صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: گناه از این بزرگتر؟

نوشته
    91
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    1

گناه از این بزرگتر؟

سلام. به نظر بیش از 90% از گناهانی که امروزه مردم دچارش میشن به خاطر نشناختن خداست.
    فکر کنم نظر بقیه هم همین باشه. خوب در دوران پیامبران و امامان هم کسانی که که گناه می کردند باز هم به وجود خدا یقین نداشتند که اون ها رو از جانب خدا نمی دونستند.
    خوب با این صورت این طور نتیجه می گیرم که (خیلی خیلی ببخشید) حضرت آدم و حوا از گناه کار ترین آدم های زمین هستند. خوب چون خداوند:
    1. خودش با دست های خودش اون ها رو آفرید.
    2. خدا خودش بطور مستقیم و بدون هیچ واسطه ای دستور رو بهشون ابلاغ کرد.
    3. حتی من شنیدم که انسان تو بهشت می تونه خدا رو هم ببینه.
    یعنی اون ها به یقین خدا رو باور داشتند.
    حالا با همه ی این ها میگن حضرت آدم و حوا گناه نکردند بلکه ترک اولا (یا یه چیز تو همین مایه ها) کردن. این دیگه اصلا واسه من قابل قبول نیست.

ویرایش توسط Ahmadreza : ۱۳۸۷/۰۹/۰۲ در ساعت ۲۰:۴۹
    وبلاگ ما! منتظریم.

2.  

نوشته
    91
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    1

???
    وبلاگ ما! منتظریم.

نوشته
    637
    حضور
    11 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    41

با سلام خدمت دوست عزیزم احمدرضا
    داداشی اینگونه نتیجه گیری و تشخیص دادن بزرگترین گناه ها به نظر راه درستی نیست.
    همانطور که همه ی ما می دانیم مادر از حق دار ترین موجودات عالم نسبت به هر انسانی است و هیچ کس در این که احترام مادرش بر او واجب است شکی ندارد (همانطوری که شما در مثالتان گفتید آدم و حوا علیهما السلام یقین به حق داری خدا نسبت به خودشان داشتند و دیگران مثل آنها یقین نداشته اند) در مورد مادر هم همین است. حال به نظر شما اگر کسی توقع مادر خودش را در یک موضوع برآورده نکند و مادرش را در آن زمینه ناامید کند آیا بزرگترین گناه را نسبت به مادرش انجام داده؟ مثلا مادری از اوج علاقه ی به فرزندش بگوید حتما باید با آن کسی که من می خواهم ازدواج کنی و او برود و با کسی که خودش دوستش دارد ازدواج نماید، بزرگترین گناه را کرده است؟! یا اینکه مادرش بگوید حتما باید در این رشته ی تحصیلی درس بخوانی و دکتر شوی ولی او علاقه ای به پزشکی نداشته باشد و کشته مرده ی خلبانی باشد، به نظر شما ترک این انتظار مادر جنایت است و این شخص مستحق این است که بزرگترین گناه کار محسوب گردد.
    البته فرق اشت بین دستور خدا و انتظار و دستور مادر و آوردن این مثال فقط برای رد دلیل شما بر بزرگترین گناهکار دانستن آدم علیه السلام بود. پس به نظر می آید باید روش دیگری برای اثبات این موضوع ارائه نمود.

5. تشکر

نوشته
    91
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    1

حرف های شما صحیح. اما خوب نسبت به گناه هایی که بقیه انجام میدهند خوب بدتر هست که.گناه هایی که امروزه صورت می گیره یا از روی نشناختن خداست، یا از روی جهالت، یا از روی یقین نداشتن به خداست و یا این که اطمینان نداشتن و باور نکردن به مسایلی که در مثلا رساله ها یا غیره اومده.خوب اما حضرت آدم و حوا چی؟
    به خدا که یقین داشتن، هیچ جهلی هم در مورد وجود خدا که نبود، خدا رو هم که درست درست شناخته بودن، مساله هم به طور مستقیم از طرف خدا واسشون بیان شده بود پس جای شک و تردیدی هم نبود ، باز چرا پیروی نکردند؟

وبلاگ ما! منتظریم.

نوشته
    91
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    1

یعنی به نظر من اگه کار اونا گناه نبوده کارهای ما اصلا گناه نیست

وبلاگ ما! منتظریم.

8. تشکر

نوشته
    93
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام
    و با اجازه

ببنید اکثر گناهایی که ما میکنیم به خاطر اطلاع نداشتن از قبح ان است.
    مثلا اگه به شما بگه شرب خمر بخور ، شما حتما بهش میگین که اگه من رو با قیچی تیکه تیکه کنین ،مطلقا نمیخورم،چرا ؟چون میدانی که چقدر گناه داره
    ولی چرا به اسونی غیبت میکنیم؟چون قبح غیبت رو نمیدونیم ،نمیدونیم که غیبت از خوردن شرب خمر بدتر است و مثل زنا میماند.
    ببینید خدا میدانست که ان دو اونکار رو میکنن و خدا هم تو بهشت برزخی بهشان اختیار داده بود
    اگه قرار بود که ان دو اونکار رو نکنن هیچ ادمی دیگه به دنیا نمیومد و من و شما هم وجود نداشتیم.

و هیچ کس نگفته که ان دو بزرگترین گناه رو زمین رو انجام دادن!!!!!! (بلکه ترک اولا کردن یعنی افضل رو ترک کردن)
    اگه شما منبع یا مرجع دارین به ماهم معرفی کنید.

یا حق

نوشته
    637
    حضور
    11 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    41

نقل قول نوشته اصلی توسط ahmadreza41072
    یعنی به نظر من اگه کار اونا گناه نبوده کارهای ما اصلا گناه نیست
    سلام به دوست خوبم احمد رضا
    این حرف شما کاملا غیر منطقی است. ظاهرا شما برای این که بخواهی بار مسولیت خود را به عهده نگیری دنبال پیدا کردن دلیل و توجیه مناسب هستی اما وجدانا نمی توان این نوع ادله را برای فرار از مسوولیت پذیرفت.
    به فرض محال هم که مثل این بزرگواران گناه کرده باشند، آیا در نهایت توبه ی واقعی ننمودند و آنرا جبران نکردند؟! یا حتی به فرض که چنین کاری هم نکرده باشند، آیا این می تواند دلیلی بر گناهان دیگران باشد؟!
    آیا کسی می تواند در قیامت ادعا کند چون پدر من گناه کار بود من هم که می دانستم کار او گناه است ولی باز هم آنرا تکرار کردم پس چون من در گناه کردن تابع پدرم بوده ام حق ندارید این را برای من گناه حساب کنید؟!
    اگر کسی واقعا و منصفانه بخواهد قضاوت کند واقعا این حرفها را نمی پسندد.
    لا یستیقن القلب أن الحق باطل ابدا
    و لا یستیقن أن الباطل حق أبدا

قلب هیچ وقت یقین به حق بودن باطل و یا باطل بودن
    حق نمی نماید امام صادق علیه السلام

و السلام علي من اتبع الهدى
    و درود بر هر آنكه ( بدون تعصب) به دنبال حق است و پذيراى آن سوره طه / آیه 47

نوشته
    637
    حضور
    11 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    41

نقل قول نوشته اصلی توسط ahmadreza41072
    حرف های شما صحیح. اما خوب نسبت به گناه هایی که بقیه انجام میدهند خوب بدتر هست که.گناه هایی که امروزه صورت می گیره یا از روی نشناختن خداست، یا از روی جهالت، یا از روی یقین نداشتن به خداست و یا این که اطمینان نداشتن و باور نکردن به مسایلی که در مثلا رساله ها یا غیره اومده.خوب اما حضرت آدم و حوا چی؟

به خدا که یقین داشتن، هیچ جهلی هم در مورد وجود خدا که نبود، خدا رو هم که درست درست شناخته بودن، مساله هم به طور مستقیم از طرف خدا واسشون بیان شده بود پس جای شک و تردیدی هم نبود ، باز چرا پیروی نکردند؟
    داستان آدم و حوا هم اینگونه نبوده که ایشان بخواهند با خدا در بیأفتند و واقعا او را مخالفت نمایند. بلکه باز هم این قصه از روی جهالت صورت گرفته البته نه جهالتی که مثلا افرادی مثل من دچار آن می شوند چرا که امثال من به دنبال خواسته های دل و آرزوهای نفسانی خود هستیم ولی آنچه در مورد این بزرگواران اتفاق افتاد ظاهرا و طبق برخی روایات این گونه نبوده است.
    طمعی که آدم و حوا علیهما السلام نموده بودند طمع رسیدن به جایگاهی بالاتر از حیث معنوی بود نه خوردن یک میوه ی درخت ممنوعه. در روایت آمده است که شیطان برای اینکه آدم علیه السلام را بفریبد به آنها وعده ی رسیدن به مقامی برتر از آنچه آنان خود را در آن می دیدند را داده و برای اثبات حرفش به خدا قسم یاد نمود.
    آدم و حوا علیهما السلام نیز از آنجا که باورشان نمی شد کسی برای اثبات دروغ خود به خدا قسم بخورد (چون جهان و موجودات آنرا مخلوق خدا میدانستند و گمان نمی کردند مخلوقات خدا قسم خدا را به دروغ استفاده نمایند) فریب شیطان را می خورند.
    دقت کنید این هم جهل است منتهی جهل به میزان فریبکاری شیطان نه جهل یا عدم ایمان به خدا.
    در فیلم یوسف پیامبر به این تکه از اشتباه یوسف علیه السلام به خوبی اشاره شده و چگونگی غفلت و توبه ی فوری از آن را به خوبی به تصویر کشیده اند اگر چه خود این قضیه که یوسف علیه السلام دچار غفلت این چنینی شد، جای بحث دارد چرا که در روایتی این موضوع کاملا منتفی دانسته شده است. این روایت مطابق آیه ی قرآن نیز هست البته با یک ترجمه ی دقیق.
    غرض از نقل این ماجرا این بود که ببینید غفلت یوزارسیف در این فیلم چقدر زیبا تصویر شده به گونه ای که دیگر انسانها اصلا آنرا گناه به حساب نمی آورند ولی یوزارسیف دانا می فهمد که چه خطائی از او سر زده است.
    سرت را درد نیاورم ماجرای آدم علیه السلام هم مثل همین بود. پس ما نمی توانیم اینگونه بی باکانه و بدون علم و دانستن داستان واقعی زود در موردش به قضاوت بنشینیم.
    امید وارم این مباحث به دردت بخورد و نگاهی جدید برایت ایجاد نماید.
    شاد کام و پیروز باشی

لا یستیقن القلب أن الحق باطل ابدا
    و لا یستیقن أن الباطل حق أبدا

قلب هیچ وقت یقین به حق بودن باطل و یا باطل بودن
    حق نمی نماید امام صادق علیه السلام

و السلام علي من اتبع الهدى
    و درود بر هر آنكه ( بدون تعصب) به دنبال حق است و پذيراى آن سوره طه / آیه 47

نوشته
    850
    حضور
    35 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    9

با سلام به همه دوستان عزیز
    من فقط یک مطلب کوتاه عرض کنم شاید برای دوست عزیزمان احمد رضا قدری مسئله حل شود....ببینید ما دو نوع امر داریم یک امر مولوی است ویک امر ارشادی .امر مولوی امری است که مولا بر عبدش واجب می کند که فلان کار راباید انجام دهی.ولی امر ارشادی امری نیست که مولا واجب کرده باشه بلکه می گوید اگر انجام دهی خوب است یا به تعبیری مستحب است.واین امر خدا برای نخوردن میوه ممنوعه از اوامر ارشادی بوده است وترک امر ارشادی به هیچ عنوان گناه محسوب نمی شود.
    موفق باشید

مولایم علی فرموند:
    يابُنَىَّ اِصبِر عَلَى الحقِ وَ اِن كانَ مُرّا; اى پسر جان! در راه حق صبور و مقاوم باش گرچه تلخ و رنج آور باشد.
    هرگز گمان مبر زخیال تو غافلم ،گرمانده ام خموش ، خدا داند ودلم.....
    چون عاقبت همه امور با خداست همه چیز را به او واگذار کردم.

13. تشکرها 3

نوشته
    91
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط basir a نمایش پست
    اگه قرار بود که ان دو اونکار رو نکنن هیچ ادمی دیگه به دنیا نمیومد و من و شما هم وجود نداشتیم.
    پس اون همه توبه بعد از عملشون واسه چی بود؟
    نقل قول نوشته اصلی توسط مدافع نمایش پست
    آیا کسی می تواند در قیامت ادعا کند چون پدر من گناه کار بود من هم که می دانستم کار او گناه است ولی باز هم آنرا تکرار کردم پس چون من در گناه کردن تابع پدرم بوده ام حق ندارید این را برای من گناه حساب کنید؟!
    نه. هیچ کس چنین ادعایی نمی تونه بکنه منظور من چیز دیگه ای بود .اما می تونه بگه که من خدا رو به درستی نمی شناختم، ویا از مساله آگاه نبودم و یا یقین نداشتم به مساله و یا کسی بهم نگفته بود وووو. اما حضرت آدم و حوا می تونن چنین چیز هایی رو بر زبون بیارن؟ یعنی کار اونا مطلقا از روی دانایی بوده چون می دونستند و مطمئن بودند که چنین کاری از دستورات خداوند خارج هست

البته نه که من متقاعد نشدم ها. تا حدودی با سخنان شما و دوستان به نتایجی رسیدم اما یه چیزهایی بی جوابند. .

وبلاگ ما! منتظریم.

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری