جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ✯◡✯... فضائل و برکات سوره مبارکه یاسین ...✯◡✯

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  6,353
  مورد تشکر
  12,077 پست
  حضور
  31 روز 12 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  286

  ✯◡✯... فضائل و برکات سوره مبارکه یاسین ...✯◡✯

  ✯◡✯... فضائل و برکات سوره مبارکه یاسین ...✯◡✯

  اغلب مؤمنين شناخت عميقي از «سوره يس» ندارند و از مناقب و فضائل و آثار دنيوي و اخروي آن غافل هستند. لذا در دام مشكلات، غم‌ها و غصه‌ها و كدورت‌ها گرفتار مي مانند . اما در مجلس محبّت و مودّت مقرّبان درگاه خداوند،از «سوره يس» سخن بسيار است و انسان با اندك توجّهي به بيانات پيامبر اكرم (ص) و ائمه اطهار (ع) و بزرگان مكاشفه و سير و سلوك، به اين حقيقت پي مي برد كه سوره يس از موقعيت ويژه و مرتبه‌اي بس بلند برخوردار است و‌اگر آدمي بتواند با آن فضايل و مناقب آشنا شود، خواهد توانست فوايد كاملي را از آن خود سازد.

  امامان (ع) براي اين كه مؤمنان را از موقعيت ممتاز اين سوره كه چونان قلّه‌اي پوشيده از فضايل است،آگاه كنند، فرموده اند: «يس قلب قرآن است».

  موقعيت ممتاز و جايگاه برتر و منحصر به فرد بودن قلب در بدن انسان بر كسي پوشيده نيست. سوره يس نيز داراي همان موقعيت و جايگاه در ميان ديگر سوره ها است و از اين رو لازم است قدري از برداشت سطحي و عمومي از اين سوره فراتر رويم و با بخشي از فضايل و مناقب اين سوره آشنا شويم.

  در شماره 19و 20 بشارت نيز مطالب بسيار نفيس و ارزنده اي درباره اين سوره آمده است.

  ✯◡✯... فضائل و برکات سوره مبارکه یاسین ...✯◡✯ 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  6,353
  مورد تشکر
  12,077 پست
  حضور
  31 روز 12 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  286  ✯◡✯... فضائل و برکات سوره مبارکه یاسین ...✯◡✯

  1. فرشتگان ويژه  خداوند عالم براي تدبير امور‌جهان،فرشتگاني بي‌شمار را خلق كرده است. برخي از آن ها مأمور نوشتن اعمال خوب و بد آدميان، برخي مأمور حفظ انسان از بلايا و گرفتاري ها و برخي مأمور محاسبه‌ ميزان نعمات و فيوضات الهي همچون باران، برگ و… هستند.

  هر يك از سوره ها و آيات و حروف قرآن كريم نيز داراي فرشتگاني مي‌باشد كه بر آن «موكّل» هستند. مثلاً سوره ناس،‌فرشتگان خاص خود دارد و سوره قيامت فرشتگاني ديگر، هرگاه كه يكي از اين سوره‌ها را مي‌خوانيد،‌فرشتگان خاص آن سوره با شما همراه شده براي شما دعا مي كنند. به اين فرشتگان اصطلاحاً «ملايكه موكَّل» مي گويند. طبق روايتي، سوره انعام كه يكي از با فضيلت‌ترين و با اهميت‌ترين سوره هاي قرآن است ،هشتاد هزار فرشته مأمور دارد كه هنگام نزول، همراه اين سوره بودند و اكنون نيز هرگاه كسي سوره را تلاوت كند، در حقّ او دعا و استغفار مي‌كنند.

  از اين نگاه،‌سوره يس داراي موقعيت برتري است؛ زيرا اگر بر هر سوره يا آيه و يا حرفي از آيات، يك فرشته موكل باشد، در سوره يس بر هر حرف، 10 فرشته موكل است كه وقتي آن سوره را مي خوانيد در برابر شما صف مي كشند و براي شما استغفار مي كنند. چنين فضيلتي براي سوره ديگر ذكر نشده است. اين از لحاظ كميت است كه فرشتگان اين سوره بيش از ديگر سوره‌هاست؛ امّا از نظر كيفيت نيز نكته اي قابل توجه وجود دارد كه آن را كساني كه شب و روز با اين سوره مأنوس بوده اند و عمري را با آن به سر برده اند، اظهار كرده اند.نكته اين است كه فرشتگان اين سوره از سنخ ديگري هستند؛ بسيار با صفا و مهربانند؛ با يك مرتبه خواندن سوره يس، با قاري مأنوس و رفيق مي شوند و براي خواننده آن،كارگشايي و استغفار مي كنند.آن ها هيچ‌گاه او را تنها نمي‌گذارند و اگر در اين دنيا پي نيازي رود، آنها نيز نياز او را پي گيري مي كنند و برآورده مي‌سازند. اين مهرباني بسيار كه در نهاد اين فرشتگان گذاشته شده است، منشأ آثار بسياري است كه براي سوره يس شمرده شده است. در واقع يكي از اسرار اين سوره در اين فرشتگان مخصوص و ويژه مي باشد.


  ✯◡✯... فضائل و برکات سوره مبارکه یاسین ...✯◡✯ 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  6,353
  مورد تشکر
  12,077 پست
  حضور
  31 روز 12 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  286  ✯◡✯... فضائل و برکات سوره مبارکه یاسین ...✯◡✯

  2. حضور در قلب  كساني كه با سوره يس انس دايم داشته اند و «اهل يس» گشته اند مي گويند: انسان زماني مي تواند از آثار و بركات اين سوره شريفه بهره كامل را ببرد كه آن را در قلب خود جاي دهد و حفظ نمايد؛ آن گاه آثار و شادابي به تمام وجودش سرايت مي كند و هستي او را تحت تأثير قرار مي دهد. فرق است بين كسي كه از چشمه آب مي آورد و كسي كه چشمه در داخل منزل او مي جوشد. و نيز، تفاوت است بين كسي كه با شيشه عطر،خود را معطّر سازد با آن كس كه وجودش منشأ خوشبويي باشد و فردي كه سوره يس را حفظ كند، مانند كسي است كه وجودش منبع بوي خوش باشد. لذا چه خوب است انسان در آغاز،‌اين سوره را قرائت كند، سپس انس بگيرد و بعد آن را در دل بنشاند و حفظ كند.

  پيامبر اكرم(ص) كه بر تمام جوانب شگفتي هاي اين سوره آگاه بود و هر لحظه، آن ها را لمس مي‌كرد، فرموده است: لَوَددْتُُ أنَّها تكون في قَلب كلِّ انسانٍ «از صميم قلب مي گويم: اي كاش اين سوره در قلب هر انساني جاي گيرد.» و جالب اين است كه پيامبر (ص) نمي‌فرمايند هر مؤمن يا مسلمان يا خويشاوندان؛ بلكه ايشان،اين توفيق را براي هر انساني آرزو مي كند.


  ✯◡✯... فضائل و برکات سوره مبارکه یاسین ...✯◡✯ 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  6,353
  مورد تشکر
  12,077 پست
  حضور
  31 روز 12 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  286  ✯◡✯... فضائل و برکات سوره مبارکه یاسین ...✯◡✯


  3. شگفتي فراگير  چنين نيست كه فضايل و عجايب سوره يس تنها در زمانه خاصّي كشف شده باشد. با مطالعه تاريخ در مي يابيم از همان صدر اسلام، از اين سوره با شگفتي ياد مي‌شده است و فضايلش معروف بوده است. حتّي گاهي بزرگاني را به فكر وا مي داشته كه اين همه فضيلت براي اين سوره ناشي از كدام يك از آيات آن است. ابن عباّس مي گويد:‌مدّت ها فكر مي كردم كه منشأ اين همه فضيلت در سوره يس چيست. او مي‌گويد تمام آثار و فضايل اين سوره به دليل وجود اين آيه شريفه‌است: «إنَّما أمْرُهُ إذا أرادَ شَيئاً اَنْ يقولَ لَهُ كُنْ فَيكُونَ» «همانا فرمان او چنين است كه هرگاه چيزي را اراده كند، تنها به آن مي گويد: «موجود باش!» آن نيز بي درنگ موجود مي شود.»

  نگارنده با يكي از اساتيد اهل معنا اين مطلب را در ميان گذاشت كه ابن عباس شگفتي سوره را به خاطر اين آيه مي‌داند. آن بزرگ فرمود: تمام آيات اين سوره همين‌گونه‌است؛ همه فوق العاده و شگفت هستند.  ✯◡✯... فضائل و برکات سوره مبارکه یاسین ...✯◡✯ 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  6,353
  مورد تشکر
  12,077 پست
  حضور
  31 روز 12 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  286  ✯◡✯... فضائل و برکات سوره مبارکه یاسین ...✯◡✯

  4ـ طرز خواندن


  بزرگاني كه خود با اين سوره مأنوس بوده‌اند اغلب براي شاگردان و افراد پاك نهاد در مورد قرائت آن سوره دستورالعمل هايي نيز داشته‌اند. نمونه اين دستورالعمل‌ها در شماره 19 بشارت آمده است. در آن جا گفتيم كه متألّه بزرگ قرآني و عارف بلند پايه،آيت الله حاج شيخ مجتبي قزويني خراساني(ره) به شاگردان چنين سفارش مي كردند كه هرشب قبل از خواب، سوره يس را بخوانيد، ولي قبل از شروع و بعد از اتمام آن، 14 صلوات بفرستيد. يعني اين سوره را در بين اين صلوات‌ها قرار دهيد.بي شك اين 14صلوات هم يكي از اسرار مهم سير و سلوكي در مكتب اهل بيت است. آن بزرگ مرد فرموده بودند: بنده در زندگي به هرچه كه رسيده‌ام و هرچه به دست آورده‌ام از بركت اين سوره مي باشد.

  با توجه به اين فرمايش مي‌توان گفت: «يس در اين مكتب، محور سير و سلوك و نردبان رسيدن به بالاترين مقامات معنوي مي‌باشد»


  ✯◡✯... فضائل و برکات سوره مبارکه یاسین ...✯◡✯ 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  6,353
  مورد تشکر
  12,077 پست
  حضور
  31 روز 12 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  286  ✯◡✯... فضائل و برکات سوره مبارکه یاسین ...✯◡✯

  بنده در اين جا خاطره‌اي را به منظور آشنايي بهتر و بهره مندي كامل‌تر از سوره يس ذكر مي‌كنم: شنيده بودم حضرت آيت اللّه العظمي وحيد خراساني (دام ظلّه) نسبت به سوره يس مراقبتي دارند؛ خودشان هر روز صبح مي‌خوانند و به شاگردان هم فرموده بودند كه هر روز صبح سوره يس را بخوانيد. در محفلي خدمت ايشان رسيدم و سوال كردم كه آيا شما نسبت به سوره يس مطلب خاصي داشته‌ايد؟ فرمودند: بله؛ سوره يس را هر روز صبح بخوانيد و ثواب آن‌را هم به حضرت زهرا (س)هديه كنيد.اين مطلب را دوبار تكرار كردند و تأكيد بر اين بود كه ثواب قرائت اين سوره به حضرت زهرا (س) هديه گردد. من اين مطلب را شنيده و از خدمتشان خارج شدم. 2 يا 3 ماه بعد،خداوند زيارت مدينه منوّره و مكه مكرمه را نصيب اينجانب فرمود. در آن سفر،طبق معمول، همراه زائران به زيارت و ديدن اماكن و آثار تاريخي مكّه مي‌رفتيم. از جمله به مكان خانه پيامبر رفتيم. و در آن جا خطاب به مردم گفتم: اين جا محل زندگي و عبادت پيامبر(ص) بوده و پيامبر از اين‌جا به معراج رفته‌اند.اين خانه فضايل بسيار دارد و از بالاترين آن‌ها، اين است كه اين‌جا محل نزول سوره يس است. زيرا يك روز، پيامبر در همين خانه تشريف داشتند كه شنيدند از پشت در سر و صدايي مي‌آيد و همهمه‌اي بلند است. از لاي درب نگاه كردند ديدند كفار قريش و دشمنان و همه آن افراد لجوج و عنود، جمع شده‌اند و در حال غضب و ناراحتي به پيامبر ناسزا مي‌گويند و قصدشان كشتن و از بين بردن ايشان است.پيامبر(ص) با ديدن قيافه غضبناك آنان،از قصدشان مطلع گرديد و در خانه قدم مي‌زد و فكر مي‌كرد كه چه كنم! در خانه بمانم تا كي؟ بيرون بروم چطور؟ در همين حال، جبرئيل بر پيامبر نازل شد و سوره يس را آورد و به پيامبر (ص) عرض كرد، در حالي كه سوره يس را مي‌خواند از درب خانه بيرون رود. پيامبر (ص) شروع به خواندن اين سوره كردند:

  يس والْقُرآنِ الْحَكيم إِنَّك لَمِنَ المُرسَلين عَلي صِراطٍ مُسْتَقيمٍ… وَ جَعَلْنا مِنْ بَينِ اَيديهِم سدّاً وَ مِن خَلْفِهِم سَداً فأغْشَيناهُمْ فَهُمْ لايبْصِرونَ.«يس، سوگند به قرآن حكمت آموز، كه تو قطعاً از جمله پيامبراني، بر راهي راست…[وما] فراروي آنان سدّي و پشت سرشان سدّي نهاده و پرده اي بر چشمان آنان فرو گسترده ايم، در نتيجه نمي توانند ببينند.»

  پيامبر درب را باز نموده و بيرون رفت. مشاهده فرمود كه آن ها نشسته‌اند و گويا پيامبر را نمي‌بينند. پيامبر آهسته آهسته قدم بر داشته و در كنار آنها ايستاد و به آنها نگاه كرد.آنها هنوز مشغول ناسزاگويي بودند. پيامبر مقداري خاك برداشت و بر سر آنها پاشيد كه در واقع خاك مرگ بود كه بر سر آنها نشست.
  آنها ديدند كه گرد و‌غباري بر سر و صورتشان مي‌بارد! آن را پاك مي‌كردند ولي پيامبر را نمي‌ديدند. (در تاريخ آمده است اين اشخاص، همگي در جنگ بدر كشته شدند.) پيامبر به مسجدالحرام تشريف بردند. فردي كه از جلوي آن جمعيت مي‌گذشت، وقتي اجتماع آن‌ها را ديد، پرسيد: چرا اين جا نشسته‌ايد؟ گفتند آمده‌ايم امروز، كار را با محمد يكسره كنيم. گفت محمد در مسجدالحرام بود. شما براي چه نشسته‌ايد؟!آن ها به يكديگر نگاه كردند و با ناراحتي و شكست خورده ،محل را ترك كردند.


  ✯◡✯... فضائل و برکات سوره مبارکه یاسین ...✯◡✯ 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  6,353
  مورد تشکر
  12,077 پست
  حضور
  31 روز 12 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  286  ✯◡✯... فضائل و برکات سوره مبارکه یاسین ...✯◡✯

  اين ماجرا بلافاصله بعد از نزول سوره يس بود و نشان مي‌دهد كه اين سوره از همان ابتدا با اعجاز و فوق‌العادگي همراه بوده است. و در همان بار اولي كه بر زبان پيامبر (ص) جاري شده است، اعجاز آفريده و حلّ مشكل كرده است. اين شأن و مرتبت، تنها براي آن زمان نيست و هميشه به همراه اين سوره است.
  و ما در آن‌جا خطاب به حجّاج اين مطلب را گفتيم. گفتار مرحوم حاج شيخ مجتبي را نيز كه قبل و بعد از خواندن اين سوره 14 صلوات را سفارش كرده بودند ياد آور شديم و سپس فرمايش حضرت آيت‌اللّه وحيد خراساني را كه توصيه كرده بودند ثواب قرائت اين سوره به حضرت زهرا (ص) هديه شود ياد آورديم.بعد از گفتن اين مطلب فردي از بين جمعيت از شنيدن آن ابراز خوشحالي كرد. با خود گفتم: چون ايشان مقلّد آقاي وحيد خراساني است، از بيان اين مطلب خوشحال شده است. فرد مذكور فرداي آن روز نزد من آمد و گفت: من در مشهد كه هستم،به فضل خدا، هر روز به زيارت آقا علي بن موسي الرضا (ع) مشرف مي شوم و سوره يس را در آن جا مي خوانم. يك روز در حال بيرون آمدن از حرم ، ديدم آقايي به من نگاه مي‌كند و در حالي كه چهره‌اي خندان دارد به طرف من مي آيد، همين كه به من نزديك شد ، گفت: شما كه سوره يس را مي‌خوانيد، ثواب آن را به حضرت زهرا (س) هديه كنيد . بعد از اين گفتار يادم نمي‌آيد آن فرد چه شد و كجا رفت.

  در اين موقع فهميدم خوشحالي او در بين جمعيت بدين جهت بوده است و به او گفتم : آن آقا به احتمال زياد يكي از اصحاب و ياران آقا امام زمان (ع) بوده كه اين پيام را به شما رسانده است.

  در پايان اميد وارم كه خداوندعالم توفيق استفاده از بركات اين سوره را به ما كرامت فرمايد تا بتوانيم با اجراي آن دستورالعمل وآداب، اين سوره شريفه را بخوانيم و ثواب آن را به صديقه كبري (س) هديه كنيم و ان شاء الله مشمول خوشنودي آن حضرت و دعاي امام زمان گرديم.


  محمد عبداللهيان
  ✯◡✯... فضائل و برکات سوره مبارکه یاسین ...✯◡✯
 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  نوشته
  3,517
  مورد تشکر
  7,633 پست
  حضور
  36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  0  خواص سوره یس و آیات آن


  هرکه سوره یاسین را بخواند بواسطه رضای خدای عزوجل ،خدا به او اجری می دهدچنانکه گویاخوانده قرآن کریم را دوازده نوبت وهربیمار که خوانده شود نزد او سوره یاسین ،نازل می شود به عددوهر حرفی ازآن ده فرشته پیش اوصف میزند وجهت اواستغفار می کنند ودرقبض روح اوحاضرند ومشایعت جنازه اومی کنند ونماز براو می کنند ودر عقب دفن اوحاضرندوهربیماری که بخواند این سوره را درسکرات مرگ یا اینکه درنزد اوبخوانند می ایدرضوان خازن بهشت با یک شربت ازآب بهشت وبه او می دهد پس اومی آشامد ومیمیرد سیراب ومبعوث می شود سیراب ومحتاج نمیشود اوبه حوضی ازحوض های پیغمبران تا وقتی که داخل بهشت می شود ومنقول است که سوره یس بصاحبش می رساند خیردنیا وآخرت را ودفع می کنند ازاو بلای دنیا وهول های آخرت را دفع میکند هرشری را و روامی کند جهت اوهرحاجتی راوهرکه بخواند این سوره رابرابر بیست حج است برای او وهرکه بشنود جهت اوباشد هزارنور و هزاریقین وهزار برکت وهزار رحمت واز او بیرون می آورد هرکوفتی راازحضرت رسول الله علیه وآله منقولست:هرکه درقبرستان دراید وسوره یس رابخواند خدای عزوجل عذاب اموات را تخفیف دهد وجهت اوباشد به عدد ایشان حسنات وازحضرت امام صادق علیه السلام منقولست :هرکه سوره یس رادر روز بخواند مرزوق ومحفوظ است تا شب وهرکه پیش ازخواب درشب بخواند موکل سازد خدای عزوجل بر اوهزار فرشته که حفظ کنند اورا از هرشرشیطان رجیم واز هرآفتی واگربمیرد درآنروز خدای تعالی اورا داخل بهشت سازد ودرآخر برای هر مشکلی یس بخوانید چراکه بزرگان اسلام انرا قلب قرآن می دانند وشخصا من وخانواده ام به آیات ونشانه های سوره یس اعتقاد کامل داریم وبرای هرمشکلی به یس قلب طپنده قرآن پناه می آوریم وهیچ گاه موکلین این سوره دست ناامیدی به سینه ما نزده اند وانس با یس ،شمارا با متوکلین یس در رویاهای صادقانه آشنا می کند.(منظوراز رویا های صادقانه ،عالم خواب است)

  1 جهت آمرزش و شفاعت 142 بار یس بگوئید.

  2. جهت زیادی نعمت هر روز 100 بار وَالْقُرْآنِ الْحَكِیمِ بگوئید.

  3. به دیوانه و مصروع 131 بار بدمد : إِنَّكَ لَمِنَ الْمُرْسَلِینَ انشاء الله صحت یابد.

  4. جهت دوستی با خدایتعالی بعد از نماز صبح 100 بار: عَلَى صِرَاطٍ مُّسْتَقِیمٍ بگوئید.

  5. جهت تسخیر ملوك بعد از نماز صبح (40 روز) : تَنزِیلَ الْعَزِیزِ الرَّحِیمِ بگوئید.

  6. جهت خوف از دشمن بخواند و با خود دارد: لِتُنذِرَ قَوْماً مَّا أُنذِرَ آبَاؤُهُمْ فَهُمْ غَافِلُونَ

  7
  . جهت تنهائی و خوف 100 بار : لَقَدْ حَقَّ الْقَوْلُ عَلَى أَكْثَرِهِمْ فَهُمْ لَا یُؤْمِنُونَ بگوئید.

  8. جهت تسخیر نقش انگشتر كند: إِنَّا جَعَلْنَا فِی أَعْنَاقِهِمْ أَغْلاَلاً فَهِیَ إِلَى الأَذْقَانِ فَهُم مُّقْمَحُونَ

  9. جهت دفع حذر از اعلاء بر فلفل سفید بخواند به آتش افكند: وَجَعَلْنَا مِن بَیْنِ أَیْدِیهِمْ سَدّاً وَمِنْ خَلْفِهِمْ سَدّاً فَأَغْشَیْنَاهُمْ فَهُمْ لاَ یُبْصِرُونَ.

  10. جهت فتح بر نخ كبود بخواند و در قبرستان دفن كند: وَسَوَاء عَلَیْهِمْ أَأَنذَرْتَهُمْ أَمْ لَمْ تُنذِرْهُمْ لاَ یُؤْمِنُونَ

  11. جهت بستن زبان بر خاك قبر كهنه بخواند و گل كند : إِنَّمَا تُنذِرُ مَنِ اتَّبَعَ الذِّكْرَ وَخَشِیَ الرَّحْمَن بِالْغَیْبِ فَبَشِّرْهُ بِمَغْفِرَةٍ وَأَجْرٍ كَرِیمٍ

  12. جهت عزت در نظر امراء و ملوك بمشك و زعفران نوشته با خود دارد : إِنَّا نَحْنُ نُحْیِی الْمَوْتَى وَنَكْتُبُ مَا قَدَّمُوا وَآثَارَهُمْ وَكُلَّ شَیْءٍ أحْصَیْنَاهُ فِی إِمَامٍ مُبِینٍ

  13. جهت گشایش بخت بر كاغذ نویسد و بگلاب شسته بخورد : وَاضْرِبْ لَهُم مَّثَلاً أَصْحَابَ الْقَرْیَةِ إِذْ جَاءهَا الْمُرْسَلُونَ

  14. جهت شفای آبله یا برص بمشك و زعفران نوشته با خود دارد : قَالُوا مَا أَنتُمْ إِلاَّ بَشَرٌ مِّثْلُنَا وَمَا أَنزَلَ الرَّحْمن مِن شَیْءٍ إِنْ أَنتُمْ إِلاَّ تَكْذِبُونَ

  15. جهت مرض خناق (خفگی) بمشك و زعفران نوشته با خود دارد : قَالُوا رَبُّنَا یَعْلَمُ إِنَّا إِلَیْكُمْ لَمُرْسَلُونَ

  16. جهت رفع خصومت بنویسد و با خود دارد : وَمَا عَلَیْنَا إِلاَّ الْبَلاَغُ الْمُبِینُ

  17. جهت رام كردن سركش بر كاغذ زرد نویسد بر او بندد : إِنَّا تَطَیَّرْنَا بِكُمْ لَئِن لَّمْ تَنتَهُوا لَنَرْجُمَنَّكُمْ وَلَیَمَسَّنَّكُم مِّنَّا عَذَابٌ أَلِیمٌ

  18. جهت عسر ولادت بگلاب نوشته بشوید و بخورد : قَالُوا طَائِرُكُمْ مَعَكُمْ أَئِن ذُكِّرْتُم بَلْ أَنتُمْ قَوْمٌ مُّسْرِفُونَ

  19. جهت پسر شدن زنیكه فرزندش نشود با مشك و زعفران نوشته با خود دارد : وَجَاء مِنْ أَقْصَى الْمَدِینَةِ رَجُلٌ یَسْعَى قَالَ یَا قَوْمِ اتَّبِعُوا الْمُرْسَلِینَ اتَّبِعُوا مَن لاَّ یَسْأَلُكُمْ أَجْراً وَهُم مُّهْتَدُونَ

  20. بجهت دفع درد زنان بنام آن زن نویسد با خود دارد : وَمَا لِی لاَ أَعْبُدُ الَّذِی فَطَرَنِی وَإِلَیْهِ تُرْجَعُونَ

  21. جهت رفع بیماری نوشته به آب اندازد و سه روز ناشتا آبش را بخورد : أَأَتَّخِذُ مِن دُونِهِ آلِهَةً إِن یُرِدْنِ الرَّحْمَن بِضُرٍّ لاَّ تُغْنِ عَنِّی شَفَاعَتُهُمْ شَیْئاً وَلاَ یُنقِذُونِ

  22. جهت رفع چله زنان بشوید در آبش غسل كند : إِنِّی إِذاً لَّفِی ضَلاَلٍ مُّبِینٍ

  23. جهت دفع تب بر نخی بخواند بگردن بندد : إِنِّی آمَنتُ بِرَبِّكُمْ فَاسْمَعُونِ

  24. بنویسد و بر كعب پابندد مانده نمیشود : قِیلَ ادْخُلِ الْجَنَّةَ قَالَ یَا لَیْتَ قَوْمِی یَعْلَمُونَ

  25. جهت درد كمر بمشك و زعفران نوشته با خود دارد : بِمَا غَفَرَ لِی رَبِّی وَجَعَلَنِی مِنَ الْمُكْرَمِینَ

  26. جهت قبض و سستی كمر بنویسد و ببام افكند : وَمَا أَنزَلْنَا عَلَى قَوْمِهِ مِن بَعْدِهِ مِنْ جُندٍ مِّنَ السَّمَاءِ وَمَا كُنَّا مُنزِلِینَ

  27. جهت دفع بیخوابی اطفال بنویسد زیر گهواره نهد : إِن كَانَتْ إِلاَّ صَیْحَةً وَاحِدَةً فَإِذَا هُمْ خَامِدُونَ

  28. جهت دفع مضرات اعلاء بمشك و زعفران نویسد با خود دارد : یَا حَسْرَةً عَلَى الْعِبَادِ مَا یَأْتِیهِم مِّن رَّسُولٍ إِلاَّ كَانُوا بِهِ یَسْتَهْزِئُون

  29. جهت تقهر خصم نوشته با خود دارد : أَلَمْ یَرَوْا كَمْ أَهْلَكْنَا قَبْلَهُم مِّنْ الْقُرُونِ أَنَّهُمْ إِلَیْهِمْ لاَ یَرْجِعُونَ

  30. جهت جن زده بنویسد با خود دارد : وَإِن كُلٌّ لَّمَّا جَمِیعٌ لَّدَیْنَا مُحْضَرُونَ

  31. جهت دفع برص و جذام بمشك و زعفران نوشته با خود دارد : وَآیَةٌ لَّهُمُ الْأَرْضُ الْمَیْتَةُ أَحْیَیْنَاهَا وَأَخْرَجْنَا مِنْهَا حَبّاً فَمِنْهُ یَأْكُلُونَ

  32. جهت عقدالاسان نوشته زیر سنگ گران نهد : وَجَعَلْنَا فِیهَا جَنَّاتٍ مِن نَّخِیلٍ وَأَعْنَابٍ وَفَجَّرْنَا فِیهَا مِنْ الْعُیُونِ لِیَأْكُلُوا مِن ثَمَرِهِ وَمَا عَمِلَتْهُ أَیْدِیهِمْ أَفَلَا یَشْكُرُونَ

  33. جهت رفع فشار قبر در جامعه میت نویسند: سُبْحَانَ الَّذِی خَلَقَ الْأَزْوَاجَ كُلَّهَا مِمَّا تُنبِتُ الْأَرْضُ وَمِنْ أَنفُسِهِمْ وَمِمَّا لَا یَعْلَمُونَ

  34. جهت رام شدن خلایق در خلوت 30 بار هر روز بخواند : وَآیَةٌ لَّهُمْ اللَّیْلُ نَسْلَخُ مِنْهُ النَّهَارَ فَإِذَا هُم مُّظْلِمُونَ

  35. جهت خواری خصم در برابر او باین ترتیب بخواند: وَالشَّمْسُ تَجْرِی لِمُسْتَقَرٍّ لَّهَا ذَلِكَ تَقْدِیرُ الْعَزِیزِ الْعَلِیمِ

  36. جهت رفع جنون بنویسد در گردن مجنون آویزد : وَالْقَمَرَ قَدَّرْنَاهُ مَنَازِلَ حَتَّى عَادَ كَالْعُرْجُونِ الْقَدِیمِ

  37. شب جمعه 7 بار بخواند حاجت روا شود : لَا الشَّمْسُ یَنبَغِی لَهَا أَن تُدْرِكَ الْقَمَرَ وَلَا اللَّیْلُ سَابِقُ النَّهَارِ وَكُلٌّ فِی فَلَكٍ یَسْبَحُونَ

  38. جهت آسان گذشتن از صراط مداومت كند : ‏ وَآیَةٌ لَّهُمْ أَنَّا حَمَلْنَا ذُرِّیَّتَهُمْ فِی الْفُلْكِ الْمَشْحُونِ

  39. سه شب هر شبی سه بار بخواند پیغمبر را بخواب بیند( نه در رختخواب و فراش غصبی ) : وَخَلَقْنَا لَهُم مِّن مِّثْلِهِ مَا یَرْكَبُونَ

  40. هر كه هر روز 100 بار بخواند با ایمان كامل از دنیا میرود : وَإِن نَّشَأْ نُغْرِقْهُمْ فَلَا صَرِیخَ لَهُمْ وَلَا هُمْ یُنقَذُونَ

  41. هر كه هر روز مداومت كند رستگار و بهشتی است : إِلَّا رَحْمَةً مِّنَّا وَمَتَاعاً إِلَى حِینٍ

  42. مداومت بر آن موجب صلاحیت كارها است : وَإِذَا قِیلَ لَهُمُ اتَّقُوا مَا بَیْنَ أَیْدِیكُمْ وَمَا خَلْفَكُمْ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ

  43. هر كه ورد خود كند محتاج نشود : وَمَا تَأْتِیهِم مِّنْ آیَةٍ مِّنْ آیَاتِ رَبِّهِمْ إِلَّا كَانُوا عَنْهَا مُعْرِضِینَ

  44. هر كه ورد خود كند سوال قبر بر او آسان شود : وَإِذَا قِیلَ لَهُمْ أَنفِقُوا مِمَّا رَزَقَكُمْ اللَّهُ قَالَ الَّذِینَ كَفَرُوا لِلَّذِینَ آمَنُوا أَنُطْعِمُ مَن لَّوْ یَشَاءُ اللَّهُ أَطْعَمَهُ إِنْ أَنتُمْ إِلَّا فِی ضَلَالٍ مُّبِینٍ

  45. هر كه با خود دارد از غرق شدن حفظ ماند : وَیَقُولُونَ مَتَى هَذَا الْوَعْدُ إِن كُنتُمْ صَادِقِینَ

  46. هر كه با خود دارد از سنگ باران ایمن است : مَا یَنظُرُونَ إِلَّا صَیْحَةً وَاحِدَةً تَأْخُذُهُمْ وَهُمْ یَخِصِّمُونَ

  47. جهت كشف اسرار عجیبه بخواند : فَلَا یَسْتَطِیعُونَ تَوْصِیَةً وَلَا إِلَى أَهْلِهِمْ یَرْجِعُونَ

  48. هر كس 7 بار صلوات فرستد بعد آنرا بخواند مرادش بر آید : وَنُفِخَ فِی الصُّورِ فَإِذَا هُم مِّنَ الْأَجْدَاثِ إِلَى رَبِّهِمْ یَنسِلُونَ

  49. در نشادر بخواند و به آتش اندازد زبان خلق بر او بسته شود : قَالُوا یَا وَیْلَنَا مَن بَعَثَنَا مِن مَّرْقَدِنَا هَذَا مَا وَعَدَ الرَّحْمَنُ وَصَدَقَ الْمُرْسَلُونَ

  50. جهت ضرر خصم كه از او دفع شود ورد خود سازد : إِن كَانَتْ إِلَّا صَیْحَةً وَاحِدَةً فَإِذَا هُمْ جَمِیعٌ لَّدَیْنَا مُحْضَرُونَ

  51. مداومت آن موجب عدالت است : فَالْیَوْمَ لَا تُظْلَمُ نَفْسٌ شَیْئاً وَلَا تُجْزَوْنَ إِلَّا مَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ

  52. در مربع نویسد با خود دارد گزنده ئی او را نگزد : إِنَّ أَصْحَابَ الْجَنَّةِ الْیَوْمَ فِی شُغُلٍ فَاكِهُونَ

  53. هر كه با خود دارد محتاج و بظالم گرفتار نشود : هُمْ وَأَزْوَاجُهُمْ فِی ظِلَالٍ عَلَى الْأَرَائِكِ مُتَّكِؤُونَ

  54. هر كه با خود دارد در عمر و مال او بركت آید : لَهُمْ فِیهَا فَاكِهَةٌ وَلَهُم مَّا یَدَّعُونَ

  55. هر كه ورد خود سازد از ثواب شهداء بهرمند گردد و در عمرش بركت بابد سَلَامٌ قَوْلاً مِن رَّبٍّ رَّحِیمٍ هر كه آنرا از چهارشنبه پانزده روز روزی 818 بار بخواند بحاجت رسد و برای حاجتی در یك مجلس با وضو توجه 1479 بار بخواند بحاجت رسد.

  56. هر كه مداومت كند مثل آن است كه هزار ختم قرآن كرده باشد : وَامْتَازُوا الْیَوْمَ أَیُّهَا الْمُجْرِمُونَ

  57. در مربع نوشته با خود دارد در چشم مردم عزیز و مكرم آید : أَلَمْ أَعْهَدْ إِلَیْكُمْ یَا بَنِی آدَمَ أَن لَّا تَعْبُدُوا الشَّیْطَانَ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُّبِینٌ

  58. هر كس بخواند همزاد از او بترسد : وَأَنْ اعْبُدُونِی هَذَا صِرَاطٌ مُّسْتَقِیمٌ

  59
  . هر كه مداومت كند رستگار و بهشتی گردد : وَلَقَدْ أَضَلَّ مِنكُمْ جِبِلّاً كَثِیراً أَفَلَمْ تَكُونُوا تَعْقِلُونَ

  60. اگر بر كفن میت نویسد از عذاب و تاریكی قبر ایمن گردد : هَذِهِ جَهَنَّمُ الَّتِی كُنتُمْ تُوعَدُونَ

  61. جهت ایمن از مضرات دنیا بخواند : اصْلَوْهَا الْیَوْمَ بِمَا كُنتُمْ تَكْفُرُونَ

  62. جهت اسهال بنویسد و بخورد : الْیَوْمَ نَخْتِمُ عَلَى أَفْوَاهِهِمْ وَتُكَلِّمُنَا أَیْدِیهِمْ وَتَشْهَدُ أَرْجُلُهُمْ بِمَا كَانُوا یَكْسِبُونَ

  63. سینه پهلو بنویسد و بر پهلو بندد : وَلَوْ نَشَاء لَطَمَسْنَا عَلَى أَعْیُنِهِمْ فَاسْتَبَقُوا الصِّرَاطَ فَأَنَّى یُبْصِرُونَ

  64. جهت وسوسه شیطان روزی 3بار بخواند : وَلَوْ نَشَاء لَمَسَخْنَاهُمْ عَلَى مَكَانَتِهِمْ فَمَا اسْتَطَاعُوا مُضِیّاً وَلَا یَرْجِعُونَ و اگر كسی بسیار قی میكند یا قولنج باشد این آیه و آیه بعدی را بنویسد و بشوید و بخورد شفا یابد .

  65. جهت رفع فقر هر بامداد بخواند : وَمَنْ نُعَمِّرْهُ نُنَكِّسْهُ فِی الْخَلْقِ أَفَلَا یَعْقِلُونَ

  66. جهت درد چشم 70 بار بخواند و بر چشم دمد
  : وَمَا عَلَّمْنَاهُ الشِّعْرَ وَمَا یَنبَغِی لَهُ إِنْ هُوَ إِلَّا ذِكْرٌ وَقُرْآنٌ مُّبِینٌ

  67. جهت سنگ مثانه بمشك و زعفران بنویسد و بخورد : لِیُنذِرَ مَن كَانَ حَیّاً وَیَحِقَّ الْقَوْلُ عَلَى الْكَافِرِینَ

  68. جهت ورم 3 بار نوشته بشوید آبشرا بخورد : ‏ أَوَلَمْ یَرَوْا أَنَّا خَلَقْنَا لَهُمْ مِمَّا عَمِلَتْ أَیْدِینَا أَنْعَاماً فَهُمْ لَهَا مَالِكُونَ

  69. جهت افزونی شیر زنان و حیوانات نوشته بر ایشان بندد : وَذَلَّلْنَاهَا لَهُمْ فَمِنْهَا رَكُوبُهُمْ وَمِنْهَا یَأْكُلُونَ

  70. جهت دفع گریه اطفال نوشته بر ایشان بندد : وَلَهُمْ فِیهَا مَنَافِعُ وَمَشَارِبُ أَفَلَا یَشْكُرُونَ

  71. جهت مرض آكله بظرفی نوشته آبشرا به آكله بپاشند : وَاتَّخَذُوا مِن دُونِ اللَّهِ آلِهَةً لَعَلَّهُمْ یُنصَرُونَ

  72. بر كفن میت نویسند از عذاب قبر ایمن باشد : لَا یَسْتَطِیعُونَ نَصْرَهُمْ وَهُمْ لَهُمْ جُندٌ مُّحْضَرُونَ

  73. جهت طلب فرزند بر پوست آهو مربع نویسند و با خود دارد : فَلَا یَحْزُنكَ قَوْلُهُمْ إِنَّا نَعْلَمُ مَا یُسِرُّونَ وَمَا یُعْلِنُونَ

  74. جهت دفع غش بر كرباس سیاه نویسد با خود دارد : أَوَلَمْ یَرَ الْإِنسَانُ أَنَّا خَلَقْنَاهُ مِن نُّطْفَةٍ فَإِذَا هُوَ خَصِیمٌ مُّبِینٌ

  75. جهت دفع بیهوشی 70 بار بخواند و با خود دارد : وَضَرَبَ لَنَا مَثَلاً وَنَسِیَ خَلْقَهُ قَالَ مَنْ یُحْیِی الْعِظَامَ وَهِیَ رَمِیمٌ

  76. جهت چشم زخم نوشته با خود دارد : قُلْ یُحْیِیهَا الَّذِی أَنشَأَهَا أَوَّلَ مَرَّةٍ وَهُوَ بِكُلِّ خَلْقٍ عَلِیمٌ

  77. جهت دفع دشمن بر كلوخ پاك نوشته در آب اندازند: الَّذِی جَعَلَ لَكُم مِّنَ الشَّجَرِ الْأَخْضَرِ نَاراً فَإِذَا أَنتُم مِّنْهُ تُوقِدُونَ

  78. جهت پنهان شدن از دشمن در راه رفتن بخواند دشمن او را نبیند : أَوَلَیْسَ الَّذِی خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ بِقَادِرٍ عَلَى أَنْ یَخْلُقَ مِثْلَهُم بَلَى وَهُوَ الْخَلَّاقُ الْعَلِیمُ

  79. جهت باد سرخ بر كاغذ نویسد بر آن موضع بندد : إِنَّمَا أَمْرُهُ إِذَا أَرَادَ شَیْئاً أَنْ یَقُولَ لَهُ كُنْ فَیَكُونُ

  80. جهت بر آمدن حوائج بخواند : فَسُبْحَانَ الَّذِی بِیَدِهِ مَلَكُوتُ كُلِّ شَیْءٍ وَإِلَیْهِ تُرْجَعُونَ  منبع:وبلاگ telesmat-tavizat-2a.

  http://www.tebyan.net/index.aspx?pid...ticleID=467545 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  نوشته
  338
  مورد تشکر
  1,615 پست
  حضور
  9 روز 12 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  ثواب خواندن سوره یس
  اغلب مۆمنین شناخت عمیقی از «سوره یس» ندارند و از مناقب و فضائل و آثار دنیوی و اخروی آن غافل هستند. لذا در دام مشکلات، غم‌ها و غصه‌ها و کدورت‌ها گرفتار می مانند. اما در مجلس محبّت و مودّت مقرّبان درگاه خداوند، از «سوره یس» سخن بسیار است و انسان با اندک توجّهی به بیانات پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) و ائمه اطهار (علیهم السلام) و بزرگان مکاشفه و سیر و سلوک، به این حقیقت پی می برد که سوره یس از موقعیت ویژه و مرتبه‌ای بس بلند برخوردار است و اگر آدمی بتواند با آن فضایل و مناقب آشنا شود، خواهد توانست فواید کاملی را از آن خود سازد.

  امامان (علیهم السلام) برای این که مۆمنان را از موقعیت ممتاز این سوره که چونان قلّه‌ای پوشیده از فضایل است، آگاه کنند، فرموده اند: «یس قلب قرآن است».

  موقعیت ممتاز و جایگاه برتر و منحصر به فرد بودن قلب در بدن انسان بر کسی پوشیده نیست. سوره یس نیز دارای همان موقعیت و جایگاه در میان دیگر سوره ها است و از این رو لازم است قدری از برداشت سطحی و عمومی از این سوره فراتر رویم و با بخشی از فضایل و مناقب این سوره آشنا شویم.

  چنین نیست که فضایل و عجایب سوره یس تنها در زمانه خاصّی کشف شده باشد. با مطالعه تاریخ در می یابیم از همان صدر اسلام، از این سوره با شگفتی یاد می‌شده و فضایلش معروف بوده است. حتّی گاهی بزرگانی را به فکر وا می داشته که این همه فضیلت برای این سوره ناشی از کدام یک از آیات آن است.

  ابن عباّس می گوید: مدّت ها فکر می کردم که منشأ این همه فضیلت در سوره یس چیست. او می‌گوید تمام آثار و فضایل این سوره به دلیل وجود این آیه شریفه ‌است: «إنَّما أمْرُهُ إذا أرادَ شَیئاً اَنْ یقولَ لَهُ كُنْ فَیكُونَ» «همانا فرمان او چنین است که هرگاه چیزی را اراده کند، تنها به آن می گوید: «موجود باش!» آن نیز بی درنگ موجود می شود.»

  طرز خواندن سوره یس
  بزرگانی که خود با این سوره مأنوس بوده‌اند اغلب برای شاگردان و افراد پاک نهاد در مورد قرائت آن سوره دستورالعمل هایی نیز داشته‌اند.

  متألّه بزرگ قرآنی و عارف بلند پایه، آیت الله حاج شیخ مجتبی قزوینی خراسانی (ره) به شاگردان خود چنین سفارش می کردند که هر شب قبل از خواب، سوره یس را بخوانید، ولی قبل از شروع و بعد از اتمام آن، 14 صلوات بفرستید. یعنی این سوره را در بین این صلوات‌ها قرار دهید. بی شک این 14 صلوات هم یکی از اسرار مهم سیر و سلوکی در مکتب اهل بیت است.

  آن بزرگ مرد فرموده بودند: بنده در زندگی به هر چه که رسیده‌ام و هرچه به دست آورده‌ام از برکت این سوره می باشد.

  با توجه به این فرمایش می‌توان گفت: «یس در این مكتب، محور سیر و سلوك و نردبان رسیدن به بالاترین مقامات معنوی می‌باشد»

  امام صادق علیه السّلام فرمودند:
  هر چیزی قلبی دارد و قلب قرآن سوره یاسین است. کسی که قبل از خواب یا در روز آن را تلاوت کند، در آن روز محفوظ بوده و روزی می خورد.

  و کسی که در شب قبل از خواب آن را تلاوت نماید، خداوند هفتاد هزار فرشته را بگمارد تا او را از شر شیطان رانده شده و هر آفتی حفظ نمایند؛ و اگر در فردای آن شب بمیرد، خداوند او را به بهشت می برد و سی هزار فرشته به هنگام غسل او حاضر می شوند که همگی برای او استغفار می نمایند و با استغفار برای او، تا قبرش او را تشییع می نمایند؛ و هنگامی که وارد قبرش می شود، آن فرشتگان در داخل قبر او عبادت می کنند و ثواب عبادت آنان برای او خواهد بود؛ و به اندازه میدان دید چشمهایش، قبرش را وسعت می بخشد؛ از فشار قبر ایمن خواهد بود؛ و پیوسته از قبرش تا پهنه آسمان نوری می درخشد تا هنگامی که خداوند او را از قبرش خارج نماید.

  و هنگامی که او را از قبرش خارج نمود، فرشتگان خداوند پیوسته با او هستند و او را بدرقه کرده با او صحبت نموده، در صورت او می خندند و او را به تمامی خیرات مژده می دهند. و بدین ترتیب، او را از پل صراط و میزان عبور داده و به گونه ای او را به خداوند نزدیک می نمایند که کسی نزدیکتر از او به خدا نباشد، مگر فرشتگان مقرّب خدا و پیامبران فرستاده او.

  او همراه با پیامبران در برابر خداوند می ایستد و هنگامی که دیگران غم و اندوه دارند و بی تابی می نمایند، او غم و اندوهی نداشته و بی تابی نمی نماید. آنگاه پروردگار متعال به او می فرماید:

  شفاعت کن که من همه شفاعت های تو را می پذیرم و بخواه که هر چه را بخواهی به تو عطا می نمایم. او نیز می خواهد و عطا می شود و شفاعت می کند و پذیرفته می شود. و هنگامی که از عده ای حساب می کشند و آنان را نگهداشته و ذلیل می شوند، او حسابی نداشته و او را نگه نمی دارند، ذلیل نمی شود؛ بخاطر هیچ کدام از کارهای بدش بدبخت نمی شود و نامه عملش را باز کرده و به او می دهند. آنگاه از نزد خداوند پایین می آید و مردم می گویند: سبحان اللَّه! این بنده خدا هیچ خطائی نداشت و از همنشینان حضرت محمد صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم است.

  امام باقر علیه السّلام فرمودند: کسی که یک بار در عمر خود سوره یس را بخواند، خداوند به شماره هر آفریده ای در دنیا و هر آفریده ای در آخرت و در آسمان دو هزار حسنه برای او نوشته و دو هزار گناه او را پاک می نماید و دچار فقر، زیان مالی، زیر آوار ماندن، بیچارگی، دیوانگی، جذام، وسواس و بیماری زیانبخش نمی شود.

  و خداوند سختی های مرگ و ترس های آن را برای او آسان نموده و قبض روح او را خود به دست می گیرد و از کسانی خواهد بود که خداوند برای آنان گستردگی در زندگی، خوشحالی هنگام زیارت خداوند و رضایت به ثواب الهی را در آخرت برای آنان تضمین نموده است. و خداوند متعال به تمام فرشتگان آسمانی و زمینی اش می فرماید: همانا که از فلانی راضی شدم؛ پس برای او استغفار نمایید.
  دردهایی که برای خداست خیلی زیباست
  شهید چمران


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود