جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اهمّيت رازو نياز با خدا

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  982
  مورد تشکر
  765 پست
  حضور
  8 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  اهمّيت رازو نياز با خدا
  اهمّيت رازو نياز با خدا


  خدا وند مي فرمايد: ((أَدعوني استجب لکم))" مرا بخوانيد تا به شما پاسخ دهم.


  مي دانيم که خداوند صادق است و در سخن او گمان خلاف نمي رود ، وليکن يکي از بهترين شواهد بر صدق گفتار حق تعالي مواردي است که در قرآن کريم آمده استکه انبياء اولياء و بندگان صالح حق تعالي در شرايطي خاصّ خدا را خواندند وخدا هم دعاي آنان را اجابت کرد وآنها را از غم واندوه رها ساخت.


  وقتي که خداوند داستان حضرت يونس وزنداني شدن او در در شکم ماهي در قعر دريا ، وقبول توبه واسغفار او را بيان مي کند در پايان اشاره مي کند به دعا ومناجات يونس در قعر دريا ، ومستجاب شدن دعا و نجات يافتن او از چنان زندان وحشتناک ، درآخر سخن مي فرمايد: (( و کذلک ننجي المومنين ))"ما اينچنين مومنان را نجات مي دهيم . واين معنا را با لفظ مستقبل ( که دلالت بر دوام واستمرار امر دارد) بيان ميکند . گويا خداوند مي خواهد بفرمايد:


  مبادا گمان کنيد اينگونه برخورد وياري وکمک ما اختصاص به يونس ويا گذشتگان ويا پيامبران دارد ، بلکه نجات وياري وکمک وهدايت ما شامل حال همه مومنان است! آنهايي که از سوز دل واز عمق جان در گرفتاري ها خداوند را بخوانند .


  در حقيقت خداوند با ذکر داستان حضرت يونس وحسن ختام آن با اين جمله ، به مردم با ايمان راه ارتباط بندگان با خدايشان را نشان مي دهد که در مشکلات


  وسختي ها به خداوند اميدوار باشند وبه درگاه او روي آورند وهيچ گاه از رحمت الهي مأيوس نباشند ، چرا که فريادرس همه در همه جا خداوند است


  جالب اينکه خود خداوند هم در آخرين معجزه جاويد خود که به آخرين نبيّ خود عنايت کرده است دعاهايي را از زبان بندگان خود بيان کرده است تا به بندگان مومن خود روش درست دعا کردن را آموخته، و به نوعي مسير دعا کردن را براي بنده خود هموار کرده است...
  برگرفته از سایت http://shiashenasi.parsiblog.com/-111847.htm
  007


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  1,045
  مورد تشکر
  4,259 پست
  حضور
  1 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  191
  آپلود
  52
  گالری
  45  أَدعوني استجب لکم

  Online + mp3
  انجمن گفتگوی دینی
  www.askdin.com


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۶
  نوشته
  850
  مورد تشکر
  3,445 پست
  حضور
  35 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  9  با سلام
  چون کم کم به ماه مبارک رمضان نزدیک می شویم لازم دانستم مطالبی را پیرامون آداب دعا کردن از نگاه قرآن خدمتتان عرض کنم...دوستان دیگر هم شرکت کنند تا بحث کاملتر شود...
  در قرآن اغلب آياتي كه به عبارت ربّنا مزين شده بيانگر اين واقعيت است كه ما راارشاد فرمايد تا چه چيزهايي را با چه جملاتي از خداوند تبارك وتعالي طلب كنند.

  «رَبَّنا آتِنا فِي الدُّنْيا حَسَنَةً وَ فِي الْ‏آخِرَةِ حَسَنَةً وَ قِنا عَذابَ النَّارِ»؛ خدايا در دنيا و آخرت بر ما نيكي عطا كن و ما را از آتش نگه دار.

  «رَبَّنا وَ اجْعَلْنا مُسْلِمَيْنِ لَكَ وَ مِنْ ذُرِّيَّتِنا أُمَّةً مُسْلِمَةً لَكَ»؛ خدايا ما را از مسلمين قرار ده و نسل ما را از ايمان آورندگان بر تو قرار ده.

  «رَبَّنا لا تُزِغْ قُلُوبَنا بَعْدَ إِذْ هَدَيْتَنا وَ هَبْ لَنا مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةً»؛ خدايا قلب ما را بعد از هدايت آلوده نكن و برنگردان و رحمتت را بر ما هديه كن.

  و دهها آيات ديگر كه همانند آيات فوق، ادب در دعا را به ما مي‌آموزند

  التماس دعا


 4. تشکرها 4


 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  1,289
  مورد تشکر
  3,159 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  هم نشینی با خدا

  معمولا آنچه در زندگی به آن اهمیت می دهیم و یاد می گیریم ، اداب معاشرت ، کار و کسب و رفتار با دیگران است . با اینکه بخش مهمی از وقت ما در خلوت و تنهایی و دور از دیگران صرف می شود و برای آن هیچ گونه فکری نمی کنیم و کاری را در نظر نمی گیریم . از این رو بیشتر اوقات تنهایی و خلوت ما به سرگرمی ، خواب و کارهای بیهوده می گذرد . در حالی که می توان ارتباطی پر نشاط و با تاثیر دور از چشم دیگران و بی ریا با خداوند ایجاد کرد و بساط انس و الفت و گفتگو گسترانید و از روی عشق و محبت به او روی اورد . زیر پروردگار از هر مهربانی به انسان مهربانتر است . صدای بنده اش را می شنود و خواسته او را اجابت می کند هیچ گاه او را بی پناه و تنها نمیگذارد . از این رو لازم است که جوان خود را در اوقاتی از دیگران جدا سازد و با خدا خلوت کند . تا اینکه حلاوت و لذت با خدا بودن را دریابد .

  آثار خلوت گزینی با خداوند

  بی شک خلوت گزینی و هم راز و همنشین بودن با خداوند آثار زیر را در پی خواهد داشت :

  1- ارامش روح و اطمینان قلب : انسان ذاکر همواره احساس می کند که در پرتو لطف و عنایت بالاترین قدرت و برترین عظمت قرار دارد و دیگر مشکلات و ناراحتی ها نمی تواند بر او غلبه کند . او با چنین روحیه ای می تواند بر اضطرابها فائق اید و شاد و خرم به رشد و کمال خویش در زندگی ادامه دهد و با پیوند به قدرت بیکران حق خود را نومید و تنها و غریب نخواهد دید .

  2- یاری خداوند : کسی که به یاد خداوند باشد بخصوص در خلوت به طور قطع خداوند او را راهنمایی و یاری می کند . غم او را برطرف می سازد و او را در مشکلات تنها نمی گذارد . انسان ذاکر کمک خدارا در تمام امور زندگی خود می بیند و این بزرگترین ارمغان ذکر خداوند است .

  3- رسیدن به مطلوب:انسان در زندگی خواسته های بسیاری دارد که با عبادتهای همگانی و معمولی به انها نمی رسد و این خواسته ها نوعا در زندگی نقش اساسی و مهمی دارند که می توان با خلوت گزینی به انها دست یافت و زندگی خود را در طریق سعادت قرار داد.

  4- مصلحت زندگی : انسان به تمام خیر و مصلحت خویش اگاه نیست و حتی فکرش نمی رسد تا انها را تعقیب و از خداوند بخواهد . از اثار ذکر خلوت و راز و نیاز با خداوند این است که خداوند چنین ارمانهای بلندی را بدون اینکه او بداند و بخواهد به او عنایت می کند .

  5- معرفت خداوند : شناخت و وصول به جلال و جمال الهی بالاترین هدف و ارزویی است که هر سالک آن را تعقییب می کند و رسیدن به این قله رفیع تنها در خلوت کردن با خدا میسر است . زیر در آن حالت انسان از دنیا فاصله گرفته خود را در جهت رسیدن به آن هدف قرار داده است و در واقع با رهایی از تشویش ذهن و پراکندگی دل خود را به عالم توحید خداوندی نزدیک و هم سنخ گردانده است .

  6- الهمام خیرات : اولیای خداوند بر اثر حرکتهای معنوی به مقامی می رسند که خداوند امور خیر را به آنان الهام می کند و دست قدرت الهی در باطن آنان تصرف می کند . آنان را از شر نگه می دارد و به خیر هدایت می کند . الهام کردن خداوند در باطن و دل انسان را می توان از اثار و ثمرات خلوت نشینی با خداوند دانست . اگر ادمی به مرتبه ای برسد که از ناحیه خداوند الهام گیرد در امور زندگی دچار سردرگمی و بی چارگی و تحیر نخواهد شد و همواره نوری همراه اوست و ارو را در تمام مراحل زندگی یاری می رساند .


  تا خدا بنده نواز است به خلقش چه نياز؟
  مي کشم ناز يکي تا به همه ناز کنم..


  ***


 6. تشکرها 3


 7. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  1,289
  مورد تشکر
  3,159 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  خلوت گزینی از دیدگاه روایات

  امام صادق (ع) می فرمایند : شیعیان ما کسانی هستند که در خلوت و تنهایی خدا را فراوان یاد کنند .

  امام علی (ع) می فرمایند : خلوت را با یاد خدا پر کن و نعمت را با شکرگذاری همراه ساز.

  امام باقر (ع) می فرمایند : در تورات نوشته شده : ای موسی ! در تنهایی ها و در هنگام شادی و لذتها و خوشی ها مرا یاد کن تا در غفلتهایت به یاد تو باشم.

  خداوند به حضرت عیسی (ع) فرمود : مرا در تنهایی ها بسیار یاد کن .

  امام صادق (ع) فرموده اند : سعادتمند کسی است که با خدای خویش اوقات خلوت و راز و نیاز داشته باشد .

  و در جای دیگر می فرمایند : خداوند فرمود : ای فرزند ادم ! مرا در نفس خود یاد کن تا تو را نزد خود یاد کنم و در خلوت به یاد من باش تا تو را در خلوت خویش یاد کنم اگر مرا در میان مردم یاد کنی تو را در جمعیتی بهتر یاد کنم و حضرت فرمود : بنده خداوند را در میان مردم یاد نمی کند مگر آنکه خداوند در میان ملائکه او را یاد می کند .

  و هم او گفت : خداوند در مناجات به حضرت موسی فرمود : دروغ است ادعای کسی که می پندارد مرا دوست دارد و آنگاه که تاریکی شب می رسد می خوابد . آیا هر دوستی خلوت با دوست خویش را نمی خواهد ؟


  تا خدا بنده نواز است به خلقش چه نياز؟
  مي کشم ناز يکي تا به همه ناز کنم..


  ***


 8. تشکرها 3


 9. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۷
  نوشته
  1,334
  مورد تشکر
  3,328 پست
  حضور
  31 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  57  معمولاً آنچه در زندگی به آن اهمیت می‌دهیم و یاد می‌گیریم، آداب معاشرت، کار و کسب و رفتار با دیگران است. با اینکه بخش مهمی از وقت ما در خلوت و تنهایی و دور از دیگران صرف می‌شود و برای آن هیچ‌گونه فکری نمی‌کنیم و کاری را در نظر نمی‌گیریم. از این رو بیشتر اوقات تنهایی و خلوت ما، به سرگرمی، خواب و کارهای بیهوده می‌گذرد. در حالی که می‌توان ارتباطی پرنشاط و با تأثیر، دور از چشم دیگران و بی‌ریا با خداوند ایجاد کرد. و بساط انس و الفت و گفتگو گسترانید و از روی عشق و محبت به او روی آورد، زیرا پروردگار از هر مهربانی به انسان مهربانتر است. صدای بنده‌اش را می‌شنود و خواسته او را اجابت می‌کند و هیچ‌گاه او را بی‌پناه و تنها نمی‌گذارد. ما آفریده اوییم و او آفریده‌گار ماست. ما به او عشق می‌ورزیم و او به ما محبت. و در این میان حساب جوان از دیگران جداست، جوان چون پاک است و با عالَم پاکی‌ها هم‌سنخ، با اندک توجهی می‌تواند در عالم پاکی‌ها و بر فراز افلاک سیر کند و در جهان زیبایی‌ها غوطه‌ور گردد و این سعادت برای دیگران کمتر میسر است، زیرا ممکن است با اعمال خود در ظلمت و تاریکی فرو رفته باشند و شاید عمری دیگر بباید تا از آن بیرون آیند، ولی جوان با روح پرنشاطی که دارد و تا زمانی که در منجلاب گناهان گرفتار نیامده است بین خود و خدا رابطه‌ای احساس می‌کند و می‌تواند با سرعت برق‌آسایی با راز و نیاز کردن در خلوت، به مقصد و مقصود و محبوب دل خود برسد، زیرا در آن خلوت راز، بین بنده و خداوند، چیزی جز محبت، کشش، عشق، راز گفتن و مهربانی دیدن نیست. و در خلوت‌نشینی، لذت بی‌انتهاست و جذبه بی‌توصیف که فقط با رسیدن و چشیدن می‌توان آن را دریافت و به هیچ وجه نمی‌توان شیرینی عشق و محبت را به زبان آورد. همین‌قدر می‌توان گفت که بالاتر از آن مقامی و مرتبه‌ای تصور نمی‌شود.
  از این رو لازم است که جوان خود را در اوقاتی از دیگران جدا سازد و با خدا خلوت کند. با او سَر و سِرّی داشته باشد. در هر روز مدتی را در راز و نیاز با او بگذراند تا اینکه حلاوت و لذت با خدا بودن را دریابد که در آن صورت این خلوت‌گزینی برای او آیین و جزو برنامه‌های زندگی او خواهد شد. هیچ حادثه، پیش‌آمد و وسوسه‌ای نخواهد توانست ارتباط او را با خدا قطع کند و او را از این سفره دور سازد و این بساط انس و الفت و محبت را برچیند.

  ویرایش توسط طلوع1 : ۱۳۸۸/۰۵/۳۰ در ساعت ۱۵:۳۵
  پروردگارا به من بیاموز دوست بدارم کسانی را که دوستم ندارند...
  عشق بورزم به کسانی که عاشقم نیستند...
  بگریم برای کسانی که هرگز غمم را نخوردند...
  محبت کنم به کسانی که محبتی در حقم نکردند

 10. تشکرها 2


 11. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
  نوشته
  1,017
  مورد تشکر
  2,506 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  29
  آپلود
  0
  گالری
  3  دعا و مناجات نوعي توسل عاشقانه و پيوند موجودي بي نهايت كوچك و ناتوان به موجودي بي نهايت بزرگ و تواناست . آدمي در دعا و التماس كه چونان گدايي دست به درگاه كريم دراز مي كند , به حقيقت وجودي خويش نزديك ميشود خود راتهي دست و بي نوا , رانده واز همه جا مانده , حقير و فقير , ذليل و خوار , عاجز و ناتوان و بيچاره و بي پناه مي بيند ؛ در اين حال حقيقت هستي او كه چون سايه اي از هستي خداوند است نمودار مي گردد و تنها چيزي كه به او نويد و اميد ميدهدوغرور مي بخشد , احساس بستگي به حق و نياز به خداست .

 12. تشکرها 2


 13. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۷
  نوشته
  107
  مورد تشکر
  313 پست
  حضور
  16 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  3
  گالری
  0  اگر توانستی موردی پیدا کنی که خدا نداند تو نیاز به آن داری برای گرفتنش دعا کن .
  اگر توانستی موردی پیدا کنی که خدا بداند به آن نیاز داری و برایت تامین نکرده برای گرفتنش دعا کن .
  اگر توانستی موردی پیدا کنی که خدا نداند برای تو ضرر دارد برای دوریش دعا کن .
  اگر ...

  اگر مادر من چیزی در دست داشته باشد و یا توان محیا کردن چیزی را داشته باشد که مورد درخواست من است . محال ات برایم محیا نکند .

  پس چرا دعا کنیم ؟

  ولی یک لحظه فکر کنیم که خدا دوست دارد ما از او بخواهیم و دوست دارد طلب کردن ما را و ...
  حال که می توانیم یک چیز را که خدا دوست دارد در مقابل تمام عطایش به او بدهیم چرا دعا نکنیم .

  حال اگر می توانی دعا نکن !!!!

  پس چرا با دعایمان تشکر نکنیم .
  ویرایش توسط ali_mkf : ۱۳۸۸/۰۶/۱۳ در ساعت ۲۱:۲۲
  علم را باید جست هرقدر که در دوردستها باشد

 14. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۰
  نوشته
  1,126
  مورد تشکر
  1,750 پست
  حضور
  15 روز 15 ساعت 23 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  وقتی که خداوند داستان حضرت یونس و زندانی شدن او در شکم ماهی در قعر دریا و قبول توبه و استغفار او را بیان میکند در پایان اشاره میکند به دعا و مناجات یونس و مستجاب شدن دعا و نجات یافتن
  او از چنین زندان وحشتناک در اخر سخن میفرمایدوکذلک ننحی المومنینما اینچنین مومنان را نجات میدهیم.
  گویا خداوند می خواهد بفرماید:مبادا گمان کنید اینگونه برخورد و یاری و کمک ما اختصاص به یونس و یا کذشتگان و یا پیامبران دارد بلکه نجات و یاری و کمک و هدایت ما شامل حال مومنان است.
  انهایی که از سوز دل و از اعماق جان در پرفتاریها خداوند را بخوانند

 15. تشکرها 2


 16. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۷
  نوشته
  10,035
  مورد تشکر
  25,832 پست
  حضور
  17 روز 15 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  2  درآیه 2 سوره مبارکه انفال مي خوانيم:
  «انما المؤمنون الذين اذا ذکرالله وجلت قلوبهم و اذا تليت عليهم آياته زادتهم ايمانا...»
  «مؤمنان، کساني هستند که هرگاه نام خدا برده شود، دل هايشان، ترسان مي گردد و هنگامي که آيات او بر آن ها خوانده مي شود، ايمانشان، افزون تر مي گردد.»
  اولين اثر دعا و مناجات با خداي سبحان، شناخت قدرت و عظمت پروردگار، آشنايي با معارف اسلامي و استحکام پايه هاي ايماني و اعتقادي انسان، خواهد بود.  یَا إِلَهِی وَ سَیِّدِی وَ مَوْلاَیَ وَ رَبِّی صَبَرْتُ عَلَى عَذَابِکَ فَکَیْفَ أَصْبِرُ عَلَى فِرَاقِکَ  اگه مي خواي اهل آسمون بهت رحم كنن به اهل زمين رحم كن


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود