جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شیعیان نیجریه

نوشته
    919
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

شیعیان نیجریه

بیش از 95 درصد شیعیان نیجریه مستبصر هستند

Print code:117543
    مهدي مظاهري – تهران – سرويس صفحات سبز ابنا:

«ابراهیم مؤذن» حدود پنج سال و نیم است که در ایران زندگي مي‌كند. او از كشور نيجريه است و اكنون طلبه جامعة المصطفی العالمیه مي‌باشد و در رشته کارشناسی ارشد علوم قرآن و تفسیر مشغول تحصيل است. نيجريه کشوري است با 40 میلیون نفر جمعیت،‌ كه از این 140 میلیون، حدود 55 درصد مسلمان، 35 درصد مسیحی و ده درصد بقیه هم طبیعت‏پرست و کسانی هستند که کاری به هیچ دینی ندارند. از بین 55 درصد مسلمان، چیزی حدود هفت میلیون نفر شیعه هستند.

منبع: اختصاصي ابنا
    1387/5/30 19:53

ـ ابتدا خودتان را معرفی کرده و بفرمایید اهل کدام کشورید و چند سال است که در ایران هستید؟
    مؤذن:بسم‏ الله‏ الرحمن‏ الرحیم و به نستعین انه خیر ناصر و معین. اینجانب «ابراهیم مؤذن» هستم از کشور نیجریه و حدود پنج سال و نیم است که در ایران مقیم هستم. طلبه جامعة المصطفی العالمیه هستم در رشته کارشناسی ارشد علوم قرآن و تفسیر تحصیل می‏کنم.
    شیعیان نیجریه

ـ در کشور نیجریه جمعیت مسلمانان و شیعیان چقدر است؟
    مؤذن:در آمار رسمی کشور، 140 میلیون نفر جمعیت در نیجریه زندگی می‏کنند. از این 140 میلیون، حدود 55 درصد مسلمان، 35 درصد مسیحی و ده درصد بقیه هم طبیعت‏پرست و کسانی هستند که کاری به هیچ دینی ندارند. از بین 55 درصد مسلمان، چیزی حدود هفت میلیون نفر شیعه هستند.
    ـ رابطه اهل‏سنت و شیعیان و همچنین مسلمانان با غیرمسلمانان در نیجریه چگونه است؟
    مؤذن: تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، در نیجریه اگر شیعه‏ای وجود داشت، خیلی کم بود. پس از پیروزی انقلاب در ایران، مکتب اهل‏بیت(ع) به شکل عجیبی در نیجریه معرفی شده و پیروان زیادی پیدا کرده است. به‏واقع، بیش از 95 درصد شیعیان نیجریه مستبصر هستند. یعنی افرادی هستند که قبلاً سنی بودند و بعداً گرایش پیدا کردند به مکتب اهل‏بیت(ع). بنابراین طبیعی است که در خیلی از خانواده‏ها بعضی از فرزندان، اهل‏سنت باشند و بعضی دیگر شیعه. پس روابط صمیمی‏ای باید برقرار باشد.
    البته یک‏سری افراد مغرض وهمچنین وهابی‏های تندرو از این روابط خوب نگران هستند و علیه گسترش تشیع توطئه ایجاد کرده و مشکلاتی بوجود می‏آورند که بعضاً به زد و خورد نیز منجر می‏شود. اما بطورکلی اهل‏سنت غیروهابی و غیرمغرض هیچ مشکلی با ما شیعیان ندارند و همزیستس مسالمت‏آمیزی با هم داریم. با بقیه ادیان هم مشکلی نداریم.
    ـ گفتید که اکثر شیعیان نیجریه مستبصر هستند. دلیل کلی آن‏را اگر انقلاب ایران بدانیم، عوامل و زمینه‏هایی که باعث رشد استبصار در نیجریه شد چه چیزهایی هستند؟ اشاره من بیشتر به نقش مبلغین است؟
    مؤذن:همانگونه که گفتم، ما محرک اصلی آن‏را پیروزی انقلاب ایران می‏دانیم. همچنین است موج اسلام‏خواهی در جهان. این موج باعث شده افرادی با انگیزه اسلام‏خواهی راهی حوزه علمیه قم شوند و دروس مذهبی بخوانند و یا اینکه از حوزه علمیه قم افرادی به نقاط مختلف دنیا فرستاده شوند.
    از طرفی، جامعیت مکتب اهل‏بیت(ع) و سازگاری آن با فطرت انسانی، دلایل قانع‏کننده عقلی و نقلی، استواری پیروان اهل‏بیت(ع) و تشیع بر مسأله عشق و محبت و مسائل عاطفی مربوط به مظلومیت اهل‏بیت(ع)، همچنین مسأله بسیار عمیق دعا و نیایش که در مکتب اهل‏بیت علیهم السلام هست و در هیچ مکتب دیگری در دنیا وجود ندارد. هیچ جایی در دنیا مانند صحیفه سجادیه، ادعیه‏ای که در مفاتیح‏الجنان و مناجات ائمه(ع) هست وجود ندارد. پس این خیلی اثرگذار است.
    و مسأله محبت به اهل‏بیت(ع)، دوستی مردم با پیامبر اعظم(ص) و خاندان او و مسأله مظلومیت آن خاندان اطهر با آن ویژگی‏ها و آن فضائلی که دارند و اینکه چه مصائبی در این دنیا دیدند؛ هر انسانی که در برابر مصائب امام حسین(ع) در روز عاشورا و مصائب امام علی(ع) پس از وفات پیامبر(ص) با این همه بیانات و این همه احادیث روشن، هرکه با این مسأله مواجه شود منقلب می‏شود.
    ـ نوع رابطه حکومت و حاکمان نیجریه با فعالیت‏های مذهبی شیعیان چگونه است؟
    مؤذن:اگر کسی با منافع آنها رویارویی نداشته باشد و فقط سرگرم ترویج مذهب اهل‏بیت(ع)، نشر کتاب، برقراری ارتباط با افراد، ارائه سخنرانی و ... حتی در سطح خود حکومت باشد، آنها مانع نمی‏شوند ؛ ولی آنچه باعث حساسیت آنها می‏شود حرکتی است که به منافع آنها لطمه وارد کند. این امر باعث عکس‏العمل آنها می‏شود. در همه جای دنیا هم همینطور است.
    ـ بنظر شما هدف قیام و انقلاب حضرت صاحب‏الزمان(عج) چه می‏باشد؟
    مؤذن:هدف اصلی قیام حضرت مهدی(ع) همان هدف خداوند متعال در هنگام فرستادن پیامبر اعظم(ص) است که: «وما ارسلناک الا رحمة للعالمین». پایان‏بخشی و تتمه لطف و رحمت خداوند بر عالمیان از زمینه‏ها و اهداف قیام امام حجت است که برای پر کردن دنیا از عدالت و انصاف و برابری و صلح و صفا و بندگی خدای متعال صورت می‏گیرد.
    ـ علائم عصر ظهور را چه میدانید؟ و ویژگی‏های یک فرد منتظر از نظر شما چيست؟
    مؤذن:همه انسان‏ها ـ اعم از مسلمان و غیرمسلمان و یا شیعه و سنی ـ از وضع موجود دنیا راضی نیستند. چون هیچ‏کسی راضی نیست که بشر با این نابرابری، با این بی‏انصافی و با این گرفتاری به‏سر ببرد. این امر نشان می‏دهد که یک چیزی در کار هست و همه مکاتب و انسان‏ها به دنبال منجی و نجات‏بخش هستند. البته در رابطه با فرد منجی به شکل دقیق؛ با اعلام زمان تولد، محل تولد، مشخصات پدر، مشخصات مادر، مشخصات فردی و معنوی و ... در مورد منجی فقط در مکتب اهل‏بیت(ع) مطرح شده و در مکاتب دیگر بحثی نشده. حتی اهل‏سنت هم آن‏را به عنوان شخصی که بعداً به دنیا خواهد آمد و یا قبلاً به دنیا آمده، مطرح می‏کنند؛ ولی به این شکل دقیقی که در مکتب اهل‏بیت(ع) مطرح شده در مکاتب دیگر مطرح نشده.
    ـ شما به‏عنوان یک پیرو اهل‏بیت از کشور نیجریه چه انتظاری از نهادهای فرهنگی ـ بخصوص مجمع جهانی اهل‏بیت(ع) ـ در مورد گسترش فرهنگ انتظار دارید؟
    مؤذن:من به عنوان فردی که قبلاً اهل‏سنت بودم و به مذهب اهل‏بیت(ع) گرایش پیدا کردم از مجمع جهانی اهل‏بیت(ع) انتظار دارم که با استفاده از خطبه امام علی(ع) در نهج‏البلاغه در مورد پیامبر(ص) که می‏فرماید: «طبیب دوار بطبه» یعنی به عنوان یک پزشکی که می‏گردد که کجا از التیام‏بخش استفاده کند و کجا از چاقوی جراحی، انتظار ما از مجمع جهانی اهل‏بیت(ع) همین است. البته فقط این نیست ؛ در ادامه خطبه دارد که «متتبع بطبه». یعنی باید بسیار پیگیر باشد.
    برنامه‏های مجمع جهانی اهل‏بیت(ع) در نیجریه باید پیگیری سالانه، شش‏ماهه یا سه‏ماهه داشته باشد و این پیگیری‏ها مستمر باشد و برای همه کشورها راهبرد داشته باشد و از تاکتیک‏های مناسب و برنامه‏های منسجم استفاده کند. در این‏صورت کارهای آن در همه دنیا اثر می‏گذارد و در نیجریه هم همین‏طور.
    در نیجریه از مذهب اهل‏بیت(ع) استقبال زیادی شده و می‏شود. چون قبلاً شیعیان این تعداد نبودند و این نشان می‏دهد که مبلغین اثر دارند. خود فعالیت مجمع اثر داشته. نهادهای دیگری مثل سازمان فرهنگ و ارتباطات و همچنین جامعة المصطفی العالمیه اثر داشته‏اند. اما باید فعالیت این نهادها با برنامه و منسجم باشد.
    ـ به صورت فردی، شیعیان نیجریه چگونه مذهب اهل‏بیت(ع) را تبلیغ می‏کنند؟
    مؤذن:هرکسی برطبق مقدورات و توان خود. مثلاً روابط خانوادگی، روابط دوستانه، روابط محل کار، روابط روستا و شهر و قبیله. فعالیت‏هایی مثل چاپ کتاب، ارائه مقاله و سخنرانی و ... . ضمن اینکه فعالیت‏هایی هم بصورت گروهی وجود دارد.
    ـ آقای ابراهیم مؤذن از نیجریه، خیلی ممنون از اینکه در مصاحبه با ما شرکت کردید.
    http://www.abna.ir/data.asp?id=117543&lang=1
    نظر شما در باره این پیشنهاد چیه؟
    (جلسات مناظره)

موضوع مهم :
    کربلایی کاظم ساروقی، حجتی غیر قابل انکار

چگونه؟؟؟ راه های جلوگیری از مرگ تدریجی جامعه

کم گوی و گزیده گوی چون دُرّ :Sokhan: !!! تا از سُخَنت جهان شود پُر !!!
    الحذر الحذر! فَوَ الله لَقَد سَتَر، حتّی کأنَّه قد غَفَر

2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری