جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مباحث اموال ومالکیت

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۷
  نوشته
  157
  مورد تشکر
  236 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  20
  آپلود
  0
  گالری
  0

  مباحث اموال ومالکیت
  به نام بهترین قرار هستی

  باب اول‌: در بيان انواع اموال‌

  ماده 11 ـ اموال بر دو قسم است‌: منقول و غيرمنقول‌.

  فصل اول‌: در اموال غيرمنقول‌
  ماده 12 ـ مال غيرمنقول آن است كه از محلي به محل ديگر نتوان نقل‌نمود، اعم از اينكه استقرار آن ذاتي باشد يا به واسطة عمل انسان‌،بنحوي كه نقل آن مستلزم خرابي يا نقص خود مال يا محل آن شود.

  ماده 13 ـ اراضي و ابنيه و آسيا و هر چه كه در بنا منصوب و عرفاًجزءبنامحسوب‌مي‌شود، غيرمنقول‌است‌وهمچنين‌اس لوله‌ها كه‌براي جريان آب يا مقاصد ديگر در زمين يا بنا كشيده شده باشد.

  ماده 14 ـ آينه و پرده نقاشي و مجسمه و امثال آنها، در صورتي كه در بنايا زمين به كار رفته باشد، بطوري كه نقل آن موجب نقص يا خرابي‌خود آن يا محل آن بشود، غيرمنقول است‌.

  ماده 15 ـ ثمره و حاصل‌، مادام كه چيده يا درو نشده است غيرمنقول‌است‌. اگر قسمتي از آن چيده يا درو شده باشد، تنها آن قسمت‌منقول است‌.

  ماده 16 ـ مطلق اشجار و شاخه‌هاي آن و نهال و قلمه‌، مادام كه بريده ياكنده نشده است‌، غيرمنقول است‌.

  ماده 17 ـ حيوانات و اشيائي كه مالك آن را براي عمل زراعت‌اختصاص داده باشد، از قبيل گاو و گاوميش و ماشين و اسباب وادوات زراعت و تخم و غيره و بطوركلي هر مال منقول كه براي‌استفاده از عمل زراعت‌، لازم و مالك آن را به اين امر تخصيص داده‌باشد، از جهت صلاحيت محاكم و توقيف اموال‌، جزو ملك‌محسوب و در حكم مال غيرمنقول است و همچنين است تلمبه وگاو و يا حيوان ديگري كه براي آبياري زراعت يا خانه و باغ‌اختصاص داده شده است‌.

  ماده 18 ـ حق انتفاع از اشياءق غيرمنقوله‌، مثل حق عمري و سكني وهمچنين حق ارتفاق نسبت به ملك غير، از قبيل حق‌العبور وحق‌المجري و دعاوي راجعه به اموال غيرمنقوله‌، از قبيل تقاضاي‌خلع‌يد و امثال آن‌، تابع اموال غيرمنقول است
  ‌.


  ویرایش توسط silence : ۱۳۸۷/۱۰/۱۲ در ساعت ۱۴:۱۹


  چشمی که وقف ماتم ارباب عالم است
  در روزگار,روز و شبش چون محرم است


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۷
  نوشته
  157
  مورد تشکر
  236 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  20
  آپلود
  0
  گالری
  0  در اموال منقوله‌

  ماده 19 ـ اشيايي كه نقل آن از محلي به محل ديگر ممكن باشد بدون‌اينكه به خود يا محل آن خرابي وارد آيد، منقول است‌.

  ماده 20 ـ كلية ديون‌، از قبيل قرض و ثمن مبيع و مال‌الاجاره عين‌مستأجره از حيث صلاحيت محاكم‌، در حكم منقول است ولو اينكه‌مبيع يا عين مستأجره از اموال غيرمنقوله باشد.

  ماده 21 ـ انواع كشتي‌هاي كوچك و بزرگ و قايقها و آسياها وحمامهائيكه كه در روي رودخانه و درياها ساخته مي‌شود و مي‌توان‌آنها را حركت داد و كلية كارخانه‌هايي كه نظر به طرز ساختمان‌، جزوبناي عمارتي نباشد داخل در منقولات است ولي توقيف بعضي ازاشياء مزبوره ممكن است نظر به اهميت آنها موافق ترتيبات خاصه‌به عمل آيد.

  ماده 22 ـ مصالح بنائي از قبيل سنگ و آجر و غيره‌، كه براي بنائي تهيه‌شده يا به واسطة خرابي از بنا جدا شده باشد مادامي كه در بنا به كارنرفته‌، داخل منقول است‌.

  در اموالي كه مالك خاص ندارد
  ماده 23 ـ استفاده از اموالي كه مالك خاص ندارد مطابق قوانين مربوطه‌به آنها خواهد بود.

  ماده 24 ـ هيچكس نمي‌تواند طرق و شوارع عامه و كوچه‌هائي را كه‌آخر آن‌ها مسدود نيست تملك نمايد.

  ماده 25 ـ هيچكس نمي‌توانداموالي‌راكه‌مو د استفاده عموم است ومالك خاص ندارد از قبيل پلها و كاروانسراها و آب انبارهاي عمومي‌و مدارس قديمه و ميدان‌گاههاي عمومي‌، تملك كند. و همچنين‌است قنوات و چاه‌هائي كه مورد استفاده عموم است‌.

  ماده 26 ـ اموال دولتي كه معد است براي مصالح يا انتفاعات عمومي‌،مثل استحكامات و قلاع و خندق ها و خاكريزهاي نظامي و قورخانه‌و اسلحه و ذخيره و سفاين جنگي و همچنين اثاثيه و ابنيه وعمارات دولتي و سيمهاي تلگرافي دولتي و موزه‌ها و كتابخانه‌هاي‌عمومي و آثار تاريخي و امثال آنها و بالجمله آنچه كه از اموال‌منقوله و غيرمنقوله كه دولت به عنوان مصالح عمومي و منافع ملي‌در تحت تصرف دارد، قابل تملك خصوصي نيست و همچنين است‌اموالي كه موافق مصالح عمومي به ايالت يا ولايت يا ناحيه ياشهري اختصاص يافته باشد.

  ماده 27 ـ اموالي كه ملك اشخاص نمي‌باشد و افراد مردم مي‌توانند آنهارا مطابق مقررات مندرجه در اين قانون و قوانين مخصوصة مربوطه‌به هر يك از اقسام مختلفة آنها تملك كرده و يا از آنها استفاده كنندمباحات ناميده مي‌شود مثل اراضي موات يعني زمين‌هايي كه‌معطل افتاده و آبادي و كشت و زرع در آنها نباشد.

  ماده 28 ـ اموال مجهول‌المالك با اذن حاكم يا مأذون از قق بَل او به‌مصارف فقرا مي‌رسد.
  چشمی که وقف ماتم ارباب عالم است
  در روزگار,روز و شبش چون محرم است


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود