صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: جوانترين حجت خدا، امام جود و سخا

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  982
  مورد تشکر
  768 پست
  حضور
  8 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  جوانترين حجت خدا، امام جود و سخا

  ۹ آذر ماه ۱۳۸۷ ساعت : ۴۵ , ۱۴
  خبرگزاري انتخاب :
  اشاره:
  «اعتماد به خداوند، بهاي هر چيز گرانبها و نردبان هر امر بلند مرتبه اي است»، اشاره به همين روايت از جوان ترين حجت خدا؛ امام جود و سخا كافي است تا مفهوم پايمردي امامان معصوم(ع) را در برابر خشم و كين حكام ظلم و جور بيش از پيش بدانيم. در سايه چنين اعتمادي است كه پيكار عالمانه هراسي را در دل مردان حق و حقيقت ايجاد نمي كند. امامان معصوم(ع) به واسطه برخورداري از همين مواهب الهي است كه همواره نامشان در عين آرامش درون، با واژگان صلابت و پايمردي عجين شده است.
  گفتگوي ما با دكتر حسين ايزدي عضو هيات علمي دانشگاه باقر العلوم، به طرح و انعكاس بخشي از پايمردي نهمين امام شيعيان؛ جواد الائمه(ع) اختصاص يافته است كه تقديم حضورتان مي شود:


  * آقاي دكتر، اگر اجازه بدهيد مايليم قدري از فضاي پس از شهادت امام هشتم(ع) برايمان بگوييد و اينكه در اين فرصت، بين مأمون و دوستداران حضرت چه گذشت؟
  ** مامون پس از مواجهه با بحرانهاي سياسي مثل درگيري با برادرش امين، شورش بابك و بويژه شورشهاي علويان، براي آرام كردن علويان كه مهمترين مخالفان و تاثيرگذارترين مخالفان او و بني عباس به شمار مي رفتند، اقدام به نوعي بازي سياسي كرد كه در تاريخ از آن با مساله ولايتعهدي امام رضا(ع) ياد شده است. در حقيقت، او با اين كار مي كوشيد تا دامن خود را از گناهي كه به بني عباس وارد شده بود، پاك كند. خوشبختانه با سياستگذاريها و برخوردها و اقدامهايي همچون برگزاري نماز عيد فطر توسط امام رضا (ع)، نقشه اش نقش بر آب شد و زماني كه با چنين بحرانهايي مواجه شد، تصميم گرفت به بغداد بازگردد. اين مقطع، دوراني است كه شورش عده اي از بني عباس مثل قيام ابراهيم ابن مهدي رخ مي دهد و مامون براي آنكه بني عباس را از خود نرنجاند، از مرو خارج مي شود و به سوي بغداد باز مي گردد.
  * موضوع امامت امام نهم درعين طفوليت ايشان، چگونه براي مردم مورد پذيرش واقع مي گرديد؟
  ** امام رضا(ع) بنا بر وظيفه الهي در زمان حيات خويش و از طريق احاديث و پيامهايي كه به ياران وفادار خود منتقل كرده بودند، زمينه امامت حضرت جواد(ع) را مهيا ساخته بودند. بنابراين، چنين ذهنيتي پيشتر براي جامعه شيعيان و مسلمانان فراهم شده بود و شيعيان حضرت به خوبي مي دانستند امام جواد در طفوليت به امامت مي رسند. ضمن اينكه آنها خوب مي دانستند سن امام در امامت نقشي ندارد و اين موضوع مسووليتي است كه از سوي خداوند مطرح شده است. در عين حال، چنانكه اشاره شد امام رضا(ع) براي اينكه اين ذهنيت را در ذهن شيعيان آماده كنند، امامت فرزند پس از خود را پيش از اين تفهيم كرده بودند. قبل از شهادت امام هشتم نيز عده اي ازنزديكان و ياران امام هشتم(ع) به امام جواد(ع) در مدينه مراجعه مي كردند و با طرح پرسشهايي از ايشان، به اين يقين مي رسيدند.
  * يعني پس از شهادت امام رضا(ع) در موضوع امامت فرزند ايشان، ديگر با انشعابهايي كه مثلا پس از امام ششم(ع) در ميان شيعيان ايجاد شد، برخورد نمي كنيم؟
  ** نه، قطعا در بين شيعيان اماميه مسأله جانشيني امام جواد(ع) با مشكلي كه پس از امامت امام صادق (ع ) و پيدايش اسماعيليه يا ادعاهاي كيسانيه اتفاق افتاد، ايجاد نمي شود و پس ازشهادت امام رضا(ع) چنين انشعابهايي را در پيكره تشيع كه دامنه آن در اشكال اسماعيليه و زيديه تا امروز ادامه دارد، نمي بينيم.
  * چه شد كه امام جواد(ع) راهي بغداد شدند؟
  ** مامون زماني كه از امامت امام جواد(ع) و احاطه ايشان بر شؤون علمي و اجتماعي مسلمانان مطلع شد، امام را به بغداد آورد و نقشه ديگري را طرح كرد و كوشيد تا اين بار از طريق ارتباط با ايشان به هدفهاي خود برسد.بنابراين، تلاش نمود تا ابتدا نقشه خود را از طريق ايجاد بحث علمي عملي كند و به همين دليل جلسه مناظره معروف امام جواد(ع) با يحيي ابن اكثم را تشكيل داد، اما مشاهده نمود امام جواد(ع) به تمامي مسائلي كه مطرح مي شود، با درايت تمام پاسخ مي گويد. امام(ع) نه تنها در اين مناظره، بلكه در مناظره هاي ديگر نيز موفق مي شود و در اين مناظره ها احاطه ايشان به علوم مختلف تثبيت مي شود و مورد تأكيد همگان قرار مي گيرد. در واقع، بار ديگرمرجعيت علمي و مذهبي امام(ع) به عنوان امام شيعيان و كانون تمامي علوم اسلامي مورد تأييد قرار مي گيرد.
  * موضوع ازدواج امام(ع) با دختر مأمون هم در همين برهه مطرح مي شود؟
  ** بله، مامون پس از مشاهده تواناييهاي علمي امام(ع) براي اينكه امام را بيشتر تحت كنترل خود داشته باشد، با اين تفكر كه اگر امام و جانشين بعدي ايشان به نحوي با بني عباس رابطه خويشاوندي داشته باشد، مي تواند به هدفهاي خود دست يابد؛ با زور، اصرار و استبدادي كه ويژگي خلفاي بني عباس است، امام را به ازدواج با ام الفضل دختر خود مجبور مي كند. هدف اصلي از اين ازدواج ارتباط سياسي است؛ بدين مفهوم كه اگرفرزندي كه متولد مي شود به عنوان امام مورد حمايت مامون قرار گيرد، بعدها گفته مي شود فرزند امام شيعيان نوه خليفه عباسي است و با اينكار مي توان ائمه شيعه و سلسله امامت را منسوب خلافت عباسيان معرفي كرد و به اين وسيله به خيال خود مي توانند دامن طهارت ائمه(ع) را به ارتباط با دستگاه خلافت آلوده كنند. اما با وجود اين ازدواج، امام جواد(ع) به ام الفضل بي اعتنايي مي كنند و اين مساله در زمان معتصم برادر و جانشين مأمون عباسي نيز ادامه پيدا مي كند.
  * امام جواد(ع) اندكي پس از ازدواج با ام الفضل راهي مدينه مي شوند. سوالي كه مطرح است اين است كه با توجه به علقه اي كه بين ام الفضل و مامون وجود داشت حكومت عباسي و بويژه مامون چگونه به اين سفر رضايت مي دهند؟
  ** درهر صورت، امام(ع) از شأن خاصي به عنوان داماد خليفه برخوردار بودند و مخالفان ايشان نيز ظاهرا بايد اين شانيت را مي پذيرفتند. بنابراين، نمي توانستند ايشان را محدود كنند. از سويي ديگر، براي آنكه فضايي كه پس از شهادت امام رضا(ع) از سوي شيعيان ايجاد شده بود تا حدودي از بين برود و براي اينكه مامون خود را از دست داشتن در شهادت امام رضا(ع) مبرا كند، حضرت را براي بازگشت به مدينه آزاد گذاشت تا ضمن آن وانمود كند هيچ فشاري به امام(ع) از سوي او و دستگاه عباسي به ايشان وارد نمي شود. در عين حال، بازگشت به مدينه به معناي پايان محدوديت و كنترلها نبوده و ايشان چه در مدينه و چه در بغداد، بشدت تحت كنترل بودند. بنابراين، نمي توان مدعي شد اين بازگشت به معناي رفع محدوديتها از ايشان است. مأمون بدين وسيله و از طريق دختر خود مي توانست تمامي اخبار را به دستگاه خلافت منتقل كند. در واقع، اين مساله را نيز بايد گونه اي از بازي سياسي مامون دانست تا نشان دهد هيچ محدوديتي براي امام(ع) وجود ندارد و گرنه اگر مامون اطمينان حاصل مي كرد كه بازگشت امام(ع) به مدينه براي وي مشكل آفرين خواهد بود، به هيچ عنوان اجازه چنين سفري را به ايشان نمي داد.
  * امام در هفده سالگي با سمانه مغربيه مادربزرگوار امام هادي(ع) ازدواج مي كنند. عده اي معتقدند عامل شهادت امام جواد(ع) حسادت ام الفضل به اين مسأله است و برخي نيز دسيسه معتصم را عامل شهادت ايشان مي دانند.به نظر جناب، عالي كدام يك از اين دو عامل بيش از همه در اين مساله نقش داشته است؟
  ** ببييند، موقعيتي كه براي ام الفضل ايجاد شده بود، موقعيتي استثنايي بود، به گونه اي كه اگر از موقعيتي كه به عنوان همسر امام بودن استفاده مي كرد، قطعا سعادت دنيا و آخر او نيز تأمين مي گرديد؛ اما خمير مايه و باطن ام الفضل به او اجازه نمي داد تا از اين موقعيت به خوبي استفاده كند.شايد بتوان گفت ازدواج امام(ع) با سمانه به اين دليل بوده كه خواست و اراده الهي بر اين قرار گرفته است كه امام بعدي از ايشان و ماحصل اين ازدواج باشد. ام الفضل با ديدگاه سياسي بني عباس بايد نسبت به اين موضوع موضعگيري مي كرد. علاوه بر اين، بني عباس نيز با شكل گيري اين ازدواج از هدف سياسي خود كه كنترل امام(ع) بود، دور مي شدند.
  در عين حال، امام(ع) به ام الفضل بي اعتنايي مي كند و او نيز از اين بي اعتنايي امام(ع) نسبت به خود، به مامون شكايت مي كند.
  * درست است كه گفته مي شود در برخي از روايتهاي تاريخي آمده است مامون او را به صبر و تحمل در برابر رفتار امام ( ع )دعوت مي كند ؟
  ** من نمي توانم اين روايات تاريخي را بپذيرم. تاريخ ما غير از تعدادي از منابع معدود، توسط مورخاني از بني عباس در حمايت از خود آنها نوشته شده است.من تمام اين موارد را بازي سياسي از سوي مأمون براي تأمين هدفهاي خود مي دانم. همان بازي سياسي كه درباره ولايتعهدي امام رضا(ع) نيزمطرح مي شود و ساده انگارانه است اگر فكر كنيم به اتكاي آن بتوان موضوعاتي چون شيعه بودن مامون! را مطرح ساخت.
  * چه شد كه امام(ع) مجددا از مدينه به بغداد منتقل مي شوند؟
  ** متأسفانه در دوران معتصم شاهد فشار و مشكلات بيشتري به حضرت هستيم؛ به گونه اي كه دوباره امام(ع) را به اجبار از مدينه به بغداد منتقل مي كنند و تحت نظر قرار مي دهند و ايشان ديگر حتي اجازه ارتباط با ياران خود را پيدا نمي كنند. در اين دوره شاهد اوجگيري نهضتهاي علوي و غير علوي عليه خلافت عباسي و بويژه معتصم هستيم. به گونه اي كه در ايران و مناطق مختلف شورشهاي زيادي پديد مي آيد و معتصم از بيم ارتباط اين مسأله با امام(ع) و به منظور احاطه بيشتر، ايشان را به بغداد منتقل مي كند و چندي بعد نيز او كه همواره در رعب و وحشت آن بود كه مبادا خدشه اي به حكومتش وارد شود، از طريق ام الفضل كه حالا ديگر كينه عميقي نسبت به حضرت پيدا كرده بود، ايشان را مسموم و همچون جد بزرگوارشان امام حسن(ع) به شهادت مي رساند.
  ام الفضل پس از مسموم نمودن امام، از كار خود پشيمان شده و شروع به گريه كردن مي كند. حضرت به او مي فرمايند: چرا گريه مي كني؟ اكنون گريه تو سودي ندارد. اين را بدان كه به سبب اين جنايت، به چنان دردي مبتلا مي شوي كه هرگز علاج ندارد و چنان به تنگدستي افتي كه جبران پذير نباشد. بر اثر نفرين آن حضرت، ام الفضل به دردي بيمار شد كه همه اموالش را در راه معالجه آن مصرف كرد، ولي سودي نبخشيد و با نكبت بارترين وضع به هلاكت رسيد. برادرش جعفر نيز در حال مستي به چاه افتاد و جسد بي جانش را از چاه بيرون آوردند.
  آقاي دكتر، از حضورتان در اين گفتگو سپاسگزاريم.

  جواد صبوحي
  007

 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  168
  مورد تشکر
  64 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  امام جواد زنش تحميلي بوده ؟!چرا؟

  چرا قبول كرده است؟

  از مامون ترسي داشته ؟

  حالا كه تحميل شده چرا زنش را به خودش متمايل نكرده ؟

  نتوانسته ؟ مشكلي بوده ؟

  يك مرد اگر بخواهد ميتواند نظر همسرش را به دين و اعتقادات و باورهاي خود نزديك كند تا آنقدر ميانه شان خراب نباشد به مرگش منجر شود !


  چرا ميخواسته بحث كند؟

  ميخواسته چه چيزي را ثابت كند؟

  امام جواد غير از بحث و مناظره چه خدمتي به اسلام و مسلمين كرده است ؟
  ویرایش توسط روشن بيان : ۱۳۸۷/۰۹/۱۰ در ساعت ۱۸:۴۴
  بسم الله الرحمن الرحيم

  وَمِنَ النَّاسِ مَن يَتَّخِذُ مِن دُونِ اللّهِ أَندَاداً يُحِبُّونَهُمْ كَحُبِّ اللّهِ وَالَّذِينَ آمَنُواْ أَشَدُّ حُبًّا لِّلّهِ وَلَوْ يَرَى الَّذِينَ ظَلَمُواْ إِذْ يَرَوْنَ الْعَذَابَ أَنَّ الْقُوَّةَ لِلّهِ جَمِيعاً وَأَنَّ اللّهَ شَدِيدُ الْعَذَابِ

  165- بقره

 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  579
  مورد تشکر
  2,171 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  61
  آپلود
  0
  گالری
  10  جناب روشن بیان سلام
  صبح بخیر عید قربان مبارک
  نقل قول نوشته اصلی توسط روشن بيان نمایش پست
  امام جواد زنش تحميلي بوده ؟!چرا؟

  حالا كه تحميل شده چرا زنش را به خودش متمايل نكرده ؟

  نتوانسته ؟ مشكلي بوده ؟

  يك مرد اگر بخواهد ميتواند نظر همسرش را به دين و اعتقادات و باورهاي خود نزديك كند تا آنقدر ميانه شان خراب نباشد به مرگش منجر شود !

  مگر حضرت نوح و حضرت لوط مرد نبودند، آنها توانستند همسران کافرشان را به دین متمایل کنند؟؟!

  نقل قول نوشته اصلی توسط روشن بيان نمایش پست
  چرا ميخواسته بحث كند؟
  ميخواسته چه چيزي را ثابت كند؟


  بحث کردن سیره أنبیاء است
  داستان حضرت ابراهیم با خورشید و ماه پرستان را حتما در قرآن دیده اید!

  نقل قول نوشته اصلی توسط روشن بيان نمایش پست
  امام جواد غير از بحث و مناظره چه خدمتي به اسلام و مسلمين كرده است ؟


  بالاخره بفرمائید بحث و مناظره خدمت هست یا نیست؟!
  به هر حال اگر شما را به کتابی که خدمتان ایشان را بیان کند إرجاع دهیم، باز طبق مسلک جدیدی که دارید، روایات را به سرعت نور کنار میگذارید، لذا بهتر است سؤالی نپرسید که جوابش در کتب روائی باشد.


 4. تشکرها 2


 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  168
  مورد تشکر
  64 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  عليكم السلام و رحمه الله

  متشكرم ؛

  به نظرتان اين هايي كه نوشته ايد ؛ پاسخ سوالات بنده است ؟ اصلا تناسبي با هم دارند ؟
  بسم الله الرحمن الرحيم

  وَمِنَ النَّاسِ مَن يَتَّخِذُ مِن دُونِ اللّهِ أَندَاداً يُحِبُّونَهُمْ كَحُبِّ اللّهِ وَالَّذِينَ آمَنُواْ أَشَدُّ حُبًّا لِّلّهِ وَلَوْ يَرَى الَّذِينَ ظَلَمُواْ إِذْ يَرَوْنَ الْعَذَابَ أَنَّ الْقُوَّةَ لِلّهِ جَمِيعاً وَأَنَّ اللّهَ شَدِيدُ الْعَذَابِ

  165- بقره

 6. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  1,758
  مورد تشکر
  3,252 پست
  حضور
  6 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  0  سلام خدمت سرور بزرگوارم جناب حاج آقا سید حسین.

  عید شما مبارک باشد.

  از جواب بسیار زیبای شما لذت بردم. جوابهای قرآنی شما روح ما را مست میکند.

  نقل قول نوشته اصلی توسط روشن بيان نمایش پست
  امام جواد زنش تحميلي بوده ؟!چرا؟

  چرا قبول كرده است؟

  از مامون ترسي داشته ؟
  جناب روشن بیان عزیز،

  قرآن كريم از قول لوط پيامبر(عليه السلام) نقل مى كند كه آن حضرت در برابر قوم كافر خود كه به قصد مهمانانش به منزل وى هجوم آوردند، فرمود: «(هَؤُلاَءِ بَنَاتِى إِنْ كُنْتُمْ فَاعِلِينَ); اگر مى خواهيد كار صحيحى انجام دهيد، اين دختران من حاضرند (كه با آنها ازدواج كنيد)».(71)
  در نتيجه، اگر ازدواجى تحت شرائط خاصّ صورت گيرد و امامى به سبب مصلحتى مهم به اين امر رضايت دهد، نه اشكالى بر آن حضرت وارد است; و نه علامت مودّت و دوستى است.

  از مقاله ای از سعید داودی با کمی تغییر
  طیب
  ویرایش توسط طیب : ۱۳۸۷/۰۹/۱۹ در ساعت ۱۳:۳۱
  هر معرفتى كـــه بوىِ هستىِ تو داد *** ديوى است به ره، از آن حذر بايد كرد


  سبحه بر کف، توبه بر لب،دل پر از شوق گناه/ معصيت را خنده مي آيد ز استغفار ما


  أَلَيْسَ الصُّبْحُ بِقَرِيبٍ 7. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  168
  مورد تشکر
  64 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  جناب طيب

  منظورتان اين است كه امام جواد همچون حضرت لوط در داخل منزلش در چنان فشار و هجومي بوده كه همان لحظه چاره اي جز پذيرفتن پيشنهاد ازدواج نداشته است و گرنه يا در جا كشته ميشد يا بستگانش مورد تعرض قرار ميگرفت يا خير آنطور كه مقاله ميگويد جلسات بحث و گفتگو هم پيرامون مسائل ديني داشته اند ؟

  وقتي پذيرفت چرا به ام الفضل بي اعتنائي ميكرد ؟
  ام الفضل چه تقصيري داشت كه پدرش به اجبار او را به همسري امام جواد در آورده بود ؟

  چرا امام جواد زن دوم گرفت و ام الفضل را با بي اعتنائي در فشار قرار ميداد ؟ مگر قرآن نمي فرمايد با همسرانتان به خوبي معاشرت كنيد ؟

  آيا فكر نميكنيد مسموم شدن امام بوسيله ام الفضل به خاطر اين بي اعتنائي ها به او و وجود زن دوم امام بوده است ؟
  چرا بايد ام الفضل اين وسط قرباني ميشده اگر مامون اهميتي نداده امام جواد كه يك طلبه عالم بوده و خود را سيد و منتسب به پيامبر دانسته و رهبري يك جمعي را به عهده داشته چرا در قبال ام الفضل همچون مامون برخورد كرده است؟

  همچنين بفرماييد:

  حالا كه تحميل شده چرا زنش را به خودش متمايل نكرده ؟

  نتوانسته ؟ مشكلي بوده ؟

  يك مرد اگر بخواهد ميتواند نظر همسرش را به دين و اعتقادات و باورهاي خود نزديك كند تا آنقدر ميانه شان خراب نباشد به مرگش منجر شود !


  چرا ميخواسته بحث كند؟

  ميخواسته چه چيزي را ثابت كند؟

  امام جواد غير از بحث و مناظره چه خدمتي به اسلام و مسلمين كرده است ؟

  ویرایش توسط روشن بيان : ۱۳۸۷/۰۹/۱۹ در ساعت ۱۴:۱۰
  بسم الله الرحمن الرحيم

  وَمِنَ النَّاسِ مَن يَتَّخِذُ مِن دُونِ اللّهِ أَندَاداً يُحِبُّونَهُمْ كَحُبِّ اللّهِ وَالَّذِينَ آمَنُواْ أَشَدُّ حُبًّا لِّلّهِ وَلَوْ يَرَى الَّذِينَ ظَلَمُواْ إِذْ يَرَوْنَ الْعَذَابَ أَنَّ الْقُوَّةَ لِلّهِ جَمِيعاً وَأَنَّ اللّهَ شَدِيدُ الْعَذَابِ

  165- بقره

 8. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  1,758
  مورد تشکر
  3,252 پست
  حضور
  6 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  0  سلام روشن بیان عزیز،


  نقل قول نوشته اصلی توسط روشن بيان نمایش پست
  جناب طيب

  منظورتان اين است كه امام جواد همچون حضرت لوط در داخل منزلش در چنان فشار و هجومي بوده كه همان لحظه چاره اي جز پذيرفتن پيشنهاد ازدواج نداشته است و گرنه يا در جا كشته ميشد يا بستگانش مورد تعرض قرار ميگرفت يا خير آنطور كه مقاله ميگويد جلسات بحث و گفتگو هم پيرامون مسائل ديني داشته اند ؟
  [/size][/b]
  روشن بیان عزیز شما فرمودید مگر میشود از روی اضطرار ازدواج کرد بنده هم مثال قرآنی برای شما آوردم. ولی دلیل اظطرار قرار نیست همیشه یکی باشد.

  نقل قول نوشته اصلی توسط روشن بيان نمایش پست

  همچنين بفرماييد:

  حالا كه تحميل شده چرا زنش را به خودش متمايل نكرده ؟

  نتوانسته ؟ مشكلي بوده ؟

  يك مرد اگر بخواهد ميتواند نظر همسرش را به دين و اعتقادات و باورهاي خود نزديك كند تا آنقدر ميانه شان خراب نباشد به مرگش منجر شود !
  جواب این سوالات شما را آقا سید فرمودند.

  نقل قول نوشته اصلی توسط روشن بيان نمایش پست
  وقتي پذيرفت چرا به ام الفضل بي اعتنائي ميكرد ؟


  لطفا اثبات بفرمایید که آقا امام جواد (علیه السلام) {پدر و مادرم به فدایشان) به همسرشان بی اعتنا بودند.


  نقل قول نوشته اصلی توسط روشن بيان نمایش پست
  ام الفضل چه تقصيري داشت كه پدرش به اجبار او را به همسري امام جواد در آورده بود ؟ [/right]
  اولا در این مورد اگر ظلمی هست به حضرت جواد (علیه السلام) هست و افتخار ام الفضل میتوانست باشد که همسر پسر پیامبر است. لطفا بفرمایید کجای تاریخ ذکر شده است که ام الفضل به اجبار به همسری امام جواد در آمده. اگر اجباری بوده و ظلمی بوده در حق امام جواد بوده است.


  نقل قول نوشته اصلی توسط روشن بيان نمایش پست
  نقل قول نوشته اصلی توسط روشن بيان نمایش پست
  چرا امام جواد زن دوم گرفت و ام الفضل را با بي اعتنائي در فشار قرار ميداد ؟ مگر قرآن نمي فرمايد با همسرانتان به خوبي معاشرت كنيد ؟
  لطفا اثبات بفرمایید که آقا امام جواد (علیه السلام) به همسرشان بی اعتنایی میفرمودند. و در ضمن مگر سوره تحریم را جناب عالی مطالعه نفرموده اید. آیا پیامبر که خود عدل است و رحمه للعالمین است همسرانش او را اذیت نمی کردند. ای کاش دوست خوب من در قرآن تدبر میکردید و تامل.

  در ضمن در آن زمان بسیار چیزی عادی بوده که کسی بیش از یک همسر داشته باشد و به هیچ وجه معنی بی اعتنایی به همسر اول را نداشته است. مگر شما قرآن مطالعه نمی فرمایید که تا چهار همسر یک مرد اجازه دارد بگیرد! مگر حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) از همسرانش متنفر بودند که بیش از یک همسر داشتند.

  سوره تحریم آیات ۳ - ۷

  و هنگامي كه پيامبر ، رازى را به يكى از همسرانش گفت و او آن راز را [ نزد زن ديگر ] فاش كرد ، و خدا پيامبر را از افشاى آن آگاه نمود ، پيامبر بخشى از آن [ راز افشا شده ] را به آن زن گوشزد كرد و از گفتن بخشى ديگر [ براى آنكه فاش كننده بيشتر شرمنده نشود ]خوددارى نمود . آن زن گفت : چه كسى فاش كردن راز را [ به وسيله من ] به تو خبر داده است ؟ پيامبر گفت : داناى آگاه ، به من خبر داد . « 3» اگر شما دو زن از كار خود به پيشگاه خدا توبه كنيد [ خدا توبه شما را مي پذيرد ] ، چون دل شما دو نفر از حق و درستى منحرف شده است ، و اگر بر ضدِّ پيامبر به يكديگر كمك دهيد [ راه به جايى نخواهيد برد ] ; زيرا خدا و جبرئيل و صالح مؤمنان [ كه على بن ابى طالب است ]يار اويند ، و فرشتگان نيز بعد از آنان پشتيبان او خواهند بود . « 4» اگر پيامبر ، شما را طلاق دهد اميد است كه پروردگارش همسرانى بهتر از شما كه مسلمان ، مؤمن ، فرمانبر ، توبه كار ، خداپرست ، روزه دار ، غير باكره و باكره باشند ، به او عوض دهد . « 5» اى مؤمنان ! خود و خانواده خود را از آتشى كه هيزم آن انسان ها و سنگ ها است ، حفظ كنيد . بر آن فرشتگانى خشن و سخت گير گمارده شده اند كه از آنچه خدا به آنان دستور داده ، سرپيچى نمي كنند ، و آنچه را به آن مأمورند ، همواره انجام مي دهند . « 6» [ آن روز گويند : ] اى كافران ! امروز عذرخواهى مكنيد ، فقط آنچه را همواره انجام مي داديد ، جزا داده مي شويد . « 7»


  مگر رسول الله (صلی الله علیه و آله) که بدون شک از آقا امام جواد برترند و افضل. به همسرانشان بی اعتنایی فرمودند که آنها با ایشان چنین کردند...

  سوره تحریم آیه ۱۰:

  خدا براى كافران ، زن نوح و زن لوط را مثل زده كه تحت سرپرستى و زوجيت دو بنده شايسته از بندگان ما بودند ، ولى [ در امر دين و دين دارى ] به آن دو [ بنده شايسته ما ]خيانت ورزيدند ، و آن دو [ پيامبر ] چيزى از عذاب خدا را از آن دو زن دفع نكردند و [ هنگام مرگ ]به آن دو گفته شد : با وارد شوندگان وارد آتش شويد . « 10»
  طیب
  ویرایش توسط طیب : ۱۳۸۷/۰۹/۲۰ در ساعت ۰۸:۳۸
  هر معرفتى كـــه بوىِ هستىِ تو داد *** ديوى است به ره، از آن حذر بايد كرد


  سبحه بر کف، توبه بر لب،دل پر از شوق گناه/ معصيت را خنده مي آيد ز استغفار ما


  أَلَيْسَ الصُّبْحُ بِقَرِيبٍ 9. تشکر


 10. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  168
  مورد تشکر
  64 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  تا بحال كسي نتوانسته به سوالات بنده پاسخ درست ؛ منطقي و قابل قبولي بدهد.
  ویرایش توسط روشن بيان : ۱۳۸۷/۰۹/۲۰ در ساعت ۱۷:۵۷
  بسم الله الرحمن الرحيم

  وَمِنَ النَّاسِ مَن يَتَّخِذُ مِن دُونِ اللّهِ أَندَاداً يُحِبُّونَهُمْ كَحُبِّ اللّهِ وَالَّذِينَ آمَنُواْ أَشَدُّ حُبًّا لِّلّهِ وَلَوْ يَرَى الَّذِينَ ظَلَمُواْ إِذْ يَرَوْنَ الْعَذَابَ أَنَّ الْقُوَّةَ لِلّهِ جَمِيعاً وَأَنَّ اللّهَ شَدِيدُ الْعَذَابِ

  165- بقره

 11. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۷
  نوشته
  101
  مورد تشکر
  115 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط روشن بيان نمایش پست
  تا بحال كسي نتوانسته به سوالات بنده پاسخ درست ؛ منطقي و قابل قبولي بدهد.
  منم چشممو می بندم میگم تا حالا کسی نتونسته خورشیدو به من نشون بده!!!

  دوستان پاسخهای خوبی دادن
  اما سوالایی هم مطرح کردن که شما باید جواب بدی

  به هرحال یا نمی خای حقیقتو قبول کنی
  یا پاسخهارو نخوندی
  یا....


 12. تشکر


 13. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  168
  مورد تشکر
  64 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  راجي 14

  مقاله را بخوانيد نمونه اش نوشته امام جواد به همسرش ام الفضل بي اعتنائي كرده جناب طيب در جواب نوشته اند اثبات كنيد چنين چيزي را! شما به من ميگوئيد خورشيد را نميبينم؟

  مقاله را بخوانيد
  ویرایش توسط روشن بيان : ۱۳۸۷/۰۹/۲۱ در ساعت ۱۲:۵۹
  بسم الله الرحمن الرحيم

  وَمِنَ النَّاسِ مَن يَتَّخِذُ مِن دُونِ اللّهِ أَندَاداً يُحِبُّونَهُمْ كَحُبِّ اللّهِ وَالَّذِينَ آمَنُواْ أَشَدُّ حُبًّا لِّلّهِ وَلَوْ يَرَى الَّذِينَ ظَلَمُواْ إِذْ يَرَوْنَ الْعَذَابَ أَنَّ الْقُوَّةَ لِلّهِ جَمِيعاً وَأَنَّ اللّهَ شَدِيدُ الْعَذَابِ

  165- بقره

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود