صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: @@@&&&ويژه نامه روز عرفه &&&@@@

نوشته
    1,251
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    10

@@@&&&ويژه نامه روز عرفه &&&@@@

عرفاتنام جايگاهي است كه حاجيان در روز عرفه (نهم ذي الحجه) در آنجا توقف مي كنند و به دعا و نيايش ميپردازند
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام:  1166689619.jpg
مشاهده: 84
حجم:  17.1 کیلو بایت  
    زخون هر شهيدي لاله اي رست** مبادا روي لاله پا گذاريم

2.  

نوشته
    7
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

عرفات، سرزمین اشك و دعا

عرفات سرزمین اشك و دعاست. عرفات سرزمینى است كه خداوند به خاطر اشك‎ها و دعاهاى زائران به فرشتگان مباهات مى‏ورزد. سرزمینى كه گناهان در آن بخشیده مى‏شوند.
    سرزمینى كه خیال بخشیده نشدن در آن، خود گناه بزرگى است. حتى كسانى كه هنوز متولد نشده‏اند، امید است مورد لطف قرار گیرند.

عرفات سرزمینى است كه به عرصات قیامت ماند كه خلایق همه جمعند و هر كس به دعا مشغول، و در انتظار رد و قبول، بیرون دروازه‏اند. مى‏خواهند نزد مولایشان حضور یابند. ابتدا باید پشت در بایستند تا اجازه ورود بگیرند. باید بنالند تا به حرم(مشعر) راه یابند چقدر بنالند؟ چگونه بنالند؟... تا ننالند به حرم راه نیابند آنگاه كه پاك شوند، وارد حرم شوند. خانه خدا پاك است و مهمان پاك مى‏پذیرد.

پس دعا كنند. روز عرفه روز دعاست. انسان جز دعا مالك چیزى نیست نه تنها مالك مال نیست ‏بلكه مالك اجزاء و جوارحش نمى‏باشد. ما جز تضرع و دعا سلاحی نداریم، دشمن درون ما تنها با اشك رام مى‏شود. و "سلاحه البكاء". یا از ترس جهنم مى‏نالد یا گریه شوق دارد كه چرا به بهشت نرسیده، چرا از هجرانش ننالد؟

عرفات سرزمینى است كه بهترین مردان خدا در آن توقف كرده، دعاها و اشك‏ها داشته‎اند، و در هر سوى این دشت ردّ پاى مهدى فاطمه است. عرفات با اشك‎هاى مقدس سیدالشهدا اباعبدالله الحسین‏ علیه السلام در روز عرفه به هنگامه خواندن دعاى عرفه متبرك‏تر شد.

نوشته
    742
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    8 روز 6 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    21
    آپلود
    0
    گالری
    119

گزارش تصويري از مراسم عرفه در عرفات

http://sshams.andishvaran.ir/fa/scholarmainpage.html
    صفحه شخصی

نوشته
    1,799
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    18

عرفات سرزميني است که به عرصات قيامت مي مانند که همه جمع اند وهر کس به دعا مشغول است و در انتظار رد و قبول، بيرون دروازه اند.آنگاه که پاک شوند، وارد حرم مي شوند. خانه خدا پاک است وميهمان پاک مي پذيرد.
    عرفات سرزميني است که بهترين مردان خدا در آن درنگ كرده ، اشکها ريخته و نيايش ها کرده اند. عرفات با اشکهاي مقدس سيد الشهداء در روزعرفه به هنگام خواندن دعاي عرفه متبرک تر شده است.
    حسين جان!دراين دشت چه خوانده اي که هنوز دشت،از نام تو عرفان دارد.شب از ياد توعطرآگين است.آسمان رنگ خدايي دارد . سنگهاي جبل الرحمه همه نالانند.
    اين سرزمين، سرزمين شهادت، معرفت و عرفان است . مي داند چه کسي بر روي آن قدم مي گذارد. چرا آمده؟ چگونه بر مي گردد؟
    اي مرد عرفان، در دعاي عرفه چه گفتي که حاجيان همه گريانند؟صحراي عرفات، کلاس شناخت و خود سازي امام حسين (ع) است. در روزعرفه، دستان مبارک را رو به معبود بلند نمود و راز و نياز کرد ، سراسر دعا بود و اشک. عاشقانه گفت:که کرامت فرمودي، فضيلت اعطاء كردي، تويي که فضل خود را به اتمام رسانيدي، تويي که روزي عطا فرمودي، تويي که سرمايه ام دادي، تويي که پناه دادي،تويي که از گناه بازداشتي، تويي که گناهان را پوشانيدي، تويي که گناهان را بخشيدي، تويي که عذر پذيرفتي،تويي که پشتيبان بودي،

نوشته
    1,799
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    18

راهنما

نقل قول نوشته اصلی توسط meshkaat نمایش پست
    عرفات سرزميني است که به عرصات قيامت مي مانند که همه جمع اند وهر کس به دعا مشغول است و در انتظار رد و قبول، بيرون دروازه اند.آنگاه که پاک شوند، وارد حرم مي شوند. خانه خدا پاک است وميهمان پاک مي پذيرد.

عرفات سرزميني است که بهترين مردان خدا در آن درنگ كرده ، اشکها ريخته و نيايش ها کرده اند. عرفات با اشکهاي مقدس سيد الشهداء در روزعرفه به هنگام خواندن دعاي عرفه متبرک تر شده است.
    حسين جان!دراين دشت چه خوانده اي که هنوز دشت،از نام تو عرفان دارد.شب از ياد توعطرآگين است.آسمان رنگ خدايي دارد . سنگهاي جبل الرحمه همه نالانند.
    اين سرزمين، سرزمين شهادت، معرفت و عرفان است . مي داند چه کسي بر روي آن قدم مي گذارد. چرا آمده؟ چگونه بر مي گردد؟

اي مرد عرفان، در دعاي عرفه چه گفتي که حاجيان همه گريانند؟صحراي عرفات، کلاس شناخت و خود سازي امام حسين (ع) است. در روزعرفه، دستان مبارک را رو به معبود بلند نمود و راز و نياز کرد ، سراسر دعا بود و اشک. عاشقانه گفت:که کرامت فرمودي، فضيلت اعطاء كردي، تويي که فضل خود را به اتمام رسانيدي، تويي که روزي عطا فرمودي، تويي که سرمايه ام دادي، تويي که پناه دادي،تويي که از گناه بازداشتي، تويي که گناهان را پوشانيدي، تويي که گناهان را بخشيدي، تويي که عذر پذيرفتي،تويي که پشتيبان بودي،
    به خطاهايم معترفم، پس بر من ببخشاي! منم که گناه کردم، منم که خطا نمودم، منم که ناداني کردم، منم که به سوي گناه شتافتم، منم که وفا ننمودم، منم که پيمان شکستم، منم که به جرم خود اقرار کردم. بارالها! من به آن نعمات که مرا داده اي اذعان دارم، به گناهانم اعتراف کرده و از آنها باز مي گردم، تو نيز مرا بيامرز.
    اي کسي که گناه بندگان ، تو را ضرري نرساند و نيازي به طاعت ايشان نداري، هر کدام از بندگانت که کاري نيکو به جاي آوردند، به توفيق و لطف توست، پس ستايش و حمد شايسته توست.
    خدايا، چون مرا فرمان دادي سرکشي نمودم و چون نهي کردي، به جاي آوردم. اينک اين منم که نه دليلي بر بي گناهي خود دارم که عذر بخواهم و نه نيروي آن دارم که از کسي ياري بخواهم. حال با کدامين اعضايم مقابل تو بايستم، آيا با گوشم ، چشمم ، زبانم و يا پاهايم، آيا تمامي اينها نعمتهايي نيست که مرا عنايت فرمودي و من با همه آنها نافرماني کرده ام،

نوشته
    1,799
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    18

راهنما

نقل قول نوشته اصلی توسط meshkaat نمایش پست
    به خطاهايم معترفم، پس بر من ببخشاي! منم که گناه کردم، منم که خطا نمودم، منم که ناداني کردم، منم که به سوي گناه شتافتم، منم که وفا ننمودم، منم که پيمان شکستم، منم که به جرم خود اقرار کردم. بارالها! من به آن نعمات که مرا داده اي اذعان دارم، به گناهانم اعتراف کرده و از آنها باز مي گردم، تو نيز مرا بيامرز.

اي کسي که گناه بندگان ، تو را ضرري نرساند و نيازي به طاعت ايشان نداري، هر کدام از بندگانت که کاري نيکو به جاي آوردند، به توفيق و لطف توست، پس ستايش و حمد شايسته توست.
    خدايا، چون مرا فرمان دادي سرکشي نمودم و چون نهي کردي، به جاي آوردم. اينک اين منم که نه دليلي بر بي گناهي خود دارم که عذر بخواهم و نه نيروي آن دارم که از کسي ياري بخواهم. حال با کدامين اعضايم مقابل تو بايستم، آيا با گوشم ، چشمم ، زبانم و يا پاهايم، آيا تمامي اينها نعمتهايي نيست که مرا عنايت فرمودي و من با همه آنها نافرماني کرده ام،
    اي مولاي من، حجت و دليل از آن توست و من محکومم.
    پروردگارا، مرا از زير بار ذلت نفس رهايي ده و پيش از آن که زمان مرگم برسد ، ازآلودگي شک وشرک پاکم کن. از تو ياري مي جويم، ياريم کن، بر تو توکل مي نمايم، مرا به حال خود وامگذار. تو را مي خوانم، مرا نوميد مساز، مشتاق فضل توام، محرومم مکن. خويشتن را به وجود پاکت منتسب مي نمايم، دورم مگردان . مقيم درگاه توام، از خود نرانم.آن کس که تو را از دست داد، که را يافت و آن که ترا يافت که را از دست داد! به راستي که زيانکار است آن کس که به جاي تو ديگري را برگزيند، بسي خسران زده است آن که بکوشد تا از تو جدا گردد . چگونه به غير تو اميدوار شوم، در حالي که تو رشته احسان را نگسسته اي و چگونه نياز خويش از درگاه غير تو بطلبم و حال آن که عادت بخشندگي خويش را دگرگون نساخته اي. خدايا! چگونه رداي بينوايي به تن نکنم، در حالي که مرا در جايگاه فقرا نشانده اي و چگونه خويشتن را فقير بنامم با آن که تو با بخشش خود بي نيازم ساخته اي !..

نوشته
    3,708
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    15 روز 12 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    2

عرفه - کعبه تا عرفات ، هبوط آدم !

دل تو اما ،
    چون مردابی است !
    راکد و ساکت و خموش ! ...
    جاری شو ، سيل شو ،
    بکوب و بروب و بشوی و ...
    ... بر آی !
    حج کن !
    به گرداب خلق طائف پيوند ،
    طواف کن !
    ای خسته از سعی ،
    بر عشق تکيه کن !
    ای انسان مسئول !
    بکوش !
    که اسماعيل تو تشنه است ،
    و ای انسان عاشق !
    بخواه !
    که عشق معجزه می کند !
    پس اين سفر کی به نهايت می رسد ؟ سر منزل اين کاروان کجاست ؟
    هيچگاه ! هيچ جا ...
    پس به کدام سو روان است ؟
    به سوی خدا .
    تا به کی ؟ تا به کجا ؟ قرارگاه نهايي کجاست ؟
    خدا مطلق است ، ابديت است ،
    حرکت به سوی زيبايی مطلق ، علم مطلق ، قدرت مطلق ، خلود مطلق ، کمال مطلق !
    حرکتی ابدی ، بيقرار ، بی نهايت .
    و الی الله المصير ! ( سوره فاطر ، آيه 18 )
    هبوط از کعبه ، در عرفات !
    آغاز پيدايش آدم بر روی زمين ،
    آغاز پيدايش انسان در زمان ! با پيدايش شناخت !
    و آغاز شناخت با پی بردن به يکديگر ، با نخستين جرقه عشق !
    برخورد آدم و حوا !
    کسی که نفهمد در اين مناسک چه می کند ؟ از مکه فقط سوغات آورده است .
    چمدانش پر است و خودش خالی !

در حج ، تو توحيد را ، عمل می کنی ، با طواف ؛
    آوارگی و تلاش ها هاجر را بيان می کنی ، با سعی ؛
    از کعبه تا عرفات ، هبوط آدم را ؛
    و از عرفات تا منی ، تاريخ را ، فلسفه خلقت انسان را ؛
    و سير انديشه از علم تا عشق را ، و معراج روح را ، از خاک تا خدا را ،
    و در منی ، آخرين مرحله کمال را و ايده آل را ، آزادی مطلق را ، بندگی مطلق را ،
    ابراهيم را ،
    و اکنون در منی یی ، ابراهيمی ، و اسماعيلت را به قربانگاه آورده ای ؛
    اسماعيل تو کيست ؟ چيست ؟
    دکتر شريعتی – حج

@@@&&&ويژه نامه روز  عرفه &&&@@@

نوشته
    3,708
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    15 روز 12 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    2

عرفه - شریعتی

اگر به فرض که هيچ دليلي بر حقانيت و صلاحيت امام حسين(ع) نباشد، بعد آدم يك بار دعاي عرفه بخواند، مي‌شود به «حسين» ايمان نياورد؟ نشناسدش؟ عاشقش نشود؟ ديوانه‌اش نشود؟ آيا چنين چيزي امكان دارد؟

نوشته
    3,708
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    15 روز 12 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    2

اگر به فرض که هيچ دليلي بر حقانيت و صلاحيت امام حسين(ع) نباشد، بعد آدم يك بار دعاي عرفه بخواند، مي‌شود به «حسين» ايمان نياورد؟ نشناسدش؟
    عاشقش نشود؟
    ديوانه‌اش نشود؟
    آيا چنين چيزي امكان دارد؟

«حمد و سپاس خدايي را سزاست که تير حتمي قضايش را هيچ سپري نمي‌شکند و لطف و محبت و هدايتش را هيچ مانعي باز نمي‌دارد و هيچ آفريده‌اي به پاي شباهت مخلوقات او نمي‌رسد.
    ...جهل و ناداني من و عصيان و گستاخي من، تو را باز نداشت از اينکه راهنمايي‌ام کني به سوي صراط قربتت و موفقم گرداني به آنچه رضا و خشنودي توست.
    پس
    هرگاه که تو را خواندم، پاسخم گفتي؛
    هرچه از تو خواستم، عنايتم فرمودي؛
    هرگاه اطاعتت کردم، قدرداني و تشکر کردي؛
    و هر زمان که شکرت را بر جا آوردم، بر نعمتهايم افزودي؛
    و اينها همه چيست؟
    جز نعمت تمام و کمال و احسان بي‌پايان تو!؟
    ... من کدام يک از نعمت‌هاي تو را مي‌توانم بشمارم يا حتي به ياد آورم و به خاطر بسپارم؟
    ... خدايا! الطاف خفيه‌ات و مهرباني‌هاي پنهاني‌ات بيشتر و پيشتر از نعمتهاي آشکار توست.
    ...خدايا ! من را آزرمناک خويش قرار ده آن‌سان که انگار مي‌بينمت.
    من را آنگونه حيامند کن که گويي حضور عزيزت را احساس مي‌کنم.
    خدايا!

من را با تقواي خودت سعادتمند گردان
    و با مرکب نافرماني‌ات به وادي شقاوت و بدبختي‌ام مکشان.
    در قضايت خيرم را بخواه
    و قدرت برکاتت را بر من فروريز تا آنجا که تأخير را در تعجيل‌هاي تو و تعجيل را در تأخيرهاي تو نپسندم.
    آنچه را که پيش مي‌اندازي دلم هواي تاخيرش را نکند
    و آنچه را که بازپس مي‌نهي من را به شکوه و گلايه نکشاند.
    ...پروردگار من!
    ... من را از هول و هراس‌هاي دنيا و غم و اندوه‌هاي آخرت، رهايي ببخش
    و من را از شر آنان که در زمين ستم مي‌کنند در امان بدار.
    ...خدايا!
    به که واگذارم مي‌کني؟
    به سوي که مي‌فرستي‌ام؟
    به سوي آشنايان و نزديکان؟ تا از من ببرند و روي بگردانند؛
    يا به سوي غريبان و غريبه‌گان تا گره در ابرو بيافکنند و مرا از خويش برانند؟
    يا به سوي آنان که ضعف مرا مي‌خواهند و خواري‌ام را طلب مي‌کنند؟
    ... من به سوي ديگران دست دراز کنم؟ در حالي که خداي من تويي و تويي کارساز و زمامدار من.
    ...اي توشه و توان سختي‌هايم!
    اي همدم تنهايي‌هايم!
    اي فريادرس غم‌ها و غصه‌هايم!
    اي ولي نعمت‌هايم‌!
    ...اي پشت و پناهم در هجوم بي‌رحم مشکلات!
    اي مونس و مأمن و ياورم در کنج عزلت و تنهايي و بي‌کسي! اي تنها اميد و پناهگاهم در محاصره اندوه و غربت و خستگي! اي کسي که هر چه دارم از توست و از کرامت بي‌انتهاي تو!
    ...تو پناهگاه مني؛
    تو کهف مني؛
    تو مأمن مني؛
    وقتي که راه‌ها و مذهب‌ها با همه فراخي‌شان مرا به عجز مي‌کشانند و زمين با همه وسعتش، بر من تنگي مي‌کند، و...
    ...اگر نبود رحمت تو، بي‌ترديد من از هلاک‌شدگان بودم
    و اگر نبود محبت تو، بي‌شک سقوط و نابودي تنها پيش‌روي من مي‌شد.
    ...اي زنده!
    اي معناي حيات؛ زماني که هيچ زنده‌اي در وجود نبوده است.
    ...اي آنکه:
    با خوبي و احسانش خود را به من نشان داد
    و من با بدي‌ها و عصيانم، در مقابلش ظاهر شدم.
    ...اي آنکه:

در بيماري خواندمش و شفايم داد؛
    در جهل خواندمش و شناختم عنايت کرد؛
    در تنهايي صدايش کردم و جمعيتم بخشيد؛
    در غربت طلبيدمش و به وطن بازم گرداند؛
    در فقر خواستمش و غنايم بخشيد؛
    ...من آنم که بدي کردم من آنم که گناه کردم
    من آنم که به بدي همت گماشتم
    من آنم که در جهالت غوطه‌ور شدم
    من آنم که غفلت کردم
    من آنم که پيمان بستم و شکستم
    من آنم که بدعهدي کردم ...
    و ... اکنون بازگشته‌ام.
    بازآمده‌ام با کوله‌باري از گناه و اقرار به گناه.
    پس تو در گذر اي خداي من!
    ببخش اي آنکه گناه بندگان به او زيان نمي‌رساند
    اي آنکه از طاعت خلايق بي‌نياز است و با ياري و پشتيباني و رحمتش مردمان را به انجام کارهاي خوب توفيق مي‌دهد.
    ...معبود من!
    اينک من پيش روي توأم و در ميان دست‌هاي تو.
    آقاي من!
    بال گسترده و پرشکسته و خوار و دلتنگ و حقير.
    نه عذري دارم که بياورم نه تواني که ياري بطلبم،
    نه ريسماني که بدان بياويزم
    و نه دليل و برهاني که بدان متوسل شوم.
    چه مي‌توانم بکنم؟ وقتي که اين کوله‌بار زشتي و گناه با من است!؟
    انکار!؟
    چگونه و از کجا ممکن است و چه نفعي دارد وقتي که همه اعضاء و جوارحم، به آنچه کرده‌ام گواهي مي‌دهند؟
    ...خداي من!
    خواندمت، پاسخم گفتي؛
    از تو خواستم، عطايم کردي؛
    به سوي تو آمدم، آغوش رحمت گشودي؛
    به تو تکيه کردم، نجاتم دادي؛
    به تو پناه آوردم، کفايتم کردي؛
    خدايا!
    از خيمه‌گاه رحمتت بيرونمان نکن.
    از آستان مهرت نوميدمان مساز.
    آرزوها و انتظارهايمان را به حرمان مکشان.
    از درگاه خويشت ما را مران.
    ...اي خداي مهربان!
    بر من روزي حلالت را وسعت ببخش
    و جسم و دينم را سلامت بدار
    و خوف و وحشتم را به آرامش و امنيت مبدل کن
    و از آتش جهنم رهايم ساز.
    ...خداي من!
    اگر آنچه از تو خواسته‌ام، عنايت فرمايي، محروميت از غير از آن، زيان ندارد
    و اگر عطا نکني هرچه عطا جز آن منفعت ندارد.
    يا رب! يا رب! يا رب!
    ...خداي من!
    اين منم و پستي و فرومايگي‌ام
    و اين تويي با بزرگي و کرامتت
    از من اين مي‌سزد و از تو آن ...
    ...چگونه ممکن است به ورطه نوميدي بيفتم در حالي که تو مهربان و صميمي جوياي حال مني.
    ...خداي من!
    تو چقدر با من مهرباني با اين جهالت عظيمي که من بدان مبتلايم!
    تو چقدر درگذرنده و بخشنده‌اي با اين همه کار بد که من مي‌کنم و اين همه زشتي کردار که من دارم.
    ...خداي من!
    تو چقدر به من نزديکي با اين همه فاصله‌اي که من از تو گرفته‌ام.
    ...تو که اين قدر دلسوز مني! ...
    ...خدايا تو کي نبودي که بودنت دليل بخواهد؟
    تو کي غايب بوده‌اي که حضورت نشانه بخواهد؟
    تو کي پنهان بوده‌اي كه ظهورت محتاج آيه باشد؟
    ...کور باد چشمي که تو را ناظر خويش نبيند.
    کور باد نگاهي که ديده‌باني نگاه تو را درنيابد.
    بسته باد پنجره‌اي که رو به آفتاب ظهور تو گشوده نشود.
    و زيانکار باد سوداي بنده‌اي که از عشق تو نصيب ندارد.
    ...خداي من!
    مرا از سيطره ذلتبار نفس نجات ده و پيش از آنکه خاک گور، بر اندامم بنشيند از شک و شرک، رهايي‌ام بخش.
    ...خداي من!
    چگونه نااميد باشم، در حالي که تو اميد مني!
    چگونه سستي بگيرم، چگونه خواري پذيرم که تو تکيه‌گاه مني!
    اي آنکه با کمال زيبايي و نورانيت خويش، آنچنان تجلي کرده‌اي که عظمتت بر تمامي ما سايه افکنده....
    يا رب! يا رب! يا رب!».
    يا ثارالله يا سيدالشهداء يا اباعبدالله الحسين ادرکني و اشفع لنا عند الله ...
    (برادران و خواهران! عاجزانه از شما التماس دعا دارم، دعا کنيد خداي مهربان، حج و کربلا را روزي‌ام کند).

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری