صفحه 1 از 9 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  7,387
  مورد تشکر
  25,783 پست
  حضور
  60 روز 13 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  0
  گالری
  281

  دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان
  دعای روز اول ماه مبارک رمضان
  دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان
  در دعاي نخستين روز ماه مبارک رمضان، بخشش گناهان و پذيرش عبادات مورد تأکيد و توجه قرار گرفته است.
  دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان
  اللهمَّ اجعل صِيامي فيهِ صِيامَ الصائِمين، وَ قِيامي فيهِ قِيامَ القائِمين
  وَ نَبِّهني فيهِ عَن نَومَةِ الغافِلين، وَ هَب لي جُرمي فيهِ
  يا اِلهَ العالَمين
  وَاعفُ عَنّي يا عافِياً عَنِ المُجرِمين

  خدایا روزه مرا در این روز مانند روزه داران حقیقی که مقبول توست قرار ده ، واقامه نمازم را مانند نمازگزاران واقعی مقرر فرما ، ومرا از خواب غافلان « از یاد تو » هوشیار وبیدار ساز وهم در این روز جرم و گناهم را ببخش ای خدای عالمیان واز زشتیهایم عفو فرما ای عفو کننده از گنهکاران .

  دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  7,387
  مورد تشکر
  25,783 پست
  حضور
  60 روز 13 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  0
  گالری
  281


  شرح دعاي روز اول ماه مبارك رمضان از زبان مرحوم آيت‌الله مجتهدي تهراني

  دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان
  دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان


  گروه انديشه: روزه‌ خاص آن است كه روزه‌دار علاوه بر اينكه از خوردن و آشاميدن خود‌داری می كند، اعضاء و جوارحش هم روزه دارد؛ چشمش را هم از معصيت می بندد؛ سحر كه روزه می‌گيرد، نيت می‌كند كه خدايا من همه اعضا و جوارحم روزه است؛ گوشم غيبت نمی‌شنود، زبانم غيبت نمی كند و ... اين روزه خاص است.  به گزارش خبرگزاری بين‌المللی قرآن (ايكنا)، آيت‌الله مجتهدی تهرانی، استاد برجسته اخلاق، همه‌روزه در روزهای ماه مبارك رمضان در بين نماز ظهر و عصر در مدرسه علميه خود به شرح دعای مختصر آن روز می‌پرداختند كه شرح دعای روز اول ماه رمضان در بيان ايشان به قرار ذيل است:


  «اللَّهُمَّ اجْعَلْ صِیَامِی فِيهِ صِیَامَ الصَّائِمِينَ؛ خدايا روزه مرا روزه صائمين قرار بده».
  صائمين چه كسانی هستند؟

  سه نوع روزه داريم؛ روزه عام، روزه خاص، روزه خاص الخاص.

  روزه عام همان روزه‌ای است كه عموم مردم می‌گيرند؛ نمی‌خورد و نمی‌آشامد، ولی متاسفانه به نامحرم هم نگاه می‌كند؛ گناه هم می‌كند؛ حجاب را مراعات نمی‌كند. بنابراين روزه عام روزه‌ای هست كه انسان تنها از اموری كه روزه را باطل می‌كند، خودداری می‌نمايد.

  روزه خاص، روزه‌ای‌ است كه روزه‌دار علاوه بر اينكه از خوردن و آشاميدن خود‌داری می كند، اعضاء و جوارحش هم روزه دارد؛ چشمش را هم از معصيت می بندد؛ سحر كه روزه می‌گيرد نيت می‌كند كه خدايا من همه اعضا و جوارحم روزه است؛ گوشم غيبت نمی شنود، زبانم غيبت نمی كند و ... اين روزه خاص است.

  در حديث است كه وقتی روزه می‌گيری، بايد گوش تو هم روزه باشد - از گناهان مربوط به گوش مثل گوش دادن به غيبت و... - جدا پرهيز كنيد، چشمت هم بايد روزه باشد، پوستت هم بايد روزه باشد؛ موی سرت هم بايد روزه داشته باشد؛ خانم ها بايد حجابشان را رعايت كنند. اين نكته را بايد توجه داشته باشيم كه تعيين حدود حجاب بر عهده مرجع تقليد است، نه رييس جمهور، رييس مجلس و يا هر مسوول ديگری، بانوان بايد مرز حجاب خود را از مرجع تقليدشان بپرسند. مراجع تقليد اسلام‌شناس هستند و هر كسی نمی‌تواند خودش در مسايل دينی رای دهد.

  روزه خاص الخاص، روزه‌ای هست كه غير از خدا هيچ چيز ديگری در دل روزه‌دار نباشد؛
  اگر در ماه رمضان همه كار ها برای خدا باشد، روزه خاص‌الخاص تحقق می‌يابد و از اين رو در دعا از خدا می‌خواهی: «اللَّهُمَّ اجْعَلْ صِیَامِی فِيهِ صِیَامَ الصَّائِمِينَ؛ يعنی خداوندا روزه مرا روزه خاص الخاص قرار بده».  فرودگاه ايمان را برای نزول ملائكه باز نگه داريم

  بايد دل‌های خود را برای خدا خالی كنيم، ملائكه شب احياء فرود می‌آيند، ولی فرودگاه دلمان را پيدا نمی‌كنند؛ تعلقات به مال، زن، بچه و دنيا جايی برای نزول ملائكه باقی نگذاشته است. دل اگر خالی باشد، آن وقت «تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ»(قدر/4) تحقق می‌يابد و اگر اين‌گونه نباشد، ملائكه در شب احياء بر دل شما فرود نمی‌آيند؛ در ماه رمضان كاری بكنيم كه جا برای
  نزول ملائكه داشته باشيم.


  مرحوم ميرزا جواد ملكی تبريزی راجع به شرايط روزه صحيح چنين گفته است:
  در روايات آمده است كه غيبت، دروغ، نگاه -حرام- پی‏‌درپی، دشنام دادن و ظلم - كم باشد يا زياد - باعث باطل شدن روزه می‏‌شود و روزه، فقط خودداری از خوردنی و آشاميدنی نيست، هنگام روزه گوش، چشم، زبان و ... بايد روزه بگيرند. دست و پايت را نگهدار و بسيار سكوت كن مگر از خير. و با نوكرت رفق و مدارا نما. از جدال و آزار رساندن به نوكر خودداری كن و وقار روزه را داشته باش و وقتی روزه‏ای با زمانی كه روزه نيستی بايد با هم فرق داشته باشند.


  رسول خدا (ص)‌ فرمودند: «آسان‏ترين چيزی كه خداوند در روزه بر روزه‏دار واجب نموده، خودداری از خوردنی و آشاميدنی است». فقها به صحت روزه بعضی از آنها فتوا داده‏‌اند. جمع بين روايات بالا با روايتی كه از رسول اكرم (ص) وارد شده و سخن فقها در اين است كه بگوييم، منظور از صحت در احاديث فوق اين است كه «چنين روزه‏‌ای مورد قبول خداوند است» و منظور از صحت در كلام فقها اين است كه «چنين روزه‏‌ای قضای آن را ساقط می‏‌كند».


  خلاصه اين‌كه روزه صحيح و كاملی كه خدا برای كامل كردن روزه‏‌دار مقرر فرموده، قطعا شامل خودداری اعضای بدن از گناه می‏‌باشد و روزه كامل‌تر اين است كه علاوه بر آن، قلب را از ياد غير‌خدا باز داشته و از هر چه غير اوست، روزه بگيرد. هنگامی كه انسان ماهيت روزه، درجات و فلسفه تشريع آن را فهميد، ناچار بايد از هر گناه و حرامی، به خاطر قبول روزه‏‌اش خودداری كند.

  و الا مسوول بوده و به خاطر اينكه اعضای بدنش روزه نگرفته‏‌اند، مجازات می‏‌شود و ساقط شدن قضای روزه به اين معنا نيست كه انسان را در روز قيامت از مجازات نجات دهد.
  (ترجمه‏ المراقبات ص 210).


  ويژگی قائمين

  «وَ قِیَامِی فِيهِ قِیَامَ الْقَائِمِينَ؛ خدايا در ماه رمضان قيام مرا قيام قائمين قرار بده».
  يعنی شب كه نماز شب می‌خوانم، قيامم قيام قائمين باشد، قائمين آنهايی هستند كه در نماز از خوف خدا گريه و زاری می‌كنند.


  نماز شب شيخ عباس قمی

  حاج ميرزا علی محدث‌زاده، پسر بزرگ شيخ عباس قمی‌(ره) نقل می كرد: پدرم وقتی نماز شب می‌خواند، آن طور از خوف خدا گريه می‌كرد كه ما با صدای گريه ايشان از خواب می‌پريديم.
  نماز بايد نمازی باشد كه از روی عشق باشد؛ چرا كه خروس هم نماز شب می‌خواند، ولی عشق ندارد، لذا شاعر گفته:

  ای مرغ سحری عشق ز پروانه بياموز
  كان سوخته را جان شد و آواز نيامد  «قيام ما را قيام قائمين قرار بده» يعنی نماز مرا نماز عاشقانه قرار بده ؛ برای نماز شب از خواب بايد بپريم، نه اينكه ساعت كوك كنيم تا بيدار شويم.  از غفلت بپرهيزيم

  «وَ نَبِّهْنِی فِيهِ عَنْ نَوْمَۀِ الْغَافِلِينَ‏؛ در اين روز اول ماه رمضان مرا از خواب غفلت بيدار بكن».


  اين هم دعای خوبی است، گناه نكنيم. هر لحظه ممكن است مرگ از راه برسد و مثلا فلان آقای فروشنده دارد آب توی شير می‌ريزد، يك مرتبه سكته می‌كند، مرگ كه خبر نمی‌كند و اينها غفلت است.


  «وَ هَبْ لِی جُرْمِی فِيهِ یَا إِلَهَ الْعَالَمِينَ وَ اعْفُ عَنِّی یَا عَافِياً عَنِ الْمُجْرِمِينَ؛ خدايا در اين ماه رمضان مرا ببخش ای خدايی كه از گنهكاران می گذری»  دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان

  منبع : خبرگزاری بین المللی قرآن

  ویرایش توسط *عرفانی* : ۱۳۹۲/۰۴/۲۶ در ساعت ۱۳:۱۵


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  7,387
  مورد تشکر
  25,783 پست
  حضور
  60 روز 13 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  0
  گالری
  281
  دعای روز دوم ماه مبارک رمضان
  دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان

  دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان
  اللَّهُمَّ قَرِّبْنِى فِيهِ إِلَى مَرْضَاتِكَ وَ جَنِّبْنِى فِيهِ مِنْ سَخَطِكَ وَ نَقِمَاتِكَ وَ وَفِّقْنِى فِيهِ لِقِرَاءَةِ آيَاتِكَ بِرَحْمَتِكَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ.

  خدایا مرا در این روز به رضا و خشنودیت نزدیک ساز و از خشم وغضبت دور ساز وبرای قرائت قرآنت موفق گردان به حق رحمتت ای مهربانترین مهربانان عالم .


  دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان


  ویرایش توسط *عرفانی* : ۱۳۹۲/۰۴/۲۶ در ساعت ۱۳:۰۳


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  7,387
  مورد تشکر
  25,783 پست
  حضور
  60 روز 13 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  0
  گالری
  281

  شرح دعاي روز دوم ماه مبارك رمضان از زبان مرحوم آيت‌الله مجتهدي تهراني

  دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان
  دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان  آیت‌الله مجتهدی تهرانی، شرح کوتاهی بر دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان دارد.

  این عالم ربانی در بخشی از شرح دعای روز دوم می‌گوید: اگر کسی می‌خواهد زنگار دلش پاک بشود، هنگام سحر قرآن بخواند.


  چگونه بدانیم خدا از ما راضی است؟


  مرحوم آیت‌الله مجتهدی تهرانی در شرح دعای روز دوم ماه مبارک رمضان با تأکید بر اینکه در این دعا از خداوند می‌خواهیم؛ در ماه رمضان کاری کند که به رضایت و خشنودی او نزدیک بشویم‌، می‌گوید: در روایت وارد شده، اگر می‌خواهی بدانی خدا از تو راضی است، ببین که تو از خدا راضی هستی یا نه ؟!


  بعضی‌ها از خدا راضی نیستند و به درگاه الهی گله می‌کنند که خدایا چرا همه دارا هستند و من چیزی ندارم، یا چرا همه سالمند و من مریضم؟ نباید این طور حالتی داشت، بلکه باید در هر حالتی که هستی از خدا راضی باشی.


  آیت‌الله مجتهدی تهرانی در مورد ملاک رضایت خدا با اشاره به صفحه ۱۸۶ جلد سوم تفسیر «روض الجنان وروح الجنان» گفت: یکی از اولیاء الهی ۳۰ سال مریض بود، از ایشان سؤال کردند آیا دوست نداری خوب شوی و از این مسئله بیماری ناراحت نیستی؟ ایشان اصلاً ابراز ناراحتی نکرده بود، چون رضایت خدا را ملاک قرار داده بود و نمی‌خواست خلاف خواست خدا بخواهد.


  پس اگر می‌خواهی بدانی خدا از تو راضی است یا نه، به دلت مراجعه کن! ببین در زندگی از خدا راضی هستی؟ اگر راضی هستی؛ بدان که خدا هم از تو راضی است و اگر در گوشه دلت از خدا ناراضی هستی. متوجه باش که خدا هم از تو نا‌راضی است.


  خداوند از سه گروه تعجب می‌کند


  آیت‌الله مجتهدی تهرانی با تأکید بر اینکه در روایات اسلامی آمده است که خداوند از سه گروه تعجب می‌کند، در بیان این سه گروه گفت:


  ۱ـ
  کسی که نماز می‌خواند و می‌داند مقابل چه خدایی ایستاده است، ولی در نماز حضور قلب ندارد و حواسش به نماز نیست.

  ۲ـ کسی که عمری است روزی خدا را می‌خورد و غصه روزی فردا را دارد.

  ۳ـ کسی که می‌خندد در حالی که نمی‌داند خدا از او راضی هست یا نه!


  وی در توضیح افعال این سه دسته گفت: در مورد دسته اول، استادی داشتیم که معتقد بود؛ ما باید از نماز خواندن خود نیز استغفار کنیم. آنچنان که در گلستان سعدی می‌خوانیم: «عاصیان از گناه توبه کنند / عارفان ار عبادت استغفار».

  این استاد اخلاق در بیان حالات گروه دوم به خواندن یک بیت شعر اکتفا کرد: «غم روزی مخور بر هم مزن اوراق دفتر را / که قبل از طفل ایزد پر کند پستان مادر را».

  به نیت امام زمان (عج) یا پدر و مادر یا اموات، یک‌بار قرآن را ختم کنید


  مرحوم آیت‌الله مجتهدی تهرانی در ادامه شرح دعای روز دوم ماه مبارک رمضان، در تبیین عبارت «وَجَنِّبْنِی فِیهِ مِنْ سَخَطِکَ وَ نَقِمَاتِکَ» گفت: خدایا یک کاری کن که از غضب تو اجتناب کنم؛ و کاری نکنم که در ماه رمضان از من ناراضی باشی. «وَ وَفِّقْنِی فِیهِ لِقِرَاءَةِ آیاتِکَ بِرَحْمَتِکَ یا أَرْحَمَ الرَّاحِمِین» نیز یعنی؛ خدایا مرا موفق به خواندن قرآن کن.


  در قدیم رسم بود که در ماه مبارک رمضان چند ختم قرآن می‌کردند، ولی طلبه‌ها چون درس دارند، حداقل یک ختم قرآن به نیت امام زمان (‌عج) داشته باشند، یا به نیت پدر و مادر و امواتتان حداقل یک بار قرآن را ختم کنند.


  کسی که در ماه رمضان موفق به یک ختم قرآن نمی‌شود، دچار خسارت بزرگی می‌شود، ماه رمضان ماه قرآن است و باید قرآن خواند؛ اگر کسی می خواهد زنگار دلش پاک بشود، باید موقع سحر قرآن بخواند.


  این استاد اخلاق، پاک کردن زنگار دل را از چند طریق امکان‌پذیر دانسته و گفت: با توجه به روایت «همانا این دل‌ها زنگار می‌گیرد، همان‌طورى که آهن زنگار می‌گیرد و همانا جلای دل‌ها، به‌خواندن قرآن است» از رسول خدا (ص) که در «ارشاد القلوب» آمده است، بنابراین باید در سحرها قرآن خواند.


  وی یکی دیگر از عوامل از بین‌بردن زنگار دل را «استغفار» دانست و به حدیثی از پیامبر (ص) اشاره کرد که می‌فرماید: «پنج چیز دل را صفا دهد و سختى قلب را برطرف می‌کند: همنشینى علما، دست به سر یتیم کشیدن، نیمه‌شب استغفار کردن،کم خوابیدن در شب و روزه‌داری».


  مرحوم آیت‌الله مجتهدی تهرانی در پایان گفت: خدایا در روز دوم ماه رمضان ما را موفق کن که آیات تو را بخوانیم. ای خدایی که از همه رحم‌کننده‌ها رحمتت بیشتر است!  منبع: فارس  دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان

  ویرایش توسط *عرفانی* : ۱۳۹۲/۰۴/۲۶ در ساعت ۱۳:۰۲


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  7,387
  مورد تشکر
  25,783 پست
  حضور
  60 روز 13 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  0
  گالری
  281  دعای روز سوم ماه مبارک رمضان
  دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان


  دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان

  اَللّهُمَّ ارْزُقْنى فيهِ الذِّهْنَ وَالتَّنْبيهَ وَباعِدْنى فيهِ مِنَ السَّفاهَةِ وَ الْتَّمْويهِ وَاجْعَلْ لى نَصيباً مِنْ كُلِّ خَيْرٍ تُنْزِلُ فيهِ بِجُودِكَ يا اَجْوَدَ الاْجْوَدينَ

  خدایا در این روز مرا هوش و بیداری در کار اطاعتت نصیب فرما واز سفاهت وجهالت وکارهای باطل دور گردان واز هر چیزی واز هر چیزی که در این روز نازل می فرمایی مرا نصیب بخش به حق جود وکرمت ای بخشنده ترین بخشندگان .

  دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان


  ویرایش توسط *عرفانی* : ۱۳۹۲/۰۴/۲۶ در ساعت ۱۲:۵۶


 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  7,387
  مورد تشکر
  25,783 پست
  حضور
  60 روز 13 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  0
  گالری
  281
  شرح دعاي روز سوم ماه مبارك رمضان از زبان مرحوم آيت‌الله مجتهدي تهراني

  دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان
  دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان  خبرگزاري فارس: مرحوم آيت‌الله مجتهدي تهراني، شرح كوتاهي بر دعاهاي روزانه ماه مبارك رمضان دارد. اين عالم رباني در بخشي از شرح دعاي روز سوم مي‌گويد: در اين دعا از خدا درخواست ذهن و حافظه مي‌كنيم. دليل ضعيف‌بودن حافظه، گناه است.
  به گزارش خبرنگار آيين و انديشه فارس، در دعاي روز سوم ماه مبارك رمضان مي‌خوانيم: «
  اللَّهُمَّ ارْزُقْنِي فِيهِ الذِّهْنَ وَ التَّنْبِيهَ وَ بَاعِدْنِي فِيهِ مِنَ السَّفَاهَةِ وَ التَّمْوِيهِ‏وَ اجْعَلْ لِي نَصِيباً مِنْ كُلِّ خَيرٍ تُنْزِلُ فِيهِ بِجُودِكَ يا أَجْوَدَ الْأَجْوَدِين» «خدايا در اين روز مرا هوش و بيدارى نصيب فرما و از سفاهت و جهالت و كار باطل دور گردان و از هر خيرى كه در اين روز نازل مى‏فرمايى مرا نصيب بخش به حق جود و كرمت اى جود و بخشش دارترين عالم.»

  شرح فرازهاي دعا آيت‌الله مجتهدي تهراني

  در شرح «اللَّهُمَّ ارْزُقْنِي فِيهِ الذِّهْنَ وَالتَّنْبِيهَ وَبَاعِدْنِي فِيهِ مِنَ السَّفَاهَةِ وَ التَّمْوِيهِ» مي‌گويد: خدايا در اين ماه رمضان روزي كن كه من هوشيار بشوم و حافظه پيدا كنم و از خواب غفلت بيدار بشوم! انسان اگر بيدار بشود خيلي لذت مي‌برد، نوع انسان‌ها در غفلت هستند؛ بنابراين در ماه رمضان از خدا درخواست كنيد كه از خواب غفلت بيدار شويم. وي در باره علت ضعيفي حافظه عنوان مي‌كند: يكي از نعمت‌هاي بزرگ خدا ذهن است. در اين دعا از خدا درخواست ذهن و حافظه مي‌كنيم، اگر مي‌بينيد حافظه ضعيف است و حافظه درست و حسابي نداريم، علت آن گناه است؛ به نامحرم كه نگاه كني حافظه مي‌رود.  اين استاد اخلاق ادامه مي‌دهد: شخصي به دانشمندي مراجعه مي‌كند و مي‌گويد ؛ من حافظه ندارم. آن دانشمند گفت: گناه نكن و علت آن را هم ذكر كرد و گفت: علم يك نوع فضيلت و برتري است و خدا اين برتري را به شخص گناه‌كار نمي‌دهد لذا كسي كه اهل گناه است مجتهد و ملا نمي‌شود و اگر بخواهد ملا بشود و به درد مردم بخورد بايد حافظه داشته باشد و لازمه آن ترك گناه است. آيت‌الله مجتهدي تهراني در ادامه به بيان خاطره‌اي مي‌پردازد و مي‌گويد: مرحوم آيت‌الله بروجردي، گاهي در درس، شعرهاي سيوطي مي‌خواندند؛ با اينكه حدود 70 تا 80 سال از زماني كه سيوطي مي‌خواندند و مجتهد شده بودند، فاصله بود، ولي به علت دوري از گناه از حافظه بسيار قوي برخوردار بودند.


  اين عالم رباني همچنين دعايي براي تقويت حافظه معرفي مي‌كند و مي‌گويد: از خدا؛ حافظه بخواهيم و ترك گناه كنيم؛ اين دعا را هم بعد از هر نماز بخوانيد:«سبحان من لايعتدي علي اهل مملكته ...» كه باعث تقويت حافظه مي‌شود؛ قرآن حفظ كنيد؛ حافظه زياد مي‌شود؛ خواندن آيت‌الكرسي حافظه را زياد مي‌كند و ...


  اين استاد بزرگ اخلاق دوباره به دعاي روز سوم ماه رمضان اشاره مي‌كند و مي‌گويد: در ادامه دعاي روز سوم از خدا طلب بيداري از خواب غفلت مي‌كنيم.«وَبَاعِدْنِي فِيهِ مِنَ السَّفَاهَةِ وَالتَّمْوِيهِ» خدايا در اين روز مرا از كارهاي باطل و سفيهانه دور گردان؛ غيبت نكنم، دروغ نگويم و ... سفاهت به معناي؛ كار بي‌خردانه و بچه‌گانه است. وي با قرائت ادامه دعا مي‌افزايد: «وَاجْعَلْ لِي نَصِيباً مِنْ كُلِّ خَيرٍ تُنْزِلُ فِيهِ» خدايا هر كار خيري كه در ماه رمضان نازل كرده‌اي نصيبي از آن كار خير به من برسان.

  شيطان چگونه از ما دور مي‌شود

  مرحوم آيت‌الله مجتهدي تهراني در ادامه به حديثي از حضرت رسول اشاره مي‌كند و مي‌گويد: رسول خدا فرمود: «آيا شما را خبر ندهم به اموري كه اگر به آن امور عمل كنيد، شيطان از شما دور مي‌شود؛ مثل دور بودن مشرق از مغرب.» اصحاب گفتند: «بله يا رسول‌الله» حضرت فرمودند: «روزه بگيريد؛ چراكه روزه صورت شيطان را سياه مي‌كند.» وي تأكيد كرد: يكي از كارهاي خير روزه گرفتن است.


  از خدا بخواهيم كه در ماه رمضان مريض نشويم و توفيق روزه‌داري داشته باشيم. يكي از كارهاي خير ديگر صدقه است؛ صدقه دادن هم پشت شيطان را مي‌شكند.
  «و كَسْرَ ظَهره» و در ادامه آمده است،‌ مواظبت بر عمل صالح، نماز شب و دوستي با خدا و استغفار، ريشه شيطان را قطع مي‌كند. و در آخر حديث گفته شده است: «و ل‍ِكلِ شي زكات وزكاتُ الابدان الصيام» كه هر چيزي زكاتي دارد و زكات بدن‌هاي شما روزه است.

  وي همچنين درباره بخش آخر دعاي روز سوم ماه رمضان اظهار مي‌كند
  : «وَ اجْعَلْ لِي نَصِيباً مِنْ كُلِّ خَيرٍ تُنْزِلُ فِيهِ بِجُودِكَ يا أَجْوَدَ الْأَجْوَدِين» خدايا هر خيري كه در ماه رمضان نازل مي‌كني براي من نصيبي از آن خير قرار بده به جود و بخشش خودت اي كسي كه جود و بخششت از همه بخشندگان بيشتر است.
  دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان
  ویرایش توسط *عرفانی* : ۱۳۹۲/۰۴/۲۶ در ساعت ۱۲:۵۶


 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  7,387
  مورد تشکر
  25,783 پست
  حضور
  60 روز 13 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  0
  گالری
  281


  دعای روز چهارمماه مبارک رمضان

  دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان

  دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان
  اللهمّ قوّني فيهِ على إقامَةِ أمْرِكَ واذِقْني فيهِ حَلاوَةَ ذِكْرِكَ وأوْزِعْني فيهِ لأداءِ شُكْرَكَ بِكَرَمِكَ واحْفَظني فيهِ بِحِفظْكَ وسِتْرِكَ يـا أبْصَرَ النّاظرين

  خدایا مرا در این روز بر اقامه و انجام فرمانت قوت بخش وحلاوت وشیرینی ذکرت را بمن بچشان وبرای ادای شکر خود به کرمت مهیا ساز و در این روز به حفظ و پرده پوشی ات مرا از گناه محفوظ دار ای بصیرترین بینایان عالم .
     
  ده مرا توفیق و قوت یا حكیم


  كن مرا تأیید و تسدیدِ عظیم
  بهر بر پا داشتن امر تو را


  سعی كردن در طریق مستقیم
  شوكتی تا دین حق قوت دهم


  اندر این مه سیر در نهج قویم
  امر بالمعروف و نهی از بد كنم


  بر در كویت به این حالت مقیم
  میچشان شیرینی ذكر خودت


  بر من ای فیاض ذوالفیض العمیم
  هم موفق كن كه بنمایم اداء


  شكر نعمت هایت ای حیّ قدیم

  گرچه ممكن نیست شكر كل آن


  ز آن كه نامحصور می باشد نعیم

  حفظ فرما بنده را در حفظ خود


  خاصه از تسویل شیطان رجیم
  هم بپوشان عیب بی حد مرا


  چون كه ستاری و غفار و رحیم

  ای كه از هر ناظری بیناتری


  یك نظر بر حال این عبد لئیم  دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان  ویرایش توسط *عرفانی* : ۱۳۹۲/۰۴/۲۶ در ساعت ۱۲:۵۵


 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  7,387
  مورد تشکر
  25,783 پست
  حضور
  60 روز 13 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  0
  گالری
  281  شرح دعاي روز چهارم ماه رمضان از زبان مرحوم آيت‌الله مجتهدي تهراني
  دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان

  دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان  خبرگزاري فارس: مرحوم آيت‌الله مجتهدي تهراني، شرح كوتاهي بر دعاهاي روزانه ماه مبارك رمضان دارد اين عالم رباني از بخشي از شرح دعاي روز چهارم مي‌گويد: عبادت قوه مي‌خواهد و قوه عبادت غير از قوه جسماني است.
  به گزارش خبرنگار آيين‌‌وانديشه فارس، در دعاي روز چهارم ماه مبارك رمضان مي‌خوانيم؛ «اللهمّ قوّني فيهِ على إقامَةِ أمْرِكَ واذِقْني فيهِ حَلاوَةَ ذِكْرِكَ وأوْزِعْني فيهِ لأداءِ شُكْرَكَ بِكَرَمِكَ واحْفَظني فيهِ بِحِفظْكَ وسِتْرِكَ يـا أبْصَرَ النّاظرين»
  «خدايا نيرومندم نما در آن روز به پا داشتن دستور فرمانت و بچشان در آن شيرينى يادت را و مهيا كن مرا در آنروز براى انجام سپاس‌گذاريت به كـرم خودت نگهدار مرا در اين روز به نگاه‌داريت و پرده‌پوشى خودت اى بيناترين بينايان»


  شرح فرازهاي دعا

  آيت‌الله مجتهدي در شرح «اللهمّ قوّني فيهِ على إقامَةِ أمْرِكَ»مي‌گويد: خدايا به من قوه بده تا در ماه رمضان بتوانم به خوبي عبادت و امر تو را اطاعت كنم. عبادت قوه مي‌خواهد و قوه عبادت غير از قوه جسماني است.  وي در ادامه مي‌افزايد: امام علي (ع) نمي‌توانست نان خشك را بشكند؛ اما قلعه خيبر را فتح كرد. پرسيدند كه يا علي (ع) تو شجاعي و قلعه خيبر را فتح كردي، چگونه است كه نمي‌تواني نان خشك را بشكني؟ و در پاسخ فرمود: «فتح قلعه خيبر به قوه روحاني بود كه متفاوت از قوه جسماني است. قوه ولايت و قوه روحاني و قوه ولايتي با قوه بدن فرق دارد و من قوه بدن ندارم.»


  اين استاد اخلاق تأكيد مي‌كند: ممكن است شخصي 60 سال سن داشته باشد؛ اما قوه عبادتش از جوانان بيشتر باشد.


  آيت‌الله مجتهدي تهراني در ادامه اظهار مي‌كند: بايد دعا كنيم كه در ماه رمضان خدا به ما قوه عبادت عطا كند. در دعاي كميل هم آمده كه خدايا قوه بده به من با جوارحم در خدمت تو باشيم.  بايد مزه عبادت را چشيد

  وي بي‌توجهي به عبادت را باعث بي‌بركتي زندگي عنوان مي‌كند و مي‌گويد: در اين دعا مي‌خوانيم«واذِقْني فيهِ حَلاوَةَ ذِكْرِكَ» يعني خدايا شيريني عبادت را به ذائقه ما بچشان تا قرائت دعاهاي افتتاح و كميل و توسل و روزه و نماز به ما مزه كند.


  اين استاد بزرگ اخلاق خطاب به طلبه‌هاي علوم ديني ادامه مي‌دهد: روايت قدسي داريم كه اگر عالمي و طلبه‌اي به علمش عمل نكنند، كمتر عذابي كه مي‌كنم، اين است كه شيريني مناجاتم را از دل و قلبش مي‌برم.


  آيت‌الله مجتهدي تهراني درباره ذكر «وأوْزِعْني فيهِ لأداءِ شُكْرَكَ بِكَرَمِكَ» مي‌گويد: خدايا به كرمت كاري كن كه من اداي شكرت را بكنم. شكر خدا، تنها گفتن الهي شكر نيست. اگر من از نعمت‌هاي خدا به جا استفاده كنم خدا را شكر كرده‌ام. اگر چشم نامحرم را نبينيد و گوشم آواز حرام نشوند، نعمت چشم و گوش را به جا آورده‌ام.  مردم معني دعاهايي كه مي‌كنند را بدانند  وي همچنين درباره «واحْفَظني فيهِ بِحِفظْكَ وسِتْرِكَ»مي‌گويد: خدا در اين ماه رمضان من را از انجام گناه حفظ كن. مردم اين را مي‌خوانند اما معني‌اش را نمي‌دانند. بايد اين دعا براي مردم معنا شوند.


  وي مي‌گويد: روايت است كه اگر گناه بو داشت، دو نفر پيش هم نمي‌نشستند و اگر مردم از عيب هم با خبر بودند، كسي مرده‌اي را دفن نمي‌كرد.


  آيت‌الله مجتهدي تهراني در ادامه مي‌گويد: ايمان هم «بو» دارد. پيامبر اسلام (ص) وارد خانه شد و گفت: «من بوي اويس را مي‌شنوم» اويس چون مادرش اجازه نداده بود، منتظر نماند تا پيامبر (ص) به مدينه بازگردد؛ اما بوي خوشش در منزل پيامبر مانده بود.  آيت‌الله مجتهدي تهران در ادامه مي‌گويد: قديم همه مردم زيبا بودند چون همه اهل نماز شب بودند و چهره‌اي نوراني داشتند. اما الان چون نماز شب نمي‌خوانند، چهره‌ها به زيبايي گذشته نيست.


  اين استاد اخلاق در پايان سخنان خود درباره «يـا أبْصَرَ النّاظرين» مي‌گويد: اي خدا كه از همه كسانيكه نظر مي‌كنند، تو بصيرتر و بيناتري، اي خدايي كه تو بينا به همه اعمال ما هستي، به ما توفيق بده كه ما در ماه رمضان گناه نكنيم، به حفظ و ستر خودت.

  دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان
  ویرایش توسط *عرفانی* : ۱۳۹۲/۰۴/۲۶ در ساعت ۱۲:۵۴


 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  7,387
  مورد تشکر
  25,783 پست
  حضور
  60 روز 13 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  0
  گالری
  281
  دعای روز پنجم ماه مبارک رمضان

  دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان


  دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان  «اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي فِيهِ مِنَ الْمُسْتَغْفِرِينَ، وَاجْعَلْنِي فِيهِ مِنْ عِبَادِكَ الصَّالِحِينَ الْقَانِتِينَ، وَاجْعَلْنِي فِيهِ مِنْ أَوْلِيائِكَ الْمُقَرَّبِينَ، بِرَأْفَتِكَ يا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ»

  «خدايا در اين روز مرا از آمرزش جويان درگاهت قرار ده، و قرار ده مرا در اين روز از بندگان شايسته و فرمانبردارت، و در اين روز مرا از دوستان نزديكت قرار ده، به حق مهرباني‌ات، اي مهربان‌ترين مهربانان»


  دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان


  ویرایش توسط *عرفانی* : ۱۳۹۲/۰۴/۲۶ در ساعت ۱۲:۵۳


 10. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  7,387
  مورد تشکر
  25,783 پست
  حضور
  60 روز 13 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  0
  گالری
  281  شرح دعاي روز پنجم ماه رمضان از زبان مرحوم آيت‌الله مجتهدي تهراني

  دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان


  دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان


  خبرگزاري فارس: مرحوم آيت‌الله مجتهدي تهراني، شرح كوتاهي بر دعاهاي روزانه ماه مبارك رمضان دارد اين عالم رباني در بخشي از شرح دعاي روز پنجم مي‌گويد: «خدايا مرا از مستغفرين قرار بدهد» يعني اينكه واقعاً استغفار كنم و اگر مال حرامي دارم، آن را حلال كنم. به گناهي كه قبلاً كردم فكر نكنم و از آن لذت نبرم.

  به گزارش خبرنگار آيين ‌و انديشه فارس، در دعاي روز پنجم ماه مبارك رمضان مي‌خوانيم: «اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي فِيهِ مِنَ الْمُسْتَغْفِرِينَ، وَاجْعَلْنِي فِيهِ مِنْ عِبَادِكَ الصَّالِحِينَ الْقَانِتِينَ، وَاجْعَلْنِي فِيهِ مِنْ أَوْلِيائِكَ الْمُقَرَّبِينَ، بِرَأْفَتِكَ يا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ» «خدايا در اين روز مرا از آمرزش جويان درگاهت قرار ده، و قرار ده مرا در اين روز از بندگان شايسته و فرمانبردارت، و در اين روز مرا از دوستان نزديكت قرار ده، به حق مهرباني‌ات، اي مهربان‌ترين مهربانان»

  شرح فرازهاي دعا

  آيت‌الله مجتهدي در شرح «اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي فِيهِ مِنَ الْمُسْتَغْفِرِينَ» مي‌گويد: در اين دعا مي‌گوييم خدايا من را در اين ماه رمضان جزو مستغفرين قرار بده، براي استغفار، بايد شرايط استغفار را داشت. كسي كه مال حرام خورده كه با استغفار كارش درست نمي‌شود. بايد برود و صاحبان مال را راضي كند.  وي در ادامه مي‌گويد: با مال حرام و رشوه و ربا رشد كرده‌اي، حال كه توبه مي‌كني بايد بروي سود ربا را به صاحبان آن بازگرداني. غذاي كم و حلال بخوري تا گوشت‌هاي تنت كه با مال حرام پرورش يافته‌اند، آب شوند.


  اين استاد اخلاق مي‌افزايد: كسي كه شب تا صبح پاي كار حرام نشسته،‌ بايد شب‌ها احياء نگهدارد و عبادت كند. از جمله در شب 15 شعبان كه احتمالاً شب قدر است كه تمام مقدورات ما در آن نوشته مي‌شود.


  آيت‌الله مجتهدي تهراني ادامه مي‌دهد: پس «خدايا مرا از مستغفرين قرار بدهد» يعني اينكه واقعاً استغفار كنم و اگر مال حرامي دارم، آن را حلال كنم. به گناهي كه قبلاً كردم فكر نكنم و از آن لذت نبرم. حالا زباني هم استغفار كنيم، خوب است. بعد از نماز مغرب هم 70 بار استغفار وارد است.


  وي به بيان حديثي در اين باره مي‌پردازد و مي‌گويد: «من اكثرالاستغفار» كسي كه زياد استغفار كند، 4 چيز به دست مي‌آورد.

  اول «جعل الله له من كل همٍ و غمٍ فرجا» اگر غم و غصه دارد، غم و غصه‌اش بيرون مي‌آيد.

  من هم دلم غصه‌دار مي‌شود. وقتي شيعيان عراق را مي‌كشند، وقتي در فلسطين جنايت مرتكب مي‌شوند، روايت هم داريم وقتي يك شيعه در غرب عالم غصه‌دار مي‌شود، يك شيعه هم در شرق عالم محزون مي‌شود.


  اين استاد اخلاق تأكيد مي‌كند: آدم گاهي اوقات بيخودي غم و غصه‌اش مي‌شود. من گاهي همينطوري غصه‌ام مي‌گيرد، تسبيح را برمي‌دارم، استغفار مي‌كنم و حالم خوب مي‌شود.  آيت‌الله مجتهدي تهراني در ادامه مي‌گويد: دوم «من كل خوفٍ امنا» گاهي اخبار ناخوشايند را مي‌دهند. اگر استغفار كني، هيچ خبري نمي‌شود. يه نفر دشمن داري، تهديد كرده كه امشب ترورت مي‌كنم، استغفار كني او را يكي ديگر ترور مي‌كند و راحت مي‌شوي. اگر استغفار كرده‌اي از كسي نترس و فقط از خدا بترس.


  وي ادامه مي‌دهد: سوم «من كل ضيق ٍ مخرجا»صاحبخانه‌ تو را جواب كرده؟ سفته‌هايت عقب افتاده؟ گرفتاري؟ اگر استغفار كني همه اينها درست مي‌شود.


  اين عالم برجسته ادامه مي‌دهد: اگر در گرفتاري هستيد، اگر مشكل ازدواج داريد، اگر منزل مي‌خواهيد،‌ استغفار كنيد، خدا گره از كارهاتان باز مي‌كند. اما بايد شرايط استغفار را هم مراعات كرد.


  وي ادامه مي‌دهد: و چهارم اينكه «ورزقه من حيث لا يحتسب» از جايي كه گمان نداري استغفار كني، مي‌آيد. همسفر خوب پيدا مي‌كني، يه زن خوب گيرت مي‌آيد براي نماز شب. اگر استغفار كردي يك زن نماز شب‌خون گيرت مي‌آيد و اگر استغفار نكني يك زن بي‌نماز گيرت مي‌آيد.


  آيت‌الله مجتهدي در ادامه مي‌گويد: رزق همه‌اش پول نيست. در احاديث كه آمده اگر اين كار را بكني رزقت زياد مي‌شود، رزق معنوي رزق است، رفيق خوب رزق است، همسفر خوب هم رزق است. هر وقت مي‌خواهيد مسافرت برويد، چندبار استغفار كنيد تا يك همسفر خوب داشته باشيد.


  وي در ادامه در شرح «وَاجْعَلْنِي فِيهِ مِنْ عِبَادِكَ الصَّالِحِينَ الْقَانِتِينَ» مي‌گويد: خدايا من را از بندگان شايسته خودت قرار بده. فرمانبردار تو باشم. اطاعت تو را كنم. خدا آدم فرمانبردار را دوست دارد.


  اين استاد بزرگ اخلاق در ادامه در شرح «وَاجْعَلْنِي فِيهِ مِنْ أَوْلِيائِكَ الْمُقَرَّبِينَن» اظهار مي‌كند: خدايا من را از دوستان نزديكت قرار بده. آيا خدا دوست نزديك دارد؟ بله، بندگاني هستند كه آدم آنها در بهشت هم پيدا نمي‌كند. خطاب مي‌شود كه خدايا اين دوست ما كجاست؟ ندا مي‌آيد كه در حضور و بهشت خدا رفته است.
  وي با بيان اينكه بهشت خدا جدا از بهشت معمول است، مي‌گويد: بهشت معمولي براي كساني است كه غذا و حوري مي‌خواهند؛ اما آنها كه خود خدا را مي‌خواهند و عبادت را براي خود خدا كردند و نه براي ترس از جهنم، آنها در بهشت خدا وارد مي‌شوند. آيه قرآن هم وجود دارد. «فادخلي في عبادي و ادخلي جنتي» از خدا بخواهيم كه در آن بهشت قرار بگيريم. جنت فردوس، جنت عدل جنت‌هاي متعدد وجود دارد ولي جنت خدا عالي است.


  اين عالم رباني در ادامه در شرح فراز آخر دعاي روز پنجم ماه رمضان «بِرَأْفَتِكَ يا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ» مي‌گويد: خدا به مهرباني خودت، دعاهاي ما را مستحاب كن. اين خدايي كه رحمت از همه رحم‌ها بيشتر است.

  دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان


  ویرایش توسط *عرفانی* : ۱۳۹۲/۰۴/۲۶ در ساعت ۱۲:۵۲


صفحه 1 از 9 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود