صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اعجاز قرآن کريم چشمه های دانش است

نوشته
    10,035
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    17 روز 15 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    2

اعجاز قرآن کريم چشمه های دانش است

اعجاز قرآن کريم چشمه های دانش استاعجاز قرآن کريم چشمه های دانش استاعجاز قرآن کريم چشمه های دانش استاعجاز قرآن کريم چشمه های دانش استاعجاز قرآن کريم چشمه های دانش استالدكتور منصور العبادي
    قرآن معجزه پيامبر اسلام ودليل زنده حقانيت راه اوست. قرآن كريم تنها معجزه حاضر در عصر ماست كه گواه هميشه صادق اسلام و راهنماي انسانها است.
    إِنَّ فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ لَآيَاتٍ لِّلْمُؤْمِنِينَ وَفِي خَلْقِكُمْ وَمَا يَبُثُّ مِن دَابَّةٍ آيَاتٌ لِّقَوْمٍ يُوقِنُونَ وَاخْتِلَافِ اللَّيْلِ وَالنَّهَارِ وَمَا أَنزَلَ اللَّهُ مِنَ السَّمَاءِ مِن رِّزْقٍ فَأَحْيَا بِهِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا وَتَصْرِيفِ الرِّيَاحِ آيَاتٌ لِّقَوْمٍ يَعْقِلُونَ [الجاثية : 2-5]اعجاز قرآن کريم چشمه های دانش است
    بدون شک در آسمانها وزمين دلائل ونشانه های فراوانی ( بروجود خدا) است برای مؤمنان که آنانرا سوی توحيد رهبری می کند،وهمچنين در آفرينش خودتان ( بدن زيبا وآراسته ودستگاههای داخلی پيچيده واسرار انگيز: رشته های ارتباطی سلسله اعصاب،رگها ومويرگها،مغز، سلولها،گردش خون خصال وصفات ويژه،وتنوع خلقت وفطرت ظاهری وباطنی هريک از افراد بشر) ونيز در آفرينش اين همه جنبندگان که خداوند در سراسر زمين پرکنده ميسازد ( از موجودات ذره بينی گرفته تا حيوانات غول پيکر،با ويژگيهای گوناگون وساختارهای جوراجور والوان واشکال رنگارنگ)نشانه های بزرگ ودلائل قوی است برای آنان که اهل يقين هستند.
    همچنين باراني كه خداوند متعال از آسمان نازل كرده و بواسطه آن زمين مرده را زنده مي سازد وهمچنين درمتوجه ساختن و گردانيدن بادها ازسويي به سويي ديگر دلايل و شواهد زيادي است كه صاحبان عقل و فهم را بدين حق معترف مي نمايد.
    در قرآن كريم آيات بسياري است كه انسان را به تفكر در آفرينش آسمان و خورشيد و ماه و ستارگان و زمين و كوهها و درياها ونباتات و حيوانات و انسان دعوت مي كند و نظام -شگفت آوري را كه در هر يك از انواع حكومت مي كند، گوشزد مي فرمايد .
    براستي نيز دستگاه آفرينش و نظامي كه فعاليتهاي گوناگون جهان را به سوي هدفهاي آفرينش و آرمانهاي هستي پيش مي راند بسيار شگفت آور و حيرت بخش است .
    دانه گندم از آن لحظه كه در شكم خاك قرار مي گيرد و پس از آن شكفته شده ونوك سبزي بيرون مي دهد و نيز ريشه خودرا به دل خاك مي فرستد ، بوته اي داراي سنبل مي شود تا وقتي كه به سرمنزل مقصود برسد ، سازمان هايي بس بزرگ و پهناور بكار مي افتد كه عقل از مشاهده عظمت آن متحير مي شود .
    نيروهاي اسرار آميزي كه در آن دانه به وديعه گذاشته شده و هچنين خورشيد وماه و زمين هركدام با حركتها و قواي نهفته خود ( با ايجاد فصول سال و روز شب وپديده هايي مانند ابر و باد وباران و)در پيدايش يك بوته گندم بكار مي آيند تا اين پديده تازه را براي رساندن به آخرين مرحله رشد ونمو خود پرستاري نمايند .

مشاهده اجزاء بهم پيوسته اين جهان پهناور و گردش عمومي حيرت انگيز آن و نظام هاي جزئي خيره كننده و مرتبط به هم كه در هر گوشه و كنار آن در جريان است و در نتيجه هريك از انواع پديده ها را به سوي هدف خاص و مقصد ويژه خود با نهايت نظم و ترتيب هدايت مي نمايد ، براي هر انسان خردمندي روشن مي سازد كه جهان هستي و هر چه درآنست در وجود و بقاء خود از يك وجود و مقام فنا ناپذيري سرچشمه مي گيرد كه با قدرت بيكران و علم بي پايان خود جهان را آفريده است و هر يك از آفريده ها را در مهد پرورش قرار داده و با عنايت خاص خود به سوي مقصد كماليش سوق مي دهد .

یَا إِلَهِی وَ سَیِّدِی وَ مَوْلاَیَ وَ رَبِّی صَبَرْتُ عَلَى عَذَابِکَ فَکَیْفَ أَصْبِرُ عَلَى فِرَاقِکَ

اگه مي خواي اهل آسمون بهت رحم كنن به اهل زمين رحم كن

2.  

نوشته
    22
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

ضمن تشکر از مطلب شما
    بله در جهان هستی نظم خاصی برقرار هست اما در کنارش بی نظمی هم زیاد هست، تقریبا هیچ کدوم از این مواردی که به عنوان نظم بهشون اشاره شده همیشه منظم کار نمیکنند و خیلی مواقع در کار اونها اختلال هم به وجود میاد.

نوشته
    909
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 53 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    2

نقل قول نوشته اصلی توسط جوینده نمایش پست
    ضمن تشکر از مطلب شما
    بله در جهان هستی نظم خاصی برقرار هست اما در کنارش بی نظمی هم زیاد هست، تقریبا هیچ کدوم از این مواردی که به عنوان نظم بهشون اشاره شده همیشه منظم کار نمیکنند و خیلی مواقع در کار اونها اختلال هم به وجود میاد.
    هیچ پدیده ای در این جهان بی دلیل اتفاق نمی افته .
    قطعا بسیاری از پدیده ها در نظر ما بی نظمی به حساب میان
    .
    يارب نظر تو برنگردد!

گفتم يارب مرا براتي بفرست ... توفان زده ام فلك نجاتي بفرست .. .گفتند كه با زمزمه ي يا مهدي .. .نذر گل نرگس صلواتي بفرست

تکيه برتقوا ودانش درطريقت كافريست
    راهرو گرصد هنر دارد،توكل بايدش

5. تشکر

نوشته
    22
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط a3emoon نمایش پست
    هیچ پدیده ای در این جهان بی دلیل اتفاق نمی افته .
    قطعا بسیاری از پدیده ها در نظر ما بی نظمی به حساب میان .
    از اینکه نظر دادید ممنونم
    من هم عرض نکردم بی دلیل اتفاق میوفته، تقریبا همه پدیده ها برای اتفاق افتادن دلیل دارند اما همیشه این پدیده ها مثبت و بر اساس نظم نیستند.
    شما اگر قدرت درک نظم رو دارید پس باید قدرت درک بی نظمی رو هم تا حدودی داشته باشید.
    همه انسان ها از ابتدا سالم و زیبا به دنیا میاند؟ خیر
    همه باران ها همیشه در زمین های کشاورزی و مناطقی که به آب نیاز دارند به وجود میاند؟ و همیشه بارندگی به میزان لازم هست؟ اگر بله پس چرا ما سد و کانال های عبور آب درست میکنیم.
    این جانداران مفیدی که هر از گاهی نسل دسته ای از اونها منقرض میشه آیا دیگه برای بقای زمین لازم نبودند؟ اگر نبودند پس چرا انسان تلاش میکنه از انقراضشون جلوگیری کنه؟
    آیا همیشه باد ها با سرعت مناسب حرکت میکنند؟ اگر بله پس چرا ما بادگیر میسازیم؟ یا با درختکاری سرعت باد رو کاهش میدهیم؟
    شما خیلی راحت میتونید خودتون رو گول بزنید و بگید همه این پدیده ها یه جوری نظم دارند و به پیشرفت جهان به سوی مقصد نهایی کمک میکنند اما در حقیقت این مقدار نظم اندک ( در برابر نظمی که خدا میتونه به وجود بیاره ) فقط برای بقای انسان ها تا حدی کافیست نه برای پیشرفت انسان.
    هیچ دلیلی وجود نداره که خدا زمین رو طوری برای انسان بیافرینه که انسان بتونه راحت به کمال برسه، ظاهرا شما فراموش کردید که انسان به خاطر کار خطایی که انجام داده بود به زمین وارد شد. این جریمه انسان بود، اگر قرار بود که انسان برای جریمه به جایی وارد بشه که همه چیز سر جاش و منظم هست که نمیشد جریمه دیگه، میشد همون بهشت.
    منظور من این هست:
    اون جایی که سراسر نظم و ترتیب هست و همه چیز درست در جای خودش قرار داره اسمش بهشت هست نه این جهانی که ما درونش هستیم.
    در جهان ما شاید بشه با پیشرفت علم همه چیز رو کم کم به نظم خاص خودش برسونیم اما در حال حاضر بی نظمی و مواردی که مانع پیشرفت انسان میشند به روشنی دیده میشه.
    وجود اون مقدار نظم که در بالا اشاره شد لازمه بقای انسان در این جهان هست نه برای اینکه انسان به سمت پیشرفت سوق داده بشه، در این جهان انسان خودش باید با کسب علم پیشرفت کنه و جهان رو آباد کنه. مطمئن باشید اگر در این جهان همه چیز بر اساس نظم بود هیچ انسانی برای تغییر جهان تلاش نمیکرد، همونطور که شما اگر به بهشت برید برای تغییر دادن بهشت تلاشی نخواهید کرد.

7. تشکر

نوشته
    909
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 53 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    2

از اینکه نظر دادید ممنونم
    من هم عرض نکردم بی دلیل اتفاق میوفته، تقریبا همه پدیده ها برای اتفاق افتادن دلیل دارند اما همیشه این پدیده ها مثبت و بر اساس نظم نیستند.
    شما اگر قدرت درک نظم رو دارید پس باید قدرت درک بی نظمی رو هم تا حدودی داشته باشید.
    همه انسان ها از ابتدا سالم و زیبا به دنیا میاند؟ خیر
    همه باران ها همیشه در زمین های کشاورزی و مناطقی که به آب نیاز دارند به وجود میاند؟ و همیشه بارندگی به میزان لازم هست؟ اگر بله پس چرا ما سد و کانال های عبور آب درست میکنیم.
    این جانداران مفیدی که هر از گاهی نسل دسته ای از اونها منقرض میشه آیا دیگه برای بقای زمین لازم نبودند؟ اگر نبودند پس چرا انسان تلاش میکنه از انقراضشون جلوگیری کنه؟
    آیا همیشه باد ها با سرعت مناسب حرکت میکنند؟ اگر بله پس چرا ما بادگیر میسازیم؟ یا با درختکاری سرعت باد رو کاهش میدهیم؟
    شما خیلی راحت میتونید خودتون رو گول بزنید و بگید همه این پدیده ها یه جوری نظم دارند و به پیشرفت جهان به سوی مقصد نهایی کمک میکنند اما در حقیقت این مقدار نظم اندک ( در برابر نظمی که خدا میتونه به وجود بیاره ) فقط برای بقای انسان ها تا حدی کافیست نه برای پیشرفت انسان.
    هیچ دلیلی وجود نداره که خدا زمین رو طوری برای انسان بیافرینه که انسان بتونه راحت به کمال برسه، ظاهرا شما فراموش کردید که انسان به خاطر کار خطایی که انجام داده بود به زمین وارد شد. این جریمه انسان بود، اگر قرار بود که انسان برای جریمه به جایی وارد بشه که همه چیز سر جاش و منظم هست که نمیشد جریمه دیگه، میشد همون بهشت.
    منظور من این هست:
    اون جایی که سراسر نظم و ترتیب هست و همه چیز درست در جای خودش قرار داره اسمش بهشت هست نه این جهانی که ما درونش هستیم.
    در جهان ما شاید بشه با پیشرفت علم همه چیز رو کم کم به نظم خاص خودش برسونیم اما در حال حاضر بی نظمی و مواردی که مانع پیشرفت انسان میشند به روشنی دیده میشه.
    وجود اون مقدار نظم که در بالا اشاره شد لازمه بقای انسان در این جهان هست نه برای اینکه انسان به سمت پیشرفت سوق داده بشه، در این جهان انسان خودش باید با کسب علم پیشرفت کنه و جهان رو آباد کنه. مطمئن باشید اگر در این جهان همه چیز بر اساس نظم بود هیچ انسانی برای تغییر جهان تلاش نمیکرد، همونطور که شما اگر به بهشت برید برای تغییر دادن بهشت تلاشی نخواهید کرد.
    منم از این که نظر دادید ممنونم. امیدوارم کمی از طعنه ها کم کنید . فکر نمی کنم دلیلی وجود داشته باشه که من بخوام خودمو گول بزنم .

برخلاف نظر شما این جهان سرارسر نظم هست و اتفاقا برای پیشرفت و تکامل بشره و برای آماده شدن برای ورود به جهان باقی .
    در مقایسه شما در نظم بین این جهان و بهشت فکر نمی کنم هیچ ربطی وجودداشته باشه.
    به نظر شما اگر خدا می خواست این جهان رو بی نظم بیافرینه تا مارو تنبیه کنه می گفت زمین را مهد شما قرار دادیم ؟!
    یا شب و روز رو برای آرامش شما قرار دادیم؟
    همچنین باد ها و ابها و باران ها
    و...........
    شما هم مثل این که فراموش کردید خلیفه خدا در زمین هستید

ابر و باد و مه و خورشید و فلک د ر کارند
    تا تو نانی به کف آری و به غفلت نخوری

همه چیز برای امتحان بشر و بسیاری از گناهان باعث ایجاد بی نظمی هستند مثلا بعضی گناهان باعث می شوند باران نباره .

در مورد چیزهایی هم که شما به عنوان بی نظمی ازشون یاد کردید قطعا به وجود آورنده ی این بی نظمی ها انسان هست نه خداوند.
    مثلا با تغییراتی که بشر در طبیعت و زندگی طبیعی حیوانات و گیهان به وجود اورده با عث انقراض بسیاری از اون ها شده و حالا داره سعی میکنه تا با حفاظت از مناطق با قی مانده از انقراضشون جلو گیری کنه .
    اگر حتی این مورد رو هم در نظر نگیریم تنازع بقاء دلیل بر بی نظمی هست؟
    خداوند به انسان عقل داده تا با استفاده از عقلش و منابعی که در دست داره بتونه بهتر زندگی کنه اما این خوده انسانه که از بسیاری نعمت های خداوند سوء استفاده می کنه و باعث بی نظمی در جهان می شه .
    نمونش گازهای گل خانه ای و گرم شدن زمین که مثلا بارش باران و بادها رو تحت تاثیر قرار داده و خیلی نمونه های دیگه

سایر دوستان اگر نظری دارند دریغ نکنند
    يارب نظر تو برنگردد!

گفتم يارب مرا براتي بفرست ... توفان زده ام فلك نجاتي بفرست .. .گفتند كه با زمزمه ي يا مهدي .. .نذر گل نرگس صلواتي بفرست

9. تشکرها 3

نوشته
    850
    حضور
    35 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    9

با سلام
    ضمن تشکر از سرکارخانم آسمون وجناب جوینده ....وضمن تأیید دیدگاه حاکمیت نظم بر جهان هستی ؛ لازم می دانم در پاسخ به ایراداتی که بر نظم جهان هستی شد مطالبی را عرض کنم.
    در جهان هستی دو نوع حالت برای زندگی ها حاکم است 1- حالت طبیعی وتکوینی 2- حالت اختیاری وقراردادی
    در حالت دوم بله ممکنه بی نظمی هایی باشه که اساس این بی نظمی ها بازگشتش به بی نظمی هایی است که از انسانها به خاطر عدم درکشان از قوانین عالم هستی رخ می دهد.اما در حالت اول که به صورت تکوینی است اصلا شاهد بی نظمی نیستیم چون ناظم آنها خداست .وخداست که با تدبیرش این جهان را اداره می کند.
    اگر بی نظمیی را در صورت طبیعی اش کسی ادعا کند ؛ این به خاطر عدم آگاهی به حکمت آن امر است . به طور مثال رشد علف هاي هرز اگر چه براي ما انسان ها خوشايند نباشد اما براي استتار خزندگان و تأمين غذاي چرندگان مفيد است و زلزله ها و آتش فشان ها موجب بالا آمدن مواد پرارزش زمين و فعل و انفعالات مي شود به طور مثال به دنبال اين کنش و واکنش هاست که فسيل ها تبديل به نفت و زغال سنگ و... مي شود و به تجربه ثابت شد که پالايش هاي طبيعي، و تغذيه و شکار طبيعي، سيکل موجودات را با بقاء انواع به خوبي اداره کرده است و آنچه تهديد کننده است دخالت فزون طلبي انسان است.
    پس در نتیجه اصلا بی نظمی در عالم هستی نیست واگر هم کسی ادعا کند ؛ به خاطر عدم آگاهی او از اسرار عالم هستی است.
    موفق باشید

مولایم علی فرموند:
    يابُنَىَّ اِصبِر عَلَى الحقِ وَ اِن كانَ مُرّا; اى پسر جان! در راه حق صبور و مقاوم باش گرچه تلخ و رنج آور باشد.
    هرگز گمان مبر زخیال تو غافلم ،گرمانده ام خموش ، خدا داند ودلم.....
    چون عاقبت همه امور با خداست همه چیز را به او واگذار کردم.

11. تشکر

نوشته
    22
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

درود
    پاسخ مختصر به a3moon عزیز:
    ببخشید اگر بی احترامی شد سعی میکنم تکرار نشه.
    اگرچه با بسیاری از پاسخ های شما موافق و با مقداریش هم مخالف هستم اما فقط این رو مینویسم:
    اینکه انسان در خیلی از بی نظمی ها نقش داره درست، اما زمان ماموت ها و دایناسورها انسان کجا بود که بخواد بی نظمی ایجاد کنه؟ حالا اگر به نظر شما اینکه جانداران مختلف به دلیل سوانح طبیعی و تغییرات آب و هوایی نابود میشند بی نظمی نیست، یا اینکه جانداران برای سیر کردن شکم خودشون جون یک جاندار دیگه رو میگیرند بی نظمی به حساب نمیاد حرفش جدا هست.
    ---------------------
    پاسخ به askari110 عزیز:
    پس با این حساب نظر شما باید این باشه که این جهان به بهترین شکل ممکن آفریده شده و خدا نمیتونسته دیگه بهتر از این توی این جهان نظم برقرار کنه درسته؟

13. تشکر

نوشته
    909
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 53 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    2

درود
    پاسخ مختصر به a3moon عزیز:
    ببخشید اگر بی احترامی شد سعی میکنم تکرار نشه.
    اگرچه با بسیاری از پاسخ های شما موافق و با مقداریش هم مخالف هستم اما فقط این رو مینویسم:
    اینکه انسان در خیلی از بی نظمی ها نقش داره درست، اما زمان ماموت ها و دایناسورها انسان کجا بود که بخواد بی نظمی ایجاد کنه؟ حالا اگر به نظر شما اینکه جانداران مختلف به دلیل سوانح طبیعی و تغییرات آب و هوایی نابود میشند بی نظمی نیست، یا اینکه جانداران برای سیر کردن شکم خودشون جون یک جاندار دیگه رو میگیرند بی نظمی به حساب نمیاد حرفش جدا هست.
    ---------------------

با تشکر از شما

در مورد زمان دایناسورها قبلا به اصل تنازع بقا اشاره کردم .بنابراین حتی بدون وجود انسان هم انقراض به وجود میاد .
    نمی دونم چرا شما نابود شدن بعضی حیوانات رو در اثر سوانح طبیعی بی نظمی می دونید . در صورتی که اتفاقا نظم رو نشون می ده چرا که در اثر همین موضوع به طور مثال جانوران قوی تر ادامه زندگی می دن و یا پوشش زمین به طریقی تغییر می کنه که شرایط برای ادامه زندگی تعدادی محیا می شه که قبلا در اقلیت بودن
    در مورد خورده شدن حیوانات به دست یکدیگر هم همین طوره که همه ی این ها با عث تعادل در جمعیت گروه های مختلف می شه . چون اگه این طور نبود کره زمین از جمعیت انسان و حیوان منفجر می شد!

يارب نظر تو برنگردد!

نوشته
    22
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

ظاهرا نظرات ما متفاوت هست و تغییر هم نمیکنه، نظرات و اعتقادات شما و دیگر دوستان برای من قابل احترام هست.
    از شما و سایر دوستان به خاطر اینکه با صبر و احترام پاسخ دادید ممنونم.
    موفق باشید.

نوشته
    909
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 53 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    2

ظاهرا نظرات ما متفاوت هست و تغییر هم نمیکنه، نظرات و اعتقادات شما و دیگر دوستان برای من قابل احترام هست.
    از شما و سایر دوستان به خاطر اینکه با صبر و احترام پاسخ دادید ممنونم.
    موفق باشید.
    بنده نظرات خودم رو دادم و علت و دلایل مربوط رو هم ذکر کردم.
    شما هم دلایلتون رو برای مواردی که می گید بی نظمی هست ذکر کنید . شاید این جوری به نتیجه برسید.
    این که فقط بگید فلان موارد نشان دهنده بی نظمی هستند به جایی نمی رسید .
    موفق باشید

يارب نظر تو برنگردد!

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری