صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: گوهر شاد خانم/ کارگر عاشق او/مسجد گوهرشاد

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  3,708
  مورد تشکر
  5,608 پست
  حضور
  15 روز 12 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  2

  گوهر شاد خانم/ کارگر عاشق او/مسجد گوهرشاد
  گوهر شاد خانم کی بود؟
  کارگر عاشق او سرانجامش چه شد؟
  مسجد گوهرشاد و کشف حجاب؟
  شیوه ساخت مسجد؟
  حقوق حیوانات و گوهرشاد خاتون چگونه بود؟


  او را بیشتر بشناسیم

 2. تشکر


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  3,708
  مورد تشکر
  5,608 پست
  حضور
  15 روز 12 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  2  آورده اند که گوهر شاد خاتون همسر شاهرخ تيمورى زنى مومن و پارسا بود

 4. تشکرها 2


 5. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  3,708
  مورد تشکر
  5,608 پست
  حضور
  15 روز 12 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  2  اول - مى خواست در کنار حرم امام رضا عليه السلام مسجدى بنا کند . چون مى خواست عمل صالحى انجام دهد به همه کارگران و معماران اعلام کرد دستمزد شما را دو برابر مى دهم ولى شرطش اين است که فقط با وضو کار کنيد و در حال کار با يکديگر مجادله و بد زبانى نکنيد و با احترام رفتار کنيد. و اخلاق اسلامى و ياد خدا را رعايت کنيد .

 6. تشکرها 3


 7. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  3,708
  مورد تشکر
  5,608 پست
  حضور
  15 روز 12 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  2  دوم - گفته اند او به کسانى که به وسيله حيوانات مصالح و بار به محل مسجد مى آورند علاوه بر دستور قبلى گفت سر راه حيوانات آب و علوفه قرار دهيد و اين زبان بسته ها را نزنيد و بگذاريد هرجا که تشنه و گرسنه بودند آب و علف بخورند . بر آنها بار سنگين نزنيد و آنها را اذيت نکنيد . اما من مزد شما را دو برابر مى دهم ....


 8. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  3,708
  مورد تشکر
  5,608 پست
  حضور
  15 روز 12 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  2  سوم - روايت کرده اند که گوهر شاد روزى طبق معمول براى سرکشى کار ها به محل مسجد رفت . در اثر باد مقنعه و حجاب او کمى کنار رفت و کارگر جوانى چهره او را ديد . جوان بيچاره دل از کف داد و عشق گوهر شاد صبر و طاقت از او ربود تا آنجا که مريض شد و و بيمارى او را به مرگ نزديک کرد.
  مادرش که احتمال از دست رفتن فرزند را جدى ديد تصميم گرفت جريان را به گوش ملکه گوهر شاد برساند .وگفت اگر جان خودم را هم از دست بدهم مهم نيست . او موضوع را به گوهر شاد گفت و منتظر عکس العمل گوهر شاد بود.

 9. تشکرها 2


 10. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  3,708
  مورد تشکر
  5,608 پست
  حضور
  15 روز 12 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  2  ملکه با خوشرويى گفت اين که مهم نيست چرا زودتر به من نگفتيد تا از ناراحتى يک بنده خدا جلو گيرى کنيم ؟ و به مادرش گفت برو به پسرت بگو من براى ازدواج با تو آماده هستم ولى فبل از آن بايد دو کار صورت بگيرد . يکى اينکه مهر من چهل روز اعتکاف توست در اين مسجد تازه ساز . اگر قبول دارى به مسجد برو و تا چهل روز فقط نماز و عبادت خدا را به جاى آور. و شرط ديگر اين است که بعد از آماده شدن تو . من بايد از شوهرم طلاق بگيرم . حال اگر تو شرط را مى پديرى کار خود را شروع کن.

  جوان عاشق وقتى پيغام گوهر شاد را شنيد از اين مژده حالش خوب شد و گفت چهل روز که چيزى نيست اگر چهل سال هم بگويى حاضرم . او رفت و مشغول نماز در مسجد شد به اميد اينکه پاداش نماز هايش ازدواج و وصال گوهر شاد باشد .
  روز چهلم گوهر شاد قاصدى فرستاد تا از حال جوان خبر بگيرد تا اگر آماده است او هم آماده طلاق باشد . قاصد به جوان گفت فردا چهل روز تو تمام مى شود و ملکه منتظر است تا اگر تو آماده هستى او هم شرط خود را انجام دهد .
  جوان عاشق که ابتدا با عشق گوهر شاد به نماز پرداخته و حالا پس از چهل روز حلاوت نماز کام او را شيرين کرده بود جواب داد : به گوهر شاد خانم بگو اولا از تو ممنونم و دوم اينکه من ديگر نيازى به ازدواج با تو ندارم.
  قاصد گفت منظورت چيست ؟ مگر تو عاشق گوهر شاد خانم نبودى ؟؟ جوان گفت آنوقت که عشق گوهر شاد من را بيمار و بى تاب کرد هنوز با معشوق حقيقى آشنا نشده بودم ولى اکنون دلم به عشق خدا مى طپد و جز او معشوقى نمى خواهم . من با خدا مانوس شدم و فقط با او آرام مى گيرم . اما از گوهر شاد هم ممنون هستم که مرا با خداوند آشنا کرد و او باعت شد تا معشوق حقيقى را پيدا کنم . .

  گوهر شاد خانم/ کارگر عاشق او/مسجد گوهرشاد


 11. تشکرها 2


 12. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  3,708
  مورد تشکر
  5,608 پست
  حضور
  15 روز 12 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  2  مسجد گوهرشاد

  حدود چهارصد سال پیش، گوهر شاد خانم، همسر شاهرخ حاکم خراسان، دستور داد تاکنار قبر امام هشتم، حضرت امام رضا علیه‏السلام ، مسجدی بسازند. حتما شما دوست‏های خوبم تا به حال وقتی به پابوس امام رضا علیه‏السلام رفتید، این مسجد رو دیدید و در آن نماز هم خواندید. راستی بچه‏ها! تا به حال چیزی راجع به قیام مسجد گوهر شاد بر ضدّرضاخان شنیدید؟ سال‏ها پیش، یک روز رضاخان دستور داد که «از امروز، زن‏ها دیگر نباید با حجاب از خانه‏ها بیرون بیایند». مردم مشهد که خیلی از این حرف ناراحت شده بودند، داخل مسجد گوهر شاد جمع شدند و بر ضد رضاخان شعار دادند. سربازهای رضاخان هم که آن وقت‏ها به آن‏ها قزّاق می‏گفتند، به مسجد حمله کردند و خیلی از مردم را به شهادت رساندند.
  رضاخان

  بچه‏های عزیز! امروز می‏خواهم یکی از ظالم‏ترین پادشاهان ایران را به شما معرّفی کنم تا بهتر با او آشنا شوید. این پادشاه ظالم، نوکرِ دشمنان مردم ایران بود و همیشه به حرف آن‏ها گوش می‏داد. او خیلی قُلدر و زورگو بود و همیشه به مردم ستم می‏کرد. تازه، او هیچ اعتقادی به اسلام و دین نداشت و می‏گفت که زن‏های مسلمان، باید بدون حجاب به کوچه و خیابان بیایند. فکر کنم حالا این موجود کثیف و بد را شناخته‏اید. بله، منظور من رضاخان است. رهبر عزیز ما، در سخنانی راجع به رضاخان، او را «مردِ قُلدر نادانِ بی‏سواد» خوانده‏اند و او را نوکر دشمنان ما معرفی کرده‏اند.
  حجاب

  راستی دختر خانم‏های با حجاب! هیچ می‏دونید برای این که شما الان بتونید در کمال آرامش، با حجاب توی کوچه وخیابان بروید، چه آدم‏های خوبی به شهادت رسیده‏اند. سال‏ها پیش وقتی رضاخان حجاب را ممنوع کرد، مشهدی‏ها توی مسجد گوهرشاد جمع شدند و رضاخان هم آن‏ها را شهید کرد. می‏دونید آن موقع چند نفر شهید عده‏ای هم زندانی شدند. توی کتاب‏های تاریخِ اون وقت‏ها نوشته شده که حدود دو هزار نفر توی یک روز شهید شدند و حدود هزار و پانصد نفر هم به وسیله مأمورهای ظالم رضاخان، به زندان افتادند.


 13. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۷
  نوشته
  164
  مورد تشکر
  409 پست
  حضور
  2 ساعت 17 دقیقه
  دریافت
  17
  آپلود
  0
  گالری
  7  قال الصادق علیه السلام:

  انّ للّه حرماً و هو مكه ألا انَّ لرسول اللّه حرماً و هو المدینة ألا و ان لامیرالمؤمنین علیه السلام حرماً و هو الكوفه الا و انَّ قم الكوفة الضغیرة ألا ان للجنة ثمانیه ابواب ثلاثه منها الى قم تقبض فیها اموأة من ولدى اسمها فاطمه بنت موسى علیهاالسلام و تدخل بشفاعتها شیعتى الجنة با جمعهم؛ خداوند حرمى دارد كه مكه است پیامبر حرمى دارد و آن مدینه است و حضرت على علیه السلام حرمى دارد و آن كوفه است و قم كوفه كوچك است كه از هشت در بهشت سه در آن به قم باز مى‌شود - زنى از فرزندان من در قم از دنیا مى‌رود كه اسمش فاطمه دختر موسى علیه السلام است و به شفاعت او همه شیعیان من وارد بهشت مى‌شوند.
  یك سال بعد از هجرت برادر، حضرت معصومه سلام الله علیها به شوق دیدار برادر و ادای رسالت زینبی و پیام ولایت به همراه عده‌اى از برادران و برادرزادگان به طرف خراسان حركت كرد و در هر شهر و محلى مورد استقبال مردم واقع مى‌شد. این جا بود كه آن حضرت نیز همچون عمه بزرگوارشان حضرت زینب سلام الله علیها پیام مظلومیت و غربت برادر گرامیشان را به مردم مؤمن و مسلمان مى‌رساندند و مخالفت خود و اهل‌بیت علیهم السلام را با حكومت حیله‌گر بنى‌عباس اظهار مى‌كرد.


 14. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۶
  نوشته
  131
  مورد تشکر
  342 پست
  حضور
  4 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  4

  خاتون گوهرشاد
  راستي مي دونستين راز اين كه اين مسجد گوهر شاد همه روزه شاهد اين همه نماز جماعته چيه؟
  اگه وقت اذان اونجا بوده باشين اين سئوال به خوبي براتون مطرح مي شه خصوصا وقتي اين اتفاق رو با مساجد ديگه مقايسه كنين مسجدي رو مي بينين شيك خيلي باكلاس بزرگ اما پراز هيچكيه سوت و كوره درش يه قفل گنده زده شده
  اما مسجد گوهر شاد تمام رواق هاش نماز جماعت داره
  راز آن را در اخلاصي كه خاتون گوهر شاد در ساختن مسجد داشت بايد جست
  مي گن اون حتي به حيواناتي كه بارمصالح مسجد رو مي آورد هم نگذاشت سختي بكشند دستورداده بود وقتي حيوانات رو بار مي زدند از مسير جوي آبي كه كنار حرم حضرت رضا عليه السلام بود حركت كنند و علوفه رو توي جوي مي انداختند حيوان به هواي علوفه مي آمد و بار رو به مقصد مي رسوند
  مي گن بناهايي كه مسجد رو ساختند از ميون بناهاي نمازشب خون انتخاب شدند
  مي گن هر رواقي كه آماده مي شد ايشون درش نماز تهيت مي خوندند
  خلاصه اخلاص چه كارها كه مي كنه اين بانو با اخلاصي كه داشت اين مسجد رو بناكرد
  خانم ها ازش ياد بگيرند از اين زن
  اين زن هست كه بهشت زيرپاشه و برروي بهشت قدم مي گذارد.
  خوشابحالش عاشق خدا بود


 15. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۸
  نوشته
  56
  مورد تشکر
  63 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  اگر با دیگرانش بود میلی
  چرا ظرف مرا بشکست لیلی
  ما کشته‌ي عشقيم و جهان مسلخ ماست
  ما بيخور و خوابيم و جهان مطبخ ماست


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود