صفحه 1 از 7 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سرنوشت چه ارتباطی با اختیار انسان دارد؟

نوشته
    351
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    14 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0

سرنوشت چه ارتباطی با اختیار انسان دارد؟

اختیار و سرنوشت انسانها؛

آیا انسان واقعا در انتخاب سرنوشت و مسیر زندگی اش اختیاری دارد؟

خداوند در قران به این نکته اشاره دارد که انسان صاحب اختیار است؛ در حالیکه بحث سرنوشت هم که برای انسان تعیین شده است، چگونه می تواند در رابطه با اختیار تجزیه و تحلیل شود؟
    بارها خداوند در قران از اتفاقات آتی خبر داده اند که در شرایطی رخ داده است؛ پس سرنوست سیر زندگی بر انسانها از پیش تعیین شده است! (مفهوم اختیار کجا می رود؟)
    در شرایط زندگی روزمره انسان برای کاری بارها تلاش کرده و نتیجه ای نمی گیرد.
    و گاهی انسان فکر می کند صاحب اختیار است بستگی به انتخاب وی بوده اگر انتخابی باشد مسیر زندگی اش را خود انتخاب کرده است ولی خلاف آن را می بیند با اتفاقاتی غیر پیش بینی شده، انتخاب مفهوم خود را ازدست می دهد.

در موارد انتخاب از چند گزینه های زندگی برای تعین مسیر رفتن آیا ما واقعا" اختیار داریم؟
    ...

یارب
    ای خدا با تو سخن می گویم:
    گر به تو افتدم نظر؛ چهره به چهره، رو به رو .... شرح دهم غم فراق؛ نکته به نکته، مو به مو

2. تشکر

3.  

نوشته
    850
    حضور
    35 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    9

با سلام ....
    من برای اینکه بحث بدون جواب نباشه ...همان جواب کلی که قبلا در پیام برایتان ارسال کرده بودم را میگذارم.تاانشاءالله دوستان دیگر هم در بحث شرکت کنند.
    درقرآن می فرماید ( إِنَّ اللَّهَ لا يُغَيِّرُ ما بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا ما بِأَنْفُسِهِمْ ) یعنی: ( خداوند سرنوشت هيچ قوم (و ملّتى) را تغيير نمى‏دهد مگر آنكه آنان آنچه را در خودشان است تغيير دهند)....دراین آیه بیان میکند که انسان با اعمالش در سرنوش خودش دخیل است.ه ما مى‏گويد مقدرات شما قبل از هر چيز و هر كس در دست خود شما است، و هر گونه تغيير و دگرگونى در خوشبختى و بدبختى اقوام در درجه اول به خود آنها بازگشت مى‏كند، آنچه اساس و پايه است اين است كه ملتى خود بخواهد سربلند و سرفراز و پيروز و پيشرو باشد، و يا به عكس خودش تن به ذلت و زبونى و شكست در دهد، حتى لطف خداوند، يا مجازات او، بى‏مقدمه، دامان هيچ ملتى را نخواهد گرفت، بلكه اين اراده و خواست ملتها، و تغييرات درونى آنهاست كه آنها را مستحق لطف يا مستوجب عذاب خدا مى‏سازد.
    درنتیجه انسان چون مختار آفریده شده با اختیار خودش می تواند راه سعادت را طی کند ومی تواند راه ضلالت را طی کند...

موفق باشید

مولایم علی فرموند:
    يابُنَىَّ اِصبِر عَلَى الحقِ وَ اِن كانَ مُرّا; اى پسر جان! در راه حق صبور و مقاوم باش گرچه تلخ و رنج آور باشد.
    هرگز گمان مبر زخیال تو غافلم ،گرمانده ام خموش ، خدا داند ودلم.....
    چون عاقبت همه امور با خداست همه چیز را به او واگذار کردم.

5. تشکر

نوشته
    351
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    14 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و احترام
    بیایید ساده تر صحبت کنیم. خیلی ساذه و روان.
    من با مطالعه ی این موضوعات در تاپیکهای زیر که در مورد قضا وقدر بوده به جایی نرسیدم

در همین زندگی روزانه این سوال مطرح بوده که آیا من نوعی که به دنبال روزی خود هستم و نتیجه ای نمی گیرم جزو سرنوشت من می باشد؟
    مشکلاتی که بر سر راه من نهاده شده که مانع از رسیدن من به هدف می باشد جزو سرنوشت من به حساب می اید و من باید با این که سرنوشتم هست قانع بشوم؟

یارب
    گر به تو افتدم نظر؛ چهره به چهره، رو به رو .... شرح دهم غم فراق؛ نکته به نکته، مو به مو

نوشته
    850
    حضور
    35 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    9

نقل قول نوشته اصلی توسط tary1357 نمایش پست
    با سلام و احترام

بیایید ساده تر صحبت کنیم. خیلی ساذه و روان.
    من با مطالعه ی این موضوعات در تاپیکهای زیر که در مورد قضا وقدر بوده به جایی نرسیدم

در همین زندگی روزانه این سوال مطرح بوده که آیا من نوعی که به دنبال روزی خود هستم و نتیجه ای نمی گیرم جزو سرنوشت من می باشد؟

مشکلاتی که بر سر راه من نهاده شده که مانع از رسیدن من به هدف می باشد جزو سرنوشت من به حساب می اید و من باید با این که سرنوشتم هست قانع بشوم؟
    با سلام
    چنانچه قبلا عرض شد ؛ انسان در سرنوش خودش نقش دارد .در مورد کسب روزی هم با اینکه رازق خداست ولی انسان هم نقش دارد.تلاش وحرکت برای کسب روزی ونوع مدیریت دربرنامه ریزی زندگی تأثیرات زیادی بر کسب روزی دارد.کم یا زیاد شدن روزی عواملی دارد که در دین به آنها اشاره شده است.افراط وتفریط در کسب روزی مورد نهی واقع شده است.
    پیشوایان ما با گفتار و عملشان، همواره پیروان خود را به تلاش برای روزی حلال تشویق و ترغیب کرده و هر گونه کار و فعالیت اقتصادی را که به منظور رفاه خانواده صورت گیرد، در حکم جهاد در راه خدا شمردهاند؛ ولی در عین حال، خطر خروج از مدار اعتدال و افتادن در دام حرص و زیاده خواهی را نیز گوشزد نموده، مردمان را به میانه روی در طلب روزی و دنبال دنیا رفتن فرا میخواندند. امام صادق علیهالسلام میفرماید: «در پی روزی باش، ولی دنبال روزی رفتن تو، از حد کسانی که خود را تضییع میکنند، بالاتر و از حد حریصان، پایینتر باشد»
    علی علیهالسلام به کمیل بن زیاد نخعی چنین میفرماید: «هرگاه در روزی تو تأخیر و تنگی پدید آمد، آمرزش بخواه، تا روزی را بر تو فراخ گرداند».
    از همه این بیانات برمی آید که تلاش برای کسب روزی بر همه لازم است ولی این تلاش نباید به واجبات دینی خلل وارد کند واز طرفی برکت در روزی را باید از خداوند طلب کردوبه آنچه خداوند به ما روزی می دهد قانع بود که همین قناعت یکی از عوامل زیاد شدن روزی انسان است...
    زبان حال ما همیشه این باشد که :
    خدایا به داده هایت شکر؛ به نداده هایت شکر ؛به گرفته هایت شکر
    چون داده هایت نعمت, نداده هایت حکمت وگرفته هایت امتحان است

موفق باشید.

مولایم علی فرموند:
    يابُنَىَّ اِصبِر عَلَى الحقِ وَ اِن كانَ مُرّا; اى پسر جان! در راه حق صبور و مقاوم باش گرچه تلخ و رنج آور باشد.

8. تشکرها 2

نوشته
    3
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

اختیار و سرنوشت انسانها؛

آیا انسان واقعا در انتخاب سرنوشت و مسیر زندگی اش اختیاری دارد؟
    خداوند در قران به این نکته اشاره دارد که انسان صاحب اختیار است؛ در حالیکه بحث سرنوشت هم که برای انسان تعیین شده است، چگونه می تواند در رابطه با اختیار تجزیه و تحلیل شود؟
    بارها خداوند در قران از اتفاقات آتی خبر داده اند که در شرایطی رخ داده است؛ پس سرنوست سیر زندگی بر انسانها از پیش تعیین شده است! (مفهوم اختیار کجا می رود؟)
    در شرایط زندگی روزمره انسان برای کاری بارها تلاش کرده و نتیجه ای نمی گیرد.
    و گاهی انسان فکر می کند صاحب اختیار است بستگی به انتخاب وی بوده اگر انتخابی باشد مسیر زندگی اش را خود انتخاب کرده است ولی خلاف آن را می بیند با اتفاقاتی غیر پیش بینی شده، انتخاب مفهوم خود را ازدست می دهد.

در موارد انتخاب از چند گزینه های زندگی برای تعین مسیر رفتن آیا ما واقعا" اختیار داریم؟
    ...
    سرنوشت چارچوب مشخصي است كه از طرف خداوند براي زندگي هريك از ما تعيين مي گردد .مانند اينكه كي متولد شويم ،در چه مكاني متولد شويم ،با چه كساني در زندگي روبرو شويم ،يكسري اتفاقات خاص از قبل تعيين شده كه حتما براي ما پيش خواهد آمد و در نهايت هم اينكه كي از اين دنيا برويم .
    ولي در اين چارچوب هريك از ما اراده مانور دارد .مثلا من و شما هر دو در شرايط مشابه خانوادگي متولد مي شويم و با افراد و شرايط مختلف از پيش تعيين شده روبرو مي شويم ولي من در نحوه برخورد با اين وقايع يك عملكرد از خودم نشان مي دهم و شما عملكردي ديگر و اين همان اختيار است .
    مثلا من و شما هردو با ورشكستگي مالي روبرو مي شويم ولي شما با پشتكارو صبوري كار خود را از سر مي گيريد ولي من به دنبال نااميدي ،به اعتياد رو مي آورم .
    و اما خداوند فرموده است كه بسيار ي از همان سرنوشت هاي از پيش تعيين شده را مي توان با كمك صدقات و نماز و دعا -تحت اراده خداوند - تغيير داد .
    يا حق

10. تشکر

نوشته
    351
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    14 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و احترام

طبق گفته ی خانم امیدورای در چارچوب تععین شده هريك از ما اراده مانور دارد .مثلا من و شما هر دو در شرايط مشابه خانوادگي متولد مي شويم و با افراد و شرايط مختلف از پيش تعيين شده روبرو مي شويم ولي من در نحوه برخورد با اين وقايع يك عملكرد از خودم نشان مي دهم و شما عملكردي ديگر و اين همان اختيار است .

درست؛ بحث اختیار رو ساده تر و در زندگی روزمره مطرح کنیم؛ من می گویم حالا این افرادی که دور و بر ما هستند هم نقشی در سرنوشت ما دارند رفتارمان با آنها چگونه باشد، من در سنی هستم که خدا را دین و ایمان و مسیر زندگی خود را تعین کنم؟! اگر اختیاری دارم. یکی بحث اختیار من از جانب خدا و دیگری شرایط من در جامعه و خانواده و اگر فرصتی باشد برای خود خودمان. حالا در برخوردها می بینم باید پاسخگوی خیلی مسایل و موارد و افراد باشم پس اختیار من کجا می رود اگر در برابر عده ای مسئول هستم و یا کسانی بر ما مسئولند.
    اختیار من بستگی به خواست خدا، مسئولان، خط مشیی که برای من تعریف کردند هم قانون خدا هم قانون جامعه و هم قانون خانواده و هم قانون و هویتی که خود من برای خودم تعریف کرده ام طبق شناخت و طی میری که آمده ام.
    برای این موارد چه پاسخی قرآن دارد.؟!

یارب

نوشته
    351
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    14 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و احترام و تشکر از همراهی دوستان

من واقعا منتظر جواب کارشناسان و دوستان عزیز هستم
    ممنون از لطفتون

یارب

نوشته
    850
    حضور
    35 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    9

با سلام و احترام

طبق گفته ی خانم امیدورای در چارچوب تععین شده هريك از ما اراده مانور دارد .مثلا من و شما هر دو در شرايط مشابه خانوادگي متولد مي شويم و با افراد و شرايط مختلف از پيش تعيين شده روبرو مي شويم ولي من در نحوه برخورد با اين وقايع يك عملكرد از خودم نشان مي دهم و شما عملكردي ديگر و اين همان اختيار است .

درست؛ بحث اختیار رو ساده تر و در زندگی روزمره مطرح کنیم؛ من می گویم حالا این افرادی که دور و بر ما هستند هم نقشی در سرنوشت ما دارند رفتارمان با آنها چگونه باشد، من در سنی هستم که خدا را دین و ایمان و مسیر زندگی خود را تعین کنم؟! اگر اختیاری دارم. یکی بحث اختیار من از جانب خدا و دیگری شرایط من در جامعه و خانواده و اگر فرصتی باشد برای خود خودمان. حالا در برخوردها می بینم باید پاسخگوی خیلی مسایل و موارد و افراد باشم پس اختیار من کجا می رود اگر در برابر عده ای مسئول هستم و یا کسانی بر ما مسئولند.
    اختیار من بستگی به خواست خدا، مسئولان، خط مشیی که برای من تعریف کردند هم قانون خدا هم قانون جامعه و هم قانون خانواده و هم قانون و هویتی که خود من برای خودم تعریف کرده ام طبق شناخت و طی میری که آمده ام.
    با سلام خدمت شما بزرگوار
    تمامی مواری که ذکر کردید اعم از جامعه ویا خانواده وپاسخ گویی در برابر همه افراد جامعه ونقش دیگران در سرنوشت شما و....همه اینها هیچ منافاتی با اختیار شما ندارند .یعنی با وجو د همه این موارد اختیار از شما سلب نمی شود .اختیار امری است که خدا به هر انسانی داده است وسلب شدنی نیست.
    موفق باشید

مولایم علی فرموند:

14. تشکر

نوشته
    982
    حضور
    8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

در اسلام انسان صاحب اختیار و آزاد بوده و با کمک خداوند راهشو ادامه میده ( نفی جبر) .
    007

نوشته
    3
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و احترام

اينكه در هنگام برخورد با افراد و وقايع چه برخوردي بايد داشته باشيد ،دقيقا در قرآن و دين اسلام ذكر شده است .و اينكه آيا اختيار داريد دين خود را تعيين كنيد بديهي است براي تعيين دين خود بايد به تمامي اديان اشراف كامل پيدا كنيد و آنزمان قادر به اتخاذ تصميم درست خواهيد بود .بنده با اطمينان به شما مي گويم كه چنانچه جنابعالي با اديان مختلف آشنا شويد و كاملا تحقيق داشته باشيد ،متوجه مي گرديد كه دين اسلام كاملترين است و با روحيات يك فرد متعادل بسيار سازگارتر مي باشد .
    در ضمن دوست من اگر در زندگي شما جبر حاكم بود و خداوند اجراي دستورات ديني را بر شما جبر مي فرمود ،هرگاه مي خواستيد در زمينه تفكر در اديان و يا شك كردن به هر ديني به تفكر بنشينيد ذهن شما خالي مي گشت تا بدون اختيار دقيقا در مسير جبر خداوند پيش برويد .
    مهم نيست كه قاونو عرف جامعه دقيقا چه مي گويد ،چرا كه امروزه شاهديد كه بسيار ي از اعمال خلاف عرف انجام مي شود و كسي كه مرتكب چنين عملي مي شود از همان اختيار خود استفاده كرده است .فرضا در حال حاضر اعتياد در جامعه محكوم است ولي آيا واقا معتادي نداريم ؟ با وجود اينكه بر همگان محرز مي باشد كه اعتياد از اقسام ضايع كردن حق النفس به حساب مي آيد و منفور خداوند مي باشد ولي مي بينيم كه افراد زيادي با اختيار خود به اين بلا گرفتار مي شوند .

صفحه 1 از 7 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری