جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: محروم کردن فرزند از ارث

  1. #1

    تاریخ عضویت
    جنسیت دي ۱۳۸۷
    نوشته
    2
    تشکر:
    1
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

    محروم کردن فرزند از ارث




    سلام
    سوالی داشتم:
    ایا پدر میتواند فرزند خود را از ارث محروم کند. یا کلیه اموال خود را بدون رضایت فرزندان وقف کند یا ببخشد. یا اینکه وصیت نامه بنویسه و کلیه اموالشو به یکی از فرزندان بده و اون یکی رو از همه چیز محروم کنه.
    بحثی شدید با پدرم داشتم و اومد یه کاغذ برداشت که بنویسه من از همه چیز محرومم.
    میشه کمی توضیح بدید. ممنونم
    : اين سوال رو بپرس
    ویرایش توسط arya1 : ۱۳۸۷/۱۰/۱۱ در ساعت ۱۵:۵۱


  2.  

  3. #2

    تاریخ عضویت
    جنسیت آبان ۱۳۸۷
    نوشته
    157
    تشکر:
    1
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0



    به نام بهترین قرار هستی


    با کسب اجازه از مدیریت محترم بخش:


    سلام علیکم

    سوال:

    1)ایا پدر میتواند فرزند خود را از ارث محروم کند؟


    2)کلیه اموالشو به یکی از فرزندان بده و اون یکی رو از همه چیز محروم کنه؟


    پاسخ:

    در دو بند بیان می گردد:

    بند اول:پدر در زمان حيات خود ميتواند تمام دارائي خود را به اشخاص ديگر منتقل كند (از طريق قراردادهاي صلح يا هبه و غيره ) بنحوي كه حتي يك ريال هم براي وراث باقي نماند ولي بصورت وصيت ميتواند حداكثر تا يك سوم اموال خود را وصيت كند يعني اگر مال و دارائي پدر سه ميليون تومان است ميتواند تا يك ميليون تومان را وصيت كند كه خرج مصارف خاصي شود و مابقي يعني دو ميليون تومان ديگر متعلق به وراث است اگر چه نسبت به تمام دارائي خود يعني سه ميليون تومان وصيت كرده باشد.

    البته لازم به يادآوريست كه قبل از تقسيم ارث چنانچه مورث (متوفي) به اشخاصي بدهي داشته باشد طلبكاران براي دريافت طلب خود نسبت به وراث در اولويت هستند يعني ابتدا بدهي به طلبكاران پرداخت ميشود و از آنچه ماند وراث بين خود برحسب قانون ارث تقسيم ميكنند.


    بند دوم:


    پدر میتواند قبل از فوت خود تمام یابخشی از اموال خود را به غیر واگذار نماید ولیکن نکته ایی که با ید بدان اشاره نمود این است که وفق ماده837قانون مدنی اگر پدر به موجب وصیت یک یا چند نفر از ورثه را از ارث محروم نماید این وصیت نافذ نیست واثر حقوقی نداردچرا که حق توارث از احکام است ودر احکام اراده افراد مدخلیتی ندارد .البته اگر پدر وصیتی کرده باشد ودر این وصیت کسی را از ارث محروم نموده باشد دو فرض قابل تامل است:

    1-وصیت پدر همراه با عنصر سوء نیت است یعنی هدف از این وصیتنامه محروم نمودن یکی از وراث است بدیهی است چون این وصیتنامه همراه با سوئ نیت است وجهت ان نامشروع میباشدیعنی به منزله محروم کردن ورثه است لذا به نظر میرسد نسبت به سهم این ورثه وصیت باطل میباشد 2-فرض دیگر ان است که وصیت همراه با سوئنیت نیست بلکه هدف ازاین وصیت احسان و حمایت از یکی از ورثه میباشدیعنی اینکه پدر به یکی از وراث سهم زیادی وصیت میکند که در این موردسایر وراث بایستی اگر مازاد بر ثلث وصیت شده باشد ان را رد یا تنفیذ نمایند.



    در تکمیل عرایض
    :


    سوال این است که وصیت نامه تنظیمی باید به تائید همه وارثان برسد؟ آن چه که از آراء ورویه های قضایی مستفاد می شود پذیرفته شدن وصیت نامه عادی مشروط به تصدیق اشخاص ذی نفع در ترکه است.البته تائید بخشی از ورثه کافی برای صحت ونفوذ آن است ونیازمند تائید از سوی همه ورثه نیست.رای شماره 1351/10/13-54هیت عمومی دیوان عالی کشور وماده 832ق .م هم مو ید آن می باشد



    در مورد وقف:

    بله پدر در زمان حیات می تواند کلیه اموال خویش را وقف نماید.


    در پناه حق پایدار باشید



    چشمی که وقف ماتم ارباب عالم است
    در روزگار,روز و شبش چون محرم است



  4. #3

    تاریخ عضویت
    جنسیت فروردين ۱۳۸۶
    نوشته
    1,957
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    28
    آپلود
    0
    گالری
    0



    نقل قول نوشته اصلی توسط arya1 نمایش پست
    سلام
    نقل قول نوشته اصلی توسط arya1 نمایش پست
    سوالی داشتم:
    ایا پدر میتواند فرزند خود را از ارث محروم کند. یا کلیه اموال خود را بدون رضایت فرزندان وقف کند یا ببخشد. یا اینکه وصیت نامه بنویسه و کلیه اموالشو به یکی از فرزندان بده و اون یکی رو از همه چیز محروم کنه.
    بحثی شدید با پدرم داشتم و اومد یه کاغذ برداشت که بنویسه من از همه چیز محرومم.
    میشه کمی توضیح بدید. ممنونم: اين سوال رو بپرس

    با سلام به شما دوست خوب
    پدر ميتواند درقيد حيات خود تمام يا بخشي از اموال خودش را به هر كس كه بخواهد هديه يا وقف يا..نمايد.
    ولي اين حق را ندارد كه از الان وصيت كند بعد از مرگم تمام اموال من به فلان فرزندم يا فلان شخص داده شود. وبقيه محرم شوند. بنا براين پدرتان حق محروم نمودن شما از ارث را براي بعد از مرگش ندارد. زيرا ارث حكم الله است نه حق شخصي . وحكم خدا قابل تغيير نيست.
    البته پدر ميتواند درباره ثلث مال خود يعني يك سوم از اموالش را وصيت نمايد بعد از مرگ در هر راه مشروعي كه وصيت نموده خرج شود.
    حق قابل واگذاري است ولي حكم خدا واگزار نميشود. مثلا شما نميتوانيد بجاي پدرتان كه زنده هست حكم نماز را اجرا كنيد و بجاي وي نماز بخوانيد .
    اميدوارم فرق حكم خدا با حق فردي را متوجه شده باشيد.
    الهمّ صلّ علی محمّد وآل محمّد


  5. #4

    تاریخ عضویت
    جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
    نوشته
    1,069
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    20



    هر شخصی من چمله پدر حق دارد تنها يك سوم اموالش را در وصيتنامه هبه ، وقف ،و ... اعلام كند و هر چه بيش از يك سوم اموال بود نافذ بودنش منوط به اذن و اجازه ورثه مي باشد .

    در در زمان حيات پدر مجاز است حتي تمام اموال را به صورت رسمي منتقل نمايد . و هيچ كس نميتواند به اين تصميم اعتراض نمايد . همچنين در خصوص محروميت از ارث نيز بايد گفت كه وصيت در اين خصوص وجاهت قانوني ندارد هر چند كه به لحاظ شرعي پدر به دليل نارضايتي از فرزندي تمايل به تعلق ارث به وي را نداشته باشد .
    ویرایش توسط ابو محمد : ۱۳۸۸/۰۸/۲۰ در ساعت ۲۱:۳۸


  6. #5

    تاریخ عضویت
    جنسیت مهر ۱۳۸۷
    نوشته
    637
    تشکر:
    1
    حضور
    11 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    41



    نقل قول نوشته اصلی توسط arya1 نمایش پست
    بحثی شدید با پدرم داشتم و اومد یه کاغذ برداشت که بنویسه من از همه چیز محرومم.
    بسم الله الرحمن الرحیم
    سلام بر آریا

    آریای گرامی؛ اینکه با پدرت بحث شدید داشتی این نگران کننده تر از محرومیت از ارثه. نه اینکه بخوام بگم که محرومیت از ارث چیز بدی نیست نه اما محرومیت از نعمت دعای پدر و مادر خیلی بدتره. شنیدی که یکی از کبائر و بزرگترین گناهان عاق والدین شدنه؟ این دنیا بالاخره با کم و زیادش می گذره اما دنیایی که ظاهرا آخر نداره رو با دست خالی چه کار می خوای بکنی؟

    البته این رو هم بگم که بحث با پدر، برای جوونها گاهی پیش میاد اما جونترها باید حواسشون جمع باشه که این بحث به قدری داغ نشه که پدر با این شدت از این ماجرا ناراحت بشه. خلاصه اینکه از دست دادن مهر و محبت پدر و یا خدای نکرده خود پدر خیلی ضایعه ی بزرگتریه و واقعا جبران ناپذیره.

    یه نکته ی دیگه رو هم داشته باش که توی قرآن اومده که:
    لا تَدْرُونَ أَيُّهُمْ أَقْرَبُ لَكُمْ نَفْعا

    شما نمیدانید که کدامتان نفعتان به دیگری نزدیک تر است
    این آیه در مورد این است که مرگ کدام یک از ما جلوتر از دیگری است اصلا برای ما مشخص نیست آیا ارث فرزند به پدر خواهد رسید یا اینکه ارث پدر به فرزند؟ ما نمی دانیم.

    پس به جای اینکه به دنبال این باشیم آیا ما از ارث محروم می شویم باید به دنبال این باشیم که آیا راهی برای حفظ محبت وجود دارد یا نه؟

    زنده و سر بلند باشید

    لا یستیقن القلب أن الحق باطل ابدا
    و لا یستیقن أن الباطل حق أبدا

    قلب هیچ وقت یقین به حق بودن باطل و یا باطل بودن
    حق نمی نماید امام صادق علیه السلام

    *************
    و السلام علي من اتبع الهدى
    و درود بر هر آنكه ( بدون تعصب) به دنبال حق است و پذيراى آن سوره طه / آیه 47




  7. #6

    تاریخ عضویت
    جنسیت مهر ۱۳۸۷
    نوشته
    637
    تشکر:
    1
    حضور
    11 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    41



    نقل قول نوشته اصلی توسط تنوير نمایش پست
    جناب مدافع با عنايت به اينكه تمام بياناتتون مورد قبول و تاييد بنده نيز هست . ولي خب در اينجا به لحاظ حقوقي بحث ارث و محروميت از آن مطرح هست .


    بسم الله الرحمن الرحیم
    سلام بر تنویر بزرگوار و تشکر از توجهی که داشتید و تذکری که به جا بود.

    تنویر گرانقدر، دوستان بزرگوار دیگر در مورد لحاظ واقعی سوال حرفهای درستی زده بودند و نیازی به تکرار نبود به همین جهت بنده به سراغ نکته ی فراموش شده ی بحث رفتم و خواستم این رفیق بزرگوارمان را یادآور اهمیت رعایت حق پدر و مادر نموده باشم و به او این نکته را یاد آوری نمایم که دوست عزیز نکند به خاطر نگاهی گذرا به حقی که داری بخواهی رعایت ادب را به دور افکنی و کسب رضایت والدین را به فراموشی بسپری. البته من کوچک تر از این حرفها بوده و هستم که بخواهم در این زمینه به دوستی تذکری بدهم اما گاهی این غفلت سراغ ما می آید و وظیفه ی دوستی این را اقتضاء می کند که با همفکری به درد دوستانمان بخوریم. شاید در رحمتی گشوده شد و مشکلات با عنایات الهی به خودی خود حل شد و نیازی به پیمودن راههای قانونی مورد نظر نشد.

    باز از تذکر خوبتان تشکر می کنم.
    سر بلند باشید

    لا یستیقن القلب أن الحق باطل ابدا
    و لا یستیقن أن الباطل حق أبدا

    قلب هیچ وقت یقین به حق بودن باطل و یا باطل بودن
    حق نمی نماید امام صادق علیه السلام

    *************
    و السلام علي من اتبع الهدى
    و درود بر هر آنكه ( بدون تعصب) به دنبال حق است و پذيراى آن سوره طه / آیه 47



  8. تشکر


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

  • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
  • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  
^

ورود

ورود