صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تشکر از خدا

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  نوشته
  606
  مورد تشکر
  2,405 پست
  حضور
  20 ساعت 13 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0

  تشکر از خدا
  میگن یه روزی یه مردی خواب عجيبي ديد. ديد که رفته پيش فرشته ها و به کارهاي آنها نگاه مي کند.
  هنگام ورود، دسته ی بزرگي از فرشته ها رو ديد که سخت مشغول کارند و تند تند نامه هايي را که توسط پيکها از زمين مي رسند، باز مي کنند و آنها را داخل جعبه هايي مي گذارند.
  مرد از فرشته اي پرسيد: شما داريد چکار مي کنيد ؟
  فرشته در حالي که داشت نامه اي را باز مي کرد، گفت : اينجا بخش دريافت است. ما دعاها و تقاضاهاي مردم از خداوند را، تحويل مي گيريم .
  مرد کمي جلوتر رفت. باز دسته بزرگي از فرشتگان را ديد که کاغذهايي را داخل پاکت مي کنند و آنها را توسط پيک هايي به زمين مي فرستند.
  مرد پرسيد: شماها چکار مي کنيد؟
  يکي از فرشتگان با عجله گفت: اينجا بخش ارسال است، ما الطاف و رحمت هاي خداوند را براي بندگان به زمين مي فرستيم.
  مرد کمي جلوتر رفت و يک فرشته را ديد که بيکار نشسته!!!
  مرد با تعجب از فرشته پرسيد: شما اينجا چه مي کنيد و چرا بيکاريد؟
  فرشته جواب داد: اينجا بخش تصديق جواب است. مردمي که دعاهايشان مستجاب شده، بايد جواب بفرستند! ولي فقط عده بسيار کمي جواب خدا را مي دهند...
  مرد از فرشته پرسيد: مگر مردم چگونه مي توانند برای خدا جواب بفرستند؟؟؟؟

  فرشته پاسخ داد: خیلی ساده! فقط کافيست بگويند:
  خدايا شکر...
  همین!
  ۩۩۩... پس بگذارید سرسپردگی به خداوند لباس درونتان باشد نه نمایش بیرون...در پنهان ترین لایه های روحتان باشد، نه آواز آشکار لبهایتان.... بگذارید سرسپردگی به خداوند در میان استخوان دنده هایتان باشد...۩۩۩


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۸
  نوشته
  4,583
  مورد تشکر
  8,378 پست
  حضور
  11 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  861
  آپلود
  199
  گالری
  331  شکر نعمت، نعمتت افزون کند
  کفـر ، نعمت از کفت بیرون کند


  داستان سنگ و سنگ تراش

  روزی، سنگتراشی که از کار خود ناراضی بود و احساس حقارت میکرد، از نزدیکی خانه بازرگانی رد میشد. در باز بود و او خانه مجلل، باغ و نوکران بازرگان را دید و به حال خود غبطه خورد با خود گفت : این بازرگان چقدر قدرتمند است! و آرزو کرد که او هم مانند بازرگان باشد.
  در یک لحظه، به فرمان خدا او تبدیل به بازرگانی با جاه و جلال شد! تا مدت ها فکر میکرد که ازهمه قدرتمندتر است. تا این که یک روز حاکم شهر از آنجا عبور کرد، او دید که همه مردم به حاکم احترام می گذارند حتی بارزگانان.
  مرد با خودش فکر کرد : کاش من هم یک حاکم بودم، آن وقت از همه قوی تر میشدم!
  در همان لحظه ، او تبدیل به حاکم مقتدر شهر شد. در حالی که روی تخت روانی نشسته بود، مردم همه به او تعظیم میکردند. احساس کرد که نور خورشید او را می آزارد و با خودش فکر کرد که خورشید چقدر قدرتمند است .
  او آرزو کرد که خورشید باشد و تبدیل به خورشید شد و با تمام نیرو سعی کرد که به زمین بتابد و آن را گرم کند.
  پس از مدتی ابری بزرگ و سیاه آمد و جلوی تابش او را گرفت. پس با خود اندیشید که نیروی ابر از خورشید بیشتر است، و آرزو کرد که تبدیل به ابری بزرگ شود و آنچنان شد.
  کمی نگذشته بود که بادی آمد و او را به این طرف و آن طرف هل داد. این بار آرزو کرد که باد شود و تبدیل به باد شد. ولی وقتی به نزدیکی صخره سنگی رسید، دیگر قدرت تکان دادن صخره را نداشت. با خود گفت که قوی ترین چیز در دنیا، صخره سنگی است و تبدیل به سنگی بزرگ و عظیم شد.
  همان طور که با غرور ایستاده بود، ناگهان صدایی شنید و احساس کرد که دارد خورد میشود. نگاهی به پایین انداخت و سنگتراشی را دید که با چکش و قلم به جان او افتاده است!

  نتیجه اخلاقی ای که از این حکایت میگیریم اینست که باید قدر موقعیت ها و لحظات زندگیمان را بدانیم و نگذاریم با زیاده خواهی و تندروی که ممکن است ناشی از نوعی حسادت نسبت به اشخاص دیگر باشد شرایطی را بوجود بیاوریم که وضعیت فعلی ما دچار مخاطره شده و در نهایت وضع از این حالتی که هست، بدتر هم بشود ! چون اینگونه رفتارها که حاکی از خواسته های نابجا و انتظار دست یافتن به رویاهای محال است این امکان را بوجود خواهد آورد که به ورطه ای سوق داده شویم که شاید دیگر راه برگشتی بوجود نیاید !


  شکر نعمت، نعمتت افزون کند
  کفـر ، نعمت از کفت بیرون کند

  پس در همه حال شکر گذار باشیم 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  4,648
  مورد تشکر
  1,949 پست
  حضور
  7 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  38

  شکر نعمت نعمتت افزون کند...

  شکر نعمت نعمتت افزون کند..

  .شکر گذاری...راضی نشدن به رضای الهی و کفران

  انسان همواره در زندگي خود در يكي از اين دو حالت به سر ميبرد٬ يا در حال شكرگذاري است و روحيه رضايتمندي او از زندگي خويش٬ بر نارضايتي اش غالب است و مذاقش شيرين است و در نتيجه احساس خوشبختي ميكند٬ يا در حال كفران است و سرشار از تفكرات منفي و ناراضي از آنچه در زندگي اش جريان دارد و با نگاهي تلخ به عالم مي نگرد.

  زندگي در اين دنيا خصوصيتي دارد كه هيچگاه از آن قابل انفكاك نيست و به عبارتي لازمه ماهيت آنست و آن آميختگي سختيها و خوشيهاست.

  در هر لحظه از زندگي براي هر كسي هزار دليل وجود دارد براي نارضايتي و هزار دليل وجود دارد براي رضايتمندي و احساس خوشبختي.

  كافيست شخص بر نكته روشن و خوش زندگي تمركز كندو شكر آن را بجاي آورد اين خوشي و اين نعمت رفته رفته زيادتر ميشود و بر ناخوشي ها غلبه ميكند و احساس خوشبختي سراسر وجود شخص را فرا ميگيرد.

  خداي متعال كه خالق همه حوادث عالم و مبدا آنهاست دنبال بهانه اي ميگردد تا نعمتها را بر بنده اش افزون كند. كافي است ببيند بندهاش از بين حوادث خوب و بد زندگي اش تنها متوجه خوبيهاست و خدايش را شكر ميگويد و بديها را همه از خود ميداند و گناهانش را ريشه آنها ميداند.خوشبختي اين انسان تضميني است.

  امروزه دانشمندان بصورت كاملا علمي اين حقيقت را دريافته اند كه شكرگزاري شاه كليد موفقيت هاي بشري است. ديدن بخشي از مستند راز( the secret) را كه در مورد سنگ شكرگزاري است به همه دوستان توصيه ميكنم. البته خواندن كتاب آن راحتتر و قابل دسترس تر است.

  سر اين مطلب با كمي تامل و دقت آشكار ميشود و آن اينكه شكرگزاري با تفكر مثبت گره خورده است و به محض پيدايش روحيه شكرگزاري تفكر مثبت و ذهن مثبت در شخص ظهور ميكند. تفكر مثبت موجب حسن ظن به عالم و خالق آن است. خداي متعال ميفرمايد: من در نزد گمان بنده خويش هستم(يعني هر ظن و گماني كه دارد بر اساس همان بر او نعمت نازل ميكنم يا نميكنم). اين حسن ظن نعمتها را جلب ميكند و موفقيت در عرصه هاي مادي زندگي يك از هزارم نعمتهايي است كه خداي بر بنده اش ارزاني ميدارد.

  اما مهمترين نعمت نعمت هدايت و شناخت خداي عزوجل و اولياي الهي است و توفيق عمل به فرامين الهي است كه همه و همه براي خوشبختي ما و نجات از ظلمات است.

  ...لئن شکرتم لازیدنکم ولئن کفرتم ان عذابی لشدید.(ابراهیم- ۷)

  منبع: http://www.golbargeshabane.blogfa.com/

  نوشته شده توسط فانی 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  2,042
  مورد تشکر
  4,138 پست
  حضور
  2 روز 23 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  مفهوم شکر نعمت در قرآن و سنت

  شكر در لغت«تصور نعمت و آشكار كردن آن است» و در اصطلاح علم اخلاق آمده است، شكر عبارت است از: شناختن نعمت از منعم و شاد شدن به آن و صرف كردن آن در راهي كه منعم به آن راضي باشد. از اين تعريف، معلوم مي ‌گردد كه شكر، يكي از برترين اعمال و داراي فضيلت بسيار است و از سه عنصر علم، حال و عمل تشكيل مي‌ شود كه علماي اخلاق آن را به حقيقت شكر تعبير كرده‌اند. علم عبارت از آن است كه بداني نعمت، استقلال ندارد و وابسته به نعمت دهنده است. عنصر حال يعني، وقتي كه انسان به منعم حقيقي معرفت پيدا كرد و دانست كه نعمت وابسته به اوست، ثمره‌اش اين است كه از اين نعمت، در دل شادي و سروري همراه با خضوع و تواضع ايجاد مي‌ شود، و به اين جهت نعمت را هديه‌اي از سوي خدا و توجّهي از جانب او به خود مي ‌داند. و امّا سومّين عنصر، عمل مي‌ باشد و آن اقدام به چيزي است كه مقصود و محبوب منعم است، اين عمل ممكن است با قلب، زبان يا اعضاي ديگر انجام شود. قلب«شكرگزار» همواره به ياد نعمت و بخشش«نعمت گستر» و بزرگداشت و تعظيم خداوند است و در برابر بزرگي و توجّه خداوند اظهار كوچكي و نياز مي ‌كند و با تفكّر در كارهاي بزرگ و مخلوقات گوناگون خداوند و اراده خير رساني به بندگانش، شگفتي خويش را ابراز مي ‌دارد و خضوع و خشوع او افزون مي ‌گردد. بعد از اين كه نعمت بودن نعمت، يعني ماهيت واقعي ‌آن، بر شخص عاقل روشن شد، سرچشمه ‌هاي شكر از قلب به زبانش جاري مي‌ شود و با قلبش از منعم خود. راضي و سپاس گزاري مي گردد و اين رضايت و سپاس علاوه بر اين كه قلب انسان را سرشار از شكر منعم مي ‌كند، در گفتار و رفتار او هم ظاهر مي ‌شود. يعني فرد شكرگزار به تمجيد و ثناگويي و تسبيح و تحليل مي‌ پردازد و در حدّ فكر و توان خود، او را مي ‌ستايد، بنابراين شكر زباني به تنهايي، نعمتي از جانب خداوند است كه نياز به شكر دارد.

 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  2,042
  مورد تشکر
  4,138 پست
  حضور
  2 روز 23 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  مرحله مهمّي كه در موضوع شكر مورد غفلت واقع شده مرحله عملي است. شكر عملي، شكر كامل است و از انسان، شاكر كامل مي ‌سازد. شكر عملي ثمره دو مرحله شكر قلبي و زباني است. به عبارت ديگر، وقتي كه انسان به دل، نعمت بودن نعمت را فهميد و به زبان آن را اظهار كرد و شكر منعم را به جاي آورد، حق بر اين است كه در عمل نيز شكر خدا را ظاهر نمايد. بنابراين«شاكر حقيقي» بايد نعمت هاي الهيه را صرف رضا و مقصود منعم نمايد و همواره بايد آگاه باشد كه از نعمت هاي خدا در چه مسيري استفاده كند تا مرتكب كفران نعمت هاي الهي نگردد. 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  2,042
  مورد تشکر
  4,138 پست
  حضور
  2 روز 23 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  ويژگي هايي افرادي كه كفران نعمت مي كنند:
  الف : آنان اشخاص مسرف و دوزخي مي ‌باشند، زيرا نعمت هايي را كه خداوند به آنان عطا فرموده است چه نعمت هاي مادّي و چه معنوي را كفران نموده‌اند.

  مثلاً نعمت پيامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) خصوصاً امام عصر(عج) مورد كفران قرار گرفته شده ‌اند. واقعيت اين است كه اكثر مردم حتي شيعيان و دوستداران ائمه (ع) با حقوق پيامبر(ص) و اهل بيت(ع)، به طور كامل آشنا نيستند و گاهي اصلاً به ضرورت اين نعمت الهي توجّه ندارند، اگر هم موعظه‌اي شنيده و متذكر شوند به زودي آن را فراموش مي‌ كنند و عنايتي را كه نسبت به امور دنيوي خويش دارند، هيچ گاه در مورد اهل بيت(ع) ندارند، در حالي كه حقّ ايشان از هر صاحب حقّي بالاتر است. بايد توجّه داشت كه ناسپاسي نعمت، آثار سوء گسترده‌اي از نظر معنوي و مادّي در زندگي انسان ها دارد، از يك سو سبب زوال نعمت ها مي‌ شود و از سوي ديگر سبب مي ‌شود كه انسان از معرفة الله دور بماند و اين بزرگ ترين خسران و زيان است. حال كه معناي كفران نعمت بر ما معلوم گرديد و آثار منفي آن روشن شد، بر هر انسان عاقلي لازم است كه بداند علّت به وجود آمدن كفران نعمت چيست و شخص مبتلاي به اين صفت ناپسند، چگونه مي ‌تواند از اين بيماري نجات يابد؟ يكي از مواردي كه مانع شكرگزاري، و انگيزه‌اي براي ناسپاسي قرار مي‌ گيرد اين است كه منعم را نشناسيم. عدم اين شناخت باعث مي‌ شود در مقابل عطايا و نعم او بي ‌تفاوت باشيم، از روزي هاي فراوان اين خالق و رازق مهربان استفاده مي‌ كنيم اما از وجود خداي رحيم و لطيف غافليم. انسان بايد با ديدن نعمت، سعي در شناختن بخشنده آن كرده و حق را در برابر او به جاي آورد. انگيزه ديگر ناسپاسي عدم معرفت به ارزش نعمت مي ‌باشد كه معمولاً چون نعمت ها در نظر افراد، حقير و بي ‌ارزش است، اين امر سبب ناسپاسي آن ها شده است. در صورتي كه اگر انسان فكر كند، در مي‌يابد هر نعمتي كه به دست او مي ‌رسد، صدها نفر به طور مستقيم و غيرمستقيم در تهيه آن مؤثر بوده‌اند و اين جاست كه بايد از اعماق جان، خدا را شكر كند. بنابراين پي بردن به اسرار آفرينش در اثر تفكّر و مطالعه، باعث خضوع و خشوع بنده در مقابل خالق مطلق هستي مي ‌شود و اين كرنش و خضوع بهترين نوع سپاس و قدرداني از خداوند متعال است.
 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  2,042
  مورد تشکر
  4,138 پست
  حضور
  2 روز 23 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  ديگر از انگيزه ناسپاسي اين است كه انسان ها خود را سزاوار نعمت خداوند مي ‌دانند، مثل اين كه از خدا طلبي دارند، در حالي كه آن چه خدا به بنده عطا مي ‌كند، عين تفضّل و ترّحم است و كسي به عمل و عبادت، استحقاق نعمت پيدا نمي ‌كند. ريشه اين كفران نعمت، غرور است و غرور نيز غالباً ناشي از عدم شناخت و جهل به قدر و منزلت انسان در پيشگاه خداست. بنابراين انسان نبايد به عبادت و اعمال خود مغرور شود و خود را سزاوار نعمت هاي الهي بداند، بلكه بايد به اين مطلب توجه داشته باشد كه اگر تمام عمر شكر خداوند كند، حتي قادر نخواهد بود، شكرگزار جز كوچكي از نعمت هاي خداوند باشد. فراواني نعمت و ارزاني نعمت ها، يكي ديگر از انگيزه ‌‌هاي ناسپاسي است. بعضي انسان ها در اثر نزول نعمت هاي الهي از هر طرف، دچار غفلت گشته، به آن نعمت ها مشغول مي‌ شوند و از شكر عطا كننده آن باز مي‌ مانند. آيات و مثل هاي قرآني، براي ما انسان ها درسي است كه خداوند و نعمت هاي مادّي و معنوي او را سپاس گوييم و در هر حال شكر نعمت اش را بجا آوريم. ديگر از انگيزه ناسپاسي اين است كه انسان معمولاً خود را با كساني كه از نظر دنيوي بالاتر از او هستند مقايسه مي‌ كند، و در نتيجه اين مقايسه، زندگي و نعمت هايي كه خداوند به او عطا كرده، در نظرش پست و حقير جلوه مي ‌كند، و در نهايت به كفران نعمت مبتلا مي‌ شود، و هميشه از خداي خود، گله‌ ها و نزاع هايي دارد. بنابراين انسان بايد در امور دنيوي به پايين ‌تر از خود نگاه كند و در امور ديني به بالاتر از خويش نگاه كند، در اين صورت روح شكرگزاري در او تقويت مي ‌شود. در پايان بايد گفت كه انسان ها بايد خود را به اين حسنه اخلاقي ملزم كرده و در جهت آن تلاش نمايند و كفران نعمت را از خود دور كنند تا سعادت دنيا و آخرت را شامل حال خود گردانند.
 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۷
  نوشته
  1,246
  مورد تشکر
  2,305 پست
  حضور
  17 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  راغب دركتاب مفردات می گوید: شكر همان تصور نعمت و اظهار آن است و نقطه مقابل آن كفر است كه فراموشی نعمت و پوشاندن آن می باشد.(1) ایشان شكر را به شكر قلب،‌ یعنی اندیشه درباره نعمت و شكر زبان یعنی ثنا گفتن بر نعمت دهنده و شكر سایر اعضا، یعنی قدردانی و پاسخ گویی در برابر نعمت تقسیم كرده است.(2) البته باید اعتراف كرد كه حق شكر الهی را كسی نمی تواند ادا كند همان گونه كه امام سجاد(ع) در مناجات خود می گوید: چگونه می توانم حق شكر تو را به جا آورم در حالی كه همین شكر من نیاز به شكری دارد و هر زمان كه می گویم الحمدلله بر من لازم است كه به خاطر همین توفیق شكر گزاری بگویم لك الحمد.(3)
  ادامه دارد
  شهيد عماد مغنيه: براي من ميل رهبر معظم انقلاب، حجت شرعي است.

 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۷
  نوشته
  1,246
  مورد تشکر
  2,305 پست
  حضور
  17 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  در بعضی از روایات آمده است كه شكر هر نعمتی حتی اگر بزرگ باشد این است كه حمد خدای عزوجل كنی.(4)

  امام صادق(ع) از مسجد بیرون آمد دید مركبش گم شده است. حضرت فرمود: اگر خدا آن را به من برگرداند حق شكرش را می گزارم چیزی نگذشت كه آن را آوردند. ایشان فرمود: الحمد لله. شخصی عرض كرد: مگر نفرمودی حق شكر خدا را می گذارم؟ فرمود: مگر نشنیدی گفتم الحمدلله.(5)(یعنی با گفتن همین كلمه حق شكر بجا آورده می شود.)
  ادامه دارد
  شهيد عماد مغنيه: براي من ميل رهبر معظم انقلاب، حجت شرعي است.

 10. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۷
  نوشته
  1,246
  مورد تشکر
  2,305 پست
  حضور
  17 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  البته شكر در مرتبه عالی، به كارگیری نعمت در جهت مشروع است از این رو امام صادق(ع) می فرماید: "شكر نعمت ها پرهیز از گناهان است".(6)
  ادامه دارد
  شهيد عماد مغنيه: براي من ميل رهبر معظم انقلاب، حجت شرعي است.

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود