صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: موانع ديدار حضرت ولي عصر (عج)

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۷
  نوشته
  10,035
  مورد تشکر
  25,834 پست
  حضور
  17 روز 15 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  2

  موانع ديدار حضرت ولي عصر (عج)
  هى .... هر سال و هر جمعه همين حرفها را مي زنيم ولي اي كاش و اي كاش به جاي اين همه حرف يك كم عمل مي كرديم و به دنبال رفع موانع ظهوروديدار ان حضرت مي رفتيم.
  توي اين مطلب مهمترين موانعي را كه بزرگان ذكر كرده اند اورديم تا شيفتگان وصال خود را از اين موانع رها بخشند و ره به كويش برند.
  موانع شناختي
  نداشتن درك وفهم صحيح از احكام ومعارف كه موجب ناراحتي حضرت ولي عصر (عج) مي شود.
  حضرت در توقيع شريفي به محمد بن علي بن كرخي مي فرمايد:
  «اي محمد پسر علي ،نادانان شيعه و كم خردان ان ها و كساني كه بال پشه از دين ان ها برتر و ارزشمندتر است، ما را ازار مي دهند.»
  همچنين پيامبر گرامي اسلام در بياني هشدار اميز درباره نقش علم ومعرفت در مقابله با فتنه هاي اخر زمان مي فرمايد:«به زودي فتنه هايي خواهد امد كه در ان شخص به هنگام صبح مؤمن است ، اما هنگامي كه شب فرا مي رسد ،كافر است! مگر كسي كه خداوند اورا به علم زنده نگه داشته است.»

  موانع اخلاقي-رفتاري
  يكي از بزرگترين موانع ديدار امام عصر (عج) وجود ضعف ها و رذايل اخلاقي در جان ونفس انسان است كه گاه به شكل خلاف شرع ويا خلاف اخلاق از انسان سر مي زند.كه مهمتري انها عبارتند از:
  1_هواپرستي
  ان كه خود را دين دار پنداشته گاه انقدر هاپرستي او را تحت سيطره خود قرار مي دهد كه چيزي براي او باقي نمي گذارد.قران كريم در ايات متعددي خطر پيروي از هواي نفس را گوشزد كرده است،از جمله مي فرمايد:«ايا ديدي ان را كه معبود خود را هواي خويش قرار داد چگونه خداوند اورادرحالي كه عالم بود به گمراهي كشانيد؟»(جاثيه-23)
  2_دنيا زدگي
  يكي از موانع ورذايل اخلاقي دنيا زدگي است. امام صادق (ع) مي فرمايد:«علاقه به دنيا سر منشاء همه خطاهاست.»(اصول كافي2،ص315)
  برا ساس روايات اين رذيله در اخر زمان شديدتر وفراگير تر خواهد شد.
  «به زودي بر امت من زماني خواهد امد كه از روي حرص وطمع به دنيا ،باطن هايشان پليد، ظاهرشان اراسته گردد ؛در حالي كه انچه را كه نزد پروردگار است طلب نمي كنند.دينشان سراسر ريا وظاهرسازي است و از اين كه به عذاب عقاب الهي مبتلا مي شوند هيچ خوف وهراسي ندارند.»
  (پيامبر اكرم(ص)-اصول كافي 8،ص 306)
  گفتم نظري بر رخ زيباي تو خواهم گفتا برو از هر دو جهان قطع نظر كن
  گفتم چه كنم ره به سوي تو يابم گفتا كه برو خانه خود زير وزبر كن
  3- گناه و خطا
  يكي ديگر از موانع ديدار حضرت بقيه الله اعظم (عج) گناه وخطا مي باشد.حضرت در يكي از توقيعات شريفشان به جناب شيخ مفيد(1) مي فرمايند:
  «ما را از ايشان چيزي محبوس نكرده است مگر گناهان وخطاهايي كه كه از ايشان به ما مي رسد و ما ان را ناخوش مي داريم واز ايشان نمي پسنديم .»(مجموعه فرمايشات حضرت بقيه الله ص120)
  حضرت ايت الله بهجت در بياني فرموده اند:« اگر بفرماييد چرا به ان حضرت دسترسي نداريم ؟ جواب شما اين است كه به انجام واجبات وترك محرمات ملزم نيستيد؟ او به همين از ما راضي است ، زيرا " أورع الناس من تورع عن المحرمات:پرهيزگارترين مردم ، كسي است كه از كارهاي حرام بپرهيزد"ترك واجبات وانجام محرمات ،حجاب و نقاب ديدار ما از ان حضرت است.
  (ششصد نكته در محضر حضرت ايت الله بهجت-ص 362)
  4- پايبند نبودن به عهد وپيمان
  پايبند نبودن به عهد وپيمان ، چه پيمان با خدا و چه پيمان با خلق خدا ، از جدي ترين موانع راه وصال حضرت بقيه الله اعظم(عج)مي باشد.
  خداوند متعال بروفاي به عهد وپيمان خود تاكيد ورزيده و از بندگان خود خواسته است كه به او وفادار باشند تا او هم به عهد خويش وفا كند.« اُوفو بعهدي اُوف بعهدكم:به عهد و پيمان من پايبند باشيد ،تا كه به عهد و پيمانم با شما وفادار باشم.»(بقره-40)
  همچنين امام زمان (عج) در نامه اي ديگر به شيخ مفيد مي فرمايند :
  اگر شيعيان ما كه خداوند انها را در طاعت خويش موفق بدارد ، در وفاي عهدي كه به عهده ايشان است يك دل ومتحد اجتماع مي كردند ، خجستگي ديدار ما از ايشان به تاخير نمي افتاد و سعادت ديدار ما همراه با كمال ، معرفت ودرستي شناخت ما زودتر به ايشان مي رسيد.(بحارالانوارج53-ص176)
  با توجه به بيانات حضرت ، يك دلي و وفاي به عهد نه تنها موجب لقاي ان حضرت مي شود بلكه موجب كمال ومعرفت حقيقي امام (عج) كه كمال علم ودانش در ان است مي شود.
  خيز تا از در طاعت لقايي طلبيم بردر دوست نشينيم و مرادي طلبيم
  از پي ان كه مگر قابل وصلش بشويم از ره تقوي و پرهيز رشادي طلبيم

  ۵و۶- انحراف در جمع مال و قطع صله رحم
  یکی دیگر از موانع دیدار حضرت انحراف در جمع اموال می باشد.كسب حرام و درامد نامشروع و كوتاهي در پرداخت سهم مبارك امام زمان (عج) و فقرا ، نه تنها انسان را از امام دور مي كند بلكه ممكن موجب سركشي و طغيان انسان در برابرخداو امام هم شود. در كربلا چنين شد.هنگامي كه خواهر امام حسين (ع)در كربلا از ايشان پرسيد:«مگر خود را به اين قوم معرفي ننموده ايد ؟» حضرت پاسخ دادند :« خواهرم ، شكم هاشان از حرام پر شده است. بنابراين ، حق در دل انها جايگزين نمي شود.»
  وهنگامي كه علي بن مهزيار به سعادت ديدار حضرت ولي عصر (عج) نائل امد . حضرت به ايشان فرمودند:« اي ابا لحسن! ما شب وروز توقع امدن شما را داشتيم ، چه چيز آمدنت را به تاخير انداخت ؟
  عرض كردم:اي سرورم!تاكنون كسي را نيافته بودم تا مرا به سوي شما رهنمون شود.
  به من فرمودند: هيچ كس را نيافتي كه تو را راهنمايي كند؟! پس با انگشت مباركش خطي بر زمين كشيد و فرمود:نه ، اين گونه نيست .ولكن شما اموالتان را افزون ساختيد و اختلاف و حيرتي به زيان مؤمنان ضعيف پديد اورديد و بين خود قطع رحم نموديد ، پس الان براي شما چه عذري مانده است؟
  عرضه داشتم: توبه، توبه، بخشش وگذشت ، بخشش وگذشت.
  انگاه فرمودند: اي پسر مهزيار ، اگر استغفار و طلب امرزش بعضي از شما براي برخي ديگر نمي بود،هر كه روي زمين بود ، غير از شيعيان خاص كه كردارشان با گفتارشان همانند و مشابه است، هلاك مي شد. (تبصره الولي ممن راي القائم المهدي(ع)،رساله46)

  حضرت افزودن مال را به طور مطلق سرزنش كرده اند تا دنيا براي ما هدف نشود و علاوه بر ان قطع رحم (جدايي وقطع ارتباط با خويشاوندان و اشنايان) را نيز موجب جدايي از ايشان دانسته اند.
  مهدي آخرزمان آيد به دوران غم مخور كلبه احزان شود روزي گلستان غم مخور
  بي حضورش چند روزي دور گردون گر گذشت دائما يكسان نباشدحال دوران غم مخور
  هان مشو نوميد!چون واقف نه اي ز اسرار غيبت باشد اندر پرده حكمتهاي پنهان غم مخور
  چون اميد وصل او هر لحظه هست و ممكن است در فراقش صبر كن!با درد هجران غم مخور  یَا إِلَهِی وَ سَیِّدِی وَ مَوْلاَیَ وَ رَبِّی صَبَرْتُ عَلَى عَذَابِکَ فَکَیْفَ أَصْبِرُ عَلَى فِرَاقِکَ  اگه مي خواي اهل آسمون بهت رحم كنن به اهل زمين رحم كن


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  505
  مورد تشکر
  1,183 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  17
  آپلود
  0
  گالری
  0

  علت ظهور نكردن امام زمان ـ علیه السلام ـ با این همه مسلمان چیست؟؟؟

  علت ظهور نكردن امام زمان ـ علیه السلام ـ با این همه مسلمان چیست؟؟؟

  ظهور امام زمان(علیه السلام) منجی بشریت و برپا كننده عدالت مطلق و فراگیر در جهان، یك پدیده است، و دارای شرائط و نشانه‌هایی است.
  اما شرط تحقق ظهور و نشانه‌های آن چیست؟
  شرایط اساسی ظهور دو چیز است:
  شرط اول) آمادگی: یعنی به وجودآمدن زمینه‌های پذیرش امام زمان و حكومت او ـ یعنی تحقق حكومت الهی در اكثریت مردم جهان.
  جامعه امروز نسبت به گذشته كمالات بسیاری یافته است. این امر قابل انكاری نیست. عقل در ابعاد فردی و اجتماعی آن رشد یافته است. ایجاد حكومتهای دمكراسی به جای حكومتهای استبدادی در جهان نمونه ای از این تكامل عقلی بشر است.
  اما شرط اساسی دیگری كه تا آن حاصل نشود، عقل راه به جایی نمی برد و هر روز حیرت و سرگردانی بشر بیشتر می شود، احساس نیاز به وحی و نشانه های آن است.
  بشر می بایست دریابد كه بدون وحی و آموزه های آن قادر نیست تا راه را از چاه بازشناسد. تنها در این صورت است كه چشم به آسمان خواهد دوخت تا از آسمان راه را به او بنمایند. این مضمون روایت است كه شرط ظهور را این احساس برشمرده است. این كه در روایات آمده است كه مردم تا آخرالزمان صولت و برتری همه ادعاهای بشری را تجربه می كنند و به نتیجه نمی رسند، در پرتو همین امر قابل تفسیر است. این آمادگی جهانی برای ظهور است. باید اعتراف كرد كه هر چند هر روز به تحقق این شرط نزدیك می شوید ولی هنوز این معرفت فراگیر نیست.
  شرط دوم ـ نیرو سازی:
  فراهم شدن نیروهایی كه بتوانند اجرای عدالت در زمینه‌های مختلف را به دست گیرند، شرط دیگری برای ظهور آن حضرت است.
  اما این كه نیروهای مهدوی چه خصوصیاتی باید داشته باشند و امروزه در جهان چه مقدار از این گروه وجود دارند؟
  منتظران ظهور دو دسته اند؛ عده‌ای برای سرسبزی و خرّمی و فراوانی نعمت و ارزانی طالب ظهورند، و عده ای شیفته امام خویش هستند و او را محبوب و معشوق واقعی خود می‌دانند. دسته اول در مصیبتها و مشكلات به یاد امام می‌افتند و از او یاری می‌جویند، و دسته دوم همیشه با یاد او به سر می‌برند و یك لحظه از او غفلت نمی‌ورزند.
  در داستان حضرت یوسف نكته‌ای حضرت یعقوب(ع) به فرزندان خود می‌فرماید:«یا بنی إذهبوا فتحسّسوا من یوسف وأخیه» یعنی ای فرزندانم! بروید و از یوسف و برادرش جستجو كنید.(یوسف/87)
  اما وقتی برادران، یوسف را می‌یابند می‌گویند: «یا ایها العزیز مسّنا و اهلنا الضرّ و جئنا ببضاعه مزجاه فاوف لنا الكیل و تصدق علینا ان الله یجزی المتصدقین» یعنی ای عزیز مصر! سختی بر ما چیره گشته و متاع كمی آورده‌ایم؛ تو پیمانه ما را كامل كن و بر ما تصدّق و بخششی نما كه خدا پاداش بندگان را می‌دهد.(یوسف/88)
  یعقوب طالب خود یوسف است، اما برادران او طالب تكمیل پیمانه هستند.
  توسل در گروه اول ناپایدار و موقتی است، اما ارتباط گروه دوم پایدار و همیشگی است. باید از مرحله اول عبور كرد، و به مرحله دوم صعود نمود تا احساس نیاز به امام دائمی شود. آن گاه غیبتی كه به خاطر ما و غفلت ماست تبدیل به حضور می‌گردد و ظهور آن آینه تمام نمای الهی را رقم می‌زند. باید یعقوب وار منجی عالم را بخواهیم و دلداده او شویم تا لباس فرج قامت او را بیاراید.
  البته آنچه از روایات بدست می آید آن است كه نصابی از یاران امام با این خصوصیات كافی است و امام با وجود آنان ظهور می كنند.

  ویرایش توسط ناصح : ۱۳۸۸/۰۱/۲۷ در ساعت ۱۳:۵۱
  السلام علیک یااباصالح المهدی(عج)


  http://www.askquran.ir/picture.php?a...pictureid=2362


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۷
  نوشته
  611
  مورد تشکر
  866 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  اگر امام زمان که سلام ودرود بر او باد بر دلها وقوف نداشتند حتما تا الان ظهور کرده
  بودند.
  میلونها نفر صدا میزنند
  ای ساقی بزم صفا مردیم زحجرانت بیا..
  ای آقا چرا تشریف نمی آورید
  و...
  چقدر شبیه به دعوت مردم"کوفه" از امام حسین(ع) هستش

  وقتی ناجی میاد که از ته دل صدایش کنیم.
  لیاقت صدا کردنش را داشته باشیم.
  با صفای قلب صداش کنیم .
  باید صدایمان را به قلبش برسانیم نه به گوشش


  آفت تفکر تعصب است
  السلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین.
  ببخشید اینجا از حضور شما بزرگواران خداحافظی میکنم مدیر محترم سایت ترجیج دادند تاپیک خداحافظی بنده حذف شود. بهر حال بدی و خوبی بقول قدیمیها از ما دیدید حلال کنید.
  حق نگهدارتان دلهایتان پرامید و شاد باد. 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  982
  مورد تشکر
  768 پست
  حضور
  8 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  اینهمه مسلمان !
  علاوه بر توضیحات کامل و مفید جناب ناصح باید خدمتتون عرض کنم که وجوداینهمه مسلمان دلیلی برای ظهور یا عدم ظهور امام (عج) نمی تواند باشد...همانطور که می دانیم اکثریت همین مسلمانان اعتقادی به امام عزیزمان ندارند و حتی خیلی هایشان دشمنان سرسخت شیعیان هستند! باعث تاسفه که این دشمنی باعث تفرقه بین مسلمانان شده که در نهایت سودش به جیب دشمنان مسلمانان می رود. البته ناگفته نماند که روز بروز بر پیروان آنحضرت اضافه می شود و در اقصی نقاط جهان هر روز شاهد گرایش مسلمانان اهل سنت و همچنین دیگر ادیان به مکتب اهل بیت (ع) هستیم...
  007


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۸
  نوشته
  1,016
  مورد تشکر
  2,020 پست
  حضور
  27 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  28
  گالری
  42  امام در حدیثی به این مضمون فرموده اند:
  هر گاه تعداد یاران ما به 313 نفر رسید خداوند اجازه ظهور می دهند....


  دیگه همه چیز روشنه
  آن روزها دروازه شهادت داشتیم و حالا معبری تنگ ، برای شهید شدن هنوز هم فرصت هست ، دل را باید صاف کرد.
  حضرت امام خامنه ای

  اینجا "فضای مجازی" نیست، فضای بازی گلوله هاست و باز هم وبلاگ حاجی بخشی دارد در سه راهی شهادت آتش می گیرد. دیروز عده ای اجازه دادند "علــی(ع)" در "فضای کوفه" تنها بماند اما ما نمی گذاریم "سید عــــلی" حتی در "فضای سایبر" تنها بماند...

  هر عمامه به سری که از رهبر مکرم فاصله بگیرد لعنت خدا برش باد.
  آیت الله شهید سید عبدالحسین دستغیب


 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۷
  نوشته
  719
  مورد تشکر
  1,947 پست
  حضور
  4 ساعت 21 دقیقه
  دریافت
  41
  آپلود
  0
  گالری
  4  فقط 313 مرد لازم است. چقدر مرد شدن زمان می برد !!!
  هر كس به شأن خود به كاري مي پردازد


 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  1,076
  مورد تشکر
  1,088 پست
  حضور
  1 روز 7 ساعت 22 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  15  ای عشق یکتا ! ای کاش ما میدانستیم که در دنیا تو با فضلت با همه بر خورد می کنی که اگر با عدلت برخورد میکردی اکثر ما سزاوار هلاک شدن بودیم ! اما در اخرت با عدلت با ما بر خورد میکنی چرا که این هم از فضل توست که در انجا فرقی هست بین مومنان و کافران یا بی گناهان و گناهکاران... !
  ایا در اخرت فرقی نیست بین کسانی که به خاطر خدا از خود گذشتند با کسانی که به خاطر خود از خدا گذشتند
  از خود بگذرید ! از گناه بگذرید ! تا دلهایتان ! تا چشمهایتان ! شگفتی ها را ببینند .

  هنگامي كه عذاب بر بني اسرائيل طولاني شد، چهل صبح به درگاه الهي "ضجه" و "گريه" كردند. پس خداوند به موسي و هارون وحي كرد كه آنها را از ظلم فرعون نجات دهند. پس [به واسطه اين دعا] خداوند 170 سال از دوران عذاب آنها را از بين برد (و در فرجشان تعجیل شد)

  و سپس حضرت صادق سلام الله عليه فرمودند:

  همينگونه شما (شیعیان) نيز اگر عمل نمائيد، خداوند فرج ما را خواهد رسانيد و اگر چنين نكنيد، امر به انتهاي خود مي‌رسد


 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۸
  نوشته
  1,016
  مورد تشکر
  2,020 پست
  حضور
  27 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  28
  گالری
  42  میان عاشق و معشوق هیچ حایل نیست
  تو خود حجاب خودی حافظ از میان برخیز
  آن روزها دروازه شهادت داشتیم و حالا معبری تنگ ، برای شهید شدن هنوز هم فرصت هست ، دل را باید صاف کرد.
  حضرت امام خامنه ای

  اینجا "فضای مجازی" نیست، فضای بازی گلوله هاست و باز هم وبلاگ حاجی بخشی دارد در سه راهی شهادت آتش می گیرد. دیروز عده ای اجازه دادند "علــی(ع)" در "فضای کوفه" تنها بماند اما ما نمی گذاریم "سید عــــلی" حتی در "فضای سایبر" تنها بماند...

  هر عمامه به سری که از رهبر مکرم فاصله بگیرد لعنت خدا برش باد.
  آیت الله شهید سید عبدالحسین دستغیب


 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۷
  نوشته
  1,007
  مورد تشکر
  3,000 پست
  حضور
  17 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0  موانع ظهور حضرت ولی عصر (عج)

  موانع ظهور حضرت ولی عصر (عج) را باید در عوامل فردی و


  اجتماعی جستجو کنیم.


  حضرت بقیة الله (عج) طی نامه ای به شیخ مفید می نویسند:


  «اگر شیعیان ما یکپارچه و یکدل به پیمان خود با ما وفا می


  کردند، هرگز سعادت دیدار ما از آنان به تاخیر نمی افتاد. تنها


  اعمال بدِ خودِ آنان است که آنان را از دیدار ما محروم نموده


  است.»


  بر این اساس موانع ظهور حضرت را می توان در موارد ذیل


  خلاصه کرد:


  عدم معرفت واقعی و احساس نیاز


  اکثر افراد، معرفت صحیحی نسبت به امام زمان ندارند. برای


  اینکه به معرفتمان نسبت به امام زمان و میزان احساس نیازمان


  به ایشان پی ‌بریم، به فرمایش حضرت در تشرُّف یکی از اَحبار


  در مسجد جمکران توجه نمایید. حضرت فرمودند: «شیعیان ما به


  اندازه آب خوردنی، ما را نمی خواهند. اگر بخواهند دعا می کنند


  و فرج ما می رسد.»


  عدم معرفت، عدم نیاز را در پی دارد.


  ناسپاسی


  یکی دیگر از موانع ظهور که از مردم نشأت می گیرد، ناسپاسی


  و کفران نعمت مردم در برابر نعمات بی حد و اندازه مادی و


  معنوی خداوند- بخصوص نعمت ولایت که بزرگترین نعمت ها


  می باشد- است. معصیت‌ها نشان دهنده این ناسپاسی هستند.


  وجود صفات رذیله و وابستگی به دنیا


  این مساله از عدم معرفت عمیق نسبت به امام زمان (عج) و


  غفلت از آن حضرت نشات می گیرد. اگر ایمان داشتیم به اینکه


  هر لحظه ممکن است حضرت شرفیاب شوند، خانه دل خودرا از


  جمیع گناهان و صفات رذیله و حیوانی و شیطانی، و محبت دنیا


  پاک می کردیم و آن را برای تشریف فرمایی آن عزیز، به صفات


  حمیده مزین می نمودیم. ولی غفلت بزرگی که ما را فرا گرفته،


  آنچنان ما را در صفات رذیله و محبت دنیا غرق نموده که اصلاً


  به فکر اینکه باید برای فراهم نمودن ظهور امام زمان (عج) قدری


  از آنچه که با شأن و مقام آن حضرت منافات دارد کناره بگیریم،


  نیستیم.

  اللهم عجل لولیك الفرج
  ویرایش توسط ازاد : ۱۳۸۸/۰۲/۰۷ در ساعت ۱۶:۱۰ دلیل: تنظیم
  اگه دستام خالی باشه وقتی باشم عاشق تو
  غیر دل چیزی ندارم که بدونم لایق تو

  دلمو از مال دنیا به تو هدیه داده بودم
  با تموم بی پناهیم به تو تکیه داده بودم....
 10. #10
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۷
  نوشته
  10,035
  مورد تشکر
  25,834 پست
  حضور
  17 روز 15 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  2  اللهم عجل لولیك الفرج  یَا إِلَهِی وَ سَیِّدِی وَ مَوْلاَیَ وَ رَبِّی صَبَرْتُ عَلَى عَذَابِکَ فَکَیْفَ أَصْبِرُ عَلَى فِرَاقِکَ  اگه مي خواي اهل آسمون بهت رحم كنن به اهل زمين رحم كن


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود