جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نقش زنان در پيروزي انقلاب از ديدگاه بنيانگذار جمهوري اسلامي

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  3,238
  مورد تشکر
  8,461 پست
  حضور
  46 روز 10 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  131
  آپلود
  0
  گالری
  13

  نقش زنان در پيروزي انقلاب از ديدگاه بنيانگذار جمهوري اسلامي
  امام خميني(ره) همواره درباره نقش زنان در پيروزي انقلاب اسلامي بر اين مساله تاکيد داشتند که "ما نهضت خودمان را مديون زن ها مي دانيم " ذکر همين نکته براي بيان نقش زنان در پيروزي انقلاب اسلامي از هر کلامي رساتر است.
  ميليون ها زن ايراني در انقلاب سال 1357 با قدرت هر چه تمام تر پا در صحنه نهادند. حضور زنان در به پيروزي رسيدن انقلاب اسلامي چندين شکل داشت. برخي اخبار را گردآوري يا جزوه هايي را توزيع مي کردند، بقيه به فعالان سياسي مورد حمله يا زخمي ها پناه مي دادند، بسياري فعالانه در خيابان ها به راهپيمايي و تظاهرات مي پرداختند، برخي تا آن جا پيش رفتند که در سنگر سازي در برابر نيروهاي رژيم طاغوت کمک مي کردند و حتي تعدادي از آنان اسلحه به دست گرفتند و به مبارزه پرداختند.
  زنان ايراني در تمامي مراحل پيروزي انقلاب اسلامي به روشني بيان کردند که زن مسلمان ايراني در تمام عرصه هاي اجتماعي، سياسي و... حضور دارد و اعتقادات ديني او مانع از شرکت در فعاليت هاي اجتماعي نخواهد شد و ثابت کرد که در عين حفظ ديانت و پاکدامني مي تواند تاريخ ساز باشد.
  نقش بسيار مهم و تاثيرگذار زنان ايراني در پيروزي انقلاب اسلامي غيرقابل انکار و ستودني است. اين نقش را نه تنها در مورد مبارزهاي آنان ،بلکه در تربيت و تشويق نيروهاي مبارز و انقلابي نيز مي توان جست. به طوري که امام خميني بنيانگذار جمهوري اسلامي فرمودند : " امروز زن هاي شير دل ، طفل خود را آغوش کشيده و به ميدان مسلسل و تانک دژخيمان رژيم مي روند،در کدام تاريخ چنين مردانگي و فداکاري از زنان ثبت شده است".
  منبع

  ویرایش توسط هدی : ۱۳۸۸/۱۱/۱۹ در ساعت ۱۶:۲۱


 2. #2
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  3,238
  مورد تشکر
  8,461 پست
  حضور
  46 روز 10 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  131
  آپلود
  0
  گالری
  13
  زنان ايراني در روند انقلاب اسلامي ، داراي نقش هاي متفاوتي بوده اند و ما در اين جا به نقش هاي اساسي زنان که در سخنان حضرت امام (ره) به چشم مي خورد، مي پردازيم:
  ** زنان، رهبران نهضت اسلامي
  حضرت امام خميني(ره) را مي توان شخصيتي دانست که هرگز در سخنان ايشان افراط و تفريط وجود نداشت، از اين رو اگر ايشان سخني از حضور زنان در انقلاب بيان داشتند، به دليل حضور و نقش مهم زنان در انقلاب بوده است، از جمله اين سخنان گوهربار: "مردها به تبع زن ها به خيابان ريختند" و يا " بانوان ايراني در قم و بلاد ديگر در اين پيروزي پيشقدم هستند".
  ** زنان تشجيع کننده مردم در پيشبرد انقلاب اسلامي
  امام (ره) در اين باره فرموده اند: "زنان مردان را تشجيع کردند، مردم ما مرهون شجاعت زنان شيردل هستند". امام(ره) در سخنان خود زنان را قوت قلب دهندگان و تشويق کنندگان مردان در صحنه هاي بحراني انقلاب معرفي مي نمايند.
  تجليل بنيانگذار جمهوري اسلامي از زن مسلمان و بانوي ايراني و تاکيد هميشگي ايشان بر جايگاه والاي زنان از دوران مبارزه عليه رژيم پهلوي تا پيروزي شکوهمند انقلاب اسلامي و نيز در دوران هشت سال دفاع مقدس به ارتقاي هر چه بيشتر مقام زن و تصحيح ديدگاه بسياري از مردان در جامعه انجاميد.
  ايشان از بدو برپايي نظام جمهوري اسلامي بر مشارکت سياسي زنان تاکيد بسيار داشتند و فرمودند: " آنچه لازم است تذکر دهم ،شرکت زنان مبارز و شجاع در سراسر ايران در رفراندوم است. زناني که کنار مردان بلکه بهتر از آن در پيروزي انقلاب اسلامي نقش اساسي داشتند، ‌توجه داشته باشيد که امروز زنان در جمهوري اسلامي، همدوش مردان در تلاش سازندگي در کشور هستند و اين است معناي آزاد زنان و آزاد مردان".
  " ما نهضت خودمان را مديون زن ها مي دانيم " و همين نکته براي بيان نقش زنان در پيروزي انقلاب اسلامي از هر کلامي رساتر است . 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  1,289
  مورد تشکر
  3,158 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  دامان پرگهر(مادران و انقلاب)

  با رجوع به اندیشه های بنیانگذار فقید انقلاب می توان دریافت كه نگاه ایشان به زن و جایگاه او در اجتماع نگاهی عمیق، دقیق، روشن بینانه و پیگیر است. چرا كه همواره در تفكر ایشان زن جایگاه بسیار والایی داشته است كه در برخی از موارد از مرد هم بالاتر است و البته نباید فراموش نمود كه اندیشه ایشان، به تمام برگرفته از اسلام ناب است.

  نقش زنان در جریان پیروزی انقلاب اسلامی (تحول زنان در جریان نهضت اسلامی)

  بر هیچ كس پوشیده نیست كه زنان نقش بسیار مهمی در پرورش نهضت اسلامی ایفا نموده و حقیقتاً در مواردی نقش سنگین تر و موثرتری را نسبت به مردان در جریان مبارزه داشتند اهمیت بیشتر آن زمانی آشكار می شود كه به این نكته مهم اشاره نماییم كه زنان نه تنها در برخی موارد در صحنه مبارزه حضور جدی و فعال داشته و خود در خط مقدم مبارزه حاضر می شدند بلكه مشوق اصلی مردان و همسران خویش برای شركت در این مبارزه به حساب می آمدند و نقش موثر دیگر آنان، تربیت فرزندان صالح برای ادامه راه و آینده نهضت اسلامی بود كه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
  امام ـ رحمه الله ـ با اشاره به این مهم می فرماید: ما نهضت خودمان را مدیون زنها می دانیم. مردها به تبع زنها در خیابان ها می ریختند، تشویق می كردند زن ها مردان را، خودشان در صف های جلو بودند. زن یك همچو موجودی است كه می تواند یك قدرت لایزال، یك قدرت شیطانی را بكشد.
  امروز زن های شیر دل طفل خود را آغوش كشیده و به میدان مسلسل و تانك دژخیمان رژیم می روند، در كدام تاریخ چنین مردانگی و فداكاری از زنان ثبت شده است.

  در همین زمینه رهبر حكیم و فرزانه انقلاب نیز بیاناتی داشته اند كه ذیلاً به چند نكته آن اشاره می كنیم:

  زنان در پیروزی انقلاب اسلامی دارای دو نقش مثبت و موثر بودند. نقش اول آن ها فعالیت مثبت و مستقیم در مبارزه خود و نقش بعدی زنان كه از اهمیت بیشتر برخوردار است نقش صبر، شكیبایی، مساعدت و تحمل مشكلات ناشی از مبارزه بود. بسیاری از زنان در انقلاب اسلامی مشوق همسران خود بودند و معمولاً در انقلاب بیشترین مشكلات متوجه همسران مبارزان بود. در دو سه سال آخر مبارزه ناگهان نقش بانوان در پیروزی انقلاب اسلامی و قیام عظیم مردم دچار برجستگی عظیمی شد و خانم ها اولین راهپیمایی خطرناك را شروع كردند و در میادین پر خطر مبارزه، حضور فعال و چشم‌گیری داشتند.
  بانوان پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز جزء اولین پاسخ دهندگان به همه دعوت های بزرگ انقلابی هستند و تا امروز در میدان فعالیت و مبارزه، زن ها به مراتب جلوتر از مرد ها هستند.


  تا خدا بنده نواز است به خلقش چه نياز؟
  مي کشم ناز يکي تا به همه ناز کنم..


  ***


 4. تشکرها 3


 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  964
  مورد تشکر
  1,608 پست
  حضور
  1 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقش زنان در پيروزي انقلاب از ديدگاه بنيانگذار جمهوري اسلامي


  معلم بزرگ انقلاب حضرت امام خمینی قدس سره نقش زن را در انقلاب، چه در پیدایش و چه در استمرار آن و نیز جایگاه او را در تکامل جامعه اسلامی و بلوغ اسلامی و انقلابی آن بسی بزرگ می داشت... ایشان زنان را پشتوانه نظام اسلامی دانسته و می فرمود:

  شما بانوان در اینجا ثابت کردید که در پیشاپیش این نهضت قدم برداشتید.

  شما سهم بزرگی درنهضت اسلامی ما دارید.

  شما در آتیه برای مملکت ما پشتوانه هستید. از شماست که مردان و زنان بزرگ تربیت می شود. در دامن شما مردان و بانوان بزرگ تربیت می شود.
  شماها عزیز ملت هستید، پشتوانه ملت هستید... شما برای آتیه مملکت ما جوانان نیرومند تربیت کنید. دامان شما یک مدرسه ای است که در آن باید جوانان بزرگ تربیت بشود. شما فضایل تحصیل کنید تا کودکان شما در دامان شما به فضیلت برسند...  نقش زنان در پيروزي انقلاب از ديدگاه بنيانگذار جمهوري اسلامي


 6. تشکرها 3


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود