كد خبر: ۲۶۹۲۶تاريخ انتشار: ۱۴:۱۲ - ۰۶ آذر ۱۳۸۷تعداد بازديد: ۲۵۰
يک نويسنده دانمارکي با اشاره به حضور موثر مسلمانان در اروپا در طول تاريخ، تأکيد کرد: علوم مسلمانان با ورود به اروپا نقش مهمي در هوشياري و آگاه‏سازي اروپاييان که قرون‌ها در جهل و ناداني به سر مي‏بردند، ايفا کرد.

به گزارش خبرگزاري ابنا، «استيفن هيبرگ»، نويسنده کتاب «آغاز تاريخ جديد فرهنگي اروپا در قرون وسطي»، با انتقاد از توهين اروپاييان نسبت به مسلمانان، علم و فناوري موجود در اروپاي فعلي را مرهون دين اسلام و مسلمانان دانست.

اين نويسنده مسيحي در اين کتاب با اشاره به قرون جهل و تاريکي اروپا در قرون وسطي و پيش از آن، تبادل فرهنگي و علمي با مسلمانان را يگانه راه نجات‌بخش مردم اروپا در آن دوران سياه توصيف کرد.

وي در ادامه مي‏نويسد: فساد، جامعه آن روزگار اروپا را در همه بخش‌ها و حتي در کليسا و روحانيون ديني در برگرفته بود، که پس از جنگ‌هاي صليبي و حضور مسلمانان در اروپا، اين رويه اصلاح شد و رو به پيشرفت نهاد.

اين نويسنده دانمارکي که مدير بخش تحقيقات در موزه «فريدريكسبورگ» است در کتاب خود نمونه‏هايي از پيشرفت اروپاييان را پس از جنگ‌هاي صليبي نام مي‌برد و مي‏نويسد: با پايان قرون وسطي و جنگ‌هاي صليبي، اختراعات و ابداعات گوناگون، سازمان‌هاي جديد، سيستم بانکي و در مجموع، پيشرفت‌هاي اقتصادي و علمي، نتيجه حضور مسلمانان با تعليمات اسلامي ايشان در اروپا بود که موجي از شکوفايي و توسعه را براي کشورهاي قاره سبز به ارمغان آورد.

وي در بخش ديگري از کتاب، تلاش براي تبليغات منفي ضد اسلام و مسلمانان را محکوم کرده و از همه مردم اروپا خواسته است تا با بازخواني تاريخ هزار ساله اخير کشورهاي اروپايي، به کمک‌هاي شايان و چشمگير مسلمانان به آنها آگاهي يافته و از تکرار توهين به اسلام دست بردارند.