صفحه 15 از 15 نخست ... 5131415
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سوالات متفرقه در مورد خمس و زکات و کفارات

نوشته
    12
    مورد تشکر
    39 پست
    حضور
    20 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام دوباره

سوالی دیگر از حضور شما عزیزان داشتم

اگه پول توییه کار و جایی بغیر از بانک سرمایه گذاری بشه مثل بورس خرید زمین و موارد مشابه؛ خمس بهش تعلق می گیره؟

2. تشکرها 2

نوشته
    3,517
    مورد تشکر
    7,642 پست
    حضور
    36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0

خلاصه پرسش

آیا به پولی که از فروش زمین به دست می آید، خمس تعلق می گیرد؟ در حالی که می خواهم با آن منزل تهیه کنم؟
    پرسش

هفت سال پیش با گرفتن وام و فروختن طلاهای عروسی در تعاونی مسکن اداره زمینی خریداری کردم، حال بعد از چند سال قیمت آن بیشتر شده و این پول را برای خریدن منزل مسکونی نیاز دارم، آیا براین پول خمس تعلق می گیرد یا نه؟

پاسخ اجمالی

با توجه به این که نفرموده اید از چه مرجعی تقلید می کنید ما فقط فتوای رهبر معظم انقلاب را برای شما بیان می کنیم.[1]
    اگر تهیه مسکن مورد نیاز متوقف بر خرید زمین در هنگام ثبت نام در تعاونی مسکن بوده و الان هم برای خرید مسکن نیازمند به فروش این زمین هستید یعنی با پرداخت خمس قیمت آن توانایی بر خرید مسکن مورد نیاز ندارید قیمت زمین فروخته شده خمس ندارد.[2] ولی اگر چنین نباشد یعنی یا مسکن مورد نیاز شما نیست یا با پرداخت خمس قیمت زمین فروخته شده، توانایی خرید مسکن را هم دارید در این صورت حکم آن به شرح ذیل است:
    در مورد آن قسمتی از زمین که با پول فروش طلاهای عروسی خریداری شده، اگر طلاهای عروسی هدیه باشد چون هدیه خمس ندارد (طبق نظر رهبر معظم انقلاب) پس اصل پولی که با آن زمین تهیه شده خمس ندارد؛ در مورد قیمت افزایش یافته زمین اگر آن زمین را به قصد تجارت و افزایش قیمت نگهداری می کردید باید خمس مقدار افزایش یافته را بپردازید.[3]
    اما در رابطه با آن قسمتی از زمین که با گرفتن وام خریده شده، کل قیمت زمین (پول اولیه و افزایش قیمت) خمس دارد. البته می توانید آن مقداری از وام که باقی مانده را کسر کنید ولی در سال های بعد هر مقدار از آن را که پرداخت می کنید باید خمس آن مقدار را بپردازید.[4]

[1] در صورتی که از مرجع تقلید دیگری تقلید می کنید بفرمایید تا بر آن اساس پاسخ بدهیم.
    [2] توضیح المسائل مراجع،ج 2، ص74 ، س 884، (استفتاءات از مقام معظم رهبرى)، چاپ هشتم. انتشارات جامعه مدرسین. قم. سال 1424.
    [3] همان ص69، س 860.
    [4] همان، ص71، س 868.

http://islamquest.net/fa/archive/question/fa2978

اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک

یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html

4. تشکرها 2

نوشته
    3,517
    مورد تشکر
    7,642 پست
    حضور
    36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    ویرایش توسط yanoor : ۱۳۹۲/۰۹/۲۹ در ساعت ۱۸:۱۰
    اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک

یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html

6. تشکرها 2

نور آنلاین نیست. کارشناس پاسخگوی انجمن فقه و احکام شرعی

نوشته
    477
    مورد تشکر
    1,378 پست
    حضور
    17 روز 7 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط sayed hessam نمایش پست
    با سلام دوباره

سوالی دیگر از حضور شما عزیزان داشتم

اگه پول توییه کار و جایی بغیر از بانک سرمایه گذاری بشه مثل بورس خرید زمین و موارد مشابه؛ خمس بهش تعلق می گیره؟
    با سلام و عرض ادب

درصورتی که تا سرسال خمسی باقی بماند خمس دارد.

استفتا از دفتر آیه الله خامنه ای در قم

نوشته
    11
    مورد تشکر
    19 پست
    حضور
    4 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

پرسش خمس سالیانه

سلام، بنده سال قبل خمس اموالم رو پرداخت کردم و باقیش مقدار پول خالصی برام موند ( مثال خیالی عددی میزنم که واضح باشه ) مثلا من یک میلیون پولی که خمسش پرداخت شده داشتم، در طول این یکسال مصرفش کردم و مثلا میشد دویست تومان، بعد دوباره روش میذاشتم زیاد میشد، خرجی میکردم، به هر حال الان در سر سال خمسی، مثلا هشتصد تومان پول دارم، حالا چون خرج و جمع روش صورت گرفته باید دوباره خمس بدم یا چون حتی به مبلغی که خمسش قبلا پرداخت شده هم نرسیده نیاز به خمس نیست؟ درواقع پول وقتی بشه مثلا یک میلیون و دویست، باید خمس دویست تومان جدید رو بدم ( یا کل یک میلیون و دویست؟! ) و اگر کمتر از یک میلیون تومان بود نیازی به خمس ندارد؟ در کل معیار خمس، عدد و رقم پول است یا جدید یا قدیمی بودن و تجدید آن؟

در ضمن مرجع بنده رهبری هستند.
    ممنون و خدا قوت. متشکر.

ویرایش توسط مدیر اجرایی : ۱۳۹۲/۱۱/۱۹ در ساعت ۰۸:۳۴

9. تشکرها 2

نوشته
    11
    مورد تشکر
    19 پست
    حضور
    4 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

???

11. تشکرها 2

نور آنلاین نیست. کارشناس پاسخگوی انجمن فقه و احکام شرعی

نوشته
    477
    مورد تشکر
    1,378 پست
    حضور
    17 روز 7 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ali2014 نمایش پست
    سلام، بنده سال قبل خمس اموالم رو پرداخت کردم و باقیش مقدار پول خالصی برام موند ( مثال خیالی عددی میزنم که واضح باشه ) مثلا من یک میلیون پولی که خمسش پرداخت شده داشتم، در طول این یکسال مصرفش کردم و مثلا میشد دویست تومان، بعد دوباره روش میذاشتم زیاد میشد، خرجی میکردم، به هر حال الان در سر سال خمسی، مثلا هشتصد تومان پول دارم، حالا چون خرج و جمع روش صورت گرفته باید دوباره خمس بدم یا چون حتی به مبلغی که خمسش قبلا پرداخت شده هم نرسیده نیاز به خمس نیست؟ درواقع پول وقتی بشه مثلا یک میلیون و دویست، باید خمس دویست تومان جدید رو بدم ( یا کل یک میلیون و دویست؟! ) و اگر کمتر از یک میلیون تومان بود نیازی به خمس ندارد؟ در کل معیار خمس، عدد و رقم پول است یا جدید یا قدیمی بودن و تجدید آن؟

در ضمن مرجع بنده رهبری هستند.
    ممنون و خدا قوت. متشکر.
    با سلام و عرض ادب

پول خمس داده شده را اگر مصرف کرده اید و پول جدید بجای آن پس انداز شده است(چنانکه در سوال ذکر شد) و این پول جدید تاسر سال خمسی باقی ماند باید خمس آن را بپردازید البته اگر از پول خمس داده شده سال قبل مقداری مصرف نشده است و می دانید چقدر آن باقی مانده است به آن مقدار مجددا خمس تعلق نمی گیرد.

موفق و موید باشید.

نوشته
    97
    مورد تشکر
    176 پست
    حضور
    2 روز 15 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط yanoor نمایش پست
    اگر آن زمین را به قصد تجارت و افزایش قیمت نگهداری می کردید باید خمس مقدار افزایش یافته را بپردازید.
    با سلام، لطفا بفرمایید معیار تشخیص افزایش قیمت چیه؟ چون با توجه به تورم، با گذشت زمان از نظر ریالی ارزش ملک زیاد می شه و ظاهرا من سود کرده ام ولی اگر به جای ریال، معیار ارزش ملک رو طلا بگیریم، چون قیمت ریالی طلا هم زیاد شده، من سودی نکرده ام چه بسا در طی یک سال قیمت ملک کمتر از قیمت طلا رشد داشته باشد و به رغم افزایش ظاهری قیمت ملک، ضرر هم کرده باشم.

به نظر من این منطقی میاد که ببینیم ملکی که الان خریدیم به قیمت امروز معادل چند گرم طلا ارزش داره، بعد، در زمان فروش هم ببینیم در همان زمانِ فروش، معادل چند گرم طلا ارزش داره، بعد سود رو محاسبه کنیم.

14. تشکر

نوشته
    9
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    1 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام و عرض ادب خدمت همه ی کارشناسان محترم این انجمن؛

من چند وقته می خوام برای خودم سال خمسی تشکیل بدم؛ البته نمی دونم اصلا به من خمس تعلق می گیره یا نه!؟

من مقلد آیت الله خامنه ای هستم.

اولین حقوقم رو اسفند ماه سال 90 گرفتم و دقیقا به مدت یک سال در یک شرکت خصوصی کار میکردم و در این یک سال حدودا 4.5 میلیون تومان پس انداز کردم؛
    اما در ابتدای سال 92 یه سری مشکلاتی برام پیش اومد که خب به مدت 5 ماه تقریبا بیکار شدم و در این حین تقریبا کل پول پس اندازم رو خرج بیماری خودم و البته خرج مکه رفتن پدر و مادرم و . . . کردم!

حالا سئوالم اینه آیا بابت اون 4.5 میلیون اسفند 90 تا اسفند 91، به من خمسی تعلق می گرفته و من باید بپردازم!؟

الانم تقریبا مهرماه 93 یک سال کاری و برداشت حقوقم در کار جدید رو سپری می کنم و تقریبا 8 میلیون پس انداز کردم؛ چقدر خمس به من تعلق می گیره!؟
    آیا اصلا من باید خمس بدم!؟

اینو اضافه کنم که من اگر خدا بخواد، در شرف ازدواج هستم، و خب طبیعتا به زودی چند برابر این پول رو باید صرف تهیه ی ملزومات ازدواج کنم ( ایشاالله خدا خودش برای همه جور کنه؛ برای منم جور کنه!
    آیا با علم به این مطلب، من باز هم باید خمس بپردازم!؟

ازتون خواهش می کنم منو به طور دقیق و مفصل راهنمایی کنید تا تکلیف شرعی خودم رو بدونم!

ضمنا، میشه اینم بگید که زکات در چه صورتی به یکی مثل من واجب میشه!؟ اینو که می پرسم میخوام خیالم راحت باشه که حدود الهی رو زیر پا نگذاشته باشم؛ حتی اگر چند هزار تومان هم باشه، باید تکلیف شرعی خودم رو بدونم و بهش عمل کنم!

با تشکر از راهنمایی هاتون؛ اینجا بهترین و راحت ترین جایی بود که تونستم این ابهام بزرگ زندگیم رو مطرح کنم و امیدوارم که به لطف خدا، منو کامل توجیه و آگاهم کنید!
    الحمدلله الذی جعلنی من المتمسکین بولایة علی ابن ابیطالب و اولادهم المعصومین علیهم السلام

نوشته
    9
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    1 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Aznasleaftab نمایش پست
    سلام و عرض ادب خدمت همه ی کارشناسان محترم این انجمن؛

من چند وقته می خوام برای خودم سال خمسی تشکیل بدم؛ البته نمی دونم اصلا به من خمس تعلق می گیره یا نه!؟

من مقلد آیت الله خامنه ای هستم.

اولین حقوقم رو اسفند ماه سال 90 گرفتم و دقیقا به مدت یک سال در یک شرکت خصوصی کار میکردم و در این یک سال حدودا 4.5 میلیون تومان پس انداز کردم؛
    اما در ابتدای سال 92 یه سری مشکلاتی برام پیش اومد که خب به مدت 5 ماه تقریبا بیکار شدم و در این حین تقریبا کل پول پس اندازم رو خرج بیماری خودم و البته خرج مکه رفتن پدر و مادرم و . . . کردم!

حالا سئوالم اینه آیا بابت اون 4.5 میلیون اسفند 90 تا اسفند 91، به من خمسی تعلق می گرفته و من باید بپردازم!؟

الانم تقریبا مهرماه 93 یک سال کاری و برداشت حقوقم در کار جدید رو سپری می کنم و تقریبا 8 میلیون پس انداز کردم؛ چقدر خمس به من تعلق می گیره!؟
    آیا اصلا من باید خمس بدم!؟

اینو اضافه کنم که من اگر خدا بخواد، در شرف ازدواج هستم، و خب طبیعتا به زودی چند برابر این پول رو باید صرف تهیه ی ملزومات ازدواج کنم ( ایشاالله خدا خودش برای همه جور کنه؛ برای منم جور کنه!
    آیا با علم به این مطلب، من باز هم باید خمس بپردازم!؟

ازتون خواهش می کنم منو به طور دقیق و مفصل راهنمایی کنید تا تکلیف شرعی خودم رو بدونم!

ضمنا، میشه اینم بگید که زکات در چه صورتی به یکی مثل من واجب میشه!؟ اینو که می پرسم میخوام خیالم راحت باشه که حدود الهی رو زیر پا نگذاشته باشم؛ حتی اگر چند هزار تومان هم باشه، باید تکلیف شرعی خودم رو بدونم و بهش عمل کنم!

با تشکر از راهنمایی هاتون؛ اینجا بهترین و راحت ترین جایی بود که تونستم این ابهام بزرگ زندگیم رو مطرح کنم و امیدوارم که به لطف خدا، منو کامل توجیه و آگاهم کنید!
    بعد از 50 روز، هنوز کسی جواب من رو نداده؛ بابا، من بابت این قضیه عذاب وجدان دارم و البته سردرگم هستم؟
    الحمدلله الذی جعلنی من المتمسکین بولایة علی ابن ابیطالب و اولادهم المعصومین علیهم السلام

17. تشکر

صفحه 15 از 15 نخست ... 5131415

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری