صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ▬◄ اصحاب و یاران با وفای امام جعفر صادق (ع) ►▬

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۰
  نوشته
  5,567
  صلوات
  200
  تعداد دلنوشته
  2
  مورد تشکر
  24,001 پست
  حضور
  59 روز 4 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  3
  گالری
  196

  ▬◄ اصحاب و یاران با وفای امام جعفر صادق (ع) ►▬
  ▬◄  اصحاب و یاران با وفای امام جعفر صادق (ع)  ►▬
  اصحاب و یاران با وفای امام جعفر صادق (ع)


  ▬◄  اصحاب و یاران با وفای امام جعفر صادق (ع)  ►▬

  هشام بن حکم

  هِشام بن حَکَم دانشمند علوم عقلی و از یاران امام جعفر صادق ع ، و یکی از متکلمین شیعه است.
  هشام مناظرات بسیاری با دانشمندان فرقه‌های مختلف اسلامی، همچنین زنادقه، دهریان و مادی‌گرایان داشته‌است و برخی مناظراتش در کتاب‌های تاریخی به صورت کامل نقل شده‌است.
  امام جعفر صادق ع بسیاری از یاران خود را از مناظره با فرقه‌های دیگر منع می‌کرد و هشام بن حکم را برای مناظره می‌فرستاد.
  از هارون الرشید نقل شده‌است که گفت:
  «زبان هشام از هزار شمشیر برنده‌تر است».

  هشام متولد کوفه ( ولادت اوایل قرن دوم هجری )و رشدیافته واسط بود و در بغداد به پارچه فروشی مشغول بود. ابتدا بر مذهب جهمیه تعصب سرسختی داشت ولی با چند مناظره با امام جعفر صادق ع در جوانی به مذهب شیعه درآمد و از یاران امام جعفر صادق و پس از و امام موسی کاظم ع شد.
  هشام بن حکم همچنین از ناقلان حدیث امامان شیعه‌است و در این زمینه دست به تألیف نیز زده‌است. دفاع هشام بن حکم از مذهب شیعه در مناظرات کلامی، سبب ترویج این مذهب بود و یاد نیک او بر زبان امامان بعد همچون امام رضا ع و امام جواد ع نیز جاری می‌شد.
  در سال ۱۷۹ هجری قمری، از سوی هارون الرشید خلیفه عباسی، مورد تعقیب قرار گرفت و به کوفه گریخت و در آنجا بر اثر بیماری سختی درگذشت.  ▬◄  اصحاب و یاران با وفای امام جعفر صادق (ع)  ►▬
  ***************************


  ܓ✿ اللهم عجل لولیک الفرج ܓ✿


  ***************************


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۰
  نوشته
  5,567
  صلوات
  200
  تعداد دلنوشته
  2
  مورد تشکر
  24,001 پست
  حضور
  59 روز 4 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  3
  گالری
  196  ▬◄  اصحاب و یاران با وفای امام جعفر صادق (ع)  ►▬

  عبدالله ابن ابي یعفور

  يكى از اين نيك مردان، عبدالله ابن ابي یعفور است.

  عبدالله عبدى كوفى، فرزند «ابى ‏يعفور واقد» در شهر كوفه به‏ دنيا آمد و در عصر امام صادق(ع)، دراوایل قرن دوم هجری زندگى مى ‏كرد.او در عصر خويش يكى از دانشوران مهم علم فقه و از اساتيد مشهورعلم حديث و قرائت‏ بود و در مسجد كوفه به تدريس مى‏ پرداخت.

  برخی از صفات ممتاز ایشان:

  1- مراعات حقوق ائمه عليهم السلام

  عبدالله نزد امام صادق(ع) مقام والايى داشت و مورد احترام وعنايت‏ خاص آن حضرت بود. پيشواى ششم در فرصت‏هاى مناسب ازخصلت‏هاى ستوده وى تجليل و او را به عنوان يك شيعه كامل معرفى‏ مى‏ كرد. امام صادق(ع) درباره‏ اش فرمود:
  «حقوق ما(ائمه عليهم‏السلام ) را آن چنان كه خداوند بر افراد واجب كرده است; كسى مثل‏ عبدالله بن ابى‏ يعفور مراعات نمى‏ كند.»

  2- از اصحاب يمين


  امام صادق(ع) به زيد شحام فرمود: «در پذيرش سخنانم، اطاعت ‏دستوراتم و پيروى كامل از اصحاب پدرم دو نفر را يافتم; عبدالله ‏بن‏ ابى‏ يعفور و حمران ابن اعين. خدا هردو را رحمت كند. بدانيد!آن دو از شيعيان خالص ما هستند. نام‏هاى آن‏ها در پيش ما هست ودر رديف اصحاب يمين قرار دارند; چنان اصحابى كه خداوند آنان رابه پيامبراسلام(ص) عطا فرموده است.»

  3- مورد توجه پيشواى ششم(ع)


  امام صادق(ع) به ابى‏ كهمس فرمود:
  «هرموقع پيش عبدالله بن‏ ابى ‏يعفور رفتى، سلام مرا به او برسان و بگو: جعفر ابن محمدمى‏ گويد: اى عبدالله! دقت كن در آن چيزى كه حضرت على(ع) را پيش ‏رسول الله(ص) سرافراز كرد و به آن مقامات عالى رساند. پس توهم ‏آن‏ها را براى خودت لازم بدان وخودت را به آن صفت‏هاى زيبا بيارا.  اين دانشمند برجسته جهان تشيع بعد از سالها، تلاش و كوشش در راه‏ ترويج مذهب جعفرى و احياى علوم اهل‏ بيت عليهم السلام در حالى ‏كه آثار زرينى از روايات و شاگردان در صفحه تاريخ از خود به‏ يادگار گذاشته بود. در سال 131 ه . به علت‏ شيوع مرض طاعون،در زمان پيشواى ششم شیعیان درگذشت. جنازه وى باشكوه فراوان و باشركت گسترده شيعيان تشيع شد.

  پيام تسليت امام صادق(ع)

  بعد از وفات عبدالله، امام صادق(ع) به مفضل بن عمر جعفى دركوفه نامه‏ اى نوشت و ضمن تجليل از شخصيت والاى عبدالله، مفضل رابه جانشينى وى برگزيد وفرمود:
  «اى مفضل! همان عهد و قرارى راكه با عبدالله داشتم، الان به تو واگذار مى ‏كنم. او در حالى ازدنيا رفت كه به تعهد خود در قبال خداوند و رسول گرامى ‏اش و به‏ امام زمان خويش وفاكرده بود. درود خدا بر او باد! عبدالله درحالى قبض روح شد كه آثارى پسنديده از خود به يادگار گذاشت. تلاشهايش مورد توجه خداوند قرار گرفت و گناهانش بخشوده شد. اوبه جهان باقى شتافت. توشه وى رضايت‏ خداوند و رسول(ص) و امام ‏زمانش بود. سوگند به رابطه ‏ام با رسول الله(ص)! درعصرما كسى‏ خاضع‏تر و فرمانبرتر از او نسبت‏ به دستورات خداوند و پيامبر وامامش نبود. او در طول زندگى اين گونه بود، تا اين كه خداونداو را قبض روح كرد و در بهشت جاويدان با رسول گرامى(ص) وعلى(ع) همنشين كرد. آرى، خداوند او را بين دو مسكن (جايگاه ‏پيامبر و على عليهماالسلام )جاى داد، گرچه مسكن‏ها و درجات آن‏هايكى است. خداوند بر رضايت‏ خود از او بيفزايد و از فضل و كرمش‏ او را ببخشد كه من از او راضى هستم.»  ▬◄  اصحاب و یاران با وفای امام جعفر صادق (ع)  ►▬

  ***************************


  ܓ✿ اللهم عجل لولیک الفرج ܓ✿


  ***************************


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۰
  نوشته
  5,567
  صلوات
  200
  تعداد دلنوشته
  2
  مورد تشکر
  24,001 پست
  حضور
  59 روز 4 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  3
  گالری
  196  ▬◄  اصحاب و یاران با وفای امام جعفر صادق (ع)  ►▬

  جابر بن حیان


  ابو موسی جابر بن حیان، کیمیاگر برجستهٔ ایرانی، در سال 103 هجری قمری در شهر طوس از توابع خراسان متولد شد.
  مدت کوتاهی پس از تولدش، پدر او که یک داروساز شناخته شده و پیرو مذهب شیعه بود، به دلیل نقشی که در بر اندازی حکومت اموی داشت، دستگیر شد و به قتل رسید.
  جابر به نوشته‌های باقی مانده از پدرش علاقه مند شد و به ادامهٔ حرفهٔ او پرداخت. او با شوق و علاقه به یادگیری علوم دیگر نیز می‌پرداخت.
  جابر بن حیان پس از قتل پدرش به مدینه آمد. ابتدا در نزد امام محمّد باقر علیه السلام و سپس در نزد امام صادق علیه السلام شاگردى كرد.

  جابر بن حیان یكى از افراد عجیب روزگار و از نوابغ بزرگ جهان اسلام است.

  در تمام علوم و فنون مخصوصا در علم شیمى تالیفات زیادى دارد و در رساله هاى خود همه جا نقل مى كند كه جعفر بن محمّد علیه السلام به من چنین گفت یا تعلیم داد یا حدیث كرد.

  کتاب‌ها و رسالات متعدد جابر، سال‌ها بعد از او، توجه کیمیاگران اروپایی را به خود جلب کرد. آن‌ها این کتاب‌ها را به زبان لاتین ترجمه کردند و سال‌ها از آن به عنوان منبع معتبری استفاده می‌کردند. به گفتهٔ آن‌ها، این کتاب‌ها تاثیر عمیقی بر تغییر و تصحیح دیدگاه کیمیاگران غربی گذاشته‌است. عاقبت، جابر بن حیان، در سال 200 هجری قمری (معادل با ۸۱۵ میلادی) در شهر کوفهٔ عراق چشم از جهان فروبست. به اتفاق پژوهشگران بر این باورند که صفت کوفی که در روایات بسیاری به دنبال نام جابر آمده‌است، نشانگر زادگاه او نیست، بلکه حاکی از آن است که وی مدتی در کوفه اقامت داشته‌است.


  از اكتشافات او اسید ازتیك (تیزآب) و تیزآب سلطانى و الكل است. وى چند فلز و شبه فلز را در زمان خود كشف كرد.

  در دوران رنسانس اروپا در حدود 300 رساله از جابر به زبان آلمانى چاپ و ترجمه شده كه در كتابخانه هاى برلین و پاریس ضبط است.  ▬◄  اصحاب و یاران با وفای امام جعفر صادق (ع)  ►▬

  ***************************


  ܓ✿ اللهم عجل لولیک الفرج ܓ✿


  ***************************


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۰
  نوشته
  5,567
  صلوات
  200
  تعداد دلنوشته
  2
  مورد تشکر
  24,001 پست
  حضور
  59 روز 4 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  3
  گالری
  196  ▬◄  اصحاب و یاران با وفای امام جعفر صادق (ع)  ►▬


  ابوبصیر لیث بن بختری مرادی


  از اصحاب امام پنجم و ششم (حضرت باقر و جعفر الصادق علیهما السلام) و از بزرگان و راویان شیعه در نیمه اول قرن دوم ه.ق
  لقبش ابویحیی و ابومحمد و به نقل برخی مورخین نابینا گفته شده است.
  وی از اهالی شهر کوفه و از بزرگان آنجا بود که در خدمت این دو امام بزرگوار و به بالاترین نصیب و مقام اعلا به همراه سه نفر دیگر از دوستانش فائز گشت.
  موضوعی که در اول سخن باید گفت اینکه:
  در بسیاری از روایات شیعه نام ابوبصیر بدون هیچ قید و پسوندی به چشم می خورد این نام عنوان دو شخصیت است که در یک زمان و هر دو در کوفه و هر دو از یاران دو امام پنجم و ششم (ع) بوده اند.
  یکی ابوبصیر یحیی بن ابوالقاسم اسدی و دیگری ابوبصیر لیث بن بختری مرادی.
  و لذا این اشتراک عنوان از همان سالهای نخستین تا امروز علت بحث و پژوهش در اسناد گوناگون در بین محدثان و رجال شناسان شیعه بوده، تنها با قرائن خارجی هویت هر کدام معلوم می شود. [مثلا در سلسله سند حدیثی از المحاسن برقی روایت لیث مرادی از "ابوبصیر" است که احتمال "ابوبصیر اسدی" داده شده است].
  نجاشی، لیث مرادی را "ابوبصیر اصغر" گفته و با توجه به همه شواهد تاریخی و روائی، شاید جایگاه و موقعیت ابوبصیر اسدی قدری در طبقه بالاتر باشد.

  کلام امام صادق علیه السلام درباره او:

  "ما اجد احدا احیی ذکرنا الا زراره و ابوبصیر لیث و محمد بن مسلم و برید"
  من نیافتم کسی را که یاد و ذکر ما را زنده نگه دارد مگر این چهار نفر و در ادامه فرمودند: اگر اینها نبودند کسی نمی توانست که امر ما را (حلال و حرام خداوند) را استنباط کند. ایشان حافظین دین خدا و امینان پدرم بر حلال و حرام خدایند، حقا اصحاب پدرم بودند و ستارگان راهنمای شیعیان من اند چه زنده باشند و چه بمیرند. سبقت گیرندگان به سوی ما در دنیا و در آخرتند. خداوند به واسطه آنها هر بدعتی را می زداید و از بین می برد و آنان از این دین دستاوردهای اهل باطل را که می خواهند خود را بدان ببندند و آن دستاوردها را داخل دین کنند و تاویل های نابجای غلو کنندگان را نفی می کنند و دور می سازند.
  و امام باقر علیه السلام در مدح او فرمود: بشارت است آن کسانی که خشوع می کنند برای خدا به دخول در بهشت که از آنها "لیث" خواهد بود.
  (اصل حدیث در کتاب امام شناسی علامه تهرانی ج 16)

  ابوبصیر لیث بختری مرادی بعد از شهادت امام ششم (ع) و در زمان حیات حضرت موسی بن جعفر علیه السلام از دنیا رفت.  ▬◄  اصحاب و یاران با وفای امام جعفر صادق (ع)  ►▬
  ***************************


  ܓ✿ اللهم عجل لولیک الفرج ܓ✿


  ***************************


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۱
  نوشته
  1,286
  صلوات
  150
  تعداد دلنوشته
  5
  مورد تشکر
  13,402 پست
  حضور
  20 روز 4 ساعت 22 دقیقه
  دریافت
  9
  آپلود
  0
  گالری
  53
  ▬◄  اصحاب و یاران با وفای امام جعفر صادق (ع)  ►▬


  مؤمن طاق  محمد بن علی بن نعمان،کنیه اش ابو جعفر و لقب او مؤمن طاق،از اصحاب امام صادق و کاظم علیهما السلام بود،و نزد امام صادق (ع) منزلتی عظیم داشت،و آن گرامی او را در ردیف بزرگان اصحاب خویش یاد نموده است.
  مؤمن طاق این یارایی را داشت که با هر مخالفی بحث کند و بر او غالب گردد.امام صادق علیه السلام برخی از یاران خود را به خاطر عدم توانایی و استعدادشان از بحث های کلامی باز داشت، ولی به مؤمن طاق ورود به این مباحث را توصیه می فرمود.
  امام صادق در شان او به خالد فرمود:
  صاحب طاق با مردم به بحث می پردازد و همچون باز شکاری بر شکار فرود می آیدو تو اگر بالت را بچینند هرگز پرواز نمی کنی.
  وقتی امام صادق (ع) رحلت کرد،ابو حنیفه به مؤمن طاق به طعنه گفت امام تو در گذشت، مؤمن طاق بی درنگ گفت:ولی امام تو تا«روز وقت معلوم »مهلت داده شده است، یعنی امام تو شیطان است که خدا در قرآن درباره ی او فرموده: «فانک من المنظرین الی یوم الوقت المعلوم »


  ▬◄  اصحاب و یاران با وفای امام جعفر صادق (ع)  ►▬
  ویرایش توسط قاری قرآن : ۱۳۹۱/۰۶/۲۲ در ساعت ۱۱:۰۱


 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۰
  نوشته
  5,567
  صلوات
  200
  تعداد دلنوشته
  2
  مورد تشکر
  24,001 پست
  حضور
  59 روز 4 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  3
  گالری
  196  ▬◄  اصحاب و یاران با وفای امام جعفر صادق (ع)  ►▬

  فضیل بن یسار

  فضیل بن یسار آن گونه که زندگینامه نویسان بزرگ اسلامی، نگاشته ‏اند، در اواخر نیمه دوم سده اوّل هجری، در شهر کوفه دیده به جهان گشود. او دوران خردسالی و نوجوانی‏اش را در این شهر سپری کرد. وی سپس به شهر بصره رفت و تا آخر عمر در این شهر زندگی کرد. و به همین دلیل به «بصری» معروف شد.
  چون فرزند ارشد او قاسم نام داشت، کنیه معروف فضیل، ابوالقاسم است. البته در برخی از نوشته‏ ها، کنیه ابومسور نیز برایش گفته شده است.
  لقب مشهور فضیل «نَهْدی» است. مدرّس خیابانی در اثر ارزشمند خویش، لقب جمعی از محدّثان را آورده که فضیل بن یسار نیز از جمله آنان است. خیابانی می‏گوید:
  نسبت آنان منتهی می‏شود به قبیله بنی نهد، که در سرزمین یمن زندگی می‏کردند و همه، فرزندان نهد بن لیث یمنی هستند.
  نام پدر فضیل، یسار است؛ که از تاریخ زندگی او اطلاع چندانی در دست نیست.

  در محضر حجّت خدا


  این محدّث بزرگوار از سرچشمه زُلال دانش امام باقر علیه‏السلام سیراب شد و یکی از اصحاب پرآوازه آن بزرگوار گردید. وی پس از شهادت امام باقر علیه‏السلام در سال 114 ق. به محضر امام صادق علیه‏السلام شتافت و از دریای علم این پیشوای صادق بهره ‏ها برد و در گروه شاگردان آن حضرت قرار گرفت و تا آخرین لحظه، پیوند عمیق خویش را با حجّت خدا حفظ کرد.
  حضرت صادق علیه‏السلام به سبب ولایت‏ پذیری فضیل، در منزلت او سخنانی فرموده است.
  کشّی از ابراهیم بن عبداللّه روایت می‏کند:
  هر زمان که امام صادق علیه‏السلام فضیل بن یسار را می‏دید، می‏فرمود: «به انسان‏های فروتن و خاشع مژده بده! هرکس دوست دارد مردی از اهل بهشت را ببیند، به این مرد نگاه کند.»
  فضیل بن یسار دارای دو فرزند به نام‏های قاسم و علاء بوده که آنان نیز مانند پدرشان از محدّثان برجسته هستند.
  فضیل پس از عمری تلاش در راه نشر آموزه‏ های دینی، قبل از فرا رسیدن نیمه دوم سده دوم هجری، جانش از این جهان خاکی به سوی بهشت جاودانه و جوار رحمت حقّ که پیشوای صادقش، برایش وعده داده بود پرکشید. او در زمان حیات امام صادق علیه‏السلام از دنیا رفت و آن بزرگوار برای این شاگرد با اخلاص خود، از خداوند طلب آمرزش نمود.
  مکان وفات این محدّث بزرگ شیعه مشخص نیست اما احتمال دارد که در شهر بصره از دنیا رفته باشد.  ▬◄  اصحاب و یاران با وفای امام جعفر صادق (ع)  ►▬

  ویرایش توسط قاری قرآن : ۱۳۹۱/۰۶/۲۲ در ساعت ۱۱:۵۰
  ***************************


  ܓ✿ اللهم عجل لولیک الفرج ܓ✿


  ***************************


 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۰
  نوشته
  5,567
  صلوات
  200
  تعداد دلنوشته
  2
  مورد تشکر
  24,001 پست
  حضور
  59 روز 4 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  3
  گالری
  196  ▬◄  اصحاب و یاران با وفای امام جعفر صادق (ع)  ►▬


  زراره بن اعین شیبانی


  حدود سال ۷۰ هجری قمری در شهر کوفه متولد شد
  زراره بن اعین شیبانی، محدث مشهور شیعه و از اصحاب و شاگردان امام پنجم و ششم شیعیان. او فقیه، متکلم و ادیب بود و در نقل روایات از امامان بسیار دقت و احتیاط داشت.

  خاندان او منسوب به "اعین بن سنسن" است که از نظر زمانی، طولانی ترین دوران خدمات علمی را در بین خاندانهای دیگر شیعه، به خود اختصاص داده است. اکثر این خاندان، کوفی و بیشتر در شهر کوفه ساکن بودند، مجددا تعدادی از آنها به نقاط دیگر رفتند.
  ولی اکثرا آنها در محله خاصی در کوفه زندگی می کردند که سال 334 هـ ق، بر اثر حمله قرمطیان بر شیعیان، آنجا خراب شد و آنها آسیب زیادی دیدند. زراره، از این خاندان بسیار مورد توجه امام صادق علیه السلام و شیعیان بود.
  او شاگرد امام پنجم، حضرت محمدباقر بود، و از حضرت روایات زیادی نقل کرده است. در مناظره ها بر همه غالب می شد، از همین رو کسی قدرت مباحثه با او را نداشت.


  نقش زراره، در گسترش معارف اهل بیت تا آنجاست که امام صادق علیه السلام فرمود:
  خداوند او را بیامرزد که اگر او و همگنانش نبودند، سخنان پدرم از بین رفته بود.
  روایات زیادی در فضائلش نقل شده و برخی هم روایاتی در مذمت او آورده اند، ولی با توجه به جایگاه روشن و مهم او نزد امام پنجم و ششم و امامان بعدی که در مدح و تأیید اوست، رجال شناسان اینگونه روایات را ضعیف و ناشی از شرایط خاص سیاسی و تقیه و برای حفظ جان او می دانند، زیرا که این امکان بوده که مورد خشم حاکمان ستمکار عباسی قرار بگیرد.
  امام صادق علیه السلام در پیامی به او همین مطلب را فرمود:
  تو را برای حفظ جانت مذمت می کنم.
  او مردی درشت اندام و سفیدرو بود و وقتی به نمازجمعه می رفت، کلاهی بر سرش می گذاشت و اثر سجده بر پیشانیش، زیبائی او را دو برابر می کرد. مردم به تماشای او می ایستادند.
  وفات زراره بعد از وفات حضرت صادق علیه السّلام در سال 148 هجری قمری واقع شده به فاصله دو ماه یا کمتر، و زراره در وقت وفات آن حضرت مریض بود و به همان مرض رحلت کرد رحمة اللّه علیه.
  ▬◄  اصحاب و یاران با وفای امام جعفر صادق (ع)  ►▬
  ویرایش توسط قاری قرآن : ۱۳۹۱/۰۶/۲۳ در ساعت ۱۲:۱۱
  ***************************


  ܓ✿ اللهم عجل لولیک الفرج ܓ✿


  ***************************


 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۰
  نوشته
  5,567
  صلوات
  200
  تعداد دلنوشته
  2
  مورد تشکر
  24,001 پست
  حضور
  59 روز 4 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  3
  گالری
  196
  ▬◄  اصحاب و یاران با وفای امام جعفر صادق (ع)  ►▬

  محمد بن ابی عمیر


  كنيه محمد بن ابى عمير«ابو احمد» و نام پدرش «زياد بن عيسى» است، ليكن بيش تر از وى به همراه كنيه پدرش «محمد بن ابى عمير» و گاه به طور خلاصه «ابن ابى عمير» ياد مى شود.
  از سلسله نسب او چنين بر مى آيد كه جدش «عيسى » اولين كسى از اجداد او بوده كه به اسلام گرويده است.

  بنابر ظاهر گفته شيخ طوسى، پدر محمد بن ابى عمير از موالى مُهَلَّب بن ابى صُفْره، از طايفه ازد بوده است.
  مهلّب بن ابى صفره از امراى عبدالملك بن مروان اموى بود. وى در سال (74ق.) براى سركوب مخالفان خليفه، به منطقه كرمان رفت و پس از آن از طرف عبدالملك والى خراسان گرديد. او هم چنان بر اين مقام بود تا اين كه در سال (82ق.) درگذشت.
  پسران او، يزيد و مفضل نيز از نزديكان دستگاه خلافت اموى بودند و پس از مرگ پدر، هر دو مدتى حكمران خراسان بودند
  .

  سال تولّد محمدبن ابي‏ عمير در تاريخ درج نشده است. احتمالاً او بين سال‏هاى 125 تا 135 ق. چشم به جهان گشوده است.او بغدادى الاصل و ساکن بغداد بود.
  بنابرنقل ابن بطّه، محمدبن ابي‏ عمير 94 کتاب درباره عقايد و حديث تأليف کرد. او علاوه بر اين تأليفات، نام 100 نفر از محدّثان ـ که از امام صادق عليه‏السلام حديث نقل کردند ـ را با نام کتابهاي‏شان حفظ داشت.
  متأسفانه آثار گرانبهاى او در حين مبارزات، از بين رفت!
  او عاقبت بعد از عمرى تلاش و مقاومت خستگي‏ ناپذير در راه نشر فرهنگ آل محمد صلی ‏الله‏ عليه‏ و‏آله در عصر امام جواد عليه‏ السلام ـ 217 ق. ـ چشم از جهان فرو بست و به وصال يار رسيد.  ▬◄  اصحاب و یاران با وفای امام جعفر صادق (ع)  ►▬
  ویرایش توسط قاری قرآن : ۱۳۹۱/۰۶/۲۴ در ساعت ۱۵:۱۰
  ***************************


  ܓ✿ اللهم عجل لولیک الفرج ܓ✿


  ***************************


 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۰
  نوشته
  5,567
  صلوات
  200
  تعداد دلنوشته
  2
  مورد تشکر
  24,001 پست
  حضور
  59 روز 4 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  3
  گالری
  196  ▬◄  اصحاب و یاران با وفای امام جعفر صادق (ع)  ►▬

  محمد ابن مسلم ثقفي کوفي

  محمد بن مسلم، يکي از برجسته‌ترين و پرآوازه‌ترين پرورش‌يافتگان و دانش‌آموختگان دو تن از حجت‌هاي الهي و امامان معصوم شيعه، امام محمدباقر(ع) و امام جعفر صادق (ع) بود که بي‌ترديد در گسترش فرهنگ اسلام ناب و حقايق تابناک آموزه‌هاي اهل بيت عصمت(ع) نقش ممتاز و تأثيرگذاري داشت؛
  به گونه‌اي که به جرات مي‌توان گفت:
  در اوايل سده دوم هجري در ميان ياران امامان(ع)، کمتر چهره‌اي همانند او اين چنين قله‌هاي رفيع دانش طلبي و نشر احاديث امامان را فتح کرده است.
  او در شهر تاريخي و محدث‌پرور کوفه پا به عرصه هستي نهاد و بدين جهت، بدو «کوفي» مي‌گويند. کنيه‌اش ابوجعفر، و ملقب به القاب زيادي است که هر يک، به سبب وجود ويژگي‌هاي جسمي، اقتصادي و قبيله‌اي است.
  چون گردن او از اندازه معمول، کوتاه‌تر بود به «اوقص» و چون بينايي يک چشم او مشکل داشت به «اَعور»، به جهت اينکه پلک چشمش بيش از معمول حرکت مي‌کرد به «حدّاج»،[2] به دليل اينکه قدش کوتاه بود به «قصير» و چون به انگيزه صيانت از باورهاي شيعي خود تقيه کرد و برهه‌اي از عمر خود را به آسياباني گذراند به طحّان (آسيابان)، و گاهي که به تجارت و داد و ستد روغن مي‌پرداخت به سمّان (روغن‌فروش)، چون اصالتاً تيره و تبار و نياکان او از شهر طائف در سرزمين حجاز بودند به «طائفي» و به مناسبت اينکه از قبيله و تبار ثقيف بود ـ که اين تيره بيشتر ساکن قلمرو طائف بودند ـ به «ثقفي» معروف و شهره است.

  او در کثرت احادیث و مرجعیت در فتوا معروف است
  در مورد وفات ایشان اطلاعاتی ثبت نشده است


  ▬◄  اصحاب و یاران با وفای امام جعفر صادق (ع)  ►▬
  ویرایش توسط قاری قرآن : ۱۳۹۱/۰۶/۲۶ در ساعت ۱۳:۲۴
  ***************************


  ܓ✿ اللهم عجل لولیک الفرج ܓ✿


  ***************************


 10. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۰
  نوشته
  5,567
  صلوات
  200
  تعداد دلنوشته
  2
  مورد تشکر
  24,001 پست
  حضور
  59 روز 4 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  3
  گالری
  196  ▬◄  اصحاب و یاران با وفای امام جعفر صادق (ع)  ►▬

  مفضل بن عمر جعفی کوفی‏

  بی ‏تردید در بقا و نشر آثار اهل بیت (ع)،شاگردان و یاران باوفائی که زندگی‏شان را وقف مکتب ولایت و امامت کردند، نقشی انکارناپذیر داشتند. این رادمردان فرزانه، در مقابل حوادث گوناگون روزگار، به پاسداری از حریم ائمه اطهار (ع) و گسترش فرهنگ دینی، همت گماشتند.
  «مفضل بن عمر جعفی کوفی‏» در شمار این نیکان، جای داشت.

  او از شاگردان و از یاران صدیق امام صادق ع و امام کاظم ع بود و نزد ائمه اطهار (ع) جایگاهی ویژه داشت. مفضل نماینده خاص امام صادق (ع) در کوفه بود و با اموال امام (ع) مشکلات شیعیان آن سامان را حل و فصل می‏کرد. این مرد بزرگ، رازدار حضرت صادق (ع) بود; امام (ع) چهار روز پیاپی در باره توحید با وی به گفتگو پرداخته، فرمان داد آن را بنویسد و در بین مردم منتشر کند. حضرت در پایان این گفتار طولانی، فرمود:
  «مفضل! هرگاه خواستی، برو و بیا که تو همنشین مایی. تو نزد ما منزلتی والا داری، جایگاه تو در قلب مومنان چون آب برای تشنه است.»

  مفضل در اواخر قرن اول یا آغاز قرن دوم هجری، در شهر کوفه به دنیا آمد. وی در قرن دوم هجری زندگی کرد. در پرتو تربیت امام صادق و امام کاظم (ع) بالید و در زمان امامت امام هفتم (ع) ، دنیا را وداع گفت.
  شیخ طوسی هنگام شمارش اصحاب امام کاظم (ع) از شخصی به نام محمد ابن مفضل بن عمر نام می‏برد که احتمالا از فرزندان مفضل شمرده می‏شود.
  مفضل، بر اساس فرمان امام صادق (ع) به مشکلات دینی، مالی و اجتماعی مردم کوفه رسیدگی کرد و در زدودن چهره زشت کدورت و خشونت از شیعیان منطقه، کوشید. شیخ کلینی، مؤلف کتاب ارزشمند «کافی‏»، از زبان یکی از مؤمنان چنین حکایت می‏کند:
  من و دامادم بر سر میراث، اختلاف پیدا کردیم و کار ما به مشاجره کشیده شد. وقتی مفضل از جریان آگاه شد، نزد ما آمد و مدتی باقی ماند. سپس ما را به خانه خویش دعوت کرد، پس از گفتگوی بسیار، اختلاف ما را به کمترین حد خود یعنی چهارصد درهم رساند و ما را به صلح فرا خواند. آنگاه این مبلغ را در اختیار ما قرار داد و از ما تعهد گرفت‏ بعد از این، علیه همدیگر ادعایی نکنیم. بعد گفت:
  بدانید پولی که به شما پرداختم، از اموال امام صادق (ع) است. آن حضرت اموالی به من سپرده و فرمان داده است: هرگاه دو تن از شیعیان در مسائل مالی اختلاف یافتند، با استفاده از آن، آنها را صلح دهم.

  سرانجام مفضل ابن عمر، بعد از تحمل مشکلات فراوان در راه حمایت از ولایت و به یادگار گذاشتن آثاری زرین برای شیعیان، در زمان امام کاظم (ع) در شهر کوفه وفات کرد.
  او در طول زندگانی بابرکت‏ خویش رضایت‏ سه امام بزرگوار را به دست آورد; و با این کار، در جهت‏ خشنودی پروردگار گام برداشت. با مرگ او یکی از درخشانترین ستارگان آسمان دانش و تقوا افول کرده و امام هفتم (ع) برایش رحمت فرستاد.

  ▬◄  اصحاب و یاران با وفای امام جعفر صادق (ع)  ►▬

  ویرایش توسط قاری قرآن : ۱۳۹۱/۰۷/۰۱ در ساعت ۱۱:۴۹
  ***************************


  ܓ✿ اللهم عجل لولیک الفرج ܓ✿


  ***************************


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود