جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ازدواج نيمه‌مستقل، زندگي برزخي براي جوانان

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  982
  مورد تشکر
  768 پست
  حضور
  8 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  ازدواج نيمه‌مستقل، زندگي برزخي براي جوانان
  اصلاح نگاه مادي و جنسي جوانان به ازدواج
  كد خبر: ۲۶۸۴۳تاريخ انتشار: ۱۱:۱۹ - ۰۶ آذر ۱۳۸۷تعداد بازديد: ۳۵۸۵
  آمار 35 درصدي تعداد جوانان در تركيب جمعيتي كشور، وجود حداقل 12 ميليون جوان در سن ازدواج و وقوع تنها 841 هزار ازدواج در سال گذشته، اگر شرايط بحراني ازدواج در كشور را تداعي نكند، حداقل زنگ هشدار را در اذهان عمومي به صدا در خواهد آورد.
  ازدواج نيمه‌مستقل، زندگي برزخي براي جوانانبه گزارش ايسنا، به اعتقاد كارشناسان و صاحب‌نظران، مشكلات اقتصادي و فرهنگي، مهمترين عوامل كاهش آمار ازدواج در كشور هستند كه گروه‌ها و نهادهاي مختلف دولتي، علمي و دانشگاهي، اجتماعي و مردمي را در اين حوزه وارد عرصه فعاليت كرده است، به طوري كه گروه‌هاي مرجع و متعهد مردمي، از جمله اساتيد دانشگاه و حوزه، مديران و مشاوران مراكز و موسسات مشاوره‌اي، ائمه جماعات و معتمدان محلي، با دريافت آموزش‌هاي لازم مي‌توانند به عنوان اولين حلقه‌هاي ارتباطي با مردم نقش پررنگي در فرهنگ‌سازي و آگاهي بخشي به جامعه ، درباره حل بحران ازدواج ايفا كنند.
  اين موضوع خوشبختانه از ديد سازمان‌هاي مسوول و متولي امر ازدواج، همانند سازمان ملي جوانان پنهان نمانده است و پيگيري جدي رويكرد اخير اين سازمان در توانمندسازي و حمايت از گروه‌هاي مرجع مردمي، نظير آنچه هفته گذشته و با برگزاري اولين نشست سراسري انديشوران عرصه ازدواج اتفاق افتاد، آثار و نتايج مثبت خود را در جامعه نشان خواهد داد.
  در حاشيه اين نشست سراسري كه اجلاس سراسري طلوع مهر نامگذاري شده بود، ميزگردي با حضور برخي از چهره‌هاي فعال گروه‌هاي مرجع در حوزه ازدواج تشكيل شد و شركت كنندگان نظرات كارشناسي خود درباره ابعاد مختلف وضعيت ازدواج جوانان و راهكارهاي موجود را مطرح كردند.
  مجيد اميدي ـ مدير كل فرهنگي سازمان ملي جوانان ـ در اين ميزگرد نگاه و رويكرد اين سازمان را در حوزه ازدواج جوانان مطرح و انتظارها و خواسته‌هايي كه سازمان ملي جوانان از گروه‌هاي مختلف در حل اين معضل دارد را بازگو كرد.
  فقدان برنامه‌ريزي و مديريت، جمعيت جوان را به تهديدي براي كشور مبدل مي‌كند
  متاسفانه جوانان قبل از شناخت هم، عاشق مي‌شوند
  به گزارش ايسنا، مدير كل فرهنگي سازمان ملي جوانان با اشاره به انباشت مطالبات در ميان جمعيت جوان كشور، گفت: متاسفانه در برخي از حوزه‌هاي جوانان با غفلتي كه صورت مي‌گيرد، تمامي مطالبات از حاكميت است. فضاسازي‌هاي صورت گرفته در اين حوزه به نفع جامع نيست. گاهي فقط توپ را به زمين دولت و حاكميت مي‌اندازيم در حالي كه توان يك دولت قطعا محدود است و همه سرمايه‌هاي اجتماعي، فرهيختگان و فعالان فرهنگي كشور بايد در اين حوزه‌ها فعال باشند.
  وي تصريح كرد: اگر مديريت و برنامه‌ريزي براي جمعيت 35 درصدي جوان كشور، مناسب باشد، اين تركيب جمعيتي مي‌تواند فرصت بسيار خوبي براي پيشرفت كشور باشد، اما در غير اين صورت قطعا يك تهديد و آسيب خواهد بود.
  اميدي ادامه داد: دولت در زمينه كاهش نرخ بيكاري و افزايش خانه‌دار شدن جوانان كارهاي خوبي انجام داده است، در حال حاضر 12 تا 15 ميليون جوان در آستانه ازدواج قرار دارند و 5/2 تا سه ميليون نفر از آن‌ها بيكار هستند، اما چرا بقيه آنان كه خانه و كار دارند، ازدواج نمي‌كنند؟ اين كه عده‌اي مي‌گويند جوانان چون شغل ندارند، ازدواج نمي‌كنند، جفا به جامعه است. گاهي اين موضوع در مسايل جناحي تبديل به چوبي شده كه بر سر عده‌اي ديگر مي‌زنند، ولي آن‌ها با اين كار در واقع پايه‌هاي خانواده‌ را متزلزل مي‌كنند.
  وي تصريح كرد: بخشي از اقبال نشان ندادن جوانان به ازدواج و افزايش سن ازدواج، آگاهي نداشتن است، متاسفانه در حال حاضر جوانان قبل از شناخت هم، عاشق مي‌شوند و سرمايه‌گذاري عاطفي و عشقي مي‌كنند.
  اميدي با بيان اين كه امروز ازدواج و مسايل جنسي جوانان مورد هجمه و خطر قرار گرفته است، درباره وضعيت جوانان دانشجوي كشور، اظهار كرد: يك قسمت از كارهايي كه بايد براي ساماندهي وضعيت جوانان دانشجو انجام شود، تكميل حلقه‌هاي ازدواج و تحكيم خانواده با استفاده از همكاري و تجربيات اساتيد است.
  متاسفانه امروز نهاد خانواده‌ از بسياري از رفتارها و سنت‌هاي خوب و شريف خود كوتاه آمده است
  آموزش و پرورش آموزش‌هاي لازم درباره ارتباط با جنس مخالف و ازدواج را به دانش‌آموزان ارايه كند
  مدير كل فرهنگي سازمان ملي جوانان، ريشه بسياري از معضلات جوانان امروزي را ارائه نشدن مهارت‌هاي لازم اعلام كرد و گفت: مهارت‌هاي لازم براي جوانان جامعه در اختيار آن‌ها قرار نگرفته است. از سوي ديگر در جامعه مدرن امروزي، متاسفانه نهاد خانواده‌ از بسياري از رفتارها و سنت‌هاي خوب و شريف خود كوتاه آمده است.
  وي تصريح كرد: اطلاع‌رساني، آگاهي بخشي و ارائه آموزش‌هاي لازم به خانواده‌ها، مي‌تواند بسياري از آسيب‌هاي اجتماعي فعلي را كنترل كند.
  وي افزود: نهادهاي اجتماعي و غيردولتي وظيفه ويژه‌اي در اين خصوص بر عهده دارند.نهادهاي معتمد مردم با ارتباط نزديكي كه با آنها دارند، مي‌توانند نقش مهمي در فرهنگ‌سازي و ارائه آموزش‌هاي لازم ايفا كنند.
  اميدي همچنين بر ضرورت اصلاح برخي روش‌هاي آموزشي و لزوم شتاب در ساماندهي حوزه‌هاي مرتبط با جوانان تاكيد و اظهار كرد: بايد در ساماندهي وضعيت جوانان سريع‌ترعمل كنيم، چرا كه برخي از مقاطع حساس را از دست داده‌ايم. به عنوان مثال آموزش و پرورش بايد به عنوان نهاد ارائه كننده آموزش عمومي، اطلاعات و آموزش‌هاي لازم درباره ارتباط با جنس مخالف و ازدواج را در دوره‌هاي مختلف آموزشي ارائه كند، چرا كه نوجوان و جواني كه از مدرسه وارد دانشگاه مي‌شود،‌ اغلب هيچ اطلاعي از اين مسايل ندارد.
  در ادامه اين ميزگرد، دكتر علي جوهري ـ روانشناس باليني و عضو هيات علمي دانشگاه جندي شاپور اهواز ـ كه از معدود صاحبنظراني است كه فوق تخصص درمان ناتواني‌هاي جنسي اخذ كرده است، وضعيت جوانان و معضل ازدواج آنان را بيشتر از جنبه روابط جنسي مورد بررسي قرار داد.
  اساتيد دانشگاه به آموزش سلامت جنسي كه مي‌رسند، آن را پرانتز مي‌گيرند و ارائه نمي‌كنند
  به گزارش ايسنا، دكتر جوهري با انتقاد از ارائه نشدن آموزش مسايل جنسي در مدارس و دانشگاه‌ها، اظهار كرد: در آموزش سلامت جنسي در جامعه، نهادهاي مختلفي بايد نقش ايفاي كنند. نبود آگاهي و فرهنگ مناسب در زمينه آموزش جنسي، متاسفانه زمينه سوءاستفاده برخي افراد به ويژه متخصصان زنان و زايمان را فراهم كرده است.
  وي افزود: جالب اين است كه در كتاب‌هاي دبيرستان همه نوع آموزش وجود دارد، به غير از آموزش‌هاي تشكيل خانواده‌ و آموزش‌هاي اوليه جنسي. حتي اين موضوع در دانشگاه‌ها هم به درستي آموزش داده نمي‌شوند، در حالي كه جاي اين گونه بحث ها در دانشگاه است، اما اساتيد به اين مسايل كه مي‌رسند، آن‌ها را پرانتز مي‌گيرند و ارائه نمي‌كنند.
  نياز و ميل جنسي از اولويت‌هاي اول جوانان براي ازدواج است
  در ادامه، مجيد اميدي ـ مدير كل فرهنگي سازمان ملي جوانان ـ نيز با بيان اين كه نياز و ميل جنسي از اولويت‌هاي اول جوانان براي ازدواج است، اولويت‌ها و نكات مهم در ازدواج براي خانواده‌ها را شغل، مسكن و هزينه‌هاي ازدواج اعلام كرد، در حالي كه اين موارد، از نظر جوان‌ها در رده‌هاي آخر اولويت هستند.
  به جاي رفتار جنسي، هويت جنسي ازدواج را به جوانان بياموزيم
  بسياري از جوانان معيار صحيحي براي چگونگي ازدواج ندارند
  مساله اول ازدواج جوانان نداشتن انديشه و جهان بيني است
  در ادامه ميزگرد، كاظم حكمت آرا ـ مشاور دانشگاه‌هاي علوم پزشكي و آزاد شيراز و عضو شوراي فرهنگ عمومي شيراز ـ شناخت و پاسخ به سه عامل چيستي، چرايي و چگونگي ازدواج را در حل معضلات مربوط به ازدواج بسيار موثر دانست و گفت: اولين مساله در ازدواج چيستي و تعريف صحيح از ازدواج است. اگر به ازدواج صرفا از ديدگاه روانپزشكي و ارضاي جنسي نگاه شود به جايي مي‌رسيم كه به عنوان مثال خودارضايي و همجنس‌بازي مانند جامعه غرب، رواج پيدا مي‌كند و پذيرفته مي‌شود.
  وي افزود: اما اگر جوان بداند كه وقتي در يك خانواده‌ قرار گرفت، داراي يك هويت خاص مي‌شود و اگر به جاي رفتار جنسي، هويت جنسي ازدواج را به آن‌ها بياموزيم، بسياري از مشكلات اين حوزه حل خواهد شد.
  حكمت آراء تصريح كرد: متاسفانه گاهي در جامعه اين بحث مطرح مي‌شود كه بايد جوانان براي شناخت ابعاد جنسي، با هم ارتباط جنسي داشته باشند.اما آموزش جنسي در كشور نبايد بر پايه آموزش‌هايي كه در دنياي غرب وجود دارد و بدون ارائه هويت جنسي، ارائه شود.
  وي با بيان اين كه دومين مساله مهم در ازدواج، دانستن چرايي ازدواج است، اظهار كرد: جوانان بايد بدانند كه ازدواج وسيله‌اي براي كامل كردن دين و بستري براي خداگونه شدن است، كسي كه ازدواج مي‌كند، حتي دعاهايش هم بيشتر برآورده مي‌شود.
  عضو شوراي فرهنگ عمومي شيراز، با اشاره به اين كه بسياري از جوانان معيار صحيحي براي چگونگي ازدواج ندارند، گفت: در حال حاضر برخي خانواده‌ها، يك جوان را به خاطر يك يا دو معيار رد مي كنند و يك نفر را با وجود اين كه در بسياري از معيارها مناسب نيست، به علت دارا بودن يكي از معيارها مي‌پذيرند.
  حكمت آراء تاكيد كرد كه مساله اول ازدواج جوانان نداشتن شغل، مسكن و درآمد نيست، بلكه نداشتن يك فكر،انديشه و جهان بيني است.
  وي در پاسخ به سوال ايسنا، مبني بر اين كه با وجود پتانسيل بسيار بالاي ديني و فرهنگي جامعه، چه عاملي باعث فقدان انديشه و ايدئولوژي در بين جوانان شده است، اظهار كرد: دين ما اين جامعيت را دارد كه انديشه و جهان‌بيني لازم براي جوانان را ارائه كند كه در اين زمينه با اجتهاد مراجع تقليد مي‌توان بسياري از مشكلات را حل كرد.
  با توجه به شرايط فعلي، مجتهدان و فقها حتما در زمينه ازدواج و خانواده‌، فكري كرده‌اند
  اميدي ـ مدير كل فرهنگي سازمان ملي جوانان ـ در پاسخ به اين سوال، اظهار كرد: به اندازه‌اي كه در فقه اسلامي و شيعي به سوال‌هاي حوزه خانواده‌ و ازدواج پاسخ داده شده، در هيچ علم و مكتبي با اين فرهيختگي، پاسخي ارائه نشده است. گاهي اوقات شايد بر عهده مراجع نباشد كه برخي مسايل را مطرح كنند، اما در عوض فقه شيعي به همه مسايل پاسخ داده است.
  وي افزود: شرايط زماني ما به وضعيتي رسيده كه مجتهدان و فقها حتما در زمينه ازدواج و خانواده‌، فكري كرده‌اند و با اطلاع‌رساني از طرق مختلف، در اختيار مردم قرار مي‌دهند.

  خلا جدي در حوزه ازدواج، وجود الگوهايي است كه باعث گريز جوانان از ازدواج مي‌شود
  در ادامه اين ميزگرد، حجت الاسلام و المسلمين محمد مهدي جاويد ـ مدير مدرسه علميه رضويه استان فارس و عضو هيات مديره سازمان فرهنگي هنري شهرداري شيراز ـ اظهار كرد: خلاء جدي در حوزه ازدواج، وجود الگوهايي است كه باعث گريز جوانان از ازدواج مي‌شود. وقتي جوانان مشاجرات و اختلافات پدر و مادر خود را كه الگوي او هستند، مي‌بينند، طبيعي است كه از ازدواج كردن دوري مي‌كنند. متاسفانه برخي از والدين، خواسته يا ناخواسته باعث گسست خانواده‌ و جوانان مي‌شوند.
  وي افزود: بنابراين بايد در اصلاح نهاد خانواده‌ يك عزم جدي و عمومي در كشور داشته باشيم.
  جاويد با بيان اين كه جاي ارائه مباحث ديني در ارتباط با خانواده‌ و ازدواج در مواعظ و تربيون‌ها خالي است، خاطر نشان كرد: اگر احيانا در اين زمينه كم كاري و كاستي وجود دارد، ناشي از نبود برنامه‌ريزي و كاربردي نشدن آن‌هاست، چرا كه اسلام در اين زمينه رهنمودهاي جامع و كاملي دارد كه اگر در جامعه ارائه شود، بسياري از مشكلات حل خواهد شد.
  به علت تعارض علوم محض روانشناسي با دين، جوانان نمي‌دانند، علم محض درست مي‌گويد يا شرع؟
  مجيد اميدي ـ مدير كل فرهنگي سازمان ملي جوانان ـ در ادامه سخنان حجت الاسلام والمسلمين جاويد، با بيان اين كه متاسفانه كمتر سعي كرده‌ايم كه خلاهاي علم محض غربي را به وسيله اعتقادات و نمونه‌هاي ديني پر كرده و آن را به شكل تجميع شده به جامعه ارائه كنيم، اعلام كرد: در 200 مركز مشاوره فعال كشور، گاهي نگاهي كه علم روانشناسي و مشاوره محض به معضلات دارد، با دين و معارف جامعه تعارض دارد، به صورتي كه جوانان ما در حال حاضر دچار تضاد هستند كه علم محض درست مي‌گويد يا شرع؟
  وي تصريح كرد: متاسفانه در حال حاضر، برخي جوانان ما ديني فكر مي‌كنند، اما سكولار عمل مي‌كنند.

  جوانان اغلب به ازدواج نگاه مادي و جنسي دارند كه بايد اصلاح شود
  اگر قرار است ازدواج‌ها به زودي به جدايي منتهي شوند، بهتر است كه اصلا صورت نگيرند
  فرزاد محموديان ـ‌ عضو هيات علمي گروه اخلاق پزشكي دانشگاه علوم پزشكي و مدرس معارف اسلامي دانشگاه شيراز ـ در ادامه اين ميزگرد، نوع نگاه به فرهنگ ازدواج را يكي از آسيب‌هاي جدي حال حاضر كشور در امر ازدواج دانست و اعلام كرد: جوانان اغلب به ازدواج نگاه مادي و جنسي دارند كه بايد اصلاح شود، ازدواج در واقع رفع نياز دروني است كه بخشي از آن مسايل جنسي است.
  وي افزود: بايد اين فرهنگ به وجود بيايد كه روابط مشترك، پر كردن خلاهاي عاطفي و نيازهاي روحي است كه منجر به ازدواج مي‌شود. تا زماني كه نگاه جوانان به ازدواج، ارضاي غرايز جنسي است ما مشكل خواهيم داشت.
  عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شيراز، آموزش صحيح را نيازمند ايجاد سه مولفه ترويج علم، تغيير نگاه و كسب مهارت دانست و اظهار كرد: بايد اين سه مولفه را به جوانان آموزش دهيم. متاسفانه در حال حاضر بسياري از ازدواج‌هايي كه انجام مي‌شود، به زودي به جدايي منتهي مي‌شود. اگر قرار است ازدواج اين گونه باشد، بهتر است كه اصلا صورت نگيرد.
  ساماندهي وضعيت ازدواج نيازمند مديريت جامع است
  وي خاطر نشان كرد: بحث ازدواج در كشور نيازمند يك مديريت و ساماندهي جامع است. يكي از ضعف‌هاي مهم در فقدان ساماندهي امور جوانان، نبود آگاهي لازم در جامعه است كه اين فقدان آگاهي به ويژه در دختران علت اصلي بسياري از آسيب‌هاي ازدواج است.
  واسطه‌هاي ازدواج فعال نيستند
  به دنبال مدل و راهكار حل آسيب‌هاي كاهش ازدواج هستيم
  در ادامه اين ميزگرد، مدير كل فرهنگي سازمان ملي جوانان خواستار فعاليت بيشتر واسطه‌هاي امر ازدواج در جامعه شد و اظهار كرد: در شرايط حاضر، واسطه‌ها و افرادي كه كمك مي‌كردند تا جوانان علاقمند با هم ازدواج كنند، فعال نيستند و متاسفانه اين سنت در حال از بين رفتن است. از سوي ديگرخانواده‌ها هم اغلب در مقابل خواست طبيعي و حسي جوانان براي ازدواج در يك سن مشخص، مقاومت و مخالفت مي كنند.
  وي سپس خطاب به كارشناسان و صاحبنظران اجتماعي، گفت: ما براي حل آسيب‌هايي كه در حوزه ازدواج جوانان وجود دارد، به دنبال مدل و راهكار هستيم. بايد براي هر سطح و طبقه‌اي مدل خاص خود را داشته باشيم. مدل و راهكار براي جوانان يك روستا با مدل جوانان شهري بايد متفاوت باشد.
  طرح ازدواج‌هاي نيمه‌مستقل، راهكار كمي يا كيفي؟
  در ادامه ميزگرد، نظر شركت‌كنندگان درباره طرح اخير شكل‌گيري ازدواج‌هاي نيمه‌مستقل كه از سوي سازمان ملي جوانان به عنوان راهكاري براي برون رفت از وضعيت نامناسب ازدواج جوانان مطرح شده است، مورد پرسش قرار گرفت.
  براساس اين طرح، خانواده‌ها جوانان عقد كرده خود را با ارائه امكانات و تسهيلات كافي تا زماني كه توانايي استقلال يافتن از خانواده‌هاي خود را كسب كنند، مورد حمايت قرار مي‌دهند و در عين حال، ارتباط شرعي آنان را به رسميت خواهند شناخت.
  ازدواج نيمه مستقل زمينه بيشتري براي جدايي زوج‌ها فراهم مي‌كند
  دكتر جوهري ـ روانشناس باليني و عضو هيات علمي دانشگاه جندي شاپور اهواز ـ در اين زمينه ابراز عقيده كرد: چون جوانان در برخي خانواده‌ها قبل از ازدواج رسمي، ارتباط جنسي ندارند و شناخت كافي جنسي از هم پيدا نمي‌كنند، بعد از ازدواج دچار مشكل و اختلاف در اين زمينه مي‌شوند، بنابراين در صورت طولاني شدن دوران وابستگي به خانواده‌ها در زوج‌هاي عقدي، در صورت بروز چنين اختلافاتي به علت اين كه تعهدات كمتري از دوران پس از ازدواج دارند، براي جدايي از هم مستعدتر هستند، بنابراين من با اين طرح كاملا مخالف هستم.
  وي افزود: اما اگر در اين دوران روابط جنسي برقرار نشود و يا اين حمايت‌ها در دوران نامزدي و پيش از عقد صورت گيرد، قابل بررسي است.

  طولاني شدن دوران عقد به هيچ وجه به نفع زوج‌ها نيست
  حجت الاسلام و المسلمين جاويد ـ مدير مدرسه علميه رضويه استان فارس و عضو هيات مديره سازمان فرهنگي هنري شهرداري شيراز ـ در اين باره با تاكيد بر لزوم فرهنگ‌سازي‌هاي مناسب در اجراي اين گونه طرح‌ها، گفت: اين فرهنگ جامعه است كه پسر و دختر هنگام عقد زندگي رسمي ندارند. اگر بتوانيم با اجراي اين طرح، به اين دوران رسميت بيشتري ببخشيم، تا زوج‌ها مسووليت بيشتري از زندگي را بپذيرند، خوب است، اما بايد توجه داشته باشيم كه طولاني شدن دوران عقد به هيچ وجه به نفع زوج‌ها نيست و سبب گسست آنها مي‌شود.
  وي افزود: اين دوران نبايد بيش از شش ماه تا يك‌سال باشد، در غير اين صورت مشكلاتي براي خانواده‌ها ايجاد مي‌كند.
  حكمت آرا ـ مشاور دانشگاه‌هاي علوم پزشكي و آزاد شيراز و عضو شوراي فرهنگ عمومي شيراز ـ نيز درباره طرح ازدواج‌هاي نيمه مستقل ابراز عقيده كرد كه اين طرح مي‌تواند، انگيزه‌اي براي افزايش سازگاري و سازندگي زوج‌ها باشد، اما از سوي ديگر خانواده‌ها اين مساله را به راحتي قبول نمي‌كنند. ضمن اين كه زوج‌ها پس از مدتي از هم دلسرد مي‌شوند و چون يك زندگي برزخي و بلاتكليف دارند، احتمال جدايي در رابطه آن‌ها افزايش مي‌يابد.
  اجراي اين طرح به سلامت جنسي جوانان به ويژه دختران آسيب وارد مي‌كند
  محموديان ـ عضو هيات علمي گروه اخلاق پزشكي دانشگاه علوم پزشكي و مدرس معارف اسلامي دانشگاه شيراز ـ نيز در اين باره، ميزان موفقيت اجراي طرح را قابل ارزيابي عنوان و اظهار كرد: مي‌توان از يك گروه جامعه آماري كه چنين شرايطي را تجربه كرد، تحقيق كرد كه آيا زندگي موفقي داشته‌اند يا نه. اما فكر مي‌كنم اين طرح، راهكار مناسبي براي حفظ سلامت جنسي جوانان نباشد، چرا كه جوانان در ابتداي رابطه، علاقه و اشتياق زيادي به ارتباط جنسي دارند كه به نظر مي‌رسد، با اجراي اين طرح به سلامت جنسي جوانان به ويژه دختران آسيب وارد مي‌شود.

  نظرات كاربران
  007

 2. تشکرها 2


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۷
  نوشته
  15
  مورد تشکر
  13 پست
  حضور
  20 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  با عرض سلام
  با عرض سلام خدمت همه دوستان عزیز
  متن بالا و سخنانی که مسئولین فرموده اند به قدری غیر قابل تحمل بود که نتوانستم مطلبی ننویسم
  بدون شک ما نمیتوانیم و نمیخواهیم همه چیز را به گردن مسئولین بیندازیم اما اصلا صحیح نیست که مسئولان چنین سحنانی در میان گفته هایشان پیدا شود
  گفته اند: " در حال حاضر 12 تا 15 ميليون جوان در آستانه ازدواج قرار دارند و 5/2 تا سه ميليون نفر از آن‌ها بيكار هستند، اما چرا بقيه آنان كه خانه و كار دارند، ازدواج نمي‌كنند؟"
  فرض میکنیم اماری که فرمودند درست باشد اما ایا عزیزان نمیدانند که کسانی که دارای کار میباشند 99 درصدشان خانه ندارند؟ در این سخنان جوری وانمود شده که انگار هرکسی که کار میکند خانه هم دارد !!!
  ایا عزیزان نمیدانند که اینها که کار میکنند حقوق ماهیانه در حد 50 هزار تومان تا 300 هزار تومان دارند
  ایا نمیدانند که با این پول نمیتوان خانه داشت؟ نمیتوان حتی خانه اجاره کرد ؟
  البته مسئولی محترم هنگامی که حقوق خودشان را با این اعداد مقایسه میکنند این اعداد برایشان شاید تعجب داشته باشد که این هم از بی اطلاعی عزیزان است .
  بیایید مقایسه کوچکی بکنیم یک جوان در سن 23 سالگی تحصیلش تمام میشود اگر نخواهد ادامه تحصیل دهد در سن 25 سالگی سربازیش تمام میشود پس از کلی جستجو و به کمک آشنایان و به لطف یکی از شرکتهای خصوصی میتواند در سن 26 سالگی در محلی مشغول به کار شود و ماهیانه 250 هزار تومان هم بکیرد اگر فرد قناعت پیشه ای باشد میتواند در ماه 100 هزار تومان خرج خود و خانواده پدری کرده و 150 هزار تومان پس انداز کند و در هر سال یک میلیون و 800 هزار تومان پس انداز کند و پس از 10 سال مبلغی معادل 18 میلیون تومان داشته باشد با این مقدار میتواند پول پیش یک خانه را فراهم کند اما از آنجا که کل حقوقش پاسخگوی کرایه خانه نیست ناچار است کمی بیشتر صبر کند تا بتواند خانه ای خریداری کرده یا بسازد از آنجا که هزینه خرید زمین سرسام آور است بهتر است آپارتمان کوجکی بخرد لذا 30 سال دیگر هم تحمل مینماید تا در سن 66 سالگی با مبلغی برابر 72 میلیون تومان زیر زمین یک ساختمان چند طبقه را که حدود 35 متر مربع میباشد خریده و در ان زندگی کند اکنون این جوان !! عزیز می تواند برای خواستگاری اقدام کرده و نگرانی خانواده دختر را مبنی بر محل زندگی دخترشان پس از ازدواج با گفتن این جمله که خانه دارم !! برطرف نماید و به سلامتی ازدواج کند
  اما من در نهایت نفهمیدم این مسئول محترم چگونه با این اطمینان میفرمایند کسانی که کار دارند خانه هم دارند و " چرا بقيه آنان كه خانه و كار دارند، ازدواج نمي‌كنند؟ " بدون این که در گفتن این مطلب دچار لکنت زبان شوند.
  در ضمن تقاضا دارم دوستان نگران نحوه عاشق شدن جوانان نباشند جوانان گاها بسیار بهتر از افراد مسن میدانند چگونه کی و کجا عاشق بشوند و عاشق چه کسی بشوند
  مشکل عاشق شدن در میان نوجوانان 13 تا 18 سال مطرح است نه افراد 23 سال به بالا
  در حال حاضر مسئولین کاری نکرده اند که منجر به خانه دار شدن جوانان بشود و وامهای استثنایی که در شرایط خاص میدهند تنها پول پیش جهت خانه اجاره ای را فراهم مینماید که البته این وامها را هم فقط به کسانی میدهند که هم اکنون در حال ساخت خانه هستند جهت تکمیل ساخت
  البته جوانان برای حل مشکلاتشان امیدشان به خداوند متعال است و اطمینان قلبیشان از آنجاست که او یاریشان خواهد کرد


  ویرایش توسط alihn : ۱۳۸۷/۰۹/۱۳ در ساعت ۰۷:۴۸

 4. تشکرها 3


 5. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۷
  نوشته
  22
  مورد تشکر
  85 پست
  حضور
  1 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  29
  آپلود
  0
  گالری
  1  متاسفانه وضیعت جامعه داره به سمتی پیش می ره که ارتکاب فعل حرام (دوستی های خارج از شرع و ...) راحتتر از ازدواج انجام می شه ... بعد اسم این جامعه هم شده اسلامی ...

 6. تشکرها 2


 7. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  5,435
  مورد تشکر
  4,566 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  27  به هر حال با این وضعیت اسفنام جوانان این مرز و بوم باید یه حرکت اساسی صورت بگیره...
  از انواع طرح های مختلف ازدواج تا بقیه موارد
  واقعا چاره ای نیست  دست به دست من بده
  پا به پای من بیا
  نگو امروز مال ما
  بگو فردا رو میخوام


  به لطف الهی فردا از آن ماست....
 8. تشکرها 2


 9. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۷
  نوشته
  10,035
  مورد تشکر
  25,834 پست
  حضور
  17 روز 15 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  2  نقل قول نوشته اصلی توسط mahdy_asr نمایش پست
  متاسفانه وضیعت جامعه داره به سمتی پیش می ره که ارتکاب فعل حرام (دوستی های خارج از شرع و ...) راحتتر از ازدواج انجام می شه ... بعد اسم این جامعه هم شده اسلامی ... :ealam:
  وقتي تمام آثار سينمايي و تلوزيوني ما دارن اين فرهنگ رو رواج مي دن چه توقعي مي شه از جوانهاي عادي داشت، تمام فيلم هامون شده رفاقت ها و دوستي هاي قبل از ازدواج كه آخرش لطف مي كنن به سرانجامش مي رسونن به جاي اينكه با فرهنگ سازي مضرات و آسيب هايي كه از اين ارتباط ها بوجود مي ياد و نشان بدن بيشتر جوان ها رو تحريك مي كنن


  یَا إِلَهِی وَ سَیِّدِی وَ مَوْلاَیَ وَ رَبِّی صَبَرْتُ عَلَى عَذَابِکَ فَکَیْفَ أَصْبِرُ عَلَى فِرَاقِکَ  اگه مي خواي اهل آسمون بهت رحم كنن به اهل زمين رحم كن

 10. تشکر


 11. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  5,435
  مورد تشکر
  4,566 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  27  ازدواح نیمه مستقل، دختر و پسر با هم نامزد می کنند و عقد اما خونه بابا و مادر بزرگوار می خورند و می خوابند فی نفسه دوران پروانه ای رو سپری می کنند...
  به نظر طرح جالبی می یاد اما خیلی معایب داره!  دست به دست من بده
  پا به پای من بیا
  نگو امروز مال ما
  بگو فردا رو میخوام


  به لطف الهی فردا از آن ماست....
اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود