جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: قرآن از ديدگاه دانشمندان انگليسى

 1. #1
  baquran
  شروع کننده موضوع

  قرآن از ديدگاه دانشمندان انگليسى
  قرآن از ديدگاه دانشمندان انگليسى
  24- كوسين دپرسوال
  CAUSSIN DEFERCEVA
  خاور شناس بزرگ انگليسى (1759 - 1835 م)
  مسئله وحى درباره قرآن از امورى است كه زياده پر اشكال شمرده مى‏شود زيرا كه اهل جستجو و تحقيق هنوز راه حلى پسنديده براى آن نيافته‏اند و عقل در اين جا سرگشته و حيران است كه چگونه ممكن است اين آيات از مردى درس نخوانده و بيسواد اتيان نمايد. مردم شرق عموماً اعتراف دارند كه قرآن آياتى است كه فكر بنى نوع بشر از آوردن، به مانند آن از حيث لفظ و معنى عاجز و ناتوان خواهد بود و آن آياتى است كه وقتى عقبة بن ربيعه شنيد، در زيبائى و مجال آن حيران گرديد و آن گاه كه جعفر بن ابى طالب برخى از اين آيات را براى نجاشى پادشاه حبشه خواند اشك از چشمان او سرازير گرديد !
  پی نوشت====
  تاريخ قرآن، ص 142
  قرآن و ديگران، ص 17
  نظريه دانشمندان جهان درباره قرآن و محمد (ص)، ص 45
  ************************************************** ************
  ادموند بورگ -25
  ADMOND BORG
  شخصيت سياسى انگلستان
  قرآن يا قانون محمدى قانونى است كه شامل تمام طبقات اجتماع گرديده و آن ها را به يكديگر پيوند مى‏دهد، قانونى است كه به عالى‏ترين نظام قضائى و بهترين روش علمى و بزرگترين رسم قانون‏گذارى ترتيب و تنظيم يافته است
  پی نوشت====
  اعترافات دانشمندان بزرگ جهان، ص 61
  تاريخ و علوم قرآن، ص 188
  قرآن و كتاب هاى ديگر آسمانى، ص 301
  ************************************************** ************
  پرفسور مونتگمرى وات - 26
  monte gmary watt
  محقق انگليسى : قرآنى كه فعلاً در دست است خواه به زبان اصل عربى باشد يا ترجمه انگليسى آن مجموعه‏اى است از وحى و الهاماتى كه محمد (ص) دريافت داشته است به طور كلى خدا گوينده است و مخاطب آن ها محمد (ص) يا مسلمانان يا عموم خلايق مى‏باشند. بنابر عقيده مسلمانان قرآن كلام خداست و محمد (ص) خود نيز با اين ديد به آن مى‏نگريسته. مخاطب قرآن عرب قرن هفتم است لذا نه تنها مى‏بايست كاملاً به زبان عربى باشد بلكه مى‏بايست خود به خود به شما نمايانده شود، و همين خود ارزش مهم غير از ارزش ادبى است.
  اگر كتابى از قلب بيرون آمده باشد به تمام قلب ها نفوذ خواهد كرد. تمام صنايع و شاهكارهاى نويسندگى در مقابل آن بسيار كم ارزشند، مى‏توان گفت: كه اولين صفت مشخص سادگى و روشنى قرآن است و با چنين طرزى آغاز مى‏گردد. حقيقت و واقعيت به تمام معنى به نظر من يكى از شؤون بزرگ قرآن است. بالاخره اين اولين و آخرين هنر كتابى است كه موجب بروز انواع هنرها مى‏گردد و هرگونه ارزش و احترام را براى پيرو خود به وجود مى‏آورد
  پی نوشت====
  اسلام‏شناسى غرب، ص 48
  قرآن و ديگران، ص 47
  طبقات مفسران شيعه، ج 1، ص 183 2. #2
  baquran
  شروع کننده موضوع  لادين كوبولد -27
  Isdien Kobold
  انگليسى
  تأثير قرآن در پيشرفت عرب و ايجاد تمدن بزرگ قانون قابل انكار نيست.
  قرآن عرب ها را به جهانگردى وادار نمود، به آن ها نيرو و توانائى الهى بخشيد تا توانستند به سهولت امپراطوري هاى بزرگى را نابود سازند و در مقابل حكومت عادلانه‏اى را تشكيل دهند . بزرگ ترين فاتحان و جنگجويان با سال ها صدمات و فداكاري ها نتوانستند چنين قدرتى را از خود در تاريخ باقى گذارند. به راستى قرآن را جمال و زيبائى خيره كننده است كه زبان از تقرير و خامه از تحرير آن عاجز است زيبائى، گيرائى، شيرينى و نظم صحيح كه تأثير آن را هيچ كتابى ندارد. اين كتاب از بسيار خواندن كهنه نمى‏شود، كلمات با وزن و سجع دارد ولى در آن سجع و وزنى پيدا نيست، شيرين‏تر از شعر است ولى شعر نيست اين اعجاز فقط از آن قرآن است
  پی نوشت====
  حقيقت اسلام در نظر ديگران، ص 36
  قرآن و ديگران، ص 38
  طبقات مفسران شيعه، ج 1، ص 180
  نظريه دانشمندان جهان درباره قرآن و محمد (ص)، ص 58
  ************************************************** ************
  سر ويليام موئيس 28-
  SIR WILLIAM MAUIES
  دانشمند و مورخ انگليسى (1819 - 1905 م)
  قرآن محمد (ص) كتابى است پر از دلائل واضح منطقى و مسايل بى شمار علمى و قوانين قضائى و حقوقى و دستورات عاليه كه براى حفظ حيات اجتماعى و مدنى در اين كتاب مقدس با عبارات ساده و در عين حال محكم و منظم آمده است كه خوانندگان را مجذوب مى‏نمايد.
  پی نوشت====
  اعترافات دانشمندان بزرگ جهان، ص 51
  پاسخ ما به مشكلات جوانان، ج 2، ص 218
  قرآن و ديگران، ص 13
  ************************************************** ************
  29- لورد هيدلى
  LOARD HEADLY
  متفكر و دانشمندان بزرگ انگليسى
  قرآن بزرگ ترين فضيلت تقوا و نيكوكارى را به برادران مسلمان و پيروان اسلام مى‏آموزد در اين موضوع پاى حقيقت و عدالت را سخت بالا گرفته مى‏گويد: مبادا نفرت و خصومت شما اى گروندگان به اسلام نسبت به تقوى از اجراى عدالت و انصاف بازتان دارد، سعى كنيد عدل را در هر نقطه و درباره هر كس مى‏باشد مراعات كنيد.
  در قرآن مكرر از توحيد سخن مى‏راند ظاهراً چنين فهميده مى‏شود كه خداوند گذشته از توحيد و يگانگى خودش نظر ديگرى داشته است: او مى‏خواهد يك حس اصالت بزرگ و وحدت خلقت و تساوى مردمان را به بشر تعليم دهد تا اجتماع كنونى «سوسياليزم و يا كمونيزم و دموكراسى» كه امروزه ضمانت زندگى بشر را عهده‏دار شده‏اند جمله از اين قانون و مساوات و تعميم او سرچشمه گرفته‏اند. بنازم به عظمت قرآن و قوانين متين و بى نظير او.
  پی نوشت====
  نظريه دانشمندان جهان درباره قرآن و محمد (ص)، ص 50
  طبقات مفسران شيعه، ج 1، ص 177
  قرآن و ديگران، ص 22


 3. #3
  baquran
  شروع کننده موضوع  30- برسورت اسمث
  ber sort smess
  عالم انگليسى (1815 - 1892 م)
  معجزه خالده پيامبر كه مدعى آن بود قرآن است و پيامبر با قرآن فرستاده شده است در حالى كه اين كتاب مشتمل بر دستور شرائع و عبادات، اخبار امم، روشن كننده مملكت و حقائق است، و اين بزرگ ترين معجزه براى پيامبر، حضرت محمد (ص) بود و الحق مى‏توان گفت اين معجزه است
  پی نوشت====
  نظريه دانشمندان جهان درباره قرآن و محمد (ص)، ص 29
  قرآن و ديگران، ص 46
  ************************************************** ************
  31- جان ديوت پورت
  GHON DAVEN PORT
  دانشمند و اسلام شناس نامدار انگليسى (1789 - 1877 م)
  براى اين كه قدر و منزلت قرآن به خوبى دانسته شود بايد در نظر داشت هنگامى كه پيامبر (ص) قيام نمود، فصاحت و بلاغت كلام، اهميتى به سزا داشت، و شعر و خطابه به اوج اعتبار رسيده بود. قرآن تا آن حد معجزه جاويد شناخته شده است كه محمد (ص) آن را دليل قوى و مؤيد رسالتش اعلام نمود، و آشكارا فصيح‏ترين مردان آن روز عربستان را به مبارزه دعوت كرد، تا يك سوره مانند قرآن بياورند و نتوانستند بياورند.
  پی نوشت====
  عذر تقصير به پيشگاه محمد (ص)، و قرآن، ص 69 و 68
  پيامبر اسلام (ص) از نظر دانشمندان شرق و غرب، ص 226
  ************************************************** ************
  32- فردگيوم
  Fred Gium
  استاد دانشگاه لندن، دانشمند انگليسى (متولد 1888 م )
  قرآن، كتابى است جهانى، كه ادبيات خاصى دارد كه نمى‏توان تأثير آن را در ترجمه حفظ كرد.
  قرآن آهنگ خاص و زيبائى عجيب و تأثير عميقى دارد، كه گوش انسان را نوازش مى‏دهد.
  بسيارى از مسيحيان عرب، تحت تأثير شيوه ادبى قرآن قرار گرفته‏اند. قرآن بسيارى از مستشرقين را نيز به خود جلب كرده است، هنگامى كه قرآن خوانده مى‏شود ما مسيحيان مى‏بينيم كه اثرى جادويى دارد كه توجه شنونده را به سوى جملات عجيب و اندرزهاى عبرت‏انگيز خود، جلب مى‏كند. وجود چنين امتيازاتى اين طرز تفكر را مى‏بخشد كه قرآن قابل رقابت نيست. و حقيقت اين است كه در ادبيات عربى با آن همه گستردگى كه در نثر و شعر دارد چيزى كه بتواند مقارنه و موازنه با قرآن كند يافت نمى‏شود...
  پی نوشت====
  اسلام از ديدگاه دانشمندان جهان، ص 381


 4. #4
  baquran
  شروع کننده موضوع  استانلى لين پول 33-
  stanley lane poole
  دانمشند انگليسى (1832 - 1895 م)
  پيامبر اسلام يكى از بزرگ ترين و عالى‏مقام‏ترين شخصيت هاى تاريخ جهان است و كتابش همان قرآن مى‏باشد كه مجموعه‏اى از وحى‏هاى الهى و شاهكار زبان عربى است.
  بر مبنا و اساس اين كتاب (قرآن)، فرهنگ و تمدنى به وجود آمد كه مغرب زمين هم به آن مديون است.
  پی نوشت====
  اسلام از ديدگاه دانشمندان غرب، ص 25
  ************************************************** ************
  34- جان ويليام در پر
  Draper .G.W
  دانشمند انگليسى
  قرآن تذكرات عالى اخلاقى و دستورات زيادى دارد. سبك انشاء قرآن طورى تنظيم شده است، كه ما به هيچ صفحه‏اى مراجعه نمى‏كنيم جز آنكه عالى‏ترين چيزى را كه همه كس بايستى پسنديده و تصديق كند، در آن خواهيم يافت، اين بنياد مخصوص كه به صورت تكه‏هاى كوتاه كوتاه است، مطالب، شعارها و قوانينى را به ما مى‏آموزد كه به خودى خود كامل بوده و براى عموم در تمام حوادث و احتياجات زندگى مناسب و قابل استفاده است.
  پی نوشت ====
  اعترافات دانشمندان بزرگ جهان، ص 62
  قرآن در نظر اروپائيان، ص 56
  ************************************************** ************
  35- كرنيكو
  Kernico
  دانشمند انگليسى
  «كرنيكو» در حضور اساتيد ادبيات، در پاسخ كسى كه درباره اعجاز بلاغى قرآن سئوال كرده بود، گفت: براى قرآن، برادر كوچكى است، به نام نهج‏البلاغه، آيا براى كسى امكان دارد، مانند نهج البلاغه كه برادر كوچك تر قرآن است بياورد؟ تا ما را مجال گفتگو در امكان آوردن كلامى بليغ، نظير قرآن باشد.
  پی نوشت====
  تنزيه تنزيل شهرستانى، ص 135
  آنچه بايد از قرآن بدانيم، ص 62
  ************************************************** ************
  36- پرفسور آرتور آربرى
  artur gan arberi
  دانشمند و خاورشناس انگليسى (1905 - 1969 م)
  «زمانى كه به پايان ترجمه قرآن نزديك مى‏شدم سخت در پريشانى بسر مى‏بردم، اما در طول ايام پريشانى، قرآن نويسنده را چنان آرامشى مى‏بخشيد و چنان حفظ مى‏كرد كه براى هميشه رهين منتش گرديد.
  از اين جهت، من سپاس خود را به آن قدرتى كه به بشر الهام نمود و به آن پيامبرى كه نخستين بار اين صحيفه را ابلاغ كرد تقديم مى‏دارم.
  ... در تمام اين مدت كه وظيفه مطلوب خود را انجام مى‏دهم خاطرات آن شب هاى رمضان را به ياد مى‏آورم؛ آن هنگامى كه در ايوان خانه جزيره مانند خود نشسته بودم در حالى كه مدهوش و شيفته و فريفته الحان خوش قرآن شيخ ريش سفيد همسايه بودم كه با لذت زياد و اشتياق تمام براى مؤمنان و پرهيزكاران قرآن تلاوت مى‏كرد. و من در حالى كه ديانت اسلام ندارم، قرآن را خواندم تا آن را درك كنم و به تلاوت آن گوش دادم تا مجذوب آهنگ هاى نافذ و مرتعش كننده‏اش شوم و تحت تأثير آهنگ هايش قرار گيرم و با همان كيفيت كه مؤمنان نخستين و واقعى داشتند نزديك گردم تا آن را بفهمم.
  در برابر آن زحمات، اين نعمت عظمى كه درك قرآن است برايم حاصل شد، لذا اين اثر ناقص - يعنى ترجمه خود - را به ياد آن خاطرات رؤياانگيز شبهاى مصر اهدا مى‏كنم .»
  پی نوشت====
  ترجمه تصويرى و تفسيرى آهنگين سوره فاتحه و توحيد، عبدالكريم بى آزار شيرازى، ص 22


 5. #5
  baquran
  شروع کننده موضوع  37- هربرت جورج ولز
  H.G.Wells
  دانشمند و محقق انگليسى (1866 - 1946 م)
  در پاسخ سؤالى كه يكى از مجله‏هاى علمى اروپا نموده بود كه بزرگ ترين كتابى كه از آغاز تاريخ بشر تاكنون بيشتر از ساير كتب در دنيا تأثير بخشيده و از همه مهم تر به شمار آمده كدامست، چند كتاب را نام برده و در پايان نوشت:
  اما كتاب چهارم كه مهم ترين كتاب دنياست، قرآن است. زيرا كه اين كتاب آسمانى اثرى كه در دنيا گذارد نظير آن را هيچ كتابى به خود نديده است.
  قرآن كتاب علمى و دينى و اجتماعى و تهذيبى و اخلاقى و تاريخى است.
  مقررات و قوانين و احكام آن با اصول قوانين و مقررات دنياى امروز تطبيق مى‏كند و براى هميشه قابل پيروى و عمل است هر كس بخواهد دينى اختيار كند كه سير آن با تمدن بشر پيشرفت داشته باشد بايد كه دين اسلام را اختيار نمايد و اگر خواهد كه معنى اين دين را بيابد به قرآن مراجعه كند (1)
  قرآن بهترين راهنمائى يك عقيده قلبى يعنى توحيد و اخلاق فاضله است.
  در قرآن بهترين عبارات و عالى‏ترين جملات نازل گرديده، اسلوب فصاحت و بلاغت آن به حدى زيباست كه عقول عقلا را حيران ساخته است، قرآن كتابى است ابدى و جهانى(2)
  پی نوشت====
  1- آنچه بايد از قرآن بدانيم، ص 63
  پنجگام، ص 198
  اسلام از ديدگاه دانشمندان غرب، ص 43
  درسهائى از مكتب اسلام، سال 13، ش 1
  پيامبر اسلام (ص) از نظر دانشمندان شرق و غرب، ص 219
  2- قرآن و ديگران، ص 26
  طبقات مفسران شيعه، ج 1، ص 178
  دائرة المعارف شيعه، ص 746
  نظريه دانشمندان جهان درباره قرآن و محمد (ص)، ص 53
  ************************************************** ************
  38-سركوويليام
  SIR KUE WILLIAM
  شخصيت مشهور انگليسى
  به گفته تمام خاورشناسان دنيا قرآن به منتهاى درجه فصاحت و بلاغت نازل گشته و سبك و اصول انشاء آن به پايه اعجاز رسيده
  پی نوشت====
  اعترافات دانشمندان بزرگ جهان، ص 56
  ************************************************** ************
  39- ج. م. رود ويل
  Rodwel .G.M
  اسلام‏شناس انگليسى رود ويل، در مقدمه‏اى كه بر ترجمه قرآن نوشته و در سال 1876 م به طبع رسيده، چنين نظر داده است:
  بايد اعتراف كرد كه قرآن، بواسطه ارشادات عاليه و نظريات عميقش سزاوار است كه مورد توجه كامل قرار گيرد.
  اين كتاب، همان روح قوى مى‏باشد كه يك ملت نادان و فقير را منقلب ساخت و تمدن نيرومندى را كه رونقى كامل داشت به وجود آورد. تمدنى كه بال هاى خود را از سمت مغرب تا اسپانيا و از سمت مشرق، به حدود هند گسترش داد و در اندك زمانى امپراطورى بزرگى را تأسيس نمود.
  قرآن، مقام والائى دارد، زيرا نام خداوند و خالق جهان و ستايش او را در ميان ملل بت پرست، نشر داد و آن را به همه كس اعلام نمود.(1)
  اروپا بايد فراموش نكند كه مديون قرآن است. همان كتابى كه آفتاب علم را در ميان تاريكى قرون وسطى در اروپا، جلوه‏گر ساخت(2).
  پی نوشت====
  {P - 1-اسلام از ديدگاه دانشمندان غرب، ص 47
  زندگانى محمد، ص 27
  2-قرآن و ديگران، ص 36
  طبقات مفسران شيعه، ج 1، ص 180
  نظريه دانشمندان جهان درباره قرآن و محمد (ص)، ص 57
  پيامبر اسلام (ص) از نظر دانشمندان شرق و غرب، ص 218


 6. #6
  baquran
  شروع کننده موضوع  40- مرمادوك
  mermadok
  محقق انگليسى
  آيات و كلمات قرآن در قلب و زبان ما جاى گرفته و با گوشت و خون و استخوان ما و آنچه در وجود ماست در آميخته است
  پی نوشت====
  قرآن و ديگران، ص 36
  طبقات مفسران شيعه، ج 1، ص 180
  ************************************************** ************
  جورج سيل 41-
  sale .G
  دانشمند انگليسى( 1697 - 1736 م )
  اسلوب قرآن زيبا و فياض است و در اكثر موارد، اسلوب را شيرين‏تر و لطيف‏تر و با جلال‏تر مى‏يابيم، به خصوص در جائيكه پاس صحبت از عظمت و بزرگى و جلالت خداوندى به ميان باشد.
  عجب اين كه قرآن با همين اسلوبش اذهان همه شنوندگان را اسير و پايبند خود مى‏كند اعم از اين كه آنان از مؤمنان به قرآن باشند يا از معارضان و مبارزانش منتهى دسته اخير مجذوبيت و دلباختگى خود را اين گونه توجيه مى‏كنند كه آنان به وسيله قرآن و اسلوب بديعش، سحر مى‏شوند لذا با سكوت محض و اعجاب و تحسين تام به قرائت و تلاوتش گوش مى‏دهند
  پی نوشت====
  قرآن بر فراز آسمانها، ص 65
  ************************************************** ************
  دكتر ماركس 42-
  42- Marks .Dr
  دانشمند انگليسى (1818 - 1883 م)
  قرآن شامل تمام پيام هاى خدائى است كه در تمام كتب مقدسه عموماً براى جميع ملل آمده و آن از جمله مسائلى است: كه فكر و انديشه خداشناسى و يگانه پرستى را تأييد نموده و وحدانيت مصدرى را تثبيت مى‏كند كه راهنمايان بشر و معلمان بزرگ تعليمات خود را از آن فرا گرفته و از آن استمداد مى‏جويند(1)
  در قرآن آياتى موجود است كه اختصاص به طلب علم و دانش و تفكر و بحث و تدريس دارد و چاره‏اى جز اين اعتراف ندارم كه اين كتاب محكم بسيارى از اشتباهات بشر را تصحيح كرد(2) .
  پی نوشت====
  1-تاريخ قرآن، ص 145
  2-قرآن و ديگران، ص 40
  اسلام‏شناسى غرب، ص 22
  طبقات مفسران شيعه، ج 1، ص 181
  اعترافات دانشمندان بزرگ جهان، ص 63
  ************************************************** ************
  43- كينت گريك
  Kent Greak
  استاد دانشگاه كمبريج انگلستان
  من مسلمان نيستم تا بگويم قرآن كلام خدا مى‏باشد. ولى د رمدت چهارده قرن كه از آمدن قرآن مى‏گذرد هيچ كس نتوانسته است در زبان عربى كلامى بياورد كه با قرآن برابرى نمايد.
  قرآن كتابى نيست كه براى يك دوره به خصوص آمده باشد، كتابى است جاويد براى تمام اعصار، و تا جهان است نوع بشر مى‏تواند (و بايد) كه قرآن را راهنماى زندگى خود قرار بدهد و بر طبق دستورهاى آن رفتار نمايد.
  چرا قرآن براى يك دوره به خصوص نيامده و هرگز كهنه نمى‏شود و تا روزى كه نوع بشر بافى است راهنماى انسان خواهد بود؟ زيرا چيزى وجود ندارد كه در قرآن نيامده باشد.
  هنگامى كه قرآن را براى نخستين بار گشودم و تحت تأثير آن قرار گرفتم، تصور كردم اثرى كه آن كتاب در من كرده استثنائى است و در سال هاى بعد كه با چندين تن از مترجمان قرآن به زبانهاى اروپائى مكاتبه كردم و بعضى از آن ها را نيز ديدم، دريافتم تأثيرى كه خواندن قرآن در ما اروپائيان مى‏كند همگانى است، اما مشروط بر اين كه قرآن در متن اصلى خوانده شود و ترجمه قرآن در هيچ يك از زبان هاى اروپائى تاثير متن اصلى را ندارد
  پی نوشت====
  قرآن و پديده‏هاى طبيعت از ديد دانش امروز، ص 19
  ************************************************** ************
  44- ديويد ساموئل مارگوليوس
  David Samuel Margoliooth
  استاد دانشگاه آكسفورد (1858 - 1940 م)
  قرآن قطعاً مقام بزرگى در بين كتاب هاى اين جهان دارا مى‏باشد. هر چند كه تازه‏ترين و آخرين كتاب الهى است اما اثرى كه بر روى توده‏هاى بشريت بخشيده است قابل قياس با ساير آن ها (كه عمر طولانى‏تر دارند) نيست.
  اين كتاب يك مرحله جديدى در فكر بشريت ايجاد كرده و يك نوع اخلاق تازه‏اى بوجود آورده است
  پی نوشت====
  قدمى در شناخت قرآن، ص 44


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود