جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا به راستی خداوند بر روی زمین نماینده ای تعیین کرده است؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۷
  نوشته
  2
  مورد تشکر
  2 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  آیا به راستی خداوند بر روی زمین نماینده ای تعیین کرده است؟
  سوالم از استاد ها اینه که خداوند چرا بر روی زمین نماینده تعیین کرده (امامان و پیغمبران) آیا همانطوری که به یکیشون وحی کرده و به اصطلاح قوانین الهی را بهشون گفته نمیتونسته به بقیه هم بگه؟آیا خداوند در ارسال دین هاش شکست خورده که چندین دین قبلی الهی دچار شکست شده اند و تکه تکه شده اند؟چرا خداوند از اسلام پشتیبانی نکرده که به 72 فرقه تقسیم نشه؟آیا بندگان بی کفایت باعث این تکه تکه شدن هستند؟آیا خداوند بین بندگان فرق میگذاره که عده ای از اونها حتی نمیدونن که دینی به نام اسلام وحود داره تا به اون بگروند و خدا رو بهتر بشناسند؟چرا در همه کشور های مسلمان (و به طور کلی کشور های دارای ایدئولوژی خاص) وضعیت عدالت و حقوق انسان ها همانند کشورهایی که کفار در اون زندگی میکنند به درستی اجرا نمیشه؟آیا اگر هدف خداوند از به وجود آوردن بشر رسیده به کمال و قرب الهی باشد این هدف هدف بیهوده ای نیست؟و چرا..؟
  تو را با حیله و نیرنگ میجویند تو را با نیزه ها در جنگ میجویند تو را اینجا به گرده سنگ میجویند تو جان میبخشیو اینجا به فتوای تو میگیرند جان از ما


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  2,578
  مورد تشکر
  8,079 پست
  حضور
  5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  140
  آپلود
  0
  گالری
  99  نقل قول نوشته اصلی توسط hadi_1212 نمایش پست
  سوالم از استاد ها اینه که خداوند چرا بر روی زمین نماینده تعیین کرده (امامان و پیغمبران) آیا همانطوری که به یکیشون وحی کرده و به اصطلاح قوانین الهی را بهشون گفته نمیتونسته به بقیه هم بگه؟

  انتخاب پيامبران براي ارتباط با خدا جهت دريافت پيام براي هدايت بشر به طور گزاف نبوده است. مثل اين كه بين انسان‏ها قرعه بكشند يك كسي اسمش دربيايد براي پذيرش نبوت، بلكه به خاطر شايستگي و لياقت ويژه‏اي است كه در پيامبران وجود داشته و خدا اين شايستگي را مي‏داند.
  قرآن مي‏فرمايد: "آنان را برگزيديم و به صراط مستقيم هدايت كرديم".(1)


  و فرمود: "خدا خودش بهتر مي‏داند كه رسالت را كجا قرار دهد". (2)

  ارتباط بين خدا و بنده دو طرف دارد: يكي خدا و ديگري بنده.

  از طرف خداوند هيچ مانعي وجود ندارد كه با بندگان ارتباط خاص داشته باشد، چون فياض مطلق است و با هيچ كس هم قرابت و نسبت فاميلي ندارد.


  همه مخلوق اويند و چشمه فيّاض او همه را به وجود آورده است، از اين رو هدايت عامه او شامل همه موجودات است.

  ليكن از طرف بنده بستگي به شايستگي و قابليت دارد. هر كس اين قابليت را داشته باشد، براي اين ارتباط خاص (نبوت) گزينش مي‏شود، و شايسته‏ترين فرد در زمان بعثت براي نبوت و پيامبري انتخاب مي‏گردد. يعني انسان بايد به قابليت هايي دست يابد، تا بتواند وحي و كلام الهي را پذيرا باشد.

  وحي و كلام الهي تنها در سينه پاك و بي آلايش وارد مي‏شود كه توانايي درك آن و در خود جاي دادن آن را داشته باشد. پس همه كس شايستگي دريافت پيام الهي و ارتباط خاص با خدا را ندارد، بلكه عده‏اي از انسان‏ها كه خداوند عالم نهان و آشكار آنان را مي‏شناسد، اين قابليت را دارند و بدين خاطر به اين مقام برگزيده مي‏گردند تا پيام الهي و هدايت تشريعي را كه همگان بدان نيازمند هستند ولي قدرت دريافت مستقيم آن را ندارند، به آنان ابلاغ‏نمايند.


  ارتباط خدا با بنده اختصاص به وحي تشريع كه ارتباط با پيامبران است ندارد، بلكه ارتباط هايي هست كه هر كس قابليتش را داشته باشد، مرتبط مي‏گردد.

  قرآن كريم ارتباط خدا با غير از پيامبران را نقل كرده است.

  مي‏دانيم كه مريم مادر عيسي (علیهما السلام) را خداوند در زمره پيغمبران ذكر نكرده ولي ارتباط و اتصال با جهات ديگر را به گونه بسيار عالي براي اين زن برگزيده ذكر كرده است كه فرشتگان بر او ظاهر مي‏شدند و با او سخن مي‏گفتند: (3)


  "فرشتگان گفتند: اي مريم، خدا تو را برگزيده و پاك ساخته، و بر تمام زنان جهان برتري داده است"(4)

  براي او از غيب، غذا مي‏آوردند تا جايي كه زكرياي پيامبر در شگفت مي‏ماند و مي‏گفت: "اي مريم، اين را از كجا آورده‏اي؟! گفت: از سوي خدا است. خداوند به هر كس بخواهد، بي حساب روزي مي‏دهد". (5)

  قرآن در مورد مادر حضرت موسي (علیه السلام) مي‏گويد: "ما به مادر موسي وحي (الهام قلبي) كرديم كه: او (موسي) را شيرده، و هنگامي كه بر او ترسيدي، وي را در درياي (نيل) بيفكن، و نترس و غمگين مباش، كه ما او را به تو باز مي‏گردانيم و ا و را از رسولان قرار مي‏دهيم". (6)

  ------------------------------
  پي نوشت ها:
  1.انعام (6) آيه 87.
  2.همان، آيه 124.
  3.مرتضي مطهري، مجموعه آثار، ج 4، ص 355.
  4.آل عمران (3) آيه 42.
  5.همان، آيه 37.
  6.قصص (28) آيه 7.

 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  2,578
  مورد تشکر
  8,079 پست
  حضور
  5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  140
  آپلود
  0
  گالری
  99  نقل قول نوشته اصلی توسط hadi_1212 نمایش پست
  آیا خداوند در ارسال دین هاش شکست خورده که چندین دین قبلی الهی دچار شکست شده اند و تکه تکه شده اند؟چرا خداوند از اسلام پشتیبانی نکرده که به 72 فرقه تقسیم نشه؟آیا بندگان بی کفایت باعث این تکه تکه شدن هستند؟
  این که خداوند پیامبران مختلفی را فرستاده است به معنای شکست نیست.

  باید توجه کرد که از نظر قرآن كريم، دين خدا از آدم تا خاتم يكي است و اختلاف در دين وجود ندارد. همه پيامبران به يك مكتب دعوت مي‏كرده ‏اند. اصول مكتب انبيا كه دين ناميده مي‏شود، يكي بوده است.

  پس وقتی اصول تمام ادیان یکی است چه معنا دارد که بگوییم خدا در یک دین شکست خورده و به همین دلیل دین بعدی را فرستاده است  تفاوت شرايع آسماني در يك سلسله مسايل فرعي و شاخه ‏اي بود، كه به حسب مقتضيات زمان و خصوصيات محيط و ويژگي‏هاي مردمي كه دعوت شده‏ اند، متفاوت مي‏شد. همه شكل‏هاي متفاوت و اندام‏هاي مختلف، يك حقيقت و به سوي يك هدف و مقصود بوده است.

  تفاوت ديگري در سطح تعليمات بوده كه پيامبران بعدي به موازات تكامل بشر در سطح بالاتري تعليمات خويش را كه همه در يك زمينه بوده القا كرده ‏اند مثلاً تعليمات اسلام در مورد مبدا و معاد و جهان و معارف پيامبران پيشين از نظر سطح مسايل تفاوت دارد. به تعبير ديگر بشر در تعليمات انبيا مانند يك دانش‏آموز بوده كه او را از كلاس اول تا آخرين كلاس بالا برند.

  مكتب پيامبران تدريجاً بر حسب استعداد جامعه انساني عرضه شده تا بدان جا كه بشريت رسيده است، به حدي كه آن مكتب به صورت كامل و جامع توسط حضرت محمد عرضه شد.

  از نظر قرآن آن چه وجود داشته و همه پيامبران عرضه كرده‏اند، دين بوده است، نه اديان، قرآن دين خدا را از آدم تا خاتم يك جريان پيوسته معرفي مي‏كند، نه چند تا، و يك نام روي آن مي‏گذارد و آن "اسلام" است. البته مقصود اين نيست كه در همه دوره‏ها دين خدا با اين نام خوانده مي‏شده، بلكه مقصود اين است كه حقيقت دين داراي ماهيتي است كه بهترين معرف آن لفظ اسلام است.(1) از اين رو مي‏گويد:

  "ان الدين عند الله الاسلام؛ دين نزد خدا اسلام است".(2)

  يا مي‏گويد:

  "ابراهيم نه يهود و نه نصراني، بلكه حقجو و مسلمان بود".(3)


  پس دين خدا كه از طرف پيامبران الهي عرضه شده، يكي بوده است، با آن خصوصيتي كه گفته شد و مردم در دوران‏ هاي پيامبران موظف بوده‏اند از شريعت پيامبر زمان خود پيروي نمايند، به لحاظ اين كه در آن زمان دين به شكل كامل تر از زمان گذشته عرضه مي‏شود، تا برسد به دوران خاتميت كه همه مردم پس از بعثت رسول اكرم بايد از دين او كه دين اسلام است تبعيت نمايند.

  نقل قول نوشته اصلی توسط hadi_1212 نمایش پست
  آیا خداوند در ارسال دین هاش شکست خورده که چندین دین قبلی الهی دچار شکست شده اند و تکه تکه شده اند؟چرا خداوند از اسلام پشتیبانی نکرده که به 72 فرقه تقسیم نشه؟آیا بندگان بی کفایت باعث این تکه تکه شدن هستند؟
  در مورد این که چرا ادیان گذشته فرقه فرقه شده اند و به قول آقای هادی تکه تکه شده اند یا این که دین اسلام به 72 فرقه تقسیم شده و ... باید گفت که:

  اختلاف اساسي و جوهري در اديان كه به وجود آمده، از طرف خدا و پيامبران نبوده است، بلكه از ناحيه پيروان و دانشمندان اديان مي‏باشد كه به خاطر ظلم و انحراف از حق و اعمال نظرهاي شخصي، اختلاف در دين را ايجاد كرده‏اند.

  قرآن مي‏فرمايد: "آن‏هايي كه از حقيقت آگاه بودند، و با اين حال در دين خدا اختلاف ايجاد كردند، انگيزه‏اي جز طغيان و ظلم و ستم و حسد نداشته ‏اند". (4)

  اگر مردم مخصوصاً طبقه دانشمندان، تعصب و كينه توزي و تنگ نظري و منافع شخصي و تجاوز از حد حدود و حقوق خود را كنار بگذارند و با واقع بيني و روح عدالت خواهي اديان را بررسي كنند، حق روشن شده و اختلاف حل مي‏شود.
  (5)


  خداوند در قرآن می فرماید:

  إِنَّا هَدَيْنَاهُ السَّبِيلَ إِمَّا شَاكِرًا وَإِمَّا كَفُورًا ( ما راه را به او نشان داديم خواه شاكر باشد و پذيرا گردد يا ناسپاس) (6)


  خداوند در این آیه اشاره می کند که ما راه رسیدن به حق و حقیقت را به انسان نشان دادیم حال خود انسان است که می تواند با اختیار خودش در این راه گام بردارد و به سعادت برسد یا نه با اهدافی مانند لجاجت ، بغض و کینه ، حب جاه و مقام و ... از این راه منحرف شود.

  ------------------------------------------------------------

  پي‌نوشت‌ها:
  1. مرتضي مطهري، وحي و نبوت، ص 165.
  2. آل عمران / 19.
  3. همان، آيه 67.
  4. آل عمران / 19.
  5. تفسير نمونه، ج 2، ص 351.
  6. انسان/3.

 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  2,578
  مورد تشکر
  8,079 پست
  حضور
  5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  140
  آپلود
  0
  گالری
  99  نقل قول نوشته اصلی توسط hadi_1212 نمایش پست
  آیا خداوند بین بندگان فرق میگذاره که عده ای از اونها حتی نمیدونن که دینی به نام اسلام وحود داره تا به اون بگروند و خدا رو بهتر بشناسند؟
  خداوند به هر انساني عقل، فطرت، قدرت، اراده و حق انتخاب و نيروي انديشه و گزينش داده است.  امروز كه عصر فن آوري و اطلاعات است و همه در دهكده جهاني زندگي مي‌كنند و امكان دسترسي به بسياري از اطلاعات وجود دارد، اين پرسش جايگاه مهمي ندارد.  هر كس در هر نقطه‌اي از دنيا كه باشد، مي‌تواند با دين اسلام آشنا شود و به آن گرايش پيدا كند.


  بر اين اساس مشاهده مي كنيم فردی در آفریقا ، آمریکا و ... به ياد گرفتن قرائت قرآن مشغول مي‌شود، در حالي كه در دورترین مناطق زندگي مي‌كند. اما ممكن است فردي در ايران باشد و روخواني قرآن را ياد نگرفته باشد! بنابر اين مهم نيست كه فرد در چه منطقه‌اي به دنيا آمده باشد؛ مهم اين است كه از تمام سرمايه‌هاي دروني و بيروني خود استفاده كند تا به كمال و سعادت واقعي برسد.
  البته درست است كه در سرزمين‌هاي اسلامي مانند ايران، آگاهي از دين و معارف و انتخاب آن آسان‌تر است اما براي كساني كه در غرب زندگي مي‌كنند، سخت‌تر مي‌باشد، ولي از طرف ديگر خداوند هر كس را به اندازه توان خود تكليف مي‌كند.  كسي كه در جايي زندگي مي‌كند كه از اسلام چيزي نشنيده ياحقانيت اسلام براي او روشن نيست، به اندازه كساني كه اين اوضاع براي آن‌ها فراهم است، تكليف ندارند. از طرف ديگر در پاداش و كيفر نيز اين تناسب مورد لحاظ قرار مي‌گيرد.  در ضمن اين گونه نيست كه هر كس به ظاهر مسلمان بود، حتماً اهل بهشت است و كسي كه تبليغ دين اسلام به او نرسيده و يا نتوانسته در آن باره تحقيق نمايد يا اصلاً براي او اين مسئله مطرح نبوده و به همين خاطر مسلمان نشده، اما در زندگي خود بر اساس فطرت و عقل و آموزه‌هاي ديني خود، درستكار بوده، اهل دوزخ باشد. 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  2,578
  مورد تشکر
  8,079 پست
  حضور
  5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  140
  آپلود
  0
  گالری
  99  نقل قول نوشته اصلی توسط hadi_1212 نمایش پست
  چرا در همه کشور های مسلمان (و به طور کلی کشور های دارای ایدئولوژی خاص) وضعیت عدالت و حقوق انسان ها همانند کشورهایی که کفار در اون زندگی میکنند به درستی اجرا نمیشه؟
  اگر منظورتان این است که در کشورهای کفر عدالت وجود دارد و حقوق انسان ها رعایت می شود اما در کشورهای اسلامی این گونه نیست باید از شما پرسید که

  شما عدالت و حقوق انسان ها را چگونه معنا می کنید؟؟ چه چیز را حق می دانید؟ بر اساس چه منبعی می گویید که در کشور هایی که کفار زندگی می کنند عدالت وجود دارد و حقوق انسانی رعایت می شود؟؟؟؟

  دوم این که بر فرض قبول حرف شما فراموش نکنید که

  اسلام به ذات خود ندارد عیبی
  هر عیب که هست از مسلمانی ماست

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 20
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۱۲/۰۲, ۱۷:۰۰
 2. √ (●̪•)...در ســـوگ پـیـامبــر خاتم النبیین (ص)
  توسط *عرفانی* در انجمن ویژه نامه های قرآنی
  پاسخ: 9
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۱۰/۱۰, ۱۳:۰۲
 3. ♠♠♠♠♠--- زیباییهای عاشورا ----♠♠♠♠♠
  توسط کنیز فاطمه(سلام الله علیها) در انجمن اهل بیت و ائمه در قرآن
  پاسخ: 12
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۹/۲۶, ۱۳:۴۱
 4. *** آیین های محرم در شهرهای ایران ***
  توسط ابدیت در انجمن حکومت ها ، اقوام و ملل و سنت های در قرآن
  پاسخ: 10
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۹/۲۴, ۱۷:۳۸
 5. حرمیین عسکریین بازگشایی شد+عکس
  توسط iranproud در انجمن تصاویر دیدنی
  پاسخ: 8
  آخرين نوشته: ۱۳۸۸/۰۲/۰۱, ۰۷:۲۸

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود