جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: *قدر شناسي * كسي چيزي در موردش مي دونه؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  100
  مورد تشکر
  283 پست
  حضور
  16 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0

  *قدر شناسي * كسي چيزي در موردش مي دونه؟
  سلام دوستان
  نظرتون در مورد قدر شناسي چيه؟
  و اينكه چقدر قدر همديگرو ميدونيد؟

  وخدايي كه در اين نزديكي ست


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  49
  مورد تشکر
  71 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  من لم يشكرالمخلوق لم يشكر الخالق
  شكر نعمت نعمتت افزون كند كفر نعمت از كفت بيرون كند

  قدر شناسي وتشكر قلبي زباني وعملي كليدي ترين راه تداوم عشق صميميت ومحبت است قدر دان خوبيهاي همديگر باشيم .

 3. تشکرها 2


 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۷
  نوشته
  598
  مورد تشکر
  1,657 پست
  حضور
  8 ساعت 2 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط 1354 نمایش پست
  من لم يشكرالمخلوق لم يشكر الخالق
  شكر نعمت نعمتت افزون كند كفر نعمت از كفت بيرون كند

  قدر شناسي وتشكر قلبي زباني وعملي كليدي ترين راه تداوم عشق صميميت ومحبت است قدر دان خوبيهاي همديگر باشيم .
  الحمدلله رب العالمين  و هیچ فکر نکرد مامیان پریشانی تلفظ درها
  برای خوردن یک سیب
  چقدر تنهاماندیم...


 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,268 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953  *قدر شناسي * كسي چيزي در موردش مي دونه؟بنام تو اي آرام جان*قدر شناسي * كسي چيزي در موردش مي دونه؟

  آيا هرگز متوجه شده ايد كه بعضی ها اغلب فقط راجب خوبي هاي كساني حرف مي زنند كه حضور ندارند ؟ و سوال اینکه چرا به ديگران مي گوئيم ؟ چرا به خود شخص نمي گوئيم ؟ چرا اين حس قدر شناس بودن خود را از بين ميبريم ؟
  به نظر ميرسد وقتي كسي ميميرد ؛‌ هركسي چيزي در باره خوبي هاي او ميگويد و سوال اينجاست كه اين مرده در زمان حياتش چقدر از تعريف ها و خوبي هايش را به گوش خود شنيده است؟آيا مردم بايد بميرند تا بفهميم آنها چقدر برايمان مهم بودند ؟


  مهمترین وظایف اخلاقی انسان ها نسبت به یکدیگر در زندگی اجتماعی وفای به تعهدات اجتماعی، قدر شناسی، احسان و نیکی و اجتناب از آزار به یکدیگر است. به طور مثال کسی که نسبت به پدر و مادر خود ابتدایی ترین وظایف را انجام ندهد و قدر دان زحمات آنها نباشد نباید به او نام انسان نهاد. او موجودی جبار و ستمگر و شقی و عصیانگر است. قدرداني و قدر شناسي موجب تحكيم روابط افراد يك اجتماع است و فرد با قدرداني از خوبي هاي ديگران همزمان سه فعل مثبت انجام داده است .
  اول جلب رضاي خداي سبحان كه امر به قدر داني كرده .
  دوم ايجاد محبت و الفت بين خود و ديگران
  سوم ايجادشوق و انگيزه بيشتر براي خوب بودن و انجام كارهاي نيك و خداپسندانه در ديگران .
  ضمن اينكه با قدرداني و سپاس از خوبي هاي ديگران خود فرد نيز احساس خشنودي و رضايتمندي خواهد كرد.

  قدر شناسي و تشكر ؛ دو واژه اي كه دير استفاده ميشود چون اكثر آدمها نمي دانند كه اين دو واژه جادوئي از رموز شادماني و موفقيت هستند .

  آنچه در نماز و دعاها ميخوانيم و آنچه پيامبران وامامان و بزرگان به ما آموخته اند ؛ قدر شناسي و شكر نعمتهاي خداست و طبق گفته خداوند تبارك و تعالي شكر نعمت موجب فزوني نعمت خواهد شد و بر عكس كفران نعمت و بي توجهي نسبت به خوبي و خيرخواهي ديگران موجب سلب توفيق در زندگي و از دست دادن نعمتها از ادمي خواهد شد .


  *قدر شناسي * كسي چيزي در موردش مي دونه؟ 6. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  100
  مورد تشکر
  283 پست
  حضور
  16 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0  ممنون از همه منتظر پيام هاي بعديتون هستم
  وخدايي كه در اين نزديكي ست

 7. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۰
  نوشته
  593
  مورد تشکر
  732 پست
  حضور
  2 روز 23 ساعت 33 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  *قدر شناسي * كسي چيزي در موردش مي دونه؟


  ضرب المثل معروفی هست که می گوييم تا چيزی را از دست ندهيم قدر آن را نمی دانيم. شما چند بار مصداق اين ضرب المثل بوده ايد؟ اگر همه ما به اين اصل اعتقاد داريم چرا برای از دست دادن موقعيت هايی که طی آن قدر لحظه های روزمان را بدانيم و از تاسف آتی از دست دادن آن در امان بمانيم کاری نمی کنيم، وقت انجام کار است و چه کاری ارزشمندتر از اينکه قدر زندگی را بشناسيم.
  تاکنون چند بار بعلت اينکه ديگران انتظارات و تصورات ايده آل ما را برآورده نساخته اند، در ياس و غضب فرو رفته ايم؟ به گذشته و دوران طفوليت خودنظر می اندازيم و به يافتن همه آن چيزهايی می پردازيم که مي توانستند برای ما انجام و يا به ما داده بشوند تا ما خوشبخت تر می شديم.
  اگر ديد و بينش خويش از جهان را به يک تصور ذهنی و رويايی محدود کنيم، زندگی در تمام قواعدش ما را نااميد و مايوس خواهد کرد. اما اگر افق ديد و بينش خود را بسط داده و به شناسايی و توجه آنچه که زندگی به ما عطا کرده است، بپردازيم، متوجه خواهيم شد که با دنيايی از درجات والای عنايات و نعمات و حمايت های بی نظير احاطه شده ايم. قدرشناسی مشروط و منوط به توجه، ديد و نگرش به درون خود است. بدون يک توجه واقعی نمی توان به وجود تعداد بی شماری از رخدادهای تکراری که به نفع ما در جريان است، پی برد و آنها را ديد.

  • قدرشناسی و سلامت روان :

  روان شناسان در چارچوب تحقيقات " روانکاوی مثبت " در جستجوی اين پرسش که چه شيوه هايی، سلامت روانی را حفظ می کنند، اهميت "قدردانی" را کشف کرده اند و آن را به عنوان يک منبع نيروی روانی تلقی می کنند. آنچنان که تحقيقات جديد نشان می دهد انسان های قدردان و سپاسگزار راضی تر، خوشبخت تر و اجتماعی تر از افرادی هستند که با دقت تمامی جهات منفی زندگی خود را موشکافی و بايگانی می کنند. اما جهات مثبت را ناديده می انگارند.
  اينها همچنين کمتر از امراض جسمانی گله مند بوده و به هنگام وجود مشکلات شخصی به ياری يکديگر می شتابند و بيشتر از ديگران حمايت احساسی و معنوی خودشان را از يکديگر ابراز می کنند. همچنين بيشتر در کارهای اجتماعی ( و عام المنفعه و خيريه بدون چشمداشت مالی ) شرکت می کنند. انسانهای شکرگزار ارزش کمتری برای ماديات قايل اند. آنها ارزش خويش و ديگران را با داشتن و دارايی، مقام و موفقيت نمی سنجند. آنان حسادت نمی ورزند و تقسيم و اشتراک برای آنها قابل قبول تر از ديگر انسان هايی است که با احساس قدردانی غريبه اند.

  • پرورش قدرشناسی :

  از اشخاصی که از يک بيماری عصبی عضله رنج می بردند دعوت شد که در مدت سه هفته دلايلی را که برای شکرگزار بودن دارند يادداشت کنند. در پايان آزمايش آنها از خلق و خوی بهتری برخوردار بودند و آنها از روابط محکم تر اجتماعی خودشان، بهبود وضع خواب و خوشبين تر شدنشان گزارش می کردند. قدردانی و سپاسگزاری منوط به موقعيت خوشبخت و بهتر زندگی و همچنين مشروط به يک حساب بانکی پر و پول زياد هم نيست. انسان هايی که قدر آنچه را که دارند و آنچه را که تجربه می کنند می دانند، خوشبخت ترند و توانايی غلبه بر رويدادهای منفی زندگی در آنها مانند قدرت بر حذر بودن آنها از حسادت، ناراحتی و خشم و افسردگی بيشتر می شود. سپاسگزاری و اعمال متعاقب آن روابط اجتماعی را قويتر کرده و دوستی ها را تقويت می کند. اين عمل به نوبه خود سلامت روحی و جسمی را افزايش می دهد. برخی عوامل قدرناشناسی و بی سپاسی عبارت اند از : بی توجهی و تاخير در سپاسگزاری، فراموشی، تنبلی .... و اينکه قرض را بر اين می گذاريم که ديگران بايد بدانند که چقدر من قدردان و سپاسگزارم .... گفتن اينکه اين حق من است. آنها فقط وظيفه خود را انجام می دهند.... اين کار زحمت زيادی نداشته است .... يا اين شخص بعدها برای من مشکلاتی ايجاد کرده است.  http://www.ayehayeentezar.com/galler...1235724085.gif


  خوشبختي يعني اينكه خداوند آنقدر عزيزت كند كه مايه آرامش ديگري شوي


 8. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۰
  نوشته
  593
  مورد تشکر
  732 پست
  حضور
  2 روز 23 ساعت 33 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  • *قدر شناسي * كسي چيزي در موردش مي دونه؟


   انتخاب با ماست :


  آيا می خواهيم توجهمان را معطوف به بخش تامطبوع و تاريک زندگی، مشکلات، اشتباهات، فشارها و ناراحتی ها کنيم يا خواهان يادگيری آن هستيم که قسمت خوب زندگی را هم ناديده نگرفته و سپاسگزار باشيم؟
  آدمی می تواند برای بسياری از چيزها متشکر و قدردان باشد. برای يک هديه، برای يک حرکت دوستانه، برای زيبايی طبيعت، برای سکوت بعد از سروصدا، برای به دست آوردن دوباره سلامتی، برای نور خورشيد و خنده بچه ها. هر چه که ما شکرگزارتر باشيم، دلايل بيشتری هم برای شکرگزاری خواهيم يافت.
  بنابر تئوری انگيزه مازلو، روان شناس برجسته، هر کسی قادر به شناسايی و فهم نعمات و آسايشی که از آن برخوردار است، نيست. تنها انسانهای خود ساخته و آنان که تسليم خواسته ها و نيازهای ناچيز خود نمی شوند، از اين توانايی عالی برخوردار هستند که مواهب اساسی و اوليه زندگی را همواره و خستگی ناپذير با احترام، خوشحالی، ابراز تعجب و تشکر و حتی شور و شعفی بی اندازه قدردان باشند و ارج نهند.

  • مثبت انديشی در برابر مشکلات :

  انسان های قدرشناس توفيق خواهند داشت که به يک رويداد منفی معنای مثبتی ببخشند. به اين ترتيب آنها در از دست دادن کار خود شانس آغاز دوباره را می بينند، به هنگام مرگ عزيزان خويش آگاهانه محبت و صميميت و حمايت دوستان خود را تجربه می کنند و در يک بيماری فلسفه و مفهومی را مشاهده می کنند. چنين اشخاصی حتی در يک فاجعه می توانند نقاط مثبت و خوبی ها را کشف کنند.

  http://www.ayehayeentezar.com/galler...1235724085.gif


  خوشبختي يعني اينكه خداوند آنقدر عزيزت كند كه مايه آرامش ديگري شوي


 9. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۰
  نوشته
  593
  مورد تشکر
  732 پست
  حضور
  2 روز 23 ساعت 33 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  *قدر شناسي * كسي چيزي در موردش مي دونه؟  • چگونه قدرشناس باشيم؟

  اما چه کنيم اگر هنوز به گروه قدرشناسان تعلق نداريم؟ پژوهشگران معتقدند که قدرشناسی را می توان آموخت.

  بطور مثال آنها به عنوان يک روش آموزشی مناسب مدل چهار مرحله ای زير را توصيه می کنند:
  شناخت افکار قدر ناشناس، فرموله کردن افکار قدرشناس، جانشين ساختن افکار قدرناشناسی با افکار قدرشناسانه و انتقال احساسات درونی به اعمال و رفتار. روش کاربرد دفتر خاطرات در مطالعات ذکر شده در رابطه با قدرشناسی می تواند اين پروسه را پشتيبانی کند.
  فردی که در انتهای يک روز به اين فکر کند که کجا و چه وقت وی با سرنوشت خود يا ديگر انسانها دعوا کرده است يا تجربه های خوب آن روز را به ياد آورد با گذشت زمان خواهد توانست بخش مثبت زندگی خويش را آگاهانه تجربه کند.
  • روان شناسان قدرشناسی را به عنوان يک منبع نيروی روانی تلقی می کنند.  http://www.ayehayeentezar.com/galler...1235724085.gif


  خوشبختي يعني اينكه خداوند آنقدر عزيزت كند كه مايه آرامش ديگري شوي


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود