صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بخشش گناهان؟؟

نوشته
    54
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

بخشش گناهان؟؟

درجایی بافردی بحث می کردم وبه کل بحث اشاره نمی کنم خلاصه این بود:من نظرم این بود که عمل وسخن فردی را قبول می کنم که می دانم خوداعتقاد قلبی به موضوع دارد مثلا درمورد بازیگری که نقش یک خانم برزخی رااجرا می کند ولی من باتوجه به آنچه ازاومی دانم این نقش او به دل من نخواهد نشست و...ولی طرف مقابل من اصرار داشت تو قضاوت شخصی می کنی!د رحالی که خودم قبول ندارم !ایشان مثال داستان زیررا می زد:فردی که زن فاسدی بوده است فقط با برگرداندن یک زاهد وعدم قبول او برای رابطه جایگاه بهشتی یافته واعمال قبلی اوملاک نبوده برای قضاوت و...؟!!!!این نکته برای من سوال است از اساتید انجمن قرآنی چنین داستان هایی تاچه حد درست است؟!!!واین مطلب درحال حاضر ازافراد زیادی شنیده می شود که بله چنین وچنان باش !ولی یک کارخوب کردی ویا درمراسم محرم سینه زنی می کنی وخلاصه بخشیده می شوی وجایگاه بهشتی !!!!!!!!!!!!حقیقت این برای من خیلی مبهم شده واحساس می کنم ازعدالت دوراست یک عمر هرکسی هر کاری دلش خواست انجام دهد وفقط بایک عمل راهی بهشت شود؟!!!!!!!!!!!!!لطفا سریع وروشن جواب دهید وراهنمایی کنید بسیارممنون
    هیچ کس نمی تواند به عقب برگردد وازنو شروع کند .اما همه می توانند از همین حالا شروع کنندوپایان تازه ای بسازند

2.  

نوشته
    1,145
    حضور
    4 روز 15 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    32
    آپلود
    0
    گالری
    18

سلام علیکم.کار خدا از روی حکمت است و همه چیز ان حساب دارد و قانون مند است.چون نزدیک

ماه محرم هستیم خواستم بگم که امام حسین علیه السلام کشتی نجاتی هستند که سرعتش نسبت

به بقیه بیشتر است و خداوند به علت غیرتی که به او و عزای او دارد همیشه تخفیف های زیادی نسبت

عزاداران گناه کار حضرتش داشته است.برای نمونه می توانید به زندگی امثال رسول ترک و علی گندابی

رجوع کنید و اشک برای ابی عبد الله بسیار پاک می کند گناه و الودگی را از صحیفه دل و جان.ولی این

نباید برای ما مجال فرصت طلبی را فراهم کند که یک عمر گناه کنیم و بعد با یک اشک یا مدتی سینه

زنی بتوانیم گذشته را جبران کنیم.اوصولا مومن بین خوف رجاء هست.کسی به ما تضمینی نداده که

محرم بعدی زنده هستیم و حتی شفاعت ائمه داری قواعدی هست که تا وقتی ما با اعمال ان شرایط

را فراهم نکنیم،نمی تواینم از ان ها بهرمند شویم.انهایی که به این فکر غره شدند و بخواهند سوء

استفاده کنند اوصولا سلب توفیق می شوند که بتوانند اشکی خالصانه در عزای او داشته باشند.گرچه

حضرت در قتلگاه می خواستند به شمر هم کمک کنند ولی او خود نخواست.

بخشودگی اهل گنه در صف محشر وابسته به یک گردش چشمان حسین ع است.
    ویرایش توسط توحید صمدی : ۱۳۸۷/۱۰/۰۶ در ساعت ۰۷:۴۲
    اللهم ارزقنا حلاوت ذکرک و لقائک و الحضور عندک
    بمعرفة حججک سیما معرفة حجتک حجة ابن الحسن صلواتک علیه وعلی آبائه
    و معرفة اولیائک سیما معرفة ولیک نجم الدّین

حسن حسن زاده آملی

نوشته
    919
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

به نام خداوند بخشنده و مهربان
    صرف نظر از صحت یا عدم صحت داستان فوق، فضل و کرم خداوند بی نهایت است و از صفات جمال او رحمتی است که بر عضبش سبقت گرفته و او ارحم الراحمین و غفار الذنوب و ستار العیوب است و خود فرموده است که همه ی گناهان را می بخشد.
    اما مشروط بر اینکه گناهکار از حقیقت انسانی دور نشده باشد.
    واقعاً به سوی خدا رو آورده باشد.

اگر یک عمل از بنده ی خدا مورد قبول درگاه پروردگار قرار گیرد آن بنده اهل نجات است.
    اما مسأله این است که هیچ کس نمی داند کدام عملش مورد قبول قرار می گیرد. برای همین همیشه بین خوف و رجا هست تا وقتی که با ایمان و امید به رحمت پروردگار از دنیا برود.
    بنا براین نمی توان گفت هرکاری دلمان خواست انجام دهیم بعد یک کاری مثل گریه برای امام حسین انجام می دهیم بخشیده می شویم!!!!

به هرحال ممکن است عمل خالصانه ای موجب نجات انسان شود، اما نه به این معنا که مقام و موقعیتش مانند بیگناهان باشد.

آیات و روایات معتبر تضمینی برای بخشش قطعی گناه کار نداده اند.

امر به دست خداست

غفر الله لنا و لکم

نظر شما در باره این پیشنهاد چیه؟
    (جلسات مناظره)

موضوع مهم :
    کربلایی کاظم ساروقی، حجتی غیر قابل انکار

چگونه؟؟؟ راه های جلوگیری از مرگ تدریجی جامعه

کم گوی و گزیده گوی چون دُرّ :Sokhan: !!! تا از سُخَنت جهان شود پُر !!!
    الحذر الحذر! فَوَ الله لَقَد سَتَر، حتّی کأنَّه قد غَفَر

نوشته
    641
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    14 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    84
    آپلود
    9
    گالری
    66

بسم الله الر حمن الر حيم
    سلام عليكم و رحمةالله و انواره

ضمن تاييد توضيحات جناب خوش نظر ، در ادعيه ما و منابع عباراتي همچون (( يا مَن سَبَقَت رحمَتُه غَضَبَه يا ارحم الراحمين)) آمده كه نشان از جلوتر بودن رحمت الهي بر غضب او و سبقت بخشش او بر عذاب او دارد.
    البته گر چه عمدتا علما و بزرگان بيش تر اشاره به روايات و مطالب مربوط به سخت گيري در مورد گناه دارند كه البته به جاست و براي اين است كه مردم بهانه نكنند و بروند گناه كنند به اين بهانه كه بخشيده خواهند شد ولي بخش عمده اي از روايات در مورد بخشش خدا و ائمه ي اطهار است و اولياء خدا. به قول حجة الاسلام وحيدي مي گفتند :
    ((وقتي باب روايات شفاعت حضرت زهراء را انسان مي خواند نا خودآگاه مي گويد پس كي به جهنّم مي رود؟ و به نظر مي رسد كه شيطان هم كم كم براي شفاعت شدن و به بهشت رفتن اميدوار مي شود.(البته براي درك عظمت شفاعت حضرت به شوخي مي فرمودند.)))

براي همين بايد آن دسته از روايات را هم دانست. ولي در اين باب اختلاف هست بعضي علما معتقدند هر كس كه محبّت به اهل بيت داشته باشد اهل نجات است و بعضي شيعيان حتي اسمي هم به بهشت مي روند .لي عده اي معتقدند ملاك تشيع و ايمان عدم گناه است نه صرف محبّت آن هم ظاهري.

با طرح اين موضوع من هم مشتاق شدم تحقيقي كنم به زودي با كمي تحقيق بيش تر و صحبت با اساتيد مطلبي كامل تر اگر شد مطرح مي كنم.
    ان شا الله

الحمد لله الذي جعلنا من المتمسّكين بولاية اميرالمومنين
    زياده عرضي نيست.
    التماس دعا
    طارق

ویرایش توسط طارق : ۱۳۸۷/۱۰/۰۹ در ساعت ۲۳:۱۶
    اي حيوان ناطق بدان:
    برباد فنا تا ندهي گرد خودي را
    هرگز نتوان ديد جمال احدي را
    و بدان فرودگاه شيطان خودبيني و تكبر است براي همين است كه شيطان به عزّت خدا قسم خورد همه را اغوا كند جز مخلَصين را و ويژگي انسان با اخلاص آن است كه آنقدر محو جمال و جلال خداست كه نه در فكر و نه در عمل هيچ توجهي به خويش ندارد.
    رابطه ي عكس ميان توجّه به خدا و تكبر بسيار مهم است در مسير سعادت انسان.

[SIGPIC][/SIGPIC]

نوشته
    54
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

متشکرم از دوستان مزمل،خوش نظروطارق نسبت به سوال حقیر ،ولی باید بگویم که 100 درصد قانع نشدم باز هم منتظر جواب های بیشتر هستم بسیار ممنون
    ویرایش توسط منیر87 : ۱۳۸۷/۱۰/۱۳ در ساعت ۰۶:۵۸

نوشته
    1,758
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام خانم منیر،

فکر کنم که شما دو سوال متفاوت مطرح کرده اید:
    ۱- تاثیر حرف افرادی که خودشون سیگار میکشن و بعد نهی از سیگار میکنن.
    ۲- چگونه ممکن یک فرد سیگاری ترک سیگار کنه. در حالیکه اشخاصی بودند که از اول عمر سیگاری نبودند و یک نفر با وجود اینکه سیگاری بوده بعد ترک کرده. آیا این با عدل خدا در تظاده...
    -----

من جواب سوال دومم شما را سعی میکنم بدم:

من هم قبلا این سوال مدت زیادی ذهنم را به خودش مشغول کرده بود.

اولا : هیچ کدوم از ما ها زندگی صد در صد بدون گناه نداشته ایم و اگر کسی بخواد این اعتراض را به پروردگار بکنه ائمه هستند و معصومین نه ما!

دوما : خدا کینه ای نیستند اگه یک نفر مردانه تصمیم بگیره تغییر پیدا بکنه بدون هیچ شکی خدا میبخشندش.

سوما : اگر یک نفر گناه بکنه و فقط لقه لقه زبانش شده باشه که بگه استغفرالله بدون اینکه هیچ احساس شرمی داشته باشه فقط خودش را مسخره کرده.

چهارما : اگر یک ماهی را شما ببینی داره میمره چطور ناراحت میشید ولی وقتی یک نفر از انسانها را ببینید که مرده بوده و حالا زنده ناراحت!

پنجم : مثلا من یک پولی دارم و بعد میگم هر کسی کار کرد بهش مقداری از این پول میدم و بعدش هم دلم میخواد به یک نفر کمک کنم چون احساس میکنم که توانایی کار کردن نداره اون وقت شما ناراحت میشی که چرا من به اون شخص از پول خودم دادم!

ششم : (این یکی را با دقت بخونید)

بهشت و جهنم میتونه خود ما هم باشیم و احتیاجی به جهنم و بهشت بیرونی نداشته باشیم!

زمانی که یک سری کارهایی که پروردگار خبر داشتند اگر ما انجام بدیم درونمون بهشت میشه بهمون دستور دادند که انجام بدیم و با انجام دادن اونها هست که میتونیم درونمون را به بهشتی تبدیل کنیم.

جهنم هم همینطور. وقتی یک نفر عصبانی میشه قبل از اینکه بتونه اون شعله عصبانیتش را به دیگری منتقل کنه خودش آتش میگیره و همینطور حسد و غیره....

-----------

علت اینکه ما میگیم که که آیا این با عدل خدا جور در میاد که یک نفر عمری گناه کنه و بعد بره بهشت این هست که فکر میکنم اون شخص الان در "بهشت" هست و بعد هم به بهشت میره در حالیکه عمری در "جهنم" هست.

---------

در پایان چه بسا "ما" به یک سری گناهکار حرفه ای تبدیل شده باشیم و اصلا احساس نکنیم که واقعا باید برگردیم بسوی خدا و خدایی بشیم ولی همون فاسق و فاجر قبل از مرگشون یک هو یک شب متحول بشه و بمیره.

---------

در ضمن اگر قرار به عدل پروردگار بود که طبق آیه قرآن هیچ جنبنده ای در روی زمین باقی نمیموند.

-------

من فردی را دیدم که مسجد میگردونه ولی به راحتی زخم زبان میزنه، به راحتی غیبت میکنه، به راحتی دروغ میگه....

فرد دیگه ای را دیدم که برای خودش یک دینی درست کرده بود ولی فاسد بود....

بنابرین یکی دو تا نماز که خوندیم تمام مردم کره زمین را جهنمی و خودمون را بهشتی فرض نکنیم چه بسا که تا لحظه مرگ اینقدر سخت بشه برای ما که دینمون را از دست بدیم و اون آدم توبه واقعی بکنه و برگرده. فکرش را بکنید که چقدر خجالت آور هست که ما ایستاده باشیم و اون بره بهشت و ما بریم جهنم.

------

راستی،

شیطان فکر میکنید چی گفت؟

شیطان گفت من این همه نماز خوندم حالا بیام به یک موجود پستی مثل این سجده کنم و حاظر نشد ببینه که اون شخص ازش بالاتر رفته بنابرین سقوط کرد.

حالا ما هم چه بسا داریم ظاهر را نگاه میکنیم و همون شخص پست یک روز در یکی از این عذاداریها متحول بشه و از ما ایکه هرگز نتونستیم بهش اجازه برگشت بدیم بالاتر بره. و ما حتی سقوط کنیم.

طیب
    ویرایش توسط طیب : ۱۳۸۷/۱۰/۱۳ در ساعت ۰۹:۰۰
    هر معرفتى كـــه بوىِ هستىِ تو داد *** ديوى است به ره، از آن حذر بايد كرد

سبحه بر کف، توبه بر لب،دل پر از شوق گناه/ معصيت را خنده مي آيد ز استغفار ما

أَلَيْسَ الصُّبْحُ بِقَرِيبٍ

نوشته
    54
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

ممنون ازپاسخ شما جناب طیب خان،پاسخ های شما درنوع خودش قابل تامل بود ،ولی من احساس کردم که شما به سوال من انتقاد دارید ؟!ولی خوب دفاع نمی کنم اما سوال است دیگر به ذهن انسان می رسد ؟؟؟؟!تازه این جالب است که بگویم دیروز که روز اربعین سالار شهیدان بود.درحالی که دراتوبوس شرکت واحد بودم درخیابانی از شهر ،اتوبوس لحظه ای توقف کرد وشاگرد راننده پیاده شد ومن که دقت کردم متوجه شدم چون غذای نذری می دادند اتوبوس توقف کرده وشاگرد راننده رفته غذابگیرد؟!من ازهمان داخل خط واحد دیدم خانم صاحب خانه بدون حتی یک روسری جلوی درب منزل خود با پوشش نامناسب درحال توزیع غذای نذری است؟!شما وبقیه دوستان دراین مورد نظر بدهید .آیا غذا گرفتن از این خانه وخانم اشکال دارد یا نه؟؟؟!!! من که خودم کلی داغ کرده بودم از این صحنه ؟!!!!!!!!!!شما چه فکر می کنید ؟؟؟؟؟؟؟؟

9. تشکر

نوشته
    919
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط منیر87 نمایش پست
    ممنون ازپاسخ شما جناب طیب خان،پاسخ های شما درنوع خودش قابل تامل بود ،ولی من احساس کردم که شما به سوال من انتقاد دارید ؟!ولی خوب دفاع نمی کنم اما سوال است دیگر به ذهن انسان می رسد ؟؟؟؟!تازه این جالب است که بگویم دیروز که روز اربعین سالار شهیدان بود.درحالی که دراتوبوس شرکت واحد بودم درخیابانی از شهر ،اتوبوس لحظه ای توقف کرد وشاگرد راننده پیاده شد ومن که دقت کردم متوجه شدم چون غذای نذری می دادند اتوبوس توقف کرده وشاگرد راننده رفته غذابگیرد؟!من ازهمان داخل خط واحد دیدم خانم صاحب خانه بدون حتی یک روسری جلوی درب منزل خود با پوشش نامناسب درحال توزیع غذای نذری است؟!شما وبقیه دوستان دراین مورد نظر بدهید .آیا غذا گرفتن از این خانه وخانم اشکال دارد یا نه؟؟؟!!! من که خودم کلی داغ کرده بودم از این صحنه ؟!!!!!!!!!!شما چه فکر می کنید ؟؟؟؟؟؟؟؟

احتمالا مسیحی بوده ولی با این حال باید به قوانین احترام می گذاشت و مراعات می کرد.
    البته افراد بی تفاوت و بی بخار هم که اونجا بودند بی تقصیر نیستند.
    !!

ویرایش توسط khoshnazar : ۱۳۸۷/۱۱/۲۹ در ساعت ۲۲:۵۳
    نظر شما در باره این پیشنهاد چیه؟
    (جلسات مناظره)

موضوع مهم :
    کربلایی کاظم ساروقی، حجتی غیر قابل انکار

چگونه؟؟؟ راه های جلوگیری از مرگ تدریجی جامعه

کم گوی و گزیده گوی چون دُرّ :Sokhan: !!! تا از سُخَنت جهان شود پُر !!!
    الحذر الحذر! فَوَ الله لَقَد سَتَر، حتّی کأنَّه قد غَفَر

11. تشکرها 3

نوشته
    53
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

به نام خداوند بخشاينده مهربان

قسم به عصر،كه انسان همه در خسارت و زيان است،مگر آنان كه به خدا ايمان آورده و نيكو كار شدند و به درستي و راستي و پايداري در دين يكديگر را سفارش كردند.(سوره عصر)

...پس در آن روز كمترين ظلمي به هيچكس نشود وجز آنچه عمل كرده اند ابدا جزايي نخواهند يافت(آيه 54 سوره يس)

13. تشکرها 3

نوشته
    1,758
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام خدمت سرکار منیر،

ممنون ازپاسخ شما جناب طیب خان،پاسخ های شما درنوع خودش قابل تامل بود ،ولی من احساس کردم که شما به سوال من انتقاد دارید ؟!ولی خوب دفاع نمی کنم اما سوال است دیگر به ذهن انسان می رسد ؟؟؟؟!

نقل قول نوشته اصلی توسط طیب نمایش پست
    سلام خانم منیر،

فکر کنم که شما دو سوال متفاوت مطرح کرده اید:
    ۱- تاثیر حرف افرادی که خودشون سیگار میکشن و بعد نهی از سیگار میکنن.
    ۲- چگونه ممکن یک فرد سیگاری ترک سیگار کنه. در حالیکه اشخاصی بودند که از اول عمر سیگاری نبودند و یک نفر با وجود اینکه سیگاری بوده بعد ترک کرده. آیا این با عدل خدا در تظاده...
    -----

من جواب سوال دومم شما را سعی میکنم بدم:

اما خوب حال شما سوال دیگری مطرح می فرمایید که آیا این افراد سعادتمند؟ خیلی واضح جواب. نه اگر توبه نکنه. (لطفا به تفسیر سوره عنکبوت که در همین سایت هست مراجعه کنید.)

ببینید ما ممکن دچار استدراج بشیم یعنی خوشحال باشیم که میریم مکه و از اون طرف ربا بخوریم...اگر در یک چنین حالتی باشیم چون شاید هیچگاه متوجه نشیم هیچگاه توبه نمیکنیم. البته بدون شک افرادی هم که ببینند و امر به معروف نکنند بخاطر بی تفاوتی نسبت به آینده یک نفر و غیره شامل عذاب الهی میشند. بهترین امر به معروف اینجا شاید نگرفتن غذای نذری بود. اگه اون شخص مسلمان بوده.

حالا راستی من خان برره بالا هستم یا پایین؟

یا علی
    طیب
    ویرایش توسط طیب : ۱۳۸۷/۱۱/۳۰ در ساعت ۱۰:۵۸
    هر معرفتى كـــه بوىِ هستىِ تو داد *** ديوى است به ره، از آن حذر بايد كرد

سبحه بر کف، توبه بر لب،دل پر از شوق گناه/ معصيت را خنده مي آيد ز استغفار ما

أَلَيْسَ الصُّبْحُ بِقَرِيبٍ

15. تشکرها 3

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)