جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آداب نماز از منظر رجبعلي خياط

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  793
  مورد تشکر
  2,216 پست
  حضور
  2 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  13

  آداب نماز از منظر رجبعلي خياط
  آداب نماز از منظر رجبعلي خياط

  .
  آداب نماز از منظر رجبعلي خياط


  يكي از ويژگي‌هاي برجسته تربيت شدگان مكتب جناب شيخ رجبعلي خياط، حضور قلب در نماز است و اين نبود مگر بدين جهت كه شيخ براي جسد بي‌روح نماز، ارزش چنداني قائل نبود و مي‌كوشيد علاقمندان او حقيقتاً نمازگزار باشند.

  آداب نماز
  در رهنمودهاي جناب شيخ درباره نماز چهار نكته اساسي وجود دارد كه هر چهار مورد برگرفته از متن قرآن و احاديث اسلامي است:

  1- عشق
  شيخ رجبعلي خياط معتقد بود همانگونه كه عاشق از سخن گفتن با معشوق خود لذت مي‌برد، نمازگزار بايد از راز و نياز با خداي خود احساس لذت كند؛ او شخصاً چنين بود و اولياي الهي همگي چنين‌اند.
  رسول خدا (ص) لذت خود از نماز را اين گونه توصيف مي‌فرمايند:
  «جعل الله جل ثناؤه قرة عيني في الصلاة، و حبّب إلي الصلاة كما حبّب إلي الجائع الطعام، و إلي الظمآن الماء، و إنّ الجائع إذا أكل شبع، و إنّ الظمآن إذا شرب روي، و أنا لا أشبع من الصلاة؛ خداوند (جل ثناؤه) نور ديده مرا در نماز قرار داد و نماز را محبوب من گردانيد، همچنان كه غذا را محبوب گرسنه و آب را محبوب تشنه. (با اين تفاوت كه) گرسنه هر گاه غذا بخورد سير مي‌شود و تشنه هر گاه آب بنوشد سيراب مي‌شود، اما من از نماز سير نمي‌شوم.»
  «از كلمه "ما" بگذريد، آن جا كه در كارها كلمه «من» و «ما» حكومت مي‌كند شرك است، فقط يك ضمير حاكم است آن هم ضمير «هو» و اگر از آن ضمير بگذريد ضماير ديگر شرك است.»
  يكي از شاگردان شيخ، كه حدود سي سال با او بوده مي‌گويد: خدا شاهد است كه من مي‌ديدم در نماز، مثل يك عاشق در مقابل معشوقش ايستاده، محو جمال اوست.

  2- ادب
  مؤدب بودن نمازگزار در محضر آفريدگار متعال، يكي از مسايلي است كه اسلام به آن اهميت بسياري داده است.
  امام سجاد عليه‌السلام در اين باره مي‌فرمايد: «و حق الصلاة أن تعلم أنها وفادة إلي الله عز و جل، و أنك فيها قائم بين يدي الله عز و جل فإذا علمت ذلك قمت مقام الذليل الحقير، الراغب الراهب، الراجي الخائف، المستكين المتضرع، و المعظم لمن كان بين يديه بالسكون و الوقار، و تقبل عليها بقلبك و تقيمها بحدودها و حقوقها.
  حق نماز اين است كه بداني نماز، وارد شدن بر خداي عز و جل است و تو با نماز در پيشگاه خداوند عز و جل ايستاده‌اي، پس چون اين را دانستي، بايد همچون بنده‌اي ذليل و حقير، راغب و راهب و اميدوار و بيمناك و بينوا و زاري كننده باشي و به احترام كسي كه در مقابلش ايستاده‌اي با آرامش و وقار بايستي و با دل به نماز رو كني و آن را با رعايت شرايط و حقوقش، به جاي آوري.»
  جناب شيخ درباره ادب حضور مي‌گويد: «شيطان هميشه مي‌آيد سراغ انسان، يادت باشد كه توجه خود را از خدا قطع نكن، در نماز مؤدب باش. در نماز بايد همانند هنگامي كه در برابر شخصيت بزرگي خبردار ايستاده‌اي باشي، به گونه‌اي كه اگر سوزن هم به تو بزنند تكان نخوري!»
  اين سخن را شيخ به فرزندش در پاسخ به اين سؤال كه: شما موقعي كه نماز مي‌خوانيد لبخند مي‌زنيد، گفته است. فرزند رجبعلي خياط مي‌گويد: من حدس مي‌زنم كه لبخند ايشان به شيطان است، كه با لبخند به او مي‌گويد: زورت نمي‌رسد!
  شيخ معتقد بود كه هر حركتي خلاف ادب در محضر آفريدگار، معلول وسوسه شيطان است و مي‌گفت: «شيطان را ديدم بر جايي كه انسان در نماز، مي‌خاراند، بوسه مي‌زند!!»
  امام صادق عليه السلام مي‌فرمايد: «فضل الوقت الأول علي الآخر كفضل الاخرة علي الدنيا؛ فضيلت اول وقت (نماز) بر آخر وقت، همچون فضيلت آخرت است بر دنيا.»

  3- حضور قلب
  باطن نماز، ياد خدا و حضور صادقانه دل نمازگزار در محضر قدس حق تعالي است، و از اين رو پيامبر اكرم (ص) مي‌فرمايد: «لا يقبل الله صلاة عبد لا يحضر قلبه مع بدنه؛ خداوند نماز بنده‌اي را كه دلش با بدنش حضور ندارد، نمي‌پذيرد.»
  جناب شيخ با توجه به اين نكته، سعي مي‌كرد قبل از اقامه نماز جماعت، حاضران را آماده نماز با حضور قلب كند. نماز او نمونه يك نماز با حضور قلب بود.
  همچنين حميد فرزام يكي از شاگردان "رجبعلي خياط "در اين باره مي‌گويد: نمازشان خيلي با طمأنينه و با آداب بود و گاهي كه دير مي‌رسيدم و قيافه ايشان را در نماز مي‌ديدم انگار لرزه‌اي بر اندامشان مستولي، قيافه نوراني، رنگ پريده و غرق در ذكري بودند كه مي‌گفتند؛ حواسشان كاملاً جمع نماز بود و سرشان پايين، استنباطم اين است كه جناب شيخ هيچ شكي، حتي به اندازه سر سوزن در دلش نبود.
  يكي ديگر از شاگردان شيخ مي‌گويد: گاهي به من مي‌گفت: «فلاني! مي‌داني در ركوع و سجود چه مي‌گويي؟ در تشهد كه مي‌گويي: «اشهد أن لا اله ألا الله وحده لا شريك له»، آيا راست مي‌گويي؟ آيا هواي نفس نداري؟! آيا به غير خدا توجهي نداري؟!»

  4-مواظبت برنماز اول وقت
  در احاديث اسلامي بر نماز گزاردن در اول وقت تأكيد فراواني شده است، امام صادق (ع) مي‌فرمايند: «فضل الوقت الأول علي الآخر كفضل الاخرة علي الدنيا؛ فضيلت اول وقت (نماز) بر آخر وقت، همچون فضيلت آخرت است بر دنيا.»
  رجبعلي خياط مقيد بود كه نمازهاي پنجگانه را در اول وقت مي‌خواند و ديگران را نيز بدان توصيه مي‌فرمود.

  *نوكر امام حسين(ع) نمازش تا الان نمي‌ماند
  خطيب توانا، حجت الاسلام والمسلمين سيدقاسم شجاعي، خاطره جالبي از رجبعلي خياط در اين ‌باره دارند.
  وي در اين باره مطرح كرده است: من از دوران مدرسه و ابتدايي منبر مي‌رفتم و چون لحن سخن گرمي داشتم روضه‌هاي زيادي را مي‌رفتم از جمله روزهاي هفتم ماه به منزل جناب مرحوم آقا شيخ رجبعلي نكوگويان (خياط) مي‌رفتم. از پله‌ها كه بالا مي‌رفتيم، اتاق دست چپ، خانم‌ها جمع مي‌شدند و برايشان روضه ماهانه مي‌خواندم، اتاق جناب شيخ هم طبقه پايين آن قرار داشت. آن زمان 13 ساله بودم و هنوز به حد بلوغ نرسيده بودم.
  شيخ معتقد بود كه هر حركتي خلاف ادب در محضر آفريدگار، معلول وسوسه شيطان است.
  روزي بعد از اتمام منبر به طبقه پايين آمدم و براي اولين بار با جناب شيخ برخورد كردم، گويا عازم بازار بود، سلام كردم، يك نگاه به صورت من كرد و فرمود: «پسر پيغمبر (ص) و نوكر امام حسين (ع) نمازش تا الان نمي‌ماند!!»
  گفتم: چشم، در حالتي كه دو ساعت به غروب مانده بود و آن روز مهمان بودم و تا آن ساعت نماز نخوانده بودم، به محض اينكه به صورتم نگاه كرد، اين حالت را در من ديد و گوشزد كرد.
  اين مطلب موجب شد كه من مواقعي در همان دوران قبل از بلوغ و بعد از آن گاهي در مجالس ايشان - كه مثلاً در منزل آقاي حكيمي آهن فروش بود - مي‌رفتم و از همان نوجواني احساس مي‌كردم اين مرد، صحبت كه مي‌كند مطالبش الهامي است، چون اطلاعات علمي نداشت، ولي وقتي صحبت مي‌كرد تمام مخاطبين را مجذوب مي‌كرد، به طوري كه هنوز هم من از وي خاطرات و سخن دارم. من جمله، از كلماتي كه هميشه در ذهن من است اينكه مي‌‌گفت: «از كلمه "ما" بگذريد، آن جا كه در كارها كلمه «من» و «ما» حكومت مي‌كند شرك است، فقط يك ضمير حاكم است آن هم ضمير «هو» و اگر از آن ضمير بگذريد ضماير ديگر شرك است.»
  وقتي اين طور كلمات را مرحوم رجبعلي خياط مطرح مي‌كرد، در قلب و فكر انسان نقش مي‌بست .

  *خشم، آفت نماز
  از شيخ رجبعلي خياط نقل شده ‌است كه: «شبي حوالي غروب از نزديك مسجدي در اوايل خيابان سيروس تهران عبور مي‌كردم - براي درك فضيلت نماز اول وقت - وارد شبستان مسجد شدم ديدم شخصي مشغول اقامه نماز است و هاله‌اي از نور اطراف سر او را گرفته، پيش خود فكر كردم كه بعد از نماز با او مأنوس شوم ببينم چه خصوصياتي دارد كه چنين حالتي در نماز براي او پديدار است.
  پس از پايان نماز همراه او از مسجد خارج شدم نزديك در مسجد، وي با خادم مسجد بگو مگويي پيدا كرد و به او پرخاش كرد و به راه خود ادامه داد، پس از عصبانيت ديدم آن هاله نور از روي سرش محو شد!»
  پ.ن
  منبع:
  كتاب كيمياي محبت،‌ حجت‌الاسلام محمدي ري شهري،‌با تصرف

  ویرایش توسط مرصاد : ۱۳۸۷/۰۹/۲۵ در ساعت ۱۵:۰۲
  [SIGPIC][/SIGPIC]
  اللهم انی اسئلک بحق روح ولیک
  علی بن ابی طالب
  الذی مااشرک بالله طرفه عین ابدا
  ان تعجل فرج ولیک القائم المهدی
  --------------------------------------
  همه نام بسیج در گمنامی است و عزت او در مظلومیت او و افتخار او حضور در صحنه های حساس در روز های حادثه.... بسیجی دلگیر نباش ،تو خار چشم دشمنی.... 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  505
  مورد تشکر
  1,183 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  17
  آپلود
  0
  گالری
  0  بسم الله الرحمن الرحیم

  سلام و درود خدا بر مردان بزرگ وبی ادعائی همچون شیخ رجبعلی خیاط از خدا مسئلت میکنیم به همه ماتوفیق

  دهد مثل او زندگی کنیم ومانند او با ولا یت امیر المومنین چشم از این جهان خاکی بر بندیم

  الحمد الله الذی جعلنا من المتمسکین به ولایت امیر المومنین والائمة المعصومین صلوات الله وسلامه علیه والسلام
  ویرایش توسط ناصح : ۱۳۸۷/۰۹/۲۹ در ساعت ۲۳:۵۱
  السلام علیک یااباصالح المهدی(عج)


  http://www.askquran.ir/picture.php?a...pictureid=2362

 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۷
  نوشته
  11
  مورد تشکر
  17 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام
  مردان خدا پرده پندار دریدند یعنی همه جا غیر خدا هیچ ندیدند
  و اما ما
  یادمان باشد زنگ تفریح دنیا همیشگی نیست زنگ بعد حسا ب داریم

 4. تشکر


 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۷
  نوشته
  402
  مورد تشکر
  884 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  4
  *** مولا دلم هواییه ***
  میخوام بیام بین الحرمین
  اونجا که عشاق میمونن
  بگن" عباس" یا "حسین"

 6. تشکر


 7. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۰
  نوشته
  99
  مورد تشکر
  422 پست
  حضور
  16 ساعت نامشخص
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  6  سلام ممنون از مطلب خوبتون.
  ولی چطوری؟
  همش می خوایم توجه به غیر نماز نباشه ولی همه صداها را میشنویم و خلاصه کی درست میشیم.
  امام صادق -علیه السلام- می فرماید :
  ]خداوندا از تو درخواست میکنم بحق محمد و آل محمد در چشمم نور
  و در دینداریم بصیرت و در قلبم یقین و در عملم اخلاص و در نفسم سلامت و در روزیم وسعت و مرا
  شکرگذار خودت قرار بده تا زمانی که زنده هستم. 8. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۰
  نوشته
  31
  مورد تشکر
  50 پست
  حضور
  2 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  قابل توجه خادم بزرگوار قرانی این پیام خصوصی است وهر طور که صلاح میدانید عمل فرمائید در خیلی از پستها در مورد زنده نگهداشتن نام شهدا که درود وصلوات خداوند بر انان باد مطالبی هر چند کوتاه را مشاهده کردم که فرمایشی متین وسفارشی است بجا .حال پیشنهاد مینمایم خادم محترم طرح جایگزینی نام فعلی کاربران را با یکی از شهدا را باشتراک بگذارند تا با نگاه باسما مبارک شهدا در این سایت با انها در این صفحات پر نور همسفر شویم با تشکر زرپی

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود