صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: -->>> غیرت ورزی مردان باید چگونه باشد؟؟؟ با غیرت ها کلیک کنند !<<<--

نوشته
    1,758
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

"...
    فاطمه عليهاالسلام مظهر عفاف و حجاب فاطمه عليهاالسلام بهترين مظهر عفت و پوشش ‍ زنان مسلمان است ؛ زيرا با توجه به اين كه فاطمه عليهاالسلام آن بانويى نبود كه كاملا با خارج از خانه قطع رابطه كرده باشد؛ چون تاريخ گواه است كه وى دعوت ديگر زنان را مى پذيرفته ، هم چنين جهت تهيه وسائل روزمره به ويژه در روزهايى كه حضرت على عليه السلام حضور نداشتند بيرون مى رفته ، مرتب به خانه پيامبر صلى الله عليه و آله رفت و آمد مى كرده ، در جنگ احد، به همراه ديگر زنان به مداواى زخمهاى پيامبر صلى الله عليه و آله پرداخته ، و در فتح مكه و حجة الوداع همراه پيامبر صلى الله عليه و آله بوده و پس از شهادت حمزه پيوسته به احد مى رفته ، و گاه برخى از ياران پيامبر صلى الله عليه و آله را به همراه آن حضرت به حضور مى پذيرفته ، اما با اين حال باز هم بر مسئله عفاف و حجاب زن سخت تكيه مى كرده است .فاطمه عليهاالسلام در پى آن بود كه زن به كرامت انسانى اش پى ببرد، و خود را فداى اميال و هوسهاى ديگران نكند، فاطمه مى خواست كه دامان زن مسلمان و هر آزادانديش را از هر گونه فساد اخلاق و روابط نامشروع و ضد ارزشهاى دينى پاك نگه دارد.از حضرت على عليه السلام روايت شده كه فرمود: ما روزى خدمت پيامبر صلى الله عليه و آله نشسته بوديم ، فرمود به من خبر دهيد چه چيز براى زنان بهتر است ؟هيچكدام نتوانست جواب حضرت را بگويند و برخواسته پراكنده شدند.من به نزد فاطمه عليهاالسلام آمدم و سؤ ال را براى او نقل كردم و در ضمن گفتم كه هيچيك از ما جواب رسول خدا را نمى دانستيم ، حضرت زهرا عليهاالسلام فرمود من جواب سؤ ال را مى دانم سپس فرمود: بهترين ویژگی براى زن اين است كه هيچ مردى او را نبيند و او هم هيچ مردى را نبيند.من به نزد رسول خدا صلى الله عليه و آله برگشتم و گفتم يا رسول الله بهترين چيز براى زن اين است كه هيچ مردى او را نبيند و او هم هيچ مردى را نبيند.حضرت با تعجب فرمود: شما كه قبلا اين جا حاضر بوديد و چيزى نگفتيد، پس اين جواب را از كجا آوردى ؟!گفتم از فاطمه .پيامبر صلى الله عليه و آله ضمن تعجب از دخترش فاطمه ، فرمود: براستى كه فاطمه پاره تن من است . نا گفته نماند كه اين حديث را هر يك به گونه اى معنى كرده اند كه برخى از آن ها چندان صحيح بنظر نمى رسد، مثلا برخى معتقدند كه مراد فاطمه عليهاالسلام اين است كه زن نگاه شهوت آلود به مرد نكند. و همچنين به زن چنين نگاهى نكند.در پاسخ بايد گفت : اين گونه نگاه كردن براى زن و مرد حرام است نه اين كه بهتر آن است كه چنين نگاهى نكند.و با اين بيان حديث را چه جور معنى كنيم ، آيا مقصود فاطمه اين است كه زن هرگز از خانه بيرون نرود، كه اين معنى هم صحيح نيست ، زيرا نه تنها اين امر امكان ندارد و عملى نيست ، بلكه با خطى مشى و سيره خود فاطمه مخالف است . زيرا عرض شد خود فاطمه عليهاالسلام رفت و آمد داشته .پس منظور حضرت از اين جمله چيست ؟بنظر مى رسد كه حضرت زهرا عليهاالسلام تكيه اش بر اين بوده كه زن تا مى تواند از حضور غير ضرورى خود بكاهد و در صورت حضور، از اختلاطهاى نامشروع و گفت و شنودهاى غير اخلاقى پرهيز كند.

حسین انصاریان"
    هر معرفتى كـــه بوىِ هستىِ تو داد *** ديوى است به ره، از آن حذر بايد كرد

سبحه بر کف، توبه بر لب،دل پر از شوق گناه/ معصيت را خنده مي آيد ز استغفار ما

أَلَيْسَ الصُّبْحُ بِقَرِيبٍ

2.  

نوشته
    1,758
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

"...
    فاطمه عليهاالسلام مظهر عفاف و حجاب فاطمه عليهاالسلام بهترين مظهر عفت و پوشش ‍ زنان مسلمان است ؛ زيرا با توجه به اين كه فاطمه عليهاالسلام آن بانويى نبود كه كاملا با خارج از خانه قطع رابطه كرده باشد؛ چون تاريخ گواه است كه وى دعوت ديگر زنان را مى پذيرفته ، هم چنين جهت تهيه وسائل روزمره به ويژه در روزهايى كه حضرت على عليه السلام حضور نداشتند بيرون مى رفته ، مرتب به خانه پيامبر صلى الله عليه و آله رفت و آمد مى كرده ، در جنگ احد، به همراه ديگر زنان به مداواى زخمهاى پيامبر صلى الله عليه و آله پرداخته ، و در فتح مكه و حجة الوداع همراه پيامبر صلى الله عليه و آله بوده و پس از شهادت حمزه پيوسته به احد مى رفته ، و گاه برخى از ياران پيامبر صلى الله عليه و آله را به همراه آن حضرت به حضور مى پذيرفته ، اما با اين حال باز هم بر مسئله عفاف و حجاب زن سخت تكيه مى كرده است .فاطمه عليهاالسلام در پى آن بود كه زن به كرامت انسانى اش پى ببرد، و خود را فداى اميال و هوسهاى ديگران نكند، فاطمه مى خواست كه دامان زن مسلمان و هر آزادانديش را از هر گونه فساد اخلاق و روابط نامشروع و ضد ارزشهاى دينى پاك نگه دارد.از حضرت على عليه السلام روايت شده كه فرمود: ما روزى خدمت پيامبر صلى الله عليه و آله نشسته بوديم ، فرمود به من خبر دهيد چه چيز براى زنان بهتر است ؟هيچكدام نتوانست جواب حضرت را بگويند و برخواسته پراكنده شدند.من به نزد فاطمه عليهاالسلام آمدم و سؤ ال را براى او نقل كردم و در ضمن گفتم كه هيچيك از ما جواب رسول خدا را نمى دانستيم ، حضرت زهرا عليهاالسلام فرمود من جواب سؤ ال را مى دانم سپس فرمود: بهترين ویژگی براى زن اين است كه هيچ مردى او را نبيند و او هم هيچ مردى را نبيند.من به نزد رسول خدا صلى الله عليه و آله برگشتم و گفتم يا رسول الله بهترين چيز براى زن اين است كه هيچ مردى او را نبيند و او هم هيچ مردى را نبيند.حضرت با تعجب فرمود: شما كه قبلا اين جا حاضر بوديد و چيزى نگفتيد، پس اين جواب را از كجا آوردى ؟!گفتم از فاطمه .پيامبر صلى الله عليه و آله ضمن تعجب از دخترش فاطمه ، فرمود: براستى كه فاطمه پاره تن من است . نا گفته نماند كه اين حديث را هر يك به گونه اى معنى كرده اند كه برخى از آن ها چندان صحيح بنظر نمى رسد، مثلا برخى معتقدند كه مراد فاطمه عليهاالسلام اين است كه زن نگاه شهوت آلود به مرد نكند. و همچنين به زن چنين نگاهى نكند.در پاسخ بايد گفت : اين گونه نگاه كردن براى زن و مرد حرام است نه اين كه بهتر آن است كه چنين نگاهى نكند.و با اين بيان حديث را چه جور معنى كنيم ، آيا مقصود فاطمه اين است كه زن هرگز از خانه بيرون نرود، كه اين معنى هم صحيح نيست ، زيرا نه تنها اين امر امكان ندارد و عملى نيست ، بلكه با خطى مشى و سيره خود فاطمه مخالف است . زيرا عرض شد خود فاطمه عليهاالسلام رفت و آمد داشته .پس منظور حضرت از اين جمله چيست ؟بنظر مى رسد كه حضرت زهرا عليهاالسلام تكيه اش بر اين بوده كه زن تا مى تواند از حضور غير ضرورى خود بكاهد و در صورت حضور، از اختلاطهاى نامشروع و گفت و شنودهاى غير اخلاقى پرهيز كند.

حسین انصاریان"
    هر معرفتى كـــه بوىِ هستىِ تو داد *** ديوى است به ره، از آن حذر بايد كرد

سبحه بر کف، توبه بر لب،دل پر از شوق گناه/ معصيت را خنده مي آيد ز استغفار ما

أَلَيْسَ الصُّبْحُ بِقَرِيبٍ

نوشته
    402
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    4

-->>> غیرت ورزی مردان باید چگونه باشد؟؟؟ با غیرت ها کلیک کنند !<<<--

«غیرة المراة کفر و غیرة الرجل ایمان‌»

حضرت علی (ع) در حکمت 119 نهج البلاغه می‌فرماید: «غیرت زن بر (مرد) کفر است و غیرت مرد بر (زن‌) ایمان است‌».
    در توضیح و شرح این حکمت آمده است‌: «غیرت مرد مستلزم خشم بر آن چیزی است که خداوند نیز بر آن خشم دارد چون خداوند دو مرد را بر یک زن حلال نمی‌داند و خشم بر آنچه که خداوند بر آن خشم می‌گیرد موافق رضای خدا و مؤید نهی خداوند است و این ایمان می‌باشد.
    مرد وظیفه دارد نسبت به ناموس خود حساسیت نشان دهد تا کسی به او حتی نگاه ریبه نکند و میلی به او پیدا نکند که اگر این قبیل کارها از ریشه کنترل نشود و حساسیت نشان داده نشود ممکن است سر از ارتباط یک زن با بیش از یک مرد درآورد لذا غیرت مرد، یعنی حساسیت در حفظ ناموس‌، عین ایمان و باور شرع مقدس است .
    پاورقی:
    54- ملا فتح‌الله کاشانی‌، شرح نهج البلاغه‌، ج 3، ص 349.
    ویرایش توسط NASIME BEHESHT : ۱۳۸۷/۱۰/۰۳ در ساعت ۱۴:۴۵
    *** مولا دلم هواییه ***
    میخوام بیام بین الحرمین
    اونجا که عشاق میمونن
    بگن" عباس" یا "حسین"

نوشته
    402
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    4

با سلام خدمت کاربران محترم . جای یه بحث مهم رو خالی دیدم تو کانون , اونم بحث بسیار مهم و حساس غیرت است .

با اجازه حدیث بالا رو که از نهج البلاغه ذکر کردم در شرحش یه کم سانسور کردم چون میخوام تو این تاپیک فقط راجع به غیرت مردان بحث شود نه زنان .

نظرتان راجع به غیرت مردان چیست ؟؟؟غیرت ورزی مردان باید چگونه باشد؟

از مدیر انجمن خواهشمندم بحثهای خارج از موضوع غیرت مردان حذف شود . دوستان به دور از تشنج و با دلیل و منطق به بحث بپردازید لطفا .
    ویرایش توسط NASIME BEHESHT : ۱۳۸۷/۱۰/۰۳ در ساعت ۱۴:۵۰
    *** مولا دلم هواییه ***
    میخوام بیام بین الحرمین
    اونجا که عشاق میمونن
    بگن" عباس" یا "حسین"

6. تشکرها 2

نوشته
    230
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    8 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    17
    آپلود
    0
    گالری
    0

شما که سوالتون رو خودتون جواب دادید.
    به نظرم بهتر بود سوالتون رو این طوری مطرح می کردید که غیرت ورزی مردان باید چگونه باشد؟

من فکر می کنم زن ها از اینکه شوهرشان نسبت به آنها حساس و غیرتی باشد خوشحال می شوند و توی دلشون یه احساس امنیت و آرامش می کنند. اگه این نیست بگین ...
    اما این غیرت ورزی باید متعادل باشه نه اینکه مثلا بیچاره زنه وقتی داره با پسرعموش صحبت عادی می کنه یه دفعه شوهرش غیرتی بشه و واکنش نشون بده. هر چیزی متعادلش خوبه. وقتی افراطی شد دلو می زنه و باعث ناراحتی میشه. غیرت بیش از حد باعث این میشه که زن فکر کنه شوهرش به تمام حرکات او شک داره ... به تمام روابط او با دیگران مشکوکه و ...

نوشته
    402
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    4

نقل قول نوشته اصلی توسط گوگوری مگوری نمایش پست
    شما که سوالتون رو خودتون جواب دادید.
    به نظرم بهتر بود سوالتون رو این طوری مطرح می کردید که غیرت ورزی مردان باید چگونه باشد؟

من فکر می کنم زن ها از اینکه شوهرشان نسبت به آنها حساس و غیرتی باشد خوشحال می شوند و توی دلشون یه احساس امنیت و آرامش می کنند. اگه این نیست بگین ...
    اما این غیرت ورزی باید متعادل باشه نه اینکه مثلا بیچاره زنه وقتی داره با پسرعموش صحبت عادی می کنه یه دفعه شوهرش غیرتی بشه و واکنش نشون بده. هر چیزی متعادلش خوبه. وقتی افراطی شد دلو می زنه و باعث ناراحتی میشه. غیرت بیش از حد باعث این میشه که زن فکر کنه شوهرش به تمام حرکات او شک داره ... به تمام روابط او با دیگران مشکوکه و ...
    با تشکر از شما . پیشنهاد شما راجع به عنوان صحیح بود و عنوان تصحیح گردید .

در مورد قسمت دوم صحبتهای شما باید بگویم جای بحث وجود دارد . لذا منتظر نظرات دوستان دیگر میمانم .
    *** مولا دلم هواییه ***
    میخوام بیام بین الحرمین
    اونجا که عشاق میمونن
    بگن" عباس" یا "حسین"

نوشته
    641
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    14 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    84
    آپلود
    9
    گالری
    66

بسم الله الر حمن الر حيم
    سلام عليكم و رحمة الله و انواره

اين موضوع هم مثل بسياري از موضوعات ديگر از حيث هاي مختلف قابل بررسي هست. يك موقع بحث غيرت را از نظر روانشناسي بررسي مي كنيم گاهي از جهت جامعه شناسانه و يا ممكن است اين موضوع را از حيث ديني و الهي بررسي كنيم. گرچه اين موارد كاملا از هم جدا نيستند ولي به لحاظنظري و كلاسيك نحوه ي پرداختن به موضوع و منابع لازم براي طرح و بحث فرق مي كند.
    پس ابدا نحوه ي پرداختن به موضوع بايد مشخص شود گرچه به جهت اينكه موضوع با يك روايت و كلام از معصوم آغاز شده نحوه ي بحث هم تا كمي مشخص است براي همين در مورد نحوه ي بحث روايي و ديني يك نكته عرض مي كنم.
    ببينيد روايات ما هر كدام قطره اي از يك درياي عظيم هستند و در واقع در ميانچند صد هزار و شايد ميليون ها روايت كه حقيقتا دريايي است بزرگ يك روايت بخشي از اين مجموعه است . اگر ما صرفا با توجه به يكي از اين نقل ها بحثي بكنيم مثل اين است كه ما برويم و از ميان چند هزار قانون پزشكي با استثنائات و تبصره هايش يك قانون را برداريم و بر مبناي آن نسخه داده يا به بررسي بيماري بپردازيم.
    نمي شود بايد در اينگونه بررسي ها مجموعه ي قوانين كنار هم بررسي شوند.
    ببينيد الان در باب روايات در يك موضوع مشخص حضرات معصومين در شرايط مختلف به اقتضاي آن زمان مشخص و به فرد خاص سائل با ويژگي هاي خاص خود و در حد فهم او پاسخي داده اند و در شرايط ديگر و روايات ديگر سخني ديگر. پس صرفا با طرح يك روايت يا حتي چند روايت و آيه و حديث نمي شود بررسي كرده و نتيجه گرفت بلكه در كار تحقيق و بررسي بايد تمام منابع در آن موضوع بررسي شود با روش مستدل.
    براي همين اگر كسي از دوستان زحمت اين كار را تقبل كند كه با جست و جو در سي دي هاي جامع الاحاديث و مانند آن تمام روايات و احاديث و آيات اين موضوع را استخراج و طرح كند براي نتيجه ي مطلوب تر ممنون مي شويم.

الحمد لله الذي جعلنا من المتمسّكين بولاية اميرالمومنين
    زياده عرضي نيست.
    التماس دعا
    طارق

اي حيوان ناطق بدان:
    برباد فنا تا ندهي گرد خودي را
    هرگز نتوان ديد جمال احدي را
    و بدان فرودگاه شيطان خودبيني و تكبر است براي همين است كه شيطان به عزّت خدا قسم خورد همه را اغوا كند جز مخلَصين را و ويژگي انسان با اخلاص آن است كه آنقدر محو جمال و جلال خداست كه نه در فكر و نه در عمل هيچ توجهي به خويش ندارد.
    رابطه ي عكس ميان توجّه به خدا و تكبر بسيار مهم است در مسير سعادت انسان.

[SIGPIC][/SIGPIC]

نوشته
    402
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    4

چرا کسی اینجا مطلب نمینویسه .
    این موضوع و سوال برام مهم بوده که ایجادش کردم .

من میخوام نظر اعضا رو بدونم . میخوام گره های ذهنیم باز بشه .
    ویرایش توسط NASIME BEHESHT : ۱۳۸۷/۱۰/۰۳ در ساعت ۲۱:۰۰
    *** مولا دلم هواییه ***
    میخوام بیام بین الحرمین
    اونجا که عشاق میمونن
    بگن" عباس" یا "حسین"

11. تشکرها 2

نوشته
    5,435
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    27

موضوع جالبی است...
    غیرت در مردان!

دست به دست من بده
    پا به پای من بیا
    نگو امروز مال ما
    بگو فردا رو میخوام

به لطف الهی فردا از آن ماست....

13. تشکر

نوشته
    141
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0

اینکه غیرت هم مانند هر صفت دیگری باید متعادل باشد کاملا صحیح است ولی باید توجه داشته باشیم که حد تعادل را از چه نگاهی بخواهیم. بدون شک باید متمسک به روایات ائمه در این زمینه شد.
    در جواب دوستمون "گوگوری مگوری" باید بگم اینکه زنی با پسر عموش حرف بزنه چندان هم کار درست و بدون اشکالی نیست. یادمان نرود که پسر عمو هم نامحرم است و صحبت کردن جایز نیست مگر در ضرورت

15. تشکرها 3

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)