صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مقالات علوم جغرافیای طبیعی

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  915
  مورد تشکر
  1,696 پست
  حضور
  50 دقیقه
  دریافت
  219
  آپلود
  14
  گالری
  0

  مطلب چرا اسمان ابی است و رنگ دیگری نیست؟
  چرا اسمان ابی است و رنگ دیگری نیست؟

  در یک روز آفتابی و بدون ابر، آسمان آبی است، زیرا قسمت آبی نور سفید خورشید به وسیله‌ی مولکول‌های هوا بیشتر به اطراف پراکنده می‌شوند. وقتی در هنگام غروب خورشید به آسمان نگاه می‌کنیم، آسمان به رنگ‌های قرمز و نارنجی است، زیرا قسمت آبی نور خورشید در طول مسیر پرتوها به اطراف پراکنده می‌شوند و از مسیر دید ما خارج شده‌اند.
  نور سفید خورشید مخلوطی از همه‌ی رنگ‌های تشکیل دهنده‌ی رنگین کمان است. این موضوع توسط ایزاک نیوتون نشان داده شده بود. او با استفاده از منشور توانست رنگ‌های مختلف را جدا کند و یک طیف تشکیل دهد. رنگ‌ها به وسیله‌ی طول موج‌های مختلف‌شان از هم تشخیص داده می‌شوند. بخش مرئی طیف در گستره‌ی نور قرمز با طول موج در حدود 720نانومتر، تا بنفش با طول موج 380نانومتر است؛ و رنگ‌های نارنجی، زرد، سبز، آبی و نیلی ما بین نور قرمز و بنفش قرار دارند. در شبکیه‌ی چشم انسان سه نوع مختلف از دریافت‌کننده‌های رنگی وجود دارد، که نسبت به طول موج‌های قرمز، سبز و آبی به شدت واکنش نشان می‌دهند. و در اصل باعث بینایی رنگی چشم ما می‌شوند.

  اثر تین دال (effect tyndall)
  گام‌های ابتدایی برای توصیف رنگ‌های آسمان به وسیله‌ی Jahn Tyndall در سال 1859 برداشته شد. او کشف کرد که وقتی نور از میان سطح شاره‌ی شفاف (خالص) عبور می‌کند، ذرات ریز معلق در شاره، طول موج‌های آبی را بیشتر از طول موج قرمز پخش می‌کنند. این مطلب را می‌توان به وسیله‌ی تابش پرتو نور سفید به مخزن آبی که کمی شیر یا صابون در آن مخلوط شده نشان داد. از یک طرف مخزن، پرتو به صورت رنگ آبی که منتشر می‌کند دیده می‌شود، اما بعد از اینکه پرتو مستقیما از میان مخزن عبور کرد، در انتهای آن قرمز دیده می‌شود.
  همچنین با استفاده از یک صافی قطبیده شده (پلاریزه شده) می‌توان نور پخش شده را به صورت قطبیده درآورد. مثالی برای این موضوع زمانی است که از عینک آفتابی استفاده می‌کنیم. که در این صورت آسمان آبی پررنگ‌تر به نظر می رسد.
  این پدیده به اثر تین دال شهرت دارد. اما این موضوع نزد فیزیکدانان به انتشار Ray Leigh معروف است. چرا که Lord Ray Leigh بر روی جزئیات این مطلب (رنگ آسمان) در سال‌های بعد بیشتر مطالعه کرد. او نشان داد که نور منتشر شده رابطه‌ی معکوس با توان چهارم طول موج برای ذرات ریز دارد، که این مطلب حاکی از آن است که نور آبی بیشتر از نور قرمز با عاملی در حدود 10= 4^400/700) پخش می شود. (700 مربوط به طول موج نور قرمز و 400 مربوط به طول موج نور بنفش است.)

  گرد و غبار یا ذرات معلق ؟
  Tyndall و Ray Leigh تصور می‌کردند که عامل اصلی رنگ آبی آسمان ذرات ریز گرد و غبار و قطرات کوچک آب موجود در جو است. حتی امروزه مردم گاهی به اشتباه رنگ آبی آسمان را به خاطر این دلیل می‌دانند.
  دانشمندان بعدها پی بردند که اگر این موضوع صحت داشت، می‌بایستی شاهد تغییر رنگ آسمان در شرایط مرطوب یا غبارآلود باشیم. در نتیجه آنها به درستی فرض کردند که علت این پاشندگی وجود اکسیژن و نیتروژن در هوا برای پراکندگی به حساب می‌آید. این موضوع در نهایت به وسیله‌ی انیشتین در سال 1911 که فرمول‌های مفصلی برای پاشندگی نور از مولکول‌ها پیدا کرده بود به اثبات رسید. او حتی با مقایسه‌ و آزمایش توانست اثبات محکم‌تری از عدد آووگادرو ارائه دهد. مولکول‌ها توانایی پخش نور را داند، زیرا میدان الکترومغناطیسی نور، موجی به صورت دو قطبی الکتریکی لحظه‌ای القا می‌کند.

  چرا آسمان بنفش نیست؟
  اگر طول موج‌های کوتاه‌تر با شدت بیشتری پراکنده می‌شوند، این مساله مطرح می‌شود که چرا رنگ آسمان بنفش نیست؟ (یعنی رنگی با کوتاه‌ترین طول موج مرئی)
  طیف نور گسیل شده از خورشید در تمام طول موج‌ها پیوسته نیست و توسط اتمسفرِ بالایی جذب می‌شود. بنابر این بنفش کمتری در نور وجود دارد. همچنین چشم‌های ما حساسیت کمتری به آن رنگ‌ها دارند. ادامه‌ی پاسخ به این مساله به عملکرد بینایی ما مربوط است.
  در شبکیه‌ی چشم ما سه نوع از دریافت کننده‌های حساس به نور یا سلول مخروطی وجود دارد. این دریافت‌ کننده‌ها به سه نور قرمز، آبی و سبز حساس هستند. هنگامی که آنها به نسبت‌های مختلف تحریک می‌شوند، سیستم بینایی ما رنگ‌هایی که می‌بینیم را می‌سازد.
  هنگامی که به آسمان نگاه می‌کنیم سلول‌های مخروطی به تعداد کمی از نور قرمز پراکنده شده وهمچنین با شدت کمتری به طول موج‌های نارنجی و زرد حساسیت نشان می‌دهند. سلول‌های مخروطی سبز به طول موج زرد به میزان کمتری نسبت به طول موج‌های سبز و فیروزه‌ای پراکنده شده، واکنش می‌دهند. سلول‌های مخروطی آبی توسط رنگ‌هایی نزدیک به طول موج‌های آبی که با شدت زیادی پراکنده شده‌اند تحریک می‌شوند. در صورت عدم وجود بنفش و نیلی در طیف، آسمان به رنگ آبی همراه با مخلوطی از سبز به نظر می‌رسید. ولی طول موج‌های بنفش و نیلی که شدیدترین پراکندگی را دارند سلول‌های مخروطی قرمز را تقریبا هماننند سلول‌های مخروطی آبی تحریک می‌کنند. بدین علت است که این رنگ‌ها با افزایش کمی رنگ قرمز، آبی به نظر می‌رسند. اثر کلی این است که سلول‌های مخروطی قرمز و سبز تقریبا به طور یکسان توسط نور آسمان تحریک می‌شوند. این در حالی است که چون آبی شدیدتر تحریک می‌شود، عامل آبی بودن آسمان به حساب می‌آید.

  غروب
  زمانی که هوا صاف است، غروب به رنگ زرد پدیدار خواهد شد. زیرا نور مسافت طولانی را در هوا پیموده و نور آبی به اطراف پراکنده شده است. اگر هوا با ذرات ریز آلوده باشد، غروب قرمزتر خواهد بود. همچنین در کنار دریا غروب ممکن است به علت ذرات نمک در هوا نارنجی باشد. که این امر نتیجه‌ی اثر پراکندگی تین دال است.
  هنگامی که نور مستقیما از خورشید می‌آید آسمان اطراف خورشید قرمز به نظر می‌رسد. این امر بدان علت است که تمام نور با تقریب درستی در میان زاویه‌ی کوچکی پخش شده است. چرا که نور آبی در فاصله‌ای تقریبا دو برابر یا فاصله‌ای بیشتر از رنگ‌های قرمز و زرد و نارنجی پراکنده می‌شوند.

  مه آبی و ماه آبی
  ابرها و مه غلیظ سفید به نظر می‌رسند. زیرا آنها از ذراتی بزرگ‌تر از طول موج نور مرئی تشکیل شده‌‌اند. و تمامی طول موج‌ها را به طور یکسان پخش می‌کنند. گاهی اوقات ممکن است ذرات بسیار کوچک دیگری در هوا باشند. بعضی از نواحی کوهستانی به واسطه‌ی غبار آبی رنگشان مشهورند. کربن C10H16موجود در جو زمین به واسطه‌ی واکنش‌های آبی با اوزون (O3) درون جو ذرات ریزی با پهنایی حدود 200 نانومتر تشکیل می‌دهند که نور آبی را پخش می‌کنند. گاهی اوقات ممکن است که آتش یک جنگل یا فوران یک آتشفشان جو زمین را با ذرات ریزی با طول موج 500-800 نانومتر بپوشانند. که اندازه‌ی مناسبی برای پخش نور قرمز است. این امر خلاف اثر معمول تین دال است و ممکن است باعث شود که ما فکر کنیم که ماه کمی آبی رنگ است. چرا که نور قرمز به خارج از محدوده‌ی دید ما پخش شده است. پدیده‌ی آبی بودن رنگ ماه امری بسیار نادر و کمیاب است.

  چرا آسمان مریخ قرمز است؟
  تصاویر فرستاده شده توسط وایکینگ از مریخ در سال 1977 آسمان قرمزی را که بر روی سطح مریخ به نظر می‌آید، نشان داده است. این به واسطه‌ی بالا آمدن غبارهای فراوان آهن غنی شده‌ای است که در اثر طوفان‌هایی، هر چند مدت در مریخ اتفاق می‌افتد.
  رنگ آسمان مریخ مطابق شرایط آب و هوایی تغییر می‌کند. وقتی که طوفان‌های اخیر وجود نداشته باشد، باید رنگ آن آبی باشد. اما به علت اینکه فضای (جو) موجود در مریخ رقیق است، تیره‌تر از اوقات روز کره‌ی زمین خواهد بود.

  منبع :تبیان
  ویرایش توسط MOHAMMAD REZA : ۱۳۸۷/۰۵/۰۴ در ساعت ۱۰:۵۲

 2. تشکر


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  256
  مورد تشکر
  563 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  جزرومد و اثر جاذبه ماه
  (...وجعل فیها سراجاً وقمراًمنیراً...)
  خدایی که در آسمانها چراغ روشن و ماه نور افشان آفرید.فرقان/61

  جزرومد یکی از حرکات دوره ای آب اقیانوسهاست که انسان از زمانهای دور با آن آشناست.ساکنین قدیمی سواحل اسکاندیناوی دریا را به عنوان یک موجود زنده و جزرومد را نتیجه تنفس آن می دانستند.
  طبق نوشته های هرودوت جزرومد در دریای سرخ از پنج قرن قبل از میلاد شناخته شده بود.اولین کسی که ارتباط بین جزرومد را با موقعیت ماه در افق بیان کرد پی ته آس فرانسوی است.
  پوزیدونیوس صد سال قبل از میلاد مسیح در کتابی به نام "بر روی اقیانوس"پدیده جزرومد را در ساحل اقیانوس اطلس تشریح و اب ازمینان ارتباط جزرومد را با اهله ی ماه خاطر نشان کرده است.
  ولی تا زمان کشف قوانین جاذبه توسط نیوتون علت جزرومد به طور علمی بیان نشده بود.
  جزرومد معلول نیروی جاذبه ماه و خورشید است.با توجه به بزرگی جرم خورشید نسبت به ماه و دوری آن از زمین،بیشترین اثر جاذبه مربوط به ماه است که 2.17 برابر نیروی خورشید در ایجاد جزرومد اثر دارد.
  چون زمین هر 24 ساعت یکبار به دور خود می چرخد،برای هر نقطه از سطح آن دوبار جزرومد خواهد بود.دلی شروع جزرومد در هر نقطه هربار با25 دقیقه تاخیر صورت می گیرد و این اختلاف 50 دقیقه در هر شبانه روز به این علت است که ماه هر روز با 50 دقیقه تاخیر در افق ظاهر می شود.
  در شب اول و چهاردهم هر ماه(هلال وبدر)ماه و خورشید وزمین در یک امتداد قرار دارند.در این مواقع نیروی هر دو با هم جمع شده،دامنه جزرومد به بالاترین درجه خود می رسدکه آنرا مهکشند می گویند.
  در شب هفتم و بیست و یکم هر ماه (تربیع اول و دوم)امتداد خورشید و ماه نسبت به زمین عمود بر هم بوده و دامنه جزرومد به حداقل میرسد که آنرا نیز کهکشند می نامند.
  هم چنین در اعتدالین (اول بهار و پاییز)دامنه مهکشند افزایش یافته و در انقلابین(اول تابستان و زمستان)از آن کاسته می شود.
  ماه از زمانهای خیلی دور مورد توجه بشر بوده و در هر زمان نظریات مختلفی درباره آن وجود داشته است.
  بر اساس اغلب افسانه های کهن ماه موجود زنده ای بود که شبها در آسمان پیدا می شد.قرص در خشان ماه در شب با آثار موجود در سطح آن که آن را شبیه به صورت انسان می کرد مؤید این ادعا بود.
  در یونان و روم باستان ماه را الهه جوانی می پنداشتند وآنرا به اسامی مختلف از قبیل آرتمیس،دیانا و ...می نامیدند.
  ارسطو فیلسوف مشهور یونانی معتقد بود که ارتباط مستقیمی بین ماه و وضع خون آدمی وجود دارد.چهره نورانی ماه در شبها ،خیال پرور و شاعرانه و برای گروهی الهام بخش است.قشر خاکی زمین هر روز دو مرتبه بر اثر جاذبه ماه به قدر چند اینچ کشیده می شود.
  در شبهایی که ماه در آسمان به طور کامل می درخشد،اوج غلیان احساسات جانوران و انسانهاست.
  اجداد و نیاکان ما در این شبها تمایل بیشتری به خونریزی و جنگ داشتند.حتی امروزه در شبهایی که ماه کامل است جرم و جنایات و تصادفات به اوج خود می رسد.
  اثر جاذبه ماه حتی بر روی اعضای بدن هم ثابت شده است.موها و ناخن ها در شبهایی که ماه کامل است بیشتر رشد می کنند.آیا تاکنون فکر کرده اید که چرا حال بیماران بعد از نماز مغرب بدتر می شود و این حالت تا نزدیکی اذان صبح ادامه پیدا می کند؟
  غیر از تاثیر نور مستقیم ماه چیز دیگری در کار نیست.
  معمولا تاثیرات نور ماه در اول،وسط و آخر ماه زیاد است. در نور مستقیم ماه اشعه ای وجود دارد که از قدرت نفوذ زیادی برخوردار است و این چیزی جز اشعه ماورای بنفش نیست که بسیار مضر و سرطان زا است.که از این اشعه در صنعت استفاده های فراوانی می کنند،از جمله برای نشان دادن ترک های ریزی که با چشم دیده نمی شود.
  ____________________________
  ____________________________
  دستانی که کمک رسانند مقدس تر از لبانی هستند که عبادت می کنند.
  ویرایش توسط عرشیا : ۱۳۸۷/۰۵/۱۳ در ساعت ۱۲:۰۸

 4. تشکرها 2


 5. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  915
  مورد تشکر
  1,696 پست
  حضور
  50 دقیقه
  دریافت
  219
  آپلود
  14
  گالری
  0

  مطلب هسته مذاب زمین به شدت در حال تغییر است
  هسته مذاب زمین به شدت در حال تغییر است

  دانشمندان از تغییرات سریع و حیرت آوری در بخش مذاب و مایع هسته زمین خبر دادند كه گفته می شود به ایجاد تغییراتی در میدان مغناطیسی زمین منجر خواهد شد. بررسیهای دقیق ماهواره ای طی 9 سال اخیر از میدان مغناطیسی زمین این امكان را برای نیلز السن و تنی چند تن از دانشمندان ارشد مركز DTU Space و محققان دیگری در آلمان فراهم آورده است تا به نقشه برداری از تغییرات شگرف و حیرت آور در هسته زمین بپردازند. دانشمندان این مطالعه اعلام كردند، آنچه كه حیرت آور است شدت و سرعت این تغییرات است كه مهمترین اثر آن ایجاد تغییراتی در میدان مغناطیسی زمین خواهد بود.
  بر اساس گزارش ساینس دیلی، هسته كلی زمین دربرگیرنده یك هسته داخلی است كه به وسیله هسته مایع خارجی كه حدود 3 هزار كیلومتر زیر با سطح زمین فاصله دارد احاطه شده است. هردوی این لایه ها از نیكل و آهن تركیب شده اند. به گفته دانشمندان حركات و تغییرات ایجاد شده در بخش مایع هسته زمین، میدان مغناطیسی این سیاره را تولید می كند و از این رو هرگونه تغییری در این بخش موجب ایجاد تغییراتی در میدان مغناطیسی زمین می شود. این مطالعه در حالی در دست انجام است كه دانشمندان قصد دارند تا در ادامه و در قالب پروژه دیگری موسوم به Swarm از سه ماهواره ویژه برای بررسی دقیق و جزئی تغییرات در میدان مغناطیسی زمین استفاده كنند.

  منبع :
  پایگاه ملی داده‌های علوم زمین
  و www.irexpert.ir


 6. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  256
  مورد تشکر
  563 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  عصبانی

  مقالات علوم جغرافیای طبیعی  واژگونی میدان مغناطیسی زمین

  مطالعاتی که در مورد پاریته میدان مغناطیسی،در سنگهای دوران سنوزوئیک انجام شده،نشان می دهد که میدان مغناطیسی زمین یک میدان دو قطبی و در امتداد محور جغرافیایی فعلی زمین است.درعین حال در بخش هایی،جهت میدان مغناطیسی سنگ ها،معکوس می شود.یعنی مغناطیس باقی مانده در تعدادی از نمونه ها درست برعکس میدان مغناطیسی فعلی زمین است.این موضوع را،معکوس شدگی خودبخودی یاself reversal می گویند.دردهه 1960.م معلوم شد که می توان معکوس شدگی مغناطیسی سنگها را با واژگونی قطبین مغناطیسی در فواصل زمانی نامنظم توضیح داد.به عبارت دیگر،میدان مغناطیسی زمین به طور متوالی به صورت عادی normal و معکوس reversal تغییر می کند.جهت عادی زمانی است که انتهای شمالیات north seeking عقربه قطب نما به سمت شمال مغناطیسی فعلی زمین باشد و جهت معکوس وقتی است که انتهای شمالیات عقربه،سمت جنوب را نشان دهد.کیفیت معکوس شدن میدان مغناطیسی زمین هنوز دقیقا روشن نیست.
  این میدان ضعیف شده و سپس در جهت مخالف رشد می کند و یا این که میدان دوقطبی بر اثر دوران به سادگی تغییر جهت می دهد.تا به حال روشن شده است که در هنگام معکوس شدن میدان مغناطیسی شدت آن به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.هنوز معلوم نیست که این واژگونی در چه زمانی اتفاق افتاده است ،ولی مطالعات پرتو سنجی جدید،شواهدی از معکوس شدن میدان مغناطیسی،حداقل در سه میلیارد سال گذشته را نشان می دهد.
  عده ای معتقدند که تغییرات میدان مغناطیسی بر حیات موجودات زنده تاثیر می گذارد.آنان رابطه ای بین نابودی بعضی از گونه های جانوری و واژگونی میدان مغناطیسی زمین یافته اند،به این صورت که با کاهش شدت میدان مغناطیسی اثر حفاظتی کمربند وان آلن کم شده و زمین بیشتر در معرض پرتوهای کیهانی قرار می گیرد.البته باید متذکر شد پرتوهای کیهانی عمدتا توسط جو جذب می شوند.هم چنین ممکن است ساختمان درونی بعضی از جانوران میکروسکوپی به نوعی به میدان مغناطیسی زمین وابسته باشد.
  حوزه میدان مغناطیسی زمین مغناطیس سپهر است که در مرز مگنوپاوز،جایی که آن با باد خورشیدی تلاقی کرده بر هم کنش می کند،پایان می یابد.
  مغناطیس سپهر زمین شامل فرآیند پیچیده ای از پلاسما و میدانهای مغناطیسی است.مغناطیس سپهر نزدیکترین حوزه مغناطیسی به ما است و به طور کامل از زمان شروع اکتشاف فضا مطالعه شده است.این حوزه به عنوان مدلی برای دیگر مغناطیس سپهر ها در منظومه شمسی که در اطراف دیگر سیارات با ستاره های دنباله دار پیدا شده اند،به کار می رود.
  لازم به ذکر است که برهم کنش باد خورشیدی و مغناطیس سپهر یک مولد الکترو مغناطیسی سیاره ای ایجاد می کند که با آهنگ 10000000 مگاوات انرژی جنبشی باد خورشیدی را به الکتریسیته تبدیل می کند.
  ***************
  ترسم که اشک در غم ما پرده در شود
  وین راز سربه مهر به عالم سمر شود
  گویند سنگ لعل شود در مقام صبر
  آری شود ولیک به خون جگر شود
  ویرایش توسط MOHAMMAD REZA : ۱۳۸۷/۰۹/۱۹ در ساعت ۱۳:۵۷
  هر که دلارام دید ازدلش آرام رفت
  چشم ندارد خلاص هرکه دراین دام رفت
 7. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  256
  مورد تشکر
  563 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  نیشخند جو زمین و ساختار آن
  جو زمین و ساختار آن
  جو زمین که تا ارتفاع نامعینی گسترش دارد؛از گازهای مختلفی تشکیل شده و چگالی آن به طرف بالا به سرعت کم می شود.نیمی از جو تا ارتفاع 5.5 کیلومتری قرار دارد.به طور کلی سه چهارم جو در ارتفاع 10 کیلومتری از زمین قرار دارد.گازهای تشکیل دهنده جو به علت نیروی گرانش،دارای وزن و فشار بوده و لایه های بالایی برلایه های پایینی فشار آورده و غلظت آنها را افزایش می دهند.لذا میزان فشار در لایه های پایینی بیش از لایه های فوقانی است.جرم جو 10×5.6 به توان 14 و فشار متوسط جو زمین در سطح دریا 10 به توان 5 نیوتون بر متر مربع است.جو زمین در قسمتهای فوقانی دارای لایه های مشخصی نیست.شهاب سنگها وجود هوا را تا ارتفاع 160 کیلومتری نشان می دهند.
  شفقهای قطبی نیز وجود هوا را حداقل تا ارتفاع 700 کیلومتری از سطح دریا ثابت می کنند.از یک دیدگاه جو زمین را از نظر پراکندگی و تغییرات دما می توان به لایه های زیر تقسیم کرد:
  تروپوسفرtropospher:پایین ترین لایه جو می باشد که ضخامت آن 17-18 کیلومتر تا 8-7 کیلومتر از استوا تا قطب متغیر است.تغییرات فصلی این لایه عمدتا به علت تفاوت هایی است که در ساختار حرارتی آن به وجود می آید.تقریبا تمامی پدیده هایی که در تکوین اقلیم مناطق مختلف موثرند،در این لایه یافت می شوند.از ویژگی های مهم آن کاهش دما به میزان شش درجه سانتی گراد در هر 1000 متر است.
  منبع حرارتی لایه تروپوسفر،انرژی تابشی سطح زمین است.از این رو دمای آن با افزایش ارتفاع،بسرعت کاهش می یابد.درنتیجه دمای قسمت های پایین تروپوسفر گرمتر از قسمت های فوقانی آن است.
  گرما و سرمای متناوب زمین نیز در این لایه تاثیر می گذارد،لذا در 3 تا 4 کیلومتری اولیه دارای حرکات بسیار پیچیده افقی و قائم می باشد.همین ارتفاع،محل تشکیل ابرهای نوع کومولوس و استراتوس است.
  حرکات قائم وافقی هوا در تروپوسفر نسبت به لایه های بالاتر از آن در اتمسفر بسیار شدید است.این شدت تداخل بیشتر گازها را دراین لایه میسر میکند و باعث می شود که نسبت ترکیبات جو تا ارتفاع بسیار،پیوسته ثابت بماند.
  در تروپوسفر جهت بادها به تبعیت از حرکت وضعی زمین از غرب به شرق است و سرعت آنها با افزایش ارتفاع از سطح زمین معمولا زیادتر می شود.در زیر تروپوپاز(و گاهی در لایه های زیرین استراتوسفر)در کلیه عرضهای جغرافیایی،هسته های باریک سرعت،به نام رودباد تشکیل می شود که سرعت آنها گهگاه به حدود 300 گره (حدود 550 کیلومتر در ساعت)می رسد.
  این رودبادها که طی جنگ جهانی دوم کشف شدند در هدایت سیستم های فشار لایه های پاین اتمسفر زمین و نیز در هوانوردی اهمیت بسیار دارند.

  استراتوسفرStratospher:این لایه جو تا ارتفاع 60 کیلومتری از زمین امتداد دارد و دارای هوای روشن،خنک و بدون ابر است.جابجایی هوا در استراتوسفر خیلی سریع است و لایه های هوا عمدتا در روی هم حرکت می کنند.استراتوسفر در واقع دومین لایه مهم جو است. استراتوسفر را به لایه های فرعی پایینی،میانی و فوقانی تقسیم می کنند.ابرهای سیروس در این لایه تشکیل می شوند.این لایه هم به نحوی از فرآیندهایی که در لایه های بالاتر اتمسفر رخ می دهند،تاثیر می پذیرد.مثلا افزایش شدت تابش ماورای بنفش،به هنگام طغیان های سطح خورشید به شدت استراتوسفر را گرم میکند و تحولات قابل ملاحظه ای در وضعیت هوا به وجود می آورد.همچنین پدیده های الکتریکی در اتمسفر پایین، فعل و انفعالات فتوشیمیایی،پخش وانتشار امواج رادیویی مستقیما با چگونگی وضعیت اتمسفر بالایی ارتباط دارند.
  وضعیت دما در سطوح و پایین استراتوسفر(حدود 30 تا 35 کیلومتر اول)را از آغاز قرن اخیر پیوسته به وسیله رادیو سوند کنترل می کنند.دیده بانی های مزبور نشان می دهد که سطوح پایین استراتوسفر از یک لایه پایدار در جهت عمودی تشکیل شده است.دما در بالای تروپوپاوز بر حسب منطقه اقلیمی و فصل تفاوت دارد،به طوری که در مناطق حاره،به طور کلی،همیشه کمی افزایش می یابد؛در حالی که د عرضهای متوسط،معمولا فقط در تابستانها چنین افزایشی مشاهده می شود و در زمستانها حتی کاهش اندکی در دما وجود دارد.افزایش تابستانی و کاهش زمستانی دما در مناطق قطبی از ثبات سالانه بیشتری برخوردار است.ادامه دارد

  هر که دلارام دید ازدلش آرام رفت
  چشم ندارد خلاص هرکه دراین دام رفت
 8. تشکر


 9. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  256
  مورد تشکر
  563 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  ازن:از ویژگی های مهم استراتوسفر،وجود ازن است.ازن نامی است که به مولکول سه اتمی اکسیژن داده اند.ازن مخصوصا درارتفاع 20 تا 30 کیلومتری سطح زمین در اثر واکنش های مختلف فتوشیمیایی ،به شیوه های مختلف زیر به وجود می آید:
  1.مولکول های اکسیژن در اثر تابش ماورای بنفش با طول موج 0.2 میکرون به دو اتم اکسیژن تجزیه می شوند.

  2.از طرف دیگر چون ازن نسبت به مولکول های معمولی اکسیژن از پایداری کمتری برخوردار است،در اثر تابش خورشیدی که طول آن بیش از 0.2 میکرون باشد،به اتم و مولکول اکسیژن تجزیه می شود.
  این فعل و انفعالات در اثر انرژی تابش ماورای بنفش انجام شده و در نتیجه،جلوی رسیدن این تابش خطرناک به زمین گرفته می شود.از طرف دیگر به هنگام تجزیه ازن،مقداری انرژی به صورت حرارتی آزاد شده و جذب اتمسفر می گردد که این امر دمای اتمسفر را افزایش می دهد.

  مزوسفرmososphere :این لایه تا ارتفاع 85 کیلومتری از سطح زمین امتداد دارد و دما در آن به سرعت کاهش می یابد؛به طوری که در ارتفاع 80 کیلومتری؛به 80 درجه سانتی گراد میرسد.
  بدیهی است در چنین دمایی بخار آب ناچیزی که گهگاه در این لایه نفوذ می کند،منجمد می شود.از این انجماد ابرهای شب تاب به وجود می آید که در تابستانها،در عرضهای جغرافیایی بالا،در مواقعی که خورشید در زیر افق قرار داشته باشد؛با درخشش خاصی ظاهر میشوند.
  ابرهای مزبور تنها در تابستان و در عرضهای جغرافیایی بالا مشاهده می شوند،زیرا مزوسفر در این فصل پایین ترین دما را دارد.در حالی که در زمستان و در عرضهای جغرافیایی پایین؛دما بالاتر است و اشباع بخار آب در این فصل میسر نیست.
  دمای پایین تابستانی در مزوسفر در حوالی قطبین زمین،در حالی بروز می کند که خورشید دراین فصل،در بالاتر از مدار قطبی به زیر افق نمی رود.بر عکس دمای زمستانی زیاد درآن شرایطی صورت می گیرد،که خورشید از افق بالاتر نمی آید.
  فشار هوا در مزوسفر بسیار کم و میزان آن در ارتفاع 50 کیلومتری،1 میلی بار است.در ارتفاع بالاتر از 80 کیلومتر با افزایش ارتفاع درجه حرارت نیز افزایش می یابد.منطقه انتقالی بین مزوسفر و تروموسفر را مزوپاوز گویند.


  ترموسفرThermospher :این لایه فاقد یک مرز فوقانی مشخص است و دمای آن حدود Kº 1500 می باشد.جلوه سرخی شفق یکی از پدیده های مربوط به تروموسفر پایینی است.غلظت جوی در این لایه کم و این لایه عمدتا از ازت و اکسیژن به صورت مولکولی و اتمی تشکیل شده است.دمای زیاد این لایه به علت جذب تشعشع ماوراء بنفش توسط اکسیژن موجود در آن است.به دلیل رقیق بودن فوق العاده هوا در این لایه،ماهواره ها قادر به ثبت دمای زیاد نمی باشند.

  یونوسفرIonosphere:از ارتفاع 65 کیلومتری به بالا تا حدود 1000 کیلومتری،منطقه تمرکز یون ها و الکترون های آزاد است که سبب انعکاس امواج رادیویی می شوند.
  پرتوهای پر انرژی خورشید(ماوراء بنفش و رونتگن-پرتوهای ایکس-و هم چنین تابش های ذره ای)که از فضای خارج به طبقات بالایی اتمسفر وارد می شوند، باعث گسستگی پیوند یا یونیزاسیون مولکول ها و اتمها می شوند.در اثر یونیزاسیون،الکترون آزاد می شود و باقی مانده اتم به صورت یون در می آید.به همین دلیل این لایه از جو را به نام یونوسفر نامیده اند.
  تابش ماوراءبنفش و پرتوهای رونتگن؛معمولا از ارتفاع حدود 1000 کیلومتری به بالا؛مولکول اکسیژن را به اتمهای آن تجزیه می کنند،به طوری که از راتفاع 140 کیلومتری به بالا تقریبا فقط اکسیژن اتمی وجود دارد. گسست مولکول های نیتروژن نیز در ارتفاع 250 کیلومتری انجام می شود و در ارتفاعات بالاتر از این تقریبا فقط اتمهای هیدروژن موجود است.
  سپیده های قطبی به واسطه درات یونیزه موجود در جو از 80 تا 160 کیلومتری قابل رؤیت می باشند.این لایه از نظر ترکیب شیمیایی و فیزیکی 3% جو را تشکیل می دهد و فاقد گازهای سنگین است.در این لایه ذرات هوا به صورت یونی درآمده و پرتو ماوراء بنفش اتمهای اکسیژن و هیدروژن را بمباران کرده و باعث خروج الکترون ها می شود.یونهای آزاد در ارتفاعات به صئرت لایه های D،EوF مشخص می شوند.لایه یونوسفر امواج رادیویی را مانند آینه ای منعکس می کند.لایه D در شب از بین رفته،لایه E نیز ضعیف می شود،چون لایه D به جای انعکاس امواج رادیویی آنها را جدب می کند؛لذا امواج رادیویی را در شب بهتر می توان دریافت کرد.انفجارات سطح خورشید باعث بروز اختلالات امواج رادیویی می شوند.

  اگزوسفرEXOSPHERE مانیتسفرMAGNETOSFER :در ارتفاع بیش از 300 کیلومتری و در ورای یونوسفر لایه ای قرار دارد که نیروی گرانش زمین چندان اثری در آن ندارد. هلیوم خنثی و هیدروژن که دارای وزنهای اتمی پایین هستند،به سهولت به آستانه سرعت های لازم برای فرار از جو می رسند.این لایه در واقع حافظ پرتوهای کیهانی است.گازها در این لایه هم چنان قابلیت الکتریکی خود را حفظ می کنند.چگالی هوا در این لایه به فدری ناچیز است که ذرات و اتمها به ندرت به هم برخورد می کنند.سرعت درات در این لایه بسیار زیاد است و در مورادی که به 2/11 کیلومتر در ثانیه(سرعت گریز)برسد،از حوزه جاذبه زمین خارج و در اعماق فضا رها می شوند. بنابراین اگزوسفر لایه گذار جو به فضای کیهانی به شمار می آید.
  هر که دلارام دید ازدلش آرام رفت
  چشم ندارد خلاص هرکه دراین دام رفت
 10. تشکرها 2


 11. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  256
  مورد تشکر
  563 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  سونامی
  سونامي چگونه به وجود مي‌آيد؟

  کلمه سونامي (tsunami) از كلمات ژاپني tsu (بندر) و nami (امواج) تشكيل شده است. سونامي موج يا رشته‌اي از امواج است كه در اقيانوس به دنبال زلزله هاي دريايي بوجود مي‌آيد.

  اين امواج ممكن است صدها كيلومتر پهنا داشته باشد و هنگام رسيدن به ساحل به ارتفاع آن به 10.5 برسد.اين "ديوارهاي آب" با سرعتي تندتر از يك هواپيماي جت پهنه اقيانوس را مي‌پبمايند،به ساحل كوبيده مي‌شوند و تخريب وسيعي را باعث مي‌شوند.

  براي درك سونامي بايد ساختمان موج را شناخت. امواج معمولي ما در كنار ساحل دريا يا در حوضچه‌هاي آب مي‌بينيم، از يك ستيغ(بالاترين نقطه موج) (crest)و يك ناوه (پايين‌‌ترين نقطه موج)(trough)تشكيل مي‌شوند.

  امواج را به دو طريق اندازه مي‌گيرند:

  *ارتفاع موج (waveheigth):فاصله بين ستيغ و ناوه.

  *طول موج(wave length): فاصله افقي بين ستيغ دو موج متوالي.

  بسامد يا فركانس امواج بر حسب زماني كف طول مي‌كشد تا دو موج متوالي از يك نقطه بگذرند – كه به آن دوره موج مي‌گويند- اندازه‌گيري مي‌شود.

  هم سونامي‌ها و هم امواج معمولي داراي اين بخش‌ها هستند و به طريق مشابهي اندازه‌گيري مي‌شوند. اما تفاوت‌هاي زيادي ميان آن دو از لحاظ اندازه، سرعت، و منشا وجود دارد:

  خصوصيت موج

  موج ناشي ازباد

  موج سونامي

  سرعت موج

  8 تا 100 كيلومتر در ساعت

  800 تا 1000 كيلومتر در ساعت

  دوره موج

  5 تا 20 ثانيه

  10 دقيقه تا 2 ساعت

  طول موج

  100 تا 200 متر

  100 تا 200كيلومتر

  امواج در اقيانوس‌ها به علل مختلفي مانند فعاليت‌هاي زيرآبي، فشار جوي، و كشش جاذبه رخ مي‌دهند، اما شايع‌ترين علت آنها باد است.

  باد منبع انرژي موج حاصل است و اندازه سرعت باد به قدرت باد وابسته است. نكته مهمي كه بايد به خاطر داشت اين است كه امواج نشان‌دهنده حركت آب نيستند، بلكه حركت انرژي از طريق آب را نشان مي‌دهند.

  تولد سونامي

  شايع‌ترين علت سونامي‌ها زلزله‌هاي زيردريايي هستند. براي اينك بدانيم اين زلزله‌ها گونه رخ مي‌دهند، بايد "تكتونيك صفحه‌اي" را بشناسيم.

  نظريه تكتونيك صفحه‌اي بين مي كند كه ليتوسفر يا بخش فوقاني كره زمين از چندين صفحه عظيم تشكيل شده است. اين صفحات قاره‌ها و كف درياها را مي‌سازند.

  اين صفحات بر روي يك لايه زيرين چسبناك نيمه‌جامد به نام آستنوسفر قرار دارند. يك پاي سيب بريده‌شده را در نظر بگيريد، قشر بيروني كيك ليتوسفر و بخش داخلي داغ پركننده آن آستنوسفر است.

  اين صفحات مدواما روي كره زمين با سرعتي در حد 2.5 تا 5 سانتي‌متر در سال در حال حركتند.

  اين حركت بيش از همه در طول خطوط گسل( خط برش كيك را در نظر بگيريد) رخ مي‌دهد. حركت اين صفحات باعث بروز زلزله‌ها و آتش‌فشان‌ها مي‌شود كه در كف اقيانوس ها هم ممكن است رخ دهند و دو منشا احتمالي سونامي هستند.

  هنگامي كه دو صفحه د ر ناحيه‌اي كه مرز صفحه‌اي ناميده مي‌شود در تلاقي با يكديگر قرار مي ‌گيرند، صفحه سنگين‌تر به زير صفحه سبك‌تر مِي‌‌لغزد. اين پديده را لغزش به پايين(subduction) مي‌نامند. بروز پديده لغزش به پايين زيرآبي اغلب جاگذاري‌هاي فراواني به شكل گودال‌هاي عميق اقيانوسي در كف دريا ايجاد مي‌كند.

  در برخي مواردهنگام بروز اين پديده بخشي از كف دريا كه به صفحه سبك‌تر متصل است ممكن است به علت فشار صفحه به زيررونده ناگهان به سمت بالا جابجا شود. نتيجه اين وضعيت بروز زلزله است. كانون زلزله نقطه‌اي درون زمين است كه براي اولين بار شكست در آن رخ مي‌دهد، صخره مي‌شكنند و اولين امواج لرزه‌اي بوجود مي‌آيند.

  اپي‌سنتر يا مركز سطحي زلزله نقطه‌اي از سطح درياست كه مستقيما روي كانون زلزله قرار دارد.

  هنگامي كه اين قطعه از صفحه به بالا مي‌پرد، ميليون‌ها تن صخره با نيرويي عظيم به بالا فرستاده مي‌شوند، انرژي اين نيرو به آب منتقل مي‌شود.اين انرژي آب را به بالاتر از سطح معمول دريا مي‌راند.به اين ترتيب سونامي زاده مي‌شود.

  ديناميك سونامي

  هنگامي كه آب به سمت بالا رانده مي‌شود،‌ جاذبه بر روي آن عمل مي‌كند، وانرژي را به طور افقي به موازات سطح آب هدايت مي‌كند. سپس انرژي از ميان اعماق آب از مركز اوليه جنبش به اطراف گسترش مي‌يابد.

  نيروي عظيمي كه بوسيله جنبش لرزه‌اي ايجاد مي‌شود سرعت باورنكردني سوناي را ايجاد مي‌كند.

  سرعت واقعي سونامي با اندازه‌گيري عمق آب در نقطه‌ايي كه سونامي از آن مي‌گذرد، محاسبه مي‌شود.اين سرعت مساوي ريشه دوم حاصلضرب شتاب جاذبه در ميزان عمق آب است.

  توانايي سونامي براي حفظ سرعتش مستقيما نحت تاثير عمق آب قرار دارد.سونامي درآب‌هاي عميق‌تر سريع‌تر حركت مي‌كند و در اب‌هاي كم‌عمق‌تر سرعتش كند مي‌شود.

  بنابراين برخلاف امواج معمولي، انرژي راننده سونامي نه روي سطح آب بلكه از ميان آب حركت مي‌كند. ارتفاع سونامي معمولا تا هنگامي كه به كنار ساحل برسد بيش از يك متر نيست و معمولا قابل تشخيص نيست.

  برخورد سونامي به ساحل

  هنگامي كه سونامي به ساحل مي‌رسد، به شكل آشناي مرگبارش بدل مي‌شود.هنگامي كه سونامي به خشكي مي‌رسد، به آب كم عمق كنار ساحل ضربه مي‌زند.آب كم عمق و خشكي ساحلي باعث متراكم‌شدن انرژي مي‌شود كه آب منتقل مي‌كند.اين امر تغييرشكل سونامي را آغاز مي‌كند.

  توپوگرافي كف دريا در اين محل و شكل ساحل بر ظاهر و رفتار سونامي تاثير مي‌گذارد.

  همچنانكه سرعت موج كاهش مي‌يابد، ارتفاع آن به طور قابل‌توجهي بالا مي رود- انرژي متراكم‌شده آب را به سمت بالا مي‌راند.

  سرعت يك سونامي معمول كه به خشكي نزديك مي شود تا 50 كيلومتر در ساعت كاهش مي‌يابد، و در مقابل ارتفاع آن تا 30 متر بالاي سطح دريا مي‌رسد. با افزايش ارتفاع موج حين اين فرآيند طول موج به شدت كاهش مي‌يايد.( فشرده شدن يك آكاردئون را در نظر بگيريد.)

  شاهدي كه در كنار ساحل قرار دارد، بالا و پايين‌رفتن شديد آب را هنگامي كه سونامي قريب‌الوقوع است، مشاهده خواهد كرد.به دنبال آن ناوه واقعي سونامي به ساحل مي‌رسد. سونامي‌ها اغلب به صورت رشته‌هايي طغيان‌هاي قدرتمند و سريع آب و نه به صورت يك موج منفرد غول‌آسا تظاهر مي‌كنند.

  البته ممكن است يك اُشترك (Bore) كه يك موج عمودي بزرگ است با جبهه‌اي زيروروكننده ظاهر شود.اُشترك‌ها اغلب با طغيان‌هاي سريع آب دنبال مي‌شوند، كه به خصوص باعث تخريب ساحل مي‌شود. پنج تا 90 دقيقه پس از ضربه اوليه ممكن است امواج ديگري به دنبال آيد- قطار موج سونامي، پس از حركت به صورت رشته‌اي از امواج در فواصلي طولاني، خود را به ساحل مي كوبد.

  سونامي به خصوص اگر بدون هشدار قبلي به ساحلي برخورد كند، تلفات بسياري به بار مي‌آورد، و خط ساحلي با خاك يكسان مي‌كند و همه چيز را با خود به دريا مي‌كشاند.

  منطقه‌اي كه در معرض بيشترين خطر تخريب قرار دارند، نواحي در حد فاصل 1.6 كيلومتري خط ساحلي، به خاطر طغيان آب و آوار پراكنده‌شده، و با ارتفاع كمتر از 15 متر از سطح دريا به خاطر ارتفاع امواج ضربه‌زننده است.

  سونامي حتي مي‌تواند به علت خصوصيات متفاوت بستر دريا و ساحل به پناهگاه‌هاي دور از ساحل هم برسد. براي مثال يك منطقه حفاظت‌شده ساحلي با ورودي باريك يك مسير "شيپوري" ايجاد مي‌كند، كه باعث تشديد قدرت مخرب امواج مي‌شود. يا كانال رودخانه‌اي راه را براي نفوذ بيشتر سونامي به مناطق داخلي‌تر مي‌گشايد.

  تا زماني كه يك سونامي به ساحل برخورد نكند، مشكل است نحوه تعامل آن را با خشكي پيش‌بيني كرد.


  به نقل از سايت سي پي اچ تئوري
  ویرایش توسط MOHAMMAD REZA : ۱۳۸۷/۰۹/۱۹ در ساعت ۱۴:۰۲
  هر که دلارام دید ازدلش آرام رفت
  چشم ندارد خلاص هرکه دراین دام رفت
 12. تشکر


 13. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  256
  مورد تشکر
  563 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  نیشخند گردباد


  گردباد Tornado

  گردباد (سياه‌باد)، شديدترين و در مقياس خود ويرانگرترين آشفتگي جوي است. اما اين پديده بسيار كوچكتر از آن است كه بتوان روي نقشه‌هاي استاندارد هواشناسي آن را يافت. قطر اين پديده بين كمتر از يكصدمتر تا حدود يك كيلومتر متغير است. اين توفندهاي چرخنده و غرش كننده، هنگامي كه در سطح زمين حركت مي‌كنند مي توانند سرعت باد در حال دوران را به 500 كيلومتر در ساعت برسانند. ميانگين سرعت افقي اين توفان‌ها 50 كيلومتر در ساعت است و تنها چند كيلومتر را طي طريق مي‌كنند. اما بوده‌اند توفان‌هايي كه پس از طي يكصد كيلومتر بازهم فعال بوده‌اند.
  گردبادها هميشه در اثر ناپايداري بيش از حد در جو به وجود مي‌آيد. در چنين هنگامه‌اي، آهنگ كاهش دما با ارتفاع در محيط زياد است. گردباد در حقيقت همان فعاليت توفان تندري بسيار نيرومند است. گردباد (سياه باد) ترجمه واژه اسپانيايي تورنادو به معني توفان تندري است.
  گردباد نخست همانند ابر قيفي شكل funnel cloud نمايان مي شود كه از كف ابر كومولونيمبوس Cb به ويژه ماماتوس به سوي پايين گسترش يافته است. پس از آنكه اين قيف با زمين تماس پيدا كرد ويراني را آغاز نموده و ذرات را به درون خود مي‌مكد، و حتي اشياء سنگين را از روي زمين بلند نموده چند صد متر دورتر مي‌اندازد.
  به جز بادهاي شديد و توانمندي كه اين پديده توليد مي‌كند، ويراني ساختمان‌ها تا حدي در اثر انفجار همراه با اين پديده است. فشار جو ممكن است در زمان كمتر از يك دقيقه بيش از 50 ميلي بار كاهش يابد. اختلاف فشار زياد ميان داخل ساختمان بسته و جو خارج آن، باعث انفجار شده و ممكن است ديوارها و سقف ساختمان را به سوي خارج پرتاب كند.
  بزرگترين منطقه گردباد خيز جهان Tornado alley در منطقه ميسي‌سيپي است و سالانه ميانگين 200 تورنادو در آن رخ مي‌دهد.

  گردبادهاي دريايي - Water Spouts

  گردبادهاي دريايي در روي دريا رخ مي‌دهند و به كشتي‌هايي كه در مسير آنها قرار دارد خسارت چشمگير وارد مي‌كنند. گردبادهاي دريايي دو نوع هستند، يك نوع همانند گردباد خشكي است كه در روي دريا رخ مي‌دهد، يعني از گسترش قيفي شكل ابر كومولونيمبوس به سوي پايين ايجاد مي‌شود. نوع ديگر از سطح آب به سوي بالا گسترش مي‌يابد و به طور مستقيم به ابر مربوط نيست. اين پديده كمابيش مانند پديده تنوره ديو dust deviel است كه در تابستان‌هاي گرم كويرهاي ايران رخ مي‌دهد و شدتي كمتر از نوع نخست دارد.
  هر دو پديده، جدا از پيدايش آن، گردباد دريايي water spout خوانده مي شود، زيرا آب به داخل آن و به سوي بالا رانده مي‌شود.
  به عقيده نويسنده، يكي از ريشه‌هاي داستان اكوان ديو در افسانه‌هاي كهن ايراني كه به شاهنامه هم راه يافته است همين گردبادهاي دريايي بوده. اكوان ديو در دژي سنگي در ساحل دريا مي‌زيسته و در دريا و خشكي‌هاي ساحلي توفان به پا مي‌كرده است. سنگي كه افراسياب بر سر چاهي كه بيژن در آن زنداني بود گذاشت، توسط (توفان، تيفون) اكوان ديو از درياي چين به منطقه توران‌زمين پرتاب شده بود. در چين چرخندهاي ويرانگر دريايي تيفون ناميده مي‌شود. در نبرد با رستم، اكوان پهلوان را از زمين به آسمان برده به ميان دريا پرتاب مي‌كند. به عقيده نگارنده اكوان ديو نماد گردبادهاي دريايي Water Spot است.

  خروشيد و پيچيد و بانگ و غريو ز دريا برآمد چو اكوان ديو

  نوشته: مهندس جعفر سپهري - عضو هيات علمي دانشگاه جامع علمي كاربردي

  ویرایش توسط عرشیا : ۱۳۸۷/۰۷/۱۷ در ساعت ۱۶:۲۶
  هر که دلارام دید ازدلش آرام رفت
  چشم ندارد خلاص هرکه دراین دام رفت
 14. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  256
  مورد تشکر
  563 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  مطلب برف
  به راستي چرا بلورهاي برف شش پر و متقارن و سفيد هستند؟

  براي پاسخ به اين سوال بايد داستان زندگي يك دانه برف را دانست.

  داستان زندگي دانه برف، از ابر آغاز مي‌شود، از زماني كه يك قطره بسيار ريز ابر يخ زده و به يك ذره كوچك يخي تبديل مي‌شود.

  زماني كه بخار آب روي سطح ذره يخ شروع به سخت شدن مي‌كند، به سرعت در اين يخ كوچك چند وجه ايجاد و به يك شش وجهي تبديل مي‌شود.

  ذره يخ تا مدتي اين شكل شش وجهي را حفظ مي‌كند اما به تدريج كه بلور بزرگتر و بزرگتر مي‌شود، از هر يك از وجوه اين شش وجهي شاخه‌اي بيرون مي‌آيد. از آنجا كه شرايط جوي (يعني دما و رطوبت) در همه نقاط اين بلور كوچك يكسان است، هر شش شاخه جديد، تقريبا به يك اندازه رشد مي‌كنند.

  بلور برف در حاليكه بزرگتر مي‌شود، در داخل ابر با باد به اينسو و آنسو مي‌رود و به همين دليل است كه در طول زمان، با دماهاي مختلفي روبرو مي‌شود.

  اما رشد كريستال تا حد بسيار زيادي به ميزان دما مربوط مي‌شود و از آنجا كه هر شش شاخه بلور در هر زمان در شرايط مساوي قرار دارند، همه آنها به يك شكل رشد مي‌كنند.

  نتيجه نهايي اين روند، ايجاد ساختاري شش شاخه و متقارن است. بايد توجه داشت كه چون هر بلور برف مسيري خاص خود را در ابر مي‌پيمايد، هر يك شكل خاص خود را پيدا مي‌كنند.


  ** چه چيزي باعث همزماني رشد شش بازوي كريستال برف مي‌شود؟

  هيچ چيز. همانطور كه قبلا اشاره شد هر يك از بازوهاي دانه برف مستقلا رشد مي‌كند اما از آنجا كه نقاط مختلف هر بلور اوليه برف درشرايط مساوي دمايي قرار دارد، اين رشد همزمان و برابر صورت مي‌گيرد.


  شايد اين موضوع عجيب و باورنكردني به نظر برسد اما شايد اشاره به يك نكته، اين موضوع را باوركردني كند: در واقع بلورهاي برف چندان كامل متقارن نيستند. براي اطمينان به زير برف برويد و خودتان آزمايش كنيد.

  به ندرت ممكن است كريستالي كاملا متقارن پيدا كنيد.


  ** دانه برف چرا شش بازو دارد؟

  علت اين امر به خصوصيات هندسه شش ضلعي شبكه بلور يخ برمي‌گردد. اما اين شبكه ابعاد مولكولي دارد و پي بردن به اين موضوع كه اين تقارن در ابعاد نانو چگونه به ساختار يك كريستال برف كه به مراتب بزرگتراست، منتقل مي‌شود، كار ساده‌اي نيست.  اما بطوركلي بايد گفت ايجاد بازو در دانه برف از طريق "تشكيل وجوه" ( facetingيا ايجاد ساختاري مانند جواهرات تراش داده شده) صورت مي‌گيرد.


  اين وجوه بدون نياز به نيروي خاصي تشكيل مي‌شوند كه علت آن، نحوه قرار گرفتن مولكول‌ها در داخل شبكه دانه برف است. در فرآيند تشكيل وجوه است كه دانه ابتدايي برف به يك شش وجهي تبديل مي‌شود كه ساختاري بزرگتر با يك تقارن شش بري است. در نهايت، بازوها از گوشه‌هاي شش ضلعي بيرون مي‌آيند و وجود شش گوشه اساس به وجود آمدن شش بازوست.


  فرآيند "تشكيل وجوه" نشان مي‌دهد كه هندسه مولكول آب چگونه به هندسه يك كريستال درشت برف منتقل مي‌شود.


  ** چرا برف سفيد است؟

  برف سفيد نيست. برف از كريستالهاي يخ درست شده و انبوه آنها سفيد به نظر مي‌رسد درست مانند خرده شيشه‌هايي كه انبوه آنها سفيد به نظر مي‌آيد.  نور بازهم مانند شيشه، از بخشي از سطوح يخ دانه برف منعكس مي‌شود و رنگ خاصي را بازتاب مي‌دهد. هنگامي كه مقدار زيادي برف انباشته شده باشد و از روي هر وجه هر دانه برف بخشي از نور منعكس شود، اين نور به نقاط اطراف بازتاب يافته و دوباره برمي‌گردد. از آنجا كه همه رنگها تقريبا به ميزان مساوي پراكنده هستند، انبوه برف سفيدرنگ به نظر مي‌رسد.


  در واقع، هنگامي كه نور در حال تابش و بازتابش است، يخ بخشي از آن را جذب مي‌كند و رنگ قرمز، آسانتر از رنگ آبي جذب مي‌شود و در نتيجه، رنگ آبي بازتاب مي‌يابد. به همين دليل اگر به داخل يك توده برف خوب نگاه كنيد، گاه در آن رنگ آبي را مشاهده مي‌كنيد.  ** فايده دانستن اين اطلاعات درباره دانه‌هاي برف چيست؟
  بلورهاي زيباي برف رقص كنان از آسمان به زمين مي‌بارند و يك انسان پرسشگر بايد بداند كه اين دانه‌ها از چه و چگونه تشكيل شده‌اند. مطمئنا از ميان بيش از شش ميليارد جمعيت زمين، عده‌اي هستند كه بخواهند به رازهاي دانه‌هاي برف پي ببرند.

  با همه اينها، يافتن راز چگونگي تشكيل بلورها، بدون ترديد كار بي‌فايده‌اي نيست. براي مثال، كل صنعت كامپيوتر به سيليكون و ديگر كريستال‌هاي نيمه‌هادي متكي است ولي ما هنوز درباره فيزيك چگونگي تشكيل اين كريستالها اطلاعات زيادي نداريم.

  اگر از فيزيك پايه‌اي كه در پس رشد بلورها ، از جمله بلور يخ، وجود دارد، درك بهتري پيدا كنيم، توانايي بيشتري براي ايجاد مواد جديد خواهيم داشت.

  منبع:www.hupaa.com
  ویرایش توسط MOHAMMAD REZA : ۱۳۸۷/۰۹/۱۷ در ساعت ۲۰:۲۶
  هر که دلارام دید ازدلش آرام رفت
  چشم ندارد خلاص هرکه دراین دام رفت
 15. تشکرها 2


 16. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  256
  مورد تشکر
  563 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  راهنما پدیده ال نینو
  مقدمـه :
  امروزه هر از چند گاهی از رسانه های مختلف واژه "ال نینو " را می شنویم . این واژه بدون شک برای مردم برخی کشورها تغییرات ناگهانی جوی و بروز توفان و سیلاب و متقابلاً برای اهالی برخی نقاط جهان وقوع خشکسالی و حتی آتش سوزی را تداعی می کند . لغات اسپانیاییLa- Nin-Ya & Ell-Nin-Yo به اختصار La-Nina & El-Nino ( ال نینو و لانینا ) گفته و نوشته می شود . ماهیگیران بندر پایتا ( Paita ) در کشور پرو اسامی اخیر را به نوعی جریان جوی و اقیانوسی شرق آرام استوایی اطلاق می کنند . به علت همزمانی وقوع این جریانها در حوالی کریسمس اهالی بومی کشورهای پرو و اکوادور آنها را به ترتیب " ال نینو " یا پسر بچه مسیح و " لانینا" یا دختر بچه مسیح نامگذاری کرده اند. این اسامی برای مردم این کشور تداعی کننده برکات یا زیانهای گوناگون است ؛ به طوری که "ال نینو " سبب بروز توفان سیلاب و کسادی فعالیت ماهیگیری و بر عکس "لایننا " مقارن با هوای خوب و رونق فعالیت ماهیگیری می باشد . تداوم این پدیده ها از دسامبر تا مارس و آوریل طول می کشد .
  در فرهنگ علوم زمین پدیده اقیانوسی ال نینو مقارن با ظهور جریان آب گرمی است که در مرکز و شرق آرام استوایی در حوالی پرو و اکوادور در طول ماههای ژانویه تا مارس به وقوع می پیوندد و در اثر آن کمربند همگرایی درون حاره ای به جنوی استوا و به مجاورت کشورهای مذکور سوق می یابد.
  بررسی پدیده ال نینو:
  اگر چه نام ال نينو چند سالى است كه بر سر زبان‏ها افتاده، اما ماهيگيران اهل پرو و اكوادور كه در آب‏هاى كرانه شرقى اقيانوس آرام به دنبال ماهى مى‏گردند، قرن‏ها است آن را مى‏شناسند.
  هر 3 يا 7 سال، در ماه‏هاى دسامبر و ژانويه آب‏هاى ساحلى اين كشورها ناگهان گرم مى‏شوند و تعداد ماهى‏ها در آن، به ميزان قابل توجهى كاهش مى‏يابد، ماهيگيران آمريكاى جنوبى به دليل همزمانى اين پديده با جشن ميلاد مسيح به آن «ال نينو» مى‏گويند كه در اسپانيايى به معنای « پسربچه» يا مسيح كوچك است .
  به طور معمول بادهاى تجارى اقيانوس آرام از شرق به غرب مى‏وزند. اين بادها آب‏هاى گرم سطحى را نيز با خود به غرب مى‏كشند و آن‏ها را در ناحيه‏ى عميق واقع در شرق اندونزى و شمال شرقى استراليا انباشته مى‏كنند. به اين ترتيب در شرق اقيانوس، آب‏هاى سرد مى‏توانند از عمق به سطح بيايند و يك اختلاف دماى سطحى بين شرق و غرب اقيانوس به وجود بياورند؛ در اين شرايط، بيشترين تبخير در غرب اقيانوس اتفاق مى‏افتد كه به ايجاد جبهه‏هاى كم فشار مرطوب و بارندگى در مناطق مجاور مى‏انجامد.
  با آغاز بهار در نيمكره شمالى، بادهاى تجارى ضعيف مى‏شوند و اين فرآيند را دچار اختلال مى‏كنند. اما معمولاً در اين هنگام، بادهاى موسمى آسيايى به كمك بادهاى تجارى مى‏آيند و اختلاف دماى حساس اقيانوس دوباره برقرار مى‏شود. تا اينجا همه چيز به خوبى پيش مى‏رود ولى بعضى اوقات به دلايلى كه هنوز كاملاً شناخته نشده‏اند بادهاى تجارى تقويت نمى‏شوند يا حتى از غرب به شرق مى‏وزند . به اين ترتيب آب ‏هاى گرم سطحى در ناحيه عميق غربى شروع به حركت به سمت شرق مى‏كنند. در شرق، اين آب‏ها مانند يك پوشش عمل كرده و از بالا آمدن آب‏هاى سرد عميق جلوگيرى مى‏كنند و به اين ترتيب اختلاف دماى شرق و غرب اقيانوس بسيار كم مى‏شود.
  بدون آب‏هاى سرد،دماى اقيانوس آرام شرقى و مركزى 2 تا 6 درجه افزايش مى‏يابد و ال نينو متولد مى‏شود. در سال‏هاى عادى جريان‏هاى سرد عمقى مى‏توانند به سطح بيايند و مواد غذايى ارزشمند آب‏هاى عميق را نيز با خود بياورند.فيتوپلانكتون‏ها كه در آب‏هاى سطحى زندگى مى‏كنند براى بقا، به اين مواد محتاجند و ماهى به فيتوپلانكتون‏ها، بنابراين وقتى آبهاى گرم ال نينو جلوى پمپاژ اين مواد غذايى را مى‏گيرند، همان پديده‏اى روى مى‏دهد كه ماهيگيران اين منطقه با آن به خوبى آشنايند و اما اثرات ال نينو تنها به اين موارد موضعى محدود نمى‏شود. وقتى در يك ال نينوى شديد آب‏هاى گرم به شرق مى‏آيند، دما و رطوبت بيشترى در اين نواحى وارد جومى‏شود و اين يعنى جابه‏جايى توده‏هاى هواى كم فشار به شرق .
  به اين ترتيب الگوهاى آب و هوايى اين نواحى كمى به شرق منتقل مى‏شود، توده‏هاى هواى مرطوبى كه قبلاً اندونزى، هند، استراليا را تحت تأثير قرار مى‏دادند به شرق مى‏روند و در جنوب چين، كاليفرنيا و آرژانتين طوفان و سيل راه مى‏اندازند و در عوض مناطق قبلى را دچار خشكسالى مى‏كند و اين يعنى خسارت با همه‏ى روش‏هاى ممكن .
  رویداد النینو و نوسان جنوبی یکی از مهمترین و شاخص ترین رویدادهایی است که منجر به ظهور ناهنجاریهای بزرگ آب و هوایی در بسیاری از نقاط جهان می شود و این مساله ارتباطات از راه دور شناخته شده است . پدیده نوسان جنوبی برای اولین توسط والکر در سال 1923 ارايه گردید.
  هوا شناسان واقیانوس شناسان جهان در سالهای اخیر مطالعات زیاد ودقیقی در مورد مکانیسم ایجاد ال نینو و تاثیرات متقابل جو و اقیانوس انجام داده اند ، به ویژه مطالعات گسترده ای در ارتباط با ناموزونی دما در سطح دریا ونوسانات فشار و فشار جو در سالهایی که ال نینو رخ می دهد انجام گرفته است ؛ مجموعه این تغییرات را به نام نوسانات جنوبی می نامند ، با کلمه اختصاری(ENSO );که مخفف شده کلمات : OscillationElnino Southern باشد ، بیان می کنند ؛ که تر کیبی از دو کلمه ال نینو و نوسانات جنوبی است . برای نخستین بار واکر(1932م) و سپس بیلس (1937م) بر وجود نوسانی در فشار سطح ومقیاس جهانی اشاره کردند و آن را نوسان جنوبی So نامیدند. بدین سان SO یک الگوی ارتباط از راه دور جهانی ( یا به اصطلاح پیوند از دور) در اتمسفر است وبه دلیل تمیز آن از سایر الگوهای ارتباط از راه دور ( به ویژه نوسانات اطلس وآرام شمالی ) جنوبی نامیده شده است .
  مرکز عمل SO توسط یک گردش مداری شرق به غرب در امتداد صفحه استوا همراه با صعود هوا در غرب اقیانوس آرام و نزول هوا در شرق اقیانوس آرام به یدیگر مربوط می شود ، و به این ترتیب گردشی شکل می گیرد که توسط بژرگنس (1969) گردش واکر نامیده شد .
  تعریف :
  برلاژ در سال 1966 پدیده نوسان جنوبی را چنین تعریف کرد : پدیده نوسان جنوبی ، افت و خیزی از شدت گردش جو و جریانهای اقیانوسی بین حاره ای است . این افت و خیز گسترده شده بر اثر تبادل هوای بین پر فشار جنوب شرقی اقیانوس آرام و کم فشار استوایی اندونزی همزمان تولید می شود دوره تناوب این پدیده از یک تا پنج سال متغیر بوده و مقدار متوسط آن تقریبا 30 ماه است .
  نوسان جنوبی در دمایی که دمای سطح آب دریا در شرق حاره ای اقیانوس آرام گاهی در یک دوره زمانی یک ساله یا بیشتر خیلی گرمتر از متوسط آن می شود ، با پدیده النینو همراه است .  ادامه دارد...
  هر که دلارام دید ازدلش آرام رفت
  چشم ندارد خلاص هرکه دراین دام رفت
صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود