دینی که در حد فوق یا بالاتر دروس روانشناسی خوانده اند کمکتان می کنند .)

8_گناه نکردن و انجام وظایف الهی باعث آرامش خواهد شد .

هشدار

در این شرایط حساس روحی که دارید افراد بی رحم و سوء استفاده کننده زیادی ممکن است در کمین شما باشند . خیلی مراقب باشید . آنها ممکنه ظاهر بسیار مهربان و دلسوزی هم داشته باشند . احتیاط کنید .

ویرایش توسط سیب سرخ : ۱۳۸۷/۰۸/۲۷ در ساعت ۲۱:۱۱

نوشته
    300
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    5

پيشداوري ممنوع

نقل قول نوشته اصلی توسط دوست-خدا نمایش پست
    من جوانی هستم 24 ساله که مشکلاتی دارم و خواستم در اینجا مطرح کنم تا شما اگر امکان دارد مرا راهنمائی بفرمائید.

باید بگویم متاسفانه من مدتی است که دچار وسوای فکری شدید شده ام و البته دچار استرس و ترس هم هستم.من مدتی است که به همه چیز بدبین شده و شک دارم.البته به خداوند متعال و روز قیامت و پیامبران الهی و حضرت محمد ص و قرآن کریم اعتقاد لازمه را دارم ولی باید بگویم که مدت زیادی است که نماز خواندن را کنار گذاشته ام و اصلا نمیتوانم که با نماز مآنوس شوم و با آن انس بگیرم.البته چند باری سعی کردم ولی چون هنگام نماز تمرکز کافی نداشتم آن نماز به من نچسبید و با کمال تاسف باید بگویم که امسال یک روزه هم نگرفتم!نمیدانم چرا همش نسبت به نماز و روزه و مسائل اسلامی دچار سستی و شک و بی اشتیاقی پیدا کرده ام و فکر میکنم که همه چیز دروغ است.نعوذ بالله فکرهایی در ذهنم می آید که مثلا نماز خواندن مال عقب مانده هاست و یا اینکه همه این مسائل اسلامی مسائلی باز نعوذ بالله بی خود است و البته به مسئله امامت هم من شک و تردید دارم و اینکه من اصلا شوق و اشتیقاق نسبت به انجام فرایض دینی اسلامی ندارم و فکر میکنم که در صورت انجام ممکن است مورد تمسخر قرار بگیرم و این مسائل دیگر قدیمی است و از این فکرها.بعضی موقع ها میخواهم که به دنبال یک مرام و مسلک و دین جدید بروم ولی در مورد آنها هم اشتیقاقی در من بوحود نمی آید. البته غیر از این مشکلات وسواس ظاهر هم دارم و از خودم هم بدم می آید هم از ظاهرم بدم می آید و هم از خودم.پدر و ماردم البته فرایض دینی را بجا می آورند و مقید به ان هستند.من البته مشکل دیگرم هم اینست که از حضور در اجتماع غریبه ها ترس دارم و دچار تپش قلب و داغی میشوم.خلاصه اینکه اینها مشکلات مهم من است و من بسیار در تنگنا قرار گرفته ام.اگر امکان دارد مشاوران مرا یک راهنمائی بفرمایند.با تشکر
    باسلام و آرزوي موفقيت
    ازاين كه مشكل را با ما درميان گذاشتي متشكرم
    تذكر نسبت به نكاتي چند قابل توجه است:
    1. توضيحات شما كافي نيست چرا كه ممكن است مشكل شما چيز ديگري باشد و اطلاعات ما از شما بسيار ناقص است و با صرف نوشتن نمي توان چاره اي انديشيد.
    2. اين كه شما تمام مشكل رو روي وسواس فكري بريد يك سوي قضيه است اصلا ممكن است مشكل وسواس فكري نباشد و اين تشخيص خودتان باشد با تاثير از اطرافتان كه بايد بيشتر بررسي شود كه آيا اصلا شما وسواس فكري داريد يا چيز ديگري.
    3. مثال هايي كه مي زنيد خيلي گنگ هستند و چيزي نمي فهمانند شما حتما بايد حضوري مشكل خود را مطرح كنيد تا مشاور از حالات شما نكات مورد نظر را دريافت كند.
    4. صرف اين كه فردي دچار اين مشكلات هست دليل نمي شود كه به روانشناس يا روان پزشك مراجعه كند خواهشم از كاربران گرامي اين است از سوي خود پيش داوري نكنند تا نتيجه بهتري گرفته شود و ذهن مراجعه از مشكلش منحرف نشود.
    5. صرف اين كه شخصي نسبت به واجبات و محرماتش كم توجه شده و يا سست ايمان شده دلايل متعدد و متفاوتي مي تواند داشته باشد كه با نوشتن تنها نمي توان به پاسخ آن پرداخت مثلا ممكن است اين امر ناشي از افسردگي كه قبلا براي شخص براثر مشكلاتي ديگر ايجاد شده باشد كه خود آن افسردگي هم نمونه ها و انواع مختلف دارد و هم منشا هاي متفاوت .
    یک 6 الا 7 سالی است که من به وسواس فکری و ظاهری گرفتار گشته ام و دیگر از این موضوع رها نشدم.من در حالی که نسبت به دین و فرائض دینی وسواس و شک و تردید پیدا کرده ام با خودم هم درگیر هستم و همانطور که گفتم دچار استرس و ترس از حضوز در اجتماع غریبه ها و همچنین وسواس نسبت به ظاهرم هم هستم.نمیدانم که به چه دلیل من اینطور شدم.
    از زماني كه مطرح كرديد يعني شما بايد حدود 18 سالگي دچار اين مشكل شده باشيد و اين باز پيچيدگي را بيشتر مي كند
    حاصل اين كه تمام چيزهايي كه بنده مطرح كردم و يا ديگر كاربران هيچ كدام نمي تواند راه حل مشكل شما باشد و شما بايد حضوري مشكل خود را مطرح كنيد ضمنا هرگز سعي نكنيد با طرح اين ماجرا به اين سبك در ذهن مشاور پيشداوري ايجاد كنيد بنابراين اگر قم هستيد بنده در خدمت هستم و حاضرم حضوري جلسه اي را برگزار كنيم و باهم در اين زمينه گفتگو كنيم ولي در صورتي كه نمي توانيد قم بياييد مي توانم شما را به مراكز مشاوره ديني ارجاع بدهم تا مشكل را بررسي كنيد
    از همه اين ها كه بگذريم بنده با اين توضيحاتي كه داديد احساس مي كنم شما هيچ مشكلي نداريد و همه آنچه بيان كرديد به راحتي قابل حل است

نوشته
    57
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0

سوالی درباره درمان بیماری وسواس

بسمه تعالی
    با سلام
    دوستی دارم كه به شدت به بیماری وسواس مبتلا شده است به شكلی كه هیچ جائی وجود ندارد مگر اینكه او آنجا را نجس می داند. به هیچ عنوان دستگیره های درها را با دست خیس باز نمی كند، تمام اطرافیان خود را نجس می داند و بعد از خوردن غذا با آنها، دست و دهان خود را تطهیر می كند.... . زندگی سختی برای خود و خانواده اش ایجاد كرده. علاوه بر آن در نماز نیز بسیار دچار شك و تردید می شود تا جائی كه گاهی الفاظ نماز را چندین بار تكرار می كند. خود او نیز از این وضعیت خسته شده است.
    آیا راهی برای درمان او وجود دارد و من به عنوان نزدیك ترین دوست او، برای حل مشكل او چه باید انجام دهم؟ (لطفا توضیحی بیش از آنچه در كتب استفتا آورده شده است بفرمائید چون آنها را خوانده است و سود چندانی نبرده.)
    با تشكر.
    ویرایش توسط بینا : ۱۳۸۸/۱۱/۰۹ در ساعت ۰۲:۰۵

نوشته
    641
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    14 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    84
    آپلود
    9
    گالری
    66

با او

سلام

دوست عزیز معمولا بهترین درمان وسواس رو عدم توجه معرفی می کنند.یعنی به وسواسش اهمیت نده.و توجه به این نکته که بداند وسواس از شگرد های شیطان است و توجه به وسواس اطاعت از شیطان.یوسوس فی صدور الناس کار شیطان است.باید به خدا پناه برد.می تونه همین سوره رو هم بخونه و به خدا پناه ببره.

اما جدای از این توصیه می کنم به سایت زیر برین ، سایت آیت الله امجد ، از شاگردان علامه طباطبایی و آیت الله بهاءالدینی و آیت الله بهجت هستند.در بخش ارتباط با ما سوالتون رو یعنی همین سوال بالا رو عینا بفرستید.به سوالات سایت خودشون جواب میدن. یعنی تا چند هفته پیش که مطلع بودم خودشون جواب میدادن.دلیلی نمیبینم که الان هم خودشون جواب ندن.چون ایشون از اول فرمودند از طریق سایت سوال بپرسید خودم جواب میدم.ببینین چه جوابی میاد.اگر این کار رو انجام دادین و پاسخ اومد اگر اشکالی نداشت جواب ایشون رو برای من هم بفرستید مطلع بشم.ممنون.

www.m-amjad.com

زیاده عرضی نیست.
    التماس دعا

طارق

اي حيوان ناطق بدان:
    برباد فنا تا ندهي گرد خودي را
    هرگز نتوان ديد جمال احدي را
    و بدان فرودگاه شيطان خودبيني و تكبر است براي همين است كه شيطان به عزّت خدا قسم خورد همه را اغوا كند جز مخلَصين را و ويژگي انسان با اخلاص آن است كه آنقدر محو جمال و جلال خداست كه نه در فكر و نه در عمل هيچ توجهي به خويش ندارد.
    رابطه ي عكس ميان توجّه به خدا و تكبر بسيار مهم است در مسير سعادت انسان.

[SIGPIC][/SIGPIC]

صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری