صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ۩ ۞ ۩-------كوانتوم و فيزيك جديد -----۩ ۞ ۩

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  915
  مورد تشکر
  1,696 پست
  حضور
  50 دقیقه
  دریافت
  219
  آپلود
  14
  گالری
  0

  عصبانی ۩ ۞ ۩-------كوانتوم و فيزيك جديد -----۩ ۞ ۩
  ۩ ۞ ۩ ۩ مقالات كوانتوم و فيزيك جديد ۩ ۞ ۩ ۩


  نسبیت چیست؟

  آلبرت اینشتین به خاطر بسیاری چیزها مشهور است، اما بزرگترین ثمره فکری او نظریه نسبیت است.
  این نظریه برای همیشه درک ما را از فضا و زمان تغییر داد.
  نسبیت چیست؟ به طور خلاصه، نسبیت به معنای این است که قوانین فیزیک در همه جا یکسان هستند.ما در این جا در روی کره زمین از همان قوانین نور و جاذبه تبعیت می‌‌کنیم که در هر گوشه‌ای از جهان حکفرماست.
  جهانشمولی قوانین فیزیک به این معناست که "تاریخ محلی است" : ناظران متفاوت زمان و مکان رویدادهای مختلف را به طور متفاوت خواهند دید.
  آنچه برای ما یک میلیون سال طول کشیده است، ممکن است از چشم کسی که با یک موشک با سرعت فوق‌العاده در حال حرکت است یا در حال سقوط به درون یک سیاهچاله است، تنها به اندازه پلک زدنی طول بکشد.
  همه اینها نسبی هستند.

  نسبیت خاص
  نظریه نسبیت اینشتین به دو نظریه نسبیت خاص و نسبیت عام تقسیم می‌شود.
  نظریه نسبیت خاص ابتدا ارائه شد و بر این اساس است که سرعت نور برای هرکسی ثابت است. گرچه ممکن است این بیان ساده به نظر رسد، اما پیامدهای گسترده‌ای دارد.
  اینشتین در سال 1905 پس از آنکه شواهد تجربی نشان داد که سرعت نور در چرخش کره زمین به دور خورشید تغییر نمی‌کند، به این نتیجه‌گیری رسید.
  این نتیجه‌گیری برای فیزیک‌دانان غافلگیرکننده بود، زیرا سرعت اغلب چیزهای دیگر بسته به جهت حرکت ناظر دارد.
  اگر شما ماشینی را به موازات یک خط آهن برانید، قطاری که به سوی شما حرکت می‌کند، دارای سرعت بسیار بیشتری به نظر خواهد رسید تا هنگامی که شما دور بزنید و هم‌جهت با قطار حرکت کنید.
  اینشتین می‌گفت که برای همه ناظران سرعت نور 300 هزار کیلومتر در ثانیه است، بدون توجه به اینکه این ناظران با چه سرعتی و در چه جهتی در حال حرکت باشند.
  این برداشت از سرعت نور یک کمدین را برانگیخت تا بپرسد : "اگر شما سوار بر یک سفینه فضایی باشید که با سرعت نور در حال حرکت است، و چراغ‌های جلوی سفینه را روشن کنید، آیا اتفاقی می‌‌‌افتد؟"
  پاسخ این است که چراغ‌های جلوی سفینه به طور طبیعی روشن می‌شود، اما تنها از دیدگاه فردی که درون سفینه است.
  برای فردی که بیرون از سفینه به حرکت آن نگاه می‌کند، چراغ‌های آن به نظر روشن نمی‌رسد: نور از آنها خارج می‌شود، اما برای پرتوهای نور زمانی بی‌نهایت طول می‌کشد تا از سفینه جلو بیفتند.
  این مشاهده‌های متناقض به خاطر این هستند که "خط‌کش‌ها و ساعت‌ها"- چیزهایی که مکان و زمان را مشخص می‌کنند- برای ناظران متفاوت یکسان نیستند.
  اگر سرعت نور چنانچه اینشتین می‌گفت حدی ثابت داشته باشد، آنگاه مکان و زمان نمی‌‌توانند مطلق باشند: مکان و زمان باید سوبژکتیو یا وابسته به ناظر باشند.
  برای مثال یک سفینه فضایی 50 متری که با سرعت 99.99 درصد سرعت نور حرکت می‌کند، از دیدگاه یک ناظر ثابت نیم متر طولانی‌تر به نظر خواهد رسید، اما از دید کسی که بر آن سوار است طولش تغییر نکرده است.
  شاید عجیب و غریب‌‌تر این باشد که زمان هر چه فرد سریع‌تر حرکت کند، کندتر می‌گذرد.
  اگر یک نفر از زوج دوقلوی همسان سوار بر سفینه فضایی پرسرعتی شود و به سوی ستاره‌ای دوردست برود و سپس بازگردد، نسبت به برادر یا خواهرش که روی زمین باقی مانده است، جوانتر خواهد ماند.
  جرم نیز به سرعت بستگی دارد. هر چه یک جسم با سرعت بیشتری حرکت کند، جرم آن بیشتر می‌شود. در واقع هیچ سفینه فضایی نمی‌تواند به 100 درصد سرعت نور برسد، چرا که جرم آن به نهایت میل خواهد کرد.
  این رابطه میان جرم و سرعت اغلب به صورت رابطه جرم و انرژی بیان می‌شود: E=mc^2 که m نماینده جرم و c نماینده سرعت نور است.

  نسبیت عام
  اینشتین تنها درک ما را از فضا و زمان به هم نریخت. او با وارد کردن شتاب به نظریه‌‌اش به تعمیم دادن آن پرداخت و دریافت که این کار شکل فضا و زمان را معوج می‌کند.
  برای درک این قضیه به این مثال توجه کنید: سفینه‌ای فضایی را تصور کنید که با روشن‌کردن موتورهای رانشی‌اش سرعتش را بالا می‌برد.
  آنهایی که در این سفینه هستند به کف سفینه خواهند چسبید، درست همانطور که افراد روی کره زمین به آن چسبیده‌اند..
  اینشتین ادعا کرد که نیرویی که ما جاذبه می‌نامیم، از نیرویی که بر افراد یک سفینه در حال شتاب گرفتن وارد می‌‌آید، غیرقابل تشخیص است.
  این نظریه به خودی خود خیلی انقلابی نیست، اما هنگامی که اینشتین با ریاضیات پیچیده آن کار کرد (این کار 10 سال وقت او را گرفت)، کشف کرد که فضا و زمان در نزدیک یک جسم دارای جرم زیاد قوس برمی‌دارند، و این قوس‌‌برداشتن است که ما آن را به صورت نیروی جاذبه درک می‌کنیم.
  مشکل است که هندسه قوسی نسبیت عام را توصیف کرد، اما اگر فضا - زمان را مانند یک پارچه تصور کنیم، آنگاه یک جسم با جرم زیاد پارچه پیرامونش را طوری می‌کشد که هر چیزی که از کنار عبور می‌کند دیگر خط مستقیم را طی نخواهد کرد.
  معادلات نسبیت عام شماری از پدیده‌ها را پیش‌بینی می‌کند، که وجود بسیاری از آنها تا به حال ثابت شده است:[ظاهراً اينشتين درست مي‌گفت]
  • خم‌شدن نور در اطراف اجسام دارای جرم زیاد (عدسی گرانشی).
  • تغییر تدریجی مدار سیاره عطارد.
  • کشش چارچوب (frame dragging) فضا - زمان در اطراف اجرام در حال چرخش.
  • ضعیف‌شدن نوری که از کشش جاذبه‌ای می‌ گریزد (تغییر فرکانس نور به سوی بخش قرمز طیف ناشی از جاذبه)
  • افزایش سرعت در دوره‌های چرخشی ستاره‌های دوگانه و ستاره‌ های تپنده (پالسارها).
  • امواج گرانشی (امواجی در ساختار فضا - زمان).
  • وجود سیاه‌چاله‌ها که هر چیزی از جمله نور را به دام می‌اندازند.
  اگر آن یک نفر از دوقلوهایی که در بالا گفتیم در سفر فضایی‌‌اش به درون یک سیاهچاله سقوط کند، چنان کشیده می‌شود که به صورت اسپاگتی در خواهد آمد!!
  خوشبختانه او بیش از چند ثانیه‌ای زنده نخواهد ماند.
  اما جفت او در روی کره زمین هرگز پایان کار او را نخواهد دید- دیدن او که ذره ذره در طول عمر کیهان به سوی مرکز سیاهچاله حرکت می‌کند.

  LiveScience, 11 Feb., 2008
  ترجمه دكتر علی ملائکه
  منبع : سازمان تبلیغات اسلامی استان آذربایجان شرقی
  ویرایش توسط MOHAMMAD REZA : ۱۳۸۷/۰۹/۲۹ در ساعت ۱۷:۰۲


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  915
  مورد تشکر
  1,696 پست
  حضور
  50 دقیقه
  دریافت
  219
  آپلود
  14
  گالری
  0

  مطلب حل معمای جاذبه، هدف نهایی علم فیزیک
  حل معمای جاذبه، هدف نهایی علم فیزیک

  ایزاک نیوتن نظریه جاذبه را در سال 1689 نوشت، و معادلات او تا همین امروز برای پرتاب کاوشگرها به کرانه های دوردست منظومه شمسی به کار گرفته می شود. پس درک ما از جاذبه ممکن است دچار چه اشکالی باشد؟
  نظریه نیوتن اشکالاتی دارد. این نظریه مدار عطارد، نزدیک ترین سیاره به خورشید، را درست توضیح نمی دهد و همانطور که نیوتن به خوبی می دانست این نظریه چیزی درباره اینکه نیروی جاذبه چیست به ما نمی گوید. 200 سال طول کشید تا نابغه دیگری به نام آلبرت اینشتین با نظریه ای عمیق تر ظاهر شود. نظریه نسبیت عام اینشتین نیروهایی که ما به صورت قوه جاذبه می بینیم را ناشی از انحنای فضا و زمان (یا دقیقتر بگوییم "فضا-زمان") در اثر اجرام سنگین مانند زمین و خورشید می داند. (یعنی مفهوم نیرو را از گرانش حذف کرد.)

  نظریه پیشرفته تر:
  این مفهومی عجیب است، اما بسیاری از ما هر روز وقتی در اتومبیل می نشینیم و سیستم موقعیت یاب ماهواره ای (GPS) را روشن می کنیم درحال استفاده از نظریه اینشتین هستیم. حیرت انگیز است که باید این واقعیت که زمین، زمان را خم می کند در محاسبات وارد شود، وگرنه ماهواره های موقعیت یاب هر روز 11 کیلومتر از سر جای خود سُر خواهند خورد. نظریه اینشتین به زیبایی مدار عطارد و پدیده های خیلی پیچیده تر در کیهان را پیش بینی می کند.

  رصدخانه لیگو به دنبال مشاهده آثار امواج جاذبه:
  شاید سخت ترین آزمون برای نظریه اینشتین در قالب تپ اخترهای (پالسار) دوقلو ظاهر شود: دو ستاره با جرمی معادل خورشید اما فشرده شده در ابعاد یک شهر که هر ثانیه هزاران بار دور یکدیگر می گردند.
  نظریه نسبیت پیش بینی می کند که این ستاره های عجیب همزمان با آزاد کردن انرژی به شکل امواج گرانشی، باید در حرکتی مارپیچی به سوی یکدیگر بچرخند.
  تغییرات مشاهده شده در رقص شدید تپ اخترهای دوقلو دقیقاً همانقدر است که اینشتین با نظریه اش پیش بینی می کند، اما امواج گرانشی هنوز دیده نشده است. یافتن امواج گرانشی وظیفه ای است که به رصدخانه های "لیگو" (Ligo) در نزدیکی شهرهای سیاتل و نیواورلئان سپرده شده است. امواج گرانشی آنچنان که توسط اینشتین پیش بینی شده یکی از عجیب ترین پدیده های طبیعت است.
  امواج جاذبه اگر وجود داشته باشند همین حالا که دارید این گزارش را می خوانید درحال حرکت از میان بدن شما هستند، ساعتتان را سریع و کند می کنند، سرتان را کش می دهند یا فشرده می کنند، اما خوشبختانه به میزانی کمتر از یک ذره تشکیل دهنده اتم. به همین دلیل احساسشان نمی کنید، اما خارق العاده اینکه لیگو ممکن است تاثیر آنها را مشاهده کند. رصد امواج گرانشی موفقیت چشمگیر دیگری برای اینشتین خواهد بود، اما حتی این نیز فیزیکدان هایی مثل من را راضی نمی کند.
  به خاطر اینکه ما می دانیم مکان هایی در جهان هست که حتی نظریه اینشتین در آنها جواب نخواهد داد. در قلب سیاهچاله ها، یعنی خورشیدهای عظیمی که فروپاشیده اند و به نقطه ای با چگالی بی نهایت بدل شده اند، اینشتین ناکام خواهد ماند. و حتی حیاتی تر اینکه، در آغاز زمان یعنی هنگام انفجار بزرگ (Big Bang) تصویر اینشتین از فضا و زمان دیگر کفایت نمی کند. بنابراین ما فیزیکدان ها با یک مشکل عمیق روبرو هستیم. اگر واقعا بخواهیم درک کنیم که جهان چگونه و حتی چرا شروع شد، آنوقت باید بدانیم که فضا و زمان در آن لحظه آغازین چگونه بود.
  چنین نظریه ای اگر وجود داشته باشد آنچیزی خواهد بود که به نظریه کوانتوم جاذبه معروف است. نظریه ای که از اینشتین پیشی می گیرد و نه تنها در عالم سیارات، ستاره ها و کهکشان ها جواب می دهد، بلکه همچنین در جهان اتمی سیاهچاله ها و در لحظه آغاز جهان نیز کار می کند. و این هدف نهایی علم فیزیک در قرن 21 خواهد بود.

  منبع:
  http://www.parssky.com/


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  915
  مورد تشکر
  1,696 پست
  حضور
  50 دقیقه
  دریافت
  219
  آپلود
  14
  گالری
  0

  مطلب مصاحبه با سخنگوي آزمايشگاه cern
  مصاحبه با سخنگوي آزمايشگاه CERN
  10سپتامبر 2008، بزرگترين ماشين علمي دست ساخته بشر، چشمان خود را گشود تا به تماشاي نخستين لحظات خلقت کيهان بنشيند. شتاب دهنده غول پيکر LHC (ابرتصادم گر هادروني)، بعنوان بزرگترين آزمايشگاه علمي بشر، ابزار کارآمدي است که به تحقيق پيرامون بنيان هاي سازنده ماده و ابعاد مجهول کيهان پيرامون ما مي پردازد. اين آزمايشگاه با شبيه سازي رويدادي مشابه آنچه 7/13 ميليارد سال پيش در هنگام وقوع انفجار بزرگ بعنوان مبدا کيهان، رخداد؛ بدنبال بنيادي ترين ذرات سازنده ماده است. برخورد دهنده هاي ذرات، با برخورد دادن ذرات بارداري همچون پروتون در ميدان هاي عظيم الکتريکي به سرعت هاي سرسام آوري نزديک به سرعت نور، ذرات آزاد شده در جريان برخورد را مورد مطالعه قرار مي دهند. پيش از اين، برخورد دهنده هاي تواترون (Tevatron) در آزمايشگاه فرمي و نيز RHIC واقع در ايالت هاي اليونيس و نيويورک ايالات متحده، رازهاي بسياري را از جهان محصور در ابعاد زيراتمي فاش کرده بودند؛ اما قدرت بسيار بيشتر برخوردها و نيز حسگر هاي پيشرفته تر LHC، به بشر اين امکان را خواهد داد تا کشفيات شايان توجهي را در حوزه فيزيک جديد به انجام برساند.

  ادامه دارد... 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۷
  نوشته
  495
  مورد تشکر
  729 پست
  حضور
  31 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  خداييش اين يكي ديگه آخرشه.
  بزرگ ترين آزمايش علمي قرن.
  اين بشر چه مي كنه.
  http://public.web.cern.ch/public/

  عرفان شرقی در غرب
  با پروفسور ویلیام چیتیک، استاد عرفان اسلامی در دانشگاه استونی بروک نیویورک آشنا شوید.
  http://williamchittick.mihanblog.com

  وبلاگ صورتکهای خدا

 5. تشکر


 6. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  915
  مورد تشکر
  1,696 پست
  حضور
  50 دقیقه
  دریافت
  219
  آپلود
  14
  گالری
  0  فيزيکدانان چگونه ذرات بنيادي را مشاهده مي کنند؟

  کوچک ترين ذره اي که تاکنون وجود آن به اثبات رسيده است، کوارک نام دارد. در اصطلاح فيزيک، هر ذره اي که از تجمع کوارک ها بوسيله نيروي قوي هسته اي بوجود آيد، هادرون ناميده مي شود. الکترون ها و پروتون ها نمونه هايي از ذرات هادروني مي باشند. مي دانيم که براي مشاهده يک ميکروب و يا ساختارهاي ميکروسکوپي يک برگ به راحتي مي توان از يک ميکروسکوپ معمولي استفاده کرد که رفتار آن بر اساس عملکرد نور است. طول موج نور معمولي نيز در حدود 10 به توان 6- متر مي باشد. بنابراين ذراتي با ابعاد کوچکتر از اين را نمي توان با ميکروسکوپ معمولي مشاهده کرد. از اينرو ميکروسکوپ هاي الکتروني براي مشاهده مولکول ها و اتم ها بکار مي روند که به امواجي با طول موج 10 به توان 9- متر فعاليت مي کنند. از يکسو ايجاد امواجي با طول موج هاي بالاتر نيز مستلزم بکار بردن انرژي بيشتري است. حال مشاهده الکترون ها و کوارک ها که در ابعادي به اندازه 10 به توان 18- و 19- متر هستند، نيازمند ميکروسکوپي با توان ايجاد چنين طول موج هايي است که انرژي بسيار زيادي را مي طلبد. Lhc، با بهره گيري از آهنرباهاي ابررساناي فوق العاده عظيم، تشکيل شده از 270 هزار کيلومتر سيم هادي جريان که در دماي 9/272- درجه سانتيگراد کار کرده و ميدان مغناطيسي در حدود 100000 برابر ميدان مغناطيسي زمين را ايجاد مي کنند؛ قادر به انجام چنين کاري است.

  در جريان آزمايشات lhc، 2 موج حاوي ميليارد ها پروتون، به 2 تونل خلأ 27 کيلومتري مدوري در 100 متري زير زمين که آهنرباهاي ابررسانا آن را احاطه کرده اند، تزريق مي شود. اين دو تونل در 4 نقطه همديگر را قطع مي کنند که همان نقاط برخورد دو موج و از هم پاشيدگي پروتون هاي اندکي است که دقيقا از روبرو بهم برخورد کرده اند. 4 حسگر بسيار مجهز و بزرگ نيز که کانون فعاليت هاي آزمايشگاه را تشکيل مي دهند؛ در اين نقاط قرار دارند و به مطالعه ذرات آزاد شده در جريان فروپاشي پروتون ها مي پردازند. اين حسگر ها، قادر به رديابي بيش از 600 ميليون برخورد زيراتمي در ثانيه هستند که تنها کسر معدودي از اين برخوردها حاوي اطلاعات علمي ارزشمند است !

  ادامه دارد...


 7. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  77
  مورد تشکر
  81 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با یاد او
  سلام علیکم

  اطلاع رسانی بروز شما جای تقدیر داره ، اجرکم الی ا .. ؛

  این خبر برای جمعه گذشته هست :

  طرح آغاز آزمایش تصادم ذرات در "برخورد دهنده بزرگ هادرون" (LHC) به واسطه نقص فنی در یکی از ادوات تولید کننده میدان مغناطیسی، متوقف شد.
  این نقص باعث شد حرارت حدود 100 عدد از ادوات تولید کننده میدان مغناطیسی که در این دستگاه باید در درجه حراری بسیار پایین فعالیت کنند، به 100 درجه سانتی گراد افزایش پیدا کند و مهندسان برای کاهش دما مجبور به استفاده از روشی به نام فرونشانی (Quench) شوند.
  همچنین این حادثه باعث شد یک تن هلیوم مایع در محل تونلی که برخورد دهنده بزرگ هادرون در سازمان اروپایی پژوهش هسته ای (سرن)، در ژنو در آن قرار دارد، نشت کند که در نتیجه نیروی آتش نشانی به محل حادثه فراخوانده شد.
  یک سخنگوی سازمان سرن به بی بی سی گفت مشخص نیست چه زمانی کار آزمایش در این شتاب دهنده 6.6 میلیارد دلاری ذرات مجددا از سر گرفته خواهد شد.
  هر چند به اذعان این سخنگو چنین حادثه ای "خبر خوبی نیست"، اما او گفت مشکلات فنی از این دست در جریان آزمایش غیرمنتظره تلقی نمی شوند.
  تاخیر
  اولین شعاع ذرات حدود یک هفته قبل در امتداد مسیر 27 کیلومتری این دستگاه که به شکل دایره است شلیک شد.
  قدم اساسی بعدی برخورد دادن اینگونه شعاع ها با یکدیگر است.
  با این وجود به نظر می رسد ایجاد این نقص فنی احتمال انجام این آزمایش حداقل در یک هفته آینده را از بین برده باشد.
  عملیات فرونشانی در جریان آزمایش نهایی آخرین مدارهای الکتریکی برخورد دهنده بزرگ هادرون رخ داد.
  قرار است در امتداد مسیر 27 کیلومتری دستگاه شرایط خلاء برقرار باشد، اما در ساعت 11:27 دقیقه روز جمعه (به وقت گرینویچ) ادوات کنترل این شتاب دهنده نشت هلیوم را ثبت کردند.
  ادوات تولید کننده میدان مغناطیسی در برخورد دهنده بزرگ هادرون باید تا دمای 1.9 درجه کلوین بالای صفر مطلق (تقریبا 271- درجه سانتی گراد) سرد شوند تا بتوانند اشعه های ذرات را در امتداد مسیر هدایت کنند.
  یک سخنگوی سرن تایید کرد که در حال حاضر برنامه ریزی اولین آزمایش برخورد برای هفته آینده کاری دشوار خواهد بود و پس از ارزیابی آسیب وارد شده، ممکن است تاخیر های بیشتری هم در راه انجام آزمایش ایجاد شود.
  این دستگاه بامداد روز چهارشنبه 10 سپتامبر، با هدف کشف بخشی از راز پیدایش کیهان شروع به کار کرد.

  BBC.com

  ویرایش توسط beginner : ۱۳۸۷/۰۷/۰۲ در ساعت ۲۱:۱۵


 8. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  915
  مورد تشکر
  1,696 پست
  حضور
  50 دقیقه
  دریافت
  219
  آپلود
  14
  گالری
  0  مصاحبه با سخنگوي مرکز تحقيقات اتمي سرن
  متن زير مصاحبه اي است با دکتر جيمز گيليس (James Gillis)، سخنگوي مرکز تحقيقات اتمي CERN ، که در آن سعي شده است تا به نتايج علمي آتي اين ماشين غول پيکر زمان پرداخته شود.

  بعنوان نخستين سوال، مهمترين اهداف علمي LHC چيست ؟
  مهمترين هدف علمي LHC، وسعت بخشيدن دانسته هاي ما پيرامون کيهان است. سوالات ويژه (-اي که LHC در صدد پاسخ به آنهاست)؛ شامل جستجو بدنبال "هيگز-بوزون" ، (ذره اي که ممکن است شواهدي از وجود نوعي مکانيسم، به دست ما بدهد که بر اساس آن، بتوان براي برخي از ذرات بنيادي ماده، جرم در نظر گرفت)؛ جستجو بدنبال ماده تاريک؛ تلاش براي پي بردن به عدم تقارن ماده-پادماده و نيز مطالعه بر روي نوع جديدي از ماده موسوم به QGP يا پلاسماي کوارک – گلوئوني است.

  - برتري LHC، بر شتاب دهنده هاي ذرات پيشين، در چيست ؟
  تونل LHC، در سال 1980، براي شتاب دهنده قديميتري موسوم به LEP ساخته شده بود که هدف از ساخت آن، درک بهتر از کشفيات انجام شده در دهه هاي 1970 و 1980 بود. LEP، يک برخورد دهنده الکترون – پروتوني بود در حالي که LHC، يک برخورد دهنده پروتوني است و اين به آن معناست که مي توان انرژي هاي بسيار بيشتري نسبت به LEP در آن به کار بست. LHC يک ماشين اکتشاف است.

  - پيش از اين، مهمترين کشفيات علمي شتاب دهنده هاي پيشين مانند تواترون چه بود؟ انتظار داريد تا چه حد LHC بتواند نگاه ما را نسبت به کيهان تغيير دهد ؟
  شتاب دهنده هاي پيشين مانند تواترون و LEP، کمک هاي بسيار مهمي در زمينه فهم ما از ماده داشتند؛ بطور خلاصه در نظريه اي موسوم به مدل استاندارد. هر چند مدل استاندارد، ناقص است و تنها قسمت مرئي جهان ما را توصيف مي کند. ما اميدواريم LHC با کشف ذره هيگز يا هر ذره ديگري با رفتارهاي مشابه، مدل استاندارد را تکميل کند و ما را فراتر از مدل استاندارد کنوني ببرد؛ به 95 درصدي از جهان ما که براي ما غير قابل مشاهده است.

  - چگونه حسگر هاي عظيمي مانند ATLAS (يکي از چهار حسگر موجود در تونل LHC)، مي توانند ذراتي را آشکار سازي کنند که کوچکتر از هرآن چيزي هستند که تاکنون مشاهده شده است ؟
  آنها از فناوري مشابه در شتاب دهنده هاي پيشين بهره مي برند، اما در مقياسي وسيع تر. بيش از 100 ميليون حسگر مجزا، مسير و انرژي ذرات را مورد محاسبه قرار مي دهند.

  - آيا همانگونه که LHC، خواهد توانست به توضيح نقطه آغازين جهان بپردازد، مي تواند پايان جهان را نيز توصيف کند ؟
  خير؛ اين از اهداف LHC، نيست.

  - با توجه به فناوري پيشرفته اي که در حسگرهاي LHC، بکار گرفته شده است، آيا احتمال اين وجود دارد که آنها نتوانند ذره اي را آشکار کنند که در واقع وجود خارجي داشته باشد؟
  اصل راهنما در اينجا، فرمول E=mc2 است. ما به اشعه اي از ذرات انرژي (E) مي بخشيم تا ذرات جديدي با جرم m توليد کنيم (فرآيندي برعکس انفجارهاي اتمي که در آنها مقاديري از ماده به انرژي بدل مي شود). جرم ذراتي که ما مي توانيم توليد کنيم، بستگي به ميزان انرژي دارد که در اشعه وجود داشته باشد (بنابراين با مقادير مختلف انرژي تزريقي، مي توان ماده هاي مختلفي را بدست آورد).

  - اگر چنانچه ذره هيگز-بوزون در جريان آزمايشات علمي LHC کشف شود، آيا مدل استاندارد بعنوان نظريه اي براي همه چيز (نظريه اي که بتواند تمامي نيروهاي جهان هستي را توصيف کند) تاييد خواهد شد ؟
  خير؛ ما مي دانيم که مدل استاندارد نيز نظريه اي براي همه چيز نيست.

  - آيا LHC خواهد توانست پادماده توليد کند؟ تجسم فيزيکي پادماده چگونه است؟
  پادماده از موادي همانند ماده معمولي ساخته شده است. زماني که ماده و پادماده به هم برخورد کنند، آنها نابود شده و تنها مقاديري انرژي بر جاي مي گذارند. اين امر منجر به طرح اين سوالات مي شود که : چرا به نظر مي رسد کيهان از پادماده تشکيل شده باشد؟ آيا طبيعت ماده را نسبت به پادماده ترجيح مي دهد ؟ اين ها از سوالاتي است که LHC، بدنبال پاسخي براي آنهاست.

  - چه عواملي در سرعت بخشيدن به اشعه پروتوني تا سرعت 999999991/99 سرعت نور موثرند ؟ و چرا اشعه به سرعتي بالاتر از اين دست نمي يابد ؟
  هيچ چيز سريعتر از نور حرکت نمي کند و تنها ذراتي بدون جرم با سرعت نور حرکت مي کنند. ميدان هاي الکتريکي ذرات را شتاب مي بخشند و ميدان هاي مغناطيسي، آنها را هدايت مي کنند.

  - کدام نظريات فيزيکي، با آغاز آزمايشات LHC، تاييد يا رد خواهند شد ؟
  بايستي منتظر ماند و ديد که اطلاعات دريافتي به ما چه مي گويند.

  - آيا LHC خواهد توانست ريزسياهچاله توليد کند؟ قبلاً شايعه اي وجود داشت مبني بر اينکه LHC مي تواند زمين را با توليد ذراتي موسوم به Strangelet نابود کند. آيا چنين ذره اي يا ذرات مشابه آن، مي تواند در LHC توليد شود؟
  LHC، کاري را انجام نمي دهد که در طبيعت رخ نمي دهد و در واقع تنها مشاهده چنين فرايندهايي را براي ما ممکن مي سازد.

  - LHC تا چه حد مي تواند به حل معماي ماده تاريک کمک کند؟
  يکي از مواردي که LHC، بدنبال آن است، ابرتقارن است. اگر چنين نظريه اي درست باشد، آنگاه ذرات ابرمتقارن، مي توانند همان ماده تاريک باشند و ما بايستي آنها را براي نخستين بار در LHC مشاهده کنيم.

  - چگونه شتابدهنده هاي عظيم ذرات مي توانند انواع جديد از ماده مانند QGP را توليد کنند ؟
  با فشرده سازي هسته هاي اتمي ماده معمولي در حجم هاي بسيار کوچک.

  - بهنگام برخورد پروتون ها در تونل LHC، چه ميزان انرژي توليد مي شود؟
  هر برخورد پروتوني انرژي به ميزان حرکت يک مگس ايجاد مي کند ! اما اين انرژي در حجم کوچکي متمرکز مي شود که به ما اجازه مي دهد تا مواد جديدي را توليد کنيم.

  - بعنوان آخرين سوال، پروژه LHC در نتيجه همکاري مابين چند کشور و چند دانشمند است؟
  تقريباً 10000 دانشمند از 80 کشور جهان.

  از همکاري شما در اين مصاحبه متشکرم.
  من نيز از شما متشکرم.

  به نقل از:
  http://www.parssky.com/


 9. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  915
  مورد تشکر
  1,696 پست
  حضور
  50 دقیقه
  دریافت
  219
  آپلود
  14
  گالری
  0

  مطلب سي. پي. اچ. چيست؟
  سي. پي. اچ. چيست؟

  تعريف سي. پي. اچ. و ويژگيهاي آن
  مقدمه:
  پس از فرمول بندي مكانيك كلاسيك توسط نيوتن، گرايش به تجارب آزمايشگاهي و مشاهدات نجومي روز به روز بيشتر شد. فيزيكدانان با اشتياق در دو زمينه، يكي توجيه رفتار اجسام بزرگ آسماني و ديگري شناخت پديده هاي بسيار كوچك (كه بعدها زير اتمي ناميده شدند)، تلاش روز افزوني را آغاز كردند. هرچه دقت در مشاهدات نجومي بيشتر مي شد و هر قدر ذرات مورد آزمايش كوچكتر مي شدند، نارسايي مكانيك نيوتني بيشتر خود نمايي مي كرد. بطوريكه در سالهاي پاياني قرن نوزدهم، لزوم بازنگري در فيزيك كلاسيك (قوانين نيوتن و الكترومغناطيس) كاملاً مشهود بود. مكانيك كوانتوم و مكانيك نسبيتي (فيزيك مدرن) پاسخي به نياز زمان خود در جهت تكامل دانش بودند.
  در قرن بيستم آموزش و پژوهش از نظر كمي و كيفي پيشرفت شگفت انگيزي داشت. علاوه بر آن بودجه هاي پژوهشي رشد نجومي كرد. از يك سو، تلسكوپ ها اعماق كهكشانهاي دور دست را بتصوير كشيدند و از سويي ديگر شتاب دهنده ها، اسرار درون هسته ي اتم را نمايان ساختند و فيزيكدانان با سئوالات جديدتر، عميقتر و بيشتري مواجه شدند.
  جهان چگونه آغاز شد و قبل از بيگ بنگ چگونه بود؟ دليل شتاب جهان و ماهيت انرژي تاريك چيست؟ وجود ماده تاريك را چگونه مي توان توجيه كرد؟ اهم سئوالات كيهان شناختي است.
  در زمينه ذرات زير اتمي، بسياري از فيزيك‌دانان به دنبال نظريه‌اي هستند كه هر چهار نيرو را بوسيله يك ابرنيرو توجيه كند. نيرويي كه خودش را به‌گونه‌هاي مختلف نشان مي‌دهد و نيز موجب يگانگي فرميون‌ها و بوزون‌ها در يك خانواده مي‌شود. فيزيكدانان اين نظريه را نظريه يگانگي نام داده اند. گرانش را مي‌توان در مقياسهاي بسيار كوچك، حتي تا سطح كوانتومي نيز مورد توجه قرار داد. در حقيقت، اگر ما به گرانش در اين سطح توجه نكنيم، هرگز نمي‌توانيم به يگانگي آن با سه نيروي ديگر دست يابيم. و پاسخ اين سئوال را بيابيم كه نيروها در دماهاى بسيار بالا- درست لحظاتى بعد از انفجار بزرگ (big bang)- چگونه بوده اند؟ سئوالات بي جواب بسياري مطرح است كه برخي از فيزيكدانان پاسخ آنها را در تركيب مكانيك كوانتوم و نسبيت عام مي دانند. در اينجا از بيان سئوالات زيادي كه در اين زمينه وجود دارد خود داري مي شود و در فرصت هاي مناسب مطرح و از ديدگاه سي. پي. اچ. پاسخ داده خواهد شد.
  اما در اينجا ضمن تعديل هاميلتوني اصل سي. پي. اچ. را مورد تجزيه و تحليل قرار داده و تلاش مي شود برخي اصول موضوعه فيزيك و قوانين بقا از آن نتيجه گيري شود. علاوه بر آن برخي از مفاهيم بنيادي نظير فضا-زمان و ماهيت فيزيكي زمان تشريح مي گردد. آنگاه نحوه ي توليد انرژي در فضا بررسي خواهد شد. اين نحوه برخورد با فيزيك مي تواند نگاه و درك بنيادي فيزيك را تغيير دهد و دانش فيزيك را مملوس تر كرده و با نگرش شهودي به پديده ها آموزش و درك آن را ساده تر كند.

  زمينه پيدايش نظريه سي. پي. اچ.
  نظريه سي. پي. اچ. بر اساس يكسري زير ساخت منطقي نطقي و مشاهدات زيربناي تجربي بمنظور هم ارز سازي نيرو و انرژي ارائه شده است. با اين وجود مدعي يكسان سازي نيروها نيست، اما زمينه مناسبي براي اتحاد نيروها فراهم مي آورد. در نظريه سي. پي. اچ.، با توجه به هم ارز سازي نيرو و انرژي، فرميونها و بوزونها نه تنها از يك خانواده اند، بلكه فرميونها توليد كننده بوزونها، و بوزونها نيز به نوبه خود فرميونها را توليد مي كنند. اين نگرش الزاما تعريف باستاني انرژي را تغيير خواهد و از ساختمان فوتون تصويري روشن ارائه مي كند. در اين نظريه، حرارت چيزي جز حركت نيست، در يك محفظه ي بسته، هر ذره اي كه سريعتر است، داغتر است. پس حرارت دادن، به معني افزايش سرعت ذرات تشكيل دهنده ي سيستم است.

  ادامه دارد...
  ویرایش توسط MOHAMMAD REZA : ۱۳۸۷/۰۷/۰۴ در ساعت ۱۹:۵۰

 10. تشکرها 3


 11. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  915
  مورد تشکر
  1,696 پست
  حضور
  50 دقیقه
  دریافت
  219
  آپلود
  14
  گالری
  0  سي. پي. اچ. چيست؟
  سي. پي. اچ. يا CPH مخفف Creative Particles of Higgs است كه به زبان فارسي مي توان تحت عنوان "آفرينش ذرات جرم دار توسط ميدان هيگز" مطرح كرد. انتخاب كلمه ذره به اين دليل است كه در فارسي و در انگليسي كلمه ي ديگري يافت نشد كه بتوان جايگزين آن كرد. اما بايد توجه داشت كه ذره در اينجا بهيچوجه بيان كننده ي شكل اين موجود فيزيكي نيست. سي. پي. اچ. يك مقدار بسيار كم و ثابت انرژي است كه از نظر حجم محدود و حامل يكي از ميدانهاي الكتريكي، مغناطيسي و يا گرانشي است. بعبارت ديگر ميدانهاي الكتريكي، مغناطيسي و گرانشي را تعدادي سي. پي. اچ. ايجاد مي كنند و شدت اين ميدان تابع چگالي سي. پي. اچ. هاي بوجود آورنده آنها است.

  اساس نظريه سي. پي. اچ.
  حال با توجه به تعريف بالا كه در مورد سي. پي. اچ. داده شد، اصل سي. پي. اچ. Principle of CPH بيان مي شود. بنابراين نظريه سي. پي. اچ. بر اساس يك تعريف و يك اصل موضوع مطرح شده است. سپس خواهيم ديد كه چگونه ساير اصول فيزيك و قوانين بقا را از آن مي توان نتجه گرفت. متعاقب آن مفهوم زمان و توضيح فيزيكي فضا- زمان بيان خواهد شد. نظريه سي. پي. اچ. ابزار قدرتمندي كه در شرايط امروز مي تواند كل ساختمان فيزيكي جهان و همه ي پديده ها را توجيه كند. علاوه بر آن نظريه سي. پي. اچ. فيزيك براي درك شهودي پديده هاي فيزيكي ابزار بسيار قدرتمندي است. اما ذكر اين نكته نيز ضروري است كه نظريه سي. پي. اچ. مانند همه ي نظريه هاي علمي بدون ابهام و اشكال نمي باشد. هميمن اشكالات و ابهامات است كه زمينه تحقيقات آتي را فراهم مي سازد تا علم سير تكاملي خود را طي كند.

  منبع:
  http://www.hupaa.com/
  ویرایش توسط MOHAMMAD REZA : ۱۳۸۷/۰۷/۱۶ در ساعت ۲۳:۰۰


 12. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  4,509
  مورد تشکر
  624 پست
  حضور
  30 دقیقه
  دریافت
  44
  آپلود
  0
  گالری
  0

  ضد ماده؛ مقوله ای جذاب برای نویسندگان کتب تخیلی و دانشمندان ناسا
  علم همواره دستمایه پدیدآورندگان ایده های تخیلی و متعلق به آینده بوده است و در این میان "ضد ماده" یکی از جذاب ترین و در عین حال پیچیده ترین مفاهیمی است که با گذشت چندین دهه از طرح آن دانش بشری هنوز در ابتدای راه درک بهتر از آن قرار دارد.به گزارش خبرگزاری مهر، ضد ماده از آن دسته مفاهیم هیجان انگیز علمی است که در برخی کتب و مقالات علمی و تخیلی از آن به عنوان عامل تعیین کننده در سرنوشت آتی بشر یاد شده است. در این زمینه "استانیسلاو لم" نویسنده لهستانی افسانه های علمی و تخیلی در کتاب معروف خود به نام The Cyberiad می نویسد: ... ماشین آغاز به کار کرده است. نخست ضد پروتون ساخته شد سپس ضد الکترون، بعد ضد نوتورن و در نهایت ضد جهان شکل می گیرد... .
  ۩ ۞ ۩-------كوانتوم و فيزيك جديد -----۩ ۞ ۩
  ضد ماده مفهوم حیرت آوری است که موجودیت آن همچنان گیج کننده است
  این مقوله از آنچنان پیچیدگیهای برخوردار است که بسیاری از محققان هنوز درخصوص موجودیت آن پرسشهای بیشماری را مطرح می کنند، موجودیت چیزی که ظاهرا وجود ندارد! اما ضد ماده واقعا چیست؟
  تعریفی منطقی از ضد ماده
  در فیزیک ذرات و شیمی کوانتوم "ضد ماده" گستره مفهومی از ضد ذرات تا ماده است، جایی که ضد ماده ترکیبی از ضد ذرات می شود. این فرآیند را شاید بتوان آینه متقارن ماده و ذرات تشکیل دهنده آن عنوان کرد، آنجا که ذرات در ترکیب با هم ماده را تشکیل می دهند. به عنوان مثال یک ضد الکترون و یک ضد پروتون می توانند اتم ضد هیدروژن را دقیقا مشابه ترکیب اتم طبیعی هیدروژن با الکترون و پروتون تولید کنند.
  ۩ ۞ ۩-------كوانتوم و فيزيك جديد -----۩ ۞ ۩
  استانیسلاو لم نویسنده لهستانی از ضد ماده به مفهوم ضد جهان رسیده بود
  از آن گذشته ترکیب ماده و ضد ماده به نابودی آنها منجر خواهد شد، دقیقا همانطور که ترکیب ذره و ضد ذره چنین سرانجامی خواهد داشت.
  در سال 1925 میلادی دیراک فیزیکدان سرشناس آن دوران به این باور رسیده بود که ماده در دو نوع متفاوت از هم موجودیت دارد: ماده و ضد ماده و اکنون با گذشت چندین دهه از ارائه چنین نظریه ای، دانشمندان با استفاده از ابرقدرتمندترین شتاب دهنده ها توانسته اند سطوح مختلفی از ضد ماده را خلق کنند.
  کاربردهای ضد ماده
  محققان کاربردهای گوناگونی را برای ضد ماده ترسیم کرده اند که اصلی ترین آن می تواند در تشخیص های پزشکی و درمانی باشد. جایی که پوزیترونها (ضد الکترونها) برای کمک به تشخیص بیماریهای گوناگون با استفاده از سیستم پرتونگاری مقطعی تابشی پوزیترونی (PET scan) به کار گرفته می شوند. با این حال دانشمندان برای یک دهه آینده و اتفاقاتی که در زمینه توسعه کاربردهای ضد ماده متصور شده اند خود را آماده می کنند.
  یکی از مهمترین کاربردهای آتی ضد ماده فعالسازی فضاپیماهای سالهای نه چندان دور خواهد بود. در حقیقت این نظریه تا به آنجا شدت و قوت یافته است که مقوله "سلاحها و سیستمهای حرکتی ضد ماده" نیز مطرح شده است.
  با این حال فعلا می توان گفت در بعد نظری چنین نظریه ای امکانپذیر است اما در عمل بسیار مشکل. دانشمندان در توصیف منحصربفرد بودن استفاده از ضد ماده در راه اندازی سیستمهای حرکتی می گویند: تنها با استفاده از یک گرم ضد ماده می توان خودرویی را برای 100 هزار سال به حرکت درآورد.
  ۩ ۞ ۩-------كوانتوم و فيزيك جديد -----۩ ۞ ۩
  تصویر مفهومی از راکتی که با استفاده از ضد ماده در فضا حرکت خواهد کرد
  به گزارش مهر، با این حال پیچیدگی این موضوع دانشمندان را به انزوا نکشانده است تا آنجا که در ناسا گروهی از دانشمندان طرح اولیه ساخت راکت فضایی را متصور شده اند که منبع انرژی حرکتی آن ضد ماده خواهد بود.
  این طرح که از سوی دانشمندان برجسته مرکز تحقیقاتی Glenn ناسا ارائه شده است هدفی همچون ارائه طرح مدرن و نهایی نسل فوق مدرن فضاپیماهای آینده را دنبال می کند، ایده ای که آرتور سی کلارک، نویسنده فقید افسانه های علمی و تخیلی بر آن باور بود.
  دانشمندان بر این باورند که با استفاده از ضد ماده به عنوان منبع سوختی در فضاپیماها می توان در کسری از ثانیه راهی دور افتاده ترین اجرام فضایی شد.


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. "صلى عليك مليك السماء" - ملاباسم کربلایی
  توسط Si14 در انجمن کلیپ صوتی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۵/۲۱, ۱۱:۴۰
 2. چرا به امام زمان (عج) شريك القرآن مي‎گوئيم
  توسط raze_shab در انجمن مهدویت و امام زمان در قرآن
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۴/۲۳, ۱۷:۱۶
 3. جمع بندی آيا بشر مى تواند از راه تكنيك جديد به سعادت برسد؟
  توسط shamime_yas در انجمن سایر مباحث اعتقادی در قرآن
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۳/۱۸, ۲۳:۳۲
 4. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۳/۱۷, ۱۳:۰۹
 5. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۸۸/۰۹/۱۶, ۲۱:۵۱

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود