وقتي حضرت امام مي‌فرمايند به واسطه همين تريبون است كه اسلام زنده است، پس هرگونه سوءاستفاده از اين تريبون، نكوهيده است. كسي نبايد به خود اجازه بدهد از حضور مردمي كه به خاطر امام حسين(ع) دور هم جمع شده‌اند، سوءاستفاده كند.
كد خبر: ۳۰۲۴۱تاريخ انتشار: ۱۴:۴۴ - ۰۳ دي ۱۳۸۷تعداد بازديد: ۴۹۷۹
حضرت امام، شهيد مطهري و مراجع، همواره بر زدودن تحريفات از مراسم عزاداري تأكيد داشتند.

راه چاره‌اي براي مبارزه با انحرافات در مداحي‌هابيژن نوباوه وطن در گفت‌وگو با خبرنگار «تابناك» درباره آسيب‌هايي كه مي‌تواند بر امر مداحي وارد آيد، با بيان اين مطلب اظهار داشت: در اين بازار مكاره‌اي كه ايجاد مي‌شود، هر كسي مي‌تواند دنبال منافع خودش باشد، ولي واقعيت اين است كه افراد سرشناس و چهره‌هاي وجه المله و روحانيت مبارز و روحانيوني كه مردم آنها را قبول دارند، همواره بايد مراقب باشند اين تريبوني كه مردم به آن علاقه دارند، تريبون سوءاستفاده و اغراض شخصي نيست. تريبوني كه مردم براي عزاداريش مي‌آيند، تريبوني مقدس است.

وي افزود: وقتي حضرت امام مي‌فرمايند به واسطه همين تريبون است كه اسلام زنده است، پس هرگونه سوءاستفاده از اين تريبون، نكوهيده است. كسي نبايد به خود اجازه بدهد از حضور مردمي كه به خاطر امام حسين(ع) دور هم جمع شده‌اند، سوءاستفاده كند.

اين عضو كميسيون فرهنگي مجلس در ادامه گفت: بحث‌هاي كلي هميشه در كميسيون فرهنگي مطرح شده است كه بايد بر اين مسأله نظارت داشت و آگاهي داد و از خطراتي كه ممكن است دشمن از انحراف مذهبي و اطلاعات مذهبي ايجاد كند، جلوگيري كرد.

ما ديديم كه در طول تاريخ، بسياري از مواقع انگليس‌ها به عنوان يك كشور استعماري، تلاش كرده‌اند كه مراسم عزاداري اباعبدالله(ع) را به انحراف بكشانند و حتي گاه برخي روحانيون را هم براي رسيدن به اهدافشان به خدمت گرفته‌اند؛ اما بايد يك مسأله‌اي را دقت كرد و آن اين است كه ممكن است اين حملات حساب‌نشده، به اين ماجرا آسيب هم بزند، به گونه‌اي كه يك سري افراد بدون صلاحيت كافي، مي‌آيند مداحان را زير سؤال مي‌برند؛ اين ايجاد شبهه هم خودش مي‌تواند خطرناك باشد.

نماينده مردم تهران در مجلس هشتم با تأكيد بر آگاهي دادن به مداحان گفت: من گمان نمي‌كنم در ميان مداحان ما افرادي باشند كه آگاهي لازم را داشته باشند، اشعار خوب هم در اختيارشان باشد و آن‌وقت خداي نكرده به انحراف رفته باشند. من چنين افرادي را تا به حال نديده‌ام.

وي درباره راهكاري براي زدودن آسيب‌هايي از اين مراسم گفت: بايد اشعار وزين درباره اهل بيت(ع) وجود داشته باشد و شعراي بزرگ را تقويت كرد و اشعار مناسب در اختيار مداحان گذارند.

راه چاره‌اي براي مبارزه با انحرافات در مداحي‌هاسليمان جعفرزاده، نماينده ماكو و چالدران نيز با تأكيد بر خودجوش و مردمي بودن هيأت‌هاي عزاداري به خبرنگار «تابناك» گفت: بايد اينها را قانونمند كنيم. وقتي فردي در منزلش يا مكاني براي عزاداري اباعبدالله(ع) مراسم مي‌گيرد و بايد صرفا خروجي اين مراسم، اندوخته معنوي و افزايش سرمايه معنوي شركت‌كنندگان باشد؛ بنابراين، آوردن مباحث سياسي در اين مراسم، نه تنها ارزشي ندارد، بلكه باعث زير سؤال رفتن اين مراسم معنوي نيز خواهد شد. پس به نظر من متوليان اين كارها كه امروز سازمان تبليغات اسلامي يا ‌ارگان‌هاي ديگر هستند بايد سعي كنند كه مراسم‌ها سياسي نشوند.

رئيس كميسيون اجتماعي مجلس در ادامه اظهار داشت: به تازگي تذكراتي از سوي مراجع محترم كه حافظان و نگهبانان واقعي دين و ارزش‌هاي الهي در جامعه هستند، داده شده است كه بايد از رهنمون‌ها به خوبي استفاده كرد و مجلس هم اگر صلاح ببيند، مطمئنا در اين بحث وارد خواهد شد و راهكاري ارايه خواهد داد.

وي در ادامه افزود: بايد مداحان و هيأت‌هاي ما شناسنامه‌دار شوند تا متعهد باشند كه وارد بازار سياسي نشوند، چراكه اين كار واقعا جايگاه و منزلت و شأن اين هيأت‌ها را در جامعه كمرنگ خواهد كرد. بايد مراقب مداحان هيأت‌ها بود تا اگر تخلف كردند به آنان تذكر داده و در صورت صلاحديد، حتي ادامه فعاليت آنها لغو شود؛ سازمان تبليغات اسلامي يا سازمان اوقاف و امور خيريه كه متولي اين موضوعات هستند، بايد اينها را ساماندهي كنند.

وي در پايان تأكيد كرد: مردم ما به اهل بيت عشق مي‌ورزند؛ بنابراين، بايد بسيار روي اين مسأله حساس بود. نهادهاي مسئول بايد جامعه مداحان را همچون ديگر صنف‌ها به صورت اتحاديه يا تشكل‌هايي درآورند تا بر آنها نظارت و كنترل باشد.